Slovensko odolává koronaviru statečně. O to horší bude dopad na ekonomiku

Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče si v boji  s pandemií koronaviru vede i po více než dvou měsících nad očekávání dobře. Slovensko se může pyšnit čísly, která mu většina evropských i mimoevropských zemí může právem závidět.

Tíživé budou hospodářské důsledky. Národná banka Slovenska upravila odhad propadu ekonomiky v rozmezí od 5,8 až do 13,5 %, nejpravděpodobnější se jeví pokles kolem 9 %.

Deficit veřejných financí bude podle NBS mezi 6,9 a 10,3 % HDP a veřejný dluh naroste na 57 až 64 % HDP. Na pracovním trhu by vlivem recese mohlo ubýt až 100 tisíc pracovních míst. Díky vládním opatřením adresovaným trhu práce by se dle odhadů banky mělo podařit zachránit asi 50 tisíc pracovních pozic. Přesto ke konci dubna míra nezaměstnanosti vyskočila na 6,57 %, nejvýraznější nárůst byl evidován v Prešovském kraji. Vyšší než průměrnou míru nezaměstnanosti mají i kraje Košický a Banskobystrický.

Dynamické oživení?

Podle aktualizované predikce centrální banky dosáhne pokles světové i domácí ekonomiky dno ve 2. čtvrtletí. Následovat by mělo dynamické oživení ve tvaru písmene „V“.

Po letošním propadu očekává NBS růst slovenské ekonomiky v příštím roce o 7,2 až 8,3 %. Guvernér NBS Peter Kažimír upozornil, že za první tři měsíce letošního roku zaznamenaly banky na Slovensku pokles zisku o téměř 50 %.

Podobně jako vlády jiných zemí i slovenský kabinet a parlament přijaly celou řadu opatření na podporu ekonomiky a její opětovné nastartování.  

Přehled doposud přijatých opatření ekonomické pomoci:

 • příspěvek zaměstnavatelům (včetně OSVČ) na mzdu zaměstnance ve výši 80 % průměrné mzdy, maximálně ale 1 100 eur. Týká se zaměstnavatelů, jejichž provozovny byly uzavřeny na základě rozhodnutí Úradu veřejného zdravotníctva SR
 • příspěvek zaměstnavatelům (včetně OSVČ) na mzdu zaměstnance ve výši 80 procent průměrné mzdy, max. do výše 880 eur, kvůli překážce na straně zaměstnavatele z důvodu pandemie. Provozovny nebyly uzavřeny povinně rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva SR (ekvivalent tzv. kurzarbeitu)
 • příspěvek zaměstnavatelům na mzdu zaměstnance (včetně OSVČ), pokud jim kvůli covidu-19 klesly tržby, ať už meziročně nebo meziměsíčně následovně: ≥ 20 % (příspěvek 180 euro), ≥ 40 % (300 euro), ≥ 60 % (420 euro), ≥ 80 % (540 euro)
 • odklad placení pojistného na sociální pojištění za zaměstnavatele a u OSVČ za březen 2020 a za květen 2020 do 31. prosince 2020, a to při poklesu tržeb o více než 40 %
 • odpuštění placení pojistného na sociální pojištění za zaměstnavatele a OSVČ za duben 2020, pokud měly v dubnu 2020 uzavřenou alespoň jednu provozovnu na minimálně 15 kalendářních dnů, například na základě opatření vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR
 • poskytnutí státních záruk bankám ve výši 500 milionů eur měsíčně na úvěry firmám a OSVČ za výhodných podmínek. Maximální výše úvěru 1,18 milionů eur s úrokovou sazbou 0 až 2 %. Maximální délka úvěru 4 roky včetně odkladu splátek na začátku o 12 měsíců
 • zaměstnanci v karanténě a rodiče ošetřující dítě dostávají 55 % hrubé mzdy
 • odklad záloh na daň z příjmu při poklesu tržeb o více než 40 %
 • možnost započtení dosud neuplatněné ztráty z podnikání od roku 2014 najednou v daňovém přiznání za rok 2019
 • odklad splátek úvěrů a leasingových splátek pro OSVČ, malé a střední firmy až o devět měsíců
 • zvýhodněné úvěry pro malé a střední firmy a OSVČ ve výši 50 milionů eur od Slovenské záruční a rozvojové banky (SZRB) a Eximbanky. Úvěry od SZRB ve výši 10–350 tis. eur a od Eximbanky 100 až 500 tisíc eur. Splatnost úvěru 3 roky. Záruky za úvěry poskytuje Ministerstvo financií SR do výšky 80 procent zůstatku jistiny úvěru.

Mnohé firmy a živnostníci si však stěžují na pomalé tempo pomoci. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR doposud zaslalo 44 tisícům firem a podnikatelů celkem 31,8 milionu eur, z toho na kurzarbeit byl určen milion eur.

Nežádají o pomoc. Důvod? Komplikovaná administrativa

Podle zkušeností výkonného ředitele Podnikatelské aliance Slovenska Petra Seriny je realizace pomoci do té míry komplikovaná a administrativně náročná, že velká část podnikatelů o pomoc ani nežádá.

Dle generálního manažera Asociace hotelů a restaurací na Slovensku Marka Harbuľáka podniky v gastronomii a hoteliérství nemohou pomoc od státu využívat, protože často nesplňují podmínky pro její poskytnutí. Jde například o neuhrazené závazky vůči státu nebo o podmínku udržení pracovních míst po skončení státní podpory.

Harbuľák odhaduje, že až 70 % majitelů těchto provozů své podnikání neudrží. Přes uvolnění restrikcí a otevření vnitřních provozů restaurací očekávají podnikatelé výrazný meziroční pokles tržeb i v následujících měsících. Až 83 % podniků očekává v květnu pokles tržeb o více než 80 %, tři čtvrtiny podniků v červnu předpokládají další snížení o více než 60 % a v červenci podobné procento podnikatelů očekává pokles o více než 40 %. Po letních měsících je v tomto segmentu možné očekávat další zhoršení situace.

Ani více než šest týdnů po oznámení státní pomoci ve formě záruk za bankovní úvěry firmám ve výši 500 milionů eur měsíčně banky nevědí, jak dlouho budou tyto úvěry distribuovat. Slovenská bankovní asociace nemá k dispozici finální znění garančních témat, které navíc podléhají schválení Evropskou komisí. Garance by se měly mezi banky rozdělovat podle velikosti portfolia úvěrů.

Momentální situace související se šířením koronaviru na Slovensku je zatěžkávací zkouškou pro všechny.

Její dopady nejvíce pocítí podnikatelé v kategorii malých a středních podniků a živnostníků. Tyto jsou přitom pilířem slovenského hospodářství, tvoří 99 % podílu z celkového počtu podnikajících subjektů, poskytují v podnikové ekonomice pracovní příležitosti pro téměř 75 % aktivní pracovní síly a podílí se více než 50 % na hrubé produkci a tvorbě přidané hodnoty.

Volnější cestování do Česka

Od středy 27. května mohou Češi, Slováci a Maďaři mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na onemocnění covid-19 i bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin.

Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Český předseda vlády Andrej Babiš se na takovém režimu domluvil se slovenským protějškem Igorem Maťovičem. Podle Petříčka jde o mezikrok k úplnému uvolnění hraničních režimů se sousedními státy.

Nora Gill, zahraniční kancelář CzechTrade Bratislava

Použité zdroje: Obchodní a ekonomická sekce webu Velvyslanectví ČR v SR, monitoringmsp.sk  a Sme.sk

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem