Kanada dává na pomoc ekonomice desítky miliard dolarů. Podpoří také těžaře ropy

K 25. květnu bylo v Kanadě nakaženo koronavirem už téměř 85 tisíc lidí, 6500 nemocných nákaze podlehlo. Dobrou zprávou je, že celkový počet úmrtí roste poslední dobou pomaleji. Země uzavřela hranice pro všechny cizince, včetně občanů USA, s výjimkou lidí s trvalým pobytem v Kanadě a diplomatů.

Radnice v Torontu a světelný nápis Toronto, Kanada
Toronto, Kanada

Uzavření hranice mezi Spojenými státy a Kanadou pro cesty, které nejsou nezbytné, nadále trvá. Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil prodloužení uzavírky společné hranice. Dodavatelské řetězce, včetně nákladní dopravy, nejsou tímto opatřením dotčeny. Mezi zeměmi denně proudí zboží v hodnotě 2,7 miliardy dolarů.

Aktuálně je 71 % ze všech hlášených případů spojeno s nákazou komunitním přenosem, jedna třetina nakažených je starších 60 let. Téměř polovina všech úmrtí v zemi byly mezi obyvateli pečovatelských domů.

Země také dramaticky zvýšila počty testů na covid-19, testováno bylo více než
1 300 000 lidí. K 13. dubnu byly schváleny rychlotesty, které jsou vhodné pro použití i nekvalifikovanými osobami, například na letištích či hranicích. Aktuálně je nouzový stav vyhlášen v Britské Kolumbii, Albertě, Ontariu a také v Novém Skotsku. Tato provincie zavedla přísná opatření, po vyhlášení stavu nouze jsou zakázána všechna shromáždění nad pět lidí. Vedle toho musí všichni, kteří přicestují do provincie, dodržovat dvoutýdenní izolaci. Nařízení platí i pro ty, kteří přicestují z jiných kanadských provincií.

Britská Kolumbie může dle ministerstva zdravotnictví v polovině května začít znovu otevírat školy a pracoviště.  V některých provozovnách v provincii také nainstalovali termální kamery ke snímání tělesné teploty zákazníků i zaměstnanců. V Novém Brunšviku nejsou za posledních 15 dnů hlášeny žádné nové případy nákazy ani žádná úmrtí.

Posledních 6 dnů nebyly žádné nové případy hlášeny ani v Manibotě. Newfoundland a Labrador od pondělí 11. května postupně uvolňují opatření a obnovují některé činnosti. Budou moci být například otevřeny parky, hřiště a podniky s nízkým rizikem nákazy – jako zahradní centra, právnické společnosti apod.

V červnu se otevřou některé kanadské národní parky a historické památky. Budou otevřeny stezky, kde bude možné dodržovat bezpečné odstupy. Kempování však nebude možné nejméně do 21. června.

Od soboty 28. března jsou zakázána všechna shromáždění nad pět lidí i v Ontariu. Město Montreal v neděli 29. března prodloužilo stav nouze na dalších pět dnů a policie bude pokutovat osoby při nedodržování nařízených opatření.

Kanadská vláda se rozhodla umožnit vstup sezónním pracovníkům ze zahraničí. Platí to pro osoby s pracovním povolením maximálně na 24 měsíců. Pracovníci budou muset po příjezdu zůstat dva týdny v karanténě. Příliv pracovníků by měl pomoci zejména v rámci zemědělského sektoru a zabezpečit tak dostatek potravin v zemi. 

Podpora pro podniky i živnostníky

Kanadská vláda podpoří ekonomiku 82 miliardami dolarů. Poskytne přímou podporu kanadským pracovníkům a podnikům ve výši až 27 miliard dolarů. 55 miliard dolarů je pak určeno na pokrytí potřeb likvidity kanadských firem a domácností prostřednictvím daňových odkladů. Finanční plán zahrnuje i dlouhodobější podporu příjmů pro občany, kteří v důsledku nemoci covid-19 ztratí práci nebo mají zkrácenou pracovní dobu.

V březnu přišel o práci více než jeden milion Kanaďanů, v dubnu pak další dva miliony, míra nezaměstnanosti vzrostla z 2,2 % na 13,5 %. Dohromady byly ztrátou zaměstnání nebo zkrácením úvazku postiženy více než tři miliony lidí.

Benoit Daoust / Shutterstock.com

Vládní nouzový program mzdových dotací bude prodloužen do konce srpna, aby pomohl zaměstnavatelům udržet své zaměstnance na výplatní listině během pandemie. Program, který pokrývá 75 % mzdy zaměstnance do maximální výše 847 dolarů za týden na zaměstnance, měl původně skončit v červnu. Tento program se nyní zaměří na registrované žurnalistické organizace, amatérská atletická sdružení a neveřejné školy a školy, včetně uměleckých, jazykových a leteckých škol a autoškol.

Kanadská vláda schválila i mimořádný jednorázový příspěvek ve výši 2000 dolarů pro ty, kteří přišli o práci. Vláda oznámila, že během druhé poloviny března požádalo o dávky přes 5 miliard občanů. Zavádí se nové příspěvky pro Kanaďany bez placené pracovní neschopnosti nebo nemocenských dávek.

Od 6. dubna mohou pracovníci postiženi koronavirem žádat o příspěvek. Každé čtyři týdny až po dobu čtyř měsíců mohou dostat 2000 dolarů. Příspěvek je určený i pro samostatně výdělečné osoby.

11. dubna parlament schválil dotaci na mzdové náklady ve výši 73 miliard dolarů. O dotaci si společnosti mohou zažádat i zpětně do 15. března a je určena pro ty společnosti, které ztratily 15 % příjmů v březnu, nebo 30 % v dubnu či květnu.

Příspěvek ve výši až 900 dolarů bude poskytován dvakrát týdně po dobu maximálně 15 týdnů. Je určen primárně pro občany v izolaci, Kanaďany starající se o člena rodiny nakaženého covid-19 a rodiče, kteří jsou po uzavření škol nuceni zůstat doma s dětmi. Plánuje se také dočasně zvýšit příspěvek na děti. V květnu mohou rodiče zažádat o další příspěvek ve výši 300 dolarů na dítě.

Na zvýšení mezd nezbytných pracovníků nacházejících se v „první linii“ byly vyčleněny čtyři miliardy dolarů. Federální vláda přispěje částkou tři miliardy a zbývající část bude vyplacena provinciemi.

V neděli 29. března premiér Justin Trudeau oznámil zvýšení příspěvku pro seniory, mládež a dalších zranitelných skupin. Vláda přispěje devíti miliony dolarů organizacím, které poskytují služby pro seniory jako dodávky potravin a léků.

Dalších 7,5 milionu dolarů pak bude poskytnuto na financování Kids Help Phone, poskytující poradenskou službu mládeži a dětem. Premiér současně přislíbil více než 200 milionů dolarů na podporu „útočišť“ pro lidi bez domova, ale také na podporu azylových domů pro ženy a matky s dětmi.

Vláda aktuálně projednává i mimořádnou pomoc osobám, které nemají na jakýkoliv příspěvek nárok. Jedná se například o sezónní pracovníky, studenty či občany, kteří dávky v nezaměstnanosti již vyčerpali.

Vláda provincie Ontario všem pracovníkům ve zdravotnictví na příští tři měsíce zvýší plat o čtyři dolary za hodinu, a ti, kteří pracují více než 100 hodin měsíčně, získají další bonus ve výši 250 dolarů za měsíc.

Banky umožní odložení splátek

Dalších šest miliard dolarů je vyčleněno na podporu nezaměstnaným pracovníkům. Aby se předešlo propouštění, poskytne vláda dotaci podnikům, které byly postiženy v souvislosti s šířením nákazy koronavirem. V desetiprocentní výši ze mzdy zaměstnanců to bude až 1 375 dolarů na zaměstnance a až 25 tisíc dolarů to bude pro zaměstnavatele. Tato mzdová dotace pro zaměstnavatele byla prodloužena až do června, aby pomohla znovu nastartovat ekonomiku a zamezit dalšímu propouštění.

Současně byl posunut i termín pro podání daňového přiznání na 1. června a platba daně z příjmů je odložena až do 31. srpna. Plánuje se také zvýšení daňových úlev malým, středním i velkým podnikům.

Na pomoc malým podnikům již bylo vyčleněno 962 milionů amerických dolarů.

Pohled na město Toronto přes jezero Ontario, Kanada
Toronto, Kanada

Největší kanadské banky, jako jsou RBC, TD, BMO, Scotiabank, CIBC a National Bank, nyní umožňují odklad splátek hypotečních úvěrů až o šest měsíců. Zatím není jasné, zda budou zákazníci moci odložit splácení hypotéky bezúročně. Nově banky nabízí klientům menší úrokové sazby i na kreditních kartách.

15 miliard dolarů půjde na pomoc těžařům

V Québecu bylo prodlouženo uzavření škol a školek. Do 1. května a budou uzavřeny veškeré obchody, kromě potravin, lékáren a obchody s alkoholickými nápoji.

Premiér Justin Trudeau uvedl, že vláda se znovu sejde, aby se dohodla na dalších opatřeních k zamezení dalšímu šíření nákazy. Premiér také informoval, že vláda spolupracuje s komerčními leteckými společnostmi, aby repatriovala Kanaďany uvízlé v zahraničí. Od pondělí 29. března bylo zabráněno cestování ve všech vnitrostátních letech i meziměstských vlacích lidem, kteří projeví jakékoliv známky nemoci.

V neděli 3. května premiér Justin Trudeau oznámil, že vláda bude investovat 240 milionů dolarů do virtuální zdravotní péče. Prostředky jsou určeny na podporu on-line platforem pro podporu duševního zdraví. Společnost AbCellera od vlády obdrží 175 milionu dolarů, na podporu výzkumu koronaviru.

Kanada podpoří nejvíce zasažený energetický sektor částkou ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů. Investice by měla podpořit i vznik nových pracovních míst. Ottawa by současně měla poskytnout až 15 miliard dolarů. Sektor byl hluboce zasažen krizí v důsledku covid-19 a cenovou válkou mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Vláda rovněž investuje 500 milionů USD na podporu umění, kultury a sportu.

Federální vláda vyčlenila 469 milionů USD na podporu producentů ryb a mořských plodů. Těm, kteří během pandemie ztratili nejméně 25 % svého příjmu, bude poskytnuta podpora pokrývající 75 % ztráty.

V Ontariu se řeší nedostatek zdravotnických pomůcek, testují se respirátory N95 z roku 2002, kterých zbylo po epidemii SARS zhruba 55 milionů. Vzhledem k neustále rostoucí poptávce po zdravotnických ochranných pomůckách vědci testují také různé sterilizační metody za účelem opětovného použití masek. Kanada obdržela půl milionu respirátorů typu N95 od americké firmy 3M.

Do Kanady je každý rok dovezeno zboží v hodnotě miliard dolarů. Jen vakcín, lékařských přístrojů a dýchacích pomůcek bylo v roce 2019 dovezeno téměř za tři miliardy dolarů. Kanada není schopna vyrobit dostatek těchto položek, i když spotřeba rok od roku roste.

24 000 členů kanadské armády je připraveno pro potřeby vlády reagovat na jakoukoliv žádost o pomoc při řešení situace s covid-19. Premiér Justin Trudeau také vyzval o pomoc osoby v aktivní záloze ozbrojených sil. Tito dobrovolníci by měli dostat stejný plat jako příslušníci armády. Současně vláda vyhlásila nábor dobrovolníků, především pro pomoc ve zdravotnictví. Více než 120 vojáků s lékařským výcvikem bude rozmístěno do pečovatelských domovů v Quebecu, který je nejzasaženější provincií.

V souvislosti s rostoucí nezaměstnaností zvažuje vláda vytvoření vzdělávacího programu pro nezaměstnané Kanaďany, v rámci kterého by poskytovali pomoc v domovech pro dlouhodobou péči během pandemie covid-19.

V Albertě byla zavedena online služba, která umožňuje vzdálený přístup k lékařské pomoci. Pomocí mobilní aplikace bude pacientům poskytnuta zvláštní zdravotní péče, vyšetřeni budou prostřednictvím videohovorů.

Společnost Air Canada plánuje snížit pracovní sílu nejméně o polovinu, protože pandemie koronaviru nadále způsobuje zmatek v leteckém průmyslu. Podle vyjádření společnosti bude s účinností od 7. června propuštěno „přibližně 50 až 60 %“ z 38 000 zaměstnanců. Letecká společnost v současnosti létá s pětiprocentní kapacitou a doufá ve zvýšení alespoň na 25 % do konce letošního roku. 

Jaroslav Jelínek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Calgary

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Calgary

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Související zprávy z Ameriky

Pravidelné novinky e-mailem