Nizozemsko zůstává v lockdownu, sílí nepokoje

Nizozemská vláda prodloužila omezující opatření až do 9. února. Jedná se o nejintenzivnější a nejdelší omezující opatření, která postihla zemi tulipánů od zatím posledního nouzového stavu v roce 1934. Jak se s tím vypořádá vláda a jak bude vypadat nadcházející ekonomická situace?

Harry Beugelink / Shutterstock.com

Vývoj situace

Když necelý týden před Štědrým dnem musely povinně zavřít všechny kamenné obchody s výjimkou nezbytného sortimentu (potraviny, lékárny, drogerie) a služby, zažil šok asi každý obyvatel Nizozemského království. K podobným omezením nedošlo více než 80 let. Kromě tohoto zásahu se s nesmírnými ztrátami museli vyrovnat nejen majitelé gastronomických zařízení a přeprav osob, ale tentokrát i majitelé obchodů se zbožím spotřebním, kteří v některých případech žijí právě z tržeb posledních dnů roku i několik dalších měsíců.

Počty pozitivně testovaných (testování je v případě příznaků zdarma) v Nizozemsku dosahovaly před Vánoci 14 tisíců případů a situace tedy vyústila v radikální restrikce. Premiér Mark Rutte se k takto zásadnímu omezení přiklonil také proto, že jen několik hodin předtím vyhlásilo stejná omezení i sousední Německo a „to poslední, co současná pandemická situace vyžaduje, jsou návštěvy ze sousedních zemí za vánočními nákupy“.

Kromě uzavření veškerých „non-essentials“ obchodů pak byl zakázán prodej alkoholu a lehkých drog (uzavření proslulých coffee shopů) po 20. hodině. Vláda chce opatřeními minimalizovat kontakt mezi osobami, protože méně kontaktu znamená méně infekce.

Zatímco v polovině listopadu byla opatření uvolňována a vláda chválila všechny občany za vzorné dodržování opatření a klesající čísla, sklonek roku nebyl zdaleka tak pozitivní a počet pozitivně testovaných ani přes tvrdý lockdown neklesal. Vláda apelovala na radikální omezení vánočních návštěv a všechna města zakázala pořádání typických vánočních ohňostrojů, aby zabránila sdružování lidí na veřejnosti při jejich sledování a konzumaci alkoholu při oslavách příchodu nového roku.

Aktuální situace

Při zatím poslední tiskové konferenci dle 12. ledna prodloužil premiér Rutte jménem celé vlády stávající opatření, původně platná do 19. ledna, o další tři týdny. Navíc zmínil i možnost zákazu zacházení, která strhla obrovskou vlnu kritiky snad ze všech směrů – i těch koaličních. K tomuto rozhodnutí se čeká na stanovisko odborníků speciálně zřízeného týmu ohniska nákazy (Outbreak Management Team).

Na tiskové konferenci také z úst ministra zdravotnictví Hugo de Jonge zaznělo důrazné varování před rozšířením „britského“ typu viru, který za poslední tři týdny zdesetinásobil svůj dosah. V této souvislosti politici vyjadřovali „obavy, obrovské obavy“, „kromě koronaviru tu máme nový problém“ a „tento typ viru se zdá být ještě více nakažlivý“. Premiér Rutte zdůraznil, že nechce čekat, až mutace zasáhne v plné síle. Navíc se britský typ zdá být infekčnější pro děti, což vede k neochotě vlády otevřít školy v předstihu.

Vláda tedy zvažuje další opatření. Od 28. prosince je každý, kdo překročí hranice království hromadnou přepravou – lodě, vlaky, autobusy či letadla – povinen předložit negativní PCR test a zároveň podstoupit desetidenní karanténu. Uzavření vzdušného prostoru a zákaz příletů předseda vlády zprvu dementoval, ale při poslední tiskové konferenci vyhlásil rozhodnutí uzavření vzdušného prostoru pro přílety letadel z UK, Kapverdských ostrovů, Jižní Afrika, Dominikánská republika a jižní Amerika.

Vláda bere v úvahu scénář, kdy „původní“ virus bude opatřeními vymýcen, zatímco se jeho britská mutace dostane do popředí. Naděje je v kombinaci striktních omezení a vzrůstajícím počtem naočkovaných osob. Nizozemská vláda navíc podala 18. ledna demisi kvůli takzvané „příspěvkové aféře“.

Ani před tím ovšem nebyla v ideální pozici. Nejen, že se dočkala strmého propadu volebních preferencí – což není před březnovými volbami úplně ideální, ale ve jménu zamezení šíření viru čelila tlaku ze strany lékařů („málo lůžek, příliš práce“), oborových organizací („zachraňte nás“), opozice („je to drahé“) i občanů („vězníte nás“). Nadto je ministr zdravotnictví kritizován za nezvládnutí celého procesu vakcinace, který je navíc ohrožen značně sníženými dodávkami vakcíny Astra Zeneca.  

Zákaz vycházení: Jako za války

Od půlnoci 23. ledna platný zákaz vycházení mezi devátou hodinou večerní a půl pátou ranní. Nepředstavitelné spory stály za schválením zákazu vycházení – vláda několik málo dní před tím podala demisi a (bývalý) premiér Rutte pracně sháněl pro svůj návrh ve sněmovně většinu. Jakkoli, lidé by se měli podle vlády méně scházet, což má zapříčinit dalšímu šíření koronaviru.

Bohužel se myšlenka již od počátku minula účinkem a uplynulou neděli se nesla ve znamení protestů vyžadujících zásah policie v téměř všech větších a velkých nizozemských městech. „Je to jako za války“, ozývá se ze všech stran.

Zatímco demonstranti považují zákaz vycházení za okupační nařízení, politici v čele s ministrem spravedlnosti a bezpečnosti Ferdem Grapperhausem nepovažují uplynulé události za demonstrace, ale za rebelii.

Povinné roušky

Nizozemsko bylo od března celoevropsky proslavené svým odporem k nařízení zahalování dýchacích cest. Průlom přišel s prvním červencem, kdy bylo povinné v prostředcích městské hromadné dopravy. Před plným vypuknutím druhé vlny premiér odrážel kritiky evropských kolegů, části opozice a dokonce i svých koaličních partnerů i veřejnosti. Premiér nechtěl ze zdravotnické roušky udělat všudypřítomný symbol strachu a koronaviru, své přesvědčení dokládal studiemi svých profesionálních poradců i externích profesionálů v oboru.

O to větší překvapení bylo vyhlášení povinného nošení roušek (či jiné zakrývání úst a nosu) na veřejných prostranstvích.

Opatření platná do 9. února

Venkovní prostory:

 • povinné rozestupy 1,5 metru,
 • sdružování skupin maximálně 2 osob – ve větší skupině pouze osoby z jedné domácnosti,
 • zákaz konzumace alkoholických nápojů a lehkých drog po 20:00,
 • hromadnou dopravu je možné používat jen v nutných případech.

Práce:

 • Je stále důrazně doporučena práce z domova.

Obchody:

 • všechny obchody kromě těch nabízejících nezbytné produkty a služby, tj. potraviny, supermarkety, drogerie, lékárny, pošta, musí být uzavřeny,
 • vyhrazené časové sloty pro staré lidi.

HoReCa:

 • všechna stravovací zařízení jsou uzavřena, povoleno je výdejové okénko bez možnosti konzumace před zařízením,
 • hotely jsou otevřené pouze pro obchodní cesty, restaurace jsou zavřené.

Volný čas:

 • zákaz všech hromadných akcí,
 • uzavření všech volnočasových středisek jako jsou kina, divadla, posilovny, sauny apod.,
 • zákaz pořádání sportovních akcí s výjimkou venkovních tréninků/turnajů osob mladších 17 let.

Služby:

 • všechny kontaktní profese mají uzavřenou činnost.

Domácnosti:

 • lidé jsou důrazně vyzýváni, aby zůstávali co nejvíce doma,
 • návštěvy jsou doporučeny co nejméně, maximálně 2 osoby denně (platí pro starší 13 let),
 • při příjezdu z rizikových oblastí je nutná desetidenní karanténa (děti do 12 let mohou do školky, školy nebo sportovat).

Školy

 • střední a vysoké školy spolu s univerzitami budou pokračovat v on-line výuce, výjimku mají praktické lekce a výuka pro studenty posledních ročníků,
 • základní školy a školky zůstávají uzavřeny s výjimkou dětí klíčových pracovníků – v tomto případě však vláda zvažuje jejich předčasné otevření 25. ledna s povinným dodržováním rozestupů 1,5 metru.

Cestování:

Karanténa se týká prakticky všech při vstupu do Nizozemska. Kromě povinné desetidenní karantény jsou však povinné při vstupu do země negativní ne déle než 72 hodin staré PCR testy na infekci SARS-CoV-2, které musí každý (tedy i nizozemský občan) předložit při vstupu na palubu letadla, vlaku nebo autobusu mířící do Nizozemska.

Výjimku z karantény tvoří přeshraniční pracovníci a studenti, klíčoví pracovníci (zdravotníci, policisté, hasiči) a přeshraniční přepravci včetně přepravců zboží.

O trvání těchto opatření rozhodne vláda 2. února.

Podrobnosti v angličtině na webu vlády.

Covid-19 v číslech

Kancelář regionálních zdravotnických služeb (Gemeentelijke Gezondheidsdiensten – GGD) eviduje v týdnu od 13. do 19. ledna asi 38 700 nově ohlášených případů. Oproti druhému lednovému týdnu je to o 9 000 méně při téměř stejném počtu testovaných, kterých bylo 294 a 324 tisíc.

Hospitalizováno bylo 1 350 osob (o 300 méně než v předchozím týdnu) a na jednotku intenzivní péče bylo přijato 252 pacientů (v předchozím týdnu 299). Zemřelo 608 lidí, což je o 150 méně než v týdnu předešlém.

Shodně jako česká vláda i ta nizozemská vyzývá občany, aby se nechali testovat na jednom z odběrových center. Testování je možné po telefonické domluvě a po předložení čísla občana (BSN Nummer, získává každý po ohlášení trvalého, přechodného či krátkodobého pobytu u nizozemského úřadu – gementee).

Ekonomické prognózy

Navzdory mírnému poklesu míry nezaměstnanosti a známkám rychlejšího ekonomického zotavení se z koronavirové krize bude podle odborníků velký úder pociťován ve druhém čtvrtletí příštího roku. Opatření vládní podpory mají být poté postupně ukončena, a to v naději, že vakcína umožní návrat normálního života.

Průzkumu o pravděpodobném dopadu krize, který provedla poradenská společnost PwC a vědci z univerzity v Leidenu, se zúčastnilo 102 bankovních, právních a investičních odborníků. 47 % těchto subjektů očekává nárůst bankrotů v dubnu, květnu a červnu příštího roku. Třetina dotázaných expertů rovněž očekává, že počet společností se zvláštními bankovními opatřeními dosáhl během druhého čtvrtletí maxima – zejména v odvětví pohostinství.

Dvě třetiny dotázaných odborníků uvedly, že bankroty budou zaviněny koronavirovými opatřeními, 15 % uvedlo nedostatek financování a 11 % uvedlo, že za problémy stojí  špatné řízení.

„U podnikatelů, kteří jsou nyní ukolébaní veškerou podporou, se s největší pravděpodobností vyskytnou problémy,“ říká Edwin van Wijngaarden, partner společnosti PwC a jeden ze zpracovatelů závěrečné zprávy. „Nyní vytvářejí větší dluh kvůli odkladům daní, odloženým splátkám a novému financování,“ uvedl. „Otázkou je, zda budou i v budoucnu schopni tyto dluhy splácet. Například práce z domova a online nakupování změní podmínky, ve kterých je řada společností zvyklá působit.“

Podle údajů národní statistické agentury CBS se propadlo méně společností než v předchozích letech. Za prvních 46 týdnů roku selhalo 2900 společností, což je o 417 méně než ve stejném období roku 2019.

Nizozemsko, jakožto druhý největší příjemce z brexitového fondu, který byl zřízen pro odškodnění ekonomických následků spojených s odchodem Velké Británie z EU, má získat 750 milionů EUR.

Zpět na začátek

Podpůrná opatření vlády pro podnikatele

Nizozemská vláda již v březnu 2020 vyhlásila záchranné balíčky pro malé a střední podnikatelské subjekty. Bylo vyhlášeno 3. kolo podpůrných opatření, které je oproti předchozím zkráceno.

Dočasná nouzová opatření k udržení zaměstnanosti (Noodfonds Overbrugging Werkgelegenheid – NOW 3):

 • třetí dotační vlna tohoto programu byla spuštěna 15. prosince a žádosti mohly být podávána do 27. prosince,
 • režim pro společnosti, které prokáží pokles tržeb za poslední 3 měsíce o více než 20 % s nárokem na maximální státní podporu ve výši až 90% krytí nákladů na zaměstnance,
 • program je nyní rozdělen do třech období kompenzací výplat zaměstnanců: 1.10.2020– 1.1.2021, 1.1.–1.4.2021 a 1.4.–1.7.2021.

Dočasné překlenovací opatření pro OSVČ (Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers – TOZO 3 a TOZO 4):

 • příspěvek pro překonání ztráty příjmu za období od října 2020 do července 2021,
 • k zažádání u místně příslušného obecního úřadu.

TVL – režim úhrady fixních nákladů pro malé a střední podniky:

 • cílem je kompenzace pro všechny malé a střední podniky (zprostředkovatelů finanční služeb) – od 1. 1. 2021 bude náhrada pouze ve vybraných odvětvích na pokrytí jiných než mzdových fixních nákladů,
 • přihláška je možná za období od 1. října 2020 do 31. března 2021 každé tři měsíce, až do 1. července,
 • TVL má nahradit část ztráty obratu.

EXTRA TVL – podpora pro pohostinství:

 • pro HoReCa bude otevřena možnost zvláštní kompenzace nad TVL, a to pro 4Q 2020,
 • má sloužit jako náhrada za ztráty ve skladových zásobách a úpravy,
 • maximální náhrada má činit EUR 20 160.

EXTRA TVL – podpora pro pořadatele akcí a jejich dodavatele:

 • pro HoReCa bude otevřena možnost zvláštní kompenzace nad TVL, a to pro 3Q a 4Q 2020 a 1Q 2021,
 • má sloužit jako náhrada za ztráty ve skladových zásobách a úpravy,
 • pro fond bylo vymezeno 11 milionů EUR,
 • předpokládané spuštění programu by mělo být koncem ledna.

TVL Skladová podpora při uzavření provozovny (opslag Voorraad Gesloten Detailhandel):

 • retailové prodejny, které musely uzavřít své provozovny mezi 15.12. a 19.1., mohou kromě TVL zažádat i náhradu za skladové zásoby, které nebylo možné prodat,
 • žadatelův předmět podnikání musí být v kategorii daných SBI kódů.

SET:

 • pečovatelé mohou požádat o speciální pobídkové schéma související s koronou, tzv. eHealt at home: SET covid-19,
 • dostupné prostředky jsou určeny poskytovatelům péče, kteří investují do strukturálního uspořádání digitální péče,
 • program běží od 27. července do 30. listopadu.

Zvláštní podpora pro kulturní sektor:

 • vláda přidělila 454 milionů EUR na poskytování zvláštní podpory kulturním organizacím a jejich pořadatelům.

Cestování:

 • vládou byly zřízeny cestovní garanční fondy pro získání další půjčky od státu,
 • garanční fond může tedy zaručit dočasnou půjčku cestovním organizacím.

TONK – Dočasná podpora pro nutné náklady:

 • pro OSVČ nebo zaměstnance, kteří nemají nárok na žádnou z výše uvedených podpor,
 • k vyžádání u místně příslušného obecního úřadu.

Detaily pro jednotlivé programy, požadavky pro uchazeče a další naleznete v angličtině na webových stránkách vlády.

Andrea Märzová, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Zpět na začátek

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Rotterdam

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem