Pandemická situace v Indii je stále vážná

Počet případů v Indii stále přibývá a jednotlivé státy zpřísňují ochranná opatření. Procento promoření je značné. Nejhorší situace je ve velkých městech.

Ilustrační fotografie

Aktuální situace v Indii

V Kolkatě je pozitivní polovina testovaných, v Bombaji třetina, v Dillí čtvrtina. Také turisty oblíbená Goa hlásí 25 % pozitivních. Celovíkendový zákaz vycházení již mají za sebou Dillí, Bengalúru a Čennai, v Bombaji je zákaz zbytného pohybu od 17.00 hodin.

V nemocnicích a ordinacích začínají chybět lékaři a zdravotnický personál, kteří jsou většinou v karanténě po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Na pomoc jsou povoláváni studenti medicíny a zdravotních škol. Podobná situace je v policii. Například Dillí hlásí přes tisíc chybějících policistů. Až 400 nakažených zaměstnanců hlásí indický parlament.

Třetí vlna covidu se Indií šíří jako voda, ale nemá tak zničující účinky jako vlna předchozí. I to byl jeden z důvodů, proč Dillí zatím odmítlo vyhlásit úplný lockdown, po kterém volají mnozí jeho obyvatelé. Stejně tak město Bombaj zatím nepřistoupilo ke kompletnímu lockdownu a namísto míry pozitivity hledí spíše na počty volných lůžek v nemocnicích, kterých je zatím dostatek.

Indie s účinností od 11. ledna 2022 zavádí povinnou domácí (resp. ve zvoleném místě) karanténu po dobu 8 dnů (7 dnů karanténa a osmý den PCR test a čekání na výsledek) pro všechny cestující ze zahraničí, dosud byla povinná jen pro cestující z evropských a dalších „rizikových“ zemí.

Školy jsou na většině území Indie uzavřeny. Zakázány jsou hromadné akce. Ve většině indických států platí zákaz nočního vycházení. Až polovina pracovníků ministerstev je na home office. Podobná opatření zavedly i vlády jednotlivých indických států.

Nejvíce případů varianty omikron zaznamenává stát Maháráštra následovaný Rádžastánem a Dillím. Dalšími nejvíce zasaženými regiony variantou omikron jsou Goa, Kanátaka, Kérala, Gudžarát, Tamilnádu.

Podrobná data jsou prezentována na stránkách indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí.

Zpět na začátek

Přehled vývoje situace

Tempo testování roste, počet stále nestačí

Indické zdravotnictví provádí tisíce kontrolních testů, ale rozsah je stále nedostatečný. Ke dni 15. 6. 2020 provedla Indie 5 658 614 testů, což odpovídá zhruba 4 102 testům na jeden milion obyvatel. Současné tempo testování se pohybuje kolem 150 000 testům za den.

I z tohoto důvodu poskytla Světová banka Indii jednu miliardu dolarů na pomoc v boji proti šíření koronaviru. Tato pomoc by měla sloužit především k financování lepšího screeningu osob, trasování kontaktů a laboratorní diagnostiky. Dále k zajištění osobních ochranných prostředků.

Vzhledem k velmi nízkým mzdám si lidé pochopitelně nebyli schopni vytvořit rezervy a vlastně celý život žijí doslova ze dne na den. Denní příjem kolem 1,5 amerického dolaru je běžný a stačí na zajištění pouze nejzákladnější stravy.

Obdobně jako jinde ve světě vzrůstá solidarita s nejvíce ohroženými vrstvami obyvatel a vznikají nadační fondy a sbírky, které alespoň částečně pomáhají zmírnit finanční situaci nejchudších. Mnozí sportovci, herci nebo populární osoby přispěli na státní fond nebo zřídili vlastní fondy.

Indie vyrábí ochranné pomůcky v rychlém a rozsáhlém nasazení. Významné strojírenské podniky se dohodly s vládou na výrobě a distribuci lékařských přístrojů jako jsou dýchací přístroje apod. Indie masově produkuje ochranné prostředky jako roušky a respirátory, již od 19. 3. platí zákaz exportu vybraných položek, které si Indie musí udržet pro případ zhoršení situace. Stejně jako jiné země dováží zdravotnický materiál z Číny, jen 4. dubna bylo letecky přepraveno kolem 21 tun materiálu a dále distribuováno do jednotlivých svazových států.

Státy požadují již nyní od centrální vlády finance, protože po vyhlášeném uzavření ekonomiky přicházejí vlivem pozastavených odvodů daní (především DPH) o významné zdroje.

Jednotlivé státy nemají šanci tisknout peníze, ale musí si je půjčit od centrální vlády. Nyní je tedy země na křižovatce, kdy se rozhoduje o prodloužení uzavření ekonomiky v očekávání možných masovějších počtů onemocnění.

„Nicméně je nutné zdůraznit, že Indie se se situací vyrovnává velmi dobře, i když se kulminace počtu onemocnění teprve očekává, přesto nízké počty překvapují a zcela určitě jsou i díky rozsáhlým opatřením,“ doplňuje Ivan Kameník.

Ta však zcela nevyhnutelně poškodí doposud rostoucí hospodářství, ale nakolik rozhodnou až další dny a týdny.

Světová banka odhaduje ve svých prognózách pro fiskální rok 2020 až 21, který začal 1. dubna, růst indického HDP do 1,5 %. Pokud se tato předpověď naplní, půjde o nejhorší výsledek od ekonomických reforem před 30 lety.

Snad jedinou pozitivní zprávou je snížení úrovně zplodin (vyjádřeno v množství PM 10 a PM 2,5 částic) v ovzduší o 30 až 40 % oproti normálu v Dillí.

Palác Taj Mahal v indické Agře.
Ilustrační fotografie

Dopady na ekonomiku budou značné

Dopady pandemie na indickou ekonomiku jsou a budou značné. Pouze během jednoho měsíce, od 15. 3. do 19. 4. 2020 vzrostla nezaměstnanost z 6,7 % na 26 % a o práci přišly desítky až stovky milionů lidí. Světová banka predikuje pro fiskální rok 2020–2021 indickému hospodářství propad o 3,2 %, a to i přes ekonomická opatření indické vlády, která počítají s podporou ekonomiky ve výši cca 6,2 bilionu Kč, tedy cca 10 % indického HDP.

Pokud by se tyto predikce naplnily, jednalo by se o nejhorší výsledek od roku 1979. Nicméně vyhlídky pro fiskální rok 2021–2022 jsou opět pozitivní, a pokud se podaří pandemii zvládnout v rozumném horizontu, čeká Indii strmý růst.

Mezinárodní obchod s Indií tedy jistě čeká složité období, kdy bude jednoznačně preferována lokální výroba. To dokládá i omezení přímé účasti zahraničních firem v indických státních tendrech v hodnotě do 620 milionů Kč.

Současně Indie spatřuje velkou příležitost v poklesu renomé Číny a v tamním odlivu zahraničních společností. S cílem přilákat tyto firmy právě do Indie a stát se světovým výrobním hubem pracuje indická vláda na řadě pro-investičně orientovaných nástrojů. To může být příležitost i pro české firmy.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Indie

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 10. 1. 2022)

Podmínky pro cestu do Indie

Opatření platná pro cestující ze zahraničí do Indie jsou pravidelně zveřejňována na stránkách indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí.

Od 11. ledna 2022 platí následující opatření:

Stručně v českém jazyce:

 • Každý cestující do Indie má povinnost absolvovat RT-PCR test v době 24 až 72 hodin před stanoveným časem odletu do Indie (z Prahy).
 • Před odletem do Indie je každý cestující povinen vyplnit online formulář Air Suvidha a nahrát negativní RT-PCR zprávu, scan cestovního dokladu (PDF formát), dále cestující uvede navštívené země v posledních 14 dnech.
 • Cestující je povinen po příletu do Indie hned na letišti absolvovat PCR test (kromě dětí mladších 5 let) a zaplatit stanovený poplatek (v Dillí 3500  indických rupií, v Bombaji 3900 indických rupií), jehož výsledek je k dispozici do 90 minut. Cestující, kteří nechtějí hradit vysoké částky za Rapid PCR test, mají možnost čekat 8-12 hodin na výsledek klasického PCR testu, přičemž jeho cena v Dillí činí 500 indických rupií a v Bombaji 600 INR. Od 19. prosince 2021 platí povinnost si před odletem do Indie zarezervovat a uhradit PCR test, je-li absolvován po příletu do Dillí, Bombaje, Kolkaty, Čennai, Bengalúru nebo Hyderabádu. V případě příletu do Dillí, se test objednává na portálu, a také se zde test rovnou hradí.
 • Po absolvování popříletového PCR testu musí cestující setrvat ve vyhrazeném prostoru letiště, a to až do doby obdržení negativního výsledku testu.
 • Jestliže je výsledek testu negativní, tak je cestující povinen se po příjezdu do finální destinace v Indii uchýlit na 7 dní do domácí či hotelové karantény a osmý den po příletu absolvovat další PCR test (kromě dětí mladších 5 let), karanténu může ukončit, je-li výsledek testu negativní. Výsledek testu po absolvování sedmi denní karantény je od 11. ledna 2022 povinno nahrát na portál Air Suvidha (více informací).
 • Letiště Dillí vedle klasického RT-PCR testu v ceně 500 indických rupií, jehož výsledek je k dispozici za 6-8 hodin, nabízí i „Rapid PCR test“, a to cenu 3900 indických rupií s tím, že čekání na výsledek zabere cca 60-90 minut od otestování. Na otestování si lze zarezervovat čas na portálu, a také zde test rovnou uhradit.
 • Cestujícím ze zemí neoznačených jako rizikové (Maledivy, Nepál, Spojené arabské emiráty, Katar) jsou nově taktéž nově povinni absolvovat sedmidenní karanténu a následně podstoupit osmý den PCR-test, jehož výsledek je nutné nahrát na portál Air Suvidha. Seznam rizikových zemí.

Ve městě Bombaj se pozitivita pohybuje kolem 30 %. Na letišti Mumbai jsou od 2. ledna 2022 rychlými PCR testy testováni všichni cestující ze zahraničí. Je-li výsledek testu negativní, následuje sedmidenní karanténa ve zvoleném místě, kterou lze ukončit osmý den negativním PCR testem.

Cestující s pozitivním výsledkem testu, nemají-li žádné příznaky, musí nastoupit buď do bezplatných covidových center BKC nebo Kanjurmarg Jumbo Facility, anebo si mohou zaplatit jeden z určených hotelů. Pokud mají příznaky covid-19, musí si vybrat mezi 14denní izolací ve státní nemocnici Seven Hills Hospital nebo placenými soukromými nemocnicemi (Bombay Hospital nebo Breach Candy Hospital).

Nadále je suspendována pravidelná mezinárodní letecká doprava cestujících, tento stav zůstane platný minimálně do konce ledna 2022. Zároveň nadále zůstávají v platnosti dohody o letecké bublině, které Indie uzavřela se třemi desítkami zemí a které znemožňují občanům ČR tranzitovat přes státy Zálivu a mnohým dalším zemím, i když letenky na tyto lety lze běžně koupit. Občané ČR tak mohou do Indie a z Indie cestovat pouze s přestupem přes Amsterdam, Frankfurt, Helsinky, Londýn nebo Paříž.

Podmínky pro návrat do ČR

Odcestovat z Indie může kdokoli, kdo je schopen prokázat, že může přicestovat do cílové destinace. Pasažéři mezinárodních letů musí splnit podmínky stanovené bilaterálními dohodami o leteckých bublinách nebo podmínky mise Vande Bharat.

Občané ČR mohou letět z Indie do ČR jedině přes Amsterdam, Curych, Frankfurt, Helsinky, Londýn nebo Paříž.

Při přestupech přes jiná letiště je třeba respektovat, že mnohé země nadále neumožňují lety z Indie, a také dohody o leteckých bublinách, jež de facto znemožňují občanům České republiky použít mnohé lety pro opuštění z Indie. To v praxi znamená, že zatímco občan Indie může použít tranzit přes Dohá nebo Dubaj, občan ČR nikoli, protože na takový let nebude připuštěn, a to i přesto, že letenku si lze běžně koupit.

Každý je povinen před odletem z Indie absolvovat RT-PCR test, přičemž mezi testem a vstupem na území ČR nesmí uplynout více než 72 hodin.

Pro návrat do České republiky z Indie, kterou Česká republika řadí mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19, platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR.

Občan ČR musí mít při cestě z Indie do ČR tyto doklady:

 • Letenka (je kontrolována při vstupu do letištní budovy).
 • Pas s platným indickým vízem (je kontrolován při vstupu do letištní budovy).
 • Potvrzení o negativním indickém PCR testu obsahující jméno, příjmení a číslo cestovního dokladu (nebo datum narození) a dále QR kód, kterým je možné ověřit platnost tohoto potvrzení.
 • Vytištěný QR kód jako doklad o vyplnění formuláře na stránce www.prijezdovyformular.cz.
 • V případě převozu hotovosti peněz v hotovosti nebo jiných cenin v hodnotě více než 10 tisíc eur vyplněný formulář v angličtině (více informací na webu Celní správy).

Další informace:

Opatření platná pro cestující ze zahraničí do Indie jsou pravidelně zveřejňována na stránkách indického Ministerstva zdraví a rodinných záležitostí.

Od 11. ledna 2022 platí následující opatření:

Aktuální informace je možné sledovat také na pravidelně aktualizovaných stránkách Zastupitelského úřadu České republiky v Dillí.

Ivan Kameník, ředitel regionálního centra CzechTrade Bengalúru
Luboš Ulč, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade Mumbai

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí