Ve Vietnamu chtějí nasadit proti koronaviru ruskou vakcínu

Aktuálně je už ve Vietnamu 1068 potvrzených případů koronaviru, celkový počet zotavených je 947. Dosud už bylo potvrzených 35 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem.

Asociace civilního letectví podala detailní rozpis ministerstvu dopravy na obnovení letů, rozpis dodaly následující aerolinky: Vietnam Airlines, China Southern Airlines, All Nippon Airways, China Airlines a Eva Air

Nově bude zpoplatněna i státní karanténa pro mezinárodní cestující, a to cca 120 Kč/ den.

Ho Či Minovo Město připravuje seznam dalších 27 hotelů, ve kterých bude možné strávit čas karantény.

Japonsko se zavázalo přispět 18,8 mil. USD na podporu vietnamských nemocnic, a to převážně v Hanoji a v Da Nangu, na boj s pandemií. Peníze budou uvolňovány postupně po dobu 18 měsíců počínaje od srpna.

Od 7.9. se otevřou bary a noční kluby v Ho Či Minovo Městě, a to po měsíci bez lokálního přenosu nemoci Covid.

Od 1.9. se vietnamské úřady rozhodly zpoplatnit karanténu pro každého, kdo vstoupí do země. Pro občany Vietnamu bude i nadále léčba bezplatná, cizinci si budou muset platit léčebné výlohy sami.

Austrálie přispěla 57,9 milionu dolarů na zajištění vakcíny pro jihovýchodní Asii, včetně Vietnamu a Pacifických ostrovů.

Vietnam se oficiálně zaregistroval pro nákup 50 – 150 milionů kusů ruské vakcíny „Sputnik -V“ na Covid 19, termín doručení je ale nejasný.

Momentálně se pomalu chystá uvolnění zákazů v provincii okolo města Danang, nicméně ve městě se stále budou vydávat tzv. propustky na nákup, aby se předešlo shlukování lidí.

Provizorní opatření byla zavedena od 31.7.2020 v celém Vietnamu, nošení roušky na veřejných místech, nebo uzavření nočních klubů, turistických atrakcí, masážních salónů a shromažďování nad 30 osob. Přísnější opatření byla zavedena právě v Danangu, kde došlo navíc k uzavření všech restaurací a rozvozových služeb.

Omezení letů a vstupu do země

Momentální situace zpřísňuje znovu podmínky vstupu do Vietnamu, i nadále je pozastaveno vydávání turistických víz do odvolání, navíc se uvažuje o zpřísnění pravidel i pro doposud povolené vstupy mezinárodních expertů/ významných pracovníků a strategických partnerů při státních zakázkách. Povolení pro vstup do země bude pravděpodobně dovoleno pouze osobám, které disponují platným vízem nebo mají pracovní povolení a rezidenční kartu. Návrh byl již předložen a očekává se jeho schválení.

Ekonomické dění a obchodní příležitosti

1.8. vstoupila v platnost EVFTA, tedy dohoda o volném obchodu mezi Vietnamem a EU, která citelně snižuje, či dokonce odpouští celní zatížení na vybrané zboží. Postupné uvolňování tarifu je naplánováno na 15 let.

Ve Vietnamu stále přibývá zájem o vybudování továren, kam nejen čínské společnosti plánují přesunout výrobu. Průmyslové zóny se připravují na rozšíření dosavadních kapacit a jednotlivé provincie nabízí investiční pobídky pro stimulaci lokální ekonomiky a zvýšení počtu pracovních míst.

Ivan Nikl, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Ho Či Minovo Město

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem