Meziroční inflace klesla pod devět procent. Zlevňovat se ale nebude

Inflace v Česku v meziročním srovnání dále klesá. Meziměsíčně ovšem ceny narostly o 0,5 procenta, což není podle ekonomů dobrý signál pro dosažení cíle ČNB – tedy poklesu roční inflace ke dvěma procentům.

Jinak je ale vývoj cen přesně v souladu s očekáváním trhu i České národní banky. V červnu dosáhla meziroční inflace 9,7 procenta, v červenci už byla jen na 8,8 procentech. ČNB odhadovala růst o 8,7 procenta.

Ilustrační fotografie

Hlavními důvody pokračujícího pozitivního trendu jsou vysoká srovnávací základna a nižší ceny pohonných hmot, které byly během minulého léta na svých historických maximech. Letos jsou benzin a nafta téměř o čtvrtinu levnější.

„Meziměsíčně ovšem vzrostly ceny souhrnně o 0,5 %, což není dobrý signál pro budoucí směřování inflace k cíli ČNB. Pokud by takové tempo meziměsíčních přírůstků vytrvalo, zůstaneme nad horní hranící tolerančního pásma ČNB. Stále tedy trvá nejistota, zda se podaří v dlouhodobém horizontu navrátit inflaci ke dvěma procentům ročně,“ varuje analytik Raiffeisenbank Martin Kron.

Inflaci živí rostoucí ceny dovolených

Za růst cen oproti červnu může především zdražování dovolených s komplexními službami (+22,8 %), což je ale sezónní záležitost typická pro letní měsíce.

V odvětví doprava narostly o necelá dvě procenta ceny pohonných hmot. Dá se navíc očekávat, že benzin a nafta přispějí negativně k vyšší inflaci i v dalších měsících, a to kvůli zvýšení spotřební daně z nafty na původní úroveň (o 1,5 procenta).

Novela zákona v těchto dnech nabývá účinnosti a nafta by měla podle odhadů zdražit asi o dvě až tři koruny na litr.

Ceny zboží víceméně stagnují nebo zaznamenávají velmi slabý pokles, zatímco ceny služeb narostly oproti červnu o 1,6 %.

Naopak meziměsíčně poklesly ceny v odvětví potraviny a nealkoholické nápoje, kde zlevnilo především polotučné mléko (o 4,8 %), ovoce (4,3 %) či zelenina (1,7 %). V oddíle bydlení zlevňoval plyn, zatímco se mírně zvýšily ceny nájemného (o 1,5 %) a elektřiny (0,5 %).

Podle odhadů Raiffeisenbank bude průměrná inflace za celý letošní rok asi 11 procent a bude se pohybovat nad cílem i tolerančním pásmem národní banky. V říjnu zřejmě dojde k zastavení poklesu, a to kvůli loňskému přijetí úsporného tarifu, jež pomohl domácnostem s bezprecedentním nárůstem cen energií.

Zastaví pokles zdražování benzinu a nafty?

Podle ekonoma UniCredit Bank Patrika Rožumberského už v srpnu meziroční inflace klesat nebude.

„Inflaci totiž výrazně podpoří aktuální zdražování pohonných hmot, které odráží nejen vyšší spotřební daň na naftu, ale i vyšší cenu ropy na světových trzích. K tomu se přidá i nízká základna v podobě značného poklesu cen pohonných hmot v loňském srpnu,“ popisuje ekonom.

Klesající inflace: ČNB úrokovou sazbu nezměnila, ukončila podporu koruny

Podle analytika tak hrozí, že se ve druhém prázdninovém měsíci vrátí růst cen meziročně nad devět procent. „Vývoj inflace v posledním čtvrtletí ovlivní především silný bazický efekt ve formě zavedení úsporného tarifu loni v říjnu. Ten jednorázově přispěje ke zvýšení inflace, které pro říjen odhadujeme na zhruba dva procentní body. Na konci roku proto předpokládáme inflaci už jen o půl procentního bodu níž, než v červenci, tedy na 8,3 procentech,“ doplňuje analytik.

Optimističtější je ve svých prognózách ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil, podle kterého je definitivně na ústupu poptávková inflace.

Trhy nereagují, ČNB zůstává v klidu

„Červencová data nepředstavují velké překvapení, čemuž odpovídá i tržní reakce, jež je nulová. I vývoj v jednotlivých kategoriích je přesně v souladu s naším předpokladem, když meziměsíčně dorazila úleva od zlevňujících potravin a drama již nepokračuje v kategorii bydlení, kam spadá i elektřina a zemní plyn. Naopak meziměsíční zdražení podle očekávání dorazilo u rekreací, kultury, stravování a ubytování, což je standardní jev spojený s obdobím letních dovolených,” popisuje Hradil.

Pro další výhled tuzemské inflace je podle ekonoma klíčové, že uklidnění pokračuje v ryze poptávkových kategoriích, kam spadají oděvy, obuv či bytové vybavení. „Zde již evidentně prodávající narazili na limit ochoty zákazníků připlácet a jsou tlačeni ke zlevňování, které pokračuje již několik měsíců v řadě,” dodává analytik.

Letos bude ekonomika stagnovat, v příštím roce už poroste

Česká národní banka zatím podle ekonoma zřejmě nebude reagovat změnou úrokových sazeb, ale rozhodne se až na zářijovém zasedání bankovní rady.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy už inflace ve zbytku roku příliš klesat nebude také kvůli zásahu České národní banky z minulého týdne. Centrální banka totiž formálně ukončila svoji takřka patnáct měsíců trvající intervenci za silnější korunu.

„To může například podle americké banky Goldman Sachs zásadně přispět k oslabení koruny až k úrovni 24,75 za euro, přičemž podle dalších expertů nelze vyloučit pokles až k hodnotě 25 korun za euro. Takové oslabení koruny by mělo proinflační dopad, neboť by zvýšilo třeba cenu dovážené ropy a ropných produktů nebo importovaného zemního plynu,” upozorňuje Lukáš Kovanda.

jap

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme