Británie: Koronavirus přinese pád ekonomiky

Velká Británie patří na konci března 2020 k nejpostiženějším zemím světa. V souvislosti s epidemií Covid-19 očekávají Britové výrazné zpomalení ekonomického růstu. Prozatímní odhady hovoří dokonce o propadu HDP o 0.2 %. S výjimkou finanční krize v roce 2008/2009 by se tak jednalo o největší průměrné roční zpomalení ekonomiky od roku 1992. A čísla mohou být ještě horší.

Situaci může negativně ovlivnit také přetrvávající nejistota o budoucím obchodním vztahu EU a Británie.

Paul Dales z Capital Economics předpokládá ve druhém čtvrtletí letošního roku propad Britské HDP o 2.5%, ekonom Julian Jessop predikuje meziroční pokles dokonce až o 6% a složitý návrat k normálu. Důvod je podle něj jednoduchý: Očekávané bankroty dříve profitabilních firem.

Drtivý dopad na export

„Také růst exportu by měl poklesnout na nejnižší hranici od roku 2009 jako následek kombinace zpomalení globální ekonomiky, epidemie koronaviru a nejasných obchodních podmínek pro rok 2021. Kombinace Covid-19 a Brexit je nesmírně nešťastná,“ informuje ředitel zahraničního zastoupení CzechTrade v Británii Martin Macourek.

V roce 2020 se navíc očekává pokles investic zhruba o 0.7%. A poptávka ze strany koncových zákazníků má být nejnižší od roku 2011.

„V současné době se hovoří primárně o krátkodobých dopadech na britské hospodářství. Pokud by ale současná situace přetrvávala dlouhodobě, narušení dodavatelských řetězců a pokles poptávky by mohly mít za následek dlouhodobý vliv na ekonomické výsledky. FTSE 100, index největších britských firem obchodujících na Londýnské burze zaznamenal v posledních 30 dnech pokles o více než 30 procent (2000 bodů) a největší denní propad od roku 1987 o 10,9 procenta,“ připomíná Macourek.

Mezi nejvíce zasažená odvětví dnes patří pohostinství, aerolinky a cestovní ruch. Pandemie se ale dotýká i všech odvětví výroby, do které spadá pro exportní aktivity České republiky klíčový sektor automotive.

Vývoj epidemie Covid-19 ve Velké Británii

 • 31. leden: Výskyt prvního případu nakažení ve městě York na severu Anglie u dvou čínských studentů místní univerzity. Zahájena evakuace Britských občanů z města Wuhan v Číně.
 • 6. únor: 3 nakažení, nařízení sebe-izolace pro osoby vracející se ze seznamu rizikových zemí: Hong Kong, Čína, Japonsko, Jižní Korea, Macao, Malajsie, Singapur, Tchaj-Wan, Thajsko.
 • 11. únor: Počet nakažených stoupl na 9 a byly zavedeny nové zdravotnické regulace, které udělili lékařům vetší pravomoci zamezit šíření viru.
 • 29. únor: Počet nakažených stoupl na 23 a celkem bylo na virus otestováno přes 10 tisíc osob. Nárůst souvisel s návratem Britů ze silně zasažené Itálie.
 • 1. březen: První prokázané případy u osob, které v nedávné době nevycestovali za hranice Velké Británie.
 • 4. březen: První případ úmrtí na následky koronaviru u 70leté ženy s předchozími zdravotními problémy. Vláda představuje Coronovirus Action Plan, který shrnuje kroky, které Británie již učinila nebo plánuje učinit v reakci na epidemii.
 • 12. březen: 590 případů nakažených. Šéf Britské Zdravotnické Organizace zvyšuje riziko ze středního na vysoké. Vláda doporučuje všem rezidentům se sebe-izolovat pokud pozorují příznaky kašle a zvýšené teploty.
 • 13 březen: 798 potvrzených případů. První smrt na následky koronaviru ve Skotksu. Velké sportovní události včetně Londýnského maratonu, Six Nations rugby šampionátu a všech zápasů fotbalové Premier League jsou dočasně pozastaveny nebo přesunuty na alternativní data. Britské lokální volby jsou přesunuty na rok 2021.
 • 16. březen: přes 1500 nakažených a 55 mrtvých. Vláda doporučuje všem obyvatelům nad 70 let se sebe-izolovat a předcházet kontaktu s dalšími osobami. Boris Johnson doporučuje zamezit cestování za hranice Británie a minimalizovat kontakt s lidmi. Doporučuje také vyhnout se návštěvám divadel, restaurací a barů a pokud možno pracovat z domova.
 • 17. březen: NHS England oznámila, že všechny operace s výjimkou těch akutních budou odloženy s cílem uvolnění 30 000 lůžek pro nakažené koronavirem. Vláda oznamuje uvolnění 330 miliard liber pro podnikatele zasažené epidemií pro financování mezd, nájmů a dalších výdajů.
 • 19. březen: Počet úmrtí roste na 144 (40% nárůst za jeden den). Vláda apeluje na občany, aby dodržovali nařízení a vyhýbali se shromažďování a návštěvám veřejných míst s velkou koncentrací lidí.
 • 20. březen: Boris Johnson nařizuje uzavření všech zařízení v pohostinství, fitness center, divadel, kin a ostatních kulturních provozoven do odvolání. Toto nařízení se má revidovat na měsíční bázi. Vláda oznamuje hrazení až 80% ze mzdy pro zaměstnance kterým hrozí v souvislosti s koronavirem propuštění.
 • 21. březen: 230 úmrtí a více než 4 000 nakažených. V reakci na nedostatečné kapacity veřejných nemocnic vláda najímá 20 000 zdravotníku a několik tisíc lůžek od privátních zdravotnických zařízení. Supermarkety nestíhají doplňovat zboží a základní potraviny se ve větších městech stávají nedostupnými. Situace je nejvážnější v Londýně.
 • 22. březen: 281 úmrtí z čehož jedné oběti bylo pouze 18 let. Boris Johnson varuje, že pokud současná nařízení a doporučení nebudou dodržována, neváhá nastolit přísnější opatření včetně zákazu vycházení a cestování
 • 23. březen: Obchodní řetězec Laura Ashley permanentně uzavírá 70 ze svých 147 obchodů a propouští 721 zaměstnanců. Akciový index FTSE 100 se propadl o téměř 5 procent. Spouští se první vlna vládní pomoci na podporu podniků zasažených koronavirem, celkem bude k dispozici 330 miliard v bezúročných půjčkách. Vláda přebírá finanční riziko za provoz vlakových sítí, aby se předešlo kolapsu jejich operátorů.
 • 24. březen: Vláda znovu zpřísňuje omezení. Lidé by měli po minimální předpokládanou dobu tří týdnů zůstat v domácí izolaci a ven chodit pouze v nutných případech, jako je nákup základních potravin, cesty do práce (pouze pokud je to nezbytně nutné a nemohou pracovat z domova), jedna sportovní aktivita denně, nebo pečování o své blízké. Všechny typy shromažďování s výjimkou pohřbů jsou zakázány a mnoho kategorií obchodů je nuceno zavřít. Skotský parlament se uzavřel a plánuje znovuotevření 1. dubna.
 • 25. březen: Britský parlament dočasně ukončil zasedání. Britská policie nabývá nové pravomoci na vynucování dodržování nových regulací o omezení pohybu osob. Na koronavirus zemřel britský diplomat Steven Dick a první dva lékaři v NHS.
 • 26. březen: Počet úmrtí vzrostl o rekordních 100 úmrtí během jednoho dne, dosahujíce celkového počtu 578.
 • 27. březen: Premiér Boris Johnson a ministr zdravotnictví Matt Hancock ohlásili, že jsou nakaženi Covid-19. Počet úmrtí vzrostl v jeden den o 181. Policie uděluje první pokuty za nedodržování nových restrikcí na pohyb osob.
 • 28. březen: V jeden den narostl počet úmrtí o 260 a celkový počet obětí viru překročil 1000. Severní Irsko se v počtu a charakteru nouzových opatření vyrovnalo se stavem ve zbytku Británie.
 • 29. březen: Vláda ohlásila rozeslání informačního letáku do 30 milionů domácností s upozorněním, že situace bude vážnější a vláda bude zvažovat další restrikce, pokud to bude nezbytné. Leták bude také obsahovat stávající opatření a zákazy. Vláda dále ohlásila vybudování nouzových nemocnic po celé zemi v konferenčních centrech. V jednu z největších takovýchto nemocnic by se mělo proměnit londýnské výstaviště Excel. Nemocnice mají být v provozu již začátkem dubna.
 • 30. březen: Počet nově hospitalizovaných pacientů s Covid-19 je poprvé nižší než v předchozím dnu. Britská nízkonákladová společnost EasyJet oznámila kompletní pozastavení letů celé své flotily. Datum opětovného uvedení do provozu je zatím nemožné určit, tvrdí EasyJet.

Vývoj situace v posledním březnovém týdnu:

Poslední týden v březnu zaznamenal rekordní dny, kdy se v jeden den zvýšil počet úmrtí na virus Covid-19 až o 260 nových obětí. Celkem v Británii na virus k 30. březnu zemřelo přes 1200 lidí. Počet vyléčených pacientů je 135. V souvislosti s tímto vývojem byla vláda nucena představit razantnější opatření.

Začátkem týdne Boris Johnson oznámil uzavírku všech obchodů s výjimkou základních služeb jako jsou potraviny, lékárny, benzinové pumpy, banky, a pošty. Toto opatření v praxi znamenalo uzavření většiny obchodů k úternímu ránu.

Opatření přiblížila Británii k většině zemí kontinentální Evropy. Pouze lidé, jejichž pracovní náplň jim neumožnuje práci z domova mají povoleno cestovat na svá pracoviště. Mezi výjimky spadají například lidé pracující ve zdravotnictví, stavebnictví a výrobě. Policie má nyní pravomoci pokutovat nedodržování nových pravidel.

V souvislosti s nařízeními a rozsáhlými uzavírkami mnoha firem se byznysová aktivita v Británii dostala na rekordní minimum. To se má promítnout v hluboké recesi, která, jak předpovídají ekonomové, čeká Británii v příštích měsících. IHS Markit Flash UK Purchasing Manager’s Index, index sledující vývoj napříč britskými sektory výroby a služeb, se v březnu propadl z 53 na 37.1 bodů.

Služby, jež jsou zodpovědné za zhruba 80% britské ekonomiky zaznamenaly podobný propad z 53.2 bodů v únoru na 35.7 bodů v březnu. Výsledky průzkumů napovídají, že nezaměstnanost ve službách a výrobě stoupla tempem naposledy zaznamenaným v roce 2009. Hlavní ekonom IHS Markit, Chris Williamson, prohlásil, že počáteční šok epidemie Covid-19 v rozsahu škod způsobených britské ekonomice překonal finační krizi z roku 2008 ve své největší síle.

Za mírný pokles v sektoru výroby v porovnání se službami je zodpovědný nárůst poptávky o balené potraviny a farmaceutické výrobky spojený s domácí izolací velké části populace. Velkou roli hraje také snaha zásobit se základními potravinami a produkty a s ním spojené panické nakupování. Tento efekt by měl postupně zpomalit a výrobní sektor by tak mohl následovat ve svém propadu služby.

Andrew Wishart, ekonom britské konzultační firmy Capital Economics, prozradil jejich predikci poklesu HDP v druhé polovině 2020 o 15 procent. Jak rychle se země ekonomicky zotaví, závisí primárně na době, po kterou budou současná restriktivní opatření platit.

Přitvrzujeme, rozhodla se vláda

Už v pondělí 16. března britská vláda v čele s Borisem Johnsonem zásadně přitvrdila v přístupu k epidemii koronaviru v návaznosti na zveřejnění reportu z univerzity Imperial College v Lodnýně, který uvádí, že by při zachování současných opatření (izolace pouze již nakažených) mohlo zemřít až čtvrt milionu obyvatel

„Všichni Britové se nyní mají izolovat, necestovat do zahraničí a vyhýbat se návštěvám restaurací, barů a divadel. Jedná se o drastickou změnu od předchozí strategie, kdy ještě před týdnem vláda pouze doporučovala zvýšenou osobní hygienu a sebe-izolaci pro osoby, které projevovali některé ze symptomů. Tato strategie vycházela z premisy „stádové imunity“, kdy se nakazí až 60% obyvatelstva, čímž bude vytvořena trvalá imunita bránící návratu viru v druhé vlně,“ připomíná původní britskou strategii Martin Macourek.

Ačkoliv se vláda prozatím vyhýbá drastickým nařízením ostatních evropských států a nezakazuje provoz výše zmíněných zařízení, dopady pro „hospitality“ sektor a firmy operující v cestovním ruchu jsou mnohdy likvidační. Jako reakci na negativní dopad opatření napříč sektory vláda uvolní 330 miliard liber ve formě bezúrokové půjčky pro firmy postižené epidemií.

Tyto prostředky by měly sloužit na stimulaci ekonomiky a udržení nejvíce ohrožených firem při životě. Vláda též nově rozhodla o uzavření vzdělávacích zařízení, které jsou stále v provozu, ačkoliv v rámci interních rozhodnutí mnoho univerzit, středních a soukromých přestupuje na online výuku.

Výzkum Imperial College uvádí, že tato opatření by měla být zavedena až po dobu 5 měsíců. Po tomto období doporučuje opatření zmírnit, ale nikoli zrušit – a to na dalších 18 měsíců, respektive do doby, než bude k dispozici dostatek vakcíny na zvýšení imunity proti viru.

Vládní opatření a doporučení k 18. březnu 2020:

⦁ Firmy by měly zavést práci z domova, aby se lidé vyhnuli osobnímu kontaktu na pracovišti
⦁ Pokud se na pracovišti vyskytne osoba s příznaky kašle a horečky, zaměstnavatel je povinen nařídit karanténu pro sebe i pro celý podnik
⦁ Mytí rukou by se mělo provádět alespoň po dobu 20 vteřin za zvýšené frekvence
⦁ Hygiena a dezinfekce často užívaných povrchů a prostorů by měla být prováděna denně
⦁ Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance s příznaky nakažení bude vyplácena již od prvního dne absence
⦁ Občané by se měli vyhnout všem zahraničním cestám a osoby s příznaky nakažení by se měli neprodleně vrátit domů a izolovat se.
⦁ Občané by se měli vyhnout shromažďování a místům s velkým pohybem osob.
⦁ Jsou uzavřeny restaurace, bary, hospody, kavárny a rekreační zařízení.
⦁ Všechny obchody s výjimkou těch základních, jako například lékárny a obchody s potravinami musí být uzavřeny.
⦁ Vláda uzavřela všechny školy, univerzity a ostatní vzdělávací zařízení.
⦁ Lidé by měli, pokud možno, zůstávat ve svých domovech a ven vycházet pouze v případě, že je to nezbytně nutné. To je například nákup potravin, nebo jedna sportovní aktivita denně.
⦁ Musí se dodržovat 2m odstup od ostatních lidí.

Opatření pro podporu firem:

⦁ Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance, kteří nepracují v souvislosti s koronavirem bude pro firmy s méně než 250 lidmi hrazena vládou.
⦁ Placení správních poplatků (tzn. Business rates) bude na 12 měsíců pozastaveno pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách.
⦁ Grant ve výši 10 000 liber pro podnikatele, kteří již pobírají úlevy placení správních poplatků
⦁ Grant ve výší 25 000 liber pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách, které za normálních okolností platí správní poplatky ve výši 15 000 až 51 000 liber.
⦁ Coronavirus Business Interruption Loan Scheme – vládní půjčky na podporu cash-flow dlouhodobě výdělečných podniků.
⦁ Možnost odložení plateb daňovému úřadu.
⦁ Od 17. března, firmy, které jsou pojištěné proti epidemiím a uzavírkám nařízených vládou mohou požádat o pojistné plnění. Vládní doporučení vyhýbat se restauracím, divadlům a dalším volnočasovým institucím by mělo být podle vlády pro splnění podmínek dostačující. Pojišťovny se však ozývají, že většina firem nebude proti současné epidemii pojištěna.
⦁ Vláda bude hradit 80% příjmů (do £2500 měsíčně), zaměstnancům jejichž pozice je v ohrožení jako následek epidemie.
⦁ Vláda reagovala na úpadek na úpadek zájmu o jinak přetíženou vlakovou dopravu a přebírá na příštích 6 měsíců veškerou zodpovědnost za náklady spojené s udržením normálního provozu železnice. Chce tím zamezit kolapsu provozovatelů vlakových sítí, poskytnout vrácení peněz držitelům jízdenek a poskytnou dopravu zaměstnancům z klíčových sektorů.
⦁ Vláda bude hradit OSVČ 80% ušlého zisku jako náhradu za ztráty způsobené koronavirem až do výše 2500 liber. Na grant nedosáhnou OSVČ, kteří zatím nepodali své první daňové přiznání.
⦁ Vláda uvolnila dalších 60 miliard liber na pomoc firmám s následky koronaviru

Nejvíce zasažené sektory

Hospitality sektor

Situace v pohostinství se nelepší a sektor zůstává po dobu vládních nařízení na uzavření restaurací, kin, divadel, hostinců atd. stále nejvíce zasaženým.

Oznámení nařízení o uzavření těchto provozů z 20. března bylo zodpovědné za nárůst nezaměstnanosti. Pouze limitovaný počet restaurací zůstává v provozu na podporu zaměstnanců NHS. Takovéto provozy operují například řetězce LEON nebo Itsu.

Objevují se zde i pozitivní gesta ze strany velkých podniků. Fullers, pivovar, řetězec hotelů a hostinců vlastnící více než 400 provozoven po celé zemi, prohlásil, že nebude vyžadovat nájmy z komerčních prostor, které pronajímá.

Whitebread, provozovatel hotelového řetězce Premier Inn a restaurací Beefeater a Brewers Fayre nehodlá v současné situaci propouštět zaměstnance a bude jim udržovat 100% mzdy. Fast-food řetězec LEON udržuje některé své pobočky otevřené výhradně pro zaměstnance NHS, těm poskytuje 50% slevu na veškerý sortiment. Spolu s řetězci Wasabi, Abokadu a Franco Manca také zdarma doručují 5600 jídel do nemocnic NHS.

Služby na doručování jídel jako například Deliveroo, Just Eat, nebo Uber Eats se zpočátku pandemie považovali za jasné favority a měli udržet mnoho restaurací v provozu i přes uzavření jejich prostor pro hosty. Tyto predikce se nyní prokázali býti příliš optimistické.

Obavy z nákazy díky kontaktu s osobami doručujícími jídlo spolu s rozsáhlým snížením sortimentu způsobeném uzavírkou mnoha restaurací zapříčinili rapidní pokles objednávek. Pokles má dosahovat až dvou třetin ze všech objednávek v porovnání s předchozími měsíci. Propad byl nejrazantnější v Londýně, odkud zmizela většina kancelářských zaměstnanců.

Tento vývoj negativně ovlivnil již tak skomírající sektor restaurací, ale zároveň také ohrozil funkčnost samotných doručovacích služeb. Deliveroo se potýkalo s potížemi již před začátkem epidemie, kdy regulátoři kompetice zahájili přezkoumání plánovaných investic Amazonu, které měli Deliveroo přínést kapitál v řádech stovek milionů dolarů.

Kritický dopad má nové vlání nařízení také na divadla a kina. Řada prominentních divadel v Londýnském West End hlásí uzavírky na dobu neurčitou. Patří mezi ně Royal Court a Old Vic. V oficiálním vyjádření Old Vic udává, že nemá důvod nesouhlasit s doporučením vlády, avšak následky v podobě stovek tisíc liber za vrácené vstupenky by mohly být pro divadlo likvidační.

Giganti z řad provozovatelů kinosálů po celé Británii jako například Odeon, Cineworld, Vue a Picturehouse postupně uzavírají stovky svých poboček. Mediální agentura Comscore vypustila data ukazující čtyřicetiprocentní úpadek tržeb kin v celém Spojeném Království. Kin je Británii 840 a zaměstnávají více jak 21 000 lidí.

Automotive sektor

Po uzavření provozu v továrnách Aston Martin, Lotus a McLaren v minulém týdnu je veškerá výroba automobilek v zemi momentálně pozastavena. Society for Motor Manufacturers and Traders (SMMT) odhaduje, že následkem pandemie a zastavení provozu bude v tomto roce v Británii o 200 000 méně vyrobených automobilů. To by znamenalo propad o 18 % oproti loňsku.

Dopad by mohl být podstatně horší, pokud by se vládní omezení protáhla až do léta.

Navzdory problémům, kterým nyní výrobci čelí, pomáhá automobilový průmysl s výrobou zdravotnického vybavení a podporou provozuschopnosti vozidel záchranných služeb. V minulém týdnu britský výrobce MG Motor UK oznámil doručení 100 elektrických vozů MG ZS na podporu NHS během pandemie.
CEO SMMT Mike Hawkes ve svém prohlášení uvedl, že únorové statistiky ukazují UK automotive stále v dobré kondici. Tyto čísla nicméně reflektují klid před bouří.

Poslanec za okres Warwick a Leamington Spa, klíčový automobilový region ve West Midlands, zdůraznil své obavy o budoucnost britského automobilového průmyslu v souvislosti s dopady pandemie koronaviru a Brexitu. Nastávající recese by podle něj mohla i kompletně smazat z mapy několik britských výrobců automobilů.

Maloobchod o obchodní řetězce

Nejsignifikantnější novinkou tohoto týdne je pro maloobchod vládní zákaz provozu všech obchodů, s výjimkou těch, které prodávají nezbytnosti jako potraviny a léčiva. Většina aktivity se tedy přesouvá do online sektoru.

E-shopy doručující zboží zákazníkům domů a obchody s potravinami jsou mezi jedinými, kdo z krize momentálně benefituje.

Supermarkety přistoupily k množství opatření jako například uzavření některých přepážek, umístění ochranných plastových štítu, sloužících jako protekce pro obsluhu na kase a umístění značek na podlaze jako podporu dodržování dvoumetrové vzdálenosti od ostatních nakupujících.

Obchody s oblečením zaznamenávají snížený zájem zákazníku. CEO řetězce NEXT prohlásil, že nikdo nechce nakupovat oblečení ve kterém může sedět doma a reagoval tak na většinu lidí pracujících z domova a úpadek kulturního a sociálního života.

Řetězec Next v reakci na nové vládní vyhlášky uzavřel nejenom své kamenné prodejny, ale také svůj online obchod s cílem ochránit pracovníky ve skladech a rozvozu zboží. Mezi další firmy, které uzavřeli i online obchody patří River Island a Net-a-Porter.

Ratingové agentury Moody’s a Standard & Poor’s zveřejnily nové hodnocení investicí do akcií obchodního řetězce Marks & Spencer a označili je jako junk (odpad). Standard and Poor’s uvedl, že restrikce spojené s pandemií dramaticky sníží prodeje, a ty budou jen částečně vykompenzovány online aktivitiou.

Jeden z hlavních hráčů na poli obchodních řetězců s oblečením, H&M, vyvíjí tlak na majitele prostor, ve kterých provozuje své obchody s cílem umožnit předčasné vypovězení smluv pokud nebudou moci do 24. června obchodovat za normálních podmínek. H&M je druhý největší řetězec s módou na světě a ve Velké Británii provozuje 305 obchodů. Firma již dříve varovala před očekávaným snížením počtu svých zaměstnanců.

Vytautas Kielaitis / Shutterstock.com

Letecký průmysl a doprava

Letecký průmysl a aerolinky patří bezesporu mezi hlavní oběti koronaviru. Prakticky celé Evropy se týkají restrikce spojené s cestováním, a to se dotýká jak turismu, tak obchodních cest, které jsou prakticky neexistující. Aerolinky bojují o přežití.

Letecký sektor zaměstnává v Británii přes 1.6 milionu lidí a jeho restart bude klíčový pro návrat z krize pro celou britskou ekonomiku.

Současná situace se již s velkým dopadem projevuje na aerolinkách. Šéfové firem lobovali vládu s očekáváním pomoci, specificky směřované na předejití bankrotu leteckých společností, ovšem to kancléř Rishi Sunak v úterý zamítl a vyzval společnosti k hledání alternativních způsobů krizového financování.

Vláda by podle jeho slov přikročila k pomoci až ve chvíli, kdy společnosti vyčerpali všechny ostatní možnosti. IATA, mezinárodní asociace leteckého provozu varovala před pádem zisků z prodeje letenek až o 44% v porovnání s loňským rokem, pokud by restrikce zůstaly v platnosti další 3 měsíce. Z Británie operuje mnoho leteckých společností jako například British Airways, EasyJet, RyanAir UK, WizzAir UK a Virgin Atlantic. Dopad na ekonomiku země bude signifikantní.

EasyJet již uzemnil celou svou flotilu 331 letadel a prohlásil, že momentálně není společnost schopná uvést, kdy se navrátí do provozu. Důvodem je mizivý zájem o lety a cestovní restrikce většiny evropských vlád. Zaměstnanci společnosti budou využívat vládní podpory platů.

Další aerolinkou, která musela uzemnit polovinu svých letadel je lokální skotský dopravce Loganair. V tomto případě je situace kritická. Loganair zajišťuje většinu přepravy osob a zboží na vzdálené skotské ostrovy. Toto zahrnuje také zdravotní materiály, poštu, a potraviny. Operace zbylých 50 % letů je nyní v ohrožení a CEO společnosti Hinkles považuje vládní pomoc za absolutně nezbytnou. Jedná se tak po společnosti FlyBe, která vstoupila do administrace již na začátku krize o druhou regionální leteckou společnost bojující o přežití.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Londýn

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Související zprávy z Evropy

Pravidelné novinky e-mailem