Kurzarbeit potřebujeme od Nového roku, shodli se odbory a zaměstnavatelé

Zástupci odborů a zaměstnavatelů se shodli na tom, že by měl být kurzarbeit, kdy lze zkrátit pracovní dobu zaměstnance a ušlý zisk firmám částečně uhradí stát, účinný už od ledna 2021. Vláda to opakovaně slíbila, teď ale hrozí další odklad. Zaměstnavatelé i odbory proto apelují na poslance, aby urychlili jednání o legislativní podobě kurzarbeitu.

Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů apelují na poslance, aby projednávání zákona urychlili.

Zvedněte ruku pro návrh MPSV

Společně vyzývají zákonodárce, aby přijali pozměňovací návrh, jak ho zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jako kompromis vycházející z jednání s parlamentními stranami. V této podobě kurzarbeit a jeho klíčové parametry podporují sociální partneři.

Ani v případě kurzarbeitu se zcela neshodli ministři z hnutí ANO se svými kolegy z ČSSD. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje, aby stát vyplácel na zaměstnance až osmdesát procent jeho výdělku, a to do výše 1,5násobku průměrné mzdy. Právě to vyhovuje odborářům i firmám. Podmínky jsou ale jiné než v původním vládním návrhu.

Vláda schválila podmínky kurzarbeitu, víc než průměrnou mzdu stát nevyplatí

Zaměstnavatelé a odbory zároveň připomínají, že k této právní úpravě musí vláda připravit prováděcí nařízení. Jakmile se podoba kurzarbeitu schválí, MPSV potřebuje nastavit IT systémy, aby ho mohly firmy využívat. To všechno zabere čas.

„Pandemie ukázala, že je kurzarbeit nástrojem, který potřebujeme mít dlouhodobě připravený. Dočasný program Antivirus splnil svou roli, nicméně se nejedná o systémové řešení. Věříme, že se vláda a parlament nechají inspirovat sousedními státy, které kurzarbeit používají již dekády. I díky němu jsou schopny jednotlivé krize rychle překonávat,“ komentuje to prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. 

„Sociální partneři a MPSV odvedli dobrou práci a našli pragmatickou shodu na návrhu kurzarbeitu.  Nyní leží odpovědnost na poslancích. Věřím, že tolik potřebnou a očekávanou normu, kterou česká ekonomika potřebuje doslova jako sůl, urychleně projednají a schválí,“ apeluje předseda ČMKOS Josef Středula.

„Legislativní ukotvení „kurzarbeitu“ s parametry, na kterých se shodli sociální partneři, je nezbytnou pomocí zejména pro malé a střední podniky, družstva apod. k jejich doslovnému přežití, Nikdo nevíme, jak dlouho a v jaké podobě bude krize trvat a podniky a firmy potřebují mít jistotu, že je stát nenechá padnout,“ doplňuje prezident KZPS ČR Jan Wiesner.

Kurzarbeit má plynule navázat na Antivirus

Podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by měli poslanci upravit parametry původního vládního návrhu tak, aby byl systém vyvážený a v praxi užitečně fungoval.

Podniky si udrží klíčové zaměstnance

Průzkumy Svazu průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě ukazují, že firmám nástroj jako je kurzarbeit, nesmírně pomáhá. Neustále roste význam programu Antivirus A a B napříč firmami všech velikostí. Prokazatelně pomáhá podnikům udržet si klíčové zaměstnance, pro které nemají přechodně dostatek práce a budou je potřebovat pro rozjezd po skončení krize. Legislativně ukotvený kurzarbeit by program Antivirus efektivně nahradil.

To potvrzuje i místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková a varuje: „Malé a střední firmy mají oprávněnou obavu, že v případě nutnosti propuštění by po jejich vyškolených a technicky zdatných zaměstnancích velmi rády sáhly například zahraniční korporáty, které mají ve finančních tocích přece jen větší manévrovací prostor, a nedostatek kvalitních lidí řeší také. Bez těchto klíčových lidí však menší či střední firmy znovu svůj byznys nerozjedou, případně by se musely omezit na výrobu s menší přidanou hodnotou. To by celkovou ekonomiku země radikálně negativně ovlivnilo.“

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Vzdělávání, lidské zdroje

Doporučujeme