Následky brazilského karnevalu se začínají projevovat, očkuje se opět ve všech regionech

V Brazílii se klouzavý denní průměr úmrtí, vypočítávaný za posledních 7 dní, drží už po 40 dní nad jedním tisícem, a aktuálně je na hodnotě 1.208, což je dosavadní nejvyšší hodnota za celou pandemii a je to v porovnání s počtem před dvěma týdny zvýšení o 11 %. Ve 12 z 26 federálních států plus federálního distriktu je rostoucí tendence počtu úmrtí. Do 28. února, 20 h večer, bylo v Brazílii zaznamenáno 10.549.129 případů nemoci Covid-19, 255.018 osob zemřelo. Za posledních 24 h to bylo 755 úmrtí.

Zdeněk Havel (MF)

Výše uvedený počet nakažených a zemřelých je výsledkem práce sdružení vydavatelů novin a poskytovatelů zpravodajství G1, O Globo, Extra, Estadão, Folha a UOL, které vzniklo jako reakce na změnu zveřejňování těchto informací ministerstvem zdravotnictví (MZ). Data shromažďovaná a publikovaná sdružením jsou výsledkem konsolidace dat ze sekretariátů jednotlivých států Brazílie, vycházející z posbíraných dat z jednotlivých měst a nemocnic. Sdružení vydavatelů vzniklo dne 8. června jako reakce na změnu publikování informací o nakažených a zemřelých, které MZ začalo aplikovat na konci prvního červnového týdne a které zkreslovalo náhled na denní přírůstky úmrtí a nových případů.

Odhad růstu ekonomiky klesá, krize burzy je zapříčiněná Petrobrasem

V minulém týdnu brazilská Centrální banka (CB) publikovala svůj výzkum „Focus“ zpracovávaný dotazováním více než 100 finančních institucí a na jehož základě pak vydala odhad ekonomických veličin na následující období. Výhled ekonomiky byl poupraven již po třetí v únoru a opět negativním směrem. Po předchozím odhadu ve výši 3,43 % byl momentálně upraven na 3,29 %. Pro rok 2022 je pak zachována předpověď 2,50 %.

Brazilský statistický úřad (IBGE) publikuje odhad HDP čtvrtletně a nejbližší bude zveřejněn v prvním březnovém týdnu. Do té doby jsou veškeré úpravy de facto odrazem očekávání trhu. CB ve své zprávě také publikovala odhady pro inflaci a vývoj měnového kurzu. Inflace je v tomto roce očekávána na úrovni 3,82 %, kurz brazilského realu vůči americkému dolaru ve výši 5,05 BRL/USD na konci roku.

Prohlášení brazilského prezidenta Jaira Bolsonara z pátku (19.2.) o změně vedení ve státním podniku Petrobras, bylo za pondělním (22.2.) výrazným propadem indexu B3 burzy v São Paulu. Stoupající cena pohonných hmot v Brazílii od začátku roku, kdy na čerpacích stanicích jak benzin tak nafta zaznamenaly výrazné posuny směrem vzhůru, rozvířilo i politické vody. V minulých týdnech tak vláda nejprve zrušila některé federální daně z nafty a zemního plynu, aby pak prezident ohlásil změnu ve vedení státní firmy Petrobras, která je hlavním producentem těchto komodit v Brazílii.

Jako následek pak minulé pondělí výrazně oslabila burza, bezmála o 5 %, a akcie Petrobrasu propadly o 21 %. Jak domácí tak zahraniční investoři vyčkávali, jak se situace postupně vyvine. Hlavním problémem je zasahování vlády do řízení státních podniků, kterým byla nechvalně známá předešlá socialistická vláda v Brazílii v čele s prezidentkou Dilmou Rousseff. Aktuální prezident Bolsonaro při svém nástupu k moci prohlašoval, že se zásahy je konec a on sám je rozhodně dělat nebude. Momentální situace však hovoří o opaku a vývoj v Brazílii bude tak dost ovlivněn vývojem kolem společnosti Petrobras, neboť změnu ve vedení musí ještě potvrdit představenstvo této státní firmy.

Očkování pokračuje, první vakcína je plně schválena a následky karnevalového volna se projevují

Po pozastavení očkování v předminulém týdnu bylo podávání vakcíny opět obnoveno ve všech státech. Do neděle 28. února, 20 h, bylo v Brazílii očkováno první dávkou 6.576.109 osob, což odpovídá 3,11 % populace a 1.933.404 osob už bylo očkováno i druhou dávkou vakcíny. Do minulého týdne byly schváleny očkovací látky pouze pro pohotovostní použití, to znamenalo pro zdravotnický personál a nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva. V úterý 23. února však byla plně schválena první vakcína, a to ta od společnosti Pfizer, což znamená, že může být využívána, mimo jiné, také na komerční bázi.

Nárůst případů v minulém týdnu může být podle odborníků také vysvětlen karnevalovým volnem z pondělí a úterý týdne předminulého. Mnoho obyvatel tohoto volna využilo například k cestám za svými rodinami do vzdálenějších oblastí. Někteří ostatní tento prodloužený víkend a absenci klasických karnevalových rejů využili k pořádání večírků a oslav s přáteli či známými, ať už ve svých bytech nebo v domech se zahradami. Přesuny, v případě návštěv, a shromažďování se, v případě oslav, mohou být příčinami opětovného nárůstu případů v minulém týdnu.

V posledních dnech tak opět vytrvale stoupaly jak počty nakažených tak úmrtí, stále ale panují rozdíly mezi jednotlivými brazilskými státy. V minulém týdnu byla tedy změna, v porovnání s klouzavým průměrem před dvěma týdny, někde mezi +6 % a +13 % u úmrtí, u počtu nakažených pak byla v rozmezí +10 % až +24 %.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sao Paulo

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Sao Paulo

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem