Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 13. 4. 2021) Koronavirus covid-19 komplikuje také obchod českých firem ve světě. BusinesssInfo.cz vám přináší nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

Průvodce samotestováním pro firmy a OSVČ

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla na jaře 2020 kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V létě se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky. Koncem zimy 2021 jsou ale nejvíce postižené státy (v globálním měřítku) opět na starém kontinentu. Patří k nim i Česko a Slovensko.

Vlády jednotlivých zemí musely či musejí zavádět restriktivní a často velmi přísná opatření. Nadějí do roku 2021 je očkování, se kterým začala většina států na přelomu roku. Většina zemí EU má koncem února naočkováno 5 až 10 procent lidí, premiantem v Evropě je Velká Británie, kde už vakcínu dostaly desítky procent obyvatel.

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do konce loňského roku zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na podzim změnila k horšímu (například Izraeli, který patřil v říjnu k nejpostiženějším na světě, pomohl v listopadu celostátní lockdown a v únoru masivní očkování) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál. Přesto je situace v mnoha zemích lepší.

Čína nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Nárůst případů evidují na počátku roku 2021 opět Turecko, Írán či Indonésie. Indie je i v únoru stále nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku), epidemie však pomalu brzdí.

Drtivý dopad má virus na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně. I tady bude rozhodující očkování.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládá bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu stále potýkají Spojené státy americké, které jsou i v únoru nejpostiženější zemí světa. V únoru už ale nově nakažených nepřibývá tak rychle jako v předchozích měsících. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů.

K hlavním světovým ohniskům nákazy nyní patří Latinská Amerika. Brazílie má v lednu více než deset milionů pozitivních případů (250 tisíc mrtvých) a nemocných stále přibývá rychlým tempem.

Dobrá situace není ani v Mexiku, Kolumbii, Argentině nebo Peru. Ani epidemiologický a následně ekonomický vývoj v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky zatím není nijak optimistický.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika byla celý loňský rok nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale stále obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Nejvíce nakažených bylo v lednu v JAR, kde je situace alarmující (celkově 1,5 milionu nakažených), Maroku a Egyptě. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Pro většinu zemí na kontinentu navíc bude problém s dostupností vakcíny. Očkování tedy není pro Afriku takovou nadějí jako pro zbytek světa.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem