Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 10. 8. 2020) Situace se dramaticky vyvíjí a koronavirus covid-19 komplikuje obchod českých firem po celém světě. BusinesssInfo.cz vám nabízí nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla do května kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. Od června se ale situace stabilizuje, nakažených v celoevropském měřítku ubývá a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky.

Dopad pandemie na ekonomiky jednotlivých evropských zemí je nicméně velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU bude muset na překonání krize vynaložit bilionové částky.

Evropské země začínají uvolňovat restrikce, objevují se především lokální ohniska nákazy.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Pozitivní případy měly do června všechny asijské státy.

Čína nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Velkými problémy prošly Írán a Turecko, výrazný nárůst případů evidují Pákistán či Indie, která je koncem června nejvíce postiženou asijskou zemí. Druhé vlny se obávají v Jižní Koreji.

Drtivý dopad měl virus od počátku roku na byznys v Číně. V dubnu se nicméně situace stabilizovala. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.

Epidemie koronaviru covid-19 se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji ovšem zvládla bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s koronavirem bojuje úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamecké státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu potýkají Spojené státy Americké, které jsou i v červnu nejpostiženější zemí světa. Také americká vláda pumpuje do ekonomiky desítky miliard dolarů.

Celosvětově je ovšem nyní hlavním ohniskem nákazy Latinská Amerika. Brazílie má v červnu více než milion pozitivních případů a rychle jich přibývá.

Dobrá situace není ani v Mexiku, Peru nebo Chile. Ani vývoj v mnoha dalších zemích není nijak optimistický.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika je stále nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru v dalších týdnech či měsících znamenat obří humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření, Nejvíce nakažených bylo v červnu v JAR, Egyptě a Nigérii.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem