Cestovní info aktualizováno 11. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Pandemická situace ve Vietnamu po oslavách lunárního Nového roku

V roce 2023 nejsou pro cestování do Vietnamu v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Ke dni 17. 2. 2021 je evidováno celkem 2 311 případů nákazy koronavirem, 1 573 pacientů bylo propuštěno, a celkový počet úmrtí je 35. Poslední komunitní nákaza je evidována ve městech na severu země, Hai Duong, Hanoj a Quang Ninh. Dne 17. 2. 2021 byla zavedena 14denní karanténa v Ho Či Minovo Městě pro všechny, kteří přicestují z postižených oblastí ze severu země.

Ilustrační fotografie

Toto opatření bylo přijato z důvodu ukončení oslav TET, tedy lunárního Nového roku, známého také jako „čínský nový rok“, kdy se valná část obyvatel vrací z návštěvy rodin zpět do města za prací. Úřady budou navíc testovat příchozí z postižených oblastí na covid-19.

Dne 14. 2. 2021 bylo rozhodnuto o setrvání uzavření škol do 28. 2. 2021, a o povinném přechodu na online výuku.

Omezení letů a vstupu do země:

Momentální situace znovu zpřísňuje podmínky vstupu do Vietnamu, i nadále je do odvolání pozastaveno vydávání turistických víz, navíc se uvažuje o zpřísnění pravidel i pro doposud povolené vstupy mezinárodních expertů či významných pracovníků a strategických partnerů při státních zakázkách.

Povolení pro vstup do země bude pravděpodobně dovoleno pouze osobám, které disponují platným vízem nebo mají pracovní povolení a rezidenční kartu. Návrh byl již předložen a očekává se jeho schválení.

Ekonomické dění a obchodní příležitosti

Dne 1. srpna 2020 vstoupila v platnost EVFTA, tedy dohoda o volném obchodu mezi Vietnamem a EU, která citelně snižuje, či dokonce odpouští celní zatížení na vybrané zboží. Postupné uvolňování tarifu je naplánováno na 15 let.

Ve Vietnamu stále přibývá zájem o vybudování továren, kam nejen čínské společnosti plánují přesunout výrobu. Průmyslové zóny se připravují na rozšíření dosavadních kapacit a jednotlivé provincie nabízí investiční pobídky pro stimulaci lokální ekonomiky a zvýšení počtu pracovních míst.

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Vietnamu

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 11. května 2023)

Situace ve Vietnamu je stabilní, v platnosti nejsou žádná opatření.

Ivan Nikl, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Ho Či Minovo Město

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí