Cestovní info aktualizováno 19. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Pandemická situace v Indii

V roce 2023 nejsou pro cestování do Indie v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Počet případů v Indii stále přibývá a jednotlivé státy zpřísňují ochranná opatření. Procento promoření je značné. Nejhorší situace je ve velkých městech.

Ilustrační fotografie

Aktuální situace v Indii

V Kolkatě je pozitivní polovina testovaných, v Bombaji třetina, v Dillí čtvrtina. Také turisty oblíbená Goa hlásí 25 % pozitivních. Celovíkendový zákaz vycházení již mají za sebou Dillí, Bengalúru a Čennai, v Bombaji je zákaz zbytného pohybu od 17.00 hodin.

V nemocnicích a ordinacích začínají chybět lékaři a zdravotnický personál, kteří jsou většinou v karanténě po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Na pomoc jsou povoláváni studenti medicíny a zdravotních škol. Podobná situace je v policii. Například Dillí hlásí přes tisíc chybějících policistů. Až 400 nakažených zaměstnanců hlásí indický parlament.

Třetí vlna covidu se Indií šíří jako voda, ale nemá tak zničující účinky jako vlna předchozí. I to byl jeden z důvodů, proč Dillí zatím odmítlo vyhlásit úplný lockdown, po kterém volají mnozí jeho obyvatelé. Stejně tak město Bombaj zatím nepřistoupilo ke kompletnímu lockdownu a namísto míry pozitivity hledí spíše na počty volných lůžek v nemocnicích, kterých je zatím dostatek.

Indie s účinností od 11. ledna 2022 zavádí povinnou domácí (resp. ve zvoleném místě) karanténu po dobu 8 dnů (7 dnů karanténa a osmý den PCR test a čekání na výsledek) pro všechny cestující ze zahraničí, dosud byla povinná jen pro cestující z evropských a dalších „rizikových“ zemí.

Školy jsou na většině území Indie uzavřeny. Zakázány jsou hromadné akce. Ve většině indických států platí zákaz nočního vycházení. Až polovina pracovníků ministerstev je na home office. Podobná opatření zavedly i vlády jednotlivých indických států.

Nejvíce případů varianty omikron zaznamenává stát Maháráštra následovaný Rádžastánem a Dillím. Dalšími nejvíce zasaženými regiony variantou omikron jsou Goa, Kanátaka, Kérala, Gudžarát, Tamilnádu.

Podrobná data jsou prezentována na stránkách indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí.

Zpět na začátek

Přehled vývoje situace

Tempo testování roste, počet stále nestačí

Indické zdravotnictví provádí tisíce kontrolních testů, ale rozsah je stále nedostatečný. Ke dni 15. 6. 2020 provedla Indie 5 658 614 testů, což odpovídá zhruba 4 102 testům na jeden milion obyvatel. Současné tempo testování se pohybuje kolem 150 000 testům za den.

I z tohoto důvodu poskytla Světová banka Indii jednu miliardu dolarů na pomoc v boji proti šíření koronaviru. Tato pomoc by měla sloužit především k financování lepšího screeningu osob, trasování kontaktů a laboratorní diagnostiky. Dále k zajištění osobních ochranných prostředků.

Vzhledem k velmi nízkým mzdám si lidé pochopitelně nebyli schopni vytvořit rezervy a vlastně celý život žijí doslova ze dne na den. Denní příjem kolem 1,5 amerického dolaru je běžný a stačí na zajištění pouze nejzákladnější stravy.

Obdobně jako jinde ve světě vzrůstá solidarita s nejvíce ohroženými vrstvami obyvatel a vznikají nadační fondy a sbírky, které alespoň částečně pomáhají zmírnit finanční situaci nejchudších. Mnozí sportovci, herci nebo populární osoby přispěli na státní fond nebo zřídili vlastní fondy.

