Denní průměr úmrtí v Brazílii vytrvale klesá, národní parky se postupně otevírají

V Brazílii se klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, v minulém týdnu držel pod úrovní 400 osob a aktuálně je na hodnotě 324, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o -30 %. Ve 23 z 26 federálních států plus federálního distriktu je situace buď stabilní, nebo s klesajícími počty úmrtí. Do 8. listopadu, 20 h večer, se v Brazílii nemocí Covid-19 nakazilo celkem 5.660.555 osob, z nichž 162.374 zemřelo. Za posledních 24 h to bylo 88 úmrtí.

Zdeněk Havel (MF)

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ).

Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo dne 8. června jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Nebývalý růst prodeje stavebních materiálů

Sektor materiálů využívaných ve stavebnictví, jako cement, ocel a ocelové konstrukce, zaznamenává v posledních měsících nebývalý růst, což přimělo institut FGV k zrevidování odhadu ročního propadu v tomto segmentu z předchozích -7 % na aktuálních -2,8 %. Premiantem v růstu prodejů je cementárenský sektor, který v měsíci září zaznamenal růst 21,4 %, oproti stejnému měsíci minulého roku. Kumulovaně pak v tomto segmentu došlo za prvních 9 měsíců roku k růstu 9,4 % oproti stejnému období v roce 2019. V září dosáhl sektor stavebních materiálů růstu 3,8 %, oproti stejnému období minulého roku, a měsíční průměrný růst za 3. čtvrtletí roku 2020 byl na úrovni 3,5 %.

Ocel a ocelové konstrukce využívané ve stavebnictví pak v prvních 9 měsících roku dosáhly stejných prodejů jako v roce předchozím. Tento segment odpovídá 37,6 % celkové produkce oceli v Brazílii. Dalším odvětvím, které se veze na pozitivních výkonech stavebního průmyslu, jsou producenti instalatérského zboží, baterií, sprch a doplňků do koupelen či kuchyní. Výrobce Lorenzetti zaznamenal roční růst tržeb o 22 % a celkově počítá s nárůstem 15 % až 16 % na roční bázi.

V měsíci říjnu se přidaly také ostatní sektory průmyslu, které využily uvolňování koronavirových opatření a návratu pracovních sil do práce. Průmysl jako celek se tak dostal na úroveň srpnu roku 2018 a po pěti měsících smazávání ztrát po dubnovém šoku na začátku pandemie opět přispívá k růstu HDP. S aktuální rekordní nezaměstnaností více než 14 milionu Brazilců a také s končícím státním koronavirovým příspěvkem však má před sebou stále velké výzvy, které by však měl naplňovat v roce 2021.

Národní parky se postupně otevírají, hygiena je však vyžadována

V měsíci říjnu se začaly postupně otevírat i národní parky. V mnoha z nich však bývají zavřené hlavní atrakce, aby tak bylo omezeno množství návštěvníků. Ve většině míst se pak turisté musejí prokázat při vstupu negativním testem na Covid-19. I přesto je následně vyžadováno dodržování odstupů a používání roušek při pohybu venku v případě většího počtu osob na ulici nebo v turistické lokalitě.

V posledních dvou týdnech rychlost poklesu počtu obětí opět mírně zrychlila. V minulých dnech byla míra poklesu, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, někde mezi -17 % a -30 % u úmrtí, u počtu nakažených se pak míra poklesu pohybovala v rozmezí -18 % až -28 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem