Norsko boj s koronavirem zvládá a opouští restriktivní opatření

V Norsku bylo ke dni 26. 4. zaznamenáno 7 499 pozitivních výsledků ze 164 316 testovaných. Celkem kvůli koronaviru zemřelo 201 osob. Kritických a ohrožených osob je k tomuto datu již 49 a celkem se uzdravilo 32 osob.

Norsko po vzoru Dánska opouští restriktivní opatření. Otevírají se školy a školky, restaurace a obchody (je však doporučeno udržovat odstup, personál by měl nosit rukavice, stoly rozestavené dva metry od sebe). Školy a školky fungují s danými pravidly (menší skupiny ve třídách, rozestupy dva metry, pokud má někdo z rodiny virus nebo dítě vykazuje příznaky, má dítě zůstat doma, dodržování hygieny).

Fitness centra, bazény, vodní parky a zábavní parky zůstávají uzavřeny. Skauti, mladí politici, pochodové kapely a další skupiny se začali poprvé setkávat a cvičit, ale pouze v maximálním počtu pěti lidí ve skupině.

Každý, kdo přijel do Norska ze zahraničí, musí do karantény. Porušení karantény se trestá pokutou či vězením. Hranice jsou uzavřeny pro všechny kromě Norů a osob s dlouhodobým povolením k pobytu v Norsku. Nyní se však uvažuje o otevření hranic. Zároveň se však nedoporučuje cestovat do zahraničí, pokud to není nutné.

Platí zákaz shromažďování nad pět lidí. Na středních a základních školách byly zrušeny závěrečné zkoušky. Je povoleno skupinové sportování venku maximálního počtu pěti osob s udržováním rozestupů dva metry.

Odborníci doporučují lidem moc nevycházet ven a nevycházet vůbec, pokud pociťují příznaky. Mezi další doporučení patří nepoužívat veřejnou dopravu, pokud to není nutné či omezit kontakt s ohroženými skupinami.

Opatření na podporu firem

Stát vydá obligace ve výši 50 miliard NOK. Nezaměstnanost stoupla na 3,8 %, podle odborníků může stoupnout až na 9–10 %. Samostatně výdělečně činné osoby a osoby na volné noze pobírají dávky v nemoci z národního systému pojištění počínaje čtvrtým dnem nemoci během pracovní neschopnosti související s koronavirem. Zkrátil se počet dní, kdy zaměstnavatelé musí platit nemocenskou svým pracovníkům. V případě, že jsou zaměstnanci nuceni zůstat doma, hradí jim mzdu stát.

Živnostníci dostanou 80 procent předchozího příjmu

Samostatně výdělečně činné osoby dostanou během krize 80 % předchozího příjmu, a to od 17. dne poklesu příjmů. Příspěvek zaměstnavatele se snížil o čtyři procentní body na dva měsíce. Zaměstnavatel vyplácí mzdy pouze za první dva dny po propuštění. Bylo zrušeno pravidlo tří dnů čekání před začátkem podpory v nezaměstnanosti, vláda nahrazuje v prvních 20 dnech až plnou náhradu mzdy.

Odložily se zálohové platby daně pro společnosti. Vláda se zaručuje za půjčky pro malé a střední podniky. To by mělo podnikům usnadnit přístup k penězům a pomoct jim dostat se z krize.

Vláda zprovoznila vládní dluhopisový fond, který umožňuje půjčovat peníze společnostem nákupem dluhopisových půjček. Banky mohou poskytnout odklad úroků a splátek až na šest měsíců.

Norská vláda investovala 488 miliard na podporu ztrát firem. Vláda hradí pokrytí celkových fixních nákladů. Stát nově vynakládá velké finance na kontrolu rozdělení daných dotací a podpor firem.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Stockholm s použitím informací portálu www.vg.no

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem