Koronavirus: Jaká je situace ve světě?
(Aktualizováno 22. 1. 2021) Koronavirus covid-19 komplikuje také obchod českých firem ve světě. BusinesssInfo.cz vám přináší nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.
AFRIKA – AMERIKA – ASIE a AUSTRÁLIE – EVROPA
Situace v České republice: www.businessinfo.cz/koronavirus
Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů:
www.businessinfo.cz/faq
Mapa výskytu koronaviru ve světě (WHO)
Statistiky ke koronaviru na webu Worldometers
MPO ČR monitoruje
příležitosti pro české exportéry
a investory v zemích
- Východního sousedství EU
- Latinské Ameriky
- Afriky
- Blízkého východu
- Východní Asie
- Jižní a jihovýchodní Asie
a opatření v souvislosti s koronavirem
EVROPA
Belgie – Bosna a Hercegovina – Bulharsko – Černá Hora – Dánsko – Finsko
Francie – Chorvatsko – Irsko – Itálie – Maďarsko – Německo – Norsko
Nizozemsko – Pobaltí – Polsko – Rakousko – Rumunsko – Rusko – Slovensko
Slovinsko – Srbsko – Španělsko – Švédsko – Ukrajina – Velká Británie
Evropa byla na jaře kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V červnu se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky.
Na podzim ale epidemie opět nabrala na síle a jednotlivé státy musely či musejí zavádět restriktivní a často i velmi přísná opatření. Nadějí do roku 2021 je očkování, se kterým začala většina států na přelomu roku.
Dopad pandemie na hospodářskou kondici jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU na překonání krize vynakládá bilionové částky.
ASIE A AUSTRÁLIE
Ázerbájdžán – Čína – Gruzie – Indie – Indonésie – Izrael – Japonsko – Kazachstán
Jižní Korea – Kuvajt, Katar a Omán – Saúdská Arábie – Singapur – Spojené arabské emiráty
Thajsko – Turecko – Vietnam // Austrálie a Nový Zéland
Epidemie do konce loňského roku zasáhla všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být pod kontrolou, se situace na podzim změnila výrazně k horšímu (například Izraeli, který patřil v říjnu k nejpostiženějším na světě, pomohl v listopadu celostátní lockdown) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál.
Čína první nápor pandemie zvládla, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Výrazný nárůst případů evidují na počátku roku 2021 opět Turecko, Írán, a nově Indonésie či Irák. Indie je v pak v lednu nejvíce postiženým asijským státem (a druhým v celosvětovém měřítku).
Drtivý dopad má virus od počátku roku na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.
Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládá bez větších potíží. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky – ovšem stále pomocí restrikcí. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – i ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.
AMERIKA
Brazílie – Chile – Kanada – Kolumbie – Mexiko – Peru – USA – Středoamerické státy a Karibik
S největšími problémy se na kontinentu stále potýkají Spojené státy americké, které jsou i na počátku roku nejpostiženější zemí světa. Také americká vláda napumpovala do ekonomiky desítky miliard dolarů.
K hlavním světovým ohniskům nákazy nyní patří Latinská Amerika. Brazílie má v lednu téměř osm milionů pozitivních případů a stále jich přibývá rychlým tempem.
Dobrá situace není ani v Mexiku, Kolumbii, Argentině nebo Peru. Ani epidemiologický a následně ekonomický vývoj v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky není nikterak optimistický.
AFRIKA
Egypt – Jihoafrická republika – Maroko – Nigérie – Ostatní africké země
Afrika byla celý loňský rok nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale stále obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru znamenat humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.
Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Nejvíce nakažených bylo v lednu v JAR, kde je situace alarmující (1,1 milionu nakažených), Maroku a Egyptě. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.
Jakub Procházka
Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus