Počty úmrtí v Brazílii se snižují, pohled na vývoj HDP je optimističtější

Denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních sedm dní, se v Brazílii v posledním červencovém týdnu začal postupně snižovat. V 17 z 26 federálních států je situace buď stabilní, nebo s klesajícími počty úmrtí. Rozvolňování omezujících opatření ve většině států pokračuje.

Zdeněk Havel (MF)

V Rio de Janeiru postupně otevírají i pláže a omezeně i atrakce pro turisty. Do 2. srpna se v Brazílii nemocí covid-19 nakazilo téměř 2 734 000 lidí osob, z nichž více než 94 tisíc zemřelo. Za posledních 24 hodin to bylo 514 úmrtí.

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, které vychází z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic.

Sdružení vydavatelů vzniklo dne 8. června jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Odhady ekonomů jsou optimističtější

Centrální Bankou (CB) byl již počtvrté za poslední měsíc upraven odhad propadu HDP v tomto roce. Z květnových předpokladů pohybujících se v rozmezí -7 až -10 % HDP (upravených CB na začátku července na -6,5 %, poté na -6,1 % a následně na -5,95 %) se aktuální odhad pohybuje na 5,77 %. Ministerstvo hospodářství dokonce upravilo svůj odhad na -4,7 %. Dosažení uvedených předpokladů však velmi závisí na vývoji ekonomie ve druhém semestru.

Jednou z pozitivních veličin ovlivňujících zlepšení odhadů PIB byla bezpochyby červnová statistika vývozu zemědělské produkce, která dosáhla rekordních hodnot. Celkem byly v červnu exportovány zemědělské komodity v hodnotě 10,17 mld. USD. Hlavním vývozním artiklem je dlouhodobě sója, jež se na této hodnotě podílela z více než 50 %, přesněji 5,42 mld. USD.

Dále to byly masné produkty v hodnotě za více než 1,4 miliardy, v nichž bylo nejvíce zastoupeno hovězí maso, následované kuřecím a vepřovým. Dvojnásobně, oproti běžným hodnotám, bylo vyvezeno také cukrové třtiny. Zde bylo hlavní příčinou dramatické snížení sklizní dvou hlavních asijských producentů, Indie a Thajska, které pro brazilský export otevřelo trhy, jimž za normálních okolností zajišťují dodávky tyto dva státy.

Velká daňová reforma

Dalším aspektem je předložení prvního zákona z plánované daňové reformy. Ministr financí Paulo Guedes ho přednesl 21. července Národnímu Kongresu (jedné ze dvou komor parlamentu v Brazílii). V tomto prvním zákoně je navrhováno sloučení prvních dvou federálních daní do jedné.

„Toto je historický den. Od této chvíle je v rukou poslanců a odborníků začít postupně vytvářet systém, který tu byl očekáván po desetiletí,“ uvedl člen Národního Kongresu Davi Alcolumbre na tiskové konferenci po předložení návrhu. Cílem daňové reformy je zjednodušit brazilský daňový systém a vytvořit přehlednější prostředí pro rozvoj trhu a podnikání.

Brazilská burza v São Paulu prolomila hranici 100 tisíc bodů a aktuálně se pohybuje kolem 102 tisíc bodů. Od konce května, kdy se začaly burzy po celém světě zotavovat z propadů zapříčiněných pandemií koronaviru, byla burza v São Paulu jednou z nejrychleji rostoucích. Index od té doby vzrostl o 30,59 %. Porovnáme-li však aktuální stav s maximálními hodnotami dosahovanými v lednu tohoto roku a přihlédneme-li k oslabení brazilského reálu k americkému dolaru, jedná se o propad ve výši 32,98 %.

Vývoj v posledních týdnech je i přes stabilní křivku obětí velmi dynamický. Guvernéři jednotlivých států se snaží rozvolňovat opatření a pomoci v minulých měsících uzavřeným restauracím, barům či posilovnám k opětovnému generování příjmu.

Průmysl a zemědělství se už pomalu zotavují, jak je vidno z některých červnových výsledků, ale návrat k normálu se liší segment od segmentu.

Pro české podnikatele je zásadní aktuální zpráva o povolení vstupu cizinců na území Brazílie. V současné chvíli je tedy po několika měsících možné přiletět z Evropy a absolvovat jednání, provádět montáže, servisní služby atp. Začátek snižování denního počtu obětí je stále očekáván v průběhu srpna. Předpokládaný pokles však velmi záleží na osobním přístupu a odpovědnosti každého z obyvatel Brazílie.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem