Aktualizováno 27. 10. 2021

Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

Koronavirus covid-19 komplikuje obchod českých firem ve světě. BusinesssInfo.cz vám přináší průběžně aktualizované informace od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade z jednotlivých zemí.

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla na jaře 2020 kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V létě se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky. Na jaře 2021 ale opět patřily státy na starém kontinentu k nejhůře postiženým (v globálním měřítku). V létě je situace opět lepší, pomáhá zejména masivní očkování.

Vlády jednotlivých zemí musely či musejí zavádět restriktivní a často velmi přísná opatření (nově kvůli nebezpečnějším mutacím viru). Nadějí je zmíněné očkování, se kterým začala většina států na přelomu roku. Většina zemí EU má na konci července naočkováno oběma dávkami zhruba polovinu lidí.

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do roku 2021 zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na podzim změnila k horšímu (například Izraeli, který patřil v říjnu k nejpostiženějším na světě, pomohl v listopadu celostátní lockdown a v únoru masivní očkování) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál. Přesto je situace v mnoha zemích stabilnější a zlepšuje se s postupujícím očkováním.

Čína nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Nárůst případů evidovali na jaře 2021 především Indie, Turecko či Indonésie. Indie byla nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku). Aktuálně je nejdramatičtější situace v Indonésii. V Japonsku se přes nepříliš příznivý vývoj konají v červenci olympijské hry, na většině sportovišť ovšem bez diváků.

Drtivý dopad má virus na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně. I tady bude rozhodující očkování.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládá bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu dlouhodobě potýkaly Spojené státy americké, kterým však výrazně pomohlo očkování. Od února počet nových případů postupně (s drobnými výkyvy) klesá. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů.

K hlavním světovým ohniskům nákazy nyní patří Latinská Amerika. Brazílie hlásí v červenci (od počátku pandemie) téměř dvacet milionů pozitivních případů a přes 550 tisíc mrtvých.

Dobrá situace není ani v Kolumbii, Argentině, Mexiku nebo Peru. I tady se ale daří rychle očkovat. Situace není stále jednoduchá ani v Chile, které je přitom premiantem ve vakcinaci.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika byla celý rok – do jara 2021 – nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale stále obávají, že pro ni může rozšíření covid-19 znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Pro většinu zemí na kontinentu je navíc problém s dostupností vakcíny. Očkování tedy zatím není pro Afriku takovou nadějí jako pro zbytek světa.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Zahraničí