V Brazílii koronavirus pomalu zvolňuje, stále je však nutné mít se na pozoru

Klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, se v Brazílii v posledních dvou týdnech drží mírně nad hranicí sedmi set obětí, aktuálně je to číslo 747, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o 5 %. Ve 25 z 26 federálních států plus federálního distriktu je situace buď stabilní, nebo s klesajícími počty úmrtí, nárůst byl o víkendu jen ve státech Rio de Janeiro a Rondonia. Do 20. září, 20 h večer, se v Brazílii nemocí Covid-19 nakazilo celkem 4.544.262 osob, z nichž 136.895 zemřelo. Za posledních 24 h to bylo 370 úmrtí.

Zdeněk Havel (MF)

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo dne 8. června jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Nebývalé požáry, rostoucí nezaměstnanost a oslabující burza

Nejen pandemie ale také dlouhotrvající sucho v některých regionech zasáhly tento rok Brazílii. Jedna z největších bažinatých a po většinu roku zatopených oblastí světa, Pantanal, ležící na hranici s Paraguayí a Bolívií, trpí požáry obrovských rozměrů. Už od června tu záchranáři a dobrovolníci bojují s plameny a snaží se zachránit životy velmi bohaté fauny v této oblasti. Jaguár, tapír nebo krokodýl jsou příklady živočichů, kteří jsou denně odváženi z dosahu plamenů. Většina z nich pak stráví další týdny na veterinární stanici, aby se zotavila z četných popálenin. Podobně je pak na tom i část státu Tocantins, ležící ve střední Brazílii. Množství ohnisek je dokonce větší než ve dříve zmíněném Pantanalu, avšak ve státě Tocantins bývají sucha častější a není tu proto tak rozmanitá fauna.

V minulém týdnu zveřejnil brazilský statistický úřad (IBGE) údaje o nezaměstnanosti za měsíc srpen. V posledním týdnu tohoto měsíce vzrostla míra nezaměstnanosti o 8,5 % oproti týdnu předchozímu. Dosáhla tím úrovně 14,3 %, což v absolutním vyjádření odpovídá 13,687 milionu osob. Uvedené hodnoty jsou výsledkem týdenních telefonických šetření brazilského statistického úřadu, která byla zavedena v průběhu měsíce května, aby byla lépe sledována zaměstnanost, která se do té doby zjišťovala na čtvrtletní bázi pomoci dotazníků vyplňovaných při osobních návštěvách osob provádějících pro IBGE výzkum ve vybraných bytech a domech obyvatelů Brazílie.

V pátek také opět oslabila brazilská burza v São Paulu a její index Ibovespa. Po několika týdnech, kdy se index pohyboval stabilně mírně nad hranicí 100 tisíc bodů, došlo k poklesu na hodnotu 98.290 bodů. I přes zlepšující se koronavirovou situaci v Brazílii mají na aktuální pohyb burzy vliv nejen ekonomické aspekty na domácím trhu, dříve zmiňovaný růst nezaměstnanosti, ale také vývoj situace v zahraničí. V tomto případě se mimo jiné jedná o propad akcií technologických firem na burze v New Yorku, nebo nastupující druhá vlna Covidu v Evropě.

Postupný zrychlující se pokles klouzavého průměru úmrtí je v posledních týdnech zřejmý, ale i tak je nutné mít se na pozoru a stále dbát na dodržování doporučení v jednotlivých brazilských státech a městech. Některé okresy a oblasti například plánují otevírání se domácímu turistickému ruchu už na konci září nebo v průběhu října. Stále však vyžadují roušky a zvýšenou hygienu, popřípadě negativní test na koronavirus z posledních dní.

Situace se však vyvíjí celkem optimisticky. V minulých dnech byla míra poklesu, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, někde mezi -5 % a -16 % u úmrtí, u počtu nakažených se pak míra poklesu pohybovala v minulém týdnu v rozmezí -7 % až -22 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem