Koronavirová situace v Itálii se zhoršila, na vině je omikron

Itálie hlásila koncem prosince a počátkem ledna největší počty nakažených od počátku epidemie. Stejně jako v jiných evropských zemích se zde velmi rychle šíří nová nakažlivější varianta omikron.

Vědci varovali, že se země může vrátit do totálního lockdownu jako na jaře 2020, to ale zatím zřejmě nehrozí. Už v první polovině ledna se počet nakažených začal snižovat.

Itálie zaznamenala v první polovině ledna rekordní počty nákaz na úrovni kolem 230 tisíc případů denně.

Poměrně brzy se ale toto číslo snížilo, 10. ledna měla Itálie 117 405 nově nakažených. Aktuálně je v Itálii pozitivní cca 1 člověk ze 30 – tedy přes 2 miliony lidí.

www.ilrestodelcarlino.it
www.today.it

Fungování karantén v Itálii

Karanténa při styku s pozitivním:

 • neočkovaní musejí na 10 dní do karantény + test (PCR nebo antigenní) na konci, který musí být negativní.
 • Očkovaní s 1-2 dávkami staršími než 120 dnů musí na 5 dní do karantény + test (PCR nebo antigenní) na konci, který musí být negativní.
 • Očkovaní s 3 dávkami se musí sami kontrolovat 5 dní po kontaktu, nosit výhradně FFP2 respirátor po dobu 10 dnů a při projevu některého ze symptomů musí jít na test (PCR nebo antigenní). Pokud příznaky přetrvávají a test je negativní, musí se provést další po 5 dnech. Pokud se u nich neprojeví žádný symptom, není potřeba nic.

Karanténa v případě pozitivního testu či symptomů:

Ten, kdo není očkovaný, kdo byl očkovaný před více než 120 dny a také ti, kteří se zotavili z covidu před více než čtyřmi měsíci, musejí do karantény na 10 dní. Na konci jsou povinni si provést test (PCR nebo antigenní). V případě příznakového onemocnění by měl být test proveden nejméně tři dny po vymizení příznaků.

Kdo byl očkovaný před méně než 4 měsíci musí do karantény na sedm dní + absolvovat test (PCR nebo antigenní) na konci období, který musí být negativní. Pokud je test po sedmi dnech stále pozitivní, je nutno udělat další po několika dnech. V případě příznakového onemocnění má být test proveden nejméně tři dny po vymizení příznaků.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Vstup do Itálie

Na cestu do Itálie z ČR je potřeba splnit tři podmínky: EU Certifikát (v digitální či papírové podobě – o provedeném testu, ukončeném očkování či o zotavení se po prodělaném onemocnění) + antigenní test

24h antigen nebo PCR 48h + PLF formulář

Všichni přijíždějící z Česka i EU, tj. i očkovaní a uzdravení, se musí prokázat antigenním testem ne starším než 24 hodin nebo PCR do 48 hodin, ale nemusejí do karantény.

Neočkovaní musejí mít test a podrobit se pětidenní karanténě a na jejím konci opětovnému testu. Přijíždějící ze zemí mimo EU musí mít test a desetidenní karanténu.

Pozor: Od 10. 1. 2022 dochází k výrazným omezením pro neočkované osoby, tj. ty, které se neprokáží tzv. EU certifikátem po očkování/uzdravení (tzv. Super Green Pass).

EU certifikát o očkování/uzdravení je nyní vyžadován i pro ubytování v hotelech, cestování dálkovými spoji i MHD, pro vstupy do lyžařských areálů a mnohé další aktivity, tj. již nestačí negativní výsledek testu.

Mezinárodní lety a transit tímto opatřením nejsou dotčeny. Pokud nejste očkovaní/uzdravení, lze cestovat na negativní testy (24h antigen a 48h PCR), ale na letiště pro odlet musíte cestovat individuální dopravou.

Pokud do země přilétáte, musíte do karantény a opakovat test – viz podmínky výše. Zároveň upozorňujeme na nezbytnost nosit respirátory FFP2 v MHD atp. Doporučujeme proto, aby turisté navštěvovali Itálii s EU certifikátem pro očkování/uzdravení.

Green pas – základní: vydaný očkováním, proděláním covidu nebo testem (PCR nebo antigenní).

Super green pas – „posílený“: vydaný jen očkováním nebo proděláním covidu.

Od 10. ledna je potřeba mít posílený green pas pro všechny tyto aktivity, venku i vevnitř:

 • restaurace a bary
 • kina a divadla
 • bazény, tělocvičny, týmové sporty, stadiony, sportovní haly;
 • šatny
 • muzea a výstavy
 • wellness centra, lázně (kromě základních úrovní pomoci a rehabilitačních nebo terapeutických činností); kulturní střediska, společenská a rekreační střediska (s výjimkou vzdělávacích středisek pro děti);
 • tematické a zábavní parky
 • herny, sázkové místnosti, bingo haly a kasina
 • hotely a ubytovací zařízení
 • oslavy po obřadech
 • festivaly a veletrhy
 • kongresová centra
 • lyžařské vleky pro turisticko-obchodní účely, i když se nacházejí v lyžařských areálech
 • lodě, vlaky, letadla, autobusy, metro a tramvaje.

Do 10. února budou muset všichni studenti, i starší 12 let, nosit pouze respirátor FFP2.

Bez green pasu se může jen na nákup potravin a do lékáren. Se základním green pasem můžete ke kadeřníkovi, holiči, kosmetičce, do banky, do obchodů a nákupních center, na veřejné úřady, na poštu.

NDR: Green pas kontrolují na ulicích, například v autobusech a při vstupu do metra nebo tramvaje.

Od 15. února bude posílený green pas dokonce povinný, a to pro všechny lidi starší 50 let.

Pro bližší informace doporučujeme sledovat stránky ambasády v Římě nebo Generálního konzulátu v Miláně

Ilustrační fotografi | Alessia Pierdomenico / Shutterstock.com

Zpět na začátek

Ekonomická situace v Itálii a výhled do budoucna

Ekonomika Itálie (HDP) dle prognóz ISTAT narostla v roce 2021 zhruba o 6,4 % a stala se tak tahounem evropské ekonomiky. Časopis The Economist vyhodnotil Itálii jako nejlepší zemi pro rok 2021 a ocenil osobnost a manažerské schopnosti premiéra Maria Draghiho.

V letošním roce odhaduje evropská komise růst kolem 4,7 %. Astronomický dluh se nicméně přiblíží ke 160 procentům HDP.

Pokud země dodrží závazky přijaté v národním plánu obnovy, měla by se italská ekonomika vrátit na předpandemickou úroveň do konce roku 2022. Na trhu práce zůstane míra nezaměstnanosti stabilní kolem 10 %. Zaměstnanost by se mohla ke konci roku 2022 zvýšit; mezitím bude hospodářské oživení doprovázeno především zvýšením počtu odpracovaných hodin.

Během prvního čtvrtletí 2021 vláda připravila dva balíčky opatření na zmírnění hospodářských dopadů epidemie v objemu 32 miliard eur s názvem „Sostegni“ a „Sostegni bis“ za  40 miliard (získané navýšením rozpočtového schodku).

Přibližně polovina prostředků byla určena na podporu firem a OSVČ, na úlevy od fixních nákladů při snížení obratu, na zajištění likvidity a kapitalizaci společností. Pro malé a střední podniky se prodlužuje platnost moratoria na splácení úvěrů a daní do konce roku. Část prostředků půjde i na program Tranzice 4.0 za účelem zvýšení konkurenceschopnosti italského průmyslu a růstu inovací.

Itálie získala z Fondu obnovy (EU) 191,5 miliardy eur, kterými bude financovat infrastrukturní a ekologické projekty a digitalizaci. Dále byl vytvořen doplňkový plán s prostředky ve výši 30,6 miliardy na další konkrétní projekty.

Plán vytyčil 6 prioritních oblastí.

 • Digitalizace, inovace, konkurenceschopnost, kultura
 • Zelená revoluce a ekologická transformace
 • Infrastruktura pro udržitelnou mobilitu
 • Vzdělání a výzkum
 • Začlenění a soudržnost
 • Zdraví

Zpět na začátek

Fungování italských firem a podnikatelského prostředí

Během posledních dvou let došlo k větší kalibraci kontaktů a adaptaci na práci v režimu home office, české firmy a ZK Milán občas registrují zhoršenou komunikaci ze strany italských subjektů vždy ve spojení s horším vývojem epidemie.

Přesto ale lze říci, že u italských firem došlo ke stabilizaci situace a je tedy možné dojednávat nové možnosti spolupráce.

Řada lokálních subjektů přistoupila k větší flexibilitě v online komunikaci, stejně tak k tomuto posunu dochází v oblasti B2B akcí. Je tedy možné realizovat obchodní schůzky přes online platformy.

Osobní schůzky jsou možné, ale velmi záleží na individuálním přístupu každé, jednotlivé firmy a dané sanitární situaci. Řada společností je díky přísným, vládním restrikcím nucena kvůli covidu uzavírat svá oddělení či výrobu, takže v období zvýšených počtu nákaz omezuje externí návštěvy.

Veletrhy v Itálii koncem roku 2021 proběhly za přísných podmínek – návštěvníci museli mít green pas a bylo povinné nošení roušek a respirátorů. Na začátku ledna 2022 však došlo k přesouvání veletrhů z důvodu zhoršení epidemiologické situace. Aktuální kalendář akcí je poměrně rozbitý a organizátoři si často nejsou jisti, jestli daná akce proběhne v uvedeném termínu.

Zahraniční kancelář v Miláně také vnímá zvýšenou poptávku po českých dodavatelích ze strany italských firem. Dá se očekávat, že narušení dodavatelských řetězců z důvodu problematické přepravy či odstávek bude tento trend nadále posilovat. Zároveň však italská vláda zdůrazňuje svoji snahu o reshoring.

V případě zájmu o detailnější informace se neváhejte obrátit přímo na zástupce zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Zpět na začátek

Marek Atanasčev, ředitel zahraniční kanceláře v Miláně

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí