Švédsko se blíží k vrcholu epidemie, ekonomická data jsou lepší, než se čekalo

Severská země zvolila jinou cestu v boji proti koronaviru než většina Evropy. Vláda stanovuje jen mírné restrikce a spoléhá na doporučení a dobrovolnou disciplínu, která je spojena se švédskou náturou. Ekonomiku zatím nechává částečně běžet.

Ve Švédsku bylo ke dni 28. 4. zaznamenáno 19 621 případů infikovaných osob koronavirem, z toho 544 osob je v současné době na jednotkách intenzivní péče. Probíhá testování tempem 50 000–100 000 testů týdně. Celkem zemřelo již 2 355 osob a 1 005 osob se uzdravilo. Infekce zasáhla všechny švédské kraje, nejvyšší výskyt je ve Stockholmu.

Křivka nárůstu onemocnění se ve Stockholmu začíná zaoblovat, zbytek země čeká ještě pravděpodobně nárůst nemocných. Dle odhadů by do 1. května mělo být ve Stockholmu infikovaných virem 26 % procent obyvatel města.

V tuto chvíli se zdá, že se Švédsku podaří dosáhnout takzvané ploché křivky, aniž by bylo třeba sáhnout k restriktivním opatřením. Kde Švédsko selhalo, je počet úmrtí osob, které je osmé nejvyšší na světě v přepočtu úmrtí na 1 milion obyvatel. Je to zapříčiněno tím, že i přes deklarovanou prioritu péče o staré lidi se nákaza rozšířila v domovech důchodců a pečovatelských domech.

Ze zdravotního hlediska vychází švédské odmítání drastických opatření z přesvědčení, že většinová zdravá populace jeví relativně mírný průběh onemocnění. Vláda vydává pouze doporučení, nikoliv příkazy. Švédskou prioritou je péče o staré, nemocné a jinak náchylné k vážnému průběhu nemoci.

Restaurace i školy zůstávají otevřeny

Vláda doporučuje dbát na zvýšenou hygienu, mýt si často ruce, nesahat si na obličej, nosit roušku v případě nemoci. Společnostem je doporučováno umožnit zaměstnancům pracovat z domova, pokud je to možné. Vláda stále apeluje, aby občané Švédska při projevu jakýchkoliv příznaků zůstali doma v karanténě.

Švédsko stále neuzavřelo hranice, prozatím nijak nelimituje pohyb po Švédsku, shromažďovací omezilo na 50 osob, nezavřelo školy a školky (pouze doporučilo uzavřít střední a vysoké školy) a nevyhlásilo nouzový stav. Restaurace, hospody, kavárny a bary mohou zůstat otevřené, ale zařízení mohou poskytovat služby pouze v případě, že mají místa k sezení. Uzavřeny jsou fitness kluby a posilovny.

Podpora za více než bilion

Švédsko poskytlo bezprecedentní balíčky na podporu ekonomiky, které zahrnovaly 800 mld. SEK od Centrální banky, 434,25 mld. SEK od vlády a 200 mld. SEK od Exportní banky, tj. celkem 1434,25 mld. SEK. Dočasné (na 4 měsíce) zrušení daňových odvodů za zaměstnance, aplikovatelné však pouze na maximálně 30 zaměstnanců (sociální pojištění ve výši 10,21 % zůstává nadále v platnosti) – 33 mld. SEK.

Firmy, které již daně uhradily, mohou požádat o vrácení částky (s limitem 1 mil. SEK na podnikatelský subjekt), tj. 13 mld. SEK. Plátci DPH mají odklad o rok. Subjekty, které si pro svou živnost prostory pronajímají, mají možnost příspěvku až do výše 50 % na nájem, tj. 5 mld. SEK. Stát zřídí zvláštní fond ve výši 100 mld. SEK na poskytování rizikových úvěrů tam, kde takový krok banky odmítají. Maximální výše úvěru je 75 mil. SEK, stát bude krýt 70 % a zbylých 30 % komerční banky.

Firmy, které byly nuceny ukončit činnost, budou v režimu „spánku“, po krizi se sníží byrokracie při obnovení jejich činnosti. 1 mld. SEK je vyhrazena na podporu kulturních a sportovních institucí, které zasáhla opatření přijímaná kvůli krizi.

Dopady krize na velké podniky

Velké švédské společnosti vesměs přerušily svůj provoz zhruba na jeden měsíc. Volvo Trucks a Volvo Cars, které dohromady zaměstnávají kolem 45 000 lidí, zastavily svůj provoz 23. 3. a obnovily ho v pondělí 20. 4. 2020. Společnost Scania uzavřela své provozy v Evropě a ve Švédsku 25. 3., a i ona začala opět vyrábět v týdnu od 20. 4. 2020.

Obdobně na tom byly i ostatní velké společnosti. Během měsíce firmy využily všechny druhy podpory státu pro velké firmy, tedy dorovnání platů zaměstnanců, snížení daně za zaměstnance o 50 %, odklady platby DPH a další výhody. Významným krokem pak bylo rozhodnutí Švédské centrální banky o odkupu obligací velkých firem, které přineslo okamžitou likviditu. Toto opatření je navíc dobré i pro švédský stát, protože se v následujících letech investované prostředky státu zase vrátí.

Speciální podpora státu se dostane firmám v odvětvích, které budou nejvíce zasažena, tedy poskytovatelům služeb v dopravě a turistickém sektoru. Pomoc ve výši 5 mld. SEK (zhruba 12,5 mld. Kč) bude směřovat největšímu leteckému dopravci SAS, firmě Swedavia, která má na starosti provoz letišť, a dalším regionálním dopravcům. Masivní pomoc směřuje také do hotelové turistiky, kterou představují dva hlavní velké řetězce Scandic a Nordic Choice.

Ekonomický výhled

Ministryně financí Magdalena Anderssonová přednesla již koncem března zprávu o výhledu švédské ekonomiky, ve které zaznělo, že je Švédsko v relativně dobré pozici, země má rozpočtové přebytky, zadlužení pouze 35 % HDP, ekonomika je robustní. Problém této krize je ten, že šokem prochází nabídka i poptávka, což ji odlišuje od finanční krize v roce 2009. Nejistota je obrovská, vše záleží na tom, jak dlouho tento stav bude pokračovat.

V tuto chvíli Švédsko očekává pokles HDP v roce 2020 o 4,0 %, v roce 2021 však očekává růst 3,5 %. Nezaměstnanost vzroste ze 7 % na 9 %. V důsledku mimořádných balíčků na podporu ekonomiky skončí státní rozpočet namísto v přebytku 47 mld. SEK (+0,95 % HDP) v deficitu 190 mld. SEK (-3,8 % HDP). Zadlužení Švédska se zvýší z 35 % HDP na 40 % HDP, což bude stále jedna z nejlepších hodnot v EU, a inflace spadne na 0,5 %. Zajímavé je, že již v roce 2021 počítá švédská vláda s přebytkem státního rozpočtu ve výši 22,3 mld. SEK, v roce 2022 pak s přebytkem ve výši 51,6 mld. SEK.

Dne 28. 4. 2020 byla zveřejněna další ekonomická data, která již dávají tušit první dopady pandemie. A pro Švédsko dopadly dobře. Tržby v maloobchodě za měsíc březen 2020 vzrostly oproti březnu loňského roku o 2,3 % a objem vzrostl o 0,6 %. Statistika zahraničního obchodu za měsíc březen prozatím nevykázala žádné dramatické propady. V březnu 2020 švédský export oproti březnu 2019 poklesl o prozatím velmi snesitelných 2,1 %, import poklesl o 1,3 %. Obchodní bilance v březnu byla pozitivní ve výši 4,1 mld. SEK (10,25 mld. Kč).

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm, využity také informace ZÚ ČR ve Švédsku

Archiv zpráv ke koronaviru ve Švédsku a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Další informace o situaci ve Švédsku přináší rozhovor s Tomášem Rouskem.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem