KGK a House of Lobkowicz hostily setkání partnerů a příznivců české účasti na EXPO 2025 

Kancelář generálního komisaře a House of Lobkowicz v pondělí 26. června 2023 hostily setkání partnerů a příznivců EXPO 2025. Na akci dorazily na dvě stovky hostů, včetně ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a japonského velvyslance v České republice Hidea Suzukiho.

Během akce generální komisař Ondřej Soška odhalil miniaturu modelu českého pavilonu, informoval o stavu příprav české účasti na světové výstavě EXPO a podepsal osm memorand o spolupráci s klíčovými institucemi z oblasti mediální sféry, státního i soukromého sektoru. 

Setkání partnerů a příznivců české účasti na EXPO 2025 v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě

„Japonci v areálu výstaviště na ostrově Yumeshima započali stavební práce a pokračují poměrně progresivně. My jako Česko jsme zahájili proces k získání stavebního povolení pro národní pavilon na EXPO 2025 v japonské Ósace. Jako druhý stát hned po Švýcarsku z celkových 153 potvrzených účastnických zemí,“ sdělil na setkání partnerů a příznivců EXPO 2025 v Lobkowiczkém paláci generální komisař Ondřej Soška, který se minulý týden vrátil z Japonska. Během své cesty se setkal mimo jiné s ministrem pro EXPO 2025 Naoki Okadou a starostou Ósaky Hideyukim Yokoyamou, kteří oba ocenili design českého pavilonu od Apropos Architects, Terezy Šváchové a Nikolety Slovákové. 

„Díky skvělé pozici pozemku i výraznému designu národního pavilonu věříme, že český pavilon bude patřit mezi nejvýraznější a nejnavštěvovanější pavilony celého Expa v Ósace a bude skvěle reprezentovat naši zemi ve velké mezinárodní konkurenci. Náš pavilon ocenila nejen odborná porota architektonické soutěže a okruh lidí, kteří se okolo příprav pohybují, ale i široká veřejnost a renomovaní odborníci,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský s tím, že se těší, až za 656 dní výstava v Ósace začne a návštěvníci si budou moci pavilon prohléhnout. 

Generální komisař Ondřej Soška podepsal před akcí a během setkání v Lobkowiczkém paláci memoranda o spolupráci s House of Lobkowicz, Českým rozhlasem, Českou televizí, státními agenturami CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism, Svazem průmyslu a dopravy a platformou pro startupy Startup Disrupt.  

Generální ředitel CzechTrade podepsal memorandum o spolupráci na přípravě české účasti na EXPO 2025

Memorandum s House of Lobkowicz se věnuje záměru prezentovat muzeum a kreativní centrum vznikající v rodném domě Antonína Dvořáka na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace i během příprav české účasti v tuzemsku. Memoranda s Českou televizí a Českým rozhlasem jsou základem pro další mediální spolupráci během příprav české účasti a pro dobu konání světové výstavy EXPO 2025 v Ósace. 

Kancelář generálního komisaře plánuje spolupracovat s agenturou CzechTrade na podpoře českých exportérů, kteří by chtěli expandovat do Japonska nebo rozšiřovat své obchodní aktivity v regionu Asie-Pacifik. Světová výstava by také mohla pomoci přilákat nové zahraniční investice do Česka, případně rozšířit ty stávající. Podle generálního ředitele CzechInvestu Petra Očka je EXPO obrovskou příležitostí. To platí i pro lákání potenciálních japonských turistů, které by CzechTourism chtěl přivést nejen do Prahy, ale také do regionů. Česko chce na světové výstavě představit významné české firmy, místní exportéry, startupy, inovace a technologie, se zajištěním důstojné prezentace mu proto pomůže také Svaz průmyslu a dopravy jakožto největší zaměstnavatelský svaz, který reprezentuje rozhodující část českého průmyslu a dopravy, a startupová platforma Startup Disrupt. 

O českém pavilonu na EXPO 2025 

Architektonicko-designerská soutěž byla vyhlášena 12. prosince 2022, a to jako transparentní a anonymní jednofázová soutěž. Stalo se tak po více než dvaceti letech, poslední takto otevřená soutěž na návrh národního pavilonu byla naposledy v Česku vypsána před EXPO 2000, které se konalo v německém Hannoveru. Termínem pro odevzdání návrhů byl 1. březen 2023. Do hodnocení poroty, které probíhalo ve dnech 6.–7. března 2023, bylo zařazeno všech 38 odevzdaných projektů, které splnily parametry zadavatele. Vítězem se stala skleněná spirála od Apropos Architects, podíleli se na ní vedle dalších kreativců zejména čtyři architekti: Tereza Šváchová, Nikoleta Slováková, Michal Gabaš a Tomáš Beránek.  

O české účasti na EXPO 2025 

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který loni na jaře vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Rozpočet české účasti na EXPO 2025 počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170-220 milionů korun. 

Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025.

• Teritorium: Česká republika | Japonsko
• Témata: Expo | Zahraniční obchod

Doporučujeme