Belgie zavedla povinné nošení roušek

Belgie má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko, celkový počet nakažených je však mnohonásobně větší. Země si prošla dvouměsíční karanténou, která začala 13. března. Uvolňování opatření probíhalo v několika fázích a k prvnímu uvolnění došlo 11. května, kdy mohly za přísných podmínek otevřít všechny obchody naráz. Dnes jsou veškeré podniky včetně sektoru HORECA otevřené, přičemž nošení roušek je v obchodech a veřejných prostorách od 11. července povinné.

K 1. srpnu mělo dojít k další, tzv. páté vlně uvolnění restrikcí (zejména zdvojnásobení počtu osob povolených během indoorových a outdoorových akcí). Rostoucí čísla nakažených s rychlostí reprodukce viru opět nad 1 % však vládu přiměla pátou fázi oddálit a přijmout nová restriktivní opatření, zejména pak povinné nošení roušek. Ochrana úst je povinná v obchodech, kinech, na trzích, ve veřejných prostorách, kde je mnoho lidí a kde nelze dodržet bezpečnou vzdálenost, v nákupních zónách, administrativních budovách a restauračních zařízeních, pokud host nesedí u stolu. Mnoho obcí má z části definovány oblasti veřejného prostoru, kde je nošení roušek povinné.

Opatření, která stále platí pro firmy

V obchodech může být na každých deseti metrech čtverečních jeden zákazník a nákup by neměl přesáhnout třicet minut. Je třeba dodržovat rozestupy 1,5 metru. Oblečení, které si zákazníci vyzkouší, musí obchodník dát na stranu po dobu 24 hodin. Obchodníci preferují platby bezkontaktní bankovní kartou a existují místa, kde platba hotovostí není možná.

„Dodržování přísných pravidel, jako je nakupování samostatně, případně v doprovodu nezletilé osoby či osoby, která potřebuje asistenci, a kdy nákup nesmí přesáhnout třicet minut, je v období slev pro obchodníky s oděvy katastrofická situace, neboť tento sektor vykazuje již ztráty ve výši 40–50 % z obratu,“ říká Alena Mastantuono ze zahraniční kanceláře CzechTrade Brusel.

Zákazníci barů a restaurací jsou povinni zanechat své kontaktní údaje (telefonní číslo nebo e-mailovou adresu), aby mohli být v případě kontaktu s infikovaným kontaktováni belgickými orgány (Po uplynutí 14 dnů jsou osobní údaje vymazané). Kromě toho je zavírací doba nočních obchodů stanovena na 10:00hod místo dřívější jedné hodiny ranní.

„Podniky měly možnost využít podporu pro své zaměstnance ve formě dočasné nezaměstnanosti, a to do 31. srpna. Pro některé sektory jako HORECA, cestovní ruch a zábavní a kulturní průmysl, trvá podpora až do 31. prosince 2020. „Řada firem této podpory využila. Může se tedy stát, že belgický obchodní partner neodpovídá na telefon či e-maily. Doporučuji, aby si české firmy ověřily, zda je daný pracovník vůbec v pracovním procesu,“ upozorňuje Alena Mastantuono, přičemž dodává, že některé firmy musely přistoupit i k propouštění zaměstnanců.

Počet osob, které se mohou veřejně shromažďovat, byl snížen na polovinu na maximálně 100 osob v interiéru a 200 v exteriéru. Podmínkou je nošení roušky. Velké akce (např. veletrhy a festivaly) jsou zakázané do 31. srpna.

Skupinová setkání jsou omezena na 10 osob, přičemž jedna domácnost se může stýkat pouze s maximálně 5 osobami. To platí pro všechna setkání, bez ohledu na to, zda se konají doma nebo mimo domov (např. park nebo restaurace). Znamená to tedy, že soukromé akce jako svatby nebo pohřby se mohou konat za účasti maximálně 10 lidí. Přestože prozatím nemohou probíhat festivaly a neotevřely například noční zábavní podniky, nemůže vláda uhlídat večírky a akce podobného charakteru, které mohou přispět k rychlému šíření viru. Takové akce mohou být na základě ministerského nařízení zrušené.

Zaměstnavatelé musí v maximální možné míře umožnit práci z domova a v případech, kdy to není možné, musí být respektována dostatečná vzdálenost mezi zaměstnanci.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo pro zaměstnavatele několik doporučení, která by měli dodržovat:

  • upřednostňovat práci z domova,
  • přeložit zasedání a maximálně využít videokonference,
  • přeložit dočasně oslavy personálu, dodržovat na pracovišti dostatečné mezilidské vzdálenosti,
  • pokud je to možné, umožnit flexibilní pracovní dobu nebo dovolenou, aby na jednom místě (a ve veřejné dopravě) bylo současně přítomno méně lidí,
  • vyvarovat se pořádání školení, na nichž se shromáždí velké množství lidí,
  • zajistit čisté pracovní prostory a hygienu.

Nošení roušek a testování

Od 11. července platí nové nařízení, které ukládá povinnost nosit roušky ve většině veřejných, uzavřených prostor jako jsou obchody, nákupní centra, kina, muzea, knihovny, herny či soudy. Tato povinnost neplatí pro děti mladší 12 let. Povinnost roušek platila před tímto datem pro cestování MHD. Povinnost nosit roušky byla rozšířena na konci července na další prostory.

Koncem srpna bude mít podle předsedkyně vlády Belgie k dispozici 200 milionů chirurgických masek, 33 milionů masek typu FFP2 a 5 milionů textilních masek.

Uvolňování restrikcí je doprovázeno rozsáhlým testováním a Belgie se řadí mezi 10 zemí na světě, které testují nejvíce na milion obyvatel. Cílem vlády je v září udržet testovací kapacitu mezi 30 000 a 35 000 testy za týden a rozšířit ji v říjnu.

Cestování stále pod kontrolou

Cestování do zahraničí je povoleno, komplikuje jej však letecká doprava, která ještě nedosáhla své normální úrovně.

„Často se stává, že letecké společnosti plánované lety ze dne na den zruší. Cestujícím to znesnadňuje plánovat dovolenou a služební cesty, neboť není jasné, zda vůbec odletí či zda se z dané destinace vrátí,“ dodává Alena Mastantuono.

Naopak plně operativní zůstává přístav v Antverpách, který má mimo jiné přímé železniční spojení pro přepravu zboží s Českou republikou.

Nutno upozornit, že při návratu z cest je třeba sledovat tzv. barevný systém pro cestování, který má podobu semaforu a ukládá při návratu z teritorií určité povinnosti. Definování jednotlivých zón je průběžně aktualizováno na stránkách belgického Ministerstva zahraničních věcí s ohledem na aktuální situaci v jednotlivých zemích. 

Návrat z některých oblastí vyžaduje 14denní karanténu a testování. Belgické orgány se však doposud nepouštěly do kontrol, zda občané karanténu dodržují a nechávají se testovat. Trasovací aplikace covid-19 bude dostupná teprve během září. Vláda se tak spoléhá především na kolektivní inteligenci a teprve následně na kontroly. V případě nedodržení karantény může být jednotlivec pokutován až do částky 4 000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců.

K 28. červenci zůstává ČR mezi zeměmi EU, ze kterých je možný návrat bez povinné karantény a test, s výjimkou Prahy a Moravskoslezského kraje. Při návratu do Belgie se doporučuje z těchto dvou krajů 14denní karanténa a test. Test PCR vyjde v Belgii na 46,81 euro.

Od 1. srpna také platí, že při návratu do země musí být 48 hodin před návratem vyplněn formulář pro cesty (Toto opatření se netýká pobytů v zahraničí kratších než dva dny). V případě nevyplnění formuláře může být cestujícím odepřen vstup na území a může to vést k trestnímu řízení. Na základě formuláře obdrží cestující případně aktivační kód, k provedení testu.

Pro návrat ze zemí mimo EU platí povinná karanténa a test.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem