Aktualizováno 30. 4. 2023

Covid-19: Jaká je situace ve světě?

Koronavirus SARS-Cov-2 komplikuje obchod českých firem ve světě. BusinessInfo.cz vám přináší průběžně aktualizované informace od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade z jednotlivých zemí.

Magazín Český export a podnikání je od května 2021 online na webu exportmag.cz

Situace v České republice: www.businessinfo.cz/koronavirus

Aktuální omezení obchodu a služeb i informace k podpůrným programům pro podnikatele:
www.businessinfo.cz/faq

Evropa

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorskoNizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovenskoSlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Na počátku roku 2022 čelila Evropa další vlně onemocnění covid-19, tentokrát extrémně nakažlivou variantou omikron. Ve většině zemí padaly do března rekordy v počtu nakažených, méně lidí se však dostávalo do nemocnic a bylo méně obětí. I proto evropské země postupně ruší přísná opatření a vracejí se do normálu. V květnu se situace dále zlepšuje a nakažených ubývá.

Loni patřily státy na starém kontinentu k nejhůře postiženým (v globálním měřítku). Postupně se situace zlepšila, pomohlo zejména masivní očkování. Na podzim ovšem zasáhla Evropu epidemie mutace delta a čísla opět narostla, v roce 2022 čelila i Evropa zmíněné variantě omikron, která se rozšířila do světa z JAR.

Nadějí se kromě promoření stalo očkování, se kterým začala většina států na počátku roku 2021. Většina zemí EU měla v prosinci 2021 naočkováno dvěma dávkami více než dvě třetiny lidí a průběžně se podává třetí nebo čtvrtá dávka vakcíny.

Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl velmi citelný. Proto evropské vlády napumpovaly do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům byly enormní. EU na překonání krize vynaložila bilionové částky. Situace se nicméně postupně zlepšuje a ekonomická kondice evropských zemí se vrací do dob před covidem.

Zpět na začátek

Asie a Austrálie

ÁzerbájdžánČínaFilipínyGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstánJižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emirátyThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Epidemie do roku 2021 zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na počátku roku 2022 opět mění k horšímu a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 vyhrál. Na jaře zasáhla Asii nová varianta omikron, například Izrael už začal s očkováním čtvrtou dávkou vakcín.

Čína, odkud se virus rozšířil do světa, se situace na jaře 2022 zhoršila a Číňany postihly přísné lockdowny (například v Šanghaji). Krizi přiznala poprvé od začátku pandemie také totalitní KLDR, kde už jsou nakažených miliony.

V roce 2021 evidovaly nejvíce nakažených především Indie, Turecko či Indonésie. Indie byla dlouho nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku).

Drtivý dopad má virus na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně. I tady je rozhodující očkování a vliv nových mutací viru.

Zpět na začátek

Ameriky

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamerické státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu dlouhodobě potýkaly Spojené státy americké, kterým však výrazně pomohlo očkování. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů. Peru má ale například v přepočtu na milion obyvatel největší počet obětí na světě.

K hlavním světovým ohniskům nákazy v roce 2021 patřila zejména Latinská Amerika, na počřtku roku 2022 se zde situace opět zhoršila, nyní se stabilizuje (stále jsou ale státy s rostoucím počtem infikovaných).

Také omikron se nejrychleji šířil ve Spojených státech. V lednu 2022 zde dokonce přes mírnější průběh nemoci umírá (vzhledem k rekordním počtům nakažených) více lidí než v předchozí vlně způsobené variantou delta. Například Brazílie hlásila na přelomu roku (od počátku pandemie) téměř 22,5 milionů pozitivních případů a přes 620 tisíc mrtvých. V květnu už bylo téměř 31 milionů potvrzených případů a 665 tisíc obětí. Brazílie je tak oficiálně druhou nejpostiženější zemí světa.

Jihoameričanům se daří poměrně rychle očkovat. Také na americkém kontinentu je nicméně vliv pandemie na ekonomiku enormní.

Zpět na začátek

Afrika

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieostatní africké země

Afrika je stále nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale dlouho obávali, že pro ni může rozšíření covid-19 a jeho nových mutací znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví. Budoucí vývoj je v afrických zemích nejistý.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé státy přijaly přísná opatření. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Pro většinu zemí na kontinentu je navíc problém s dostupností vakcíny. Očkování tedy zatím není pro Afriku takovou nadějí jako pro zbytek světa. Samostatnou kapitolou je Jihoafrická republika, která měla v prosinci rekordní čísla (počty nakažených) a odkud se do světa na konci roku 2021 šíří velmi nakažlivá mutace viru omikron, která ovšem měla mnohem méně závažný průběh a tím pádem posílá méně lidí do nemocnic. V lednu 2022 se tady situace postupně zlepšuje.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Zahraničí