Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 22. 1. 2021) Koronavirus covid-19 komplikuje také obchod českých firem ve světě. BusinesssInfo.cz vám přináší nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla na jaře kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V červnu se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky.

Na podzim ale epidemie opět nabrala na síle a jednotlivé státy musely či musejí zavádět restriktivní a často i velmi přísná opatření. Nadějí do roku 2021 je očkování, se kterým začala většina států na přelomu roku.

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do konce loňského roku zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na podzim změnila výrazně k horšímu (například Izraeli, který patřil v říjnu k nejpostiženějším na světě, pomohl v listopadu celostátní lockdown) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál.

Čína první nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Výrazný nárůst případů evidují na počátku roku 2021 opět Turecko, Írán, a nově Indonésie či Irák. Indie je v pak v lednu nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku).

Drtivý dopad má virus od počátku roku na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládá bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu stále potýkají Spojené státy americké, které jsou i na počátku roku nejpostiženější zemí světa. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů.

K hlavním světovým ohniskům nákazy nyní patří Latinská Amerika. Brazílie má v lednu téměř osm milionů pozitivních případů a stále jich přibývá rychlým tempem.

Dobrá situace není ani v Mexiku, Kolumbii, Argentině nebo Peru. Ani epidemiologický a následně ekonomický vývoj v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky není nikterak optimistický.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika byla celý loňský rok nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale stále obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Nejvíce nakažených bylo v lednu v JAR, kde je situace alarmující (1,1 milionu nakažených), Maroku a Egyptě. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem