Ukrajina se brání přísnými karanténními opatřeními

Ukrajinská vláda prodloužila původně dvoutýdenní karanténu, která zahrnuje řadu opatření proti šíření infekce koronaviru covid-19, o další tři týdny až do 24. dubna. Vláda dočasně ruší dovozní clo a DPH pro dovoz léků a zdravotnických potřeb.

MaxxjaNe / Shutterstock.com

Jsou uzavřené základní, střední a vysoké školy, školky, zrušeny kulturní a sportovní akce, a zavřena většina obchodů kromě prodejen potravin, lékáren, benzínových pump a bank. Nefunguje městská ani meziměstská veřejná doprava.

Po celém území Ukrajiny byly zrušeny veletrhy s termínem konání březen až duben a předběžně posunuty na červen 2020. Termín konání veletrhu Aquatherm (Kyjev, 12.-15. května 2020), je posunut na 18. až 20. srpna.

Od 16. března až do ukončení karantény je zákaz vstupu cizinců na území Ukrajiny. Současně byly zrušeny letecké, železniční a autobusové mezinárodní spoje.

Od 29. března zavádí Ukrajina povinnou čtrnáctidenní izolaci ve speciálně zřízených objektech pro občany, kteří se budou vracet domů ze zahraničí. Nyní se připravuje seznam příslušných míst v každém regionu (pravděpodobně budou pro tyto účely předány hotely). Do té doby všichni Ukrajinci, kteří se vrátili ze zahraničí, podepsali souhlas s dobrovolnou domácí izolací.

Pohyb zboží (dovoz-vývoz) je povolen – omezen je pouze vývoz hygienických prostředků, Ukrajina ale zavřela řadu přeshraničních kontrolních míst. Aktuální mapa s fungujícími místy je zveřejněna na stránkách Ukrajinské celnice.

Dle aktuálního stavu vznikly na několika pozemních přeshraničních přechodech fronty kamiónů. Ukrajinská přeshraniční služba doporučuje ověřovat předpokládáný čas zdržení na hranicích přes portál: http://kordon.sfs.gov.ua/en. Řidiči a posádky nákladních letadel podléhají povinné zdravotní kontrole.

„Dne 11. března zakázala ukrajinská vláda dočasně do 1. června 2020 vývoz následujících protiepidemických prostředků: nepromokavé laboratorní pláště; jednorázové rukavice, lékařské jednorázové pláště, roušky, ochranné brýle a štítky, respirátory třídy FFP2 a výš. Zároveň vláda zrušila dočasně dovozní clo a DPH pro dovoz léků a zdravotnických potřeb, které jsou určený pro boj a proti rozšíření koronaviru,“ shrnuje Oksana Antonenko, ředitelka zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Kyjevě.

Dmitry Birin / Shutterstock.com

Ukrajinský parlament schválil několik zákonů na podporu daňových poplatníků v karanténním období. Dokumentem se zavádějí následující daňové úlevy na období od 1. března do 30. dubna: podnikatelé, pracující na živnostenský list, jsou osvobozeni na toto období od odvedení jednotné sociální daně.

Nebudou se uplatňovat sankce a pokuty za nedodržení termínu odvedení jednotné sociální daně nebo uhrazení neplné částky.

Bude dočasně zrušena daň z objektů komerčních nemovitostí a pozemků.

Do 31. května platí moratorium na nové dokumentární a daňové audity podniků a zastavují se zahájené kontroly a prověrky.

Během karantény se nebudou uplatňovat pokuty za nesplacení komunálních služeb a je zakázáno uplatňovat proceduru vystěhování občanů z bytu z důvodu nezaplacení komunálních služeb.

Do 30. dubna 2020 jsou občané také osvobozeni od odpovědnosti za nesplacení splátek spotřebitelského úvěru.

Dalším čerstvě schváleným dokumentem se stanoví trestní a správní odpovědnost za porušení opatření k zabránění šíření infekčních chorob. Pokuta za porušení norem činí 17 až 51 tisíc hřiven (cca 500-1500 eur) a pokud porušení pravidel karantény má za následek smrt nebo jiné závažné důsledky pro třetí osob, hrozí porušovateli trest odnětí svobody až do 5 až 8 let.

Krize ve vládě

„Složitá epidemiologická situace v zemi se komplikuje personální krizí ve vládě. Dne 5. března byla po rezignaci premiéra Oleksije Hončaruka jmenována nová ukrajinská vláda v čele s Denisem Šmyhalem,“ připomíná Oksana Antonenko.

Dnes 30. března na mimořádném zasedání ukrajinského parlamentu byli také odvoláni stávající ministři zdravotnictví a financí, ministrem zdravotnictví byl jmenován Maxym Stepanov a ministrem financí – Serhij Marčenko.

„Očekává se, že tito čerstvě zvolení státníci dokážou rychle a efektivně zareagovat na sociální a finanční výzvy, jimž nyní čelí celá země. V nastalé situaci je ale očividné, že země nedokáže zvládnout tyto problémy samostatně, a již jedná s MMF ohledně udělení nového úvěru,“ doplňuje Antonenko.

Podmínkou poskytnutí dalších tranší ze strany MMF je nicméně schválení zákona o zdokonalení bankovní legislativy, jehož součástí je kapitola o nevracení bank bývalým majitelům, a pozemková reforma, která spustí trh se zemědělskými pozemky.

Na Ukrajině nyní platí moratorium na obchod se zemědělskými pozemky. Na mimořádném zasedání ukrajinského parlamentu byl schválen v prvním čtení zákon o zdokonalení bankovní legislativy, a ve druhém čtení – pozemková reforma (trh se zemědělskou půdou bude spuštěn 1. července 2021).

V průběhu dalších dvou týdnu by měla země obdržet rychlou tranši od MMF ve výši zhruba dvou miliard USD, celková částka úvěru může dosáhnout 10 miliard dolarů.

EU již poskytla Ukrajině finanční balík ve výši 80 milionů eur na opatření v boji proti koronaviru.

Na území Ukrajiny je k 30. březnu zhruba 500 lidí nakažených koronavirem, 11 lidí zemřelo, prvním případ nakažení v zemi byl potvrzen 3. března.

Informace a cenné rady pro podnikatele na stránkách ZK CzechTrade Kyjev

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Kyjev

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem