V USA stále narůstá počet nakažených

K 2. srpnu 2020 bylo ve Spojených státech amerických potvrzeno celkem 4 783 070 případů nakažení koronavirem, z toho nových případů od začátku měsíce je 17 621. Na následky onemocnění covid-19 zemřelo 158 081 osob (183 za den).

Celkově nejvíce postiženými státy od počátku pandemie jsou v pořadí od nejvyššího k nižšímu Kalifornie, Florida, Texas, New York a Georgia. Florida má k 2. srpnu 433 417 aktivních případů, Kalifornie 324 240, Texas 159 876, Georgia 154 261, Arizona 151 638.

V posledním červencovém týdnu se ohnisko covidu-19 přestěhovalo do Ohia, Kentucky, Tennessee, Missouri, Kansasu a Nebrasky „kvůli prázdninám a jiným důvodům cestování“, řekla dr. Deborah Birxová, koordinátorka pracovní skupiny koronaviru Bílého domu, v rozhovoru pro Fox News.

Stát Ohio zaznamenal nejvyšší jednodenní nárůst infekcí od ledna. Florida nahlásila rekordní jednodenní nárůst úmrtí covid-19 v po sobě jdoucích třech dnech a Arizona nahlásila rekordní nárůst úmrtí za jediný den. Na rozdíl od států v centru USA se nárůst nových případů zpomalil v Kalifornii a Texasu.

Podle platformy NurseFly se poptávka po zdravotních sestrách v Arizoně zvýšila v červenci oproti červnu o 75 %.

Mezi riziková chování, před kterými odborníci varují, patří pořádání velkých společenských akcí, cestování na místa s akutním výskytem koronaviru, nenošení masek a nedodržování sociálního distancování, a zejména mezi mladými lidmi shlukování v barech a na večírcích. 

Situace ve státě Illinois

K 2. 8. 2020 je v Illinois registrováno celkem 181 757 případů nakažení covidem-19 a 7 700 osob zemřelo. Aktivních pacientů s covidovým onemocněním je 31 500.

Ve státě bylo od 13. března omezeno hromadné shromažďování osob, od 16. března byla omezena činnost méně významných podniků, a o den později uzavřena školní zařízení. K 21. březnu vešel v platnost celostátní příkaz k sociálnímu distancování osob, který trval do 29. 5. 2020, kdy Illinois vstoupilo do 3. fáze opětovného otevření.

Vzhledem k příznivému snížení počtu případů nakažení a splnění podmínek přešlo Illinois od 26. 6. do další fáze svého plánu opětovného otevření. Na základě toho mohly restaurace otevřít i svůj vnitřní prostor a podávat občerstvení, byla povolena shromáždění až 50 lidí. Školy a jesle mohly rozšířit své služby a divadla, ZOO, muzea, kina a tělocvičny mohly znovu otevřít dveře veřejnosti. Dle doposud platných pravidel by měla fáze 4 trvat do doby, než bude nalezena očkovací vakcína proti tomuto onemocnění.

Od pátku 24. 7. je opět zakázán provoz ve vnitřních prostorách barů, taveren a pivnic, které nepodávají jídlo. V platnosti jsou i další pravidla:

 • snížení maximální velikosti strany a obsazení stolu v restauracích, barech, tavernách a pivovarech z 10 na 6 osob,
 • snížení maximální velikosti vnitřních fitness skupin na 10 osob,
 • zákaz osobních služeb, které vyžadují odstranění obličejových krytin včetně holení a péče o obličej,
 • správci obytných nemovitostí musí omezit vstup hostů na pět osob na jednotku, aby se zabránilo vnitřním shromážděním a večírkům,
 • bary, které nepodávají jídlo, mohou být i nadále otevřené venku,
 • restaurace, které podávají alkohol, mohou nadále fungovat podle stávajících předpisů v oblasti veřejného zdraví, tzn. dodržovat platné pokyny covid-19 a stávající předpisy,
 • zařízení bez jídla mohou stále poskytovat venkovní služby, jako tomu bylo ve třetí fázi.

Svaz zastupující učitele v Illinois vyzval, aby školní rok 2020/21 začal dálkovým vyučování. Podle federace učitelů je návrat k osobní výuce v současné době příliš riskantní. V prohlášení poskytla celostátní učitelská unie seznam 10 bezpečnostních opatření, které každé školní zařízení, včetně  vysokých škol potřebuje, aby byl zajištěn bezpečný návrat do učebny. Unie však zároveň uvedla, že příliš mnoho škol nemůže těchto „kritických bezpečnostních kritérií“ dosáhnout. Prvořadým zájmem unie učitelů je udržet v bezpečí svoje členy, ale i studenty, jejich rodiny a jejich komunity. Z toho důvodu doporučila, aby se školy na začátku školního roku vrátily k online nebo dálkovému vyučování.

Guvernér státu Illinois J.B. Pritzker oznámil nová omezení mládežnických sportů, a to i na úrovni středních škol, které se v závislosti na druhu sportu rozdělí podle úrovně jejich rizika. Po jednání Illinois High School Association (IHSA) bylo rozhodnuto přesunout vybrané sporty (fotbal, volejbal) z podzimu 2020 na jaro 2021. Golf pro chlapce a dívky, tenis pro dívky, běžky, plavání a potápění mohou podle IHSA pokračovat podle plánu od 10. srpna.

V nadcházejícím týdnu budou školám poskytnuty další podrobnosti o omezeních a následném rozvrhování, které bude posuzováno po celou sezónu. Pokyny, které navrhl guvernér, se týkají všech rekreačních sportů pro mládež a dospělé, včetně školních sportů (IHSA a Illinois Elementary School Association), soukromých lig a klubů, rekreačních lig a center. Toto nařízení se netýká profesionálních sportovních lig nebo sportů na úrovni univerzitních divizí.

Nově budou sporty kategorizovány do tří úrovní rizika – nižší, střední nebo vyšší – podle míry kontaktu mezi sportovci a jejich blízkosti během hry. Mezi sporty s nižším rizikem patří: lukostřelba, badminton, baseball, rybolov, bowling, horolezectví, běžky, jízda na kole, golf, gymnastika, jízda na koni, bruslení, lanové kurzy, plachtění, kanoistika, jízda na kajaku, skateboarding, softball, plavání a potápění, tenis, přespolní běh a vzpírání. Středně rizikové sporty zahrnují: basketbal, šerm, paintball, fotbal, volejbal, vodní pólo a basketbal pro vozíčkáře. Mezi sporty s vyšším rizikem patří: box, tanec, fotbal, hokej, lakros, bojová umění, ragby, frisbee a zápasení. Pokyny stanoví čtyři úrovně na základě současných zdravotních podmínek.

Na základě současných podmínek mohou být sporty s nižším rizikem hrány na úrovních 1, 2 a 3. Středně rizikové sporty mohou být hrány na úrovních 1 a 2 a sporty s vyšším rizikem mohou být hrány na úroveň 1. Nařízení guvernéra Illinois nabývá účinku 15. srpna.

Program na podporu ekonomiky

Na podporu ekonomiky, především s ohledem na malé a střední podnikání, byly připraveny programy na státní i federální úrovni. Město Chicago připravilo úvěrový program pro malé podniky, který je zaměřený na pomoc vlastníkům a jejich zaměstnancům ve výši 100 milionů dolarů. Radnice obdržela od 31. března 2020, kdy byl program zahájen, již okolo 7 000 přihlášek.

Program půjček má podpořit velké množství malých podniků, jako jsou bary, restaurace a maloobchodní prodejny, které byly kvůli státnímu nařízení nuceny ukončit nebo omezit provoz. Chicagský program poskytuje pětileté půjčky až do výše 50 tisíc dolarů pro malé podniky s relativně nízkou roční úrokovou sazbou 1 % za prvních 18 měsíců a poté 5,75 %, s minimálními splátkami v prvních šesti měsících.

Do programu se mohou přihlásit pouze podniky na území města Chicago, které fungují nejméně rok, a jejichž příjmy klesly v důsledku covidu-19 nejméně o 25 %, a před vznikem pandemie měly méně než padesát zaměstnanců a roční příjem nižší než tři miliony dolarů. Další podmínkou, která musí být splněna pro zařazení do programu, je, že podnik nesmí mít vůči městu žádné nevyřízené dluhy z období před vypuknutím pandemie.

Rovněž byl otevřen samostatný federální úvěrový program, který by měl drobným podnikatelům umožnit přístup k dalším půjčkám ve výši 350 miliard USD. V rámci programu, který probíhá v rámci Small Business Administration (SBA), si mohou podniky s méně než 500 zaměstnanci, zapůjčit 2,5násobek průměrné mzdy za poslední rok během osmi týdnů. Peníze lze použít nejen na výplaty zaměstnanců, ale také na pokrytí nájemného a některých dalších provozních nákladů. Zvažuje se i varianta, že by Senát schválil navýšení programu o dalších 250 miliard dolarů a jeho prodloužení o další 4 týdny, tzn. do 31. července 2020.

Vláda státu Illinois se v současné době zabývá i sociálními otázkami. Guvernér státu Pritzker informoval veřejnost o zahájení bezplatné linky „Call 4 Calm“, kde mohou najít podporu obyvatelé, kteří zažívají emoční úzkost či obavy. Mohou se na ni dovolat obyvatelé mluvící anglicky i španělsky, volající zůstanou zcela anonymní. Výhodou je, že lidé využívající tuto službou mohou napsat i textovou zprávu pomocí klíčových slov, například „nezaměstnanost“, „jídlo“ nebo „přístřeší“, pokud potřebují získat více informací v těchto oblastech. V době, kdy velké množství lidí díky pandemii prožívá existenční krizi, by nová služba Call 4 Calm měla být dalším zdrojem k řešení těchto obav.

Další novou sociální službou bude program vzdáleného sledování pacientů. Zdravotničtí pracovníci se nyní mohou digitálně spojit s pacienty, kteří mohou mít příznaky koronaviru, ale jejich stav nemusí vyžadovat hospitalizaci. Služba, která bude k dispozici v jižním a středním Illinois od 13. dubna, bude v nejbližších dnech rozšířena po celém státě. Obyvatelé budou moci volat na číslo 833-673-5669 a požádat o pomoc a konzultaci ohledně koronaviru.

Ministerstvo bezpečnosti práce Illinois zpracovalo od března do května více než 1 milion žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tento počet je dvanáckrát vyšší než za stejné období loňského roku, kdy bylo zpracováno 78 tisíc žádostí o zaměstnání. IDES (Illinois Department of Employment Security) vylepšilo svůj online systém a přijalo 100 nových zaměstnanců pro své call centrum, aby mohlo být zajištěno rychlejší vyřizování požadavků klientů.

U.S. Small Business Administration a Ministerstvo financí zveřejnily podrobnosti o programu ochrany výplaty, který byl určen na pomoc podnikům postiženým pandemií. Podnikům a neziskovým organizacím v USA bylo poskytnuto více než 4,9 milionu půjček vyšších než 150 000 USD; celková částka schválených půjček přesahovala 521 miliard USD. V Illinois byly schváleny půjčky vyšší než 150 000 USD pro více než 27 000 podniků. Podle SBA pomohl program PPP a půjčky podpořit v Illinois přibližně 1,36 milionu pracovních míst.

Pět fází na znovuotevření Illinois

Guvernér státu Illinois připravil pětifázový plán na znovuotevření ekonomiky státu po odeznění pandemie koronaviru. Je založen na regionální kapacitě zdravotní péče a zohledňuje různorodý dopad viru na  regiony státu. Jedenáct regionů je pro obnovu rozděleno do 4 oblastí – Severovýchodní Illinois, Severo-centrální Illinois, Střední Illinois a Jižní Illinois.

 • Fáze 1: V ní se stát nacházel od poloviny března do konce dubna. Toto období zahrnovalo rychlé šíření viru, zavedlo se sociální distancování, obyvatelstvu bylo doporučeno pracovat z domova, otevřené zůstaly pouze základní podniky.
 • Fáze 2: Od 1. května. V této fázi se otevírají maloobchodní prodejny, které nejsou nezbytné, je možné doručení zboží mimo prodejnu.
 • Fáze 3: Předpokládá se, že by k ní mohlo dojít od 29. 5. V případě, že region nebude vykazovat celkové zvýšení případů, mohly by se otevřít kadeřnictví, salony a kanceláře. Normou je používání ochranných roušek a dodržování sociálního distancování.  Bude umožněno setkávání deseti a méně osob. Míra infekce mezi těmi, kteří byli testováni, počet pacientů přijatých do nemocnice a počet pacientů, kteří potřebují lůžka JIP, musí v této fázi zůstat stabilní nebo klesat.
 • Fáze 4: Bude povoleno scházení se až padesáti lidí, mohly by být otevřené restaurace a bary, obnoví se cestování a péče o děti, školy by se mohly znovu otevřít s dodržováním omezení a preventivních opatření.
 • Fáze 5: Dojde ke znovuotevření ekonomiky. V této fázi jsou povoleny konference, festivaly a velké akce a všechny podniky, školy a rekreační místa se mohou otevírat s novými bezpečnostními pokyny a postupy.

Pozastavení imigrace

Prezident Donald Trump se rozhodl podepsat příkaz k dočasnému pozastavení imigrace do Spojených států. Tento mimořádný krok vyvolal okamžité otázky ohledně jeho načasování a rozsahu a vyvolal vlnu kritiky ze strany opozice.

Pozastavení veškerého přistěhovalectví by posloužilo jako rozšíření cestovních omezení, která Trumpova správa již zavedla pro většinu Evropy, Číny, Kanady, Mexika a Íránu. Prezident následně upřesnil, že šedesátidenní zákaz přistěhovalectví se bude vztahovat pouze na lidi, kteří žádají o trvalý pobyt, a omezení se týkat dočasných pobytů osob.

Ekonomické ukazatele za 2. čtvrtletí 2020

Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí snížil o 9,5 %, což je pokles, který se rovná ročnímu tempu 32,9 %. Jde o nejstrmější roční pokles čtvrtletních záznamů od roku 1947. Osobní výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP, propadly ročně o 34,6 %, což je také nejvíce v historii.

Počet Američanů, kteří žádají o dávky v nezaměstnanosti, se zvyšuje již druhý týden. Počáteční nároky prostřednictvím pravidelných státních programů vzrostly v týdnu končícím 25. července na 1,43 milionu, což je o 12 000 více než v předchozím týdnu. V období končícím 18. července bylo v rámci těchto programů podáno 17 milionů žádostí, což je o 867 000 více než v předchozím týdnu.

Zatímco ekonomický restart pomohl v květnu a červnu vrátit 7,5 milionu Američanů zpět do práce, výplaty mezd klesly o více než 14,5 milionu USD v porovnání s jejich „předpandemickým“ vrcholem. Rychlé zhoršení v ekonomice a na trhu práce vysvětluje, proč Federální rezervní systém udržuje svoji referenční sazbu blízko nuly a proč zavedl několik programů nouzových půjček zaměřených na podporu podmínek likvidního obchodování na finančních trzích.

Podnikové investice do struktur, zařízení a duševního vlastnictví propadly ročním tempem 27 %, což je nejstrmější skluz od roku 1952, investice do bydlení poklesly o 38,7 %, to je největší propad od roku 1980.

Změny termínu pro podání přiznání federálních a státních daní v USA

Ministerstvo financí a IRS oznámily, že nebudou dále prodlužovat termín pro podání přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Původní termín 15. dubna byl z důvodu pandemie prodloužen na 15. července. Toto rozhodnutí se týká federálních daní. K tomuto datu odsunula i většina států USA termín pro podání přiznání k dani státní. Výjimkou jsou státy Colorado s termínem přiznání 1. října, Havaj s termínem přiznání 20. července, Iowa s termínem 31. července, Virginia s termínem 2. listopadu, Idaho s termínem 15. června a Mississippi s termínem přiznání 15. května.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem