Japonsko: Virus útočí, situace se zhoršuje

Situace v Japonsku se podobně jako jinde i nadále vyvíjí. Donedávna zde nepřibývalo tolik nakažených jako v Íránu či Evropě, vláda se snažila aktivně předejít dalšímu šíření viru. V posledním březnovém týdnu se ale situace dramaticky zhoršila. O rok bude odložena letní olympiáda v Tokiu.

Po dlouhou dobu se zdálo, že je situace relativně pod kontrolou. Vysoká čísla nově nakažených – a to především v Tokiu a přilehlých prefekturách – z posledního březnového víkendu však zemi přiblížila k vyhlášení nouzového stavu, upozorňuje ředitel sdílené zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Japonsku Richard Schneider.

S rostoucím počtem nakažených v hlavním městě (v úterý 31. března rekordních 78 případů a celkově již více jak 500 prokázaných nakažení) sílí v řadách odborníků i politiků hlasy požadující od premiéra Abeho vyhlášení nouzového stavu, jenž by poskytl guvernérům v nejvíce zasažených prefekturách účinnější nástroje v boji se šířící se nákazou.

Sám premiér během víkendové tiskové konference sice uvedl, že situace je velmi vážná a že se země nouzovému stavu pravděpodobně nevyhne, v pondělí však prostřednictvím mluvčího vlády vzkázal, že se šířící spekulace o vyhlášení od prvního dubna nezakládají na pravdě.

Pomoc menším firmám

„Vláda už vyčlenila 410 miliard jenů (94 miliard korun) na pomoc malým a středním firmám, nemocnicím a rodičům, kteří musejí zůstat doma a starat se o školou povinné děti. Vláda pracuje na přípravě záchranného ekonomického balíčku, který by měl svou velikostí překonat i protikrizová opatření z roku 2008. Ta tehdy přišla celkově na 57 bilionů jenů (13 bilionů korun),“ shrnuje ředitel sdílené zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest v Japonsku.

Postupně dochází i k zpřísňování pravidel pro vstup do země. Zatímco doposud byl vstup zakázán pouze cestujícím přijíždějícím z vybraných regionů Číny, Jížní Korey, Iránu a vybraných 21 evropských zemí, nově bude zákaz vstupu rozšířen i na ty, kteří 14 dnů před příjezdem do Japonska pobývali například v USA, Kanadě či Velké Británii. Omezení budou dále rozšířena i na celou Čínu a Koreu.

„V souvislosti s těmito omezeními byly zrušeny všechny veletrhy plánované na duben včetně těch, kde jsme plánovali účast českých exportérů,“ doplňuje Schneider.

Index Nikkei tokijské burzy monitorující 225 největších japonských firem poprvé od roku 2016 klesl pod 17 000 bodů. Koncem března se sice index vyšplhal k hodnotám okolo 19 000 bodů, stále se však jedná o výrazný propad při srovnání s lednovými čísly, která se pohybovala okolo 23 až 24 tisíců bodů.

„Zároveň byly zveřejněny statistiky japonských importů za únor, které jsou meziročně nižší o 14 procent, v případě importů z Číny dokonce o 47 procent. Nejvíce klesal dovoz oblečení, elektroniky, mořských plodů, zeleniny a nábytku,“ připomíná Schneider.

Japonská vláda i MOV dlouho trvaly na tom, že se olympiáda se uskuteční v původním termínu, ale nakonec se společně dohodly na ročním odkladu největší světové sportovní akce. Nově by hry měly proběhnout ve dnech 23. července až 8. srpna 2021.

V Evropě postupně omezují nebo zcela přerušují výroby japonské firmy především v automobilovém průmyslu. Výrobu přerušily automobilky Toyota ve Francii, Portugalsku a Česku, Nissan v Británii a Španělsku, Yamaha ve Francii a Itálii.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Tokio

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem