Kompenzační bonus dostanou i podnikatelé v úpadku

Ministerstvo financí se významně přiblížilo k dohodě s Evropskou komisí na možnosti poskytovat kompenzační bonus 500 korun denně také lidem, které jsou během koronavirové krize v úpadku. Vláda navíc chce, aby se stejné pravidlo dalo aplikovat na všechny programy covidové pomoci.  

Shutterstock

Ministerstvo financí na základě aktuálního pokroku v jednání připravuje příslušnou novelu zákona o kompenzačním bonusu, která čerpání bonusu osobám v úpadku umožní, sdělil rezort v tiskové zprávě.

Čerpání kompenzačního bonusu je jednou z forem veřejné podpory a musí se proto řídit obecnými pravidly stanovenými právními předpisy EU. Evropská komise přitom v březnu 2020 přijala tzv. dočasný rámec, v němž nastavila explicitní podmínky pro poskytování veřejné podpory během pandemie. Jednou z těchto podmínek bylo to, že příjemce podpory nesmí být v úpadku.

„Současné omezení považuji za velmi nešťastné, protože v jeho důsledku mnoho pracovitých a podnikavých lidí, kteří se ničím neprovinili, na bonus nedosáhnou. Proto se Komisi snažíme už od loňska přesvědčit, aby nám umožnila kompenzační bonus osobám v úpadku vyplácet,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Finanční správa vyplácí nový kompenzační bonus

Zákon o bonusu se novelizuje

Řešením, na kterém aktuálně Ministerstvo financí se zatím neformálním souhlasem Evropské komise pracuje, je připravit novelu zákona o kompenzačním bonusu, která toto omezení zmírní.

„Aktuálně máme s Komisí vyjednáno, že lidem, kteří jsou již ve fázi oddlužení, čerpání bonusu umožníme, a to zpětně za všech pět bonusových období. V tomto duchu připravíme novelu zákona, kterou předložím 18. ledna na vládu,“ vysvětluje Schillerová.

„Potvrzení výjimky s Evropskou komisí by byl úspěch nejen z pohledu kompenzačního bonusu, ale také zelená pro mé vládní kolegy, abychom se společně pokusili aplikovat tuto výjimku i na další vládní programy zaměřené na pomoc drobným podnikatelům,“ uzavírá ministryně.

Na problematiku vyloučení osob v úpadku z veřejné podpory aktuálně upozorňuje i Kancelář veřejného ochránce práv (KVOP). Ta se zároveň vymezila proti údajné praxi Finanční správy, kdy měli být někteří žadatelé o kompenzační bonus podle některých stížností ombudsmanovi vyzýváni finančními úřady, aby vzali své žádosti zpět, protože na něj nemají nárok. V důsledku takového postupu by žadatelé ztratili možnost odvolání a pomoci například právě ze strany ombudsmana.

Reakce finanční správy na vyjádření ombudsmana

Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme