K paušální dani se pro letošní rok nově přihlásilo téměř 32 tisíc živnostníků

Ke dni 13. ledna 2023 eviduje Finanční správa zatím 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023. Další stovky přihlášek stále mohou na finanční úřady dorazit poštou. Daně a odvody tak bude tento rok paušálně platit až 100 tisíc živnostníků.

Některým žadatelům o paušální režim byla žádost zamítnuta hned při vstupu z důvodu nesplnění podmínek, jiní ukončili svou živnost nebo se rozhodli pro tento rok v paušální dani nepokračovat. Vyřazena byla také řada duplicitních podání. Nejvíce nových zájemců o paušální daň hlásí jako loni finanční úřady pro hlavní město Prahu (8 115), Středočeský kraj (4 515) a Jihomoravský kraj (3 560), viz tabulka níže.

Ilustrační fotografie

„Díky zdvojnásobení limitu paušální daně, což byl od začátku návrh z dlouhodobého programu ODS, se k paušální dani letos přihlásilo zhruba 32 tisíc nových živnostníků. Jedinou trvalou měsíční platbou v internetovém bankovnictví tak letos bude řešit své daně a odvody okolo 100 tisíc OSVČ. Myslím, že paušální daň je přesně tím správným projektem symbolizujícím zjednodušení daňových povinností a méně byrokracie, na jehož rozšiřování i pro další skupiny podnikatelů bychom měli do budoucna pracovat,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Hranice příjmů pro přihlášení k paušální dani se pro příští rok zvýšila z 1 na 2 mil. Kč ročně v souvislosti se souběžným zvýšením limitu pro plátcovství DPH. Zavedla se proto tři paušální pásma odvozená primárně od výše příjmů a sekundárně od výdajového paušálu poplatníka. V každém zvoleném pásmu platí živnostník rozdílně vysokou paušální zálohu.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023

V prvním pásmu odpovídajícím loňské paušální dani, které si mohou zvolit všechny OSVČ s ročními příjmy do 1 mil. Kč a stejně tak OSVČ s ročními příjmy do 1,5 mil. Kč a uplatnitelným 80% nebo 60% výdajovým paušálem a OSVČ s ročními příjmy do 2 mil. Kč a uplatnitelným 80 % výdajovým paušálem, bude měsíční záloha činit 6 208 Kč. V této částce činí daň z příjmů i nadále rovných 100 Kč.

Druhé pásmo je určeno zejména pro OSVČ s ročními příjmy do 1,5 mil. Kč, které se z důvodu 40% výdajového paušálu nevešly do prvního pásma, a také pro OSVČ s ročními příjmy do 2 mil. Kč s uplatnitelným 60% výdajovým paušálem. Třetí pásmo je pak určeno pro ostatní OSVČ s ročními příjmy do 2 mil. Kč, které se kvůli uplatnitelnému 40% výdajovému paušálu nevešly do nižšího pásma. Ve druhém pásmu budou OSVČ příští rok hradit fixní paušální zálohy ve výši 16 000 Kč měsíčně, ve třetím pásmu pak 26 000 Kč měsíčně.

Více k tématu si přečtěte v článku:
Komu se v roce 2023 vyplatí paušální daň? Přihlásit se k ní můžete do 10. ledna

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme