Vietnam: Žádné případy mimo karanténu, repatriace občanů pokračuje

Vietnam eviduje k 25. květnu 325 nakažených. Během jednoho týdne došlo k nárůstu o pouhých pět případů, které se navíc objevily u lidí v karanténě. Za novými případy je repatriace vietnamských občanů ze Spojených arabských emirátů, Ruské federace, USA, Kanady a dalších zemí.

Dotčené orgány nadále organizují repatriační lety svých občanů. Proto lze očekávat další nárůst nových případů. Všichni přijíždějící budou stále uvedeni do karantény. Už celých 37 dní se nevyskytl nový případ nakažení mimo karanténu.

Hanoj eviduje 114 případů (dva z repatriačních letů), což je nejvyšší počet v zemi. Následuje Ho Či Minovo Město s 58 případy, poté Thái Bình s 29 případy (23 z repatriačních letů) a Bąc Liêu s 21 případy (18 z repatriačních letů).

Na covid-19 zatím ve Vietnamu nikdo nezemřel. V kritickém stavu jsou již jen dva pacienti.

Počet vyléčených vzrostl na hodnotu 267, tím pádem zůstává 58 aktivních případů. Před nedávnem se u několika pacientů znovu vyskytl pozitivní nález. Naštěstí tito pacienti dodržovali bezpečnostní opatření a nadále moc nevycházeli z domu. Nákaza v jejich okolí zatím nebyla potvrzena.

Ve zdravotnických zařízeních se nachází přes 100 pacientů, více než 5 000 lidí je rozmístěno po státních karanténách a zhruba 10 000 občanů je monitorováno v domácí izolaci. Vietnam patří k zemím s nejvyšším podílem testů na covid-19 vůči potvrzeným případům. V průměru se denně využije 27 000 testů.

Trvající opatření

Vzhledem ke zhoršující situaci na konci března nicméně zavedla vietnamská vláda celostátní sociální izolaci od 1. do 15. dubna. Situace se v průběhu dubna relativně uklidnila. Nicméně vláda tato opatření v řadě oblastí prodloužila do 22. dubna. Došlo k rozdělení na oblasti s vysokým, středním a nízkým rizikem. Mezi oblasti s vysokým rizikem patří pár distriktů ve městech Hanoj, Ha Giang a Bac Ninh.

Do oblastí se středním rizikem momentálně spadá obecně Hanoj, Ha Giang nebo Ho Či Minovo Město. S účinností od 23. dubna byla celostátní sociální izolace (tzv. sociální distancování) zrušena. Nadále přetrvávají opatření z Nařízení číslo 15.

Společnosti, především továrny a závody, kde se sdružuje větší počet lidí, byly vyzvány, aby zajistily odstup mezi pracovníky alespoň dva metry, nošení roušek, využívání dezinfekcí a neustále sterilizovaly prostředí na základě státních regulací. Tyto společnosti přitom nesou plnou zodpovědnost za nedodržení státních regulací, které by mohlo ohrozit jejich zaměstnance.

Ve většině měst došlo k omezení veřejné dopravy, která se momentálně vrací průběžně do starých kolejí. Vláda zrušila povinnou minimální vzdálenost ve veřejné dopravě, ale vyzvala občany, aby omezili stravování během cest a dodržovali hygienické pokyny. Občané jsou povinni aktualizovat své zdravotní prohlášení a prokázat se jím při cestování pomocí veřejných prostředků.

Náměstek premiéra zdůraznil, že Vietnam vyhrál jednu bitvu, nikoliv celou válku proti pandemii. Proto doporučil, aby občané nadále nosili roušky, dodržovali mezi sebou vzdálenost alespoň dva metry, omezili shromažďování, chodili ven pouze v akutních případech a pravidelně aktualizovali své zdravotní prohlášení. Kvůli nedostatku léků a vakcín hrozí, že může přijít druhá vlna pandemie.

Řada podniku se vrací do svých starých kolejí a otevírá své podnikání. Nicméně řada hotelů a dalších zařízení ukončila dočasně svoji činnost ať už preventivně, nebo kvůli nedostatku finančních prostředků.

Premiér Nguyen Xuan Phuc 9. května sdělil, že se vláda rozhodla povolit aktivity všem zbytným podnikům vyjma diskoték a karaoke barů. Jednotlivé provincie a města si mohou restrikce dobrovolně zpřísnit, proto je nutné si restrikce pro dané lokality průběžně ověřovat. Premiér dále všechny vyzval, aby se podíleli na návratu do běžného života a pomohli firmám se zotavit, čímž podpoří státní sociekonomické cíle, na kterých je potřeba zapracovat. Vláda stále věří, že socioekonomických cílů bude dodrženo a ekonomika se vrátí brzy tam, kde se nacházela před pandemií.

Cestování do Vietnamu je nadále omezeno. Vstup bude umožněn na základě rozhodnutí, především pouze diplomatům, kvalifikovaným pracovníkům a manažerům. Při vstupu je nutné dodržet čtrnáctidenní karanténu.

Vietnamské imigrační úřady otevřely své pobočky dne 23. dubna. Situace okolo prodloužení víz pro cizince žijících ve Vietnamu se tak značně ulehčila. Imigrační úřad vydal rozhodnutí, na jehož základě dojde k automatickému a bezplatnému prodloužení víz těm, kteří do Vietnamu vstoupili 1. března nebo později. Prodloužení je platné do konce června.

Zažádat si mohou i ti, kteří vstoupili před 1. březnem, nicméně musí mít od své ambasády oficiální dopis prokazující, že vrátit se do své země nebylo možné. Bohužel pro ostatní případy nadále zůstává potřeba tzv. „sponsorship“, které vydávají lokální organizace, především cestovní agentury. Ceny jsou kvůli momentální situaci velice přemrštěné, prodloužení víz stojí od 150 do 300 USD. Situace je proto značně komplikovaná pro ty, kteří musí využít těchto cestovních agentur.

Zrušeny kulturní a sportovní akce

S účinností od 28. března do 15. dubna se vláda už dříve na základě Nařízení č. 15 rozhodla zrušit veškeré kulturní, sportovní a další společenské akce. Shromažďování mimo kanceláře, školy a nemocnice je taktéž omezeno. Náboženské a další aktivity shromažďující více jak 20 osob jsou momentálně také zakázané. Došlo k dočasnému uzavření všech zařízení nabízející zboží a služby vyjma těch nabízející zboží a služby nezbytné. Toto opatření bylo zatím prodlouženo na neurčito.

Omezení letů

Koncem března a počátkem dubna došlo k omezení vnitrostátní letecké dopravy. Vyjma přepravy zboží byla i veřejná doprava přeorganizována a částečně omezena. Ministerstvo zpřísnilo a zbezpečnilo kontroly na vodních, silničních a leteckých hranicích, především na hranicích Vietnamu s Laosem a Kambodžou.

Po zrušení sociální izolace se veřejná doprava obnovila. Od 16. dubna dochází ke zvyšování počtu mezistátních letů, konkrétně k letům spojující Hanoj, Ho Či Minovo Město a Da Nang. Letecký zastupitelský úřad ve Vietnamu (CAAV) momentálně s vládou projednává jednotlivé kroky, které by vedly k většímu uvolnění jak vnitrostátní, tak mezinárodní letecké dopravy. Vláda je zatím ohledně mezinárodních leteckých spojů velice skeptická. Situace je tím pádem komplikované pro osoby, které v blízké době chtějí opustit Vietnam, neboť situace je velmi nejasná.

Místní úřady byly vyzvány, aby posílily kontroly a dohled nad osobami, které podstupují izolaci ve svých domovech. Mimo jiné vláda požádala Ministerstvo zdravotnictví, aby zavedlo nová opatření na posílení podpory a péče pro zdravotní pracovníky, především ty v nejvyšším ohrožení. Ministerstvo zdravotnictví zvýšilo dodávku zdravotnického materiálu na hranice s Laosem a Kambodžou. Vláda požádala regionální orgány, aby zvýšily investice do zdravotnických zařízeních a léčebných kapacit.

Ivan Nikl, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Ho Či Minovo Město

Archiv zpráv ke koronaviru ve Vietnamu a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem