Jižní Afrika se na tři týdny zcela uzavírá světu

Prezident Jihoafrické republiky (JAR) 25. března informoval, že v rámci účinného boje s nemocí covid-19 bylo rozhodnuto na 21 dnů Jihoafrickou republiku zcela „uzavřít”.Součástí opatření je úplný zákaz vycházení, který je možno porušit pouze z nevyhnutelných důvodů, jako je nákup potravin, léků či lékařské vyšetření.

Celonárodní zákaz vycházení začíná od půlnoci 26. března. Turisté, kteří do země přijeli po 9. březnu z rizikových zemí, budou muset zůstat v hotelu po dobu čtrnácti dnů.

Celostátní zákaz vycházení byl přijat ve smyslu zákona o zvládání katastrof a zahrnuje následující:

▪ Od půlnoci ve čtvrtek 26. března do půlnoci ve čtvrtek 16. dubna budou všichni Jihoafričané muset zůstat doma.

▪ Osvobozeni jsou: zdravotníci ve veřejném a soukromém sektoru, pohotovostní personál, pracovníci v bezpečnostních službách – jako jsou policie, dopravní důstojníci, vojenský zdravotnický personál, vojáci – a další osoby nezbytné pro reakci na pandemii. Výjimka bude zahrnovat také subjekty podílející se na výrobě, distribuci a dodávkách potravin a základního zboží, základních bankovních služeb, údržbě energetických, vodních a telekomunikačních služeb, laboratorních služeb a poskytování zdravotnických a hygienických produktů.

▪ Jednotlivci nebudou moci opustit své domovy s výjimkou přísně kontrolovaných okolností, jako je vyhledání lékařské péče, nákup potravin, léků a jiných potřeb nebo vybírání sociálních příspěvků.

▪ Pro bezdomovce budou identifikovány dočasné úkryty, které splňují nezbytné hygienické normy. Lokality jsou také identifikovány pro karanténu a izolaci pro lidi, kteří se nemohou izolovat doma.

▪ Budou uzavřeny všechny obchody a podniky, s výjimkou lékáren, laboratoří, bank, základních finančních a platebních služeb, včetně JSE, supermarketů, čerpacích stanic a poskytovatelů zdravotní péče.

▪ Společnosti, které jsou nezbytné pro výrobu a přepravu potravin, základního zboží a zdravotnického materiálu, zůstanou otevřené.

▪ Bude zveřejňován úplný seznam kategorií podniků, které by měly zůstat otevřené.

▪ Společnosti, jejichž provoz vyžaduje nepřetržité procesy, jako jsou pece, práce v podzemí, budou muset provést opatření pro péči a údržbu, aby nedošlo k poškození jejich nepřetržitých operací.

▪ Firmy, které jsou schopny dálkově pokračovat ve svých činnostech, by tak měly učinit.

▪ Bude zajištěno, že budou pokračovat základní dopravní služby, včetně přepravy nezbytných zaměstnanců a pacientů, kteří potřebují být řízeni jinde.

Školy jsou zavřeny minimálně do Velikonoc

Od 18. března byly zakázány lety pro všechny cizince z vysoce rizikových zemí. Všechna víza byla zrušena. Obyvatelé JAR se mají vyvarovat cestování do vysoce rizikových zemí. Cestovní upozornění budou vydána podle stupně rizika. Občané JAR, kteří se vracejí z vysoce rizikových zemí, musejí zůstat v domácí karanténě. Cestující ze středně rizikových zemí budou povinně testováni. Ze 72 vstupních bran do země se jich 35 uzavře. Zavřou se i dva přístavy. Vnitrostátní cestování se nedoporučuje.

Školy se uzavírají od středy 18. března minimálně do velikonočních svátků. Uzavírání univerzit bude konzultováno. Všechny podniky musí dbát na dodržování přísných hygienických opatření. Nákupní centra musí zajistit větší hygienické kontroly.

Zvýší se kapacita nemocnic a zavede se monitorovací systém. Rozjede se masivní edukační kampaň. Lidé by měli omezit jakýkoliv fyzický kontakt s ostatními lidmi. Byly vyčleněny finanční prostředky navíc pro podpůrné systémy proti boji s koronavirem.

Petr Haramul, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Johannesburg

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Johannesburg

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem