Postupné uvolňování v Nizozemsku, druhé dotační kolečko a nesoutěžní fotbal

Nizozemci na hromadnou imunitu nevsadili a po dvou měsících dokázali virus dostat po kontrolu. Byl kladen důraz na sílu, soudržnost a jednotu – a heslo „samen stark tegen corona“ zvítězilo.

Harry Beugelink / Shutterstock.com

V uplynulých týdnech nechyběly ovšem vášnivé debaty na vládní i mimovládní úrovni, nespočet tiskových konferencí, krizových plánů, strategií a názorů. Pragmatismus ovšem nechyběl ani v jedné z nich – ano, je problém a ano, zdraví je nejdůležitější.

Ale co opatření, která by pomohla se vyrovnat s ekonomickými následky koronaviru a zabránila tak hluboké recesi? Nizozemská vláda takřka ihned po zavedení opatření v souvislosti s virem vydala i záchranné balíčky na podporu všech podnikatelských subjektů. Nyní se chystá jejich druhé kolo a jsou jasné dvě věci – bude to velmi drahé a nepodaří se pomoci všem.

Nezaměstnanost je aktuálně nejvyšší od krizových 30. let 20. století, supermarkety měly vánoční tržby a na situaci neprodělal krom řetězců snad jen trh s nemovitostmi.

Společně proti koroně

„Samen sterk tegen korona“ (společně jsem silní proti koroně) – heslo, které doplňuje výzva „blijf thuis“ (zůstaň doma), se objevilo na ulicích, dálničních poutačích, obsáhlo veškerá média a vrylo se nizozemské mysli. A funguje, zdá se. Nizozemsko tak po více než 2 měsících uvolňuje opatření vlády v souvislosti s ochranou proti koronaviru a vyhlásilo na tiskové konferenci dne 6. května uvolnění stávajících opatření.

Ministr Mark Rutte kladl ve svém projevu důraz na dodržování rozestupu 1,5 metru, aby se lidé vyhýbali davu a netvořili hloučky na veřejnosti. Práce z domu by měla být v rámci možností umožněna zaměstnavatelem každému a neopomenuto by mělo být časté mytí rukou. Tyto čtyři zásady by se měly dodržovat, a to i přes uvolňující restrikce.

Od 11. května je povoleno:

 • otevření všech kontaktních zaměstnání (kosmetické salóny, kadeřnictví, masážní salóny, atd.)
 • otevření venkovních sportovišť
 • otevření knihoven
 • otevření základních škol a školek

Od 1. června je povoleno:

 • otevření zahrádek gastronomických zařízení (bez omezení počtu, ale 1,5 metru od sebe)
 • provozování kin a kulturních zařízení pro maximálně 30 osob s povinným rozestupem
 • otevření muzeí a vzdělávacích institucí pro maximálně 30 osob s povinným rozestupem
 • otevření restaurací a kaváren s maximálním počtem 30 osob v jedné místnosti (bez personálu)
 • otevření středních škol
 • obnovení pravidelné frekvence hromadné dopravy s povinností mít roušku

Od 1. července je povoleno:

 • otevření rekreačních zařízení včetně příslušenství
 • provozování kin a kulturních zařízení pro maximálně 100 osob
 • otevření restaurací a kaváren s maximálním počtem 100 osob (včetně personálu)
 • konání veřejných akcí pro maximálně 100 osob

Od 1. září je povoleno otevřít:

 • všechna sportoviště
 • sauny
 • kasina
 • kantýny

Premiér Rutte však zdůraznil, že příslušné instituce budou pečlivě zaznamenávat údaje o nemocných a monitorovat statistiky hospitalizovaných i uzdravených pacientů.

Těžkou hlavu dělají vládním šéfům masové akce typu veletrhů, sportovních utkání nebo koncertů. Datum jejich povolení bude rozhodnut v návaznosti na průběžný monitoring a pokles čísel nemocných. Ministr zdravotnictví a předseda vlády Hugo de Jonge dokonce zmínil, že jejich povolení nebude před oficiálním uvedením vakcíny na nizozemský trh.

Koronavirus v číslech

Začátek dubna přinesl výrazný nárůst počtu obětí koronaviru.

K 25. květnu jsou čísla následující:

 1. zemřelo 5 822 lidí
 2. je 11 6720 hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče
 3. zhruba 45 236 tisíc pozitivně testovanýchMapa výskytu koronaviru v Nizozemsku. Tmavě modře označené oblasti jsou nejvíce zasaženy (160–310 osob na 100 000 obyvatel).

Od 1. června bude v Nizozemsku možné provést test na koronavirus, i když nemá pacient vážné příznaky a není v rizikové skupině.

Ohniskem nákazy byl karneval v Brabantsku

Nejvyšší nárůst případů eviduje v Nizozemsku provincie Severní Brabanstko, kde byl také diagnostikován první nakažený pacient. Za méně než 24 hodin od jeho evidence 27. února přibylo 70 infikovaných, aktuálně jich tam jsou už více než dvě stovky.

Že se tato část Nizozemska stala ohniskem nákazy, přičítají experti karnevalovým slavnostem, které se tam konaly na konci února.

Andrea Märzová, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Rotterdam

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem