Kanada postupně uvolňuje protikoronavirová opatření

K 2. srpnu bylo v Kanadě nakaženo koronavirem více než 116 tisíc lidí, téměř 9 tisíc nemocných už v zemi nákaze podlehlo. Více než 85 procent infikovaných se již zotavilo. Země má stále uzavřené hranice pro všechny cizince včetně občanů USA, s výjimkou lidí s trvalým pobytem či pracovním povolením v Kanadě a diplomatů.

Radnice v Torontu a světelný nápis Toronto, Kanada

Hranice mezi Spojenými státy a Kanadou zůstanou nadále uzavřené pro cesty nezbytně nutné. Kanada v tuto chvíli není připravena otevřít své hranice občanům EU ani odhadnout časový rámec, kdy by k otevření mohlo dojít. Důležitou roli při dalším rozhodování bude hrát situace v USA. Je nepravděpodobné, že by Kanada otevřela hranice občanům EU dříve než Američanům.

Vzhledem k tomu, že se situace v USA vyvíjí velice nepříznivě, otevření hranic mezi Kanadou a USA se prozatím odložilo o další měsíc, a to do 21. srpna 2020. V tuto chvíli by ani nebylo možné otevřít hranice celé Kanady, ale pouze některé části, protože některé provincie zůstávají uzavřeny i pro kanadské občany, kteří nejsou rezidenty v dané oblasti.

Stále však platí, že do země mohou přicestovat cizinci, kteří jsou přímými členy rodin kanadských občanů a lidí s trvalým pobytem na území země. Tito lidé nesmí mít příznaky nemoci covid-19 a musí strávit 14 dní v karanténě.

Všechny nezbytně nutné cesty mimo Kanadu jsou zakázané a od 1. července neprobíhají žádné repatriační lety. Aktuálně byly testovány 4 miliony lidí.

Vývoj situace v kanadských provinciích

Některé provincie zavádějí nová opatření, jako například povinné nošení roušek ve veřejných prostorách. Většina provincií doposud neměla povinné nošeni roušek na seznamu svých opatření.

Alberta

Alberta je stále ve druhé uvolňovací fázi. V minulých dvou týdnech provincie zaznamenala lehký narůst případů nově nakažených. Calgary, Edmonton a Banff zavádějí nové opatření od 1. srpna, a to povinné nošení roušek ve veřejné dopravě, obchodech, obchodních centrech, kostelech atd.

Ve druhé fázi je povoleno otevřít třídy 1 až 12, které potřebují dodělat zkoušky, a letní školy. Nadále jsou otevřeny knihovny, služby, wellness služby, divadla a kina, komunitní haly, týmové sporty, posilovny, arény, bazény, instrumentální koncerty, a dokonce kempy s plnou kapacitou. Všechna tato zařízení musí dodržovat typ protokolu příslušící danému typu zařízení.

Ve vnitřních prostorech se může scházet až 50 lidí, při událostech, jako jsou svatby, pohřby, či kulturní akce může být až 100 zúčastněných za předpokladu, že všichni sedí. Ve vnějších prostorech se mohou scházet lidé do 100 osob. Je možné pořádat venkovní akce pro 200 lidí, jako jsou festivaly, rodea, sportovní události a kulturní představení. Není omezen počet osob na bohoslužbách, v restauracích, kasinech, barech a bingo halách. S největší pravděpodobnosti se děti vrátí do škol 1. září, záleží však na tom, jak bude pandemie probíhat. Provincie stále doporučuje vyvarovat se nedůležitému cestování a toto doporučení zruší až s uvolňovací fází číslo 3.

Od 13. července má veřejnost možnost dostat zdarma chirurgické masky na pobočkách jídelních řetězců A&W, McDonald’s a Tim Horton. Kdokoliv pociťuje příznaky kašle, rýmy, bolesti v krku a dušnost by se měl deset dní izolovat doma.

Saskatchewan

Saskatchewan je od 6. července v uvolňovací fázi číslo čtyři. Občané se mohou scházet ve skupinách až 30 lidí. V restauracích se mohou jídla servírovat pouze na talířích a lidé by se neměli o svá jídla dělit s ostatními. Sportovní týmy se mohou účastnit turnajů, bez podávání rukou a plácání si. Jsou otevřeny vnitřní bazény, knihovny, galerie, kina a kasína. 

Britská Kolumbie

Britská Kolumbie je již od začátku června ve třetí fází uvolňování, která by měla trvat až do září. Lidé mohou přes provincii cestovat. Restaurační zařízení, služby, muzea, obchody, školky, parky, pláže a sportovní zařízení fungují za podmínky dodržování protokolů.

V restauracích, barech a nočních klubech lidé mohou nově pouze sedět, nesmí se volně pohybovat po zařízení, objednávat na baru a taneční plochy v klubech jsou uzavřeny. Otevřeny jsou i hotely a kempovací zařízení.

V restauracích, barech a nočních klubech lidé mohou nově pouze sedět, nesmí se volně pohybovat po zařízení, objednávat na baru a taneční plochy v klubech jsou uzavřeny. Otevřeny jsou i hotely a kempovací zařízení. Vzhledem k zákazu cestování mimo Kanadu, kempy v Britské Kolumbii doslova praskají ve švech. Přes protesty učitelů by se měly děti vrátit do škol v září.

Nově je limit na počet osob v místech, která si lidé pronajímají – jako na hausbótech a na lodích.

Ontario

Od pátku 31. července se celé Ontario konečně posouvá do uvolňovací fáze číslo tři a mohou být otevřeny posilovny, kina, bary a vnitřní prostory restaurací. Vnitřní sešlosti se mohou konat až v počtu 50 lidí a venkovní shromáždění mohou být až v počtu 100 lidí.

Quebec

Quebec stále drží prvenství v počtu nakažených. Prozatím bylo zaznamenáno skoro 60 000 případů. Mohou byt otevřeny všechny maloobchodní prodejny a byly znovu otevřeny základní školy a školky mimo Montreal.

V dopravních prostředcích musí všechny osoby nad 12 let nosit roušky. Privátní sektory mohou od 18. července povolat své zaměstnance, kteří pracovali z doma, zpět do práce s maximální 20% kapacitou. Bary mohou mít otevřeno do jedné hodiny ranní s 50% kapacitou. Lidé nesmí tančit a mohou jen sedět. Bary musí vest záznamy o lidech, kteří navštívili jejich podniky.

Nový Brunšvik

Nový Brunšvik je již ve 3. fázi opětovného otevření, která je nazývána žlutou fází. Jsou povolena shromáždění do 50 lidí a jsou otevřeny kostely, posilovny, kadeřnictví i úřady. Ve všech budovách otevřených veřejnosti lidé musí nosit roušky.

Nový Brunšvik je součástí Atlantické bubliny, avšak nově povoluje překročení hranic obyvatelům Quebecu, kteří bydlí v určitých oblastech na hranicích mezi Quebekem a Novým Brunšvikem.

Ostrov prince Edwarda

Ostrov prince Edwarda je již ve 3. fázi uvolňování, která by měla trvat tři týdny. Na ostrov mají přístup pouze rezidenti. Sezónní rezidenti, kteří ostrov navštěvují pouze v létě, musí požádat o vstup a strávit 14 dní v karanténě. Kempy budou otevřeny od 8. července. Děti by se měly vrátit do škol 8. září. Celkový počet nakažených od začátku pandemie je 36 a momentálně nejsou na ostrově žádné aktivní případy covid-19.

Nové Skotsko

V Novém Skotsku se opatření postupně uvolňují. Lidé se mohou scházet ve skupinkách ne větších než 10 lidí. Domácí školky mohou být otevřené od 15. června. Služby, restaurace, bary a kasina mohou být otevřené, pokud dodržují protokoly týkající se covid-19. Od 24.7. musí všichni lidé ve veřejné dopravě nosit roušky. Stoprocentní prioritou provincie je navrátit děti do škol v září. S největší pravděpodobností děti budou muset nosit roušky. Již druhým týdnem nebyl nahlášen žádný nový případ nemoci.

Newfoundland a Labrador

Newfoundland a Labrador jsou stále ve fázi číslo dvě. Lidé se mohou scházet venku ve skupinách až 50 lidí, jsou otevřeny posilovny, arény, venkovní bazény, kempy a dětská hřiště.

Yukon

V Yukonu jsou již otevřené restaurace bez omezení, služby, kempy a povolena shromáždění do 50 lidí. V červenci provincie vstoupila do 2. fáze a ruší se cestovní omezení mezi Yukonem, Britskou Kolumbií, Severozápadnim teritoriem a Nunavutem. Všechna omezení provincie plánuje zrušit až v 5. fázi, která bude až s vakcínou.

Podpora pro podniky i živnostníky

Kanadská vláda podpořila ekonomiku 82 miliardami dolarů. Poskytla přímou podporu kanadským pracovníkům a podnikům ve výši až 27 miliard dolarů. 55 miliard dolarů je pak určeno na pokrytí potřeb likvidity kanadských firem a domácností prostřednictvím daňových odkladů. Finanční plán zahrnuje i dlouhodobější podporu příjmů pro občany, kteří v důsledku nemoci covid-19 ztratili práci nebo mají zkrácenou pracovní dobu.

V červnu míra nezaměstnanosti klesla z 13,7 % na 12,3 %, stále je však míra nezaměstnanosti ohromně vysoká oproti stavu před pandemií. V únoru 2020 byla míra nezaměstnanosti 5,6 %. což je více než o polovinu méně, než je tomu teď.

Benoit Daoust / Shutterstock.com

Vládní nouzový program mzdových dotací byl prodloužen do konce srpna, aby pomohl zaměstnavatelům udržet své zaměstnance na výplatní listině během pandemie. Program, který pokrývá 75 % mzdy zaměstnance do maximální výše 847 dolarů za týden na zaměstnance.

Od 6. dubna mohou pracovníci postižení koronavirem žádat o příspěvek. Každé čtyři týdny až po dobu čtyř měsíců mohou dostat 2000 dolarů. Příspěvek je určený i pro samostatně výdělečné osoby. Jak se však ukazuje, někteří lidé toho zneužili a stále zneužívají pobírání finančních dávek, přestože se na ně nekvalifikují. Vláda bude tyto případy zkoumat a trest se nevyhne těm, kteří tuto možnost úmyslně zneužili.

Tento program měl původně běžet pouze 16 týdnů a maximální výše příspěvku za tuto dobu měla činit v přepočtu okolo 140 000 korun. Vláda se rozhodla program prodloužit o dalších 8 týdnů, avšak vyzývá občany, aby si aktivně hledali práci. Je pravděpodobné, že vláda program podruhé prodlouží.

Společnosti si mohou žádat o dotaci na mzdové náklady ve výši 73 miliard dolarů. Lze zažádat i zpětně do 15. března. Je určena pro ty společnosti, které ztratily 15 % příjmů v březnu, nebo 30 % v dubnu či květnu.

Na zvýšení mezd nezbytných pracovníků nacházejících se v „první linii“ byly vyčleněny čtyři miliardy dolarů. Federální vláda přispěje částkou tři miliardy a zbývající část bude vyplacena provinciemi.

Studenti, kteří nemohou najít práci během pandemie, mají od května do srpna možnost pobírat 1250 dolarů každé 4 týdny, nebo 2 000 dolarů každé čtyři týdny, pokud mají osobu na nich závislou, nebo handicap.

Vláda poskytuje i mimořádnou pomoc osobám, které nemají na jakýkoliv příspěvek nárok. Jedná se například o sezónní pracovníky, studenty či občany, kteří dávky v nezaměstnanosti již vyčerpali.

Vláda provincie Ontario zvýšila všem pracovníkům ve zdravotnictví na příští tři měsíce plat o čtyři dolary za hodinu, a ti, kteří pracují více než 100 hodin měsíčně, získají další bonus ve výši 250 dolarů za měsíc.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada

Deficit kanadského obchodu

Problémy jsou také v dovozu a vývozu. V dubnu tohoto roku se deficit kanadského obchodování zdvojnásobil na 3,3 bilionu dolarů kvůli nemoci covid-19, která zastavila import a export. Kanadský vývoz tak klesl o 29,7 % na 32,7 miliardy dolarů, což je nejnižší číslo za posledních 10 let, a dovoz klesl o 25,1 % na 35,9 milionu dolarů, což je opět nejnižší od roku 2011.

Koronavirová pandemie zasáhla globální zásobovací řetězce a donutila Kanadu uzavřít všechny „nedůležité“ podniky a vyzývat lidi, aby zůstali doma. V posledních týdnech se 10 kanadských provincií snaží o restart ekonomik.

Vláda investovala 240 milionů dolarů do virtuální zdravotní péče. Prostředky jsou určeny na podporu on-line platforem pro podporu duševního zdraví. Společnost AbCellera od vlády obdrží 175 milionů dolarů, na podporu výzkumu koronaviru.

Kanadské aerolinky žádají vládu o uvolnění restrikcí

Zastupitelé největších kanadských společnosti Air Canada, WestJet a Air Transat chtějí, aby vláda odlehčila cestovní omezení, povinnou karanténu a otevřela hranice. Jednoznačně si myslí, že je čas, aby se Kanada znovu otevřela světu.

Společnost Air Canada zrušila stovky letů, tisíce pracovních míst a funguje v pětiprocentní kapacitě. Letecké společnosti mají pevné závazky, které v blízké době budou nekontrolovatelné, pokud letadla nezačnou opět létat, a proto nemohou čekat, až bude vynalezena vakcína. Také tvrdí, že komerční letectví je nezbytnou službou.

Výzva života

Federální schodek vzrostl na výši válečné úrovně z poslední předpandemické projekce na 28,1 miliardy dolarů v prosinci. Federální schodek by mohl v tomto fiskálním roce dosáhnout 343,2 miliardy dolarů, což by bylo z velké části způsobeno obrovskou ekonomickou pomocí a stimulačními plány během pandemie covid-19.

Tato míra výdajů je na stejné úrovni, ale nižší než maximální schodek (jako procento HDP), který Kanada zaznamenala během druhé světové války. Vláda tvrdí, že federální dluh do konce fiskálního roku přesáhne 1,2 bilionu CAD, což představuje nárůst ze 762 miliard USD z předchozího období. Ministr financí Bill Morneau se nechal slyšet, že je to obrovský šok pro kanadský systém.

Zaměstnanci se nechtějí vrátit do práce

Čtvrtina malých kanadských podniku se nechala v průzkumu slyšet, že mnoho zaměstnanců se nechce nebo nemůže vrátit do práce. Nejčastěji je to díky vládnímu programu CERB, který podporuje kanadské pracovníky v době pandemie. Tento příspěvek je v mnoha případech stejný, nebo dokonce i vyšší, než pracovníci vydělají v práci, a tak nemají kam spěchat. Dále se pak zaměstnanci nechtějí vracet do práce ze zdravotních obav, nebo se nemá kdo starat o jejich děti.

Příchod druhé vlny

Kanadští doktoři a epidemiologové tvrdí, že už není otázkou, jestli druha vlna přijde, ale je tu jen otázka, jak špatné to bude.  

Pití alkoholu na veřejnosti

Experti na infekční nemoci tvrdí, se bary, restaurace a domácí party hrají velkou roli v šíření viru. Proto si myslí, že je čas, aby Kanada nabídla alternativy, které by mohly situaci zlepšit. Pití alkoholu na rozlehlých místech, jako jsou parky ve městech, by mohli odradit veřejnost v popíjení v přeplněných vnitřních prostorách jako jsou bary a restaurace. Experti jsou si vědomi toho, že to není ideální řešení, ale že by rozhodně mohlo pomoci proti šíření nemoci.

Jaroslav Jelínek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Doporučujeme

Další zprávy z Ameriky

Pravidelné novinky e-mailem