Kvůli covidu přerušila činnost nebo skončila pětina cestovních kanceláří

Omezení cestovního ruchu spojená s šířením covid-19 výrazně zasáhla české cestovní kanceláře. Téměř dvacet procent jich během krize přerušila nebo ukončila svou činnost. V červnu v ČR funguje 1 123 provozoven, o 212 méně než koncem února 2020.

Důvodem je kombinace vysokého počtu cestovních kanceláří, které svoji živnost přerušily, a velmi nízkého počtu nových cestovek. Od začátku března 2020 vzniklo pouze 14 cestovních kanceláří, přibližně čtyřikrát méně, než kolik jich před pandemií běžně vznikalo za jediný rok. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Cestovní ruch patří mezi obory, které jsou aktuální situací zasaženy nejvíce. Proto jsme se rozhodli provést analýzu tohoto oboru podnikání s cílem zjistit, jak se pandemie projevila na počtu aktivních cestovních kanceláří v České republice. Výsledky nás přitom v některých ohledech překvapily. Zajímavé například je, že čistě z pohledu počtu aktivních subjektů je na tom obor lépe než v roce 2018, kdy vstoupila v účinnost stávající novela zákona o cestovním ruchu,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

Nových cestovek je nejméně za osm let

Výrazně více se situace dotkla cestovních kanceláří, které jsou z velké části závislé na ochotě a možnosti lidí cestovat do zahraničí. Od začátku března 2020 skončilo 69 provozoven CK a 358 jich svoji činnost přerušilo. Přerušení činnosti ovšem automaticky neznamená katastrofu. Desítky firem svůj byznys s oživením cestovního ruchu znovu rozjedou.

Cestovkám pomáhá program COVID Záruka CK

Asi dvě stovky CK už svoji činnost znovu obnovily, ale jen čtrnáct jich za celé období vzniklo. „Právě nízký počet nových provozoven cestovních kanceláří nejlépe vystihuje nejistotu, která v oboru panuje. Pokud bychom se omezili jen na období posledních dvanácti měsíců, snížil by se počet nových provozoven jen na 7. Před začátkem pandemie přitom běžně vznikalo mezi 40 až 120 cestovními kancelářemi ročně,“ vysvětluje Cikler.

Zároveň došlo ke skokovému nárůstu počtu provozoven CK, které svoji činnost dočasně přerušily. Jejich počet se od začátku pandemie zvýšil z několika za měsíc na desítky měsíčně. „Řada cestovních kanceláří se pravděpodobně snažila předešlé období přečkat i za cenu přerušení činnosti a maximálního snížení nákladů. S příchodem účinných vakcín se objevila také naděje na záchranu letní turistické sezóny, proto se některé z nich rozhodly svoji činnost znovu obnovit,“ doplňuje zástupce Cribis.

Počet zaniklých cestovních kanceláří je nicméně vzhledem k překážkám, se kterými se musely vypořádat, překvapivě nízký. Svoji činnost od začátku března 2020 ukončilo 69 provozoven. Jenom během roku 2018 přitom v Česku skončilo 131 subjektů. Důvodem byla tehdejší změna zákona o cestovním ruchu, která zavedla povinnost rozšíření koncese těch kanceláří, které chtěly nadále poskytovat tzv. spojené cestovní služby. Zároveň zavedla povinný příspěvek do garančního fondu, ze kterého se spotřebitelům vrací platby za služby, které jim nebyly poskytnuty kvůli platební neschopnosti.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme