Jihoafrická republika má nejhorší za sebou, čísla ale kolísají

Čtvrtou vlnu nákazy covid-19, kterou způsobila varianta omikron, má Jihoafrická republika pravděpodobně za sebou. Po rekordních nárůstech z poloviny prosince, je nově nakažených v lednu méně. Čísla ale zatím značně kolísají.

Ilustrační fotografie

Covidová situace v zemi v lednu 2022

V Jihoafrické republice vrcholí v polovině ledna hlavní letní prázdniny, lidé se vracejí po dlouhých týdnech do práce a dětem začíná nový školní rok. Velmi těžko se určuje průměr nakažených denně, neboť dochází k výrazným výkyvům odebraných vzorků.

Výrazné zvýšení počtu nakažených se objevilo při prokázání nové verze (omikronu) v listopadu, ale také se testovaly vyšší desítky tisíc lidí denně. Další výraznější nárůst nastal podle očekávání v polovině prosince (konec školního roku, začátek prázdnin a dovolených) a okolo Vánoc. Riziková situace je právě v polovině ledna, právě když se lidé vracejí z dovolených a děti se připravují na nový školní rok.

Momentálně jsou v JAR stále ještě desítky tisíc aktuálně nakažených koronavirem, celkem se nakazilo přes 3,5 milionu lidí a zemřelo 92 tisíc osob.

Opatření v JAR jsou relativně uvolněná

Pro vstup do JAR je momentálně třeba vyplnit příjezdový certifikát a prokázat se negativním PCR testem.

Veškeré aktuální informace nejen o cestování lze ověřit na stránkách české ambasády v Pretorii nebo na oficiálních vládních stránkách JAR. V souvislosti s objevením nové varianty omikron nicméně došlo ze strany několika leteckých společností (respektive jejich domovských zemí) k hromadnému rušení letů do Jihoafrické republiky. Některé lety se neuskutečnily vůbec, některé spoje létaly pouze do JAR s pasažéry a zpět prázdné, případně letecké společnosti odbavovaly pouze občany EU.

ZK CzechTrade v Johannesburgu doporučuje před cestou do JAR (ale i do dalších států v okolí) pořádně zkontrolovat podmínky pro vstup do země, ale také podmínky pro vstup na palubu letadel u jednotlivých aerolinií. Upozorňujeme, že některé změny mohou nastat přes noc a neočekávaně tak, jak se to stalo koncem listopadu v případě varianty omikron.

V Jihoafrické republice jsou momentálně opatření relativně uvolněná. Na všech veřejných místech je stále povinnost nosit zakrytý obličej (chirurgická nebo látková rouška, respirátor nebo tzv. tunel), a to zejména v uzavřených prostorech nebo při vyšší koncentraci lidí na shromážděních.

Obyvatelé především velkých aglomerací jsou zvyklí roušky nosit a nedochází k větším konfliktům mezi lidmi, i když občas je někdo nosí stažené pod nosem nebo špatně nasazené.

Ilustrační fotografie

Při vstupu do jakékoliv budovy či obchodu existuje povinnost dezinfikovat ruce, všude je dezinfekce k dispozici.

Lidé mají také stále doporučeno pracovat z domova, pokud je to možné, nebo se snažit co nejvíce omezit kontakty s cizími lidmi. Velké akce jsou omezeny počtem lidí, ale jejich pravidla se často mění.

Při vnitrostátním cestování veřejnou dopravou momentálně není nutnost prokazovat se negativním testem nebo očkováním, ale je nutné mít neustále zakrytý obličej (vyjma například pití) a často se dezinfikovat.

Zpět na začátek

Očkování vakcínami Johnson a Pfizer

V JAR se očkuje jednodávkovou vakcínou Johnson&Johnson nebo dvoudávkovou vakcínou Pfizer. První zmíněná byla zpočátku určena zejména zdravotníkům, kteří se v současnosti přeočkovávají stejným typem, jelikož u většiny je to více než devět měsíců od první dávky.

Dále se postupovalo podle věkových kategorií od nejstarších a nejohroženějších, řada z nich už obdržela také třetí posilující dávku od Pfizeru. Několik měsíců se smějí naočkovat i děti ve věku 12 až17 let, kterým je podávána vakcína Pfizer, ale pouze v jedné dávce.

Očkování je zdarma dostupné všem bez ohledu na státní příslušnost nebo existenci zdravotního pojištění jedince – v očkovacím centru je pouze třeba předložit doklad totožnosti (jihoafrickou občanku nebo vlastní pas). Každý očkovaný obdrží certifikát o očkování, kde je uveden název látky, její číslo, datum a podpis. Na vaccine.certificate.health.gov.za lze ověřit pravost a vygenerovat QR kód očkovacích certifikátů.

Česká republika uznává očkování z JAR při předložení potřebných dokumentů, lze tedy zažádat o evropský covidpas.

Oficiální statistiky uvádějí, že byla naočkována téměř polovina dospělé populace Jihoafrické republiky (18 z 39 milionů), ve statistikách se ale neuvádějí osoby mladší 18 let nebo cizinci. Veškeré podrobné informace o koronaviru (statistiky, počty nakažených apod.) jsou denně aktualizované na sacoronavirus.co.za.

Jihoafrická vláda připravuje plán povinného očkování proti covid-19, některé jihoafrické společnosti a univerzity už ale povinnost očkování zavádějí, a to podle amerického vzoru.

Zpět na začátek

Život v čase epidemie

Život v Jižní Africe se mírně proměnil – řada lidí si zvykla na práci z domova a zpět do kanceláří se nechystá, na druhé straně po téměř dvou letech „zoom mítinků“ lidé v klidnějších obdobích, kdy je méně nakažených, rádi řeší byznys osobně. Protože lidé často již nedisponují vlastní kanceláří (zejména z důvodů úspor), schůzky se nezřídka konají v kavárnách a restauracích.

Mnoho lidí přišlo o práci a firmy více přemýšlejí, kde lze ušetřit, zejména vzhledem k výrazně vzrůstajícím cenám elektřiny, ale momentálně i dalších komodit – potraviny, paliva, vzrůstajícím cenám nájmů, ale i pojištění nebo školného.

V poslední době se situace v JAR ustálila a ekonomika se vzpamatovává navzdory zdražování a lidé se snaží být optimističtí a otevření novým příležitostem. Největší obavy v současnosti panují z toho, že se svět pro Jihoafrickou republiku opět neoprávněně uzavře (viz situace kolem omikronu).

Přestože jsou momentálně opatření v JAR velmi mírná, lze předpokládat, že při tvrdém zasažení další vlnou se bude zpřísňovat. Nicméně místní vláda slíbila, že už nedojde k tak extrémním krokům jako v minulosti (zákaz vycházení, uzavření podniků apod.).

ZK Johannesburg dále upozorňuje, že čas v Africe plyne jinak než např. v Evropě a během pandemie se to v určitých odvětvích ještě zhoršilo – když Jihoafričan něco slíbí „teď“, může to klidně znamenat až za týden.

Některé úřady jsou dokonce opakovaně uzavírány, pokud se u někoho ze zaměstnanců projeví nákaza, takže získat některé důležité dokumenty může trvat déle než obvykle. Nicméně i přes tato úskalí v jihoafrické kultuře lze na místním trhu velice dobře uspět. Jak se říká, trpělivost přináší ovoce.

ZK Johannesburg může zájemcům pomoci i v okolních zemích (Mozambik, Namibie, Lesotho, Království Eswatini, Angola, Botswana, Mauricius, Seychelly, Madagarskar). Podobně jako v případě JAR i zde platí, že podmínky pro vstup do země se mohou neočekávaně měnit.

Velmi obecně platí, že se cestující musí prokázat negativním PCR testem a že v zemi platí dílčí opatření (např. noční zákaz vycházení, omezená turistika, nošení roušek na veřejnosti apod.). Doporučujeme také sledovat, jestli nejsou dílčí restrikce na vstup z jiných zemí. Statistiky ohledně počtu nakažených covidem lze sledovat na www.worldometers.info/coronavirus.

Petr Haramul, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Johannesburg

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod