Epidemiologická situace v Izraeli se zhoršuje

Po relativně pozitivním vývoji zažívá Izrael obrat v otázce koronaviru. Situace se rychle zhoršila. Denně nyní přibývá více než tisícovka nových nakažených.

Přišla druhá vlna

V současnosti se dá říct, že Izrael zažívá druhou vlnu epidemie a počty nových případů se pohybují mezi 1000 a 2000 za den (to je limit, při kterém země znovu zavede totální lockdown). Nákaza se nevyhýbá ani izraelské armádě. Oproti předpokladům nepomáhá ani vysoká letní teplota v zemi.

Rychle roste počet hospitalizovaných a pacientů v těžkém stavu. Stále více obyvatel a zejména zdravotního personálu je v karanténě. Přestože aktuální počty nově nakažených jsou relativně vysoké, křivka v posledních dnech už neroste exponenciálně, daří se jí dokonce mírně zplošťovat.

Za nenastoupení nebo porušení karantény hrozí významný finanční postih nebo odnětí svobody. Počet prováděných testů na přítomnost covid-19 se pohybuje mezi 15 až 30 tisíci za den. Nejvyšší izraelští představitelé začínají neochotně přiznávat, že restriktivní opatření byla uvolněna příliš brzy. Předseda vlády Benjamin Netanjahu varoval: „Jsme krok od celkové karantény. Každé dva dny se zdvojnásobuje počet lidí v těžkém stavu.“

Epicentrem je Jeruzalém

Hlavním místem šíření koronaviru zůstává Jeruzalém, další dvě místa obsadil Tel Aviv a Bnei Brak. Rychle přibývá lokálních ohnisek. Knesset (Izraelský parlament) přijal kontroverzní návrh zákona, který umožní vládě a jednotlivým ministerstvům přijímat restriktivní opatření s okamžitou platností a schválení parlamentu získávat teprve zpětně.

Někteří politici a úředníci obviňují nedávno zformovanou koaliční vládu z populistických kroků, nekvalifikovaných rozhodnutí a přílišné ochotě podřídit se tlaku různých zájmových skupin (např. pod tlakem hrozby rozpadu koalice ze strany náboženských stran nebyly uzavřeny svatostánky a náboženské školy ješiva, které jsou často ohnisky nákazy). Za hlavní zdroj nové vlny pandemie jsou někdy označovány školy a školky, k jejichž otevření došlo údajně příliš brzy. Podle některých zdrojů se lidé nejčastěji nakazí také ve veřejné dopravě, obchodech a restauračních a zábavních zařízeních.

Znovu zavřeno

Vláda rozhodla o opětovném uzavření klubů, barů a obřadních prostor. Stále platí omezení na svatbách a pohřbech. Restaurace mohou umožnit vstup pouze 20 hostům do vnitřních prostor, 30 na venkovní posezení. Uzavřeny měly být i posilovny, tělocvičny a plavecké bazény, což však příslušná parlamentní komise neschválila. Kromě nezbytných budou o víkendu obchody a provozovny služeb opět uzavřeny.

Omezení se zatím nevztahují na pláže, které zůstanou otevřené. Opět platí zákaz provozování kulturních akcí (divadla, kina, koncerty). Hotely mají povinnost limitovat počet osob ve společných prostorách na maximálně 20.

Částečně omezen je také počet věřících ve svatostáncích – nově je limit stanoven na 10 lidí. Maximální kapacita autobusů veřejné dopravy byla limitována na 20 osob (později byla zvýšena na polovinu kapacity dopravního prostředku). Nejméně 50 procent zaměstnanců státní správy musí pracovat z domova. Jsou znovu zaváděny lokální „lockdowns“. V platnosti zůstává povinnost nosit na veřejnosti roušky pro všechny osoby starší 7 let pod pokutou 500 ILS (cca 3 400 Kč), přestože v takovém vedru je velmi složité tuto povinnost dodržovat (spousta lidí uvádí, že v ní nemohou dýchat). Také omezování klimatizace, která může potencionálně nákazu šířit, je v těchto teplotách nemyslitelné.

Podle názorů odborníků z předních izraelských univerzit Izrael naprosto selhával ve sběru klíčových dat o způsobu, jak se nákaza vlastně šíří. V mediích se objevují informace, že aktuální trasování nakažených s pomocí technologie, kterou původně izraelská rozvědka Šin Bet využívala ke sledování osob podezřelých z terorismu, se ukazuje jako nepřesné v masovém civilním použití. Navíc trasování pacientů ministerstvem zdravotnictví je údajně velmi zastaralé (osobní dotazy po telefonu, data sdílí pouze v rámci zastaralých excelových tabulek s nepřesnými kategoriemi), zkreslené a zpožděné.

V reakci na aktuální situaci a rostoucí kritiku byl jmenován nový vládní koordinátor pro boj s epidemií Ronni Gamzu, který okamžitě vypracoval strategický plán boje proti šíření pandemie Magen Israel – Štít Izraele. Strategie klade důraz na maximální fungování ekonomiky za přijatelného rizika pro zdraví obyvatel s cílem umožnit „normální život s koronavirem“.

Do boje s nemocí se co nejvíce zapojí armáda. Pro případné přijímání restrikcí bude vytvořen systém označování epidemiologické situace pomocí tzv. semaforu a nově bude mít největší váhu obsazenost koronavirových oddělení nemocnic. Upouští se od sledování nemocných připojených na plicní ventilaci, neboť nyní se lékaři snaží co nejvíce se jí vyvarovat, hojně využívají remdesivirovou a steroidní léčbu.

Izrael již podepsal dohody o nákupu budoucí vakcíny od společností Moderna a Arcturus Therapeutics.

Zákaz pro cizince je prodloužen do konce srpna

Izrael  stále doporučuje občanům vycestovat ze země pouze v naléhavých případech.  Pracovníci zdravotnického sektoru i nadále podléhají zákazu cestování do zahraničí, služební cesty pracovníků státní správy jsou omezené na minimum.

Zákaz vstupu cizincům (kromě výjimek) byl prodloužen minimálně do 1. 9. 2020. Termín možného otevření hranic pro cizince a příjezdu bez povinnosti absolvování karanténního opatření je v současné době neznámý. Možnost absolvovat 14 denní karanténu mimo státních „korona hotelů“ v domácí izolaci zůstává zachována.

Ministerstvo vnitra v neděli 14. 6. zveřejnilo seznam kategorií osob, kterým může být při splnění povinné karantény umožněn vstup do Izraele. Jedná se například o účast přímých příbuzných na svatbách, pohřbech, sloučení rodiny (rodinný příslušník občana Izraele – manžel, dítě), cesty studentů, kteří přerušili studia kvůli koronaviru, cesty pracovníků servisu kritické infrastruktury, cesty zemědělských expertů. O povolení vstupu je nutné žádat přes příslušná zahraniční velvyslanectví. Výjimky se udělují jednotlivě. Ministerstvo také ohlásilo automatické prodloužení některých typů víz.

Vláda ihned na počátku krize schválila řadu kroků na pomoc podnikatelům a ekonomice, po vypuknutí druhé vlny pomoc výrazně navyšuje a rozpracovává systém ekonomických opatření. Tento plán na záchranu národního hospodářství je největší v historii země. Izraelská média se nyní zabývají tím, kdo na finanční podporu vůbec dosáhne a jak bude uplatňována v praxi. Zesilují projevy nespokojenosti (proběhlo několik demonstrací a protestních akcí) s vládou a jejími opatřeními.

Stabilitu nové vládní koalice ohrožuje otázka, zda schvalovat rozpočet pouze na letošní rok či na dva roky (2020-2021). Pokud nebude rozpočet schválen do 24. srpna nebo nebude uzákoněn odklad, dojde automaticky k rozpuštění parlamentu a k vypsání dalších předčasných voleb.

Po určitém zlepšení situace začal opět narůstat počet nezaměstnaných a je pravděpodobné, že znovu překročí jeden milion. Ministerstvo financí začalo připravovat zavedení tzv. kurzarbeitu s cílem snížit nezaměstnanost, která přesáhla 20 procent.

Izraelskému hospodářství a mezinárodnímu obchodu se nicméně daří fungovat i v současném stavu. Vzájemný obchod s ČR se za prvních 5 měsíců letošního roku propadl ve srovnání s loňskem o 10 %. Evidujeme pokračující projekty, na kterých se podílí české firmy, probíhají a vyhlašují se další tendry a výběrová řízení na různé projekty a dodávky nesouvisející s koronavirem.

I přes prodloužení zákazu vstupu cizinců dochází k obnovení leteckého spojení mezi Tel Avivem a dalšími zeměmi, provozované například společnostmi United Airlines, Belavia, WizzAir, Austrian Airlines, RyanAir, Lufthansa, Delta Airlines a řadou dalších. Do Prahy přímé spojení stále chybí.

Pozemní hraniční přechody do Jordánska i Egypta jsou stále uzavřeny.

Také na Palestinských územích se situace po určitém zlepšení rychle zhoršuje. Platí totální uzávěra Západního břehu řeky Jordán a Gazy. V návaznosti na deklarovaný úmysl Izraele připojit části Západního břehu Jordánu ukončila Palestinská autonomie bezpečnostní a civilní koordinaci s Izraelem – na rozdíl od první vlny, kdy se PA a Izrael relativně dobře spolupracovaly v boji proti koronaviru.

Podle Palestinského statistického úřadu byla před současnou krizí nezaměstnanost na Západním břehu 25 % (15 % zaměstnáno ve státní službě a 20 % v Izraeli a osadách, zbytek v soukromých podnicích, především v obchodech, dílnách a továrnách). Průměrná měsíční mzda se pohybovala mezi 2 000 a 4 000 šekely (591 až 1 182 USD). V letošním druhém čtvrtletí odhaduje míru nezaměstnanosti na 40 % a více. Za poslední čtyři měsíce se podnikatelská aktivita snížila nejméně o 70 %.

Minulý měsíc místní vláda získala finanční prostředky od soukromého sektoru a vyplatila zhruba 700 000 šekelů 40 000 zaměstnancům, zatímco podnikatelům byly poskytovány půjčky za relativně výhodných podmínek. Zaměstnanci i podnikatelé to však označují jako jednorázovou pomoc, která nemůže poskytnout dostatečnou ekonomickou záchrannou síť. I v této situaci se ekonomický život pomalu vrací do běžných kolejí a obnovuje se i spolupráce místních a českých firem. ZK CzechTrade zaregistrovala rozjezd nových obchodních případů a je pravděpodobné, že nové dodávky začnou už v letních měsících a po prázdninách.

Jiří Mašata, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem