Klimatické katastrofy zapříčinily v roce 2021 masivní ztráty amerického zemědělství

V loňském roce zasáhlo USA dvacet klimatických a povětrnostních katastrof (hurikány, požáry a sucha), z nichž každá způsobila škody přesahující jednu miliardu dolarů.

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil, že rok 2021 byl třetím nejztrátovějším rokem v historii katastrof s odhadovanými ekonomickými ztrátami v celkové výši 145 miliard dolarů, a to hned za rokem 2017 kdy ztráty činily 346 miliardami dolarů a rokem 2005 s 244 miliardami dolarů.

Ilustrační fotografie

Na plodinách a orné půdě činí celkové ztráty v důsledku velkých katastrof více než 12,5 miliardy dolarů, což představuje podle NOAA 8,6 % celkových ekonomických dopadů. Samotné sucho a požáry představovaly více než 6 miliardy dolarů ztrát. Tyto částky nezahrnují škody na infrastruktuře, ztráty na hospodářských zvířatech, zahradnických plodinách ani ztráty na dřevě.

Nejhůře byla zasažena Severní Dakota, kde vzniklé ztráty přesáhly 2,4 miliardy dolarů. Škody na pšenici, sójových bobech a kukuřici ve výši 500 milionů dolarů u každé plodiny způsobilo přetrvávající extrémní sucho.

Firma Altron dodává na Blízký východ odolné cloudové kontejnery

Druhým nejvíce postiženým státem byl Texas s více než 2 miliardami dolarů vzniklých škod v důsledku únorových mrazů, rozsáhlého sucha, velkého krupobití a hurikánu Nicholas. Více než miliarda dolarů z texaských škod se týkala pastvin a pícnin a na dalších 300 milionů dolarů bylo vyčísleno poškození grapefruitových a pomerančových sadů.

Ztráty v Jižní Dakotě kopírovaly ztráty jejího severního souseda a škody způsobené suchem dosáhly více než 100 milionů dolarů na kukuřici, sójových bobech, pšenici a pícninách. Kalifornie, kterou rovněž sužuje sucho, se umístila na čtvrtém místě s celkovými škodami přesahujícími 1 miliardu dolarů, včetně půlmiliardových ztrát na ovoci a oříšcích, dále například 125 milionů dolarů na mandlích a přes 150 milionů dolarů na hroznech.

Mapa zemědělských ztrát v USA
Autor: Petr Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Oblasti podnikání: Zemědělství a lesnictví

Doporučujeme