Aktualizováno 16. 5. 2022

Covid-19: Jaká je situace ve světě?

Koronavirus SARS-Cov-2 komplikuje obchod českých firem ve světě. BusinessInfo.cz vám přináší průběžně aktualizované informace od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade z jednotlivých zemí.

Magazín Český export a podnikání je od května 2021 online na webu exportmag.cz

Situace v České republice: www.businessinfo.cz/koronavirus

Aktuální omezení obchodu a služeb i informace k podpůrným programům pro podnikatele:
www.businessinfo.cz/faq

Evropa

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorskoNizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovenskoSlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Na počátku roku 2022 čelí Evropa další vlně onemocnění covid-19, tentokrát extrémně nakažlivou variantou omikron. Ve většině zemí padají rekordy v počtu nakažených, méně lidí se však dostává do nemocnic a je méně obětí. I proto mnohé evropské země postupně ruší přísná opatření a pokouší se o návrat do normálu (Británie, Irsko, Dánsko).

Na počátku loňského roku patřily státy na starém kontinentu k nejhůře postiženým (v globálním měřítku). Postupně se situace zlepšila, pomohlo zejména masivní očkování. Na podzim ale zasáhla Evropu epidemie mutace delta a čísla opět narostla, nyní čelí i Evropa zmíněné variantě omikron, která se rozšířila do světa z JAR.

Vlády jednotlivých zemí musely či musejí v jednotlivých vlnách zavádět restriktivní opatření. Nadějí se kromě promoření stalo očkování, se kterým začala většina států na počátku roku 2021. Většina zemí EU měla v prosinci 2021 naočkováno dvěma dávkami více než dvě třetiny lidí a průběžně se podává třetí dávka vakcíny. Některé země plánují či zavádějív i povinné očkování (Rakousko plošné pro všechny).

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky. Situace se nicméně postupně zlepšuje a ekonomická kondice evropských zemí se vrací do dob před covidem.

Zpět na začátek

Asie a Austrálie

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstánJižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emirátyThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do roku 2021 zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na počátku roku 2022 opět mění k horšímu a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 vyhrál. Aktuálně hrozí i v Asii nová varianta omikron, například Izrael už začal s očkováním čtvrtou dávkou vakcín.

Čína, odkud se virus rozšířil do světa, nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Nyní se obává vývoje v souvislosti se zimními olympijskými hrami v Pekingu 2022. Nárůst případů evidovaly v roce 2021 především Indie, Turecko či Indonésie. Indie byla dlouho nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku). Aktuálně je zřejmě nejhorší situace v Turecku. Počty nakažených ale opět rychle rostou v Indii.

Drtivý dopad má virus na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně. I tady je rozhodující očkování a vliv nových mutací viru.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. I tady čísla v souvislosti s omikronem narůstají. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje úspěšně.

Zpět na začátek

Ameriky

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu dlouhodobě potýkaly Spojené státy americké, kterým však výrazně pomohlo očkování. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů. Peru má ale například v přepočtu na milion obyvatel největší počet obětí na světě.

K hlavním světovým ohniskům nákazy v roce 2021 patřila zejména Latinská Amerika, nyní se zde situace opět zhoršuje. Omikron se zatím nejrychleji šíří ve Spojených státech. V lednu 2022 zde dokonce přes mírnější průběh nemoci umírá (vzhledem k rekordním počtům nakažených) více lidí než v předchozí vlně způsobené variantou delta. Například Brazílie hlásí koncem prosince 2021 (od počátku pandemie) téměř 22,5 milionů pozitivních případů a přes 620 tisíc mrtvých. Aktuálně je ale situace horší například v Argentině.

Tamním zemím se daří poměrně rychle očkovat. Také na americkém kontinentu je nicméně vliv pandemie na ekonomiku enormní.

Zpět na začátek

Afrika

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika je stále nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale dlouho obávali, že pro ni může rozšíření covid-19 a jeho nových mutací znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví. Budoucí vývoj je v afrických zemích nejistý.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé státy přijaly přísná opatření. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Pro většinu zemí na kontinentu je navíc problém s dostupností vakcíny. Očkování tedy zatím není pro Afriku takovou nadějí jako pro zbytek světa. Samostatnou kapitolou je Jihoafrická republika, která měla v prosinci rekordní čísla (počty nakažených) a odkud se do světa na konci roku 2021 šíří velmi nakažlivá mutace viru omikron, která ovšem měla mnohem méně závažný průběh a tím pádem posílá méně lidí do nemocnic. V lednu 2022 se tady situace postupně zlepšuje.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Zahraničí