Situaci ve Vietnamu zkomplikovalo ohnisko ve městě Danang

Na konci července se nově objevily případy nákazy v centrálním městě Danang, kde bylo v izolaci 50 lidí na hotelu, kde byl ubytovaný potvrzený pacient. Počet aktivních případů ve Vietnamu se tím zvýšil na 55 a od té doby dále roste. V Danangu byla zavedena opatření proti šíření nákazy včetně uzavření letiště. Restrikce jsou ale zaváděny v celé zemi.

Momentálně vnitrostátní letecká doprava ještě funguje při snížené kapacitě, nicméně se očekává opětovný zákaz.

Aktuálně (k 3.8.) je ve Vietnamu od počátku krize více než 650 potvrzených případů, zotavilo se téměř 380 lidí. Dodnes už bylo potvrzených osm úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem.

Provizorní opatření byla zavedena od 31. července v celém Vietnamu. Jde o nošení roušek na veřejných místech, uzavření nočních klubů, turistických atrakcí, masážních salónů a zákaz shromažďování nad 30 osob. Přísnější opatření byla zavedena právě v Danangu, kde došlo také k uzavření všech restaurací a rozvozových služeb.

Omezení letů a vstupu do země

Momentální situace znamená zpřísnění podmínek pro vstup do Vietnamu. I nadále je pozastaveno vydávání turistických víz (do odvolání), navíc se uvažuje o zpřísnění pravidel i pro doposud povolené vstupy mezinárodních expertů/ významných pracovníků a strategických partnerů při státních zakázkách.

Povolení pro vstup do země bude pravděpodobně poskytnuto pouze lidem, kteří disponují platným vízem nebo mají pracovní povolení a rezidenční kartu. Návrh byl již předložen a očekává se jeho schválení.

Ekonomické dění a obchodní příležitosti

V sobotu 1. srpna vstoupila v platnost EVFTA, tedy dohoda o volném obchodu mezi Vietnamem a EU, která citelně snižuje, či dokonce odpouští celní zatížení na vybrané zboží. Postupné uvolňování tarifu je naplánováno na 15 let.

Ve Vietnamu stále přibývá zájem o vybudování továren, kam nejen čínské společnosti plánují přesunout výrobu. Průmyslové zóny se připravují na rozšíření dosavadních kapacit a jednotlivé provincie nabízí investiční pobídky pro stimulaci lokální ekonomiky a zvýšení počtu pracovních míst.

Vietnam vykázal v první polovině roku 2020 růst HDP pouze o 1,8 %, což je nejnižší přírůstek od roku 2011.

Ivan Nikl, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Ho Či Minovo Město

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem