Jak se s virem potýká Turecko? Nákaza kulminuje

Také Turecko se potýká s následky šíření koronaviru a čelí narůstajícím ekonomickým problémům. Počet nakažených momentálně v zemi kulminuje. Na podporu hospodářství směřují miliardy dolarů. Vláda pomalu chystá otevírání ekonomiky.

Turecko k 19. květnu hlásí přes 151 tisíc nakažených, což představuje mezitýdenní nárůst o přibližně 10 tisíc případů. Onemocnění covid-19 podlehlo na 4 200 lidí. Počet provedených testů překonal 1 675 000.

Dle výše uvedených čísel v zemi nákaza aktuálně kulminuje, což ilustruje i tato interaktivní mapa.

Také dle tureckých expertů zmíněných v místních médiích země momentálně prochází vrcholem nákazy. V úterý 5. května vystoupil prezident Erdogan s oznámením o postupném omezování restriktivních opatření, které započalo v pondělí 11. května.

Jaká jsou aktuální omezení?

„Zjednodušeně platí, že přes týden se v Turecku stále dodržují pravidla social distancingu s níže uvedenými opatřeními. Zákaz všeobecného vycházení pak v zemi platí už posledních šest víkendů. Úplný zákaz vycházek (i v pracovní dny) pak mají nařízeni občané starší 65 let a mladší 20 let. Předpokládá se, že tento systém bude trvat do konce Ramadánu, který v muslimských zemích nyní probíhá. Počátkem května pak vystoupil prezident R. T. Erdogan a představil plán postupného uvolňování opatření, které startuje 11. května. V tu dobu se například otevřou všechny zbylé automobilky v zemi, které stejně jako u nás zaměstnávají významnou část obyvatelstva,“ popisuje vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Istanbulu Vladislav Polách.

Místní úřady nařídily stávající opatření:

 • Všeobecná karanténa pro 15 městských oblastí, platnost o víkendu a svátcích Eid al-Fitr, které jsou spojeny s ukončením postního měsíce Ramadánu 23. až 26. května
 • Zákaz volného pohybu osob narozených před 1. 1. 2000, nově povolení vycházek pro určité dny
 • Zákaz meziměstského cestování (výjimky povolují provinční gubernátoři) pro 15 městských oblastí do 3. června
 • Všechny mezinárodní lety z Turecka jsou nyní zrušeny
 • Zákaz volného pohybu osob nad 65 let včetně, nově povolení vycházek pro určité dny
 • Omezení počtu nakupujících v jedné prodejně dle kapacit prostor daného obchodu – 1 osoba na cca 10 metrů čtverečních
 • Uzavření obchodů s elektronikou, domácími potřebami atp.
 • Omezení prodejní doby potravin od 9:00 do 21:00, v době karantény (o víkendech) může být jejich provoz omezen
 • Omezení přepravní kapacity prostředků veřejné dopravy na polovinu – v Istanbulu je nutné nosit v MHD roušky
 • Omezení taxi přepravy na polovinu (řídí se dle SPZ vozidel)
 • Uzavření základních, středních i vysokých škol. Plánované otevření začátkem června
 • Zákaz všech kulturních a sportovních akcí, se kterým se pojí uzavření divadel, kin, sportovišť, krytých bazénů či tureckých lázní
 • Uzavření pozemních hranic s Řeckem, Bulharskem, Gruzií, Íránem a Irákem pro osobní dopravu
 • Uzavření promenád, historických památek, piknikových oblastí a všech městských parků
aapsky / Shutterstock.com

Omezeny byly podle Vladislava Polácha vnitrostátní lety stejně jako železniční, autobusová a lodní doprava v rámci Turecka. Turkish Airlines (TA) do 28. května zrušily všechny své mezinárodní i vnitrostátní lety.

Vnitrostátní lety se mají obnovit počátkem června. Ve stejnou dobu se budou postupně otevírat mezinárodní letecká spojení provozované TA. Na webu TA se dají zakoupit letenky s odletem z Prahy již od začátku června. Turecká média ale informují, že TA v červnu se na úvod momentálně plánuje obnovení letů do 22 destinací v 19 zemích (ČR mezi nimi nefiguruje) Jelikož zakoupení letenky a skutečně odletět jsou dva odlišné pojmy, tak doporučujeme před odletem ověřit skutečnou možnost odletu u svého prodejce letenek. Navíc stále platí 14denní karanténa pro všechny, kdo překročí turecké hranice. alternativou jsou tak přímá spojení s Německem a Rakouskem, případně spojení s přestupem s jinými leteckými společnostmi). V červenci pak budou přibývat další destinace.

Pozemní hranice se pozvolna otevírají pro kamionovou dopravu. „Od poloviny března turecká strana v podstatě do země nevpouštěla řidiče, kteří přijížděli ze zahraničí. Respektive daní řidiči by museli po překročení tureckých hranic být ve čtrnáctidenní karanténě. Zboží se tak na hranicích ad hoc překládalo z kamionu na kamion s místním řidičem. Situace tak nebyla zcela přehledná. Dne 27. dubna vydala ministryně obchodu Ruhsar Pekcanová prohlášení, že ti řidiči přijíždějící ze zahraničí, kteří nebudou mít příznaky covid-19, mohou do Turecka vstoupit po dobu 72 hodin a náklad vyložit. Toto opatření se týká všech hranic země, až na ty s Íránem, kde přísná opatření zůstávají,“ prozrazuje Polách.

Pro další informace sledujte weby našich zastupitelských úřadů v Ankaře a Istanbulu.

Pomáhá, kdo může

V Turecku se vzhledem k aktuální situaci zvedla vlna solidarity.

Turecký prezident spustil koncem března takzvanou Národní kampaň solidarity, která se má zaměřit na podporu potřebným. Sám vyhlásil, že se vzdá několika měsíčních platů. Následovali ho i další politici. K 6. květnu sbírka hlásí vybraných 1.91 miliardy TRY (271 milionů USD) 

V Istanbulu byla pod vedením opoziční strany CHP vyhašena obdobná sbírka pro potřebné, kteří jsou nejvíce zasaženi dopady covid-19, která však musela být z rozhodnutí vlády zrušena.

V reakci na covid-19 plánuje Turecko v Istanbulu, kde se soustředí největší počet nakažených, vystavět dvě zcela nové nemocnice, každou o kapacitě 1000 lůžek.

První z nemocnic, která se nachází v evropské části Istanbulu, byla otevřena už 20. dubna. Turecko má navíc dle vyjádření prezidenta země kapacitu na výrobu 5000 plicních ventilátorů do konce května 2020.

Místní armáda začíná podle zástupce agentury CzechTrade distribuovat potraviny a další hygienické potřeby občanům nad 65 let, pro které platí karanténa. V zařízení patřícím místnímu četnictvu (Jandarma) se dnes šijí roušky.

Turecká pošta zavedla pro místní malé a střední firmy možnost využití jejích skladovacích zařízení a přemisťovacích kapacit napříč zemí, a to bez poplatků. Tato pomoc se týká především podniků zaměřující se na e-commerce.

Výše uvedená opatření společně s přeorientací výroby místních textilních a dalších firem vedla k tomu, že Turecko je, dle mluvčího vládní strany AKP, od začátku května soběstačné v dodávkách zdravotnického ochranného vybavení. Země tak povolila vývoz tohoto zboží do zahraničí. Turecká média oznámila vývoz humanitární pomoci do 64 zemí napříč kontinenty.

Jak vláda pomáhá ekonomice?

Už 18. března schválila vláda pomoc místní ekonomice v původním objemu 15,4 miliardy amerických dolarů. Dle vyjádření ministra financí Berata Albayraka však pomoc vlády ke konci dubna přesáhla 200 miliard TRY (28.7 miliardy amerických dolarů)k polovině května přesáhla 35 mld. USD, což představuje 5 % HDP země. S multiplikačním efektem záruk se pak zmiňovaná pomoc ekonomice pohybuje u částky 75 mld. USD (11 % HDP).

Cílem tohoto balíčku, který Turci nazývají „Ekonomický stabilizační štít“ je prioritně udržet zaměstnanost a tok peněz v ekonomice, připomíná zástupce CzechTrade Vladislav Polách. Balíček mimo jiné obsahuje snížení daňové zátěže pro podnikatele, podporu nízkopříjmovým skupinám obyvatel a stejně tak lidem nad 65 let.

Vybraná opatření:

 • snížení DPH u vnitrostátních letů
 • daně za ubytování (pohostinství) se nebudou platit do listopadu 2020
 • odložení úvěrových plateb minimálně o tři měsíce
 • platby sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců jsou nově hrazeny přímo státem po dobu tří měsíců
 • o 50 % byl navýšen Úvěrový garanční fond na současných 50 miliard TRY (7,7 miliard amerických dolarů)
 • zlevnění úvěrů pro občany
 • bezúročné odložení splatnosti úvěrů o šest měsíců pro zemědělský sektor (jedná se o úvěry v hodnotě 861 milionů USD)
 • zavedení kurzarbeitu – náhrada 60 % příjmů po dobu tří měsíců, přičemž zájemce musí ve společnosti pracovat minimálně 60 dnů (a 450 za poslední 3 roky)
 • zaslání jednorázového příspěvku pro pracující v rozsahu od 1752 TRY (260 dolarů) do 4381 TRY (650 dolarů)
 • podpora nezaměstnaných při ztrátě místa v souvislosti s opatřeními proti covid-19 – 2354 TRY (350 dolarů) po dobu sedmi měsíců
 • navýšení minimální částky starobního důchodu na 1500 TRY (223 dolarů)

Vláda aktuálně schválila zákon, který zakazuje propustit zaměstnance v období následujících tří měsíců. Tento zákon by se vztahuje i na ty zaměstnance, kteří jsou na plném pracovním úvazku a nyní musí čerpat neplacené volno. Od státu dostanou denně 39,2 TRY (5,7 dolarů) po období tří měsíců.

Turecká centrální banka (TCB) pak na svém posledním zasedání z 22. dubna schválila další snížení úrokových sazeb, a to z 9,75 % na 8,75 %. Od počátku koronakrize tak byla základní úroková míra snížena o 200 bazických bodů (dva procentní body). Oslovení experti se shodují na tom, že TCB na svém příštím zasedání 21. 5. opětovně sníží úrokové sazby.

Turecký parlament 16. dubna také schválil, že místní Majetkový fond (Turkey Wealth Fund), který byl založen v roce 2016 a obsahuje podíly v několika polo/státních společnostech (například Turkish Airlines, Ziraat Bank, Halk Bank TurkTelekomu apod.), bude moci jednodušeji nakládat se svými prostředky, čímž by měl pomoci dalším soukromým subjektům zasaženými ekonomickým dopady koronaviru.

Organizace pro rozvoj malého a středního průmyslu KOSGEB odložila splatnost poskytnutých úvěrů o tři měsíce a rozšířila platnost svých dotačních programů o další čtyři měsíce. KOSGEB rovněž podpoří částkou 6 milionů projekty zabývající se výrobou ochranných pomůcek.

Státem vlastněné banky (Ziraat, Halkbank a Vakıfbank) oznámily koncem března, že připravily balíčky, které usnadňují přístup k půjčkám a poskytují flexibilitu zákazníkům, již potřebují další úvěry.

Aby na tyto úvěry firmy dosáhly tak nesmí snížit stav svých zaměstnanců, který evidovaly ke konci února. Balíček například dává možnost 36 měsíční půjčky s úrokem 7,5 %, což je méně než základní úroková sazba centrální banky. Navíc u těchto půjček je odklad splátek 6 měsíců, připomíná Vladislav Polách.

K podpoře se přidaly i místní soukromé komerční banky, které například poskytují firemní kreditní karty s limitem 25 tisíc TRY. Jiné zase odkládají splatnost půjček o několik měsíců.

Ministr financí Berat Albayrak 15. dubna shrnul úvodní týdny Ekonomického stabilizačního štítu, který vláda vyhlásila 18. 3. 2020. Za tu dobu celkem 4,4 milionů rodin obdrželo od státu jednorázově 1 000 TRY (148 dolarů).

Dále pak státní banky v této době poskytly nízkoúročené půjčky o maximální výši 10 000 TRY (1477 dolarů) 2,1 milionu žadatelům (nízkopříjmovým rodinám). O státem dotované půjčky do výše 25 000 TRY (3 600 dolarů) dále požádalo přes 400 tisíc podnikatelů.

O tureckou podobu kurzarbeitu požádalo k 20. dubnu 2020 přes 268 tisíc podnikatelů zaměstnávající přes tři miliony zaměstnanců. V drtivé většině (přes 78 %) se jedná o malé společnosti do devíti zaměstnanců.

Turecký rozpočet pak za první kvartál 2020 vykázal deficit 29,6 mld. TRY při příjmech 255,75 mld. TRY (41,9 mld. dolarů)

Názory na ekonomické dopady se liší

„Ratingová agentura Fitch dle svého prohlášení vydaného 6. dubna předpokládá růst tureckého HDP pro tento rok o 0,8 % a to i navzdory aktuálním opatřením spojených s covid-19. V roce 2021 by pak Turecko mělo růst tempem 4,5 %. EBDR pak Turecku věští letošní propad o 3,2 %, zatímco v příštím roce by měla ekonomika růst o 6 %,“ prozrazuje Vladislav Polách.

Fitch tyto výsledky očekává na základě dobrých ekonomických ukazatelů za první kvartál 2020, kdy ekonomika měla růst solidním šestiprocentním tempem.

„Naopak někteří analytici, např. Erik Siegl poukazují na nízkou kredibilitu místní centrální banky, která je pod tlakem politiků. Situaci ani nepomáhá už tak vysoké zadlužení privátního sektoru a nízkých zásob devizových rezerv. Což ilustruje ukazatel CDS (credit default swap) vyjadřující riziko nesplacení státních dluhopisů, který má Turecko mezi velkými ekonomikami tzv. emerging markets nejvyšší. V minulém týdnu tento index překonal hodnotu 650 bodů, úroveň dosaženou během měnové krize v srpnu 2018.“ shrnuje dva úhly pohledu na místní vývoj ekonomiky Vladislav Polách.

Archiv zpráv ke koronaviru v Turecku a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem