Koronavirová situace v USA

USA rozšiřuje požadavek na roušky u jednotlivců ve všech dopravních prostředcích po celých Spojených státech jako opatření proti šíření koronaviru. Celkový počet úmrtí překonal hranici 800 tisíc.

Ilustrační fotografie

Vývoj koronavirové situace

Studie ukázaly, že covid-19 neovlivňuje všechny skupiny obyvatelstva stejně. U některých osob se zdravotním postižením může být vyšší pravděpodobnost, že se nakazí nebo budou mít závažné následky onemocnění.

Informace o vývoji koronavirové situace v číslech a o proočkovanosti podává web CDC Covid Data Tracker. Data jsou aktuální k 6. lednu 2022.

případy celkem: 57 898 239
případů za posledních 7 dní: 586 391
celkový počet úmrtí: 829 740

Hlášené případy:

aktuální sedmidenní průměr: 586 391
sedmidenní průměr za předchozí týden: 315 851
Zdroj: CDC Covid Data Tracker

Hospitalizace:

nových hospitalizací celkem: 3 773 704
aktuální sedmidenní průměr: 16 458
předchozí sedmidenní průměr: 10 271

Vývoj úmrtí:

hlášená celková úmrtí: 829 740
aktuální sedmidenní průměr: 1 246
předchozí sedmidenní průměr: 1 089
změna sedmidenního průměru od předchozího týdne: +14,4 %

Zdroj dat: CDC Covid Data Tracker

Vakcinace v USA

Americký očkovací program covid-19 začal 14. prosince 2020. K 5. lednu 2022 bylo hlášeno přibližně 513,8 milionu podaných dávek.

osoby očkované alespoň jednou dávkou: 245 278 020
plně očkovaných osob: 206 797 799
procento populace v USA, které dostalo alespoň jednu dávku: 73,9 %
populace USA, která byla plně očkována: 62,3 %

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

TSA rozšiřuje požadavek na roušky v celé dopravní síti

Úřad pro bezpečnost dopravy (TSA) rozšiřuje požadavek na nošení roušky u jednotlivců ve všech dopravních prostředcích po celých Spojených státech, včetně letišť, palubních komerčních letadel, v dálkových autobusech, v příměstských autobusových a železničních systémech.

V platnosti zůstanou také výjimky z požadavku na roušku pro cestující mladší dvou let a osoby s určitým postižením a pokuty i občanskoprávní sankce.

Zpět na začátek

Mapa oblastní nákazy koronavirem v USA

Webová stránka CDC (Centres for Disease Control and Prevention) poskytuje integrovaný pohled na klíčová data pro monitorování pandemie koronaviru ve Spojených státech. Umožňuje průzkum standardizovaných dat po celé zemi. Mapy, grafy a data poskytovaná CDC, jsou aktualizovány denně do 20:00 ET.

QR kód pro přístup k aktuálním datům:

Mapa oblastní nákazy:

Aktuální 7denní pohled je za období 4.–10. ledna 2022 pro aktivní případy a 2.–8. ledna 2022 pro procento pozitivity. Procentuální změna v okresech na každé úrovni přenosu je absolutní změnou ve srovnání s předchozím sedmidenním obdobím.

Úroveň přenosu v rámci komunityPočet okresů USA na této úrovniProcento okresů USA na této úrovniRozdíl procentního bodu od doby před 7 dny
High (vysoká)319799,13 %2,7 %
Substantial (podstatná)120,37 %-1,3 %
Moderate (střední)00 %0 %
Low (nízká)140,43 %-0,53 %
Zdroj: CDC Covid Data Tracker

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do USA

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 12. 1. 2021)

Podmínky pro cesty do USA

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo novou vyhlášku týkající se všech cestujících v letecké dopravě, kteří plánují vstoupit na území Spojených států. Všichni cestující jsou před vstupem do Spojených států povinni být plně očkováni a před nástupem do letadla předložit doklad o stavu očkování.

Pokud nejste plně očkováni proti covidu-19, nebude vám umožněn vstup na palubu letadla směřujícího do Spojených států, pokud nesplňujete kritéria pro výjimku podle nařízení CDC. Výjimky z těchto nařízení budou extrémně omezené a patří mezi ně například:

  • děti do 18 let,
  • lidé, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů,
  • cestující v případě nouze, kteří nemají přístup k vakcíně.

Cestující, kteří chtějí využít jednu z výjimek, budou muset split další podmínky, jako je například kratší platnost negativního testu před odletem, testování po příletu nebo karanténa. Pro podrobné informace doporučujeme navštívit stránky CDC.

Pro všechny cestovatele starší dvou let dále platí, že musí před cestou do USA předložit negativní test na covid-19, který musí předložit letecké společnosti ještě před cestou. V opačném případě nebudou vpuštěni na palubu letadla. Tento test musí cestující podstoupit nejvýše 1 den před odletem. (Pozor, vztahuje se i na osoby bez očkování či s nedokončeným očkováním, které mají možnost cestovat v rámci jedné z výjimek, viz výše).

Více informací naleznete na webu CDC – International Air Travelers.

Dále take pro všechny cestovatele platí, že musí před vstupem na palubu předložit a mít během celé cesty k dispozici vyplněný a podepsaný formulář Combined Passenger Disclosure and Attestation to the United States of America. Formulář naleznete na stránkách CDC.

Otevřené hranice: ANO.

Při leteckém tranzitu je vyžadováno očkování a negativní covid-19 test ne starší než 1 kalendářní den před odletem pro osoby, které jsou považovány za plně očkované. Pokud nejste plně očkováni proti covidu-19, nebude vám umožněn vstup na palubu letadla směřujícího do Spojených států, pokud nesplňujete kritéria pro výjimku podle nařízení CDC. Letecké společnosti mají zodpovědnost zkontrolovat očkování a platný negativní test před vstupem na palubu letadla. Při nedodržení všech podmínek, nebude cestující vpuštěn na palubu.

Více informací naleznete na webu CDC – International Air Travelers.

Dále take pro všechny cestovatele platí, že musí před vstupem na palubu předložit a mít během celé cesty k dispozici vyplněný a podepsaný formulář Combined Passenger Disclosure and Attestation to the United States of America. Formulář naleznete na stránkách CDC.

Podmínky pro návrat do ČR

Podmínky návratu do ČR v souvislosti s covidem-19 stanovuje ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky. Spojené státy americké jsou na českém cestovatelském semaforu zařazeny do tmavě červené – kategorie (velmi vysoké riziko).

Ochranné opatření vydané ministerstvem zdravotnictví ze dne 23. 12. 2021 platné od 27. 12. 2021 najdete na stránkách www.koronavirus.mzcr.cz (Stanovení podmínek pro vstup na území ČR s účinnosti od 27. 12. 2021).

Další informace:

Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do a z USA najdete na webu US Customs and Border Protection a Centers for Disease Control and Prevention.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod