Situace v Izraeli zůstává i přes rychlé očkování nadále složitá

Izrael v průběhu koronavirové epidemie zažíval období optimismu i hlubokých propadů. Po relativně pozitivním vývoji v první polovině roku se situace rychle zhoršila. Po uvolnění v říjnu začalo nemocných opět přibývat.  V současnosti, kdy Izrael rekordně očkuje a měl by končit 3. celostátní lockdown, však počty nově nakažených a nemocných nijak výrazně neklesají.

Přestože je pandemie a situace kolem ní často politizovaná, Izrael má relativně propracovanou strategii boje s ní a také očkuje nejvyšším tempem na světě. Aktuálně je první dávkou naočkováno přes 20 procent populace a druhou již dostaly jednotky procent.

Jedná se zejména o nejohroženější skupiny lidí (například ve věku nad 60 let je již očkováno přes 70 procent populace) a strategicky významné profese. Do poloviny března by mělo být vakcínou chráněno pět milionů obyvatel. Země má smluvně zajištěn dostatek vakcíny s obrovskou rezervou a měla být dostupná pro všechny obyvatele Izraele, pravděpodobně i Palestince a cizince, kteří v Izraeli pracují.

Pandemická data jsou však stále neradostná a země se v souvislosti s předčasným optimizmem kvůli očkování a také kvůli riziku nových nakažlivějších mutací obává nárůstu nových případů onemocnění, zejména mezi mladší a neproočkovanou populací.

Průběh očkování, jeho úspěchy i rizika sledují a vyhodnocují nejen farmaceutické společnosti vyrábějící vakcíny, ale i všechny světové sdělovací prostředky, včetně těch českých. Naše odborná i laická veřejnost je o průběhu a okolnostech vakcinace průběžně a relativně kompletně informována.

Platná opatření

V zemi je aktuálně zavedena relativně přísná celostátní karanténa s řadou omezení. V závislosti na vývoji situace se jednotlivá opatření mohou prodlužovat, zpřísňovat nebo změkčovat.

Platí zákaz pohybu na více než 1 kilometr od místa bydliště (kromě návštěvy lékaře, cesty do práce, školy, na očkování, k soudu, účast na demonstraci, individuální sportovní aktivity, návštěva pohřbu či svatby blízkých příbuzných, přesun nezletilého do péče druhého rodiče apod.). Pokuta za porušení tohoto nařízení je 500 ILS (asi 3 300 korun).

Jsou zakázány návštěvy jiných domácností, příbuzných a přátel, zavřeny jsou všechny obchodní provozovny kromě těch, které prodávají potraviny, léky, hygienické produkty, elektroniku či potřeby pro domácnost.

Kromě pošt a bank (ty pouze na objednání) jsou uzavřeny skoro všechny provozovny služeb (kromě opraven a servisů nezbytných zařízení, včetně kadeřníků, kosmetických center, nákupních center, venkovních tržišť, kin, muzeí), sportoviště (umožněn pouze trénink profesionálních sportovců), fitness centra, bazény, koupaliště, pláže, národní parky, zoologické zahrady a další turistické atrakce. Nefungují hotely, penziony a další ubytovací zařízení.

V restauraci je možné jídlo objednat a vyzvednout pouze prostřednictvím donáškové služby. Kapacity veřejné dopravy jsou omezeny na 50 %.

Všechny takzvané „non-essential“ podniky jsou zavřené, v těch nezbytných došlo ke snížení počtu osob na pracovišti.  Kde je to možné, a na pracovištích, která nejsou hodnocena jako „nezbytná“, je nutné pracovat z domu. V kancelářích, které zůstanou v provozu, může být maximálně pět zaměstnanců.

Pro prezenční výuku jsou uzavřeny všechny školy, včetně vysokých, fungují pouze speciální vzdělávací instituce.

Zpřísnila se omezení počtu účastníků shromažďování na pět osob ve vnitřních a deset lidí ve venkovních prostorách.

Průběžně platí nutnost sociálního distancování dva metry při všech činnostech a bezpodmínečné nošení roušek všude mimo domov.

Stále platí cestovní restrikce i omezení pro cizince

Všichni cestující do Izraele jsou po příletu povinni podstoupit PCR test na letišti a odebrat se do izolace (většinou domácí) na 14 dní. Tato karanténa může být zkrácena na 10 dní po obdržení výsledků druhého negativního testu (provedeného 9. den karantény).

V Izraeli stále platí obecný zákaz vstupu cizinců do země, existuje z něj však několik výjimek udělovaných izraelskými zastupitelskými úřady v zahraničí (například blízkým příbuzným za účelem účasti na svatbách, pohřbech, léčení a apod.).

Vycestovat z Izraele mohou pouze osoby, které si letenku zakoupili před začátkem třetího lockdownu (8.1.2021). Na letenky zakoupené později mohou cestovat pouze ti, kteří obdrží od ministerstva dopravy zvláštní výjimku (povolení se vydává pouze pro humanitární případy, v případech úmrtí, náhlého onemocnění člena rodiny apod.).

Stále platí pro všechny cestující z a do Izraele povinnost se maximálně 24 hodin před cestou (resp. příletem do země) registrovat, tzv. „Outbound/Inbound Passenger Clearance„. Bez schválení ministerstvem zdravotnictví nebude lidem umožněno cestovat.

I přes prodlužování obecného zákazu vstupu cizinců funguje omezené letecké spojení mezi Tel Avivem a dalšími zeměmi, provozované s různými přestávkami například společnostmi United Airlines, Belavia, Lufthansa, Delta Airlines, British Airways, SWISS, KLM, Turkish Airlines, Pegasus, Emirates a řadou dalších. Do Prahy není v současnosti přímé spojení.

Pozemní hraniční přechody do Jordánska, a částečně i Egypta, jsou stále uzavřeny.

Nejktuálnější cestovní informace

Ekonomická opatření

Vláda ihned na počátku krize schválila řadu kroků na pomoc podnikatelům a ekonomice, po vypuknutí druhé vlny pomoc výrazně navyšuje a průběžně rozpracovává systém ekonomických opatření. Zároveň zesilují projevy nespokojenosti (proběhlo několik demonstrací a protestních akcí) s vládou a jejími opatřeními.

Míra nezaměstnanosti přesáhla 20 procent. Přesné údaje není možné uvést, neboť tři státní úřady (národní sociální pojišťovna, úřad práce a statistický úřad), které tyto údaje sledují, uvádějí různá čísla.

Izraelskému hospodářství a mezinárodnímu obchodu se nicméně daří fungovat i v současném stavu. Přestože vzájemný obchod s ČR se za prvních 11 měsíců loňského roku propadl o 14 %, evidujeme pokračující projekty, na kterých se podílí české firmy.

Probíhají a vyhlašují se další tendry a výběrová řízení na různé projekty a dodávky nesouvisející s koronavirem. Vzhledem k potenciálu Izraele a zvýhodněné nabídce služeb registruje zahraniční kancelář CzechTrade v Izraeli rostoucí zájem firem o asistenci na trhu.

Co bude dál?

V souvislosti s rychle rostoucím počtem naočkovaných obyvatel a nutností řešit, co dál, byl v zemi představen návrh systému tzv. očkovacího průkazu a zeleného pasu. Potvrzení o očkování, resp. očkovací průkaz by měl být vystaven týden po obdržení druhé dávky vakcíny a bude platný po dobu 6 měsíců, a to i v angličtině.

Na jeho základě bude dotyčný například osvobozen od povinné karantény po návratu ze zahraničí či po kontaktu s nakaženou osobou. Další doklad, tzv. „green passport“ – zelený pas, by měl být na půl roku vystavován všem očkovaným a také těm, kteří již onemocnění prodělaly (zatím neurčeno na jak dlouho) nebo absolvovaly PCR test s negativním výsledkem (platnost pasu 72 hodin).

Uvedeným by měl být umožněn vstup na kulturní akce, společenské či sportovní události, do muzeí apod. Držitelé tohoto pasu budou podle projektu mimo jiné moci navštívit místní tzv. zelené turistické destinace u Rudého a Mrtvého moře.

Demoverzi zeleného pasu spustilo izraelské ministerstvo zdravotnictví tento týden. Jedná se o mobilní aplikaci s QR kódem. Testování aplikace bude probíhat asi měsíc. MZd předpokládá i fyzickou verzi zeleného pasu, především pro seniory a ty, kdo nevlastní smartphony. O platnosti a použitelnosti těchto dokladů na mezinárodní úrovni jedná Izrael se svými zahraničními partnery.

Zároveň s tím však vyvstala otázka právních souvislostí zeleného pasu, respekltive omezení či výhod, které s jeho existencí souvisí. Jde zejména o občanská práva, lépe řečeno diskriminaci těch, kdo se nemohou nebo nechtějí očkovat. Systémy podobné „zelenému pasu“ podle některých informací nedoporučuje VHO a jsou předmětem pochybností a jednání ve většině zemí a mezinárodních uskupení, které o nich uvažují.

Velmi obtížná je i situace v Palestině

Také na Palestinských územích se situace po určitém zlepšení na podzim rychle zhoršila. Aktuálně platí na Západním břehu Jordánu stav nouze (vyhlášen 6. března 2020 původně na jeden měsíc, poté byl neustále prodlužován).

I zde platí povinné nošení roušek, udržování sociálních rozestupů a další opatření. V platnosti zůstávají uzávěry některých obcí a governorátů s vysokým podílem nemocných. Stále zde aktuálně platí zákaz prezenční výuky ve všech školních zařízeních (od předškolních až po vysoké školy).

Kromě přepravy nemocných a zdravotníků nebo potravin je zakázán pohyb mezi jednotlivými governoráty. Palestinským pracovníkům je zakázáno cestovat na pracoviště do Izraele nebo do izraelských osad na Palestinských územích, do Palestiny nemůže cestovat ani arabská populace z Izraele.

Ve výrobě a službách může být na pracovišti maximálně 50 procent zaměstnanců, v kancelářských pracovištích a úřadech smí být přítomno maximálně 30 procent zaměstnanců. Jsou uzavřeny kadeřnictví, posilovny a další provozovny. Restaurace a kavárny mohou nabízet pouze jídlo na výnos. Jsou zakázány hromadné oslavy (včetně svatebních) a smuteční hostiny.

V pracovní dny platí zákaz pohybu mezi 19:00 a 6:00, v pátek a sobotu po celých 24 hodin. V uvedených časech mohou být otevřeny pouze lékárny a pekařství, všechny ostatní obchody a provozovny musí být uzavřeny.

Cizinci mohou vstoupit na Západní břeh Jordánu pouze z Izraele, a týkají se jich i restriktivní opatření, které vůči cizinců zavedly izraelské úřady.

Tento vývoj prohlubuje chronické ekonomické problémy oblasti. Hospodářskou situaci v Palestině negativně ovlivňuje také vývoj v Izraeli a okolních zemích. Došlo zde k zřetelnému nárůstu nezaměstnanosti a prudkému snížení podnikatelské aktivity.

Přestože v této situaci je ekonomický život výrazně poznamenán, registrujeme pokračující spolupráci místních a českých firem. ZK CzechTrade loni, přes řadu administrativních a technických problémů, zaregistrovala rozjezd několika nových obchodních případů.

Jiří Mašata, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem