Maloobchodní řetězce vyplatí minimálně polovinu mzdy Ukrajincům, kteří jdou domů bojovat

Všechny hlavní tuzemské obchodní řetězce a další významné obchody oznámily, že vyplatí minimálně 50 procent mzdy všem zaměstnancům z Ukrajiny, pokud budou muset odejít na Ukrajinu plnit brannou povinnost a přerušit práci v ČR.

Tuzemský maloobchod tak chce zabránit tomu, aby byly rodiny Ukrajinců vystaveny další těžké životní situaci kvůli nedostatku finančních prostředků. Kromě toho už teď zajišťují potravinovou pomoc pro uprchlíky, kteří hledají v ČR azyl, a také posílají potravinové dary v objemu desítek tun přímo na Ukrajinu.

Výplata mezd pro Ukrajince bojující ve své zemi je zatím stanovena na tři měsíce, pak bude případně opatření prodlouženo.

„Našich zaměstnanců z Ukrajiny si velmi vážíme a hledáme cesty, jak jim pomoci v nesmírně těžké situaci. Členové Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR se proto rozhodli, že všem zaměstnancům, kteří se budou muset vrátit na Ukrajinu z důvodu branné povinnosti, bude nadále vypláceno alespoň 50 procent jejich mzdy po dobu tří měsíců. A v případě nutnosti bude tento termín prodloužen. Nad rámec běžné dovolené ukrajinským zaměstnancům poskytneme i plně hrazené volno pro zajištění rodinných záležitostí, jako je třeba vyzvednutí členů rodiny od hranic a jejich zabydlení v ČR. Tam, kde to bude možné, jim také nabídneme práci a další potřebnou pomoc,“ shrnuje základní body pomoci zaměstnancům z Ukrajiny Tomáš Prouza, prezident Svazu obchod a cestovního ruchu ČR.

Pracovní místo obchody Ukrajincům podrží až do návratu

Každému zaměstnanci z Ukrajiny, který nyní bude muset odjet na Ukrajinu, navíc obchodní řetězce garantují po návratu opětovné zaměstnání. „Pevně věříme, že se všichni vrátí ve zdraví, a přejeme jim hodně štěstí při obraně jejich vlasti. Budeme rádi, když se k nám připojí i firmy z jiných sektorů a společně tak pomůžeme našim zaměstnancům z Ukrajiny a jejich rodinným příslušníkům zvládat jejich nelehkou situaci,“ dodal Prouza.

Na výše popsané podpoře ukrajinských zaměstnanců se podílejí následující obchodní řetězce a významné obchody: Albert, Billa, Dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Košík.cz, Lidl, MAKRO Cash & Carry ČR, Penny, Rohlík.cz aTesco.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod

Doporučujeme