Brazílie hledá zdroje na prodloužení dávky pro chudé

V Brazílii klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, stále postupně klesá a aktuálně je na hodnotě 325, což je v porovnání s počtem před dvěma týdny pokles o 35 procent.

V minulém týdnu se denní statistika držela převážně pod hranicí pěti set. Do 17. října, 20 h večer, bylo v Brazílii zaznamenáno 21.642.194 případů nemoci Covid-19, 603.324 osob zemřelo. Za posledních 24 h to bylo 125 úmrtí.

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo v červnu 2020 jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Covidový příspěvek by mohl být na dobu neurčitou

Brazilské ministerstvo zabývající se pomocí občanům v situacích jako nezaměstnanost, dlouhodobá nemoc nebo výplatami speciálních dávek, hledá v posledních týdnech možnosti jak prodloužit dávku vyplácenou v průběhu pandemie covid-19 nejchudším rodinám na dobu neurčitou. V průměru by se nejnižším příjmovým skupinám mělo vyplácet 300 brazilských reálu měsíčně. Momentálně je tato dávka poskytována přibližně 14,6 milionu rodin a ministerstvo v návrhu uvažuje o její rozšíření na 17 milionu rodin.

Ministerstvo ale aktuálně řeší, kde na tuto platbu najít v rozpočtu zdroje. Tato diskuze navazuje přímo na projednávání daňové reformy, která je v posledních týdnech řešena a kde je jako jedno z hlavních témat místní určení daní. O aktuálních změnách jsme referovali v minulém týdnu a níže naleznete mírně zredukovanou verzi.

Daňová reforma v Brazílii udělala další krůček

Návrh další části probíhající daňové reformy byl v předminulém týdnu projednáván v dolní komoře brazilského parlamentu. Jaké jsou aktuální návrhy změn? Hlavní částí aktuálního návrhu je sloučení některých současných daní do jednoho celku, takzvaných daní z celkové hodnoty (brazilská zkratka IVA), které by byly vybírány na federální a lokální úrovni. Federální IVA by se nazývala CBS a slučovala by daně PIS a Cofins, lokální IVA by se nazývala IBS a slučovala by ICMS, obdobu naší DPH na státní úrovni, a ISS, což je daň ze služeb na brazilské krajské, nebo řekněme i městské, úrovni.

Problematikou návrhu je přesné určení místa zdanění, které determinuje, který z rozpočtů, jestli státní nebo městský, skutečně příjme peníze. V Brazílii v současnosti nastávají problémy hlavně při zdanění služeb nebo převozu zboží mezi státy, kdy občas odvedená daň v jednom státě, je složitě nárokovatelná ve státě druhém při podávání daňového přiznání. Dalším z problematických bodů je daň z příjmu fyzických osob. V návrhu změny z června tohoto roku bylo zjednodušení zdanění pro nízkopříjmové skupiny, které však ve svém důsledku omezovalo využití nezdanitelného minima pro osoby s ročním příjmem odpovídajícímu rozmezí přibližně 110 000 až 150 000 Kč. V aktuálním znění návrhu je tato problematika upravena, ale podle některý daňových expertů ne úplně vyřešena.

Kompletně očkovaných je už přes sto milionu, přes čtyři miliony osob už obdrželo i 3. dávku

V Brazílii už je kompletně očkovaných přes 49 % obyvatel a přes čtyři miliony osob z rizikových skupin již obdrželo třetí dávku některé z vakcín. Dva státy, Mato Grosso do Sul a Sao Paulo už přesáhly hranici 60 % kompletně očkovaného obyvatelstva.

Do 17. října 20 h, bylo v Brazílii očkováno první dávkou 151.498.935 osob, což odpovídá 71,02 % populace a 104.352.811 osob (48,92 % populace) bylo očkováno kompletně a v tomto množství jsou také ty, které byly očkovány jednodávkovou vakcínou Janssen. Plně schváleny jsou vakcíny Pfizer, Janssen (Johnson&Johnson) a brazilsko-čínská vakcína CoronaVac, která je však i přes finální fázi výroby v Brazílii stále závislá na dodávkách základních látek z Číny. Očkovalo se také látkou AstraZeneca-Oxford, ale zde bylo očkování pozastaveno, nebo lidé obdrželi jen první dávku této vakcíny a jako druhou pak byli očkováni látkou od společnosti Pfizer. Importují se také Sputnik V a indický Covaxin. Tyto dvě vakcíny jsou ale podle Národní agentury pro zdravotní dohled (ANVISA) podávány ve speciálním režimu.

V posledním týdnu byl klouzavý průměr úmrtí mírně klesající a změna, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, byla v intervalu -32 % a -41 %. U počtu nakažených se pak změna pohybovala v rozmezí -32 % až -39 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí