Egyptu budou chybět peníze z turismu i od lidí pracujících v zahraničí

K 30. březnu oficiálně Egypt přiznává 656 případů nakažení a z toho 41 mrtvých. Na základě zhoršující se situace egyptská vláda sáhla k dalším opatřením, které vyústily v zákaz shromažďování, omezení otevření provozní doby pro restaurace, malé obchody, kafetérie, noční kluby, zábavní parky, kasina a nákupní střediska.

Nyní je limitována doba pro tyto nařízení od 7 do 18 hodin. Platí do 31. března. Dále jsou zavřeny všechny školy, mešity, kostely, muzea a přímořská letoviska. Letecké a námořní spojení je udržováno jen pro komerční účely převozu zboží.

Prezident Sisi oznámil ve svém projevu další sadu opatření na podporu nejvíce ovlivněných sektorů ekonomiky, jako je výstavba nových bytů a udržení turistického průmyslu. Obě odvětví budou moci žádat prostřednictvím bank o podporu 50 miliard egyptských liber. Prezident rovněž upozornil, že pokud se situace nebude pozitivně vyvíjet, vláda může požádat občany, aby zůstali dva týdny v domácí karanténě.

Lety do oblasti Perského zálivu jsou zastaveny

Vypuknutí pandemie může mít pro Egypt devastující dopady. Už teď je jasné, že příjmy z turistického průmyslu, které tvoří 12 procent HDP, nedosáhnou očekávané výše. Očekávalo se ročně téměř 13 miliard dolarů. Mnoho Egypťanů pracuje v zahraničí a přispívají tak svými příjmy velmi zásadně do ekonomiky země. Ovšem po zastavení letů do Ománu, Kataru, Kuvajtu a Saúdské Arábie se tato možnost rozplynula.

Egyptská vláda už zkraje oznámila sadu pobídek na podporu ekonomiky ve složité situaci, zaviněné propuknutím koronaviru. Snižuje cenu zemního plynu pro všechna průmyslová odvětví a poskytuje miliardu egyptských liber exportérům (jako část balíčku opatření na podporu ekonomiky ovlivněné koronavirem).

Průmysl bude mít levnější elekřinu

Vláda rovněž sníží cenu elektřiny o 10 piastrů pro těžký a střední průmysl s tím, že počítá s udržením těchto cen po dobu nejméně tří let. Továrny a turistické resorty budou platit daň z nemovitosti v odloženém termínu (o tři měsíce později a ve splátkách). Zároveň se snižují poplatky pro investory na burze.

Díky aktivitám Ministerstva zahraničních věcí ČR odletělo 24. března z Hurgády letadlo společnosti Smart Wings s více než stovkou českých občanů, kteří z různých důvodů zůstali až do této doby v Egyptě.

Další opatření utlumí život i ekonomiku

Již několik dní je v zemi zaveden zákaz nočního vycházení s tím, že nesmí být prováděn žádný transport, a to veřejný ani soukromý. V Káhiře, kde se provoz nikdy nezastaví a je provázen neustálým troubením řidičů po celou noc, je toto opatření naprosto ojedinělé. Překvapivě je dodržováno, což je jistě vynuceno i ohlášeními tresty, mezi které patří pokuta 4000 egyptských liber nebo rovnou zadržení. Veškeré služby poskytované ministerstvy jsou pozastaveny, s výjimkou ministerstva zdravotnictví.

Rovněž i místní Ministerstvo zahraničních věcí pracuje jen v omezené míře. Tato opatření zatím platí do 8. dubna. Provoz na mezinárodním letišti v Káhiře je nyní přerušen až do 15. dubna. Avšak je otevřen pro leteckou společnost EgyptAir, která evakuuje Egypťany zpět domů z celého světa.

Mnoho Egypťanů řešilo různé zákazy až dosud tak, že vyrazili na nejbližší pláže v Alexandrii nebo Ain Sokhna, které byly masivně zaplněné. Ve snaze zabránit rozšiřování koronaviru, bylo vládou zakázáno jakékoliv shromažďování tohoto druhu. Vstup k moři je rovněž až do odvolání znemožněn. Školy a univerzity budou uzavřeny do poloviny dubna.

Epidemie versus Ramadán

Otázkou nejvyšší důležitosti je pro všechny obyvatele nyní ten fakt, že se blíží měsíc Ramadánu. Jaká opatření v té době budou v platnosti, jelikož právě v té době lidé chodí nejenom do mešit, ale i ve velkém množství se navštěvují, budou pod drobnohledem každého Egypťana.

Ve snaze bojovat s pandemií, která by mohla zachvátit 100 miliónovou zemi, vyhlásil prezident Sisi plán zvýšit produkci nutných medicínských prostředků o 75 procent. Do výroby budou zapojeny i vojenské továrny. Ze státního rozpočtu se uvolňují dodatečné prostředky ve výši 2,25 miliard egyptských liber.

Renomovaná organizace Institute of International Finance (IIF) predikuje pokles růstů zemí Blízkého východu a Severní Afriky (MENA) z 2,4 procent na 0,8 procenta v roce 2020, což bude nejnižší úroveň, srovnatelná se začátkem devadesátých let.  Současná globální recese vede k redukci obchodů, zahraničních investic, přílivu turistů, odlivu remitencí a v případě Egypta i k poklesu příjmů z provozu Suezkého kanálu.

Pavel Kalina, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Káhira

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem