Indie je totálně uzavřena. Lock down potrvá do půlky dubna

K 29. březnu má Indie kolem 1000 ohlášených onemocnění a asi 20 mrtvých; jedná se také především o starší občany. V zemi je téměř naprostý klid: nadále trvá lock down (úplné uzavření) země. Opatření potrvá minimálně do 14. dubna.

Nákaza je ke konci března rozšířena prakticky po celém území Indie s tím, že nejvíce zasažené jsou státy Maháráštra a Kerala. Následují státy Karnataka, Telanga a Uttarpradéš.

Podrobněji viz následující graf ukazující stav ke dni 29.3.2020:

Přehledná a pravidelně aktualizovaná statistická data ohledně situace v Indii jsou k dispozici například zde: https://covidout.in/

Po zjištěném výskytu koronaviru na svém území zavedla Indická vláda řadu opatření proti jeho rozšíření. V případě šíření viru ze zahraničí se tato opatření zpřísňovala od lékařských prohlídek prováděných na mezinárodních letištích při vstupu do země, přes omezení vydávání a rušení víz občanům jiných zemí (od 13. března do 15. dubna 2020 je pozastavena platnost všech již vydaných indických víz občanům všech zemí světa, kteří se nenacházejí na území Indie), až po zákaz přistávání všech pravidelných mezinárodních osobních komerčních letů.

Poslední mezinárodní lety směřující do Indie mohly v Indii přistát i nejpozději v pondělí 23. března.

Problém s gastarbeitery

Námezdní pracovníci (téměř 45 miliónů gastarbeiterů nalákala města na příležitostnou nebo sezónní práci) byli dopraveni mimo velká města (často zůstávají na cestě), nebo se vydali pěšky do svých domovů.

Zatím jsou hlášeny jen lokální zmatky, ale potravinový maloobchod zatím funguje, i když zboží jako základní potraviny je téměř vyprodáno.

Vyhlášený nouzový stav je teprve v první třetině a spíše se čeká na to, co přinese další den.

Komplexní ekonomická opatření chybějí

Zatímco podniky jsou zavřeny, vláda zatím nepředstavila komplexní ekonomická opatření.

Stát Karnataka s hlavním městem Bengalúru,kde sídlí i kancelář CzechTrade a podnikatelský inkubátor (v současné době zde pracují pouze lokální pracovníci) eviduje k 30. 3. zatím pouze 97 onemocnění.

Všichni infikovaní byli nakaženi buď po návratu ze zahraničí (nejčastěji se uvádí Velká Británie) nebo stykem s nakaženou osobou.

Infikované osoby nastoupili karanténu, která je ve státě Karnataka po návratu ze zahraničí po dobu 28 dnů povinná. Zajímavá je i věková struktura uvedených osob: od 18 do 70 let; vážný průběh se vyskytuje i mladších ročníků.

Tělesné tresty

Policie porušení zákazu vycházení a provozování dopravních prostředků řeší na místě mnohdy formou tělesného trestu nebo pokutami a odebráním řidičských oprávnění.

Hospodářská situace se zatím projevuje občasnými výpadky dodávek elektrického proudu, telekomunikace zatím fungují.
V první fázi jsou nejvíce poškozeni námezdní pracovníci a řidiči kamiónů, kteří se ocitly na trasách často bez potravin a vydávají se do okolních obcí a osad pro alespoň minimum potravin.

Ve čtvrtek centrální vláda vyhlásila balíček pomoci občanům,kteří ztratí vlivem koronavirové epidemie zaměstnání; balíček má disponovat finančními prostředky v hodnotě 22,5 miliard dolarů.

Stamiliony lidí bez práce?

Je však otázkou,zda to bude stačit a jak bude využíván, respektive, jak se k financím ohrožené osoby dostanou. Počítá se, že v nejbližší době ztratí práci více než polovina ze 470 miliónů pracovníků.

Premiér Indie založil fond, který bude pomáhat nastartování ekonomiky a požádal nejbohatší vrstvy, umělce nebo sportovce, aby do tohoto fondu přispívali. Komplexní řešení oživení ekonomiky se stále očekává a logicky závisí na rozsahu epidemie a jejích následků.

Zatím charitativní organizace vydávají potraviny většinou v ulicích a také mýdlo jako důležitý hygienický prostředek.

Zahraniční pracovníci z Evropy jsou postupně odváženi zpět do EU. Podnikatelé se domnívají,že lock down bude prodloužen i po 14. dubnu.

Ivan Kameník, ředitel regionálního centra CzechTrade Bengalúru

Luboš Ulč, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytnou zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai a Bengalúru

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem