Letadla, vlaky, energetika. Plány českých firem v Asii dávají smysl, jednáme o jejich podpoře, říká Marek Dlouhý z EGAP

V tuto chvíli se s českými exportéry a jejich partnery v Asii bavíme o reálných zakázkách v hodnotě miliard korun, vypočítává místopředseda představenstva EGAP Marek Dlouhý.

Šest zemí za deset dní. Třicítka českých byznysmenů má za sebou nejnáročnější zahraniční misi, kterou kdy Hospodářská komora ČR co počtu navštívených států vypravila. Účast ve velkých tendrech Škody Transportation, zakázky pro Aero Vodochody a Aircraft Industries nebo dodávky tramvají či elektrárenských zařízení – to jsou některé z obchodních příležitostí českých firem za miliardy korun, o kterých se po návratu podnikatelské mise mluví.

V Astaně Marek Dlouhý a jeho protějšek z Development Bank of Kazachstan podepsali za přítomnosti premiérů obou zemí smlouvu o spolupráci mezi oběma institucemi. Foto: EGAP

Exportní pojišťovna EGAP se se zainteresovanými exportéry dobře zná. Jejich vývoz do zahraničí podpořila svými pojišťovacími a záručními produkty již dříve. Nyní se další spolupráci EGAPu nejen s nimi otevírají nové možnosti. Tentokrát na Filipínách, Indonésii, Singapuru, ve Vietnamu, v Kazachstánu a Uzbekistánu. V zemích, které vládní speciál za účasti českého premiéra Petra Fialy na konci dubna navštívil.  

„Osobně jsem se účastnil řady jednání, které svědčí o vysoké připravenosti českých dodavatelů a o autentickém zájmu na straně druhé. V tuto chvíli se s českými exportéry a jejich partnery v Asii bavíme o reálných zakázkách v hodnotě miliard korun,“ vypočítává Marek Dlouhý, místopředseda představenstva EGAP.  

Zájem o české technologie ostatně potvrdil i samotný předseda vlády Petr Fiala. „Na místě jsme uzavřeli 21 kontraktů nebo memorand o další spolupráci. Zájem o naše letadla nebo automobily je obrovský a hmatatelný, půjde o desítky miliard korun pro české podnikatele,“ uvedl po návratu z cesty premiér pro Deník s tím, že zájem je kromě dopravních systémů, vojenské techniky také například o informační technologie. 

„Musím říct, že pan premiér Fiala se opravdu podnikatelům věnoval a otevíral jim ve všech zemích dveře. Současně musím dodat, že Česká republika má zjevně v tomto regionu dobré jméno, protože ve všech zemích byl o české firmy velký zájem,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. 

Filipíny, Indonésie, Singapur, Vietnam 

Během Česko-filipínského podnikatelského fóra v Manile bylo podepsáno Memorandum o porozumění mezi Hospodářskou komorou ČR a Philippine Chamber of Commerce and Industry. „Filipíny vnímám jako perspektivní zemi pro obchod a cílem této mise je prohloubit možnosti spolupráce obou zemí a navázat nové kontakty,“ uvedl po podpisu prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Vývoz tuzemských firem na Filipíny má dlouhou tradici. Přímo v Manile jezdí 73 tramvají, jejichž dodávku do Indonésie v hodnotě 88,4 milionů dolarů pojistil EGAP. Tentokrát se po jednáních hovořilo především o příležitostech pro výrobce letadel a také pro české zbrojaře. 

Jakarta. Ilustrační fotografie

Do Indonésie v nedávné minulosti exportéři vyvezli s podporou EGAP například elektrárenskou turbínu či radarový systém. Současný potenciál země je ale mnohem větší. Při schůzce s premiérem Fialou v Jakartě vyzval indonéský prezident Joko Widodo české firmy, aby se podílely na projektu nové indonéské metropole Nusantary. Ta má v budoucnu nahradit přelidněné a znečištěné hlavní město Jakartu.

Český premiér pak také připomněl zájem tamních leteckých dopravců o 17 českých civilních letadel L410 z Kunovic. Právě Aircraft Industries je přitom prvním českým exportérem využívajícím speciální garanci EGAP Plus. „Asie je pro nás velmi nadějným potenciálním obchodním partnerem, v mnoha zemích tohoto regionu se dynamicky rozvíjí obor letecké dopravy,“ řekl k zárukám již v únoru Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL, která je leteckého výrobce vlastní. 

V Singapuru se české firmy účastnily významného fóra za měřeného. „Singapur je důležitým finančním centrem a zároveň leaderem při zavádění ekologických technologií. Může se tak stát jak odběratelem tak i odrazovým můstkem pro vývoz do okolních zemí.“ dodal Marek Dlouhý z EGAP.  

„Vrcholem cesty byl z mého pohledu asi Vietnam, kde patrně i vlivem velkého počtu občanů této země v České republice byl zájem místních firem o setkání s českými podnikateli enormní. Dostalo se nám i velmi vřelého přijetí ze strany vládních činitelů. To považuji za velký úspěch i z toho důvodu, že je Vietnam nejrychleji rostoucí zemí regionu jihovýchodní Asie,“ komentoval prezident Hospodářské komory Dlouhý.

Také největší zakázka posledních let pojištěná EGAPem směřuje právě do Vietnamu. Jedná se o dodávku 12 nových letounů L-39NG výrobce Aero Vodochody, vlastněného společností Omnipol. Ze současných jednání v Hanoji ovšem nejhlasitěji rezonuje budování výrobního závodu Škody Auto v provincii Quang Ninh.  

Do zemí v regionu jihovýchodní Asie vyvezly tuzemské firmy s podporou EGAP za posledních 15 let zboží a investice v hodnotě přesahující 22 miliard korun. 

Kazachstán a Uzbekistán 

V kazachstánské metropoli Astaně Marek Dlouhý a jeho protějšek z Development Bank of Kazachstan podepsali za přítomnosti premiérů obou zemí smlouvu o spolupráci mezi oběma institucemi. Dohoda usnadní pojišťování českého exportu a investic směřujících do Kazachstánu i vzájemnou spolupráci obou ekonomik. „DBK je silná kazašská banka, jejíž participace může usnadnit realizaci nebo zajištění financování českého vývozu na náročný kazašský trh. S DBK jsme již delší dobu ve styku a uzavřená smlouva by měla dosavadní spolupráci ještě více podpořit,“ doplnil za EGAP Dlouhý. V současnosti do Kazachstánu Češi s EGAPem vyvážejí například potravinářský granulát. 

Kazachstán je podle předsedy vlády Fialy pro Česko perspektivní nejen z pohledu exportérů, ale také kvůli svým nerostným zásobám. „Klíčovým tématem mých rozhovorů bylo posílení spolupráce v energetice, Kazachstán patří mezi naše největší dodavatele ropy, a to je v současné energetické situaci důležité. (…) Kazachstán má velké zásoby uranu, který bychom mohli využít pro naše jaderné elektrárny,“ uvedl na tiskové konferenci s českými novináři v Astaně. Na veřejnost se tam také dostaly informace o zájmu těžařů o vozy Tatra či o zapojení společnosti Škoda Transportation do několika tamních tendrů. V minulosti pojistil EGAP pro Skupinu Škoda například dodávku tramvají do lotyšské Rigy za 1,5 miliardy korun. 

Nové zakázky vyhlíží Škoda Transportation také v Uzbekistánu, kde se účastní tendru na dodávku 34 moderních vlaků. V současné době je perspektivní investicí podpořenou EGAP v této zemi např. byznysové centrum Czech House v Taškentu. To má poskytnout potřebné zázemí tuzemským exportérům právě v této zemi.  

Za účelem podpory českých firem v zahraničí vypraví Hospodářská komora další misi. Na konci května zamíří doprovodná mise ministra zahraničních věcí ČR Jana Lipavského do Saúdské Arábie Iráku.  

Doporučujeme