Státy subsaharské Afriky pozvolna uvolňují restrikce

Přestože oficiální čísla počtu lidí nakažených koronavirem v Africe je většinou poměrně nízký v porovnání s jinými podobně lidnatými státy světa, ve skutečnosti je možná šíření nákazy výraznější a ovlivňuje zásadně i ekonomiky už tak relativně chudších zemí.

Ilustrační fotografie

Některé země subsaharské Afriky zůstávají nadále uzavřeny pro cestování, nicméně v řadě z nich dochází po dlouhých měsících v lockdownu k pozvolnému uvolňování restrikcí a startování pochroumané ekonomiky. Největší dopad na jednotlivé ekonomiky způsobilo omezení výroby, zákaz turistiky a cestování a propouštění zaměstnanců.

Víceméně ve všech zemích platí stejná pravidla: nosit na veřejnosti roušky, neshlukovat se, často a důkladně si mýt ruce, dodržovat odstupy od cizích lidí.

V řadě zemí (přestože se do nich osobně nedá dojet) se objevují nové obchodní příležitosti.

Doporučujeme sledovat oficiální webové stránky (případně facebookové) jednotlivých zemí, kde se dozvíte nejen o současných protikoronavirových restrikcích, ale také o tendrech a obchodních příležitostech. Z ekonomického hlediska bude vinou pandemie koronaviru pravděpodobně subsaharská Afrika jedním z nejvíce postižených regionů na světě. A to zejména nižší poptávkou od klíčových obchodních partnerů a poklesem cen komodit (ropa, minerály, kovy) a drastickými omezeními na domácím trhu. Nicméně ekonomové jsou optimističtí a věří, že HDP bude v příštím roce růst.

Přehled situace ve vybraných afrických státech:

Ilustrační fotografie

Angola

V Angole je evidováno 8 582 případů nákazy covidem-19, zemřelo 260 osob, aktivních zůstává 5 017 případů.

Země zůstává turistům uzavřena. Cestující do země ovšem musí předložit negativní PCR test, který není starší 72 hodin.

Na veřejnosti je nutné nosit roušky.

HDP se v Angole ve 2. a 3. čtvrtletí letošního roku snižovalo vinou pandemie koronaviru. Nezaměstnanost v zemi se zvyšuje. Ve druhém čtvrtletí vývoz zboží meziročně poklesl o 60 %, dovoz poklesl o třetinu (oslabená domácí poptávka). Ve třetím čtvrtletí zůstaly podmínky pravděpodobně stejné, protože poklesla produkce ropy, a to i přes mírný nárůst v srpnu a září, zatímco ceny zůstaly utlumené.

V letošním roce bude HDP klesat, ale příští rok by mělo přijít oživení, až začne růst domácí poptávka. Bohužel rostoucí nezaměstnanost, rostoucí veřejný dluh a oslabování měny na to budou mít velký vliv. V roce 2021 by měl být nárůst HDP o 1 %, v roce 2022 o 2,3 %.

Na začátku října podepsala společnost ExxonMobil s vládou dohodu o průzkumu ropy.

Webová stránka angolské vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Botswana

V Botswaně je evidováno celkem 5 923 případů covidu-19, zemřelo 21 lidí, aktivních případů zůstává 4 975.

Hranice zůstávají cizincům uzavřeny, umožněna je nákladní doprava. Do některých oblastí v Botswaně, označených jako rizikových, je vstup povolen pouze se zvláštním povolením. Výjimečný stav je prodloužen až do března 2021.

Na veřejnosti je povinnost nosit roušky.

Ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, HDP meziročně poklesl o 24 % (vinou pandemie). Předpokládá se, že HDP začne příští rok opět růst, až se domácí ekonomika postupně vzpamatuje. Klíčový bude pravděpodobně vývoz diamantů. Předpokládá se, že HDP poroste o 3,9 % v roce 2021 a 4,6 % v roce 2022.

Webové stránky botswanské vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Eritrea

(Aktualizováno 30. 5. 2021) K situaci nejsou podrobnější aktuální informace. Podle informací Delegace EU se však situace vrací de facto do normálu.

Cestovatelé jsou povinni předložit PCR test ne starší než 72 hodin.

Jsou zaznamenány dlouhodobé problémy s humanitárními dodávkami a povoleními pro mezinárodní lety (dle Delegace EU). K 11. 5. byly dle Delegace EU lety pozastaveny, nicméně se předpokládá jejich obnovení po 24. květnu (Egypt Air, Turkish Airlines, Ethiopian Airlines a Fly Dubai).

Informace o očkování nejsou dostupné.

Zdroj: Delegace EU

Zpět na přehled

Eswatini

Celkem je evidováno 5 814 případů nákazy covidem-19. Zemřelo 116 osob a pozitivních případů je 230.

Království Eswatini zatím zůstává cizincům uzavřeno, ale od 1. 10. 2020 se otevřely hranice s Jihoafrickou republikou, zatím však pouze pro rezidenty a občany Svazijska.

V zemi je povinné nosit roušky na veřejnosti.

Webové stránky eswatinské vlády s dalšími informacemi.

Ilustrační fotografie

Zpět na přehled

Jihoafrická republika

V JAR je evidováno celkem 710 515 případů nakažení covidem-19. Celkem zemřelo 18 843 nakažených, uzdravilo se 642 560 pacientů a aktivních případů zůstává 49 112.

Jihoafrická republika byla pod velmi přísným lockdownem od konce března. Od poloviny srpna se postupně život začal vracet k normálu, ale za přísných podmínek. K 1. říjnu 2020 se otevřely hranice pro mezinárodní cestování – seznam rizikových zemí je aktualizován každých 14 dní na oficiálních stránkách jihoafrické vlády (poslední aktualizace 19. 10.). Česká ani Slovenská republika momentálně na tomto seznamu nefigurují. Přestože se země nachází v nejnižší úrovni lockdownu, nadále zůstává vyhlášen stav národní katastrofy (prozatím do 15. 11. 2020).

Veškeré informace k tomu, za jakých podmínek lze cestovat, naleznete na webu vlády.

Podmínky pro vstup do země

 • Všichni cestující se musí prokázat negativním testem (výhradně PCR), který není starší 72 hodin v době nastoupení cesty do JAR.
 • Na hraničním přechodu dojde k měření teploty, pokud má cestující příznaky nákazy covidu-19, bude dotyčný podroben novému testu. Při prokázání nákazy bude na vlastní náklady umístěn po dobu 10 dní do státem učeného karanténního zařízení.
 • Některé letecké společnosti vyžadují před odbavením prokázání pojištění, které pokrývá test a karanténu.
 • Zatím zůstávají otevřena tři mezinárodní letiště (Johannesburg, Durban, Kapské Město) a 18 pozemních přechodů.
 • Cestující ze zemí, které jsou označeny jako rizikové, musejí splnit další podmínky.
 • V zemi se smí cestovat bez omezení ovšem za dodržení bezpečnostně-hygienických opatření.

Opatření

 • Na veřejnosti je nadále nutné nošení roušky.
 • Vstup do budov/vnitřních prostor bez roušky není povolen.
 • Při jízdě hromadnou dopravou je také nutná rouška.
 • Lidé musí dodržovat bezpečné rozestupy (alespoň 1,5 m – v obchodech, u pokladen, v bankách atd. jsou často rozestupy vyznačeny na podlaze).
 • Zákaz nočního vycházení 00:00–04:00.
 • Prodej alkoholu je umožněn po–pá 9:00–17:00, v restauracích k okamžité konzumaci i o víkendu.
 • Shromažďování osob:
  • venku až 500 osob
  • uvnitř až 250 osob
  • obojí při dodržení podmínky maximálně 50% obsazenosti daného místa.

Ekonomika

Po rekordním poklesu HDP ve druhém čtvrtletí, dostupné údaje za třetí čtvrtletí naznačují, že se situace tolik nezměnila, přestože pokles výroby a maloobchodních tržeb se v červenci a srpnu zmírnil. Vláda 15. října představila plán hospodářské obnovy zaměřený na zvýšení výdajů v oblasti infrastruktury – cílem je příštích čtyřech letech uvolnit 1 bilion randů (cca 60 mld. USD) v oblasti soukromých investic a 100 mld. randů použít na vytvoření pracovních míst.

Ministr financí Tito Mboweni by měl přijít s plánem, jak omezit rostoucí dluhovou zátěž v zemi a jak více a efektivněji zapojit soukromý sektor. Dále by vláda měla jasně specifikovat, jak bude řešit věci, na které upozorňuje prezidentův plán hospodářské obnovy z 15. října.

V zemi skončila údajně nejhorší zima za posledních 10 let – podle generálního ředitele energetické společnosti Eskom poptávka značně převýšila původní očekávání, důsledkem čehož docházelo k plánovaným přerušením dodávek elektrického proudu. Vinu na tom neneslo jen chladné počasí, ale také koronavirová situace – vláda nařídila na téměř 6 měsíců tvrdý lockdown a řada lidí zůstávala pracovat z domova, děti nechodily do školy, ale učily se online.

Jihoafrická ekonomika by se měla příští rok lehce vzpamatovat, ale její růst pravděpodobně ovlivní přetrvávající nedostatek elektrické energie (viz Eskom) a velmi vysoká nezaměstnanost způsobená celosvětovou pandemií koronaviru. Odborníci z FocusEconomics vidí, že jihoafrická ekonomika vzroste o 3,7 % v roce 2021, což je 0,1 % více, než předpovídali v září, a o 2,5 % v roce 2022.

Johannesburg, Jihoafrická republika

Téměř všechna odvětví zaznamenala ve druhém čtvrtletí letošního roku masivní pokles produkce. Nejvíce zasaženo bylo stavebnictví. Toto odvětví bylo ve špatném stavu ještě před pandemií, kdy osm kvartálů po sobě zaznamenalo ekonomický pokles.

Výroba se snížila o téměř 75 %. Nižší poptávka po oceli zasáhla továrny specializované na zpracování kovů a výrobu strojů.

Zákaz prodej alkoholu měl výrazný dopad na výrobu potravin a nápojů. Spotřebitelské výdaje na tyto položky klesly o 92,4 %. Na druhou stranu černý trh s těmito komoditami kvetl.

Letecká doprava se téměř zastavila, což zapříčinilo ekonomický pokles v oblasti dopravy. Ale i železniční a silniční nákladní doprava zažila útlum vinou omezení výroby a pohybu různých druhů zboží. Na druhou stranu to mělo pozitivní vliv na ovzduší – na několik měsíců se z JAR téměř vytratil smog.

Poklesu se nevyhnul ani bankovní/finanční sektor – zde došlo k poklesu o téměř 30 %.

Oblast služeb byla zasažena výrazně – sportovní a kulturní akce byly zrušeny, tělocvičny, kadeřnictví, kosmetické salony byly zavřeny po několik měsíců, některé obchody byly také dlouho uzavřeny.

Zemědělství zůstalo jako jedna z mála průmyslových odvětví téměř nezasaženo. Nárůst vývozu kukuřice a rostoucí mezinárodní poptávka po citrusových plodech a pekanových ořeších pomohly průmyslu expandovat o 15,1 %. Stejně jako v Česku, i v JAR lidé začali s příchodem lockdownu více péct a vařit doma, tím se výrazně zvýšila poptávka po těchto výrobcích (v jednu dobu byl i tady nedostatek sušeného droždí a mouky).

Ve druhém čtvrtletí vzrostly výdaje na komunikaci, bydlení a vzdělávání – lidé zůstali pracovat a studovat z domova – telekomunikační společnosti nejvíce pocítily poptávku po datech a rychlejším internetu.

Jednou z oblastí, kde si Afrika vedla dobře ještě před koronavirovou krizí, je používání mobilních peněz k provádění vkladů a transakcí. V Jihoafrické republice je bezhotovostní platba velmi populární – i na malém farmářském trhu lze platit bezhotovostně, dokonce řada zařízení vůbec nepřijímá peníze v hotovosti, aby se nedostala do hledáčku zlodějů, kteří by si tak přišli ke snadné hotovosti.

Oblast jižní Afriky disponuje celou řadou dobře zavedených platforem. Platby mobilním telefonem jsou v JAR velmi populární, čehož dobře využívají telefonní operátoři MTN a Vodacom. V průběhu pandemie se tento typ platby rozmohl ještě více, aby lidé co nejvíce omezili fyzický kontakt.

Nejhorší období lockdownu skončilo v půlce srpna, kdy se začalo meziprovinciálně cestovat, od 1. října jsou otevřené hranice i mezinárodnímu cestování. Lidé ale začali utrácet peníze v zemi – opět začali chodit do restaurací, nakupují produkty u malých lokálních podnikatelů a začali opět jezdit na dovolené, kde opět utrácejí peníze u místních.

Oficiální webové stránky jihoafrické vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Lesotho

V Lesothu je evidováno celkem 1 923 případů nákazy, zemřelo 43 lidí, aktivních případů zůstává 919.

Lesotho se otevřelo obchodníkům, studentům a rezidentům. Cestování pro ostatní zůstává zakázáno. Cestující musí prokázat negativní test ne starší 72 hodin a stejně musí zůstat ve 14denní karanténě.

Web lesothské vlády s dalšími informacemi.

Ilustrační fotografie

Zpět na přehled

Madagaskar

Na Madagaskaru je evidováno celkem 16 810 případů nákazy koronavirem, celkem zemřelo 238 lidí, zůstává 357 pozitivních případů.

Pro cestování je momentálně otevřen pouze ostrov Nosy Be. Cestující musí předložit negativní PCR test a musí mít zpáteční letenku. Cesty na jiné ostrovy zatím nejsou povoleny. Turisté z vysoce rizikových zemí nebudou na ostrov vpuštěni (poslední aktualizace seznamu 18. 10.). Češi na tomto seznamu zatím nefigurují.

V zemi je povinné nosit na veřejnosti roušky (lidé mohou být za špatné nošení zavřeni na 24 hodin do vězení). Zákaz vycházení byl zrušen.

Zpět na přehled

Mauricius

Na Mauriciu je evidováno celkem 425 případů nákazy, zemřelo zatím 10 lidí, pozitivních případů zatím zůstává 29.

Mauricius částečně otevřel v říjnu hranice pro občany a cizince s trvalým pobytem a pro turisty, kteří plánují v zemi setrvat delší čas. Pro všechny platí 14denní povinná karanténa ve státním zařízení. Na ostrov létají aerolinky Air Mauritius a Emirates.

Ekonomické aktivity jsou opět povoleny.

Podmínky:

 • Všichni cestující se musí prokázat negativním PCR testem, který není starší více než 7 dní.
 • Dále se musí prokázat platnou letenkou.
 • Musí předložit doklad o zakoupení cestovního balíčku, který zahrnuje ubytování s plnou penzí ve státem vyhrazeném hotelu, kde stráví povinnou karanténu a transfer z letiště do tohoto hotelu. Tyto balíčky se dají zakoupit online.
 • Lidé s pozitivním testem budou umístěni do veřejné nemocnice, aby se vyléčili.
 • Na všech ostrovech platí zvýšené hygienicko-bezpečnostní podmínky (nošení roušek, sociální rozestupy atd.).

Webové stránky mauricijské vlády s dalšími informacemi.

Ilustrační fotografie

Zpět na přehled

Mosambik

V Mosambiku je evidováno celkem 11 559 případů nákazy koronavirem, zemřelo 81 nakažených a zatím zůstává 2 252 aktivních případů.

Země je turistům uzavřena, vydávání víz je omezené – platí pouze pro obchodní, investiční a mimořádné účely.

HDP se ve druhém čtvrtletí výrazně snížil, trend pokračoval i přes mírné zlepšení i ve třetím čtvrtletí. V příštím roce by HDP měl začít růst (2021 o 2,9 %, 2022 o 5,6 %). To by měl podpořit vývoz paliv (zejména uhlí a hliníku).

Webové stránky mosambické vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Namibie

V Namibii je evidováno 12 460 případů nákazy koronavirem, celkem zemřelo 133 osob a zůstává 1 718 pozitivních případů.

Vstup do země je možný pouze přes mezinárodní letiště ve Windhoeku, kde všichni cestující musí předložit negativní PCR test (starý maximálně 72 hodin) a itinerář celého pobytu. Všichni se musí 5. den pobytu podrobit dalšímu testu a 7. den si vyzvednout výsledky. V případě negativního testu může pokračovat v cestě, v opačném případě bude na vlastní náklady umístěn do státem určeného zařízení, kde přečká karanténu.

Webové stránky namibijské vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Seychely

Na Seychelách je evidováno celkem 153 případů nákazy koronavirem, prozatím nikdo na nákazu nezemřel, aktivní jsou pouze 4 případy.

Vláda na začátku října aktualizovala seznam zemí, jejichž cestující smí přicestovat na Seychely. Většina leteckých společností plánuje začít na ostrov pravidelně létat od prosince.

Všichni lidé přijíždějící na Seychely se musí prokázat negativním PCR testem, který není starší 48 hodin před začátkem cesty. Po příletu nesmí 5 dní opustit hotel, zaměstnanci hotelu budou monitorovat jejich zdravotní stav a teplotu, po 5 dnech si musí nechat udělat další PCR test, pokud bude i tento negativní, mohou opustit hotel. Hotely jsou rozlišeny pro cestující z nízce rizikových a vysoce rizikových zemí.

Webové stránky seychelské vlády s dalšími informacemi.

Zpět na přehled

Súdán

(Aktualizováno 30. 5. 2021) Situace je nepřehledná a informací je málo. Súdán dne 3. 3. obdržel v rámci COVAX a za pomoci UNICEF první dodávky očkovací látky – 800 000 dávek AstraZeneca, druhá dodávka (bez udání druhu a počtu, zřejmě Sinopharm) dorazila 26. 3. jako dar Číny. V průběhu 3 měsíců by měl Súdán obdržet v rámci COVAX 8,4 mil. dávek.

Základními problémy bude schopnost Súdánu látku distribuovat, podávat (nedostatek kapacit) a skladovat ve vhodných podmínkách. Běží kampaň na podporu očkování, podle Delegace EU se však očkuje zatím pouze omezeně v Chartúmu a nově v Al Jazeeře mezi zdravotnickým personálem.

V Chartúmu je 24 očkovacích center, předpokládá se zvýšení na 105 center a posílení lékařských týmů o 400 lékařů. Očkováno bylo k 15. 4. 110 000 osob (dle Delegace EU).

Mezinárodní letiště v Chartúmu je nadále otevřené částečně (zejména pro vnitřní lety a lety do Rijádu a Káhiry), do země byly zakázány lety z Velké Británie a Nizozemska. Vzhledem k horšící se situaci však nelze vyloučit omezení leteckého provozu či pohyb v zemi.

Zdroj: Delegace EU
Zdroje: Agentura CzechTrade, zastupitelské úřady ČR

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Témata: Koronavirus svět
• Oblasti podnikání: Obchod