Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

Situace se dramaticky vyvíjí a koronavirus covid-19 komplikuje obchod českých firem po celém světě. BusinesssInfo.cz vám nabízí nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu s Českou republikou. PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO na základě zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury na podporu obchodu CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

Situace v České republice: www.businessinfo.cz
/koronavirus

Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů:
www.businessinfo.cz/faq

Mapa výskytu koronaviru ve světě
(statistiky WHO)

EVROPA

BelgieBulharskoČerná HoraDánskoFinskoFrancie Chorvatsko

Itálie MaďarskoNěmeckoNorskoNizozemskoPobaltíPolskoRakousko

RumunskoRuskoSlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVeká Británie

Evropa je na konci března kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě je nevíce nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. Velký rozdíl je v tom, jak jednotlivé země, respektive jejich zdravotnické systémy, nápor nemoci zvládají. Zatímco v Itálii a ve Španělsku je úmrtnost vyšší než sedm procent (byť jde o údaj zkreslený tím, že celá populace neprošla testy), v Německu, Rakousku, Norsku či Česku je nižší než 1 procento.

Dopad pandemie na ekonomiky jednotlivých evropských zemí bude velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur, státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou v těchto dnech enormní.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoJordánskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

V Asii jsou nejpostiženějšími zeměmi Čína, Írán a Jižní Korea, pozitivní případy mají ale na konci března už všechny asijské státy. Zatímco v Íránu a většině dalších zemích počet nakažených koronavirem covid-19 i jeho obětí rychle roste, Jižní Korea a Čína dostaly nákazu pod kontrolu.

Drtivý dopad měl virus od počátku roku na byznys v Číně. V březnu se nicméně situace stabilizuje, nově nakažených lidí je minimum. Hlavní ohnisko nákazy se postupně přesouvá do Evropy. Na dalším vývoji v dubnu a květnu bude záležet, jak se bude dařit čínské ekonomice ve druhé polovině roku. Vývoj v ostatních regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.

Epidemie koronaviru covid-19 se nevyhnula ani Austrálii. Počty nakažených i přijatá opatření tam rapidně stoupají. Vláda už vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – ten ale zatím s koronavirem bojuje úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamecké státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu aktuálně potýkají Spojené státy Americké, které jsou v posledním březnovém týdnu nejpostiženější zemí světa. Počet nakažených a s tím i počet restriktivních opatření v zemi rychle rostou. Také americká vláda pumpuje do ekonomiky desítky miliard dolarů.

Vývoj v mnoha dalších zemích – a to včetně jihoamerických států – není nijak optimistický. V Jižní Americe jsou aktuálně nejvíce postiženými zeměmi Brazílie a Ekvádor, kde je ke konci března více než tisíc nakažených.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika je v březnu naopak nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru v dalších týdnech či měsících znamenat obří humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, budou drtivé. I v Africe už začínají některé země přijímat přísná opatření, Nejvíce nakažených bylo na konci března v JAR, Egyptě, Alžírsku a Maroku.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem