Cestovní info aktualizováno 12. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Ve Švédsku končí vlna epidemie, ekonomický výhled je opatrně optimistický

V roce 2023 nejsou pro cestování do Švédska v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Současná situace ve Švédsku je ve znamení končící vlny epidemie. Křivka onemocnění je v setrvalém poklesu a jednotky intenzivní péče s osobami nakaženými koronavirem se téměř vyprázdnily.

Ilustrační fotografie

Švédská cesta: Bez příkazů a zákazů

V současné době probíhá v zemi intenzivní testování jak na onemocnění koronavirem, tak na stav protilátek v krvi osob, které virus prodělaly.

Infekce zasáhla všechny švédské kraje, nejvyšší výskyt onemocnění byl ve Stockholmu. V tuto chvíli se zdá, že se ve Švédsku podařilo dosáhnout takzvané ploché křivky, aniž by bylo třeba sáhnout k restriktivním opatřením. Kde Švédsko bohužel selhalo, je počet úmrtí osob, které je osmé největší na světě v přepočtu na milion obyvatel. Příčinou je to, že i přes deklarovanou prioritu péče o staré lidi se nákaza velmi rozšířila v domovech důchodců a pečovatelských domech. 

Ze zdravotního hlediska vycházelo švédské odmítání drastických opatření z přesvědčení, že většinová zdravá populace má obvykle relativně mírný průběh onemocnění. Vláda vydávala i v době největší krize pouze doporučení, nikoliv příkazy. Švédskou prioritou je péče o staré, nemocné a jinak náchylné k vážnému průběhu nemoci.

Vláda doporučuje dodržovat hygienu, mýt si často ruce, nesahat si na obličej, v případě nemoci nosit roušku. Společnostem je doporučováno umožnit jejich pracovníkům pracovat z domova, pokud je to možné.

Vláda stále apeluje, aby občané Švédska s jakýmikoli příznaky zůstali doma v karanténě.

Švédsko neuzavřelo hranice, stále nijak nelimituje pohyb po Švédsku, shromažďovací limit je 50 osob, nezavřelo školy a školky (pouze doporučilo uzavřít střední a vysoké školy), a nevyhlásilo nouzový stav. Restaurace, hospody, kavárny a bary zůstaly po celou dobu otevřené, ale mohly poskytovat služby pouze v případě, že mají místa k sezení.

Cestování osob z České republiky do Švédska je tedy možné bez jakýchkoliv limitů, po příletu nebo příjezdu do Švédska není nutné se prokazovat PCR testem, ani absolvovat karanténu.

Další informace o situaci ve Švédsku přináší rozhovor s Tomášem Rouskem.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podpora za více než bilion

Švédsko poskytlo bezprecedentní balíčky podpory švédské ekonomiky, které zahrnovaly 800 mld. SEK od Centrální banky, 434 mld. SEK od vlády a 200 mld. SEK od Exportní banky, tedy celkem 1434,25 mld. SEK.

Dočasné (na 4 měsíce) zrušení daňových odvodů za zaměstnance, aplikovatelné však pouze na maximálně 30 zaměstnanců (sociální pojištění ve výši 10,21 % zůstává nadále v platnosti) je 33 mld. SEK.

Firmy, které již daně uhradily, si mohly o částku požádat zpět (s limitem 1 milionu SEK na podnikatelský subjekt) – 13 mld. korun. Plátci DPH mají odklad o rok.

Subjekty, které si pro svou živnost prostory pronajímají, mají možnost příspěvku až do výše 50 % na nájem – podpora ve výši 5 mld. SEK.

Stát také zřídil zvláštní fond ve výši 100 mld. korun na poskytování rizikových úvěrů tam, kde takový krok banky odmítají. Maximální výše úvěru byla 75 mil. SEK, stát pokryl 70%, a zbylých 30 % komerční banky.

Firmy, které byly nuceny ukončit činnost, nezaniknou a budou v takzvaném režimu „spánku“. Po krizi se tím sníží byrokracie při případném obnovení jejich činnosti. Miliarda švédských korun byla vyčleněna na podporu kulturních a sportovních institucí, které zasáhla opatření přijímaná kvůli krizi.

Stockholm, Švédsko

Zpět na začátek

Dopady krize na velké podniky

Velké švédské společnosti vesměs přerušily svůj provoz zhruba na jeden měsíc. Volvo Trucks a Volvo Cars, které dohromady zaměstnávají kolem 45 000 lidí, zastavily svůj provoz koncem března a obnovily ho koncem dubna. I společnost Scania uzavřela své provozy v Evropě a ve Švédsku 25. 3., ale i ona začala opět vyrábět v týdnu od 20. 4. 2020.

Obdobně na tom byly i ostatní velké společnosti. Během tohoto měsíce firmy využily všechny druhy podpory státu pro velké firmy, tedy dorovnání platů zaměstnanců, snížení daně za zaměstnance o 50 %, odklady platby DPH a další výhody.

Významným krokem pak bylo rozhodnutí Švédské centrální banky o odkupu obligací velkých firem, které přineslo okamžitou likviditu. Toto opatření je navíc dobré i pro švédský stát, protože se v následujících letech investované prostředky státu zase vrátí.

Speciální podpora se od státu dostala firmám v odvětvích, která jsou nejvíce zasažena, tedy poskytovatelům služeb v dopravě a turistickém sektoru. Pomoc ve výši 5 mld. SEK (zhruba 12,5 mld. CZK) směřovala největšímu leteckému dopravci SAS, firmě Swedavia, která má na starosti provoz letišť, a dalším regionálním dopravcům. Masivní pomoc byla nasměrována také do hotelové turistiky, kterou představují dva hlavní velké řetězce Scandic a Nordic Choice.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Ekonomický výhled

Ministryně financí Magdalena Anderssonová přednesla již koncem března zprávu o výhledu švédské ekonomiky, ve které zaznělo, že je Švédsko v relativně dobré pozici, země má rozpočtové přebytky, zadlužení pouze 35 % HDP, a ekonomika je robustní.

Problém této krize je ten, že šokem prochází nabídka i poptávka, což ji odlišuje od finanční krize v roce 2009. Nejistota byla a je značná. Po zpomalení v prvním čtvrtletí ekonomika mírně oživovala ve čtvrtletí druhém.

Přestože indikátor ekonomického sentimentu, který měří důvěru podniků a spotřebitelů, v červnu vzrostl, zůstal historicky utlumený, což svědčí o slabé soukromé spotřebě a fixních investicích ve druhém čtvrtletí. 

Míra nezaměstnanosti se navíc v květnu od dubna, kdy byla nejvyšší od listopadu 2014, nezměnila, což dále poukazuje na slabé soukromé výdaje. Pokud jde o export, vývoz zboží se v dubnu propadl téměř o pětinu kvůli slabé celosvětové poptávce. Slibněji pro třetí čtvrtletí se v posledních týdnech zmírnila některá omezení, včetně omezení cestování do některých evropských zemí a účasti na vysokoškolském vzdělávání osob, což by mělo podporovat hospodářskou činnost.

V tuto chvíli Švédsko očekává pokles HDP v roce 2020 o 4,7 %. V roce 2021 však očekává růst 3,8 %. Nezaměstnanost by měla stoupnout ze 7 % na 9 %. Státní rozpočet v důsledku mimořádných balíčků na podporu ekonomiky skončí namísto v přebytku 47 mld. SEK (+0,95 % HDP) v deficitu 190 mld. SEK (-3,8 % HDP).

Zadlužení Švédska stoupne z 35 % HDP na 40 % HDP, což bude stále jedna z nejlepších hodnot v EU. Inflace spadne na 0,5 %. Zajímavé je, že již v roce 2021 počítá švédská vláda s přebytkem státního rozpočtu ve výši 22,3 mld. SEK, v roce 2022 pak s přebytkem ve výši 51,6 mld. SEK.

Ekonomika se tedy letos určitě propadne, protože krize v důsledku pandemie a souvisejících sociálních distančních opatření brání domácí aktivitě i zahraniční poptávce po vývozu. Obrovský a koordinovaný stimul fiskální a měnové politiky by však měl zmírnit pokles. 

Aktuální informace o konkrétních číslech epidemie koronaviru, jakož i o opatřeních vlády a o podmínkách cestování do Švédska najdete na webových stránkách internetového serveru The Local. Informace jsou též k dispozici na webových stránkách Zastupitelského úřadu ČR ve Švédsku.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Švédska

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 12. května 2023)

Při příjezdu do Švédska neplatí od března 2022 žádná zvláštní pravidla v souvislosti s epidemií covidu-19, vstup do země není nijak omezen.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm, využity také informace ZÚ ČR ve Švédsku

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí