Jihokorejská vláda a vysocí úředníci se vzdali 30 procent platu

Peníze, o něž si prezident, ministři či provinční guvernéři na čtyři měsíce dobrovolně snížili mzdu, má pomoci zemi v době epidemie koronaviru. Země také připravila rekordní balíček opatření na podporu ekonomice. Má hodnotu v přepočtu 74 miliard eur, což je dvacetkrát větší pomoc, než jakou Korea vydala v době krize v roce 2008.

Počet potvrzených případů koronaviru v Jižní Koreji k 2. dubnu dosáhl 9976 osob. Více než třetina pacientů se již uzdravila. 169 lidí nemoci podlehlo. Korea patří k zemím, kterým se díky rozsáhlému testování a disciplíně podařilo nemoc úspěšně zbrzdit.

Korejská vláda zpřísňuje postihy za porušení karantény. Korejským občanům hrozí rok vězení nebo pokuta až 10 milionů wonů (zhruba 9000 dolarů) a cizincům vyhoštění a zákaz vstupu.

Soulská radnice hodlá využít olympijský stadion pro masivní testování osob, které přijíždí ze zahraničí a nebyly testovány na letišti (tedy nepřijíždí z Evropy nebo nemají příznaky). Kapacita by měla být jeden tisíc osob denně.

Firmy chrlí roušky a další ochranné prostředky

V současné době jsou ochranné prostředky pro boj s covid-19 jedním z hlavních vývozních artiklů země. První místo zaujímají ochranné roušky, kterých se jen za leden vyvezlo za 157 milionů dolarů. Vývoz této komodity za jeden měsíc přesáhl vývoz celoroční. Korea plánuje investici ve výši 2,1 milionu eur do navýšení výroby základních surovin po roušky (vrstvené látky a tkaniva) vedoucí k měsíční produkci 14 milionů kusů do konce dubna ze současných 10 milionů. Nutno však podotknout, že od 6. března platí v zemi úplný zákaz exportu roušek s výjimkou „humanitárních účelů“.

Druhé místo drží biologické ochranné obleky s měsíčním vývozem 100 tun v lednu a 170 tun v únoru. Dřívější měsíční vývoz činil jen 100 kilogramů. Na tento typ zboží není prozatím uplatňováno žádné vývozní omezení.

Na třetím místě se umisťují snad v současné době nejvíce potřebné detekční sety. Z celkové týdenní produkce dvanácti domácích firem je možné exportovat zhruba 3,3 milionů testovacích setů při zachování minimální domácí poptávky na 280 tisíc setů týdně. I přes výše uvedené značné výrobní kapacity není lehké detekční sety zakoupit, neboť Korea registruje požadavky ze zhruba 117 zemí, z nichž rovných 30 o ně požádalo formou humanitární pomoci.

Korea chce pomoci Íránu, s nímž má velkou obchodní vazbu

V zemi je nyní možné vidět několik výrazných trendů. V první řadě je to propagace „úspěchu korejského modelu“ bránění nákaze. Dále upozorňování na riziko importu nemoci ze zahraničí (přestože poměr komunitního šíření a importů je zhruba 3:1). Dále je to snaha zastavit pokles disciplíny obyvatel prostřednictvím nové patnáctidenní kampaně sociálního odstupu. A dalším trendem je stigmatizace některých církevních organizací (cílem kampaně jsou například konkrétní kostely).

Korejské úřady počítají s tím, že v případě potřeby budou zpřísněné příletové procedury (povinné testování po příletu, domácí karanténa) rozšířeny na cestovatele ze všech destinací. Jihokorejské ministerstvo zahraničí vydalo v pondělí 23. března cestovní doporučení, které vyzývá korejské občany, aby odložili nebo zrušili cesty do zahraničí. Korejci, kteří již v zahraničí pobývají, mají zvýšit opatrnost. Doporučení platí čtyři týdny a může být prodlouženo.

Ministerstvo již nyní čelí zvýšenému počtu požadavků na evakuaci korejských občanů z destinací, odkud byly zrušeny přímé lety. Podle korejských zákonů asistence nemůže být poskytnuta, pokud jsou jiné možnosti. Dosud Korea evakuovala občany z čínského Wu-chanu, Japonska (z lodi Diamond Princess) a Íránu. Připravuje se let z Peru a vyloučit nelze let z Filipín, kde je odhadem až 10 tisíc Korejců.

Korea zkoumá možnosti humanitární pomoci Íránu. Podle nepotvrzených zpráv prezident Moon Jae-in obdržel dopis íránského prezidenta se žádostí o poskytnutí testovacích sad. Írán je pro Jižní Koreu důležitý partner a Soul dlouhodobě hledá možnost, jak udržet obchodní styky i přes sankční omezení.

Záchranný balíček je dvacetkrát větší než v roce 2008

Korejská vláda oznámila 24. března záchranný balíček ve výši 100 trilionů wonů (to je asi 74 miliard eur). Z toho zhruba polovina má pomoci stabilizovat finanční trhy. Druhá polovina peněz půjde na pomoc firmám prostřednictvím nízkoúročných půjček a vládních programů. Dalších zhruba 31 trilionů wonů (23 miliard eur) bude použito na stabilizaci akciových trhů. Tato suma je přibližně dvacetkrát vyšší než injekce při finanční krizi v roce 2008.

Podrobnější informace ohledně balíčku ještě nebyly zveřejněny. Každopádně peníze by měly jít mimo jiné na podporu malých a středních podniků, finanční kompenzace za zvýšené domácí výdaje (energie) a podporu v nezaměstnanosti nebo podporu karanténou postižených institucí včetně půjček zdravotním zařízením. Další triliony wonů míří samozřejmě také na kontrolu a monitoring nemoci a prevenci proti covid-19 či přímou pomoc nemocnicím. Navýšení rozpočtu rovněž počítá s výdaji do nejvíce postižených oblastí. Těmi jsou město Daegu a provincie North Kyoengsang.

Další opatření, které míří na snížení volatility na finančních trzích, posílení ekonomické aktivity a zlevnění půjček pro firmy, udělala jihokorejská centrální banka. Ta snížila už 16. března úrokovou sazbu o půl procentního bodu z dřívějších 1,25 procenta na 0,75 procenta.

Automobilkám v únoru meziměsíčně propadly prodeje až o polovinu

Podle průběžně zveřejňovaných analýz sice nedochází k žádnému drastickému omezení průmyslové výroby jako takové, nicméně propad prodejů v únoru například v domácím automobilovém průmyslu je citelný. Hyundai i Renault Samsung hlásí pokles o čtvrtinu, Kia o 14 procent, SsangYong Motor dokonce o třetinu. Výrazný je i propad únorového prodeje zahraničních vozů v Koreji ve srovnání s lednem. Audi-Volkswagen měl pokles prodejů o celou polovinu, Mercedes Benz o 12 procent.

Souhrn aktuálních opatření v Jižní Koreji pro ochranu před koronavirem

• Korejská vláda oznámila zpřísněná opatření pro pracovníky státní správy, veřejných organizací a ozbrojených sil. Cílem je dvoutýdenní intenzívní kampaň „sociálního odstupu“, v rámci níž je nařizována práce z domova, flexibilní pracovní doba a mimopracovní aktivity doma. V rámci tohoto přístupu má jihokorejské ministerstvo zahraničních věcí omezit schůzky s diplomaty i vnitřní jednání a pracovní cesty. Tento stav by měl trvat minimálně 15 dnů.

• Vláda a radnice rovněž začaly intenzívněji vyzývat veřejnost, aby se zdržela účasti na větších akcích. Jedním z problémů jsou protestantské kostely, které často vládní doporučení nerespektují.

• Vláda začala řešit minimalizaci rizika nákazy při parlamentních volbách, které se budou konat 15. dubna. Současně se hledá způsob, jak umožnit hlasování lidem v karanténě. Korejských voličů je 43 milionů a volby jsou jednodenní. Otázkou je i organizace voleb v zahraničí (to se týká zhruba 177 tisíc registrovaných voličů).

• Prezident, členové vlády, vysocí úředníci a provinční guvernéři se na čtyři měsíce vzdají 30 procent svých platů, aby pomohli korejské ekonomice postižené epidemií.

• Všichni cestující z Evropy jsou na letišti testováni.

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Soulu, agentury CzechTrade a CzechInvest

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Soul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem