Uvolňování opatření ve Španělsku má pomoci ekonomice i obyvatelům

Španělsko v současné době registruje 232 000 nakažených osob. I přes to se spustil řízený proces uvolňování, které má ulevit jak ekonomice, tak psychice místních obyvatel.

V porovnání s uplynulými měsíci dodávají statistiky samá pozitivní čísla. Ve Španělsku výrazně ubyl počet lidí, kteří jsou s těžkým průběhem nemoci hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. Z dlouhodobého hlediska klesá také počet nově nakažených, který je velmi odlišný v různých autonomních oblastech.

Zde si své nešťastné prvenství stále drží autonomní oblast Katalánsko, Madrid, Kastilsko la Mancha a Kastilie a León. Tyto autonomní oblasti jsou stále nad celkovým průměrem země, který klesl v posledních dnech na dvacet nově nakažených za den. Velkým problémem ve Španělsku je stále vysoké procento nakaženého zdravotního personálu.

Zdroj: El País

Španělské Ministerstvo zdravotnictví se stále drží vize testovat pouze osoby s příznaky a pracovníky strategických pozic (lékaři, policie). Státní a soukromé laboratoře realizují PCR testy na základě lékařského předpisu. I přes tyto administrativní překážky mnoho velkých firem hromadně testuje své zaměstnance, například automobilka Seat k dnešnímu dni již testovala skoro šest tisíc pracovníků.

Fáze uvolňování jednotlivých opatření

Španělská vláda 6. května prodloužila nouzový stav až do 26. května. Současně byla přijata nová opatření věnující se oblastem kultury.

Na počátku května byl také přijat plán postupného uvolňování, jehož aplikace je závislá na reálném vývoji v každé provincii (provincie – území spadající pod autonomní oblast, přirovnatelná k českému kraji). Plán se skládá celkem z pěti fází, každá o délce minimálně 14 dnů. Vstup do fáze 1 je podmíněn zajištěním kapacit zdravotnických zařízení a to jak na JIP, tak na odděleních pro komplikované případy (stanoveno nutné minimum na 10 tisíc obyvatel).

Schválený plán vzbudil velkou polemiku nejen mezi zástupci jednotlivých autonomních oblastí (kteří zpočátku apelovali na decentralizované řešení), ale také v řadách hoteliérů. „Ačkoliv hotely mohou otevřít své kapacity již od 11. května, jejich fungování je i přesto ohroženo zákazem cestování mezi provinciemi a stále platným omezením pro vstup cizinců,“ říká Petra Jindrová, vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Madridu. Vnitrostátní pohyb osob mezi autonomními oblastmi by měl být umožněn od 22. června.

Dne 18. května 2020 je většina území Španělského království ve fázi 1. Výjimkou jsou oblasti, které buď nesplnily faktory pro vstup do další fáze, nebo je tamní situace natolik dobrá, že se nacházejí rovnou ve fázi 2 – zde se jedná pouze o několik ostrovů. Aktuální situaci v jednotlivých oblastech Španělska vidíte na níže zmíněné mapě publikované v deníku el País.

Vstup do Španělského království je umožněn pouze lidem se španělskou národností, občanům EU cestujícím přes španělské území do své vlasti, diplomatům, cizincům s trvalým / přechodným pobytem ve Španělsku, přeshraničním pracovníkům a řidičům mezinárodní dopravy.

Někteří představitelé autonomních oblastí zvyšují svůj tlak na španělskou vládu a Evropskou unii, aby hledala účinná opatření vedoucí k co nejrychlejšímu obnovení volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru. „Otevření evropského prostoru a možnost příjezdu turistů do bezpečných destinací je prioritou pro některé autonomní oblasti, jako Valencie, Kanárské či Baleárské ostrovy,“ dodává Petra Jindrová.

Na počátku tohoto týdne také došlo k rozšíření letišť, které mohou přijímat mezinárodní lety, a k omezení vstupu lodí a rekreačních jachet, pokud jejich domovský přístav není ve Španělsku.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Madrid

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem