Koronavirus v Brazílii mírně polevuje, zvýšení úrokové sazby pomůže v kontrole inflace

V Brazílii se klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, drží již po 54 dní nad dvěma tisíci, postupně však k této hranici v posledních týdnech klesá. V neděli dosáhl hodnoty 2.092, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o 15 procent. V minulém týdnu přesáhla denní statistika úmrtí pouze jedenkrát hodnotu tří tisíc a většinou se držela okolo hodnoty dvou tisíc. Do 9. května bylo v Brazílii zaznamenáno 15.182.219 případů nemoci covid-19, 422.418 osob zemřelo.

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo dne 8. června 2020 jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Brazilská Centrální Banka zvýšila úrokovou sazbu

Rada Centrální Banky pro monetární politiku (zkratka „Copom“) oznámila po svém zasedání ve středu 5. května zvýšení sazby Selic na 3,50 %. Ve svém komuniké pak rada okomentovala očekávaný růst, inflaci, zaměstnanost a také probíhající změny v daňových zákonech i uvažované změny v zákonech o státním rozpočtu.

Růst ekonomiky v tomto roce CB podmiňuje zrychlením přijetí daňových reforem a také fiskální disciplínou. Návrhy nových daňových zákonů jsou projednávány již on poloviny roku 2019 a ministr ekonomie Paulo Guedes neustále bojuje s opozicí při jejich prosazování. Zefektivnění a zjednodušení daňového systému by mělo přinést lepší podmínky pro společnosti při podnikání či u vstupu zahraničních koncernů na brazilský trh. Zjednodušení a do jisté míry i snížení daňové zátěže však bude mít vliv na příjmovou stránku federálního rozpočtu. S probíhající pandemií a velkými problémy na výdajové straně rozpočtu tak politici řeší také zákony, které by ulevily hlavně mandatorním výdajům, které svým podílem v rozpočtu omezují investice a také snižují manévrovací schopnosti státního aparátu při neočekávaných událostech.

Výše zmíněné zvýšení sazby Selic, jež bylo už druhé v průběhu tohoto roku, by momentálně mělo pomoci ke zpomalení růstu cen, neboť inflace za posledních 12 měsíců dosáhla 6,10 %. Dále měla tato změna okamžitý vliv na kurz brazilského reálu (BRL) vůči americkému dolaru (USD), kdy došlo k mírnému posílení a přiblížení se hranici 5 BRL/USD. To by mohlo pomoci k podpoře importu, který se v posledních měsících z důvodu výrazného oslabení kurzu, za minulý rok to bylo více než 30 %, hodně snížil. Pro zbytek roku pak počítá CB s postupným zvyšováním sazby Selic až ke hranici 6 %.

Očkování v minulém týdnu opět s nedostatkem vakcín

Očkování v posledním týdnu bylo poznamenáno dočasným přerušením dodávek brazilsko-čínské vakcíny CoronaVac, u které bylo pozastaveno dodávání do 10 brazilských států. Federální vláda naopak garantovala další prostředky na nákup vakcíny Pfizer a dodávka více než 600 tisíc očkovacích dávek této značky byla přijata minulou středu. Celkově již od začátku dubna Brazílie obdržela skoro dva miliony těchto vakcín.

Do 9. května, 20 h, bylo v Brazílii očkováno první dávkou 35.327.845 osob, což odpovídá 16,68 % populace a 17.744.038 osob (8,38 % populace) bylo očkováno i druhou dávkou vakcíny. Plně schváleny jsou momentálně vakcíny AstraZeneca-Oxford, Pfizer, Janssen (Johnson&Johnson) a brazilsko-čínská vakcína CoronaVac, která je však i přes finální fázi výroby v Brazílii, stále závislá na dodávkách základních látek z Číny.

V posledních dnech klouzavý průměr úmrtí pomalu klesal k hranici 2.000 a změna, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, byla v intervalu -8 % a -15 %. U počtu nakažených se pak změna pohybovala v rozmezí -7 % až +9 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem