MAIA Labs: umělá inteligence proti rakovině

Někdo chce podnikat a zoufale hledá nápad. Lukáš Loun měl hned tři – a všechny skvělé. A tak si poslední den roku 2021 dal předsevzetí, že jeden z nich v novém roce probudí k životu.

Loni touto dobou se přihlásil do programu Prototypuj a ověřuj. Dnes je z novoročního předsevzetí startup se strmým vzestupem a nadějí na ochranu zdraví pro mnoho lidí. 

Zařízení MAIAbox nainstalované v nemocničním zařízení | JIC

Lukáš Loun pracoval v nadnárodní korporaci. Dlouho cítil, že chce zkusit něco svého, a tak se rozhlížel kolem sebe. Hodně přátel měl v medicíně a dobře věděl, kde je v jejich profesi nejvíc tlačí bota.

„Jejich pracovní měsíc má hodně přes 200 hodin, s vysokým osobním nasazením pomáhají nemocným a pak mrhají časem nad administrativou spojenou s vyšetřením, jenom kvůli neefektivním nástrojům a systémům,“ kroutí hlavou mladý podnikatel, který měl v rámci svého zaměření přesah do technologií a umělé inteligence. A právě ten se rozhodl propojit s medicínou.

Na rakovinu tlustého střeva zemře každé tři minuty jeden Evropan. A protože jde o civilizační chorobu, bude případů onemocnění pravděpodobně stále přibývat.

„Zároveň se jedná o nejpomaleji rostoucí rakovinovou buňku v těle. Pokud je vyšetření udělané dobře, rakovina vůbec nevznikne,“ vysvětluje Lukáš Loun důvod, proč si pro své podnikání vybral právě diagnostiku kolorektálního karcinomu. Našel parťáka, zkušeného výzkumníka v oblasti AI a budoucího CTO, Michala Hradiše a dali se do projektu společně.

Výhodný krok do neznáma 

První proof of concept na papíře obstál i u přednosty gastroenterologické kliniky. „Řekl, že přesně to je budoucnost, o které se baví na kongresech, že s námi chce spolupracovat a že dokáže sehnat i peníze. A bylo rozhodnuto, věděl jsem, že už z tohoto projektu necouvnu a ostatní projekty jsem zase zavřel do šuplíku,“ směje se Lukáš Loun.

Česká technologie bojující s nemocničními infekcemi pokrývá čtvrtinu tuzemských lůžek

Přestože se jeho další dva nápady orientovaly na průmysl, ve kterém byl Lukáš jako ryba ve vodě, zvolil si obtížnější cestu. „Zdravotnictví je silně regulovaný sektor, což je samo o sobě síto. Oproti jiným typům byznysu to není jen o nápadu a rychlé iteraci se zákazníkem. Musíte mnohem lépe plánovat, protože váš výrobek začne generovat zisk až za relativně dlouhou dobu – až po certifikaci. Je to dlouhý, drahý a také často špatně predikovatelný proces. Ale těm, kterým se to podaří, se otevírá obrovská škála a čelí mnohem menší konkurenci, než například v průmyslu,“ vysvětluje Lukáš Loun. Oproti průmyslu má totiž zdravotnictví jednu obrovskou výhodu: jasně vymezený trh a vysokou opakovatelnost.

Nejsou první. Jsou inovativní  

Ve svém oboru nejsou první. K diagnostice ale přistupují inovativně. „Výrobci stávajících diagnostických AI řešení mají svoje technologie postavené na učení se ze statických snímků. Naše pokročilé algoritmy pracují v reálném čase s videem už během vyšetření. Díky tomu lékař vidí nálezy, které by jinak mohl přehlédnout,“ vysvětluje Lukáš Loun.

Rozdíl je velký. Představte si, že se chcete naučit nějakou novou dovednost, která je relativně komplexní. Aby ji váš mozek správně pochopil a představil si konkrétní pohyb, budete potřebovat desítky fotografií. Přesto není zaručeno, že jste činnost z fotografií přečetli správně. U videa vám bude stačit pár sekund abyste pochopili dynamiku a provedení. A stejně tak je to s  diagnostikou karcinomu.

Michal Hradiš byl prvním parťákem Lukáše Louna. Dnes působí jako CTO MAIA Labs | JIC

Technologie MAIA Labs je rychlejší a mnohem přesnější. „Naše vize je taková, že lékař léčí a o všechno ostatní, co je možné, se stará technologie. Kromě nálezů tak MAIA pomáhá i s rutinními úkoly a administrací – pomáhá lékaři například se závěrečnou zprávou,“ dodává Lukáš Loun.

Podle statistik zkušený lékař nevidí až 20 % tzv. adenomů, tedy abnormalit, které rakovinu střeva způsobují. „Bohužel dalším parametrem, který ovlivňuje vyšetření, je únava – lékařova pozornost v čase klesá a už u třetího vyšetření je záchyt adenomu o 14 % menší než u prvního toho dne,“ vysvětluje Lukáš Loun s tím, že pozornost stroje je v tomto ohledu vždy 100%.

MAIA Labs aktuálně spolupracují s téměř všemi fakultními nemocnicemi a dalšími soukromými klinikami. Část unikátní technologie chtějí patentovat. Postupně by ji chtěli replikovat i v případě jiných endoskopických vyšetření: aktuálně řeší urologie, ale v plánu mají i další endoskopické obory.

Prototypuj a ověřuj: cenná pomoc do začátku  

Přesně před rokem přišli spoluzakladatelé startupu do programu Prototypuj a ověřuj, ve kterém získali nejvyšší možnou částku: 800 tisíc korun. Přínosů programu vidí Lukáš Loun více.

„Kromě finanční injekce do náročného začátku nás to konečně donutilo založit firmu, což mnoho startupů – a my jsme nebyli výjimkou, mívá v rámci „to-do-listu,“ často na konci. Hodně věcí nám to přitom usnadnilo,“ usmívá se zakladatel.

Prototypuj a ověřuj | JIC

Peníze použili na vývoj hardwaru, částečně na vývoj algoritmů, mzdy a cestovní náklady. V listopadu totiž byl Maia Labs vybraný jako jeden z deseti startupů na side event jedné z největších startupových konferencí – a to SLUSH ve finských Helsinkách. A hned poté cestovali na summit v Portugalsku, kde už mimochodem o jejich technologii projevili zájem i firmy mimo zdravotnictví.

Investor, certifikace a škálovací krasojízda  

Produkt firmy MAIA Labs je stavěný od začátku pro globální trh. Startup teď čeká náročná certifikace podle evropské směrnice, a hledá proto investora na 1,5 milionu euro.

„Nehledáme peníze, zjistili jsme, že ty není problém sehnat. Spíš hledáme partnera, který má zkušenosti a kontakty v oboru a který by nám tak pomohl s rol outem na klíčové trhy,“ dodává Lukáš Loun.

Převzato z JICmagazínu Jihomoravského inovačního centra

• Oblasti podnikání: Zdravotnická technika
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme