Britská ekonomická aktivita posiluje, nových případů covid-19 ale na podzim přibývá

Velká Británie nadále sklízí plody rychlé a efektivní vakcinace spolu s poměrně striktním omezením zahraničních cest. I to se však postupně během podzimu uvolňuje. Nových případů covid-19 ale přesto s podzimem přibývá rychleji

Britský vakcinační program byl od svého spuštění jednou z celoevropsky nejefektivnějších vládních snah proočkovat většinu obyvatelstva.

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Velké Británie

V současné chvíli jsou prakticky veškeré restrikce spojené se zmírněním šíření viru zrušeny a život se zde podobá tomu před pandemií. I u sektorů ekonomiky, kde byl restart zprvu velmi pomalý, jako například služby v čele s pohostinstvím, dochází k postupnému návratu k normálu.

Ačkoliv vláda v současnosti kategoricky vylučuje další plošný lockdown, který by mohl stávající pozitivní restart ohrozit, situace se s nástupem podzimních měsíců a návratem studentů do škol začala opět zhoršovat. Namísto lockdownu má vláda v plánu v případě rapidního zhoršení epidemické situace aktivovat takzvaný „Plan B”.

Aktuální vývoj situace

V současnosti celá Británie zažívá postupný nárůst nových onemocnění a hospitalizací spojených s nemocí covid-19.

Vláda stále argumentuje proti obnovení restrikcí, jako je například povinné nošení roušek, nebo omezení sdružování osob ve větších skupinách. Je tomu tak navzdory doporučení řady specialistů ze zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Edward Argar ujišťuje, že zdravotní zařízení, které jsou součástí NHS, mají stále tisíce volných lůžek a není důvod k předčasné panice. Současně zdůrazňuje, že situace se může velmi rychle změnit a vláda je na to dlouhodobě připravena.

V případě dramatického nárůstu nových případů má vláda v záloze “Plan B”, který počítá se zavedením takzvaných Covid pasů, které by měly povolit vstup do prostor s vysokým pohybem osob (noční kluby, velké akce a koncerty, atd.) pouze plně očkovaným osobám. Dále by tento krizový scénář mohl zahrnovat také povinné nošení roušek a doporučení práce z domova.

V současné chvíli vláda stále prosazuje “Plan A”, který zahrnuje třetí posilující dávku vakcinace pro 30 milionů osob s vyšším rizikem nákazy, zvýšený důraz je kladen na ventilování vnitřních prostor, kde se pohybuje velké množství lidí, a doporučení nosit roušky v hustě zalidněných oblastech.

Socioekonomické indikátory

Níže je seznam socioekonomických indikátorů, které nasvědčují opětovnému probouzení ekonomické aktivity ve Velké Británii a jejímu postupnému návratu na před pandemickou úroveň.

 • Celkový objem nabídek práce zveřejněných online narostl o 143 % v porovnání s únorem 2020. Nabídek pracovních pozic v logistice a dopravě je v současnosti čtyřnásobek.
 • Transakce v celonárodním řetězci rychlého občerstvení Pret A Manger, který se specializuje na lokality využívané zaměstnanci dojíždějícími za prací, se zvedly na nejvyšší hladinu od začátku pandemie. Jedná se o spolehlivý ukazatel zvýšené aktivity v zemi.
 • Jedna šestina firem ve Velké Británii (16 %) plánuje trvale přejít na systém částečné, či úplné práce z domova. Hlavními důvody jsou menší náklady, vyšší spokojenost zaměstnanců a nárůst produktivity.
 • Objem motorových vozidel na silnicích je zhruba na 96 % v porovnání s únorem 2020.
 • Pohyb osob v rámci kamenných obchodů je na 86 % v porovnání se stejným obdobím v roce 2019.
 • Rezervace v restauracích stouply na 119 % v porovnání se stejným obdobím v roce 2019.
 • Počet letů v rámci Velké Británie je nyní nejvyšší od začátku prvního lockdownu, avšak stále dosahuje pouze 59 % v porovnání se stejným obdobím v roce 2019.
 • O 13 procent více firem ukončilo činnost v porovnání se stejným obdobím v roce 2019.
 • Počet nově založených firem je podobný jako ve stejném období 2019.

Britská ekonomika po pandemii

Poté, co se ekonomika rychle zotavila po zrušení většiny restrikcí, se ekonomický růst během léta 2021 lehce zpomalil. Zpomalení bylo v první řadě svalováno na vysoký výskyt delta varianty nemoci covid-19. Dílčí faktor hrál také nedostatek pracovní síly, jehož příčinou byl nadměrný počet zaměstnanců, které automatizovaný systém NHS označil jako potencionálně nakažené a kteří se díky tomu uzavřeli do karantény.

To vedlo k dalšímu narušení výroby a distribuce zboží po celé zemi. To bylo problémem primárně v červenci 2021.

Nyní je britská ekonomika znovu na dobré cestě k návratu na před pandemickou úroveň a počítá s růstem 6.9% za rok 2021 a 5,2% v roce 2022.

Momentální podzimní nedostatek zaměstnanců je omezen na specifické sektory ekonomiky. Vedlejším efektem jsou problémy se zásobováním a dodavatelskými řetězci obecně. Doposud se však jednalo pouze o dočasné potíže. Signifikantní vliv na tuto krizi měl také brexit, který zapříčinil odchod mnohých zaměstnanců z východní Evropy a pozastavil přísun nové pracovní síly z téhož regionu.

Prognózy budoucí inflace se také lehce zvýšily z 2,7 % na 3.4 % ve čtvrtém kvartálu. Do konce roku 2022 by se však měla inflace vrátit na úroveň 2 %.  

Boj s nezaměstnaností

Jedním z nejradikálnějších vládních kroků na podporu skomírající ekonomiky byl kurzabeit, který vláda představila již koncem března 2020. V praxi to znamená, že zaměstnavatelé mohli pro své zaměstnance požádat o náhradu až 80 % platů do výše 2 500 liber. Kurzabeit byl vzhledem k negativní situaci několikrát prodloužen a finálně byl ukončen k 30 září.

Podle odhadů kurzabeit využívalo až 11 milionů obyvatel Velké Británie. Vládu program vyšel na zhruba 70 miliard liber. S koncem kurzabeitu jsou zde však obavy ze zvyšující se nezaměstnanosti, která se naplno projeví až několik měsíců po konci vládních dotací.

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Číny

Obecně se očekává, že jistý úbytek pracovních pozic je nevyhnutelný a způsobí několikaprocentní nárůst v nezaměstnanosti. Dočasné pracovní příležitosti by ale mohly nově vzniknout v sektorech jako je například pohostinství, doprava a logistika. Právě ty totiž zažívají největší restart.

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Velké Británie

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 19. 10 .2021)

Jak cestovat do Británie?

Od 4.10. 2021 je pro cestující do Spojeného království (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko) zrušen cestovní semafor a zůstala pouze kategorie nebezpečných tzv. Red List Countries. ČR je zařazena do seznamu tzv. bezpečných zemí a podmínky vstupu do země jsou odlišné pro plně očkované osoby a neočkované osoby.

Otevřené hranice: ano, možné jsou i turistické cesty

1/ Pro plně očkované osoby (minimálně 14 dní od poslední předepsané dávky) při cestě ve směru do teritoria platí tyto podmínky:

Karanténa: ne

COVID certifikát potvrzující očkování: ano

Příjezdový formulář: ano

Passenger Locator Form vyplněný a registrovaný online nejdříve 48 hodin před příletem do UK https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk.

Test po příletu do UK: ano

Druhý den po příletu musíte absolvovat tzv. Day 2 Test. Od 24.10. stačí test antigenní (lateral flow test). Pozor – tento test je nutné objednat a zaplatit již před odletem, jinak příjezdový formulář nejde vyplnit!

Samotestovací sadu si můžete nechat poslat např. na adresu Vašeho hotelu. Po obdržení si test online zaregistrujete u dodavatele a po samotestu druhý den (den příletu = den 0) potom odebraný vzorek s ampulí vložíte do přiložené obálky a vhodíte do poštovní schránky anebo odevzdáte do sběrného boxu (podle dodavatele).

Seznam schválených dodavatelů na stránkách britské vlády

Pozemní/letecký tranzit je bez restrikcí, pokud probíhá přes tzv. bezpečnou zemi (v současnosti všechny evropské země jsou bezpečné). Seznam tzv. nebezpečných zemí je pravidelně aktualizován.

2/ Pro neočkované osoby při cestě ve směru do teritoria platí tyto podmínky:

Předodjezdový test: ano

Cestovní certifikát o absolvovaném testu (stačí antigenní) v aj nesmí být starší než 3 dny

Karanténa: ano

Okamžitě po vstupu do UK je cestující povinen podstoupit samoizolaci v délce 10 dní

Příjezdový formulář: ano

Passenger Locator Form vyplněný a registrovaný online nejdříve 48 hodin před příletem do UK

Test po příletu do UK: ano

Druhý den a osmý den po příletu musíte absolvovat tzv. Day 2 a Day 8 PCR Test. Pozor – tento test je nutné objednat a zaplatit již před odletem, jinak příjezdový formulář nejde vyplnit!

Samotestovací sadu si můžete nechat poslat např. na adresu Vašeho hotelu nebo místa, kde budete pobývat během samoizolace. Po obdržení si test online zaregistrujete u dodavatele, a po samotestech druhý a osmý den (den příletu = den 0) potom odebraný vzorek s ampulí vložíte do přiložené obálky a vhodíte do poštovní schránky anebo odevzdáte do sběrného boxu (podle dodavatele). Seznam schválených dodavatelů je na stránkách britské vlády https://www.gov.uk/find-travel-test-provider.

Pozemní/letecký tranzit je bez restrikcí, pokud probíhá přes tzv. bezpečnou zemi (v současnosti všechny evropské země jsou bezpečné).

Podmínky pro návrat do ČR

Velká Británie je na českém cestovatelském semaforu zařazeno do tmavě červené kategorie, což značí následující podmínky:

Cestovatelé s očkováním nebo po prodělání nemoci:

 • cestují bez omezení
 • vyplní příjezdový formulář
 • očkování musí mít dokončené a od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní
 • prodělání nemoci se počítá jen v posledních 180 dnech
 • certifikáty o prodělání nemoci nebo očkování stáhnete na portálu ocko.uzis.cz, stačí ukázat QR kód v mobilu)

Cestovatelé bez očkování

 • potřebují negativní test před odletem/odjezdem ze zahraničí: antigenní max. 48 hodin starý nebo PCR max. 72 hodin starý
 • negativní test po návratu: nejdříve 5., nejpozději 14. den od návratu PCR test
 • karanténu: minimálně pětidenní zakončenou výhradně negativním PCR testem

Aktuální informace najdete na webu českého Ministerstva zahraničí.

Další informace:

Odkaz na oficiální informace a podmínky cestování do a z Velké Británie
https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí