Singapur poráží virus disciplínou. Firmy i školy zůstaly v provozu

Jihoasijský ostrovní stát patřil k prvním zemím postiženým koronavirem. Díky rozsáhlému testování a dobré organizaci zatím zvládá nákazu bez přehnaného omezení chodu společnosti.

První nemocný s covid-19 byl v Singapuru zjištěn dne 24. ledna a do 27. března bylo zjištěno celkem 683 případů (celkový počet obyvatel je zhruba 5,8 milionu), z čehož 172 se vyléčilo, zemřely dvě soby a 509 osob je v léčení.

O půlnoci z pondělí 23. března na úterý 24. března zavedl Singapur restriktivní opatření pro vstup do země. Zavedl úplný zákaz vstupu a dokonce zákaz letištního tranzitu pro všechny zahraniční turisty. Občanům Singapuru bylo stanoveno odložit veškeré cesty (soukromé i služební) do zahraničí. Občané a osoby s dlouhodobým pobytem v zemi podléhají při návratu z ciziny čtrnáctidenní karanténě.

Karanténa musí mít přesné parametry

Singapurci vracející se ze světa mohou do domácí karantény ovšem pouze tehdy, pokud mají samostatný pokoj a druhé WC. Jinak jsou sváženy do státem pronajatých hotelů, kde si odbudou dvoutydenní karanténu, aby neohrozili rodinné příslušníky. Teprve poté mohou domů. Toto opatření platí dokonce i pro děti, které pokud se vracejí sami od příbuzných ze světa, se nesmějí na letišti setkat ani se svými rodiči a jsou odváženi do dvoutýdenní karantény ve státem pronajatých hotelech a s rodiči se setkají až po uplynutí karantény. (Informace ze středečního místního tisku – je třeba mít na paměti, že Singapur není demokracie, ale tvrdý autoritativní stát).

Školy zatím restrikcím unikly

Ode dne 26. března až do 30. dubna se zavřely všechny bary, kluby, kina. Skupiny v mimopracovních a mimoškolních aktivitách nesmí přesáhnout 10 osob. Školy zatím nadále fungují, avšak podle místního tisku se uvažuje se o jejich uzavření.

Veřejná doprava není nijak omezena a město zajišťuje pravidelnou dezinfekci metra a autobusů. Pořádání kulturních akcí, veletrhů a náboženských shromáždění je zastaveno. Je stanoveno vybavit všechny pracoviště sanitárním roztokem na ruce. Doporučeno vyhnout se místům s větší koncentrací osob. Roušky zatím nejsou povinné a nosí je tak zhruba 25 procent populace. Provoz restaurací zatím není omezen, ale všude jsou sanitární gely či desinfekční roztoky na ruce.

Při vstupu do budov je kontrola

Všichni prochází při vstupu do kancelářských budov, výrobních závodů či státních úřadů každodenní zdravotní kontrolou tělesné teploty. Jde o okamžité měřiče tělesné teploty na principu infračerveného záření. Následně dostane člověk nálepku, že je pro tento den zdráv, kterou musí nosit přilepenu viditelně na oblečení.

Podobně při vstupu do restaurací, do kadeřnictví, do nemocnic jsou opět umístěny kontroly tělesné teploty. Každý člověk, který v daný den opustí byt a jde do práce nebo například k holiči, projde touto kontrolou.

Pokud člověk vstupuje do budovy, ve které není zaměstnán, tak vedle měření tělesné teploty se do systému ukládá jméno a telefonní číslo, aby byl dohledatelný. Pokud by se u někoho v budově zjistil koronavirus, musel by se dotyčný člověk dostavit na testování.

Byl zaveden systém bezpečných restaurací. Opět vedle měření tělesné teploty musí host zadat do centrálního webu jméno a kontaktní číslo (čas a název restaurace se načte přes QR kód). To pro případ, že by později byl u některého z hostů či personálu odhalen covid-19. V takovém případě je možno okamžitě svolat k testování lidi, kteří se v restauraci nacházeli ve stejné době.

Milkovasa / Shutterstock.com

Obecně lze říci, že cílem je mít jmenovitá data, kde se kdo kdy vyskytoval, aby v případě výskytu covid-19 u někoho bylo možno identifikovat a svolat ke kontrole osoby, které se vyskytovaly v témže místě ve stejném, případně následném čase.

Obchodní a pracovní život uvnitř Singapuru se zatím nezastavil, avšak veletrhy jsou posunuty na léto až podzim. Obecně lze ohledně koronaviru konstatovat: vysoká profesionalita, občanská ohleduplnost, disciplinovanost, žádná panika, všichni respektují, co je stanoveno.

Jiří Zavadil, Ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Singapur

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Singapur

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Související zprávy z Asie a Austrálie

Panorama města Dubaj, Spojené arabské emiráty

Jak se s virem potýká Turecko?

Také Turecko se potýká s následky stále rychlejšího šíření koronaviru Covid-19 a čelí narůstajícím ekonomickým problémům. Na podporu hospodářství směřují miliardy dolarů. Turecko k 1.…

Přečíst článek

Konec korejských obav?

Jižní Korea je zatím v Asii třetí nejpostiženější zemí, vypadá to ale, že se situace stabilizuje a denní přírůstky nakažených se výrazně snižují. Obchod, služby…

Přečíst článek

Pravidelné novinky e-mailem