Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 27. 5. 2020) Situace se dramaticky vyvíjí a koronavirus covid-19 komplikuje obchod českých firem po celém světě. BusinesssInfo.cz vám nabízí nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa je i na počátku května kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě je největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí.

Velký rozdíl je v tom, jak jednotlivé země, respektive jejich zdravotnické systémy, nápor nemoci zvládají. Zatímco v Itálii a ve Španělsku je úmrtnost vyšší než deset procent (údaj je nicméně zkreslený tím, že celá populace neprošla testy a nakažených bude reálně výrazně více), v Německu, Rakousku, Norsku či Česku je nižší než pět procent. Skutečná úmrtnost na covid-19 bude pravděpodobně daleko nižší, ale jen velmi těžko zjistitelná.

Dopad pandemie na ekonomiky jednotlivých evropských zemí je už nyní velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou v těchto dnech enormní. EU bude muset vynaložit bilionové částky.

Dobrou zprávou je to, že od poloviny dubna přibývá nakažených i mrtvých ve většině zemí výrazně pomaleji a evropské země začínají uvolňovat restrikce.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoJordánskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Pozitivní případy mají začátkem dubna všechny asijské státy.

Čína nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Velké problémy mají nyní Írán a Turecko, které bylo koncem dubna zemí s nejrychlejším percentuálním nárůstem pozitivních případů na světě, časovanou bombou může být Indie.

Drtivý dopad měl virus od počátku roku na byznys v Číně. V dubnu se nicméně situace stabilizovala, nově nakažených lidí je minimum. Na dalším vývoji v květnu a červnu bude záležet, jak se bude dařit čínské ekonomice ve druhé polovině roku. Vývoj v ostatních regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.

Epidemie koronaviru covid-19 se nevyhnula ani Austrálii. Počty nakažených i přijatá opatření tam stoupají, ale už nikoli závratným tempem. Vláda už vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – ten ale s koronavirem bojuje úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamecké státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu potýkají Spojené státy Americké, které jsou v dubnu nejpostiženější zemí světa. Počet nakažených. obětí koronaviru a s tím i množství restriktivních opatření v zemi rychle rostou. Také americká vláda pumpuje do ekonomiky desítky miliard dolarů. Druhou nejpostiženější zemí na severu kontinentu je Kanada, která má ovšem zhruba třicetkrát méně nakažených než USA.

Vývoj v mnoha dalších zemích – a to včetně jihoamerických států – není nijak optimistický. V Jižní Americe jsou aktuálně nejvíce postiženými zeměmi Chile a Brazílie.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika je v dubnu naopak nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru v dalších týdnech či měsících znamenat obří humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, budou drtivé. I v Africe už začínají některé země přijímat přísná opatření, Nejvíce nakažených bylo v dubnu v JAR, Egyptě, Alžírsku a Maroku.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem