Jednání o bezpečnostní a obranné spolupráci s Japonskem

Náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Kozák se 20. ledna 2023 setkal se státním ministrem Ministerstva obrany Japonska Toshiro Inem, se kterým diskutoval možnosti rozvoje bezpečnostní a obranné spolupráce mezi ČR a Japonskem.

Náměstek Kozák vyzdvihl finanční a humanitární pomoc, kterou Japonsko vynakládá na pomoc Ukrajině. Ruská agrese proti Ukrajině, ale i rostoucí asertivita Číny ve světě jasně ukázaly, že názory Česka a Japonska jsou si v bezpečnostní oblasti blízké. Náměstek Kozák rovněž ocenil existující spolupráci Japonska s NATO a Evropskou unií, stejně jako zájem Japonska tuto spolupráci dále prohloubit.

Ilustrační fotografie

Mezi perspektivní oblasti spolupráce patří letectví a radarová technika, vesmírné technologie, umělá inteligence, robotika, kybernetická bezpečnost, výměna zkušeností v oblasti odolnosti či čelení hybridním hrozbám.

Dne 16. prosince 2022 přijalo Japonsko novou Národní bezpečnostní strategii a návaznou Národní obrannou strategii, ve které je poprvé v historii výslovně zmíněna česko-japonská obranná spolupráce. V tomto roce si pak připomeneme 20. výročí podpisu deklarace o strategickém partnerství mezi Českem a Japonskem.

Jednání se uskutečnilo na okraj pobytu státního tajemníka Ina v Česku, v jehož rámci se sešel rovněž s prvním náměstkem Ministerstva obrany ČR Františkem Šulcem a navštívil i 21. základnu taktického letectva v Čáslavi.

• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obranný průmysl

Doporučujeme