Finsko zvažuje zmírnění opatření

Finsko k 26. 4. zaznamenalo 4 576 pozitivních případů nakažení novým koronavirem. Již 190 osob podlehlo a 62 osob je stále v kritickém stavu. Celkem se uzdravilo 2 500 osob. Provedeno bylo již 90 000 testů. Cílem je pokračovat v testování každého, kdo jeví příznaky nákazy koronavirem.

Ve Finsku jsou uzavřeny hranice, do země mohou jen finští občané a Finům se nedoporučuje cestovat do zahraničí. Pokud se někdo ze zahraničí vrátí, musí zůstat 14 dní v karanténě. Přes severní a západní hranici je povoleno nezbytné cestování kvůli zaměstnání a další cesty kvůli neodkladným obchodním činnostem. Nákladní doprava normálně pokračuje. Vláda zvažuje kroky k postupnému opouštění restriktivních pravidel.

Vzdělávací zařízení jsou stále uzavřeny. Školky sice zůstávají otevřeny, ale rodičům je doporučeno, aby si děti pokud možno nechali doma. Menší děti občanů pracujících v sociální a zdravotní správě mohou školy navštěvovat. Vláda přemýšlí o znovuotevření škol.

Na veřejnosti se může shromažďovat maximálně 10 osob a vláda doporučuje vyhnout se nezbytnému kontaktu. Návštěvy rizikových skupin jsou zakázány, podobně jsou zakázány návštěvy nemocnic, zdravotnických jednotek s výjimkou konkrétních případů pro kriticky nemocné asymptomatické příbuzné, příbuzné v nemocnicích a manžele nebo podpůrné osoby v porodnici.

Jsou zavřeny státní a obecní muzea, divadla, Národní opera, kulturní domy, knihovny, Národní archiv, rekreační zařízení, bazény a jiná sportovní zařízení, zařízení pro mládež, klubovny, zasedací místnosti nevládních organizací, denní péče o seniory, přerušeny jsou rehabilitační činnosti. Vláda uzavřela restaurace. Je zakázáno najímat cizince na sezónní práce.

Doporučuje se, aby soukromý a terciární sektor a náboženské komunity rovněž přerušily činnost. Firmy mají poskytnout zaměstnancům možnost pracovat z domova. Osoby, které ztratily práci či mají nedostatek financí, mohou využít služby potravinové banky.

Finská vláda investuje 6 milionů EUR na výzkum epidemie koronaviru.

Podpora firem

Stát vydá obligace ve výši 18 miliard korun. Nezaměstnanost je nyní 6,5 %, podle odborníků by měla stoupnout až na 9,5 %. Na podporu nezaměstnaných stát poskytne až 1,1 miliardy EUR. Vláda poskytuje i příspěvek na zdravotní pojištění zaměstnavatele a příspěvek na pojištění v nezaměstnanosti (náklady státu budou zhruba 700–750 milionů EUR).

Státní úřad v Suomussalmi poskytuje slevy na nájemném malým a středním podnikům, které se ocitly v obtížné situaci během pandemie koronaviru. Bylo poskytnuto až 50–100% snížení nájemného v dubnu a květnu. Vláda schválila přímé obchodní dotace ve výši 200 milionů až 1 miliarda EUR, o které si mohou firmy zažádat, pokud mají problém v souvislosti s koronavirem, z toho je 4,2 miliardy EUR určeno pro střední a malé společnosti.

Panorama Tržního náměstí (Kauppatori) u Staroměstského mola v Helsinkách, Finsko
Helsinki, Finsko

Město Lappeenranta umožňuje společnostem s pronájmem v prostorách města požádat o možnost odkladu splátky nájemného až o tři měsíce. Některé finské banky odkládají výplatu dividend. Stát se zaručuje za půjčky firem, které je nyní  potřebují. Odložilo se splacení daní a příspěvky na důchod. Příspěvky soukromých zaměstnavatelů na TEL se za pevně stanovené období snížily o 2,6 %.

Finská banka a státní penzijní fond koupily krátkodobé podnikové dluhové cenné papíry. Úřad pro finanční dohled (FIVA) dočasně snížil požadavky na kapitál a likviditu bank o 30 miliard EUR. Finsko se připojilo k dohodě o společném zadávání zakázek EU.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm, s použitím zdrojů www.suomenuutiset.fi a www.uusisuomi.fi

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem