V Brazílii klesá počet nakažených i úmrtí, což vede k dalšímu rozvolňování pandemických opatření

V Brazílii klesá počet nakažených i úmrtí, což vede k dalšímu rozvolňování pandemických opatření. Revidované HDP minulého roku konečně zveřejněno.

Ilustrační fotografie

Aktuální koronavirová situace v Brazílii

V Brazílii se klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, držel v posledním týdnu okolo hranice 500, a aktuálně je na hodnotě 419, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o 38 %.

Nadále klesá i počet nakažených, a to i přes to, že před dvěma týdny proběhla spousta oslav na popud karnevalu. Do neděle 13. března 2022, 20 h večer, bylo v Brazílii zaznamenáno 29 365 238 případů nemoci Covid-19 a 655 139 úmrtí. Za posledních 24 hodin zemřelo 146 osob.

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ).

Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo v červnu 2020 jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

WHO doporučuje lék na covid-19, v Brazílii i přes jeho schválení stále není k dispozici

Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje pacientům s velkým rizikem hospitalizace léky proti coronaviru od americké farmaceutické společnosti Mack. Tento lék je již schválen brazilskou regulační zdravotnickou organizací Anvisa, nicméně není v Brazílii k dispozici. Lék Molnupiravir je doporučen pacientům s lehkým průběhem onemocnění, ale neměli by ho užívat nemocní, kteří jsou nakažení variantou Omikron.

Z výzkumu provedeném na 4 796 pacientech vyplývá, že u pacientů s nejvyšším rizikem hospitalizace (>10 %) by se mohlo zabránit více než 60 případům hospitalizace na 1 000 pacientů.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Hrubý domácí produkt vzrostl loni o 4,6 procenta

Brazilská ekonomika se zotavila z pandemie a vykázala 4,6% nárůst, čímž dokonce lehce předčila očekávání odhadované Centrální národní bankou. Podle údajů zveřejněných začátkem března 2022 brazilským institutem geografie a statistiky (IBGE) dosáhl HDP za rok 2021 částky ve výši 8,7 bilionu BRL. Tím se vyrovnaly ztráty způsobené pandemií, kdy se v roce 2020 ekonomika propadla o 3,9 %.

Přestože loňský rok skončil 0,5 % nad úrovní před pandemií (poslední kvartál roku 2019), HDP je stále o 2,8 % nižší oproti nejvyššímu bodu ekonomické aktivity v roce 2014. K nárůstu napomohly nejvíce sektory služeb (4,7 %) a průmyslu (4,5 %), naopak k propadu došlo v zemědělství (0,2 %). Z celkových 8,7 bilionů za rok 2021, HDP za čtvrtý trimestr toho roku činil 2,3 bilionu.

K propadu došlo pouze v oblasti zemědělství, což odborníci přisuzují hlavně klimatickým problémům. Zemědělský HDP vzrostl ve čtvrtém trimestru 2021 o 5,8 % ve srovnání s trimestrem třetím 2021. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím předchozího roku se však snížil o 0,8 %. Celkově pak v meziročním srovnání ukazuje pokles o 0,2 %.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Závislost na ruských hnojivech může být velkým problémem

Válka na Ukrajině, již rozpoutala Ruská federace, bude mít nejspíš velký vliv na brazilské zemědělství. Brazílie se drží na čtvrté příčce největších spotřebitelů hnojiv, avšak domácí produkce je nedostačující, cca. 80 % veškerého hnojiva je importováno, z toho více něž 25 % pochází z Ruska a Běloruska. V roce 2021 bylo vyprodukováno na 6,3 milionů tun hnojiva, ale dovezeno ho bylo téměř 6x tolik, konkrétně 35,6 milionů tun.

Brazilští zemědělci se obávají, že skrze probíhající válku a tvrdé sankce Ruska, neobdrží objednané zboží, které navíc většina velkých odběratelů už i zaplatila. Podle expertů se jedná o jeden z více faktorů, který poukazuje na nesamostatnost země v tomto odvětví, a který by měla země začít řešit a produkovat více hnojiv na domácí půdě.

Do té doby je však trh otevřen dalším potenciálním dodavatelům. Ministr zemědělství se domnívá, že limitace ohledně importu ovlivní cenu zboží, které následně povede k dalšímu růstu cen potravin a tedy i k růstu inflace.

Aktuální informace v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu

Zpět na začátek

Další dva samotesty na detekci nemoci covid-19 schváleny

2. března 2022 byly schváleny dva další samotesty na detekci nemoci Covid-19. Jmenovitě se jedná o Autoteste COVID-19 Ag od firmy Biosul Produtos Diagnósticos a o SGTi-flex COVID-19 Ag – SELF TEST od brazilské firmy Kovalent. Oba testy jsou nazálního typu a společně s ostatními samotesty schválenými regulační zdravotnickou společností Anvisa je jich na brazilském trhu k dostání celkem šest.

Ačkoli byly první samotesty schváleny již 17. února, nebylo jich v lékárnách k dispozici dostatek a prodávaly se dokonce i padělky. Nyní by však mělo být vše v pořádku a testy jsou postupně k dostání ve většině lékárnách po celé Brazílii.

V Brazílii dochází k uvolňování protipandemických opatření

Ve státě Rio de Janeiro od pondělí 7. března 2022 už neplatí žádná povinnost nosit roušky. Ve veřejném prostředí už si je lidé nemuseli nasazovat od konce října loňského roku, od listopadu přestal také platit limit omezující počet osob na veškeré aktivity.

K uvolnění došlo konečně i ve státě São Paulo, kde bylo ve čtvrtek 9. března 2022 vydáno prohlášení, jež dovoluje osobám volný pohyb bez roušky na veřejných prostorách, včetně parků i např. na fotbalových utkání. V uzavřených prostorách, veřejné dopravě a ve školách i nadále trvá povinnost roušky nosit.

Guvernéři obou států jsou optimističtí, v Riu by podle státního tajemníka zdravotnictví mohlo dojít v brzké době i ke zrušení povinnosti předkládat potvrzení o očkování, buď do konce března, anebo pokud počet osob, kteří se nechají očkovat posilující dávkou, překročí 70 %. Guvernér São Paula, João Doria, rovněž prohlásil, že by v nadcházejících pár týdnech mohlo dojít k úplnému zrušení povinnosti nosit roušky, pokud budou čísla nakažených a úmrtí i nadále klesat.

Kompletně očkovaných je už bez mála 158 milionů

V Brazílii už je kompletně očkovaných více než 73 % obyvatel a více než 69 milionu osob již obdrželo třetí dávku od společnosti Pfizer. Do 13. března, 20 h večer, bylo v Brazílii kompletně očkováno 73,38 % populace, což odpovídá 157.647.168 osobám. U dětí v rozmezí 5 až 11 let již bylo částečně očkováno 51,62 %, což odpovídá počtu 10.581.949. Kompletně je zatím očkováno pouze 793.010 dětí v této věkové skupině.

V posledním týdnu mírně klesal počet úmrtí a klouzavý průměr v posledních dvou týdnech zaznamenal pokles z 540 na 419, což znamená pokles o 38 %. Počet nakažených také klesá, změna se v posledním týdnu pohybovala v rozmezí -59 % až -40 %.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Brazílie

Informace aktualizovány k 6. září 2022

Podmínky pro cestu do Brazílie

Brazílie nepoužívá klasifikaci jako EU. Omezení bývají vyhlášena pouze formou zákazu přicestování z některých lokalit, aktuálně ale není omezen vstup ze žádné země.

Otevřené hranice: ano, možné jsou i turistické cesty

Při cestě ve směru do Brazílie musíte splnit tyto podmínky:

Karanténa: ne.

Očkování: vyžadováno při příletu do Brazílie. Vyžadováno už při nástupu do letadla, kterým se letí na přestup na letadlo směr Brazílie. Nestačí pouze QR kód, musí obsahovat informace o očkování. Je nutné mít alespoň 14 dní po aplikaci jednodávkové vakcíny či min. 2. dávky v případě vícedávkových vakcín.

Negativní test: je vyžadován pouze u občanů, jež jsou nějakým způsobem osvobozeni od očkování. Může se jednat o antigenní či PCR test s negativním výsledkem ne starším než 24 hodin před nastoupením do letadla. Doporučujeme však ověřit si navíc požadavky leteckých společností.

Formulář: ne.

TRANZIT PŘES africké země bez omezení

Pozemní tranzit je bez restrikcí

Při leteckém tranzitu nejsou žádné restrikce

Podmínky pro návrat do ČR

Bez omezení.

Všechna opatření omezující vstup do země v souvislosti s nemocí Covid-19 byla zrušena.

Další informace:

Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do a ze Země Brazílie: https://www.mzv.cz/saopaulo/pt/Vistos_e_Assuntos_Consulares/novas_medidas_de_protec_o_do_ministerio.html

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí