Konec pandemie v USA je zatím v nedohlednu, nemoc měl i prezident

K 18. října je v USA potvrzeno více než 8 100 000 případů nakažení koronavirem covid – 19. Na následky viru zemřelo od počátku pandemie 220 000 lidí. Aktivních případů je kolem 2 705 000. Celkově nejvíce postiženými státy od počátku pandemie jsou v pořadí od nejvyššího k nižšímu Kalifornie, Texas, Florida, New York a Illinois. Nejvíce nových případů přibývá stále v Californii – 2 554, Florida hlásí 1 986, Wisconsin 1 865.

Aktuální vývoj situace

Prezident Donald Trump byl pozitivně testován na koronavirus, nicméně po podání experimentálních léků je již zdráv a vrátil se zpět do volební kampaně.

Po třech dnech se opět vrátil do bílého domu po aplikaci experimentálních léků a ve veřejných prohlášení se prohlašuje za vyléčeného. Odborná veřejnost o tom ovšem pochybuje.

Zpět na začátek

Situace ve státě Illinois

K 18. říjnu je v Illinois registrováno celkem 343 390 případů nakažení kovidem a z toho 9450 lidí zemřelo. K dnešnímu dni je hlášeno 82 180 aktivních případů.

Během týdne přibylo 24 504 případů.  Bohužel, dochází k prudkému nárůstu případů, kdy za poslední den tedy tuto neděli přibylo 4 245 nových případů.

Covid se stal hlavním tématem prezidentských voleb, kdy demokraté, včetně svých guvernérů, útočí na prezidenta za jeho neschopnost krizi řešit a republikáni obviňují guvernéry z neschopnosti státy řídit.

Většinový pohled voličů je však ten, že prezident Trump krizi podcenil. Mainstreamová média jako CNN, MSNBC, ABC a další tento názor mediálně podporují a není pochyb o tom, že právě toto téma bude rozhodovat o budoucím prezidentu USA.

Zdravotnický systém USA ovšem tuto krizi zvládá, postiženým se dostává adekvátní péče a situace, kterou jsme mohli zaznamenat v New Yorku začátkem března, kdy demokratický guvernér Cuomo nařídil nakaženým důchodcům návrat do domovů důchodců, se prozatím nikde nevyskytuje. Státy, které jsou prakticky uzavřené pro jakékoli ekonomické činnosti, nevykazují lepší výsledky než státy, které jsou otevřené. Příkladem mohou být právě Illinois či Florida.

Ve státě bylo od 13. března omezeno hromadné shromažďování osob, od 16. března byla omezena činnost méně významných podniků, a o den později uzavřena školní zařízení. K 21. březnu vešel v platnost celostátní příkaz k sociálnímu distancování osob, který trval do 29. 5. 2020, kdy Illinois vstoupilo do 3. fáze opětovného otevření.

Vzhledem k příznivému snížení počtu případů nakažení a splnění podmínek přešlo Illinois od 26. 6. do další fáze svého plánu opětovného otevření. Na základě toho mohly restaurace otevřít i svůj vnitřní prostor a podávat občerstvení, byla povolena shromáždění až 50 lidí. Školy a jesle mohly rozšířit své služby a divadla, ZOO, muzea, kina a tělocvičny mohly znovu otevřít dveře veřejnosti. Dle doposud platných pravidel by měla fáze 4 trvat do doby, než bude nalezena očkovací vakcína proti tomuto onemocnění.

Od 26. 8. platí v Illinois pokyny pro používání ochrany obličeje. Podle revidovaných celostátních předpisů se nařizuje nosit roušky během všech interakcí se zaměstnanci v barech a restauracích v Illinois, a to při úpravách stolů, při objednávkách nebo dodávkách potravin či nápojů – ať už v interiéru, nebo venku. Zákazníci by také měli mít zakryté nosy a ústa při vyzvedávání objednávek v provozovně.  Vláda guvernéra J.B. Pritzkera uvedla, že nová politika je zaměřena na ochranu pracovníků a zpomalení šíření koronaviru.

Více než v polovině amerických veřejných základních škol se do nového školního roku z důvodu pandemie nevrátí studenti. Přibližně polovina studentů v Illinois by se měla do škol vrátit tento nebo příští měsíc. Stát je rozdělen podle regionů, přičemž většina školních obvodů v Chicagu plánuje úplné dálkové učení, zatímco studenti ve zbývajících obvodech jsou připraveni se vrátit do třídy k prezenční výuce.

Několik okresů v oblasti Chicaga také nabízí hybridní nebo kombinovaný rozvrh osobního a dálkového učení. Studenti okresních 218 komunitních středních škol se vrátí do tříd v srpnu ve formě on-line výuky, přičemž návrat do učeben je plánovaný po 7. září.

Guvernér státu Illinois J.B. Pritzker oznámil nová omezení mládežnických sportů, a to i na úrovni středních škol, které se v závislosti na druhu sportu rozdělí podle úrovně jejich rizika. Po jednání Illinois High School Association (IHSA) bylo rozhodnuto přesunout vybrané sporty (fotbal, volejbal) z podzimu 2020 na jaro 2021. Golf pro chlapce a dívky, tenis pro dívky, běžky, plavání a potápění mohou podle IHSA pokračovat podle plánu od 10. srpna.

V nadcházejícím týdnu budou školám poskytnuty další podrobnosti o omezeních a následném rozvrhování, které bude posuzováno po celou sezónu. Pokyny, které navrhl guvernér, se týkají všech rekreačních sportů pro mládež a dospělé, včetně školních sportů (IHSA a Illinois Elementary School Association), soukromých lig a klubů, rekreačních lig a center. Toto nařízení se netýká profesionálních sportovních lig nebo sportů na úrovni univerzitních divizí.

Nově budou sporty kategorizovány do tří úrovní rizika – nižší, střední nebo vyšší – podle míry kontaktu mezi sportovci a jejich blízkosti během hry. Mezi sporty s nižším rizikem patří: lukostřelba, badminton, baseball, rybolov, bowling, horolezectví, běžky, jízda na kole, golf, gymnastika, jízda na koni, bruslení, lanové kurzy, plachtění, kanoistika, jízda na kajaku, skateboarding, softball, plavání a potápění, tenis, přespolní běh a vzpírání. Středně rizikové sporty zahrnují: basketbal, šerm, paintball, fotbal, volejbal, vodní pólo a basketbal pro vozíčkáře. Mezi sporty s vyšším rizikem patří: box, tanec, fotbal, hokej, lakros, bojová umění, ragby, frisbee a zápasení. Pokyny stanoví čtyři úrovně na základě současných zdravotních podmínek.

Na základě současných podmínek mohou být sporty s nižším rizikem hrány na úrovních 1, 2 a 3. Středně rizikové sporty mohou být hrány na úrovních 1 a 2 a sporty s vyšším rizikem mohou být hrány na úroveň 1. Nařízení guvernéra Illinois nabývá účinku 15. srpna.

Zákonodárci státu Illinois odhlasovali nová nouzová pravidla – podniky a další organizace, které nedokážou prosadit nošení ochrany obličeje a omezit velikost shromáždění svých zaměstnanců, mohou nyní čelit pokutám až do výše 2 500 USD. Pravidla také umožňují místním zdravotnickým oddělením nařídit uzavření škol a denních pečovatelských služeb v reakci na ohniska nákazy koronaviru a provádět kontaktní sledování a další vyšetřování covid-19 v soukromých zařízeních.

Lékárny maloobchodní sítě Jewel-Osco začínají od 25. září nabízet domácí testy na covid-19, stanou se tak jednou z prvních maloobchodních lékáren v Chicagu, které nabídnou možnost testování svépomocí.

Pacienti si budou moci testy zakoupit v lékárnách, v případě potřeby si mohou nechat testy i doručit. Jde o první vstup společnosti Jewel-Osco do testování. Zatímco CVS Pharmacy a Walgreens nabízejí různé jiné formy testování, Jewel-Osco je první, jež nabízí možnost otestování přímo z domova. Testy budou k dispozici ve všech 179 lékárnách Jewel-Osco v oblasti Chicaga za cenu 140 USD a nebudou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Povolení FDA:

  • Food and Drug Administration (FDA) oznámila, že povolila použití krevní plazmy od pacientů, kteří se zotavili z covidu-19 jako léčbu této choroby. Rozhodnutí vydat povolení k použití v nouzových situacích, které tiskový tajemník prezidenta Trumpa ohlašoval jako „zásadní terapeutický průlom“, by mohlo vyvolat intenzivní diskuze uvnitř správy a u širší vědecké komunity. Takzvaná „zotavující se plazma“ patří mezi řadu potenciálních léčiv, která byla podrobena testování v klinických studiích. Naděje je, že infuze plazmy bohaté na protilátky od těch, kteří se zotavili z covidu-19, mohou být použity pro nemocné pacienty a umožní jim bojovat s virem, dokud nebudou moci vytvářet své vlastní protilátky.
  • Společnost Abbott Laboratories z Illinois obdržela od FDA povolení k výrobě testu na koronavirus, který plánuje prodávat za pět dolarů. Nový test je velikosti kreditní karty, nevyžaduje další vybavení a poskytne výsledky do patnácti minut, jak oznámili představitelé společnosti. Společnost Abbott Labs bude moci příští měsíc odeslat desítky milionů nových testů – nazývaných BinaxNow COVID-19 Ag Card – s cílem vyrobit 50 milionů testů měsíčně do začátku října. Abbott od dubna utratil stovky milionů dolarů na výrobu nových testů ve velkém měřítku. „Tento nový antigenový test covidu-19 je důležitým doplňkem dostupných testů, protože výsledky lze přečíst během několika minut, hned od testovací karty,“ uvedl Jeff Shuren, ředitel Centra pro zařízení a radiologické zdraví FDA. „To znamená, že lidé budou vědět, zda mají virus téměř v reálném čase. Vzhledem k jednodušší konstrukci a velkému počtu testů, které společnost očekává v příštích měsících, je tento nový antigenní test důležitým pokrokem v boji proti pandemii.“

Vakcinace

Ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí neočekává, že by pro většinu Američanů měla být do poloviny příštího roku k dispozici potenciální vakcína. Ředitel CDC Robert Redfield v Senátu uvedl, že je nepravděpodobné, že by byla vakcína široce dostupná pro většinu Američanů před létem nebo začátkem podzimu 2021, vzhledem k počátečním omezením dodávek. Vakcína musí získat souhlas Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Očkování bude pravděpodobně vyžadovat dvě dávky podané s odstupem asi jednoho měsíce, aby bylo účinné. Časová prodleva donutí nevyhnutelně některé lidi nechat se očkovat na dvou různých místech, a proto vyžaduje, aby všechna očkovací centra vzájemně komunikovala prostřednictvím sdílené databáze.

První fáze distribuce – po schválení FDA – má za cíl „maximalizovat přijetí vakcíny a ochranu veřejného zdraví při minimalizaci odpadu a neefektivity“. Počáteční nabídka vakcíny bude omezena.

Podle strategického dokumentu ale musí být ještě učiněno „konečné rozhodnutí o stanovení priorit“. Federální úředníci nicméně začali vyvíjet plány na očkování „specifické pro určité skupiny populace“, které vakcínu nejvíce potřebují. Fáze dvě nastane, až se bude zvyšovat objem dostupné vakcíny a bude se rozšiřovat distribuce, což zajistí přístup k ostatním lidem.

Jakmile bude k dispozici větší množství vakcín, bude mít očkování dva cíle:

1) zajistit široký přístup k očkování a dosáhnout pokrytí obyvatel USA

2) zajistit vysokou absorpci u cílových populací, zejména těch, které jsou vystaveny vysokému riziku závažných důsledků onemocnění. 

Fáze tři nastane za předpokladu, že počáteční distribuce vakcín nebude natolik rozšířená, aby virus potlačila. „Pokud riziko covid bude trvat, bude vakcína univerzálně dostupná a integrovaná do rutinních očkovacích programů, provozovaných jak veřejnými, tak soukromými partnery, “ sdělila HHS.

Zpět na začátek

Programy na podporu ekonomiky

Na podporu ekonomiky, především s ohledem na malé a střední podnikání, byly připraveny programy na státní i federální úrovni. Město Chicago připravilo úvěrový program pro malé podniky, který je zaměřený na pomoc vlastníkům a jejich zaměstnancům ve výši 100 milionů dolarů. Radnice obdržela od 31. března 2020, kdy byl program zahájen, již okolo 7 000 přihlášek.

Program půjček má podpořit velké množství malých podniků, jako jsou bary, restaurace a maloobchodní prodejny, které byly kvůli státnímu nařízení nuceny ukončit nebo omezit provoz. Chicagský program poskytuje pětileté půjčky až do výše 50 tisíc dolarů pro malé podniky s relativně nízkou roční úrokovou sazbou 1 % za prvních 18 měsíců a poté 5,75 %, s minimálními splátkami v prvních šesti měsících.

Do programu se mohou přihlásit pouze podniky na území města Chicago, které fungují nejméně rok, a jejichž příjmy klesly v důsledku covidu-19 nejméně o 25 %, a před vznikem pandemie měly méně než padesát zaměstnanců a roční příjem nižší než tři miliony dolarů. Další podmínkou, která musí být splněna pro zařazení do programu, je, že podnik nesmí mít vůči městu žádné nevyřízené dluhy z období před vypuknutím pandemie.

Rovněž byl otevřen samostatný federální úvěrový program, který by měl drobným podnikatelům umožnit přístup k dalším půjčkám ve výši 350 miliard USD. V rámci programu, který probíhá v rámci Small Business Administration (SBA), si mohou podniky s méně než 500 zaměstnanci, zapůjčit 2,5násobek průměrné mzdy za poslední rok během osmi týdnů. Peníze lze použít nejen na výplaty zaměstnanců, ale také na pokrytí nájemného a některých dalších provozních nákladů. Zvažuje se i varianta, že by Senát schválil navýšení programu o dalších 250 miliard dolarů a jeho prodloužení o další 4 týdny, tzn. do 31. července 2020.

Vláda státu Illinois se v současné době zabývá i sociálními otázkami. Guvernér státu Pritzker informoval veřejnost o zahájení bezplatné linky „Call 4 Calm“, kde mohou najít podporu obyvatelé, kteří zažívají emoční úzkost či obavy. Mohou se na ni dovolat obyvatelé mluvící anglicky i španělsky, volající zůstanou zcela anonymní. Výhodou je, že lidé využívající tuto službou mohou napsat i textovou zprávu pomocí klíčových slov, například „nezaměstnanost“, „jídlo“ nebo „přístřeší“, pokud potřebují získat více informací v těchto oblastech. V době, kdy velké množství lidí díky pandemii prožívá existenční krizi, by nová služba Call 4 Calm měla být dalším zdrojem k řešení těchto obav.

Další novou sociální službou bude program vzdáleného sledování pacientů. Zdravotničtí pracovníci se nyní mohou digitálně spojit s pacienty, kteří mohou mít příznaky koronaviru, ale jejich stav nemusí vyžadovat hospitalizaci. Služba, která bude k dispozici v jižním a středním Illinois od 13. dubna, bude v nejbližších dnech rozšířena po celém státě. Obyvatelé budou moci volat na číslo 833-673-5669 a požádat o pomoc a konzultaci ohledně koronaviru.

Ministerstvo bezpečnosti práce Illinois zpracovalo od března do května více než 1 milion žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tento počet je dvanáckrát vyšší než za stejné období loňského roku, kdy bylo zpracováno 78 tisíc žádostí o zaměstnání. IDES (Illinois Department of Employment Security) vylepšilo svůj online systém a přijalo 100 nových zaměstnanců pro své call centrum, aby mohlo být zajištěno rychlejší vyřizování požadavků klientů.

U.S. Small Business Administration a Ministerstvo financí zveřejnily podrobnosti o programu ochrany výplaty, který byl určen na pomoc podnikům postiženým pandemií. Podnikům a neziskovým organizacím v USA bylo poskytnuto více než 4,9 milionu půjček vyšších než 150 000 USD; celková částka schválených půjček přesahovala 521 miliard USD. V Illinois byly schváleny půjčky vyšší než 150 000 USD pro více než 27 000 podniků. Podle SBA pomohl program PPP a půjčky podpořit v Illinois přibližně 1,36 milionu pracovních míst.

Zpět na začátek

Pět fází na znovuotevření Illinois

Guvernér státu Illinois připravil pětifázový plán na znovuotevření ekonomiky státu po odeznění pandemie koronaviru. Je založen na regionální kapacitě zdravotní péče a zohledňuje různorodý dopad viru na  regiony státu. Jedenáct regionů je pro obnovu rozděleno do 4 oblastí – Severovýchodní Illinois, Severo-centrální Illinois, Střední Illinois a Jižní Illinois.

  • Fáze 1: V ní se stát nacházel od poloviny března do konce dubna. Toto období zahrnovalo rychlé šíření viru, zavedlo se sociální distancování, obyvatelstvu bylo doporučeno pracovat z domova, otevřené zůstaly pouze základní podniky.
  • Fáze 2: Od 1. května. V této fázi se otevírají maloobchodní prodejny, které nejsou nezbytné, je možné doručení zboží mimo prodejnu.
  • Fáze 3: Předpokládá se, že by k ní mohlo dojít od 29. 5. V případě, že region nebude vykazovat celkové zvýšení případů, mohly by se otevřít kadeřnictví, salony a kanceláře. Normou je používání ochranných roušek a dodržování sociálního distancování.  Bude umožněno setkávání deseti a méně osob. Míra infekce mezi těmi, kteří byli testováni, počet pacientů přijatých do nemocnice a počet pacientů, kteří potřebují lůžka JIP, musí v této fázi zůstat stabilní nebo klesat.
  • Fáze 4: Bude povoleno scházení se až padesáti lidí, mohly by být otevřené restaurace a bary, obnoví se cestování a péče o děti, školy by se mohly znovu otevřít s dodržováním omezení a preventivních opatření.
  • Fáze 5: Dojde ke znovuotevření ekonomiky. V této fázi jsou povoleny konference, festivaly a velké akce a všechny podniky, školy a rekreační místa se mohou otevírat s novými bezpečnostními pokyny a postupy.

Zpět na začátek

Pozastavení imigrace

Prezident Donald Trump se rozhodl podepsat příkaz k dočasnému pozastavení imigrace do Spojených států. Tento mimořádný krok vyvolal okamžité otázky ohledně jeho načasování a rozsahu a vyvolal vlnu kritiky ze strany opozice.

Pozastavení veškerého přistěhovalectví by posloužilo jako rozšíření cestovních omezení, která Trumpova správa již zavedla pro většinu Evropy, Číny, Kanady, Mexika a Íránu. Prezident následně upřesnil, že šedesátidenní zákaz přistěhovalectví se bude vztahovat pouze na lidi, kteří žádají o trvalý pobyt, a omezení se týkat dočasných pobytů osob.

Pravidla pro cestování do USA

Od začátku pandemie bylo vyhlášeno již několik prezidentských prohlášení stanovující omezení týkající se vstupu určitých cestujících do Spojených států ve snaze pomoci zpomalit šíření choroby. Poslední aktualizace k 18. srpnu 2020 uvádí, že až na konkrétní výjimky cizí státní příslušníci, kteří byli v posledních čtrnácti dnech v některé z následujících zemí, nemohou vstoupit na území Spojených států.

Toto omezení se týká Číny, Íránu, evropské oblasti schengenu – Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Monako, San Marino, Vatikán. Patří sem i Velká Británie, Irsko a Brazílie.

Vstup je povolen občanům a zákonným trvalým obyvatelům Spojených států, určitým rodinným příslušníkům a dalším jednotlivcům, kteří splňují specifikaci. Informace o tom, co dělat po příjezdu do Spojených států, jsou k dispozici na webové stránce CDC After You Travel.

Zpět na začátek

Ekonomické ukazatele

Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí snížil o 9,5 %, což je pokles, který se rovná ročnímu tempu 32,9 %. Jde o nejstrmější roční pokles čtvrtletních záznamů od roku 1947. Osobní výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP, propadly ročně o 34,6 %, což je také nejvíce v historii.

Počet Američanů, kteří žádají o dávky v nezaměstnanosti, se zvyšuje již druhý týden. Počáteční nároky prostřednictvím pravidelných státních programů vzrostly v týdnu končícím 25. července na 1,43 milionu, což je o 12 000 více než v předchozím týdnu. V období končícím 18. července bylo v rámci těchto programů podáno 17 milionů žádostí, což je o 867 000 více než v předchozím týdnu.

Zatímco ekonomický restart pomohl v květnu a červnu vrátit 7,5 milionu Američanů zpět do práce, výplaty mezd klesly o více než 14,5 milionu USD v porovnání s jejich „předpandemickým“ vrcholem. Rychlé zhoršení v ekonomice a na trhu práce vysvětluje, proč Federální rezervní systém udržuje svoji referenční sazbu blízko nuly a proč zavedl několik programů nouzových půjček zaměřených na podporu podmínek likvidního obchodování na finančních trzích.

Podnikové investice do struktur, zařízení a duševního vlastnictví propadly ročním tempem 27 %, což je nejstrmější skluz od roku 1952, investice do bydlení poklesly o 38,7 %, to je největší propad od roku 1980.

New York

Stát New York pokračuje ve sledování klastrů se zvláštním zaměřením na 20 nejrizikovějších PSČ (ZIP CODE), ve kterých vznikají tzv. „hotspots“. V těchto dvaceti PSČ je průměrná míra pozitivních testů 5,5 procenta, zatímco míra pozitivních testů pro zbytek státu New York je 0,82 procenta. Oblasti s vysokou mírou pozitivity budou předmětem soustředěného testování, včetně preferenčního přístupu k rychlým testům. Většina omezení zůstává v platnosti, postupně však dochází k návratu žáků do škol či otevření kulturních institucí a vnitřních prostor restaurací v omezeném režimu.

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem