Cestovní info aktualizováno 17. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Pandemická situace v Egyptě

V roce 2023 nejsou pro cestování do Egypta v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

K 10. lednu 2022 Egypt oficiálně vykázal 951 nových nakažených za den a 31 nově zemřelých (celkem 393 308 případů nakažených a 21 995 zemřelých). Jde o několikatýdenní setrvalý trend, infikovaní jsou nadále soustředěni především v governorátech v Káhiře, Gíze, Alexandrii a v Qalioubiya. Vláda přiznává, že 4. vlna v zemi nadále pokračuje a zřejmě nedosáhla vrcholu.

Ilustrační fotografie

Vývoj situace v Egyptě

Problémem je relativně nízká proočkovanost obyvatel. K 5. lednu bylo oficiálně aplikováno 54,2 milionu očkovacích dávek – cca 21 milionů občanů bylo plně imunizováno a zbytek částečně). K dispozici je dále 64,8 milionu dávek. Vláda zřídila zhruba 1400 očkovacích center v nemocnicích ve všech governorátech. On-line registrace akceptuje i další cizince (teoreticky bez ohledu na pobytový titul), nelze však vybrat druh očkovací látky.

ČR věnovala Egyptu 692 000 dávek v hodnotě 4,5 mil. EUR, USA např. 1,6 mil. dávek (obě země prostřednictvím COVAX). Egypt údajně do konce ledna 2022 obdrží první dodávky léků proti koronavirům – Paxlovid společnosti Pfizer pro léčbu 20 000 pacientů a Evusheld společnosti AstraZeneca (50 000 pacientů).

Od 15. listopadu zakázala vláda všem pracovníkům, kteří nebyli očkováni, přístup do vládních budov.

Dne 4. prosince ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že po příletu na mezinárodní letiště v Káhiře pozitivně testovalo na variantu omicron 3 osoby, podle informací ministerstva zdravotnictví. Dominantní variantou v Egyptě zůstává i v lednu 2022 delta.

Pozitivním posunem je de facto široká možnost nákupu např. roušek pro veřejnost za přijatelné ceny. V době zpracování nebylo zaznamenáno oficiální přiznání omikron mutace v Egyptě.

Podmínky pro vstup do Egypta platné od 1. 9. 2020 zůstávají beze změny pro neočkované. Plně očkovaní (to znamená 14 dní po druhé dávce, respektive 14 dní po první dávce jedno dávkové vakcíny) mohou cestovat bez omezení. Egypt uznává všechny vakcíny schválené WHO (tedy i čínské a ruské).

U ostatních cestujících zůstává povinnost tištěných PCR testů zachována (s platností ne starší než 72 hodin) nebo antigenní test starý 24 hodin (směrodatná je doba nabrání testu a doba přímého letu do Egypta). Podmínky návratu do ČR jsou určovány českou stranou.

Z hlediska odletů do ČR je pro cestovatele důležité kontrolovat stránky přepravců – např. Lufthansa v minulosti zavedla povinnost předložit PCR test ne starší 48 hodin (oproti běžné praxi 72 hodin), vyžadovány jsou často výhradně masky FFP2. Egypt naopak zahájil vystavování vlastních vakcinačních certifikátů s QR kódem, jeho přijatelnost v EU je však zatím nejasná.

ZÚ Káhira zaznamenal 13. 11. 2021 v zemi (Hurgáda) první případ úmrtí českého občana na covid-19.

Zpět na začátek

Situace v Súdánu a Eritreji

Súdán

Situace se liší v závislosti na governorátu, nejvážnější je v Chartúmu. Jednotlivé súdánské regiony jsou do značné míry autonomní a protikoronavirová nařízení, včetně úrovně zákazu vycházení, se proto v různých částech země liší (EU).

Proočkovanost je velmi nízká – problémem je i nízký růst očkovací tendence a omezené testování (cca 5,5 mil. podaných látek, 1,23 mil. plně očkovaných osob – 2,8 % obyvatel v lednu 2022). Cílem vlády bylo proočkovat do konce roku 8 milionů občanů (20 % populace) a 40 % do konce roku 2022, cíle se nedaří dosáhnout.

Súdán získává látky prostřednictvím COVAX a za pomoci UNICEF, většinu tvoří AstraZeneca a zřejmě Sinopharm. Základními problémy jsou jeho schopnost látku distribuovat, podávat (nedostatek kapacit), skladovat ve vhodných podmínkách a politická krize v zemi.

Mezinárodní letiště v Chartúmu funguje ve standardním režimu (zejména Fly Dubai, Etiopian Airlines a Egypt Air). Vzhledem k problematické politické situaci však může být cestování z/do země omezeno, problémem může být i periodická blokace internetu a mobilních sítí.

Eritrea

K situaci nejsou podrobnější aktuální informace. Podle informací Delegace EU se však situace vrací de facto do normálu. Informace o očkování nejsou dostupné, lze předpokládat mimořádně nízkou úroveň.

Po 24. květnu byly obnoveny lety zejména Fly Dubai, Etiopian Airlines a Egypt Air. Cestovatelé jsou povinni předložit PCR test ne starší než 72 hodin.

Jsou registrovány dlouhodobé problémy s humanitárními dodávkami a povoleními pro mezinárodní lety (dle Delegace EU).

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Egypta

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 17. května 2023)

Egypt zrušil kontroly očkování při vstupu do země. V denním tisku již nejsou zveřejňovány počty pozitivně testovaných. Teoreticky se mají roušky nosit například v muzeích, ale v praxi to většinou není vyžadováno. Někteří lidé roušky dobrovolně nosí.

Cestování (návrat) do EU je dáno předpisy jednotlivých zemí, většinou není omezeno.

Zdroj: Al Ahram Online, Egypt Today, Delegace EU

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Súdánu

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 17. května 2023)

Vzhledem k válečné situaci nejsou z tohoto teritoria žádné zprávy.

Zdroj: Delegace EU
Pavel Kalina, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Afrika | Egypt | Zahraničí