Minimální mzda se zvyšuje o 1100 korun. Projeví se i na pojistném či daních

V Česku se pro příští rok zvýší minimální mzda ještě více než letos, kdy její nastavení ovlivnila covidová krize. Od ledna 2023 naroste o 1 100 korun na 17 300 Kč.

Prosadilo to Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Návrh na podzim prošel mezirezortním řízením a v prosinci ho schválila vláda. Odbory přitom požadovaly větší navýšení, zaměstnavatelé naopak chtěli minimum zvedat jen nepatrně.

Předávání složených bankovek, Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

 Odbory přišly v létě s požadavkem, aby se minimální mzda zvedla dokonce o 2000 na 18 200 korun. Později žádaly od ledna 2023 dokonce 20 tisíc korun. S tím zaměstnavatelé zásadně nesouhlasili.

Schválené zvýšení o 1100 korun je ovšem výraznější než návrh Mariana Jurečky z října, kdy avizoval nárůst pouze do 400 korun.

S minimální mzdou, za kterou pracuje v Česku asi 150 000 lidí, se zvedá i takzvaná zaručená mzda (letos jen pro některé skupiny pracovníků). Ta představuje nejnižší výdělek pro ty, kteří dělají kvalifikovanou práci a týká se širšího okruhu zaměstnanců. Vyplácí se v osmi stupních podle obtížnosti a odpovědnosti práce. Od ledna 2023 bude v rozmezí 17 300 až 34 600 korun.

Zaručená mzda pro rok 2023 naroste jen u některých profesí

Podle minimálního platu se upravuje například i výše školkovného – tedy slevy na dani pro rodiče dětí umístěných do mateřské školy, nebo limit příjmů pro výplatu daňového bonusu.

Hrozba pro firmy?

Podnikatelé výrazný růst minima tradičně odmítají. Problém není podle zástupců podniků v tom, že zvednete plat těm, kteří mají nejméně, ale že roste tlak na přidávání peněz i ostatním zaměstnancům.

Letos ještě přidělaly zaměstnavatelům vrásky na čele odbory, které navrhovaly nejvýraznější zvýšení minima v historii Česka. Ambiciózní návrh předpokládal, že se minimální měsíční mzda v Česku zvýší až na 20 000 korun (o 3800 Kč měsíčně). Podle zástupců podnikatelských svazů jako je SP ČR či Hospodářská komora ČR se navržená částka naprosto vymykala ekonomické realitě. V době krize a křehkého hospodářského růstu je podle nich důležitá především stabilita firem.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele od roku 2023

„Minimální mzda potřebuje odpolitizování a dlouhodobou změnu koncepce. Považuji za nezbytné jít cestou změny zákona a navázání nejnižšího výdělku na ekonomické predikce ministerstva financí, nikoliv na požadavky odborů a některých politiků,“ říkal už loni prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Pro malé a střední podniky je zvýšení neopodstatněné a odmítají jej. Pro nárůst minimální mzdy v České republice neexistuje ekonomický důvod, tvrdí Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR).

Ideál? Dvě pětiny průměru

Tempo růstu každoročně akcelerovalo už od nástupu Sobotkovy vlády a Babišova vláda v nastaveném trendu pokračovala. V roce 2019 si nejchudší pracovníci polepšili o 1150 a 2020 dokonce o 1250 korun měsíčně. Loni narostlo minimum o 1000 korun za měsíc.

Odbory i ministerstvo dlouhodobě argumentují tím, že je vyšší minimální mzda nejen v západní Evropě, ale například i na Slovensku či v Polsku. Tyto země v HDP na hlavu za Českem zaostávají, ale práce těch, co mají nejnižší příjmy, je tu zaplacena lépe.

Naopak podle AMSP ČR je metou a nepsaným pravidlem v Evropě oscilace minima kolem 40 % průměrných výdělků. Asociace navíc zmiňuje, že odvozování minimální mzdy od průměrné zavádějící a ekonomicky škodlivé.

Dopady zvýšení minimální mzdy do dalších zákonů

  • zvýšení minimálního vyměřovacího základu pro odvod zdravotního pojištění zaměstnanců (částka 17 300 Kč). Navýšit odvod pojistného budou muset i pojištěnci evidovaní v kategorii osob bez zdanitelných příjmů (OBZP). Ti zaplatí od 1. 1. 2023 pojistné na zdravotní pojištění ve výši 13,5 procent z minima, tedy 2 336 korun měsíčně.
  • zvýšení slevy na dani za umístění dítěte, tzv. školkovného, za rok 2022 na 16 200 Kč (tuto slevu využívají poplatníci z řad OSVČ zpětně v daňovém přiznání na rok 2022). Pro rok 2023 se školkovné zvýší na 17 300 korun.
  • nárůst hranice příjmů, které musí být dosaženy pro nárok na výplatu daňového bonusu na dítě, tj. šestinásobek minimální mzdy ročně (na 97 200 Kč, příští rok 103 800 korun), resp. měsíčně polovinu minimální mzdy (8100 Kč, rok 2023 – 8650 korun).
  • zvýšení limitu pro osvobození pravidelně vyplácených důchodů. Ročně je osvobozena částka do 36násobku minimální mzdy, což by měla být v roce 2023 částka 622 800 korun (pouze u nadstandardně vysokých důchodů).
Jakub Procházka

• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme