Kanada zůstává uzavřená kvůli covid-19, do země pouští jen plně očkované

Země má stále uzavřené hranice pro všechny cizince, kteří nejsou plně očkovaní. Na jaře zasáhla zemi třetí vlna epidemie, která v červenci zeslábla, v září a říjnu ale nakažených opět přibývá rychleji.

Radnice v Torontu a světelný nápis Toronto, Kanada

K 17. říjnu se v Kanadě nakazilo podle oficiálních statistik virem covid-19 (od počátku epidemie) přibližně 1,68 milionu lidí, asi 28 500 nemocných nákaze podlehlo.

Kanada zaznamenala celkem čtyři vlny covid-19. První vlna proběhla na jaře 2020, druhá na podzim a v zimě na přelomu roku 2020 a 2021 a třetí letos na jaře. Poslední nápor nemoci zažívají Kanaďané na konci léta 2021.

Většina provincií i některá teritoria prošla fází lockdownu. Od června 2021 míra aktivních případů výrazně klesla v celé Kanadě, v některých provinciích dokonce na nejnižší úroveň od března 2020. Od září ale probíhá čtvrtá vlna způsobená především variantou viru Delta.

Nejvíc aktivních případů covid-19 na 100 000 obyvatel mají aktuálně Severozápadní Teritoria (403) a dále provincie Saskatchewan (370) a provincie Alberta (294).

Kanada v současnosti vkládá naděje (v uzdravení obyvatelstva i ekonomiky) do vakcín proti covid-19. Plně naočkovaní jedinci se v Kanadě těší mnohým výhodám, jako je například zrušení nutnosti čtrnáctidenní karantény po příjezdu ze zahraničí od 5. července 2021 či snazší přístup k neesenciálním službám (kadeřnictví, masážní salony).

Možnosti cestování

Kanada povolila vstup všem plně očkovaným Američanům 9. srpna 2021. Plně očkovaní turisté ze zbytku světa mohou vstoupit na území Kanady od 7. září pod podmínkou, že se prokáží Kanadou uznaným typem očkování a PCR testem na covid-19. Všichni cestující by také měli být schopni doložit karanténní plán pro případ nutnosti izolace po příjezdu.

Stále však platí, že v současné době mohou do země přicestovat cizinci, kteří jsou přímými členy rodin kanadských občanů a lidí s trvalým pobytem na území Kanady.

Od 7. ledna 2021 musí všichni cestující v letecké dopravě s destinací v Kanadě před vstupem do letadla doložit negativní PCR test na covid-19.

Už 3. února byl ohlášen vládní plán, podle kterého musí od pondělí 22. února všichni cestující přeshraniční letecké dopravy podstoupit další test po příjezdu do Kanady a na vlastní náklady se ubytovat ve vládních karanténních zařízení po dobu minimálně třech nocí v případě negativního výsledku testu, či na celé dva týdny v případě testu pozitivního. Lidé, kteří i podruhé obdrží negativní výsledek mohou dokončit čtrnáctidenní karanténu doma.

Od 5. července plně naočkovaní jedinci s právem vstupu na území Kanady nemusejí podstupovat čtrnáctidenní ani čtyřdenní hotelovou karanténu.

Jedinci, kteří nebyli plně očkováni, ale mají povolen vstup na území Kanady, stále musí po vstupu do Kanady podstupovat přísnou čtrnáctidenní karanténu včetně dvou popříletových testů. Porušení karanténních nařízení se trestá pokutami v řádech tisíců dolarů i možností odnětí svobody.

USA by měly téměř po roce a osmi měsících otevřít své pozemní hranice pro plně očkované cestující z Kanady 8. listopadu 2021.

Zpět na začátek

Vývoj situace v kanadských provinciích

Alberta

Od června prošla provincie postupným uvolněním restrikcí ve třech vlnách. Poslední fáze uvolnění nastala 1. července. Alberta se jako první provincie v Kanadě zbavila téměř všech omezujících opatření spojených s onemocněním covid-19.

V polovině září 2021 byla znovu zavedena určitá opatření na ochranu před šířením čtvrté vlny, které cílí především na neočkované jedince. Tato opatření byla zavedena v reakci na přetížení albertského zdravotnického systému pacienty s těžkým průběhem nemoci.

Od 4. září jsou v provincii znovu zavedeny povinné roušky ve všech vnitřních veřejných prostorech, alkohol se smí podávat v barech a restauracích opět pouze do 10. hodiny večerní.

15. září byl v provincii znovu ohlášen stav veřejné pohotovosti a současně byl zaveden i systém „pasů pro očkované“.

Od 16. září musejí dále všechny podniky, kde je to možné, zavést povinnou práci z domova. Vnitřní soukromé sešlosti jsou omezeny na dvě domácnosti, pokud jsou všichni jejich účastníci plně očkováni (do maximálního počtu deseti osob), neočkovaní jedinci mají zakázáno podílet se na jakýchkoli vnitřních sešlostech mimo vlastní domácnost. Venkovní setkání jsou omezena do počtu 200 osob, musejí být dodržovány rozestupy.

Od 20. září také platí nové restrikce pro obchody – znovuzavedení omezení prodejní doby alkoholu, omezení maximálního počtu zákazníků u jednoho stolu v restaurací na šest. Opět také byla omezena účast na svatbách a pohřbech.

Podniky jako restaurace mohou zavést systém kontroly zákazníků a vpustit pouze osoby s plným očkováním proti covid-19, či negativním testem na covid-19 ne starší než 72 hodin – pokud tak učiní, nemusejí ve svém podniku zavádět některá z nových omezení. Tento systém kontroly není povolen pro supermarkety a maloobchody.

Na konci září byly na pomoc přetíženým nemocnicím v Albertě mobilizované týmy z řad kanadských vojenský složek a Červeného kříže.

Saskatchewan

Saskatchewan se v červenci zbavil valné většiny restrikcí spojených s covid-19 včetně nařízení o povinném nošení roušek. Čtvrtá vlna covid-19 však přinesla znovuzavedení některých opatření a také zavedení vakcinačních pasů v polovině září 2021.

Od 11. července bylo zrušeno nařízení o povinném nošení roušek ve vnitřních prostorách, stejně jako jakékoli restrikce na shromažďování lidí. Jen hlavní město Saskatoon si v létě některé s restrikcí ponechalo.

Premiér Saskatchewanu nicméně v polovině září oznámil znovuzavedení povinných roušek ve vnitřních prostorech a zavedení očkovacích pasů.

Od 1. října 2021 bude pro návštěvu podniků jako jsou restaurace, kasina, kina a vnitřní sportovní haly vyžadováno prokázání se platným potvrzením o plném očkování proti covid-19, či o negativním výsledku testu. Potvrzení nebude nutné pro návštěvu supermarketů, maloobchodů, kostelů, či fast food restaurací

Manitoba

Manitoba ohlásila čtyřfázový plán na uvolnění restrikcí, který započal 26. června, tedy o týden dříve, než se původně očekávalo. Druhá vlna uvolnění restrikcí v provincii platí od 17. července.

Další uvolňování restrikcí bylo v provincii pozastaveno. V souvislosti s čtvrtou vlnou covid-19 byl zaveden systém povinných očkovacích pasů.

Od 26. června byly v provincii uvolněny některé z restrikcí. Restaurace a bary mohly operovat na 25 % své kapacity uvnitř nebo 50 % své kapacity na venkovních zahrádkách. Osobní služby jako kadeřnictví směly otevřít. Soukromé venkovní sešlosti byly povoleny do počtu 10 lidí, veřejné sešlosti venku do počtu 25 osob.

Od 17. července je možné organizovat soukromé sešlosti uvnitř s maximálně pěti hosty, veřejné sešlosti uvnitř jsou povoleny do počtu 25 osob, soukromé venkovní sešlosti mohou čítat taktéž maximálně 25 osob, veřejné venkovní sešlosti pak až 150 lidí. Obchody mohou operovat do 50 % své kapacity, stejně jako restaurace, divadla, hudební školy, knihovny, kostely a stadiony.

28. srpna ale provincie znovu zavedla některé z restrikcí pro neočkované. Od pátku 3. září je pro návštěvu restaurace, baru, kin a sportovišť nutné předložit platný očkovací pas. Provincie dále znovu vyžaduje povinné nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech.

Od 5. října jsou v provincii znovu zavedeny limity na soukromé sešlosti uvnitř na hosty z maximálně jedné domácnosti, pokud jakýkoli z účastníků nad 12 let není plně očkovaný, v případě venkovních setkání je počet účastníků omezen na 10. Vnitřní veřejné sešlosti s alespoň jedním neočkovaným májí nově limit 25 lidí (či 25 % kapacity), venkovní veřejná shromáždění jsou za těchto podmínek možná pouze do 50 osob. Dále je omezena i kapacita v maloobchodech v jižní části provincie, kde je podíl plně očkovaných proti covid-19 nejnižší, a to na 50 %.

Od 18. října se bude muset většina pracovníků ve veřejném sektoru prokázat platným očkováním proti covid-19, či negativním testem (a to až třikrát týdně).

Britská Kolumbie

Provincie v květnu 2021 oznámila čtyřstupňový plán uvolnění restrikcí. Od 1. července vstoupila do třetí fáze uvolnění restrikcí. Konec července 2021 přinesl znovuzavedení některých opatření ve vnitřní oblasti provincie, následně i na území celé Britské Kolumbie.

Ve třetí fázi uvolnění restrikcí, jež nastala 1. července, bylo odstraněno nařízení o povinném nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách. Soukromé sešlosti nejsou dále omezovány.

Veřejná organizovaná setkání jsou možná ve vnitřních prostorech do počtu osob či 50 % kapacity daného místa. Trhy, festivaly i veletrhy mohou fungovat v normálním režimu. Rekreační zařízení a posilovny mohou operovat na plné kapacitě, vnitřní i venkovní představení pouze do 50 % kapacity.

Vnitřní region provincie okolo údolí Okanogan podléhá od 27. července opětovnému zavedení povinných roušek ve vnitřních veřejných prostorách, a to opět kvůli růstu počtu onemocnění. Platí zde znovu i povinné rozestupy, či speciální protokoly pro oddělení hostů u jednotlivých stolů v restauracích. Opatření se zde ještě dále zpřísnila 6. srpna znovuzavedením limitu na venkovní společenské sešlosti na 50 lidí a limitu pro vnitřní společenské sešlosti na členy domácnosti plus pět osob.

Britská Kolumbie navíc 24. srpna znovu zavedla povinné nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech v celé provincii.

Od 3. září jsou v severním regionu znovu omezeny soukromé sešlosti lidí uvnitř na dvě domácnosti, či domácnost a maximálně pět hostů a soukromé sešlosti venku na 50 osob.

V polovině října byly restrikce pro severní region provincie dále zpřísněny zákazem soukromých sešlostí neočkovaných lidí, tento zákaz by měl být platný do 19. listopadu.

Od 13. září je v provincii nutné předložit doklad o alespoň jedné dávce očkovaní pro návštěvu tělocvičen a kasin. Od 24. října budou muset všichni starší 12 let předložit potvrzení o plném očkování pro vstup do restaurací, klubů, sportovních hal i organizovaných událostí jako jsou například svatby.

V současné době se očekává utužení restrikcí ve školách, který pravděpodobně zavede povinné roušky pro žáky a studenty.

Ontario

Po skončení zákazu vycházení vstoupil v platnost třístupňový plán na uvolnění restrikcí v provincii. Ontario vstoupilo do první fáze uvolnění restrikcí 11. června, další fáze uvolnění nastala ve středu 30. června. Třetí fáze uvolnění začala dříve, než předpokládal původní plán, a to 16. července.

Ve středu 22. září však byly zavedeny nové restrikce cílící především na neočkované jedince.

Od 8. dubna do 2. června platilo v celém Ontariu nařízení o nevycházení z místa bydliště. Obyvatelé Ontaria nesměli opustit místo svého bydliště vyjma vycházek za účelem nákupu potravin a zdravotnických pomůcek, práce, kterou nelze zastat z domova, školy, či cvičení. Dále platí zákaz vnitřních soukromých sešlostí mimo členy jedné domácnosti, venkovní sešlosti jsou povoleny do počtu pěti lidí.

Restaurace, bary a sportovní zařízení jsou uzavřeny kromě dovozu jídla s sebou. Retail bez prodeje nezbytného zboží může provozovat pouze služby pro vyzvednutí předpřipravených objednávek. Velké supermarkety mohou ve svých prostorech pouze nezbytné zboží. Školy mohou zůstat otevřené, pokud se místní autority nerozhodnou jinak.

Celá provincie vstoupila 11.června do prvního stupně uvolnění restrikcí. Venkovní soukromé sešlosti byly povoleny do počtu deseti osob, Vnitřní sešlosti jsou stále zakázány. Zahrádky restaurací mohou opět otevřít. Obchody s jakýmkoli zbožím mohou otevřít dveře zákazníkům a operovat do 15 % své kapacity (obchody s nezbytným zbožím do kapacity až 25 %), obchodní centra však zůstávají zavřená. Cestování v rámci provincie je bez omezení, kempování bylo povoleno.

Druhá fáze znovuotevření ekonomiky Ontaria nastala 30.června. Ve druhé fázi došlo k povolení soukromých vnitřních setkání pro maximálně 5 osob, či 25 lidí v případě, že k setkání dojde venku. Osobní služby mohou znovu otevřít, maximální kapacita pro obchody s nezbytným zbožím se zvedla na 50 %, s ostatním zbožím na 25 %.

Od 16. července bude umožněn provoz restaurací i ve vnitřních prostorách, otevření posiloven. Obchody mohou vpustit jakýkoli počet zákazníků, pokud budou zajištěny dvoumetrové rozestupy. Kina, muzea, zábavní parky, posilovny a další rekreační zařízení budou moci operovat do kapacity 50 procent. Vnitřní a venkovní události všeho typu budou moci operovat také do své padesátiprocentní kapacity.

Od 22. září je v provincii vyžadováno potvrzení o plném očkování proti covid-19 pro návštěvu vnitřních prostor restaurací, barů, tělocvičen, divadel a společenských místností.

Ontario 8. října uvolnilo limity na kapacity pro koncerty, sportovní haly a kina.

Québec

Většina provincie Québec (kromě spoře osídleného severu) byla od 9. ledna do 8. února v režimu zákazu vycházení. Québec v současné době operuje stále na bázi lokalizovaných restrikcí.

V prvním červnovém týdnu byla úplně zrušena tzv. „červená kategorie maximální ostražitosti“ a regiony v těchto kategoriích byly přesunuty do mírnějšího „oranžového“ stupně. V pondělí 14. června byla zrušena zóna oranžová, o čtrnáct dní později i zóna žlutá.

V nejpřísnějším režimu byly do té doby soustavně oblasti hlavního města Québec City, Montrealu a část regionu Chaidiere Appalaches.

Od 28. června byla nicméně celá provincie přesunuta do nejmírnějšího „zeleného“ stupně restrikcí, což v praxi znamená např. povolení soukromých návštěv doma do počtu 10 osob pro návštěvníky ze tří domácností. Venku se může scházet až 20 lidí nebo členové tří domácností.

Nošení roušek je pouze doporučené, a to především pro osoby, které nebyly očkované. Pohřby a svatby jsou povoleny do počtu 250 návštěvníků, v kostelech a dalších náboženských centrech se může scházet až 250 lidí. Restaurace, bary, musea, zoologické zahrady, kina, knihovny i posilovny jsou otevřené. Obchody i školy jsou také otevřené.

Od 12. července byla snížena vzdálenost pro povinné rozestupy z dvou metrů na jeden. Obchody mohou fungovat na plnou kapacitu. Amatérské akce mohou probíhat s 50 návštěvníky uvnitř, či 100 návštěvníky venku.

Od 23. srpna devět z regionů provincie zavedlo povinné nošení roušek ve školách od první třídy.

Nový Brunšvik

V provincii je nyní evidováno asi 1065 aktivních případů nemoci covid-19, situace se rychle zhoršuje.

Nový Brunšvik od 30. července odstranil veškerá nařízení a restrikce spojené s pandemií včetně všech limitů na shromažďování a povinného nošení roušek.

Kvůli čtvrté vlně covid-19 byl 25. září znovu vyhlášen stav pohotovosti. V současné době byly znovu zavedeny povinné rozestupy a limit na vnitřní soukromé sešlosti byl stanoven do maximálního počtu 20 lidí.

Ostrov prince Edwarda

Ostrov Prince Edwarda zrušil povinnost nošení roušek, soukromé sešlosti jsou umožněny do počtu 20 osob. Veškeré limity na shromažďování by měly být uvolněny 12. září.

Kvůli rostoucímu počtu případů onemocnění spojených se čtvrtou vlnou bylo znovu zavedeno opatření o povinných rouškách ve veřejných prostorech (od 15. září). Momentálně je na ostrově sedm případů covid-19.

Nové Skotsko a ostatní oblasti

Nové Skotsko uvolňuje další restrikce v již čtvrté fázi znovuotevření ekonomiky. Maloobchodní prodejny nyní mohou operovat bez kapacitních omezení, kostely a další veřejné vnitřní prostory mohou operovat na 50 % své kapacity do maximálního počtu 150 osob. Soukromé venkovní sešlosti mohou čítat až 50 lidí. Aktuálně je v Novém Skotsku 199 případů.

V Newfoundland a Labrador je povoleno společenské shromažďování venku ve skupinách až 50 lidí, jsou otevřeny posilovny, arény, a dětská hřiště. K podstatnému uvolnění by v provincii mělo dojít 15. srpna – jednalo by se o uvolnění kapacit pro restaurace, retail i rekreační zařízení.

Provincie v polovině září zavedla lokalizovaná opatření limitující počet účastníků soukromých sešlostí z důvodu nástupu čtvrté vlny covid-19. Momentálně je v provincii 60 případů.

Zpět na začátek

Podpora pro podniky i živnostníky

Kanadská vláda podpořila ekonomiku zhruba 150 miliardami dolarů. Poskytla přímou podporu kanadským pracovníkům a podnikům ve výši až 27 miliard dolarů. 55 miliard dolarů je pak určeno na pokrytí potřeb likvidity kanadských firem a domácností prostřednictvím daňových odkladů. Finanční plán zahrnuje i dlouhodobější podporu příjmů pro občany, kteří v důsledku nemoci covid-19 ztratili práci nebo mají zkrácenou pracovní dobu.

Finanční pomoc podnikům i jednotlivcům se poté ještě několikrát prodloužila, takže celková částka konečných vládních výdajů na pomoc při pandemii je podstatně vyšší.

Míra nezaměstnanosti postupně klesla z 10,9 v červenci 2020 až na 7,8 % (údaj za červen 2021), stále je však vysoká oproti stavu před pandemií. V únoru 2020 byla míra nezaměstnanosti 5,6 %.

Benoit Daoust / Shutterstock.com

Vládní nouzový program mzdových dotací byl prodloužen do října 2021, aby pomohl zaměstnavatelům udržet své zaměstnance na výplatní listině během pandemie. Vládní dotace v aktuálním pokrývá v základu už jen 20 % mzdy (plus dalších 25 % u obzvláště zasažených firem).

Společnosti si mohou žádat o dotaci na mzdové náklady ve výši 73 miliard dolarů. Lze zažádat i zpětně do 15. března. Pomoc je určena pro ty společnosti, které ztratily 15 % příjmů v březnu, nebo 30 % v dubnu či květnu.

Od 22. listopadu se podnikatelé mohou přihlásit i k novému příspěvku na pokrytí nákladů spojených s pronájmem (až do června 2021) ve výši až do 65 % celkových nákladů. Dalších 25 % nákladů na pronájem pokryje stát v případě, že provoz organizace byl ukončen na základě státní vyhlášky. Vláda firmám nabízí také bezúročnou půjčku až do výše 60 tisíc CAD.

Na zvýšení mezd nezbytných pracovníků nacházejících se v „první linii“ boje proti covidu-19 (zdravotnický personál, prodejci v supermarketech atp.) byly vyčleněny čtyři miliardy dolarů. K podobným navyšováním mezd a bonusům přistoupily i samotné provincie – např. Ontario navýšilo mzdy těmto pracovníkům o 4 CAD na hodinu a zavedlo měsíční bonus 250 CAD.

Od 6. dubna až do 3. října mohli pracovníci postiženi nemocí žádat o vládní příspěvek. Tento příspěvek činil 2000 CAD měsíčně od dobu maximálně 28 týdnů. Příspěvek byl určený i pro samostatně výdělečné osoby, ukázalo se však, že byl kvůli slabé kontrole často zneužíván. Tento vládní program pomoci lidem neschopným práce kvůli covid 19 byl dvakrát prodloužen a celkově nyní činí maximum 56 tisíc CAD (v přepočtu 235 tisíc Kč) na recipienta.

Studenti, kteří nemohou najít práci během pandemie, mohli od května do srpna pobírat 1250 dolarů každé 4 týdny, nebo 2000 dolarů každé 4 týdny, pokud mají osobu na nich závislou nebo handicap. Vláda poskytuje i mimořádnou pomoc osobám, které nemají na jakýkoliv příspěvek nárok. Jedná se například o sezónní pracovníky či občany, kteří dávky v nezaměstnanosti již vyčerpali.

Kanadská vláda v říjnu nahradila starší programy na pomoc pracovníkům postiženým covid-19 novými dočasnými vládními benefity v celkové odhadované hodnotě 37 miliard CAD. Podpora je vyplácena od října 2020. Jsou to tzv. Zotavovací benefit, Nemocenský zotavovací benefit a Zotavovací benefit pro opatrovníky, které by nahradily stávající příspěvky ve výší 400 resp. 500 CAD měsíčně po dobu 26 týdnů.

Premiér následně v únoru 2021 prodloužil maximální dobu čerpání Zotavovacího benefitu a Zotavovacího benefitu pro opatrovníky z 26 týdnů na 38.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada

Zpět na začátek

Ekonomické dopady

Deficit kanadského obchodu

Problémy jsou také v dovozu a vývozu. V dubnu tohoto roku se deficit kanadského obchodování zdvojnásobil na 3,3 bilionu dolarů kvůli nemoci covid-19, která zastavila import a export. Kanadský vývoz tak klesl o 29,7 % na 32,7 miliardy dolarů, což je nejnižší číslo za posledních 10 let, a dovoz klesl o 25,1 % na 35,9 milionu dolarů, což je opět nejnižší od roku 2011.

Koronavirová pandemie zasáhla globální zásobovací řetězce a donutila Kanadu uzavřít všechny „nedůležité“ podniky a vyzývat lidi, aby zůstali doma.

Vláda investovala 240 milionů dolarů do virtuální zdravotní péče. Prostředky jsou určeny na podporu on-line platforem pro podporu duševního zdraví. Společnost AbCellera od vlády obdrží 175 milionů dolarů, na podporu výzkumu koronaviru.

Kanadské firmy a menší podnikatelé jsou těžce zasaženi restrikcemi spojenými s covid-19 v Kanadě. Podle kanadského Statistického úřadu přerušilo v roce 2020 činnost zhruba 58 tisíc podniků, podle odhadů by toto číslo mohlo vzrůst až na 200 tisíc (do konce pandemie).

V lednu 2021 Kanadské federace nezávislých podniků odhadla, že zhruba 181 tisíc kanadských podnikatelů zvažuje ukončení svého podniku kvůli nové vlně lockdownů a restrikcí.

Některé pojišťovny odmítají platit za zrušené lety z důvodu koronaviru

TD Bank čelí navrhované hromadné žalobě ohledně nároků na cestovní pojištění, které banka po zrušení cesty odmítla zaplatit. Ačkoli během pandemie došlo k několika individuálním nárokům, v USA se objevily hromadné žaloby, které by podle odborníku mohly nadále vznikat i v Kanadě.

Vakcinace v Kanadě

V druhém prosincovém týdnu byla oficiálně kanadskou vládou schválena vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19, Kanada se tak stala třetí zemí na světě, která tuto vakcínu schválila. Pokud vše půjde podle plánu, první Kanaďané by mohli být očkovaní už v lednu 2021.

Ve středu 23. prosince Kanada schválila i vakcínu od americké firmy Moderna, která díky svým nižším nárokům na skladování slibuje velice efektivní způsob distribuce.

Jako třetí byla na konci února 2021 schválena vakcína proti covid-19 od Oxford-AstraZeneca. V prvním březnovém týdnu byla schválena i vakcína od firmy Johnson & Johnson, první vakcína proti covid-19 na kanadském trhu, která vyžaduje pouze jednu dávku.

Prvními recipienty by podle kanadské vlády měli být občané s vysokým rizikem onemocnění – lidé nad 80 let, pracovníci pečovatelských domů, zdravotníci, a domorodé obyvatelstvo. Cílem je dosáhnout 70% proočkovanosti kanadských obyvatel do září 2021.

Široká veřejnost by měla mít možnost se oočkovat od dubna 2021. Podle kanadského premiér, aby do konce roku 2021 měli mít vakcínu v Kanadě všichni, kdo o ni stojí.

Kanada vkládá své naděje i do spolupráce americké farmaceutické společnosti Novavax, která měla do letošního července zprovoznit výrobní linku na vakcínu proti covid-19 v Montrealu. Pokud bude tato první vakcína vyráběná v Kanadě schválena kanadským ministerstvem zdravotnictví, měla by od podzimu dodat další dva miliony dávek vakcín za měsíc.

V současné době bylo očkováno (minimálně jednou dávkou vakcíny) asi 77,5 % (plně naočkováno je zhruba 72,2 %) kanadské populace. Od konce léta mohou lidé z vybraných rizikových skupin (lidé z pečovatelských domů, lidé se slabým imunitním systémem atd.) dostat i třetí dávku vakcíny.

Některé z kanadských provincií zřídily očkovací průkazy, které plně očkovaným jedincům usnadní cestování, či přístup k neesenciálním službám.

V současné době přistoupilo celkem deset kanadských provincií k zavedení určitého typu očkovacích pasů – speciální režim pro plně očkované jedince platí v Québecu, Manitobě, Britské Kolumbii, Ontariu, Albertě, Saskatchewanu, Novém Brunšviku, Novém Skotsku, Newfoundland a Labradoru a Yukonu.

Od konce října je zavedeno povinné očkovaní proti covid-19 pro některé zaměstnance federální vlády, či pro cestující v letecké a železniční dopravě.

Jaroslav Jelínek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí