Pandemií nejvíce postiženým státem USA je Kalifornie

K 10. lednu 2021 byl zaznamenán denní nárůst případů covid-19 přes 3000 ve dvaceti státech USA. Od počátku pandemie je potvrzeno téměř 23 milionu nakažených. Na následky viru zemřelo více než 380 tisíc lidí. Aktivních případů je aktuálně přes 9 000 000. Celkově nejvíce postiženými státy jsou Kalifornie, Texas, Florida, New York a Illinois. Nejvyšší denní nárůst má stále Kalifornie – 24 300 nakažených (oproti minulému týdnu nicméně o 10 tisíc méně).

Situace ve státě Illinois

K 10. lednu 2021 je v Illinois registrováno bezmála 1 030 000 případů, z toho před 19 000 lidí zemřelo. K 3. lednu je hlášeno téměř 230 000 aktivních případů. Denní nárůst nových případů je 4 700.

Historie opatření

Po březnovém omezení shromažďování, omezení činnosti méně významných podniků a uzavření škol se Illinois koncem května začalo opět otevírat, koncem června pak přešlo do další fáze svého plánu opětovného otevření. Na základě toho mohly restaurace otevřít i svůj vnitřní prostor a podávat občerstvení, byla povolena shromáždění až 50 lidí. Školy a jesle mohly rozšířit své služby a divadla, ZOO, muzea, kina a tělocvičny mohly znovu otevřít dveře veřejnosti. Dle doposud platných pravidel by měla fáze 4 trvat do doby, než začne očkování.

I po 1. listopadu stále platí v Illinois pokyny pro používání ochrany obličeje. Podle revidovaných celostátních předpisů se nařizuje nosit roušky během všech interakcí se zaměstnanci v barech a restauracích v Illinois, a to při úpravách stolů, při objednávkách nebo dodávkách potravin či nápojů – ať už v interiéru, nebo venku. Zákazníci by také měli mít zakryté nosy a ústa při vyzvedávání objednávek v provozovně.  Vláda guvernéra J.B. Pritzkera uvedla, že nová politika je zaměřena na ochranu pracovníků a zpomalení šíření koronaviru.

Guvernér Prizker se dostal na podzim do sporu s demokratickou starostkou Chicaga, která protestuje proti dalšímu zavírání ekonomiky, neboť si je vědoma, že ekonomické dopady na samotné město mohou být katastrofální a nikdo nechce, aby se Chicago stalo druhým „Detroitem“. Detroit bylo první město v USA, které oficiálně zbankrotovalo.

Vzhledem k tomu, že počet pacientů v nemocnicích v Illinois překročil svůj vrchol od jara a nové případy infekce rychle rostou ve všech oblastech státu, vydalo Ministerstvo veřejného zdraví dne 11. listopadu doporučení, aby se obyvatelé během příštích tří týdnů vyhnuli všem nepodstatným aktivitám a pokud možno zůstali co nejvíce doma.  

Podobné doporučení vydalo i město Chicago. Úředníci ministerstva doufají, že úsilí o snížení přenosu koronaviru umožní podnikům a školám zůstat otevřené. Poskytování služeb je zakázáno v barech a restauracích po celém Illinois, přičemž čtyři z 11 regionů jsou pod druhou úrovní zmírnění.

Třetí úroveň zahrnuje uzavření všech nepodstatných maloobchodů, zákaz organizované rekreační činnosti a služeb salónů a osobní péče. Míra regionální pozitivity se pohybuje od minima 12,5 % v jižním Illinois po 18,9 % v severozápadním Illinois, na hranici s Wisconsinem a Iowou přesahuje míra pozitivity 40 %.

Starostka Chicaga vydala doporučení „zůstat doma“ po dobu 30 dnů s účinností od 16. 11. Mimoto stanovili úředníci města omezení kapacity na 10 osob na vnitřních, venkovních a společenských setkáních, včetně svateb, pohřbů, narozeninových oslav a obchodních večeří. Limit se nevztahuje na maloobchodní prodejny, fitness centra, kina a další průmyslová odvětví, která již podléhají specifickým restrikcím.

Dále je doporučeno dodržovat sociální distancování, nosit roušku a docházet za prací, do školy, za lékařskou péčí, nákupem potraviny a vyzvednutí jídla a vyhnout se veškerému nepodstatnému cestování mimo stát. Shromáždění uvnitř soukromých domů se omezuje na šest členů mimo domácnost.

Oddělení veřejného zdraví města má pravomoc pokutovat lidi za pořádání velkých společenských akcí v jejich soukromých rezidencích. Úředníci města shromáždili tým, který zahrnuje více než 1 000 pracovníků města, okolo 550 kontaktních míst a stovky komunitních organizací, aby poskytly informace a podporu lidem nejvíce zasaženým šířením nákazy.

Zákonodárci státu Illinois odhlasovali nová nouzová pravidla – podniky a další organizace, které nedokážou prosadit nošení ochrany obličeje a omezit velikost shromáždění svých zaměstnanců, mohou nyní čelit pokutám až do výše 2 500 USD. Pravidla také umožňují místním zdravotnickým oddělením nařídit uzavření škol a denních pečovatelských služeb v reakci na ohniska nákazy koronaviru a provádět kontaktní sledování a další vyšetřování covid-19 v soukromých zařízeních.

Lékárny maloobchodní sítě Jewel-Osco začaly od konce září nabízet domácí testy na covid-19, staly se tak jednou z prvních maloobchodních lékáren v Chicagu, které nabídnou možnost testování svépomocí.

Pacienti si budou moci testy zakoupit v lékárnách, v případě potřeby si mohou nechat testy i doručit. Jde o první vstup společnosti Jewel-Osco do testování. Zatímco CVS Pharmacy a Walgreens nabízejí různé jiné formy testování, Jewel-Osco je první, jež nabízí možnost otestování přímo z domova. Testy budou k dispozici ve všech 179 lékárnách Jewel-Osco v oblasti Chicaga za cenu 140 USD a nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Povolení FDA:

  • Food and Drug Administration (FDA) oznámila, že povolila použití krevní plazmy od pacientů, kteří se zotavili z covidu-19 jako léčbu této choroby. Rozhodnutí vydat povolení k použití v nouzových situacích, které tiskový tajemník prezidenta Trumpa ohlašoval jako „zásadní terapeutický průlom“, by mohlo vyvolat intenzivní diskuze uvnitř správy a u širší vědecké komunity. Takzvaná „zotavující se plazma“ patří mezi řadu potenciálních léčiv, která byla podrobena testování v klinických studiích. Naděje je, že infuze plazmy bohaté na protilátky od těch, kteří se zotavili z covidu-19, mohou být použity pro nemocné pacienty a umožní jim bojovat s virem, dokud nebudou moci vytvářet své vlastní protilátky.
  • Společnost Abbott Laboratories z Illinois obdržela od FDA povolení k výrobě testu na koronavirus, který plánuje prodávat za pět dolarů. Nový test je velikosti kreditní karty, nevyžaduje další vybavení a poskytne výsledky do patnácti minut, jak oznámili představitelé společnosti. Společnost Abbott Labs bude moci příští měsíc odeslat desítky milionů nových testů – nazývaných BinaxNow COVID-19 Ag Card – s cílem vyrobit 50 milionů testů měsíčně do začátku října. Abbott od dubna utratil stovky milionů dolarů na výrobu nových testů ve velkém měřítku. „Tento nový antigenový test covidu-19 je důležitým doplňkem dostupných testů, protože výsledky lze přečíst během několika minut, hned od testovací karty,“ uvedl Jeff Shuren, ředitel Centra pro zařízení a radiologické zdraví FDA. „To znamená, že lidé budou vědět, zda mají virus téměř v reálném čase. Vzhledem k jednodušší konstrukci a velkému počtu testů, které společnost očekává v příštích měsících, je tento nový antigenní test důležitým pokrokem v boji proti pandemii.“

Vakcinace

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k použití vakcíny proti COVID-19 pro nouzové použití.

První zásilka od společnosti Pfizer dorazila do Illinois 14. prosince a obsahovala 43 000 vakcín. Zásilky byly dodávány nejprve do regionálních koordinačních center pro nemocnice, poté do 45 krajů a místních zdravotnických oddělení, a nakonec do 77 nemocnic po celém Illinois.

Zásilka, kterou Illinois přijalo, je zhruba polovina celostátní alokace pro první kolo, s výjimkou Chicaga. Illinois by mělo obdržet celkově asi 109 000 dávek. Na národní úrovni je podle CDC téměř 24 milionů lidí klasifikovaných pro fázi 1A – což znamená, že budou mezi prvními, kteří budou očkováni.

Po schválení FDA bude distribuována i vakcína Moderna, její část bude vyhrazena pro zařízení dlouhodobé péče v Illinois. Federální vláda řeší tyto distribuce prostřednictvím smluv s CVS a Walgreens. Během příštích tří dodávek vakcín by měli být očkováni všichni pracovníci zařízení ošetřovatelské péče, kteří se přihlásili prostřednictvím národního programu.

V USA pokračuje očkování vakcínou Pfizer. K 8. lednu 2021 bylo distribuováno 22 137 350 očkovacích látek, z čehož bylo 6 688 231 již aplikováno v první očkovací dávce. Nejvyšší počet na 100 tisíc byl aplikován ve státu West Virginia (4 867/100 tisíc obyvatel), ve státu Illinois to bylo 1 847 dávek/100 tisíc obyv. Celková výše distribuovaných vakcín v Illinois dosáhla 769 700 a z toho bylo již očkováno 234 051 příjemců.

Zpět na začátek

Programy na podporu ekonomiky

Na podporu ekonomiky, především s ohledem na malé a střední podnikání, byly připraveny programy na státní i federální úrovni. Město Chicago připravilo úvěrový program pro malé podniky, který je zaměřený na pomoc vlastníkům a jejich zaměstnancům ve výši 100 milionů dolarů. Radnice obdržela od 31. března 2020, kdy byl program zahájen, již okolo 7 000 přihlášek.

Program půjček má podpořit velké množství malých podniků, jako jsou bary, restaurace a maloobchodní prodejny, které byly kvůli státnímu nařízení nuceny ukončit nebo omezit provoz. Chicagský program poskytuje pětileté půjčky až do výše 50 tisíc dolarů pro malé podniky s relativně nízkou roční úrokovou sazbou 1 % za prvních 18 měsíců a poté 5,75 %, s minimálními splátkami v prvních šesti měsících.

Do programu se mohou přihlásit pouze podniky na území města Chicago, které fungují nejméně rok, a jejichž příjmy klesly v důsledku covidu-19 nejméně o 25 %, a před vznikem pandemie měly méně než padesát zaměstnanců a roční příjem nižší než tři miliony dolarů. Další podmínkou, která musí být splněna pro zařazení do programu, je, že podnik nesmí mít vůči městu žádné nevyřízené dluhy z období před vypuknutím pandemie.

Rovněž byl otevřen samostatný federální úvěrový program, který by měl drobným podnikatelům umožnit přístup k dalším půjčkám ve výši 350 miliard USD. V rámci programu, který probíhá v rámci Small Business Administration (SBA), si mohou podniky s méně než 500 zaměstnanci, zapůjčit 2,5násobek průměrné mzdy za poslední rok během osmi týdnů. Peníze lze použít nejen na výplaty zaměstnanců, ale také na pokrytí nájemného a některých dalších provozních nákladů. Zvažuje se i varianta, že by Senát schválil navýšení programu o dalších 250 miliard dolarů a jeho prodloužení o další 4 týdny, tzn. do 31. července 2020.

Vláda státu Illinois se v současné době zabývá i sociálními otázkami. Guvernér státu Pritzker informoval veřejnost o zahájení bezplatné linky „Call 4 Calm“, kde mohou najít podporu obyvatelé, kteří zažívají emoční úzkost či obavy. Mohou se na ni dovolat obyvatelé mluvící anglicky i španělsky, volající zůstanou zcela anonymní. Výhodou je, že lidé využívající tuto službou mohou napsat i textovou zprávu pomocí klíčových slov, například „nezaměstnanost“, „jídlo“ nebo „přístřeší“, pokud potřebují získat více informací v těchto oblastech. V době, kdy velké množství lidí díky pandemii prožívá existenční krizi, by nová služba Call 4 Calm měla být dalším zdrojem k řešení těchto obav.

Další novou sociální službou bude program vzdáleného sledování pacientů. Zdravotničtí pracovníci se nyní mohou digitálně spojit s pacienty, kteří mohou mít příznaky koronaviru, ale jejich stav nemusí vyžadovat hospitalizaci. Služba, která bude k dispozici v jižním a středním Illinois od 13. dubna, bude v nejbližších dnech rozšířena po celém státě. Obyvatelé budou moci volat na číslo 833-673-5669 a požádat o pomoc a konzultaci ohledně koronaviru.

Ministerstvo bezpečnosti práce Illinois zpracovalo od března do května více než 1 milion žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tento počet je dvanáckrát vyšší než za stejné období loňského roku, kdy bylo zpracováno 78 tisíc žádostí o zaměstnání. IDES (Illinois Department of Employment Security) vylepšilo svůj online systém a přijalo 100 nových zaměstnanců pro své call centrum, aby mohlo být zajištěno rychlejší vyřizování požadavků klientů.

U.S. Small Business Administration a Ministerstvo financí zveřejnily podrobnosti o programu ochrany výplaty, který byl určen na pomoc podnikům postiženým pandemií. Podnikům a neziskovým organizacím v USA bylo poskytnuto více než 4,9 milionu půjček vyšších než 150 000 USD; celková částka schválených půjček přesahovala 521 miliard USD. V Illinois byly schváleny půjčky vyšší než 150 000 USD pro více než 27 000 podniků. Podle SBA pomohl program PPP a půjčky podpořit v Illinois přibližně 1,36 milionu pracovních míst.

Zpět na začátek

Pět fází na znovuotevření Illinois

Guvernér státu Illinois připravil pětifázový plán na znovuotevření ekonomiky státu po odeznění pandemie koronaviru. Je založen na regionální kapacitě zdravotní péče a zohledňuje různorodý dopad viru na  regiony státu. Jedenáct regionů je pro obnovu rozděleno do 4 oblastí – Severovýchodní Illinois, Severo-centrální Illinois, Střední Illinois a Jižní Illinois.

  • Fáze 1: V ní se stát nacházel od poloviny března do konce dubna. Toto období zahrnovalo rychlé šíření viru, zavedlo se sociální distancování, obyvatelstvu bylo doporučeno pracovat z domova, otevřené zůstaly pouze základní podniky.
  • Fáze 2: Od 1. května. V této fázi se otevírají maloobchodní prodejny, které nejsou nezbytné, je možné doručení zboží mimo prodejnu.
  • Fáze 3: Předpokládá se, že by k ní mohlo dojít od 29. 5. V případě, že region nebude vykazovat celkové zvýšení případů, mohly by se otevřít kadeřnictví, salony a kanceláře. Normou je používání ochranných roušek a dodržování sociálního distancování.  Bude umožněno setkávání deseti a méně osob. Míra infekce mezi těmi, kteří byli testováni, počet pacientů přijatých do nemocnice a počet pacientů, kteří potřebují lůžka JIP, musí v této fázi zůstat stabilní nebo klesat.
  • Fáze 4: Bude povoleno scházení se až padesáti lidí, mohly by být otevřené restaurace a bary, obnoví se cestování a péče o děti, školy by se mohly znovu otevřít s dodržováním omezení a preventivních opatření.
  • Fáze 5: Dojde ke znovuotevření ekonomiky. V této fázi jsou povoleny konference, festivaly a velké akce a všechny podniky, školy a rekreační místa se mohou otevírat s novými bezpečnostními pokyny a postupy.

Zpět na začátek

Pozastavení imigrace

Prezident Donald Trump se rozhodl podepsat příkaz k dočasnému pozastavení imigrace do Spojených států. Tento mimořádný krok vyvolal okamžité otázky ohledně jeho načasování a rozsahu a vyvolal vlnu kritiky ze strany opozice.

Pozastavení veškerého přistěhovalectví by posloužilo jako rozšíření cestovních omezení, která Trumpova správa již zavedla pro většinu Evropy, Číny, Kanady, Mexika a Íránu. Prezident následně upřesnil, že šedesátidenní zákaz přistěhovalectví se bude vztahovat pouze na lidi, kteří žádají o trvalý pobyt, a omezení se týkat dočasných pobytů osob.

Pravidla pro cestování do USA

Od začátku pandemie bylo vyhlášeno již několik prezidentských prohlášení stanovující omezení týkající se vstupu určitých cestujících do Spojených států ve snaze pomoci zpomalit šíření choroby. Poslední aktualizace k 18. srpnu 2020 uvádí, že až na konkrétní výjimky cizí státní příslušníci, kteří byli v posledních čtrnácti dnech v některé z následujících zemí, nemohou vstoupit na území Spojených států.

Toto omezení se týká Číny, Íránu, evropské oblasti schengenu – Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Monako, San Marino, Vatikán. Patří sem i Velká Británie, Irsko a Brazílie.

Vstup je povolen občanům a zákonným trvalým obyvatelům Spojených států, určitým rodinným příslušníkům a dalším jednotlivcům, kteří splňují specifikaci. Informace o tom, co dělat po příjezdu do Spojených států, jsou k dispozici na webové stránce CDC After You Travel.

Zpět na začátek

Ekonomické ukazatele

Americký trh práce se v říjnu zlepšil více, než se předpokládalo. Podle zprávy ministerstva práce z 6. listopadu poklesla míra nezaměstnanosti na 6,9 % z předchozích 7,9 %, což je větší pokles, než ekonomové předpokládali. Americký trh práce se drží na dobré úrovni, především proto, že úspory domácností pomáhají oživit výdaje na investice a na investice do podnikání. Přesto zůstávají pracovní místa nižší o 10 milionů, než tomu bylo před pandemií a vzhledem k tomu, že rekordně rostou případy onemocnění koronavirem, může být udržení tempa obsazování pracovních pozic obtížné. Počet dlouhodobě nezaměstnaných, tzn. těch, kteří jsou bez práce po dobu 27 týdnů nebo déle, se zvýšil o 1,15 milionu na 3,56 milionu, což je nejvyšší úroveň od počátku roku 2014.

Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí snížil o 9,5 %, což je pokles, který se rovná ročnímu tempu 32,9 %. Jde o nejstrmější roční pokles čtvrtletních záznamů od roku 1947. Osobní výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP, propadly ročně o 34,6 %, což je také nejvíce v historii.

Počet Američanů, kteří žádají o dávky v nezaměstnanosti, se zvyšuje již druhý týden. Počáteční nároky prostřednictvím pravidelných státních programů vzrostly v týdnu končícím 25. července na 1,43 milionu, což je o 12 000 více než v předchozím týdnu. V období končícím 18. července bylo v rámci těchto programů podáno 17 milionů žádostí, což je o 867 000 více než v předchozím týdnu.

Zatímco ekonomický restart pomohl v květnu a červnu vrátit 7,5 milionu Američanů zpět do práce, výplaty mezd klesly o více než 14,5 milionu USD v porovnání s jejich „předpandemickým“ vrcholem. Rychlé zhoršení v ekonomice a na trhu práce vysvětluje, proč Federální rezervní systém udržuje svoji referenční sazbu blízko nuly a proč zavedl několik programů nouzových půjček zaměřených na podporu podmínek likvidního obchodování na finančních trzích.

Podnikové investice do struktur, zařízení a duševního vlastnictví propadly ročním tempem 27 %, což je nejstrmější skluz od roku 1952, investice do bydlení poklesly o 38,7 %, to je největší propad od roku 1980.

Vývoj koronavirové situace v dalších státech USA

New York

Stát New York pokračuje ve sledování klastrů se zvláštním zaměřením na 20 nejrizikovějších PSČ (zip code), ve kterých vznikají tzv. „hotspots“. V těchto dvaceti PSČ je průměrná míra pozitivních testů 5,5 %, zatímco míra pozitivních testů pro zbytek státu New York je 0,82 %. Oblasti s vysokou mírou pozitivity budou předmětem soustředěného testování, včetně preferenčního přístupu k rychlým testům. Většina omezení zůstává v platnosti, postupně však dochází k návratu žáků do škol či otevření kulturních institucí a vnitřních prostor restaurací v omezeném režimu.

Kalifornie zavádí přísnější omezení, San Francisco odvolává znovuotevření

Okresy Sacramento, San Diego a Stanislaus v Kalifornii byly přesunuty do fáze, která podnikům a školám omezuje osobní výuku. Rozšířená úroveň kalifornského čtyřstupňového systému znovuotevření znamená, že tyto okresy hlásí týdenní průměr více než sedm případů covidu-19 na 100 000 osob/den, upravený podle počtu provedených testů, nebo že je míra pozitivity vyšší než 8 %.

Restaurace, tělocvičny a bohoslužby v těchto krajích budou moci fungovat pouze venku a školy, které ještě neotevřely, nemohou většinu svých studentů přivítat zpět do třídy. Maloobchodníci mohou otevírat pouze na 25 % kapacity, mimo jiná omezení.

Starosta San Franciska London Breed mezitím uvedl, že město upraví své znovuotevření kvůli „výraznému a rychlému nárůstu případů covidu-19 v San Franciscu, spolu se současným nárůstem případů a hospitalizací v Kalifornii a po celých Spojených státech.“ Město dočasně zruší vnitřní stravování v restauracích a sníží kapacitu povolenou v tělocvičnách a kinech, uvedl Breed ve svém prohlášení. Úředníci také pozastaví znovuotevření osobní výuky na středních školách.

Z důvodu vysoké míry nárůstu případů covidu-19 v celé Kalifornii podniklo Kalifornské ministerstvo veřejného zdraví (CDPH) opatření k zabránění šíření viru, a to zákazem setkávání s členy jiných domácností a omezením všech činností prováděných mimo bydliště mezi 22:00 a 5:00, s výjimkou činností souvisejících s provozem, údržbou nebo používáním kritické infrastruktury nebo vyžadovaných zákonem. Tento příkaz se nevztahuje na osoby bez domova. Zákaz nebrání opustit osobám bydliště, pokud neprovádějí žádnou interakci s osobami z jiné domácnosti. Toto opatření nabylo účinnosti dnem 21. listopadu 2020 s platností do 21. prosince 2020.

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem