Nákaza v Brazílii dále klesá. V ekonomice se snižuje zastoupení průmyslu

V Brazílii klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, v minulém týdnu pokračoval v poklesu, a aktuálně je na hodnotě 1.105, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o 15 %.

V minulém týdnu se denní statistika úmrtí držela pod úrovní hranice čtrnácti set. Do 25. července, 20 h večer, bylo v Brazílii zaznamenáno 19.685.616 případů nemoci Covid-19, 549.999 osob zemřelo. Za posledních 24 h to bylo 499 úmrtí.

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo v červnu 2020 jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Zastoupení průmyslu v ekonomice se v průběhu pandemie nadále snižuje

Podíl průmyslu na hrubém domácím produktu Brazílie se v posledních letech postupně snižuje a pandemie to nijak nezměnila. Naopak zemědělství roste raketovým tempem a jeho příspěvek k HDP se rok do roku stává významnějším.

Deindustrializace brazilské ekonomiky se v posledních deseti letech dostala na nejnižší hodnoty od padesátých let a aktuální úroveň 11,30 % zastoupení zpracovatelského průmyslu na HDP z prvního trimestru je nejnižší od roku 1947. Pokles tohoto segmentu trvá kontinuálně od roku 2000. Nejvyšší hodnotu dosáhl tento ukazatel v polovině osmdesátých let kdy byl 24,48 %. Pokud zpracovatelský průmysl rozšíříme také o těžební, stavební a energetický, uvidíme zastoupení na HDP ve výši 20,4 % v roce 2020 oproti 21,4 % v roce 2019.

Kdo ale nebývale navýšil podíl na HDP v průběhu pandemie covid-19 je zemědělství. Vysoká světová poptávka po komoditách jako sója, kukuřice a masné výrobky, společně s investicemi do chytrých technologií, které dokáží monitorovat zavlažování, škůdce či plísně na plodinách, díky čemu pak roste výtěžnost zemědělských ploch, zvýšilo zastoupení tohoto sektoru na HDP z 5,1 % v roce 2019 na 7,9 % v prvním trimestru 2021. Takto výrazný růst byl však současně zapříčiněn poklesem zastoupení služeb, které i přes výrazný pokles v průběhu roku 2020, v prvním trimestru tohoto roku opět začaly nabírat na síle.

Nízká produktivita a konkurenceschopnost

Nedávná studie Institutu Studií pro Průmyslový Rozvoj (Iedi) upozornila na nízkou produktivitu a konkurenceschopnost brazilského průmyslu. „Od začátku 21. století je podíl brazilského průmyslu na jejím HDP pod světovým průměrem a stále se to zhoršuje. Je to dlouhodobý proces, na kterém se podílejí různé aspekty, nejen přístup vlády, ale také například tzv. „náklady Brazílie“, které vycházejí z vysokých daní a nákladů na pracovní sílu a také ze složité byrokracie.“ Podíl průmyslu tak klesá nejen s vyšším zastoupením služeb a růstem zemědělství, ale také s odchody mezinárodních firem z brazilského trhu.

Tempo očkování se drží na dobré úrovni

Na konci června bylo v Brazílii zahájeno očkování jednodávkovou vakcínou Janssen a v průběhu prvního měsíce dostalo tuto vakcínu lehce přes tři a půl milionu osob. Celková rychlost očkování se drží na dobré úrovni bezmála jednoho milionu podaných prvních dávek celkem za den u všech schválených vakcín.

Do 25. července 20 h, bylo v Brazílii očkováno první dávkou 95.480.308 osob, což odpovídá 45,09 % populace a 37.549.091 osob (17,73 % populace) bylo očkováno kompletně a v tomto množství jsou také ty, které byly očkovány jednodávkovou vakcínou Janssen. Plně schváleny jsou momentálně vakcíny AstraZeneca-Oxford, Pfizer, Janssen (Johnson&Johnson) a brazilsko-čínská vakcína CoronaVac, která je však i přes finální fázi výroby v Brazílii stále závislá na dodávkách základních látek z Číny. Importují se také Sputnik V a indický Covaxin. Tyto dvě vakcíny jsou ale podle Národní agentury pro zdravotní dohled (ANVISA) podávány ve speciálním režimu.

V posledním týdnu klouzavý průměr úmrtí postupně klesal a změna, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, byla v intervalu -10 % a -21 %. U počtu nakažených se pak změna pohybovala v rozmezí +2 % až -23 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí