Jaroslav Hanák (SP ČR): Klíčový je restart ekonomiky

„Otevřeme novou agendu, což je restart ekonomiky a zhodnotíme, jak dobře, špatně nebo nijak pomohla vláda firmám v době covidu-19 od začátku až dodnes,” říká před Sněmem Svazu průmyslu a dopravy jeho prezident Jaroslav Hanák.

SP ČR, jeho sněm letos není po dlouhé době součástí otevíracího dne Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, přehodnotil s ohledem na letošní epidemii koronaviru agendu svého výročního setkání. Sněm se letos uskuteční v omezeném počtu lidí v prostorách pražského O2 Universum a jeho průběh bude streamovat ČTK.

Původním nápadem bylo vrátit se k loňskému sněmu. Na něm Svaz průmyslu a dopravy předal premiérovi Andreji Babišovi patnáct výzev, které jeho vláda musí do konce svého funkčního období splnit, aby usnadnila českým firmám život.

„Bohužel dramatická změna společenských, přírodních a ekonomických podmínek, nás donutila, abychom se výrazně nevraceli k těmto bodům. Otevřeme novou agendu, což je restart ekonomiky a zhodnotíme pomoc vlády firmám v době pandemie. Určitě se také podíváme na možnosti pomoci hospodářství a firmám z fondu obnovy EU (Next Generation EU), jehož největší částí bude v tuzemsku Národní plán obnovy ČR, a standardního rozpočtu EU,” prohlašuje Jaroslav Hanák.

Šest priorit obnovy

Na konceptech pro oživení hospodářství v rámci Národního plánu obnovy ČR pracuje svaz už řadu týdnů. „Aktivně spolupracujeme se všemi našimi oborovými svazy i firmami. Známe šest základních tematických pilířů EU a podpůrné pilíře, které diskutuje vláda. Návrhy na restart jsme zpracovávali v součinnosti s ministerstvem průmyslu a obchodu. Jen mám trochu strach, aby pan předseda vlády neupřednostnil v rámci vyjednávání v Bruselu pouze státní projekty před firemními,” netají se Hanák.

Šesti prioritami, kterými by se měl Národní plán obnovy ČR řídit, jsou Digitální transformace, Fyzická infrastruktura a zelená transformace. Vzdělávání a trh práce, Instituce, regulace a podpora podnikání v reakci na covid, Výzkum a vývoj a Zdraví a odolnost obyvatel. Očekává se, že by Evropská unie mohla vyčlenit pro český národní plán 180 až 200 miliard korun, přičemž prioritami podle Evropské komise má být zelená a digitální transformace. Na ně má být vyčleněno 37, respektive 20 procent těchto prostředků. Národní plán má za cíl oživit ekonomiku po pandemické krizi a je určen pro období 2021 až 2023.

Ve snaze prosadit co nejvíce zájmů na pozvednutí hospodářství vede Svaz jednání s MPO, má své lidi v řadě komisí a v ekonomické radě vlády, tedy NERV. „Bedlivě to hlídáme, protože pro firmy je fond obnovy EU i Národní plán obnovy ČR obrovská šance,” podotýká Jaroslav Hanák.

SERIÁL: Podpora strojírenství a veletržní aktivity v době pandemie

Převzato z podkladů ČTK Protext

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme