Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 14. 6. 2021) Koronavirus covid-19 komplikuje také obchod českých firem ve světě. BusinesssInfo.cz vám přináší nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla na jaře 2020 kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V létě se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky. Na jaře 2021 ale opět patří státy na starém kontinentu k nejhůře postiženým (v globálním měřítku). Patří k nim Česko i Slovensko, i když se tady v dubnu situace zlepšuje.

Vlády jednotlivých zemí musely či musejí zavádět restriktivní a často velmi přísná opatření (nově kvůli nebezpečnějším mutacím viru). Nadějí do roku 2021 je očkování, se kterým začala většina států na přelomu roku. Většina zemí EU má v dubnu naočkováno 10 až 25 procent lidí.

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do počátku roku 2021 zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na podzim změnila k horšímu (například Izraeli, který patřil v říjnu k nejpostiženějším na světě, pomohl v listopadu celostátní lockdown a v únoru masivní očkování) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál. Přesto je situace v mnoha zemích stabilnější a mnohde se zlepšuje s postupujícím očkováním.

Čína nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Nárůst případů evidují v dubnu především Indie, Turecko či Indonésie. Indie je na jaře 2021 nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku).

Drtivý dopad má virus na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně. I tady bude rozhodující očkování.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládá bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu stále potýkají Spojené státy americké, které jsou i v dubnu nejpostiženější zemí světa. Od února už ale nově nakažených nepřibývá tak rychle jako v předchozích měsících. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů.

K hlavním světovým ohniskům nákazy nyní patří Latinská Amerika. Brazílie má v dubnu (od počátku pandemie) více než třináct milionů pozitivních případů a přes 350 tisíc mrtvých. Počet nově nemocných stále láme rekordy.

Dobrá situace není ani v Mexiku, Kolumbii, Argentině nebo Peru. Ani epidemiologický a následně ekonomický vývoj v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky není příliš optimistický. Situace není jednoduchá ani v Chile, které je přitom premiantem ve vakcinaci.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika byla celý rok – do jara 2021 – nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale stále obávají, že pro ni může rozšíření covid-19 znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Nejvíce nakažených bylo v dubnu v JAR, kde je celkově 1,5 milionu nakažených, ale situace se výrazně zlepšila, Maroku a Tunisku. Lepší je také situace v Egyptě. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Pro většinu zemí na kontinentu je navíc problém s dostupností vakcíny. Očkování tedy není pro Afriku takovou nadějí jako pro zbytek světa.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus
• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Zahraničí