Ministr zahraničních věcí: Jak je to doopravdy s rovnými podmínkami pro cestování?

Podmínky pro cestování napříč Evropou za současné situace prostě nemohou být rovné a budou se v jednotlivých zemích lišit. To je bohužel realita pandemie a tedy i rozdílné epidemiologické situace v jednotlivých zemích.

Cílem české vlády, potažmo české diplomacie, jsou od začátku co nejlepší podmínky pro cestování našich občanů do zahraničí. Například pro Chorvatsko se nám podařilo vyjednat podmínky, díky kterým Češi jako jedni z prvních mohou na Jadran už po jediné dávce očkování (respektive 22 dnů po 1. dávce).

Navštívil jsem Bulharsko, další populární dovolenkovou destinaci, a vyjednali jsme příslib, že i tam čeští občané mohou cestovat bez nutnosti testu či karantény, pokud budou mít 22 dní po první dávce vakcíny. Slovensko donedávna uplatňovalo mnohem striktnější podmínky pro vstup, ale od 14. června tam bude možné také cestovat po první dávce, a navíc budou Slováci uznávat naše testy.

Můžeme také cestovat například do Pobaltí, přestože my volný vstup tamním obyvatelům do České republiky zatím neumožňujeme. Podmínky pro cestování se budou měnit postupně, podle epidemické situace, věřím, že už jen k lepšímu.

Daří se postupně dojednávat rozvolňování podmínek pro cestování, hlavně díky tomu, že se u nás epidemiologická situace stále zlepšuje.

Pro lepší přehlednost a pohodlí bude od 1. července fungovat celoevropský Covid Pass, kterým bude možné snadno prokazovat potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělaném Covidu. A nebude jen v elektronické podobě, ale i v papírové verzi. A opravdu nebude nic jednoduššího, než zajít na Očkovací portál občana a potvrzení o očkování, testu nebo protilátkách získat a vytisknout. Případně o to můžete požádat svého praktického lékaře.

Jak to bude s cestováním do ČR?

Od 21. června k nám budou moci cestovat občané z celé EU, i za turistikou. Od stejného data se mohou vracet plně očkovaní Češi bez karantény z jakékoliv země na světě s výjimkou států, kde je dnes extrémní riziko nákazy, jako například z Indie či Nepálu. Namísto povinné pětidenní karantény bude v takovém případě možné nechat si udělat PCR test hned po příjezdu. Tím odpadne jeden z hlavních důvodů, pro který mnoho Čechů zatím váhalo s dovolenou mimo EU.

Jsme na dobré cestě a děláme vše pro to, aby se Čechům postupně otevíraly i další státy.

A kde najít konkrétní informace?

Vždy zdůrazňuji, že před cestováním do zahraničí je potřeba se informovat o podmínkách pro cestování v cílové zemi, protože jednotlivé státy je průběžně mění a upravují. Tyto informace najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR, konkrétně v článku COVID-19 Rozcestník nebo se můžete obrátit na naše informační centrum pro cesty do zahraničí na čísle 222 264 222.

Informace naleznete také v článcích Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

Autor: Jakub Kulhánek, ministr zahraničí.

• Teritorium: Zahraničí
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas

Doporučujeme