Nizozemsko: Většina restrikcí zrušena, připravují se hromadné akce. Po slavnostech přibylo případů

Nizozemsko v únoru upustilo od většiny restrikcí, přestože po karnevalovém víkendu na konci února čísla nakažených opět rapidně stoupla  

Nizozemsko zavedlo lockdown v listopadu loňského roku kvůli rychlému nárůstu případů, přísné restrikce v podobě uzavřených škol a služeb zůstaly v platnosti i na začátku nového roku a patřily k nejpřísnějším v Evropě.

Ilustrační fotografie | Harry Beugelink / Shutterstock.com

„Od pátku 25. února už neplatí téměř žádná opatření týkající se covidu. Platí pouze povinnost nošení roušek ve veřejné dopravě a na letištích. Nizozemsko bylo v evropském srovnání zemí, kde byla jedna z nejdelších úzávěr maloobchodního prodeje, gastronomie a téměř všech služeb přetrvávající až do února roku 2022, na druhé straně bylo mezi prvními, kde byla zrušena většina restrikcí včetně nošení roušek v obchodech,“ popisuje aktuální situaci v Nizozemsku ředitel kanceláře CzechTrade v Haagu Adam Jareš.

Covidová situace v nizozemských nemocnicích je díky vysoké míře proočkovanosti rizikových skupin relativně stabilní, nemocných však neubývá.

Karnevalové oslavy především v jižních provinciích Nizozemska na konci února vedly v prvním týdnu v březnu ke skokovému nárůstu pozitivních. Za jeden týden přibylo 439 775 ve srovnání s 245 898 případy v týdnu předcházejícím. Přesto vysoký nárůst nemocných neměl vliv na počet pacientů ve vážném stavu.

Zpět na začátek

Testování a očkování

Testování je možné po telefonické domluvě a po předložení čísla občana (BSN Nummer, jež získává každý po ohlášení trvalého, přechodného či krátkodobého pobytu) u některé z GGD center a je zdarma – testovaný dostane oznámení o negativním výsledku písemně po přihlášení do systému (potřeba osobní identikiface DigiD), a pokud je výsledek testu pozitivní, je dotyčný telefonicky kontaktován daným městským úřadem, který zjišťuje riziko nákazy dalších osob, se kterými byl dotyčný ve styku a určuje délku karantény.

Podle oficiálních údajů RIVM (Národního ústavu pro zdraví a životní prostředí) k 27. únoru bylo do 2. ledna 2022 v Nizozemsku použito odhadem 25 milionů prvních a druhých dávek vakcíny. Více než 13,43 milionu z nich tvoří první a téměř 11,54 milionu druhé očkování. Posilovací dávku dostalo 62,2% osob starších 18 let.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Ekonomické prognózy na rok 2022

Nizozemská ekonomika rostla v roce 2021 přibližně o 4,5 procenta.

„V roce 2022 je očekáván ekonomický růst okolo tří procent. Růst je nižší než dřívější odhady. Důvodem jsou válka na Ukrajině, přísnější koronavirová opatření, celosvětový nedostatek důležitých komponentů a podobně jako v Česku v řadě odvětví chybí zaměstnanci na trhu práce“, komentuje aktuální ekonomickou prognózu Adam Jareš. Míra nezaměstnanosti se v Nizozemsku aktuálně pohybuje kolem tří procent.  

Mzdy rostou v důsledku napjatého trhu práce. V roce 2022 se očekává zvýšení mezd v kolektivních smlouvách okolo dvou procent.

„S ohledem na raketově rostoucí ceny energií je nutné počítat i s vysokou inflací, vedle energií zdražují i potraviny nebo třeba nábytek,“ dodává Jareš. Růst nájemného je nižší kvůli zmrazení nájmů sociálních bytů a zastropování růstu nájemného v soukromém sektoru.

Letošní rok by měl být ve znamení řady veletrhů a výstav, které byly kvůli pandemii i o více než dva roky posunuty.

„Aktuálně připravujeme účast českých firem na mezinárodním veletrhu privátních značek PLMA v Amsterdamu. Na začátek září plánujeme představit české strojaře na veletrhu Esef v Utrechtu. Ten je obdobou Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, jen je teritoriálně zaměřený na oblast Beneluxu. Ve stejném měsíci chystáme prezentaci českých firem v oblasti digitální transformace, kybernetické bezpečnosti, umělé inteligence a internetu věcí na globální technologické výstavě TECHEX v Amsterdamu,“ představuje některé z akcí Dagmara Abtová, projektová manažerka nizozemské pobočky CzechTrade

Zpět na začátek

Podmínky pro cestování mezi ČR a Nizozemskem

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí aktuálně)

Jak cestovat do Nizozemska?

„Před každou cestou do Nizozemska si každý může vyplnit v angličtině rychlý online dotazník na vládním webu, v rámci kterého se dozví pravidla pro vjezd do země. Ve čtyřech krocích cestující napíše, odkud cestuje, datum cesty, jakým dopravním prostředkem do Nizozemska cestuje a jestli bude přejíždět jiné země. Podle aktuální situace jsou na konci dotazníku popsány podmínky vstupu,“ popisuje Dagmara Abtová. Česká republika v březnu figurovala mezi nejméně rizikovými zeměmi.

Odkaz na test: https://reizentijdenscorona.rijksoverheid.nl/en

Další informace:

Odkazy na oficiální informace a podmínky pro cestování do Nizozemska.

Podmínky pro návrat do ČR

S účinností od 15. února 2022 se změnily podmínky vstupu či návratu do České republiky. Podmínky pro vstup se liší při cestách v rámci EU a při cestách ze zemí mimo EU a podle pobytového oprávnění viz. graf:

Certifikáty o prodělání nemoci nebo očkování stáhnete na portálu ocko.uzis.cz, stačí ukázat QR kód v mobilu Aktuální informace najdete na webu Ministerstva vnitra ČR země.  

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí