Koronavirus: Jaká je situace ve světě?

(Aktualizováno 23 9. 2020) Situace se dramaticky vyvíjí a koronavirus covid-19 komplikuje obchod českých firem po celém světě. BusinesssInfo.cz vám nabízí nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO – dle zpráv od ředitelů zahraničních kanceláří agentury CzechTrade.

AFRIKAAMERIKAASIE a AUSTRÁLIEEVROPA

EVROPA

BelgieBosna a HercegovinaBulharskoČerná HoraDánskoFinsko

FrancieChorvatskoIrskoItálieMaďarskoNěmeckoNorsko

NizozemskoPobaltíPolskoRakouskoRumunskoRuskoSlovensko

SlovinskoSrbskoŠpanělskoŠvédskoUkrajinaVelká Británie

Evropa byla do května kontinentem, který postihl virus covid-19 nejvíce. V Evropě bylo největší množství nakažených, zemřelo zde nejvíce lidí. V červnu se situace stabilizovala, nakažených v celoevropském měřítku ubývalo a hlavní ohniska nákazy se přesunula do Ameriky. Na konci léta ale epidemie opět nabývá – stejně jako jinde ve světě – na síle a jednotlivé státy opět zavádějí restriktivnější opatření.

Dopad pandemie na ekonomiky jednotlivých evropských zemí byl a je velmi citelný. Proto evropské vlády pumpují do ekonomiky stovky miliard eur. Státní výdaje na pomoc firemnímu sektoru i zaměstnancům jsou enormní. EU chce na překonání krize vynaložit bilionové částky.

Zpět na začátek

ASIE A AUSTRÁLIE

ÁzerbájdžánČínaGruzieIndieIndonésieIzraelJaponskoKazachstán

Jižní KoreaKuvajt, Katar a OmánSaúdská ArábieSingapurSpojené arabské emiráty

ThajskoTureckoVietnam // Austrálie a Nový Zéland

Pozitivní případy už hlásí všechny asijské státy. V některých zemích, kde se zdála být epidemie pod kontrolou, se situace změnila k horšímu (Vietnam, Izrael) a nikdo nemůže říct, že svůj boj s covid-19 definitivně vyhrál.

Čína první nápor pandemie zvládla dobře, byť oficiální čísla nemusejí odpovídat skutečnosti. Velkými problémy prošly Írán a Turecko, výrazný nárůst případů evidují Pákistán, Saúdská Arábie či Indie, která je koncem srpna nejvíce postiženým asijským státem (a třetím v celosvětovém měřítku).

Drtivý dopad má virus od počátku roku na byznys a ekonomiku ve většině zemí na kontinentu. Další vývoj v jednotlivých regionech největšího světadílu lze predikovat jen obtížně.

Epidemie koronaviru se nevyhnula ani Austrálii. Ta ji zvládala bez větších potíží, na konci zimy je situace nejistá. Vláda vyčlenila miliardy dolarů na podporu ekonomiky. Pozitivní případy eviduje i Nový Zéland – ten ale s nemocí bojuje velmi úspěšně.

Zpět na začátek

AMERIKA

BrazílieChileKanadaKolumbieMexikoPeruUSAStředoamecké státy a Karibik

S největšími problémy se na kontinentu stále potýkají Spojené státy Americké, které jsou i v srpnu nejpostiženější zemí světa. Také americká vláda pumpuje do ekonomiky desítky miliard dolarů.

Celosvětově je ovšem nyní hlavním ohniskem nákazy Latinská Amerika. Brazílie má koncem srpna více než 3,5 milionu pozitivních případů a stále jich rychle přibývá.

Dobrá situace není ani v Mexiku, Peru, Kolumbii nebo Chile. Ani epidemiologický a následně ekonomický vývoj v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky není nikterak optimistický.

Zpět na začátek

AFRIKA

EgyptJihoafrická republikaMarokoNigérieOstatní africké země

Afrika je stále nejméně zasaženým kontinentem, experti se ale obávají, že pro ni může rozšíření koronaviru v dalších týdnech či měsících znamenat obří humanitární katastrofu, a to i vzhledem k tomu, jaká je v jednotlivých zemích úroveň zdravotnictví.

Také dopady na ekonomiku států, kde žije mnoho obyvatel na hranici nebo pod hranicí chudoby, jsou či budou drtivé. I v Africe už mnohé země přijaly přísná opatření. Nejvíce nakažených bylo v srpnu v JAR, kde je situace alarmující (600 tisíc nakažených), Egyptě a Nigérii. Relativně nízká čísla souvisejí v mnoha zemích i s nedostatečným testováním.

Zpět na začátek

Jakub Procházka

Vše k situaci v České republice najdete na www.businessinfo.cz/koronavirus

Pravidelné novinky e-mailem