Kanada zůstává uzavřená kvůli covid-19. Třetí vlna slábne

Země má stále uzavřené hranice pro všechny cizince včetně občanů USA s výjimkou lidí s trvalým pobytem či pracovním povolením v Kanadě a diplomatů. Na jaře zasáhla zemi třetí vlna epidemie, která v červenci postupně slábne

Radnice v Torontu a světelný nápis Toronto, Kanada

K 18. červenci se v Kanadě nakazilo virem covid-19 od počátku epidemie přibližně 1,42 milionu lidí, asi 26,5 tisíce nemocných nákaze podlehlo.

Kanada zaznamenala tři vlny covid-19. První vlna proběhla na jaře 2020, druhá na podzim a v zimě na přelomu roku 2020 a 2021, třetí na jaře 2021 a je spojována s rychlým šířením nových variant viru SARS-CoV-2.

Většina provincií i některá teritoria prošla fází lockdownu. Od června 2021 míra aktivních případů výrazně klesla v celé Kanadě, v některých provinciích dokonce na nejnižší úroveň od března 2020.

Nejvíc aktivních případů covid-19 na 100 000 obyvatel mají aktuálně teritorium Yukon (181), dále provincie Manitoba (70) a Saskatchewan (31). Na těchto číslech je patrné, že epidemie postupně slábne.

Také Kanada vkládá velké naděje (v uzdravení obyvatelstva i ekonomiky) do vakcín proti covid-19. Plně naočkovaní jedinci se v Kanadě těší mnohým výhodám, jako je například zrušení nutnosti čtrnáctidenní karantény po příjezdu ze zahraničí od 5. července 2021.

Možnosti cestování

Hranice mezi Spojenými státy a Kanadou zůstanou nadále uzavřené pro cesty nezbytně nutné. Kanada v tuto chvíli není připravena otevřít své hranice občanům EU.

Otevření hranic mezi Kanadou a USA pro neesenciální cestování se odložilo o další měsíc, a to do 21. července 2021. Podle kanadského premiéra zůstanou hranice zavřeny, dokud počet aktivních případů covid-19 neopadne a nedosáhne se celkové proočkovanosti kanadské populace ve výši minimálně 75 procent.

Podle posledních informací Kanada plánuje otevřít hranice pro všechny plně očkované Američany od poloviny srpna letošního roku. Očkovaní turisté ze zbytku světa by se mohli do Kanady podívat od začátku září, pokud bude očkování v Kanadě postupovat podle současných předpokladů.

Stále však platí, že do země mohou přicestovat cizinci, kteří jsou přímými členy rodin kanadských občanů a lidí s trvalým pobytem na území země. Od října do země mohou přicestovat i studenti zapsaní do studijních programů kanadských univerzit.

V lednu 2021 byla přijata nová opatření v reakci na objev nových variant viru způsobujícího covid-19. Kanadská vláda apeluje na striktní omezení veškerých zahraničních cest a zpřísňuje podmínky vstupu na území Kanady. Od 7. ledna 2021 musí všichni cestující v letecké dopravě s destinací v Kanadě před vstupem do letadla doložit negativní PCR test na covid-19.

Už 3. února byl ohlášen vládní plán, podle kterého musí od pondělí 22. února všichni cestující přeshraniční letecké dopravy podstoupit další test po příjezdu do Kanady a na vlastní náklady se ubytovat ve vládních karanténních zařízení po dobu minimálně třech nocí v případě negativního výsledku testu, či na celé dva týdny v případě testu pozitivního. Lidé, kteří i podruhé obdrží negativní výsledek mohou dokončit čtrnáctidenní karanténu doma.

Náklady na tři noci v takovém zařízení vláda odhaduje na minimálně 2 000 CAD na osobu.  Pokuty za nenastoupení do hotelové karantény byly v červnu zvýšeny na 5 000 CAD. Tato nová opatření jsou zatím nejpřísnějším omezením přeshraničního pohybu do Kanady od počátku pandemie v březnu 2020.

Od 5. července plně naočkovaní jedinci s právem vstupu na území Kanady nemusejí podstupovat čtrnáctidenní ani čtyřdenní hotelovou karanténu. Kanada však zatím neuvolnila zákaz vstupu cizinců (turistů) na své území.

Zpět na začátek

Vývoj situace v kanadských provinciích

Alberta

Alberta byla od 8. prosince v částečném lockdownu. Kvůli prudkému nárůstu počtu případů od začátku dubna 2021 (označovaného za třetí vlnu covid-19 v provincii) se restrikce postupně opět zpřísňovaly až do do stavu lock-downu v prvním květnovém týdnu na dobu tří týdnů.

V současné době prošla provincie postupným uvolněním restrikcí ve třech vlnách. Poslední fáze uvolnění nastala 1. července. Alberta se jako první provincie v Kanadě zbavila téměř všech omezujících opatření spojených s onemocněním covid-19.

Od 1. června platí v provincii první vlna uvolnění restrikcí. Shromažďování lidí bylo povoleno venku do deseti osob, znovu otevřeny byly i zahrádky restaurací, veškeré osobní a wellness služby po sjednání schůzky byly také povoleny, svatby byly možné s účastí do 10 osob, pohřby do 20 osob. Maloobchody směly operovat na 15 procent své kapacity. Děti ve školkách, základních a středních školách se 1. června vrátily do škol.

Od 10. června provincie vstoupila do druhé fáze uvolňování restrikcí. V souvislosti s tímto uvolněním bylo povoleno shromažďování lidí venku do počtu 20 osob, vnitřní rekreační zařízení jako kina, kasina, divadla, musea, galerie, knihovny atd. mohla opět otevřít do třetiny své kapacity. Otevřít mohly i tělocvičny a fitness studia. Pohřby a svatby se mohly konat s účastí do 20 osob. Osobní služby fungovaly i bez předem sjednaných objednávek.

Terciální vzdělávání může opět probíhat i fyzicky ve třídách. Obchody mohly být zaplněny do třetinové kapacity. Dětské a mládežnické aktivity jako letní tábory byly také povoleny. Venkovní veřejné sešlosti (koncerty/festivaly) byly umožněny do počtu 150 účastníků. Nošení roušek je stále povinné.

Provincie vstoupila v červenci do třetí (a tedy finální) fáze uvolnění restrikcí, která byla podmíněna dosažením 70 % proočkovanosti první dávkou vakcíny.

V Albertě se od 1. července zrušily všechny restrikce spojené s pandemií covid-19 kromě povinné izolace v případě prokázaného onemocnění a nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a veřejné hromadné dopravě. Některá další omezení mohou platit lokálně, pokud byla vyhlášena například místními správními orgány města (například Calgary či Edmonton).

Saskatchewan

Provincie Saskatchewan zaznamenala výrazný nárůst případů covid-19 v zimě a na jaře. Přísné restrikce platné od 17. prosince 2020 byly znovu prodlouženy do 19. března 2021. Díky pozitivnímu vývoji situace v provincii byly ale některé z restrikcí uvolněny předčasně 9. března. Saskatchewan se od 11. července zbavil valné většiny restrikcí spojených s covid-19 včetně nařízení o povinném nošení roušek

Saskatchewan uvolnil první z restrikcí až 9. března 2021. Vnitřní soukromé sešlosti byly povoleny do počtu 10 lidí. Od 19. března byla navýšena kapacita náboženských aktivit do počtu 150 účastníků (či 30 % kapacity).

Od 25. března platily přísnější restrikce pro oblast provinčního hlavního města Reginy – jedná se o zákaz jakýchkoli soukromých sešlostí uvnitř a omezení cestovaní z a do Reginy a jejího okolí. V Regině a okolí jsou dále do 17. května zavřeny restaurace, bary, konferenční síně, muzea, galerie, knihovny, divadla a další zařízení.

Od 6. června byla provincie přesunuta do prvního stádia znovuotevření. V souvislosti s tím byla oblast hlavního města Reginy (ve třetí vlně covid-19 nejvíce postižená oblast v provincie) navrácena do stejného (více uvolněného) režimu jako zbytek provincie. Restaurace a bary v celé provincii mohou zvýšit počet hostů u jednoho stolu ze čtyř na šest. Provincie dále povolila provoz náboženských a duchovních objektů do 30 procent kapacity (či, pokud je toto číslo menší, do 150 účastníků). Provincie povolila i venkovní sporty.

Saskatchewan byl od 20. června v druhé fázi uvolňování restrikcí. Společenské akce ve velkých prostorách (divadla, kasina, galerie, knihovny atd.) byly umožněny do počtu 150 lidí, kapacita v maloobchodech a osobních službách již není omezena, musí se však stále dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vnitřní soukromé společenské sešlosti byly možné do počtu 15 osob, soukromé venkovní akce měly limit 150 lidí.

Od 11. července je zrušeno nařízení o povinném nošení roušek ve vnitřních prostorách, stejně jako jakékoli restrikce na shromažďování lidí ať venku, či uvnitř. Pouze město Saskatoon si některé z restrikcí ponechalo.

Manitoba

Provincie ve čtvrtek 13. listopadu implementovala lockdown nejprve do 11. prosince 2020, poté byla celá provincie přemístěna do „kritické“ zóny na mapě covid-19 až do 12. února 2021. Od soboty 23. ledna 2021 byla zmírněna omezení pro oblast celé Manitoby kromě severního regionu.

Další dvě vlny uvolnění následovaly v únoru a březnu 2021. Avšak po opětovném nárůstu případů covid-19 byly 19. dubna, 28. dubna, 9., 20. a 29. května oznámeny nové restrikce.

Manitoba dále ohlásila čtyřfázový plán na uvolnění restrikcí, který započal 26. června, tedy o týden dříve, než se původně očekávalo. Druhá vlna uvolnění restrikcí v provincii platí od 17. července.

Od 20. dubna byly opět omezeny soukromé sešlosti uvnitř na dva stálé hosty, sešlosti venku byly nově limitovány počtem 10 lidí včetně členů domácnosti. Vnitřní náboženské obřady byl povoleny do maximální kapacity 25 % (či 50 osob). Svatby a pohřby byly možné do počtu deseti osob. Od 21. dubna mohly být obchody otevřeny pouze do třetiny své kapacity (z původních 50 %), či do počtu 333 zákazníků (platí vždy varianta s menším počtem zákazníků).

Od 28. dubna minimálně do 26. května byly restrikce v provincii dále zpřísněny. Veškeré soukromé sešlosti v místě bydliště byly zakázány – a to jak uvnitř, tak venku. Sešlosti na veřejnosti byly povoleny pouze venku do počtu 10 osob. Obchody (retail) směly operovat jen do 25 % své kapacity. Vnitřní náboženské obřady byly povoleny do maximální kapacity 25 % (či 10 osob, pokud je toto číslo menší).

Od 9. května byly venkovní sešlosti limitovány počtem pěti osob, maloobchody, trhy a zahradnická centra mohly operovat do kapacity deseti procent (maximálně však s 100 zákazníky). Nákupní centra mohla být zaplněna také jen na deset procent z celkové kapacity. Restaurace, tělocvičny, kasina, muzea, knihovny galerie, vnitřní komunitní a náboženská centra a dětské tábory byly uzavřeny či zakázány. Venkovních sportovních aktivit se mohlo zúčastnit maximálně pět lidí pohromadě.

Od 22. května přibyl nový zákaz venkovního shromažďování s osobami mimo vlastní domácnost. Tento zákaz platí pro rekreační zařízení, golfová hřiště a parky. Dále je od 22. 5. nutné vybrat pouze jednu osobu z každé domácnosti, která bude navštěvovat obchody.

Od 29. května byla do konce školního roku přesunuta výuka na základních a středních školách na internet a byla posílena vymahatelnost trestání porušení restrikcí v souvislosti s covid-19.

Od 26. června byly v provincii uvolněny některé z restrikcí. Restaurace a bary mohou operovat na 25 % své kapacity uvnitř nebo 50 % své kapacity na venkovních zahrádkách. Osobní služby jako kadeřnictví mohly otevřít. Soukromé venkovní sešlosti jsou povoleny do počtu 10 lidí, veřejné sešlosti venku do počtu 25 osob.

Od 17. července je možné organizovat soukromé sešlosti uvnitř s maximálně pěti hosty, veřejné sešlosti uvnitř jsou byly povoleny do počtu 25 osob, soukromé venkovní sešlosti mohou čítat taktéž maximálně 25 lidí, veřejné venkovní sešlosti pak až 150 lidí. Obchody mohou operovat do 50 % své kapacity, stejně jako restaurace, divadla, hudební školy, knihovny, kostely a stadiony venkovní rekreace. Tento druhý stupeň uvolnění přišel o dva týdny dříve, než se původně plánovalo.

Britská Kolumbie

Britská Kolumbie se obává šíření nákazy při hromadných setkáních, a proto od 19. listopadu do odvolání zakázala veškeré společenské akce a nařídila povinné nošení masek ve vnitřních veřejných prostorech a obchodech celoplošně v celé provincii.

Provincie v květnu 2021 oznámila čtyřstupňový plán uvolnění restrikcí. Britská Kolumbie se od 1. července ocitla ve 3. fázi uvolnění restrikcí.

Přísnější opatření ve spojitosti s rozšířením nových variant viru způsobujícího covid-19 platila v celé provincii od 30. března do 25. května. Uzavřeny byly restaurace a bary, zakázána skupinová cvičení pro dospělé, i provoz některých lyžařských center. Předešlé povolení venkovních sešlostí z 1. března bylo pozastaveno. Zakázány byly i náboženské sešlosti uvnitř. Venku se lidé mohli scházet do počtu deseti lidí.

Provincie dále 19. dubna oznámila omezení cestování mezi svými zdravotními okrsky, toto nařízení bylo platné do 15. června.

Restaurace byly znovu otevřeny 25. května, spolu s dalším uvolněním restrikcí. Domácnosti si mohly pozvat maximálně pět návštěvníků domů, či cestovat za rekreací v rámci příslušné „zóny pro cestování“. Venkovní skupinové sportovní aktivity byly povoleny, stejně tak jako méně intenzivní kolektivní sportovní aktivity uvnitř.

V druhé fázi uvolnění restrikcí byly povoleny venkovní soukromé sešlosti do 50 osob, provinční restrikce na cestování byly zrušeny a k uvolnění došlo i v oblasti skupinových sportů uvnitř. Otevřena byla i divadla. Alkohol je možno podávat až do půlnoci.

Ve třetí fázi uvolnění restrikcí, jež v provincii nastala 1. července, bylo odstraněno nařízení o povinném nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorách (jejich nošení je však nadále vládou doporučováno neočkovaným jedincům).

Soukromé sešlosti nejsou dále omezovány. Veřejná organizovaná setkání jsou možná ve vnitřních prostorech s omezeným počtem lidí či 50 % kapacity daného místa. Trhy, festivaly i veletrhy mohou fungovat v normálním režimu. Rekreační zařízení a posilovny mohou operovat na plné kapacitě, vnitřní i venkovní představení pouze do 50 % kapacity.

Finální 4. fáze uvolnění restrikcí by měla nastat nejdříve 7. září.

Ontario

Celá provincie byla od 26. prosince 2020 v lockdownu. Kvůli strachu z přetížení zdravotnického systému v polovině ledna 2021 byl tento lockdown ještě zpřísněn na nařízení o zákazu vycházení.

Se snížením počtu případů byly restrikce uvolněny na většině území provincie od února 2021. Poté byl vyhlášen nový celoprovinční lockdown, který byl dále dále zpřísněn nařízením o zákazu vycházení od 8. dubna do 2. června 2021.

Po skončení zákazu vycházení vstoupil v platnost třístupňový plán na uvolnění restrikcí v provincii. Ontario vstoupilo do první fáze uvolnění restrikcí 11. června, další fáze uvolnění nastala ve středu 30. června. Třetí fáze uvolnění začala dříve, než předpokládal původní plán, a to 16. července.

Ontario vstoupilo do první fáze uvolnění restrikcí 11. června, další fáze uvolnění se datuje do 30. června. Třetí fáze uvolnění by měla nastat opět oproti původnímu plánu předčasně, a to 16. července.

Ontario je v současné době provincií s nejvíce obezřetným a nejpomalejším plánem znovuotevření ekonomiky, který je postaven čistě na tom, kolik lidí bude naočkováno.

Provincie před „vánočním lock-downem“ přešla na nový systém více geograficky cíleného uvalení restrikcí, ten byl ale v souvislosti se zavedením celo-provinčních opatření pozastaven.

V době mezi lockdowny od 16. února do 3. dubna bylo Ontario přesunuto zpět do režimu méně přísných, lokalizovaných opatření.

Roušky jsou nyní povinné při všech typech zaměstnání, ve veřejné dopravě a nákupních centrech v celé provincii.

Od 8. dubna do 2. června platilo v celém Ontariu nařízení o nevycházení z místa bydliště. Obyvatelé Ontaria nesměli opustit místo svého bydliště vyjma vycházek za účelem nákupu potravin a zdravotnických pomůcek, práce, kterou nelze zastat z domova, školy, či cvičení. Dále platí zákaz vnitřních soukromých sešlostí mimo členy jedné domácnosti, venkovní sešlosti jsou povoleny do počtu pěti lidí.

Restaurace, bary a sportovní zařízení jsou uzavřeny kromě dovozu jídla s sebou. Retail bez prodeje nezbytného zboží může provozovat pouze služby pro vyzvednutí předpřipravených objednávek. Velké supermarkety mohou ve svých prostorech pouze nezbytné zboží. Školy mohou zůstat otevřené, pokud se místní autority nerozhodnou jinak.

Ontario v současné době nepočítá se znovuotevřením škol do konce školního roku.

Celá provincie vstoupila 11.června do prvního stupně uvolnění restrikcí. Venkovní soukromé sešlosti byly povoleny do počtu deseti osob, Vnitřní sešlosti jsou stále zakázány. Zahrádky restaurací mohou opět otevřít. Obchody s jakýmkoli zbožím mohou otevřít dveře zákazníkům a operovat do 15 % své kapacity (obchody s nezbytným zbožím do kapacity až 25 %), obchodní centra však zůstávají zavřená. Cestování v rámci provincie je bez omezení, kempování bylo povoleno.

Druhá fáze znovuotevření ekonomiky Ontaria nastala 30.června. Ve druhé fázi došlo k povolení soukromých vnitřních setkání pro maximálně 5 osob, či 25 lidí v případě, že k setkání dojde venku. Osobní služby mohou znovu otevřít, maximální kapacita pro obchody s nezbytným zbožím se zvedla na 50 %, s ostatním zbožím na 25 %.

Od 16. července bude umožněn provoz restaurací i ve vnitřních prostorách, otevření posiloven. Obchody mohou vpustit jakýkoli počet zákazníků, pokud budou zajištěny dvoumetrové rozestupy. Kina, muzea, zábavní parky, posilovny a další rekreační zařízení budou moci operovat do kapacity 50 procent. Vnitřní a venkovní události všeho typu budou moci operovat také do své padesátiprocentní kapacity.

Québec

Během jara a začátku podzimu byla provincie Québec největším ohniskem nákazy covid-19 v Kanadě. Většina provincie Québec (kromě spoře osídleného severu) byla od 9. ledna do 8. února v režimu zákazu vycházení. Québec v současné době operuje stále na bázi lokalizovaných restrikcí odstupňovaných podle přísnosti vzestupně na „zelenou zónu“ a „žlutou zónu“. 

Jednotlivé části provincie by se v budoucnu měly postupně přesouvat do zón s nižším stupněm restrikcí. V prvním červnovém týdnu byla úplně zrušena tzv. „červená kategorie maximální ostražitosti“ a regiony v těchto kategoriích byly přesunuty do mírnějšího „oranžového“ stupně restrikcí. V pondělí 14. června byla zrušena zóna oranžová, o čtrnáct dní později i zóna žlutá.

V nejpřísnějším režimu byly do té doby soustavně oblasti hlavního města Québec City, Montrealu a část regionu Chaidiere Appalaches.

Odlehlé části provincie byly od 26. března přeřazeny do „žlutého“ (či od června zeleného) nejmírnějšího stupně restrikcí a mají povoleny např. i omezené návštěvy uvnitř.

Noční zákaz vycházení byl v celé provincii ukončen 28. května. Regiony provincie v červeném stupni restrikcí byly 7. června přesunuty do mírnějšího „oranžového“ stupně a po dalších dvou týdnech, tedy od 14. června byla část provincie z „oranžové zóny“ přesunuta do „žlutého“ stupně restrikcí, což v praxi znamená např. povolení soukromých návštěv doma pro návštěvníky ze dvou domácností. Venku se může scházet až osm osob nebo dvě domácnosti.

Nošení roušek je stále povinné. Pohřby jsou povoleny do počtu 50 osob, v kostelech a dalších náboženských centrech se může scházet až 250 lidí. Restaurace, bary, musea, zoologické zahrady, akvária, kina, knihovny i posilovny jsou otevřené. Obchody i školy jsou také otevřené.

Od 28. června byla nicméně celá provincie přesunuta do nejmírnějšího „zeleného“ stupně restrikcí, což v praxi znamená např. povolení soukromých návštěv doma do počtu 10 osob pro návštěvníky ze tří domácností. Venku se může scházet až 20 lidí nebo členové tří domácností.

Nošení roušek je pouze doporučené, a to především pro osoby, které nebyly očkované. Pohřby a svatby jsou povoleny do počtu 250 návštěvníků, v kostelech a dalších náboženských centrech se může scházet až 250 lidí. Restaurace, bary, musea, zoologické zahrady, kina, knihovny i posilovny jsou otevřené. Obchody i školy jsou také otevřené.

Od 12. července byla snížena vzdálenost pro povinné rozestupy z dvou metrů na jeden. Obchody mohou fungovat na plnou kapacitu. Amatérské akce mohou probíhat s 50 návštěvníky uvnitř, či 100 návštěvníky venku.

Nový Brunšvik

V provincii je nyní evidováno devět aktivních případů nemoci covid-19. Celá provincie je v oranžové úrovni restrikcí.

Na této úrovni opatření jsou povoleny sešlosti členů jedné domácnosti s maximálně deseti dalšími osobami ze stálé „sociální bubliny“. Otevřeny jsou obchody i restaurace řídící se speciálními hygienickými protokoly.

Ostrov prince Edwarda

Na ostrov mají přístup pouze rezidenti. Sezónní rezidenti, musí požádat o vstup a strávit čtrnáct dní v karanténě. Soukromé sešlosti jsou omezeny na členy domácnosti plus maximálně deset dalších stálých osob na 20 osob, organizované na padesát osob. Momentálně nejsou na ostrově žádné případy covid-19.

Nové Skotsko a ostatní oblasti

Nové Skotsko zaznamenalo v dubnu značný nárůst případů, a to především v okolí hlavního města Halifaxu.

Celá provincie je od 28. dubna na dva týdny v lockdownu. Zavřeny byly školy, obchody s nenutným zbožím, cestování mezi jednotlivými komunitami bylo omezeno. Momentálně je v Novém Skotsku pouze pět případů covid-19.

V Newfoundland a Labrador je povoleno společenské shromažďování venku ve skupinách až 50 lidí, jsou otevřeny posilovny, arény, a dětská hřiště. Aktuálně je v provincii padesát potvrzených případů nemoci.

Zpět na začátek

Podpora pro podniky i živnostníky

Kanadská vláda podpořila ekonomiku 82 miliardami dolarů. Poskytla přímou podporu kanadským pracovníkům a podnikům ve výši až 27 miliard dolarů. 55 miliard dolarů je pak určeno na pokrytí potřeb likvidity kanadských firem a domácností prostřednictvím daňových odkladů. Finanční plán zahrnuje i dlouhodobější podporu příjmů pro občany, kteří v důsledku nemoci covid-19 ztratili práci nebo mají zkrácenou pracovní dobu.

Míra nezaměstnanosti klesla z červencových 10,9 na 8,6 % (údaj za prosinec 2020), stále je však velmi vysoká oproti stavu před pandemií. V únoru 2020 byla míra nezaměstnanosti 5,6 %.

Benoit Daoust / Shutterstock.com

Vládní nouzový program mzdových dotací byl prodloužen do léta 2021, aby pomohl zaměstnavatelům udržet své zaměstnance na výplatní listině během pandemie. Vládní dotace v aktuálním pokrývá v základu už jen 20 % mzdy (plus dalších 25 % u obzvláště zasažených firem).

Společnosti si mohou žádat o dotaci na mzdové náklady ve výši 73 miliard dolarů. Lze zažádat i zpětně do 15. března. Pomoc je určena pro ty společnosti, které ztratily 15 % příjmů v březnu, nebo 30 % v dubnu či květnu.

Od 22. listopadu se podnikatelé mohou přihlásit i k novému příspěvku na pokrytí nákladů spojených s pronájmem (až do června 2021) ve výši až do 65 % celkových nákladů. Dalších 25 % nákladů na pronájem pokryje stát v případě, že provoz organizace byl ukončen na základě státní vyhlášky. Vláda firmám nabízí také bezúročnou půjčku až do výše 60 tisíc CAD.

Na zvýšení mezd nezbytných pracovníků nacházejících se v „první linii“ boje proti covidu-19 (zdravotnický personál, prodejci v supermarketech atp.) byly vyčleněny čtyři miliardy dolarů. K podobným navyšováním mezd a bonusům přistoupily i samotné provincie – např. Ontario navýšilo mzdy těmto pracovníkům o 4 CAD na hodinu a zavedlo měsíční bonus 250 CAD.

Od 6. dubna až do 3. října mohli pracovníci postiženi nemocí žádat o vládní příspěvek. Tento příspěvek činil 2000 CAD měsíčně od dobu maximálně 28 týdnů. Příspěvek byl určený i pro samostatně výdělečné osoby, ukázalo se však, že byl kvůli slabé kontrole často zneužíván. Tento vládní program pomoci lidem neschopným práce kvůli covid 19 byl dvakrát prodloužen a celkově nyní činí maximum 56 tisíc CAD (v přepočtu 235 tisíc Kč) na recipienta.

Studenti, kteří nemohou najít práci během pandemie, mohli od května do srpna pobírat 1250 dolarů každé 4 týdny, nebo 2000 dolarů každé 4 týdny, pokud mají osobu na nich závislou nebo handicap. Vláda poskytuje i mimořádnou pomoc osobám, které nemají na jakýkoliv příspěvek nárok. Jedná se například o sezónní pracovníky či občany, kteří dávky v nezaměstnanosti již vyčerpali.

Kanadská vláda v říjnu nahradila starší programy na pomoc pracovníkům postiženým covid-19 novými dočasnými vládními benefity v celkové odhadované hodnotě 37 miliard CAD. Podpora je vyplácena od října 2020. Jsou to tzv. Zotavovací benefit, Nemocenský zotavovací benefit a Zotavovací benefit pro opatrovníky, které by nahradily stávající příspěvky ve výší 400 resp. 500 CAD měsíčně po dobu 26 týdnů.

Premiér následně v únoru 2021 prodloužil maximální dobu čerpání Zotavovacího benefitu a Zotavovacího benefitu pro opatrovníky z 26 týdnů na 38.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada

Zpět na začátek

Ekonomické dopady

Deficit kanadského obchodu

Problémy jsou také v dovozu a vývozu. V dubnu tohoto roku se deficit kanadského obchodování zdvojnásobil na 3,3 bilionu dolarů kvůli nemoci covid-19, která zastavila import a export. Kanadský vývoz tak klesl o 29,7 % na 32,7 miliardy dolarů, což je nejnižší číslo za posledních 10 let, a dovoz klesl o 25,1 % na 35,9 milionu dolarů, což je opět nejnižší od roku 2011.

Koronavirová pandemie zasáhla globální zásobovací řetězce a donutila Kanadu uzavřít všechny „nedůležité“ podniky a vyzývat lidi, aby zůstali doma.

Vláda investovala 240 milionů dolarů do virtuální zdravotní péče. Prostředky jsou určeny na podporu on-line platforem pro podporu duševního zdraví. Společnost AbCellera od vlády obdrží 175 milionů dolarů, na podporu výzkumu koronaviru.

Kanadské firmy a menší podnikatelé jsou těžce zasaženi restrikcemi spojenými s covid-19 v Kanadě. Podle kanadského Statistického úřadu přerušilo v roce 2020 činnost zhruba 58 tisíc podniků, podle odhadů by toto číslo mohlo vzrůst až na 200 tisíc (do konce pandemie).

V lednu 2021 Kanadské federace nezávislých podniků odhadla, že zhruba 181 tisíc kanadských podnikatelů zvažuje ukončení svého podniku kvůli nové vlně lockdownů a restrikcí.

Kanadské aerolinky žádají vládu o uvolnění restrikcí

Zastupitelé největších kanadských společnosti Air Canada, WestJet a Air Transat chtějí, aby vláda odlehčila cestovní omezení, povinnou karanténu a otevřela hranice.

Společnost Air Canada zrušila stovky letů, tisíce pracovních míst a funguje v pětiprocentní kapacitě. K tlaku o otevření hranic pro turisty se v minulosti v otevřeném dopise kanadské vládě připojily i evropské aerolinky, cestovní agentury a společnosti, zabývající se turismem.

Air Canada nakoupila 25 000 sad pro rychlé testy na covid 19 a doufá, že posílené možnosti testování povedou k uvolnění restrikcí pro mezinárodní cestování. Kanadská studie nyní testuje pasažéry vstupující do Kanady z mezinárodních letů, aby se ukázalo, jaké procento pasažérů přiveze covid 19, a zda je čtrnáctidenní karanténa po příjezdu nutná.

Od 7. ledna 2021 se musí všichni cestující letecké dopravy s cílem v Kanadě prokázat na letišti negativním testem na covid-19, jinak jim nebude umožněno nastoupit do letadla.

Od 3. února 2021 musí všichni cestující mezinárodní letecké dopravy s destinací v Kanadě podstoupit nákladné testování a minimálně třídenní karanténu ve vládních karanténních zařízeních na vlastní náklady. Tato snaha kanadské federální vlády o razantní snížení počtu přeshraničních cest se může stát likvidační pro menší aerolinky, cestovní kanceláře, či letiště.

Některé pojišťovny odmítají platit za zrušené lety z důvodu koronaviru

TD Bank čelí navrhované hromadné žalobě ohledně nároků na cestovní pojištění, které banka po zrušení cesty odmítla zaplatit. Ačkoli během pandemie došlo k několika individuálním nárokům, v USA se objevily hromadné žaloby, které by podle odborníku mohly nadále vznikat i v Kanadě.

Vakcinace v Kanadě

V druhém prosincovém týdnu byla oficiálně kanadskou vládou schválena vakcína Pfizer-BioNTech COVID-19, Kanada se tak stala třetí zemí na světě, která tuto vakcínu schválila. Pokud vše půjde podle plánu, první Kanaďané by mohli být očkovaní už v lednu 2021.

Ve středu 23. prosince Kanada schválila i vakcínu od americké firmy Moderna, která díky svým nižším nárokům na skladování slibuje velice efektivní způsob distribuce.

Jako třetí byla na konci února 2021 schválena vakcína proti covid-19 od Oxford-AstraZeneca. V prvním březnovém týdnu byla schválena i vakcína od firmy Johnson & Johnson, první vakcína proti covid-19 na kanadském trhu, která vyžaduje pouze jednu dávku.

Prvními recipienty by podle kanadské vlády měli být občané s vysokým rizikem onemocnění – lidé nad 80 let, pracovníci pečovatelských domů, zdravotníci, a domorodé obyvatelstvo. Cílem je dosáhnout 70% proočkovanosti kanadských obyvatel do září 2021.

Široká veřejnost by měla mít možnost se oočkovat od dubna 2021. Podle kanadského premiér, aby do konce roku 2021 měli mít vakcínu v Kanadě všichni, kdo o ni stojí.

Kanada vkládá své naděje i do spolupráce americké farmaceutické společnosti Novavax, která by měla do letošního července zprovoznit výrobní linku na vakcínu proti covid-19 v Montrealu. Pokud bude tato první vakcína vyráběná v Kanadě schválena kanadským ministerstvem zdravotnictví, měla by od podzimu dodat další dva miliony dávek vakcín za měsíc.

V současné době byla očkováno (minimálně jednou dávkou vakcíny) asi 70 % lidí, plně naočkováno je zhruba 48 % Kanaďanů.

Některé z kanadských provincií uvažují o zřízení očkovacích průkazů, které by plně očkovaným jedincům usnadnily cestování, či přístup k neesenciálním službám. Manitoba již obdobu takovýchto průkazů zavedla, Québec zřízení průkazů plánuje, Ontario je zatím nerozhodné. Provincie Alberta a Saskatchewan již takovéto plány odmítly.

Jaroslav Jelínek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě




• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí