Belgie otevřela obchody a pomalu se vrací do normálu

Belgie má zhruba stejný počet obyvatel jako Česko, eviduje ale šestkrát více nakažených virem Covid-19. Krize přiměla Belgičany přemýšlet, jak změnit svou závislost na dodávkách z ciziny a začíná se rozhlížet po náhradním řešení. Region Střední a Východní Evropy je v tomto ohledu jedním z vážných adeptů.

Belgie s 11 658 000 obyvateli měla k 13. květnu potvrzených 54 tisíc případů nákazy covid-19. Dne 11. května otevřely v Belgii  všechny obchody naráz, a to za dodržení přísných hygienických podmínek, které byly pro obchodníky tvrdým oříškem. Na každých deseti metrech čtverečních může být jeden zákazník a nákup by neměl přesáhnout třicet minut. Oblečení, které si zákazníci vyzkouší, musí obchodník dát na stranu po dobu 24 hodin. Někteří obchodníci již zahájili slevy až do výše 70 %.

Zavřené zůstávají  restaurace, bary, tržiště, kulturní instituce a  služby. Stále jsou zavřené školy a školky, s výjimkou výuky pro žáky, jejichž rodiče pracují ve zdravotnictví, veřejné bezpečnosti či sociální péči o seniory.

Další fáze uvolnění proběhne 18. května, kdy otevřou kadeřnictví, muzea, tržiště a sportoviště. V této fázi se také začnou do škol vracet nejstarší ročníky. Třetí vlna by měla být zahájena po 8. červnu a týkala by se postupného otevření gastronomických a ubytovacích podniků.

„Belgická vláda upozornila, že plánované kroky jsou pouze indikativní a mohou se měnit dle vývoje situace. Každý krok je důkladně vyhodnocen, než je přistoupeno k další fázi. Uvolňování opatření je doprovázeno častějším testováním a nošením roušek. Ochranné pomůcky jsou povinné v MHD. Nosit je budou také žáci ve školách, Za jiných okolností jsou doporučené. Vláda uvedla, že pro každého občana zajistí látkovou roušku a spustila veřejné zakázky pro jejich nákup,“ říká vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Bruselu Alena Mastantuono.

„Zaměstnavatelé musí v maximální možné míře umožnit práci z domova a v případech, kdy to není možné, musí být respektována dostatečná vzdálenost mezi zaměstnanci. Pokud není podnik schopen zajistit dostatečnou sociální vzdálenost, musí zavřít,“ upozorňuje zástupkyně CzechTrade. Sociální partneři přijali už koncem dubna manuál pro podniky, který jim pomůže nastavit opatření proti šíření covid-19 v provozovnách.

Cestování do zahraničí je až na výjimky přerušeno.

Mezinárodní letiště v Bruselu zredukovalo počet letů na třetinu. Belgické aerolinky Brusssels Airlines  během května nevzlétnou. Znamená to, že letecké spojení s Prahou je přerušené. Totéž platí pro lety s ČSA, kdy Brusel není na seznamu destinací obsluhovaných v květnu. Nejbližší letecké spojení s ČSA bude od 18. května možné do Paříže nebo Amsterdamu. Letiště v Charleroi bude do konce května zavřené . Naopak plně operativní zůstává přístav v Antverpách, který má mimo jiné přímé železniční spojení pro přepravu zboží s Českou republikou. Podobně jako ostatní země pociťuje Belgie nedostatek zdravotnického materiálu či dezinfekčních prostředků.

Povolená je výroba hydroalkoholických gelů a čistícího alkoholu pro ruce také lékárnami a společnostmi, které mají povolení ke skladování (kód S400) a k výrobě biocidů. Podobná situace je i u roušek, které Belgie dováží. Belgické firmy, mnohdy s podporou státu nebo regionu, investují do nových výrobních linek, aby byly schopné uspokojit domácí poptávku po ochranných maskách, rouškách a respirátorech. Nové linky by se měly rozběhnout na konci května. Do té doby je Belgie závislá na dovozech z ciziny.

Krize přiměla Belgičany přemýšlet, jak změnit svou závislost na dodávkách z ciziny, zejména z asijských zemí. Jednou z možností je přesunutí výroby zpět do Evropy, respektive do Belgie, tam kde to bude možné. Belgičané se budou rozhlížet po náhradních alternativách a region Střední a Východní Evropy je v tomto ohledu jedním z vážných adeptů.

„Přes utlumení řady aktivit poptávají belgické firmy české biopotraviny. Zájem je vedle ochranných pomůcek také o tradiční české vývozní artikly jako obráběné součástky z kovů, nábytek či foukané sklo. Dokážu si představit, že by se mohlo dařit i vývozcům bazénů a zahradního nábytku. Belgičané budou léto převážně trávit doma na zahradě,“ dodává Alena Mastantuono,

Ekonomika tratí miliardy eur

Vlámská podnikatelská organizace odhaduje dopad na ekonomiku ve výši 16 miliard eur. Společnost Euler Hermes odhaduje, že Belgie – otevřená a proexportní ekonomika – ztratí v obchodě 6,2 miliardy eur během pouhých tří měsíců. To odpovídá 1,3 % jejího hrubého domácího produktu.

„Regionální uspořádání v Belgii zajišťuje regionům velké kompetence, což se ukázalo i u přijímání restriktivních opatření. Vlámské Flandry, kde je největší počet nakažených, byly co do podpory těchto opatření opatrnější a obávaly se drastického dopadu na ekonomiku,“ připomíná Mastantuono.

Naopak frankofonní Valonsko volalo po přísnějších opatřeních. Dne 16. března situace ohledně koronaviru vyústila v nečekanou dohodu o nové federální vládě (federální volby proběhly 26. května 2019) v čele s premiérkou Sophie Wilmès. Tato vláda, která bude existovat tři měsíce s možností prodloužení o další tři – tedy maximálně půl roku, je omezena na boj proti koronaviru.

Podpora firem

Na podporu podniků přijala podle zástupkyně CzechTrade vláda opatření na federální úrovni. Cílem je pomoci firmám vypořádat se s finančními problémy a v některých případech vyplatit zaměstnancům dočasnou podporu v nezaměstnanosti z důvodu zásahu vyšší moci. Federální opatření jsou doplněna dalšími podporami přijatými na regionální úrovni (Vlámsko, Valonsko a Brusel).

Opatření na podporu likvidity firem na federální úrovni:
Firmy dotčené koronavirem mohou požádat ministerstvo financí o podporu, která pomůže žadateli vypořádat se s dočasnými finančními potížemi. Zažádat mohou fyzické i právnické osoby z jakéhokoliv sektoru, které se kvůli covid-19 dostanou do finančních potíží a mohou to prokázat (například pokles obratu, významný pokles objednávek a / nebo rezervací, dopad „řetězové reakce“ partnerských firem atd.). Žádosti se podávají do 30. června 2020.

Firmy mohou odložit platby DPH, zálohy na daň a odvody na sociální pojištění. Totéž platí pro fyzické osoby.

Možnost dočasných dávek podpory v nezaměstnanosti z důvodu vyšší moci v případech:
⦁ kdy je zaměstnanec z důvodu pandemie v zahraničí a nemůže se dostavit domů (zaměstnavatel neplatí mzdu)
⦁ kdy nemá podnik dodávky a snížil se počet klientů podniku (zaměstnavatel neplatí mzdu)
V případě onemocnění pobírá zaměstnanec nemocenskou jako v jakémkoliv jiném případě. Pokud musí zůstat zaměstnanec doma z důvodu péče o děti či ošetřování člena rodiny, doporučuje ministerstvo využít rodičovskou nebo si vybrat dovolenou či nehrazené volno.

Vláda také vyhlásila novou dávku pro nově nezaměstnané v souvislosti s koronavirem a přislíbila okamžitě vyplatit těmto osobám paušální částku. Počítá, že se opatření dotkne až 1 milionu pracovníků.

Kabinet také zdvojnásobil povolenou pracovní dobu pro sezónní pracovníky, zejména v sektoru zemědělství, z 65 na 130 dnů. Téměř 9 z 10 sezónních pracovníků pochází ze zahraničí a mnoho z nich pracuje ve Flandrech.

⦁ Regionální úroveň

a) Brusel – Bruselská vláda schválila soubor podpůrných opatření pro podniky v bruselském regionu s rozpočtem více než 150 milionů eur. Vláda vyplatí jednorázový bonus ve výši 4 000 eur každé společnosti, která byla nucena zavřít v souvislosti s vládními opatřeními v boji proti koronaviru: sektor hotelnictví a gastronomie; cestovní a rezervační kanceláře a související činnosti; maloobchod kromě obchodu s potravinami, večerek, obchodů s domácími zvířaty, lékáren, novin, čerpacích stanic a dodavatelů pohonných hmot; rekreační a sportovní činnosti. Jednorázový bonus ve výši 2 000 eur vyplatí Brusel kadeřníkům.

Bruselská vláda se rozhodla posílit týmy, které centralizují všechny informace určené pro společnosti a finančně podpořit dotčené společnosti poskytnutím veřejných záruk (prostřednictvím Bruselského záručního fondu) na bankovní půjčky celkem ve výši 20 milionů eur. Na úhradu půjček poskytnutých finance&invest.brussels podnikům postiženým covid-19 se použije moratorium. Posílena bude také podpora pro firmy v problémech prostřednictvím Centra pro podniky v obtížích (CED).

b) Vlámsko – Vlámská vláda oznámila 13. března, že vyčlenila 100 milionů eur na krizové záruky pro společnosti. Obchody, které se musí uzavřít, budou moci využít paušální částku ve výši 4 000 eur.

c) Valonsko – Valonská vláda vytvořila 13. března mimořádný krizový fond s rozpočtem 100 milionů eur na podporu valonských firem ze sektorů, které byly dotčeny. Dne 22. dubna vláda rozhodla o navýšení objemu prostředků na kompenzační opatření v objemu 518 milionů eur. Vláda vyplatí ohroženým podnikům částku 5 tisíc eur a nabízí zvýhodněné úvěry.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo pro zaměstnavatele několik doporučení, která by měli dodržovat:

  • Upřednostňovat práci z domova,
  • Přeložit zasedání a maximálně využít videokonference,
  • Přeložit dočasně oslavy personálu, dodržovat na pracovišti dostatečné mezilidské vzdálenosti,
  • Pokud je to možné, umožnit flexibilní pracovní dobu nebo dovolenou, aby na jednom místě (a ve veřejné dopravě) bylo současně přítomno méně lidí,
  • Vyvarovat se pořádání školení, na nichž se shromáždí velké množství lidí,
  • Zajistit čisté pracovní prostory a hygienu.

Archiv zpráv ke koronaviru v Belgii a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem