Boj Jihoafrické republiky s koronavirem

V JAR je evidováno celkem 710 515 případů nakažení covidem-19. Celkem zemřelo 18 843 nakažených, uzdravilo se 642 560 pacientů a aktivních případů zůstává 49 112.

Jihoafrická republika byla pod velmi přísným lockdownem od konce března. Od poloviny srpna se postupně život začal vracet k normálu, ale za přísných podmínek. K 1. říjnu 2020 se otevřely hranice pro mezinárodní cestování – seznam rizikových zemí je aktualizován každých 14 dní na oficiálních stránkách jihoafrické vlády (poslední aktualizace 19. 10.). Česká ani Slovenská republika momentálně na tomto seznamu nefigurují. Přestože se země nachází v nejnižší úrovni lockdownu, nadále zůstává vyhlášen stav národní katastrofy (prozatím do 15. 11. 2020).

Veškeré informace k tomu, za jakých podmínek lze cestovat, naleznete na webu vlády.

Podmínky pro vstup do země

 • Všichni cestující se musí prokázat negativním testem (výhradně PCR), který není starší 72 hodin v době nastoupení cesty do JAR.
 • Na hraničním přechodu dojde k měření teploty, pokud má cestující příznaky nákazy covidu-19, bude dotyčný podroben novému testu. Při prokázání nákazy bude na vlastní náklady umístěn po dobu 10 dní do státem učeného karanténního zařízení.
 • Některé letecké společnosti vyžadují před odbavením prokázání pojištění, které pokrývá test a karanténu.
 • Zatím zůstávají otevřena tři mezinárodní letiště (Johannesburg, Durban, Kapské Město) a 18 pozemních přechodů.
 • Cestující ze zemí, které jsou označeny jako rizikové, musejí splnit další podmínky.
 • V zemi se smí cestovat bez omezení ovšem za dodržení bezpečnostně-hygienických opatření.

Opatření

 • Na veřejnosti je nadále nutné nošení roušky.
 • Vstup do budov/vnitřních prostor bez roušky není povolen.
 • Při jízdě hromadnou dopravou je také nutná rouška.
 • Lidé musí dodržovat bezpečné rozestupy (alespoň 1,5 m – v obchodech, u pokladen, v bankách atd. jsou často rozestupy vyznačeny na podlaze).
 • Zákaz nočního vycházení 00:00–04:00.
 • Prodej alkoholu je umožněn po–pá 9:00–17:00, v restauracích k okamžité konzumaci i o víkendu.
 • Shromažďování osob:
  • venku až 500 osob
  • uvnitř až 250 osob
  • obojí při dodržení podmínky maximálně 50% obsazenosti daného místa.

Ekonomika

Po rekordním poklesu HDP ve druhém čtvrtletí, dostupné údaje za třetí čtvrtletí naznačují, že se situace tolik nezměnila, přestože pokles výroby a maloobchodních tržeb se v červenci a srpnu zmírnil. Vláda 15. října představila plán hospodářské obnovy zaměřený na zvýšení výdajů v oblasti infrastruktury – cílem je příštích čtyřech letech uvolnit 1 bilion randů (cca 60 mld. USD) v oblasti soukromých investic a 100 mld. randů použít na vytvoření pracovních míst.

Ministr financí Tito Mboweni by měl přijít s plánem, jak omezit rostoucí dluhovou zátěž v zemi a jak více a efektivněji zapojit soukromý sektor. Dále by vláda měla jasně specifikovat, jak bude řešit věci, na které upozorňuje prezidentův plán hospodářské obnovy z 15. října.

V zemi skončila údajně nejhorší zima za posledních 10 let – podle generálního ředitele energetické společnosti Eskom poptávka značně převýšila původní očekávání, důsledkem čehož docházelo k plánovaným přerušením dodávek elektrického proudu. Vinu na tom neneslo jen chladné počasí, ale také koronavirová situace – vláda nařídila na téměř 6 měsíců tvrdý lockdown a řada lidí zůstávala pracovat z domova, děti nechodily do školy, ale učily se online.

Jihoafrická ekonomika by se měla příští rok lehce vzpamatovat, ale její růst pravděpodobně ovlivní přetrvávající nedostatek elektrické energie (viz Eskom) a velmi vysoká nezaměstnanost způsobená celosvětovou pandemií koronaviru. Odborníci z FocusEconomics vidí, že jihoafrická ekonomika vzroste o 3,7 % v roce 2021, což je 0,1 % více, než předpovídali v září, a o 2,5 % v roce 2022.

Téměř všechna odvětví zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku masivní pokles produkce. Nejvíce zasaženo bylo stavebnictví. Toto odvětví bylo ve špatném stavu ještě před pandemií, kdy osm kvartálů po sobě zaznamenalo ekonomický pokles.

Výroba se snížila o téměř 75 %. Nižší poptávka po oceli zasáhla továrny specializované na zpracování kovů a výrobu strojů.

Zákaz prodej alkoholu měl výrazný dopad na výrobu potravin a nápojů. Spotřebitelské výdaje na tyto položky klesly o 92,4 %. Na druhou stranu černý trh s těmito komoditami kvetl.

Letecká doprava se téměř zastavila, což zapříčinilo ekonomický pokles v oblasti dopravy. Ale i železniční a silniční nákladní doprava zažila útlum vinou omezení výroby a pohybu různých druhů zboží. Na druhou stranu to mělo pozitivní vliv na ovzduší – na několik měsíců se z JAR téměř vytratil smog.

Poklesu se nevyhnul ani bankovní/finanční sektor – zde došlo k poklesu o téměř 30 %.

Oblast služeb byla zasažena výrazně – sportovní a kulturní akce byly zrušeny, tělocvičny, kadeřnictví, kosmetické salony byly zavřeny po několik měsíců, některé obchody byly také dlouho uzavřeny.

Zemědělství zůstalo jako jedna z mála průmyslových odvětví téměř nezasaženo. Nárůst vývozu kukuřice a rostoucí mezinárodní poptávka po citrusových plodech a pekanových ořeších pomohly průmyslu expandovat o 15,1 %. Stejně jako v Česku, i v JAR lidé začali s příchodem lockdownu více péct a vařit doma, tím se výrazně zvýšila poptávka po těchto výrobcích (v jednu dobu byl i tady nedostatek sušeného droždí a mouky).

Ve druhém čtvrtletí vzrostly výdaje na komunikaci, bydlení a vzdělávání – lidé zůstali pracovat a studovat z domova – telekomunikační společnosti nejvíce pocítily poptávku po datech a rychlejším internetu.

Jednou z oblastí, kde si Afrika vedla dobře ještě před koronavirovou krizí, je používání mobilních peněz k provádění vkladů a transakcí. V Jihoafrické republice je bezhotovostní platba velmi populární – i na malém farmářském trhu lze platit bezhotovostně, dokonce řada zařízení vůbec nepřijímá peníze v hotovosti, aby se nedostala do hledáčku zlodějů, kteří by si tak přišli ke snadné hotovosti.

Oblast jižní Afriky disponuje celou řadou dobře zavedených platforem. Platby mobilním telefonem jsou v JAR velmi populární, čehož dobře využívají telefonní operátoři MTN a Vodacom. V průběhu pandemie se tento typ platby rozmohl ještě více, aby lidé co nejvíce omezili fyzický kontakt.

Nejhorší období lockdownu skončilo v půlce srpna, kdy se začalo meziprovinciálně cestovat, od 1. října jsou otevřené hranice i mezinárodnímu cestování. Lidé ale začali utrácet peníze v zemi – opět začali chodit do restaurací, nakupují produkty u malých lokálních podnikatelů a začali opět jezdit na dovolené, kde opět utrácejí peníze u místních.

Oficiální webové stránky jihoafrické vlády s dalšími informacemi.

Petr Haramul, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Johannesburg

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Johannesburg

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Neurčeno
• Teritorium: Jihoafrická republika