Mnohé africké země hlásí oficiálně velmi malý počet nakažených

Afrika je zatím kontinentem, který je koronavirem zasažen nejméně. Platí to zejména pro ty chudší země subsaharské oblasti, kam jezdí méně cizinců a jejichž obyvatelé sami málo cestují do zahraničí. Situace se ale postupně začíná dramatizovat i v těchto regionech.

Angola – V Angole byl vyhlášen stav nouze, který začal platit od 27. 3. a v souvislosti s tím bylo prodlouženo i uzavření letišť, přístavů a pozemních hranic.

Angola rozmístila speciální policejní jednotky v obrněných vozidlech, aby hlídala ulice Luandy. Tím se snaží vynutit dodržování antikoronavirových nařízení, protože lidé i přes omezení pohybu dál vyráželi do ulic.

Angola doposud detekovala 27 případů nového koronaviru a zaznamenala dvě úmrtí – relativně nízký počet ve srovnání s ostatními zeměmi v oblasti jižní Afriky. Má šest uzdravených osob.

Angola zakazuje vstup do země cizincům nerezidentům, kteří cestují z Alžírska, Číny, Egypta, Guineje Bissau, Íránu, Itálie, Korejské republiky a Nigérie.

Botswana uzavřela hranice a schválila zákaz vycházení. Všichni veřejní činitelé si odsouhlasili snížení platů o 10 %. Tyto prostředky budou použity na boj s koronavirem. V zemi je pro cestovatele ze zahraničí povinná čtrnáctidenní karanténa v případě cestujících z rizikových zemí s cílem omezení možností přenosu covid-19. Aktuálně ( k 21. 4.) je v Botswaně 20 nakažených a jeden mrtvý.

Seznam rizikových zemí je neustále aktualizován. Doporučujeme cestovatelům do Botswany před cestou konzultovat aktuální situaci s Velvyslanectvím Botswany v Londýně, případně na oficiálních webových stránkách botswanské vlády.

Království Eswatini ( Svazijsko) už 17. března vyhlásil premiér kvůli boji s koronavirem covid-19 s okamžitou platností krizový stav a s ním spojená cestovní opatření. Patří mezi ně zákaz vstupu na dobu neurčitou do země všem cizincům z vysoce rizikových zemí (high risk countries).

Víza vydaná cestujícím z vysoce rizikových zemí jsou revokována od 20. března. Svazijsko má aktuálně 71 případů nákazy koronavirem, 1 mrtvého a 10 udravených.

Lesotho – kvůli ochraně země před zavlečením nákazy koronaviru uzavřelo Lesothské království už 10. března do odvolání hranice pro všechny mezinárodní cestovatele. V Lesothu byl také, jako v řadě jiných zemí v jižní Africe, schválen zákaz vycházení. Lesotho jako jedna ze dvou zemí v Africe ještě nepotvrdila ani jeden případ nákazy koronavirem.

Madagaskar od 20.března přerušil na 30 dní letecké spojení s Evropou. Aktuálně je v zemi více než 120 nakažených a přes 90 uzdravených lidí.

Lidé v městech Antananarivo a Toamasina na východě mají zákaz vycházení. Pro dodržování tohoto zákazu byla povolána i armáda. Snahou je samozřejmě zamezit šíření koronaviru.

Mauricius má aktuálně 334 nakažených a 10 mrtvých. V současné chvíli jsou hranice uzavřeny. Na Mauriciu je prodloužen zákaz vycházení do 4. května.

Mauritánie zakázala na dva měsíce (zatím) pořádání veškerých mezinárodních podniků, summitů a sportovních utkání. Obdobně zrušila účast svých občanů na takových akcích v zahraničí. Vláda vyzvala obyvatelstvo, aby omezilo účast na větších shromážděních osob na minimum. Podle uskutečněných odběrů nebyl v zemi do 17. března zaznamenán žádný případ covid-19.

Mozambik – Prezident Filipe Nzusi zrušil všechna shromáždění nad 300 lidí. Rovněž pozastavil veškeré zahraniční cesty státních úředníků včetně jeho vlastních návštěv. Oficiální číslo nakažených je 76 lidí a 12 je uzdravených. Také v Mozambiku platí zákaz vycházení.

Namibie – Aktuálně je v Namibii nakaženo 16 lidí a 8 uzdravených. Vláda na 30 dní zrušila veškeré lety s rizikovými destinacemi. Jsou zavřeny všechny státní i soukromé školy. Zakázána jsou i velká shromáždění včetně oslav státních svátků. Knihovny, muzea a umělecké galerie byly také uzavřeny. 4. 5. je stanovené datum pro ukončení uzavírky. Od začátku uzavírky nepřibyl žádný nový případ nákazy koronavirem.

Tunisko – z důvodu pandemické krize a očekávaným ekonomickým dopadům, odsouhlasil tuniský parlament 4. dubna na dva měsíce faktické předání moci do rukou ministerského předsedy Fakfaha. Ten bude moci vládnout pomocí dekretů, bez nutnosti konzultovat kroky s parlamentem. Cílem je údajně rychlejší možnost reagovat v době krize – tedy vydávat vyhlášky, uzavírat obchodní smlouvy a nacházet finance ve státním rozpočtu.

Ministerský předseda, který byl potvrzen teprve 28. února, po měsících sporů mezi soupeřícími stranami, při vytváření vlády, požadoval tento krok, jako nezbytnou zbraň, která umožní rychlá rozhodnutí v době krize.

Vláda okamžitě oznámila finanční balíček, který zahrnuje pomoc chudým, jakož i daňové prázdniny a odklady splácení půjček. Vláda nevyloučila vypsání výjimečných daní, pokud vláda nenajde jiné finanční zdroje na boj s touto krizí. V Tunisku zatím počet nakažených stále nepřekročil ani tisícovku a je na 623 případech, přičemž 23 lidí zemřelo.

Vysoce rizikové země

Za vysoce rizikové země se obecně považují: Itálie, Írán, Jižní Korea, Španělsko, Německo, USA, Velká Británie, Francie, Švýcarsko a Čína. 

Rovněž se lze domnívat, že zákaz cestování nebude bez výjimek a doporučuje se sledovat oficiální webové stránky jednotlivých zemí, protože situace a počet nakažených se každou chvíli mění. Ve všech zemích jižní Afriky se doporučuje zvýšená hygiena, vyhýbat se místům s velkou koncentrací lidí a pokud možno, co nejméně cestovat a zůstat doma.

Stejně jako v případě JAR už i ostatní africké země zavádějí pomoc malým a středním podnikům.

Zdroje: Agentura CzechTrade, zastupitelské úřady ČR

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Doporučujeme

Zahraniční kanceláře CzechTrade v Africe

Další zprávy z Afriky

Pravidelné novinky e-mailem