Indie vyrábí ochranné pomůcky v rychlém a rozsáhlém nasazení. Významné strojírenské podniky se dohodly s vládou na výrobě a distribuci lékařských přístrojů jako jsou dýchací přístroje apod. Indie masově produkuje ochranné prostředky jako roušky a respirátory, již od 19. 3. platí zákaz exportu vybraných položek, které si Indie musí udržet pro případ zhoršení situace. Stejně jako jiné země dováží zdravotnický materiál z Číny, jen 4. dubna bylo letecky přepraveno kolem 21 tun materiálu a dále distribuováno do jednotlivých svazových států.

Státy požadují již nyní od centrální vlády finance, protože po vyhlášeném uzavření ekonomiky přicházejí vlivem pozastavených odvodů daní (především DPH) o významné zdroje.

Jednotlivé státy nemají šanci tisknout peníze, ale musí si je půjčit od centrální vlády. Nyní je tedy země na křižovatce, kdy se rozhoduje o prodloužení uzavření ekonomiky v očekávání možných masovějších počtů onemocnění.

„Nicméně je nutné zdůraznit, že Indie se se situací vyrovnává velmi dobře, i když se kulminace počtu onemocnění teprve očekává, přesto nízké počty překvapují a zcela určitě jsou i díky rozsáhlým opatřením,“ doplňuje Ivan Kameník.

Ta však zcela nevyhnutelně poškodí doposud rostoucí hospodářství, ale nakolik rozhodnou až další dny a týdny.

Světová banka odhaduje ve svých prognózách pro fiskální rok 2020 až 21, který začal 1. dubna, růst indického HDP do 1,5 %. Pokud se tato předpověď naplní, půjde o nejhorší výsledek od ekonomických reforem před 30 lety.

Snad jedinou pozitivní zprávou je snížení úrovně zplodin (vyjádřeno v množství PM 10 a PM 2,5 částic) v ovzduší o 30 až 40 % oproti normálu v Dillí.

Palác Taj Mahal v indické Agře.
Ilustrační fotografie

Dopady na ekonomiku budou značné

Dopady pandemie na indickou ekonomiku jsou a budou značné. Pouze během jednoho měsíce, od 15. 3. do 19. 4. 2020 vzrostla nezaměstnanost z 6,7 % na 26 % a o práci přišly desítky až stovky milionů lidí. Světová banka predikuje pro fiskální rok 2020–2021 indickému hospodářství propad o 3,2 %, a to i přes ekonomická opatření indické vlády, která počítají s podporou ekonomiky ve výši cca 6,2 bilionu Kč, tedy cca 10 % indického HDP.

Pokud by se tyto predikce naplnily, jednalo by se o nejhorší výsledek od roku 1979. Nicméně vyhlídky pro fiskální rok 2021–2022 jsou opět pozitivní, a pokud se podaří pandemii zvládnout v rozumném horizontu, čeká Indii strmý růst.

Mezinárodní obchod s Indií tedy jistě čeká složité období, kdy bude jednoznačně preferována lokální výroba. To dokládá i omezení přímé účasti zahraničních firem v indických státních tendrech v hodnotě do 620 milionů Kč.

Současně Indie spatřuje velkou příležitost v poklesu renomé Číny a v tamním odlivu zahraničních společností. S cílem přilákat tyto firmy právě do Indie a stát se světovým výrobním hubem pracuje indická vláda na řadě pro-investičně orientovaných nástrojů. To může být příležitost i pro české firmy.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Indie

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 19. května 2023)

Situace v Indii je stabilní a na léto se nechystají žádná zvláštní opatření. V platnosti zůstává namátkové testování 2 % cestujících osob na covid-19 při příletu do Indie. Podrobné aktuální informace o podmínkách cestování do Indie je možné sledovat na stránkách zastupitelského úřadu ČR v Dillí, popř. na stránkách indického ministerstva zdraví a rodinných záležitostí.

Ivan Kameník, ředitel regionálního centra CzechTrade Bengalúru
Luboš Ulč, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí