Cestovní info aktualizováno 10. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Indonésie dává miliardy dolarů na podporu ekonomiky

V roce 2023 nejsou pro cestování do Indonésie v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

V Indonésii bylo k 11. květnu přes 14 tisíc potvrzených případů covid-19 a téměř tisíc úmrtí, což zemi řadí mezi ty s nejvyšší fatalitou (7 %).

Ilustrační fotografie | happystock / Shutterstock.com

Počet nakažených v Indonésii bude pravděpodobně řádově vyšší, protože vzhledem k nedostatku testovacích sad bylo otestováno během února až května celkem pouze asi 100 000 lidí (daleko méně lidnaté Česko má například 300 000 otestovaných).

Informace o leteckém spojení do Evropy

GARUDA AIRLINES

Prozatím létá na trase Jakarta – Amsterdam. Aktuální informace na webu aerolinek

QATAR AIRWAYS

Qatar Airways dočasně pozastavují lety z Doha do Prahy v období od 19. 4. do 31. 5. 2020. Další informace.

Indonésie ruší mezinárodní lety, proto by si měli Češi, kteří zde uvízli, s návratem pospíšit. V případě konzulární potřeby se čeští turisté mohou obrátit na konzulární pohotovostní linku +62 8111 941 251.

V souvislosti s rušením vnitrostátních letů od 24. 5. informuje Ministerstvo zahraniční Indonésie, že mezinárodní letiště Sukarno-Hatta v Jakartě zůstává v provozu pro mezinárodní lety, nákladní leteckou přepravu a repatriační lety Indonésanů ze zahraničí.  

Vyjádření MZ Indonésie

Vnitrostátní lety jsou přerušeny

V souvislosti se zákazem tradičního cestování za rodinami v rámci Ramadánu a posledního týdne svátků Idul Fitri (Lebaran) dochází  k přerušení vnitrostátní letecké přepravy osob s platností od 24. 4. do 1. 6. 2020.

Nemocnice nebudou stačit

Prezident Jokowi vydal dekret o přerozdělení státního rozpočtu i regionálních rozpočtů na pomoc a distribuci zdravotnického materiálu. Prezidentské nařízení znamená přerozdělení finančních prostředků ze státních ministerstev, místních správ a vládních agentur na pomoc s bojem a omezením nákazy covid-19.

V reakci na zdravotnickou krizi ministerstvo zdravotnictví rozdělilo celkem 10 tisíc zdravotnických sad, včetně ochranných zdravotnických pomůcek, několika zdravotnickým agenturám a určeným střediskům pro boj proti nemoci po celé zemi.

Vláda také bude v blízké budoucnosti distribuovat 95 tisíc dalších dodávek ochranných prostředků do několika provincií po celé zemi.

Národní bezpečnostní služba (BIN) vydala 4. dubna varování k postupu šíření nemoci s tím, že vrchol očekává v červenci s počtem nakažených 106 000. Tento odhad počítá ovšem s tím, že nemoc se šíří po stejné trajektorii jako doposud – asi 27 000 případů se odhaduje koncem dubna a 95 000 nakažených koncem května. Model je z pohledu dalších odborníků velmi optimistický, protože nebere v potaz naprostý nedostatek testovacích sad a dostupných laboratoří.

Ilustrační fotografie

Tato odhadovaná čísla se oficiálně k prvnímu květnovému týdnu sice nepotvrdila, ale důvodem je velmi pomalé a nedostatečné testování. Začátkem května koordinující ministr pro lidské zdroje a kulturu optimisticky vyhlásil, že Indonésie zaznamenává pouze mírný nárůst případů onemocnění covid-19 v porovnání s ostatními zeměmi ASEAN a poznamenal, že trend je ustupující.

Oponující odborníci ovšem argumentují tím, že vláda i nadále operuje se špatnými informacemi, když vůbec nebere v potaz mizivou testovací kapacitu indonéského zdravotnictví a vysoký poměr zemřelých.

Dle vědců nelze brát vládní data seriozně, pokud se málo testuje, protože Indonésie k 9. květnu otestovala pouze 108 tisívc lidí, což je méně než 1 600 denně (počítáno od prvního testování 3. března). To znamená 0,39 otestovaných na 1 000 obyvatel, což je jeden z nejhorších poměrů na světě.

Vládní úředníci s oblibou uvádějí porovnání nakažených v lidnaté Indonésii kolem 14 000 (přes 260 mil obyvatel) vůči městskému státu Singapuru přes 23 tisíc (6 milionů obyvatel), ovšem bez uvedení počtu testovaných. I sousední Vietnam má daleko více pokrytí testy s poměrem 2,68 testu na 1000 obyvatel. Více testů znamená větší zachycení a evidence většího počtu nakažených, respektive mnohem reálnější obrázek o skutečné situaci.

Úspěch při vývoji testovacích látek na covid-19

Ministerstvo výzkumu a technologií oznámilo 4. května, že očekává v nejbližších dnech produkci prvního lokálně vyrobeného rychlotestu na covid-19. Do poloviny května by měla být vyrobena první dávka v počtu 10 000 kusů v konsorciu složeném z místní technologické agentury Technology Assessment and Application Agency (BPPT), Airlangga University, Gadjah Mada University v Jogykartě a státního výrobce zdravotnických zařízení Hepatika.

Výroba testů používající metodu polymerázové řetězové reakce (PCR) je mnohem složitější a bylo zatím vyrobeno jako prototyp prvních 10 kusů ve spolupráci se státní farmaceutickou firmou Biofarma.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Opatření v datech

8. května. Mezinárodní letiště Soekarno-Hatta v Jakartě zpřísňuje zdravotní opatření pro cestující na mezinárodních i vnitrostátních letech. K požadavku na předložení potvrzení vydaného příslušnou zdravotní autoritou o negativním testování na koronavirus, event. potvrzení, že osoba je zdravá, se přidávají též rychlotesty. Na letišti budou kontrolovány zdravotní certifikáty, teplota cestujících a poskytovány rychlotesty na covid-19.

Informace na webu letiště Soekarno-Hatta

24. dubna. Vláda zakázala cestování v souvislosti se svátkem Idul Fitri (na konci Ramadánu) a tradičním každoročním návratem lidí za rodinami do svých domovů z Jakarty a dalších velkých měst Jávy. Zákaz  platí především pro nejpostiženější oblasti, tzv. Red zone Covid-19, nebudou však zcela blokovány silnice a přístup k veřejné dopravě.

Zákaz cestování je účinný od 24. dubna, ale sankce budou vymáhány až od 7. května. Každoročně odjíždí domů z místa práce do všech koutů Indonésie přes 20 milionů lidí a pravidelně tak tráví hodiny v obrovských zácpách. Takové množství lidí přesouvající se z oblastí nákazy by bylo jistě znamenalo obrovské nebezpečí dalšího šíření viru.  

Ministerstvo dopravy vydalo zákaz pro osobní leteckou dopravu od 24. 4. do 1. 6. 2020. Zároveň se zákaz bude vztahovat na všechny typy veřejné a soukromé dopravy – kromě letecké, též námořní, pozemní a železniční dopravy, s výjimkou vozidel přepravujících vůdce státních institucí, policejních a vojenských vozidel, sanitek, hasičských vozů, pohřebních vozů a vozidel přepravujících logistické zásoby, základní zboží a léky. Přeprava zboží je nadále povolena.

Přehled omezení možnosti cestování:

  • přerušení vnitrostátní osobní letecké přepravy (24. 4. – 1. 6.)
  • zákaz cestování za rodinami auty, autobusy, motocykly (24. 4. – 31. 5.)
  • přerušení vnitrostátních dálkových vlakových spojů (24. 04. – 15. 6.)
  • přerušení vnitrostátní námořní přepravy (24. 4. – 8. 6.) 

Dle vyjádření MZV Indonésie se toto opatření netýká mezinárodních letů. Mezinárodní letiště Sukarno-Hatta v Jakartě zůstává v provozu pouze pro mezinárodní lety, nákladní leteckou přepravu a repatriační lety. 

Vyjádření Ministerstva zahraničních věcí Indonésie je dostupné na webu ambasády ČR v Jakartě

15. dubna. Satelitní velká města v okolí Jakarty přijala statut Large-Scale Social Restriction (PSBB) – opatření vydané Ministerstvem zdravotnictví. Jedná se o oblasti měst Bogor, Depok, Bekasi, odkud miliony lidí dojíždějí za prací do Jakarty. Opatření dává guvernéru Západní Jávy možnost uplatnit výkonnou moc při zavádění opatření jako v Jakartě (viz níže – omezení dopravy, omezení pohybu obyvatel, uzavření obchodů, zákaz shromažďování apod.)

12. dubna. Z rozhodnutí guvernéra Jakarty je od 12. dubna povinné nosit obličejové roušky v hromadné dopravě, tzn. TransJakarta Bus Service and MRT (místní metro) za účelem prevence šíření nemoci covid-19. Jakarta se tak alespoň částečně přidává jako jedno z posledních velkých měst k nařízení a myšlence, že nosit obličejové roušky má smysl pro vzájemnou ochranu.

10. dubna. Z rozhodnutí guvernéra Jakarty platí od 10. 4. pro hlavní město zesílená restriktivní opatření za účelem zastavení šíření nemoci covid-19. Ta byla 24. dubna prodloužena o čtyři týdny až do 22. května.

Patří mezi ně zákaz shromažďování skupin nad pět osob, zákaz veřejných náboženských setkání, společenských a kulturních aktivit, omezení veřejné dopravy (v provozu pouze od 6:00 do 18:00) a zákaz motocyklových taxi služeb (Grab, GoJek – aplikace podobné Uberu). Stále platí doporučení pro práci z domova, tam, kde je možné. Školy jsou zavřené. Dostupné jsou strategické obory jako energetika, dodávky potravin, lékárny, benzínové stanice, banky.

2. dubna
Ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že z rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti a lidských práv vydává dočasný zákaz vstupu a/nebo tranzitu cizinců do Indonésie. Toto nařízení platí od 2. dubna do doby opětovného povolení.

Zákaz se týká všech cizinců, turistů a návštěvníků s následujícími výjimkami:

  • držitelé Temporary Stay Permit (ITAS) a Permanent Stay Permit (ITAP) v Indonésii,
  • cizinci s indonéskými diplomatickými vízy a služebními vízy,
  • cizinci s diplomatickým povolením k pobytu a cizinci s tzv. service povolením k pobytu v Indonésii,
  • cizí pracovníci vyslaní v rámci lékařské pomoci a pracovníci v rámci humanitární pomoci,
  • palubní personál (námořní, letecké či pozemní dopravy),
  • cizinci/expatriaté pracující na Národních strategických projektech.

Cizinci s výjimkou pro vstup musí splnit následující podmínky:
Předložit platný zdravotní potvrzení/certifikát (v angličtině) vydané zdravotním úřadem k tomu oprávněným ve své domovské zemi
Zdržovat se po dobu minimálně dvou týdnů v zemi s nevýznamným výskytem případů covid-19. Podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

28. března: Ministerstvo průmyslu vydalo opatření, které má dočasně odstranit technické a administrativní požadavky a překážky pro import důležitých ochranných pomůcek a lékařských zařízení či vybavení tak, aby se neprodlužoval stav nedostatku těchto pomůcek jak pro lékařský personál, tak i pro obyvatelstvo.

Vláda rovněž oslovila textilní výrobce v zemi, aby okamžitě přestavěli své výrobní kapacity a začaly vyrábět roušky. Textilní firma Pan Brothers souhlasila s tím, že se pokusí vyrobit 20 milionů pratelných masek pro vícero použití během dubna.

Další firma, start-up Nusantics, připravuje vyrobit během následujících tří týdnů prototyp testovací sady na covid-19 a potom vyrobí až 100 tisíc kusů.

27. března: Vláda představila plán na vydání státních dluhopisů, jejichž výnosy by měly pomoci indonéskému podnikatelskému sektoru. Bude vytvořen státní tzv. “Recovery fond“ na podpůrné programy pro firmy postižené v důsledku opatření spojených s pandemií covid-19.

Indonéská vláda také vyčlenila 3,9 mld USD na státní výdaje spojené s bojem proti šíření nemoci, spolu s dalšími 7,3 mld USD na stimulaci ekonomiky.

Indonéská měna Rupie (IDR) oslabila o 20% v porovnání s lednem 2020. Rupie je na úrovni 16 277 za USD a je na tom nejhůře ze zemí ASEANu. Národní banka, Bank Indonesia, doposud vydala 10,3 mld USD nákup státních dluhopisů a bude nadále v intervencích s cílem pokusit se stabilizovat místní měnu.

Vláda rovněž oznámila, že přistoupí v případě nutnosti ke zvýšení zastropování deficitu státního rozpočtu ze současných 3% na 5% celkového rozpočtu, aby si mohla půjčit více financí.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Finanční pomoc půjde až 70 milionům lidí

Vláda uvedla, že vyplatí zhruba 2,3 miliardy dolarů na pomoc znevýhodněným obyvatelům v oblastem zasažených nemocí. Informovala také, že je připravena vyplatit 38 trilionů rupií (asi 2,3 miliardy dolarů) na programy sociální záchranné sítě, aby pomohla až 70 milionům znevýhodněných občanů vyrovnat se s finančními dopady nemoci. (Indonésie má zhruba 270 milionů obyvatel.)

Mnisterstvo financí plánuje vyplatit další prostředky na covid-19 prostřednictvím programu Family Hope Program (PKH) nebo Staple Food Card. V roce 2019 vláda rozdělila pomoc prostřednictvím programu Family Hope asi deseti milionům rodin.

Indonésská vláda má také program na poskytování rýže pro potřebné. V loňském roce distribuovala rýži zdarma pro 15,5 milionu rodin. Všechny programy sociální záchrany společně by pomohly asi 70 milionům znevýhodněných lidí v zemi, uvádí ministerstvo financí.

Podle zprávy Světové banky s názvem Aspiring Indonesia je pouze jeden z pěti Indonésanů ekonomicky zabezpečený, což znamená, že kolem 24,8 milionů (víc než devět procent populace) žije za méně než jeden dolar denně a více než 60 milionů lidí je ohroženo upadnutím do chudoby.

Podpora pro malé a střední podniky

Vláda bude poskytovat podporu mikrofirmám, malým a středním podnikům ve formě slevy úroků na půjčky. Zatímco obvykle komerční úvěry začínaly na 7 procentech, nyní budou k dispozici půjčky s úrokem mezi 2 až 6% do výše 10 miliard IDR (cca 671 000 dolarů).

Firmy propouštějí, o práci přišlo již 2,8 milionu zaměstnanců

Díky zavedení restrikcí omezení pohybu, práce z domova a zavření mnohých firem dochází k utlumení výroby, což má za následek propouštění pracovníků. Ke dni 13. 4. bylo hlášeno přes 2,8 milionu lidí, kteří ztratili práci v souvislosti s vládními opatřeními zabraňujícím šíření nemoci covid-19.

Vláda připravila balíček pomoci pro tyto nově nezaměstnané, který je schopný pokrýt celkový počet až 5,6 milionu lidí. Obvyklý počet nezaměstnaných v Indonésii v minulém roce činil cca 7,05 milionu a průměrná míra nezaměstnanosti byla 5,28 %.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

EU poskytla Indonésii 6 milionů eur

Evropská unie vyčlenila šest milionů eur na počáteční podporu reakce Indonésie na covid-19. Fond bude podporovat evropské a indonéské nevládní organizace spolupracující na řešení zdravotních a socioekonomických dopadů krize v Indonésii.

Projekty EU budou financovat opatření v oblasti veřejného zdraví a hygieny, psychosociální poradenství pro nejvíce ohrožené skupiny obyvatel, distribuci zdravotnických souprav (masky, teploměry, dezinfekční prostředky) ohroženým komunitám a pomoc zdravotnickým pracovníkům.

Jedná se o první ze série finanční podpory EU pro Indonésii v souvislosti s reakcí na pandemii. Další pomoc unie zahrnuje financování skrze Světovou banku s cílem poskytovat ekonomické poradenství indonéskému ministerstvu financí za účelem optimalizovat správu balíčku hospodářské a sociální podpory vyhlášeného vládou. Kromě toho EU pracuje na aktivizování finančních zdrojů na podporu zvyšování kapacit místních nemocnic.

Pozn.: EU připravila celkem 350 milionů eur na pomoc regionu ASEAN v boji proti koronaviru a zmírnění dopadů pandemie v zemích JV Asie. EU bude podporovat opatření na úrovni jednotlivých zemí a regionů na řešení bezprostřední zdravotní krize, posílení zdravotních systémů a zmírnění hospodářských a sociálních důsledků.

Zpět na začátek

Nejčastější otázky a odpovědi

Mám v nejbližších dnech letenku z Indonésie a nevím, jestli můj let bude či nebude zrušený. Chtěl bych Indonésii opustit co nejdříve. Co mám dělat?

V takových případech kontaktujte leteckou společnost, u které máte zakoupenou letenku. Letecká společnost by Vám měla zajistit alternativní let, případně nabídnout předsunutí data Vašeho odletu na dřívější termín odletu, k jehož zrušení dle předpokladu nedojde.

Pobývám v Indonésii v rámci třicetidenního bezvízového styku, „visa on arrival“ a vypšela mi platnost pobytu, respektive mi platnost pobytu v nejbližších dnech vyprší. Nemohu se za současné situace rušení letů dostat z Indonésie. Budu mít problém s indonéskými imigračními úřady (pokuta 1 tisíc IDR za jeden den nad rámec pobytového povolení)?

Ředitelství imigrační služby Ministerstva pro právní záležitosti Indonésie dalo rozhodnutí platné od 23. 3., dle kterého zahraniční občané, kteří přicestovali do Indonésie  v rámci 30-denního bezvízového režimu nebo „visa on arrival“, nebudou postihováni za překročení pobytového oprávnění a nemusí žádat o žádný jiný pobytový titul, aby mohli setrvat na území Indonésie po dobu trvání současné situace kolem šíření covid-19.

Zamýšlím prodloužit si pobyt v Indonésii vycestováním na několik dnů mimo zemi a poté se vrátit zpět. Přichází taková možnost v úvahu, eventuálně do které země v regionu takto vycestovat?

Pokud vycestujete z Indonésie, nebudete vpuštění zpět bez platného víza. Nyní vstupují v platnost nová omezení, která zavádí Indonésie pro vstup do země. Mezi tato omezení patří i zrušení bezvízového styku (pro občany ČR dosud platil třicetidenní bezvízový pobyt) a visa on arrival, přičemž toto opatření bude v platnosti 30 dnů. Všichni cestovatelé, kteří budou chtít navštívit Indonésii, musí požádat o vízum na indonéské ambasádě a k vízové žádosti doložit zdravotní potvrzení o neinfekčnosti vydané relevantním zdravotnickým zařízením v zemi svého původu/pobytu.

Je lepší v současné situaci zůstat v Indonésii, nebo se vrátit zpět do ČR?

Dochází k rušení řady leteckých spojení z Indonésie s přestupy k cestě dále do ČR či jiných evropských zemí. Vzhledem k nejistému dalšímu vývoji šíření koronaviru covid-19 v Indonésii, doporučujeme českým turistům, aby se navrátili do ČR nejbližším možným leteckým spojem.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Indonésie

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 10. května 2023)

V Indonésii je situace stabilní, v následném období se neočekávají žádná protikoronavirová opatření. Vstup do země je podmíněn pouze předložením očkovacího certifikátu (alternativa negativní test PCR).

Užívání roušek je pouze doporučené.

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Jakartě, zahraniční kanceláře CzechTrade Jakarta

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Indonésie | Zahraničí