Cestovní info aktualizováno 11. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Nákaza neustupuje. V Bulharsku je prodloužen nouzový stav do konce srpna

V roce 2023 nejsou pro cestování do Bulharska v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Rozhodnutím Národního shromáždění ze dne 13. března byl v celé zemi zaveden nouzový stav. Rada ministrů jej koncem července prodloužila do 31. srpna 2020. Nákaza se totiž v Bulharsku šíří rychleji než v uplynulých měsících.

Vývoj koronavirové situace

Až do poloviny června, kdy byla uvolněna opatření k omezení šíření koronaviru, bylo Bulharsko jednou z nejméně postižených zemí pandemie v EU. Nyní se však situace změnila a Bulharsko registruje asi 300 případů nových infekcí denně – až dvacetkrát více než v dubnu a květnu. K 30. červenci epidemie pokračuje v růstu.

K 30. červenci eviduje Bulharsko 11 155 potvrzených nakažených osob s koronavirem (664 osob z řad zdravotníků), počet obětí dosáhl 368, oficiálně uzdravených osob je celkem 5 971.

V celé zemi je v nemocnicích 722 pacientů s covid-19, v těžkém stavu a s intubací je k 30. červenci 37 lidí. Počet provedených testů k témuž datu dosáhl 254 824.

Češi mohou do Bulharska bez omezení

Vstup na území Bulharské republiky je pro občany ČR bez omezení, není vyžadováno žádné potvrzení.  

Od 28. července ovšem mohou turisté z 10 zemí do Bulharska pouze na základě negativního testu PCR, který nesmí být starší 72 hodin. Omezení se vztahuje na občany Severní Makedonie, Srbska, Albánie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Moldavska, Izraele a Kuvajtu. Pro občany Ukrajiny platí požadavek na předložení negativního testu PCR od 30. července.

Test PCR není vyžadován u osob přicházejících do země z členských států EU, zemí schengenského prostoru, Velké Británie, jakož i z Alžírska, Austrálie, Kanady, Gruzie, Japonska, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Korejské republiky, Thajska, Tuniska a Uruguaye. Na ně se nevztahuje čtrnáctidenní karanténa.

Naopak Řecko, Dánsko, Belgie a Lucembursko jsou jen některé ze zemí, které vyžadují PCR test od cestujících z Bulharska. Úřady ve Vídni také požadují negativní PCR test cestujících z Bulharska. Jinak jsou umístěny do desetidenní karantény.

Slovensko, Lotyšsko a Estonsko posílá každého z Bulharska do karantény, bez ohledu na výsledky testů.

Přijímaná opatření a omezení se často mění

Vzhledem k situaci kdy se přijímaná opatření často mění a to i v řádech dnů doporučujeme vždy sledovat aktuální situaci.

V současné době je možné navštěvovat akce v uzavřených prostorech jako například diskotéky, music bary. Je třeba však dodržovat bezpečnostní opatření (obsazenost limit 1 osoba/m2). Rovněž jsou povoleny skupinové oslavy uvnitř i venku (svatby, promoce, křtiny atd.) při dodržování odstupu minimálně 1,5 metru a protiepidemiologických opatření.

Otázka disciplíny je však otevřená a dodržování problematické. Situaci dále komplikují protesty a demonstrace proti vládě, které probíhají již několik týdnů.

Přesné informace o aktuálním vývoji situace v Bulharsku jsou zveřejněny na oficiálním Jednotném informačním portálu. Aktuální informace a další vývoj můžete také sledovat na stránkách českého zastupitelského úřadu v Sofii.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Bulharska

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 15. května 2023)

Situace v Bulharsku je stabilní a na léto se nechystají žádná opatření. Od 1. května 2022 je vstup do Bulharska bez požadavků.

Další informace:

Oficiální informace na bulharském webu www.coronavirus.bg

Martin Hlavnička, ředitel regionálního centra CzechTrade Sofia

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí