Korea: Po zvládnutí druhé vlny rostou obavy ze třetí po podzimních svátcích

Ačkoliv Jižní Korea zvládla na konci srpna zabránit nekontrolovanému šíření covid-19 způsobenému demonstrací pravicových odpůrců prezidenta Mun Čeina a šíření během bohoslužeb, v posledních týdnech narůstají obavy, že by se tato situace mohla opakovat. Průměrný počet nových případů za poslední dva týdny se podařilo udržet kolem 100 za den a většinou i omezit na méně než 100.

Po několikadenních podzimních svátcích Chuseok (30.9. až 4.10.) a blížících se oslavách svátku korejského písma Hangul od 9. do 11. října se očekává velký pohyb obyvatelstva, jež v tomto období navštěvuje své rodiče na venkově. 

Společně s tímto rizikem se však pravicové skupiny rozhodly k 3. říjnu uspořádat další protivládní demonstraci na největším korejském náměstí Gwanghwamun. Vzhledem k tomu, že tyto skupiny považují virus za hoax a vyhýbají se nošení masek, očekávalo se, že by tato akce mohla být novým ohniskem.

Nakonec však byla demonstrace vládním nařízením značně omezena na počty demonstrujících a pouze na možnost demonstrace z auta, okolí hlavního náměstí bylo v podstatě uzavřeno a MHD omezeno pro veřejnost, takže oproti masivní srpnové akci (15. srpna, kdy se zde konala obdobná demonstrace k oslavám Dne osvobození, jež je zodpovědná za téměř polovinu všech nových případů covid-19) byla demonstrace poklidná. Avšak pravicové skupiny plánují další demonstraci na sobotu 10. října.

Vláda však stále vyzývá občany, aby omezili cesty a společenské obřady se svátky spojenými v nadcházejícím víkendu.

V celé zemi nadále platí zpřísněná opatření 2. stupně. Venkovní shromáždění jsou omezena na 100 osob, vnitřní do 50 osob. Sportovní utkání probíhají bez diváků a restaurace, divadla a kina jsou nadále přísně monitorována a vyžadují registraci pro vstup pro případné potřeby trasování. 

Korejským firmám se daří

Korejským firmám se i přes koronavirus nadále daří, Samsung Electronics se podařilo uzavřít smlouvu za 150 miliard korun s americkou telekomunikační firmou Verizon, jejíž součástí jsou také technologie 5G. Pokud bude konflikt USA a Číny nadále pokračovat, analytici předpokládají, že se Samsungu bude nadále dařit na úkor Huawei.

V souvislosti se stoupající poptávkou po elektrických vozidlech korejské firmy akcelerují jejich plány pro expanzi v této oblasti. SK Innovation, jež operuje továrnu na elektrobaterie poblíž města Komárom na severu Maďarska, současně pracuje na dokončení druhého závodu, jehož zprovoznění je plánováno na rok 2022. Nově firma oznámila, že pracuje na plánech pro postavení třetího závodu ve stejné oblasti.

Na druhou stranu se díky covid-19 stále daří e-commerce a zásilkovým službám. Dobře si vedou také stavební firmy, které mají dostatek zakázek a díky sníženému provozu také méně omezení. Zásoba roušek se zdá být po první vlně stabilizovaná, byl zrušený přídělový systém, a dokonce byl obnovený jejich vývoz.

Ačkoliv je v současné době primárním problémem lokální šíření a případů ze zahraničí je minimum, občané se v brzké době nedočkají zrušení povinné čtrnáctidenní placené státní karantény pro širokou veřejnost na příletu do Koreje.

Nové studie navíc ukazují, že v posledních měsících se i přes omezené cestování do Koreje dostaly kmeny koronaviru, které se vyskytovaly předtím v Evropě, USA a Blízkém východě a jsou údajně až šestkrát agresivnějěí něž kmeny, jež se do země dostaly na začátku roku z Číny.

Přestože byly v posledních týdnech některé letecké spoje mezi Soulem a Evropou, včetně Prahy, částečně obnoveny, dopravci kvůli nízké poptávce budou i nadále operovat jen v omezené míře.

Možnosti cestování stále omezeny

Korea na seznamu bezpečných zemí

Od 13. července je obnoveno cestování Korejců do ČR. Pro turisty bezvízově a na velvyslanectví v Soulu je plně obnoveno přijímání žádostí o všechny typy víz. Bohužel pro Čechy cestující do Koreje zatím reciprocita neplatí. Po příletu do asijské země musejí povinně do karantény.

Vstup do Koreje je tedy povolený, ale značně omezený – do odvolání pro Čechy platí, že je zrušený bezvízový styk. Cestující musí absolvovat povinnou placenou čtrnáctidenní karanténa ve státním zařízení na příletu do Koreje. Cena je cca 100 USD na den.

Od 1. července došlo k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo EU (znamená to, že jejich občané k nám mohou cestovat bez problémů). Konkrétně jde o Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a právě Jižní Koreu.

Jejich výběr vychází ze seznamu, který schválily všechny členské státy EU včetně ČR. Česko ve svém národním výběru zohlednilo epidemiologickou situaci v zemi, vzájemnou míru turismu a možnost reciprocity.

„U šesti mimoevropských zemí není splněná podmínka reciprocity, vstup Čechů na jejich území je většinou omezen. Zařazením na seznam chceme jednak ulehčit situaci Čechům, kteří se přesto z dané země vracejí, protože například splňují nějakou výjimku, a také chceme motivovat tyto státy, aby se k nám začaly chovat stejně, tedy umožnily cestování i pro naše občany bez podmínek,“ přiblížil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. 

O další vlně rozvolňování bude EU v brzké době jednat. Na unijním seznamu se nyní nachází 14 (+1) zemí, ze kterých mohou členské státy vycházet při tvorbě svého národního seznamu bezpečných zemí (Alžírsko, Austrálie, Kanada, Gruzie, Japonsko, Černá Hora, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Srbsko, Jižní Korea, Thajsko, Tunisko a Uruguay). Na unijním seznamu figuruje také Čína, ale jen s podmínkou recipročních kroků čínských úřadů.

Zrušení bezvízového styku pro 90 zemí včetně ČR

Nově je nutné i zdravotní potvrzení před příletem a další omezení.

Jižní Korea zrušila od pondělí 13. dubna bezvízový styk pro 90 zemí, včetně České republiky. Zrušena jsou rovněž všechna krátkodobá víza vydaná před 5. dubnem. Při podávání žádosti o vízum na korejské ambasádě je nutné předložení zdravotního potvrzení vydaného nejdéle 48 hodin před termínem podání žádosti o vízum.

Zmíněné opatření se nevztahuje na diplomatické a služební pasy a posádky letadel/lodí.

Nově od 1. června Korejská republika zavedla povinnost pro držitele korejských dlouhodobých víz požádat o „re-entry permit“, pokud opouští korejské území a chtějí se v době platnosti víza vrátit. Před návratem do Koreje je navíc nezbytné projít lékařským vyšetřením maximálně 48 hodin před odletem.

Další dopady pandemie na vztahy ČR – Korea v politické rovině jsou pozitivní i negativní. Musela být odložena návštěva předsedy vlády v červenci a akce ke 30. výročí vztahů, negativně byl vnímán neohlášený zákaz letů s pasažéry do Prahy. Naopak velmi pozitivně byla hodnocena spolupráce při repatriacích, kdy českou vládou hrazený let pomohl repatriovat desítky Korejců z Austrálie a pak byl využit pro pár set Korejců ze střední Evropy. Korejská strana pozitivně vnímá i flexibilní přístup k umožnění přicestování několika set inženýrů Hyundai do ČR v rámci spuštění nové výrobní linky.

Povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny přílety ze zahraničí

Od 1. dubna platí pro všechny, kteří přijíždějí ze zahraničí, povinná karanténa v délce 14 dnů. Za porušení hrozí deportace.

Opatření platí pro dlouhodobé i krátkodobé pobyty. Osoby s vlastním bydlením mohou karanténu strávit doma, ostatní mohou být umístěni do vládou určených zařízení. Pravděpodobně budou muset platit zhruba 100 tisíc korejských wonů za den (přibližně 2000 korun).

Korejská vláda také zpřísňuje postihy za porušení karantény. Korejským občanům hrozí rok vězení nebo pokuta až 10 milionů wonů (zhruba 9000 dolarů) a cizincům vyhoštění a zákaz vstupu. Někteří cizinci, kteří karanténu odmítli, už byli v minulých dnech deportováni.

Před cestou do Koreje doporučujeme sledovat aktuální podmínky vstupu pro občany ČR na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zpět na začátek

Vývoj koronavirové situace

Historie vývoje

Na začátku května se v Soulu ve čtvrti Itaewon objevilo nové první ohnisko tzv. „druhé vlny“ koronaviru v Koreji. Ve čtvrti Itaewon žije mnoho cizinců, ale jedná se o populární místo i pro Korejce.

Kolem 1. května byla zaznamenána nakažená osoba, která prošla několik tamních zábavních podniků a barů.

V hospodářské politice dochází ke zvýšené orientaci na soběstačnost země (odklon od silné závislosti na dovozu základních surovin v klíčových oborech, jako jsou IT, elektronika, pohonné hmoty nejen z Japonska, Číny a USA). V této souvislosti ministerstvem průmyslu obchodu pověřená instituce vytváří seznam zhruba 338 strategických položek, na jejichž dovozu je země závislá.

Hrozí nedostatek cashflow v momentě, kdy je potřeba okamžité pomoci převážně malým a středním podnikům. Nutné je přijetí dodatečných položek rozpočtu k zachování ekonomické stability země a na podporu korejského vývozu a dovozu. V důsledku narušení materiálového zásobování zahraničních poboček korejských firem začaly mnohé z nich uvažovat o přenesení své výroby zpět do vlasti o takzvaného „reshoringu“. Nutná je finanční podpora klíčovým společnostem (oblast dopravy, průmyslu a služeb).

Korejské úřady testují využití QR kódu pro návštěvníky klubů, kin, jídelen a některých kostelů. Před vstupem je třeba se registrovat a obdržet jednorázový kód, se kterým bude možné vstoupit. Testování bude probíhat v přibližně 20 podnicích. Úřady tak reagují na případ ze čtvrti Itaewon, kde se podstatná část návštěvníků vyhýbala kontaktu s úřady a do papírových formulářů při vstupu uváděla nesprávné údaje. Do budoucna se plánuje vstup do veřejných prostor (klubů, knihoven, galerií a muzeí, apod.) pouze v omezeném počtu a po předchozí registraci.

Korean Air obnovil na konci července jednou týdně přímý spoj Praha-Soul, nicméně díky narůstajícím počtům případů v Evropě a malému zájmu o lety opět omezil spojení jen na přibližně jeden let za dva až tři týdny. Dále se počty budou vyvíjet dle aktuální situace.  

Aktuálně tedy přímé spojení mezi Soulem a Prahou není, nicméně do ČR se dá bezpečně dostat s jedním přestupem s KLM (Amsterdam), Air France (Paříž), Lufthansou (Mnichov, Frankfurt), LOT (Varšava) a také některé dny létá spoj do Vídně.

Zpět na začátek

Nové příležitosti související s pandemií

Firmy chrlí roušky a další ochranné prostředky

Od jara, kdy pandemie vypukla, byly ochranné prostředky pro boj s covidem-19 jedním z hlavních vývozních artiklů země. První místo zaujímají ochranné roušky, kterých se jen za leden vyvezlo za 157 milionů dolarů. Vývoz této komodity za jeden měsíc přesáhl vývoz celoroční. Korea plánuje investici ve výši 2,1 milionu eur do navýšení výroby základních surovin po roušky (vrstvené látky a tkaniva) vedoucí k měsíční produkci 14 milionů kusů do konce dubna ze současných 10 milionů. Nutno však podotknout, že od 6. března platí v zemi úplný zákaz exportu roušek s výjimkou „humanitárních účelů“.

Druhé místo drží biologické ochranné obleky s měsíčním vývozem 100 tun v lednu a 170 tun v únoru. Dřívější měsíční vývoz činil jen 100 kilogramů. Na tento typ zboží není prozatím uplatňováno žádné vývozní omezení.

Na třetím místě se umisťují snad v současné době nejvíce potřebné detekční sety. Z celkové týdenní produkce dvanácti domácích firem je možné exportovat zhruba 3,3 milionu testovacích setů při zachování minimální domácí poptávky na 280 tisíc setů týdně. I přes výše uvedené značné výrobní kapacity není lehké detekční sety zakoupit, neboť Korea registruje požadavky ze zhruba 117 zemí, z nichž rovných 30 o ně požádalo formou humanitární pomoci.

Roušky a další ochranné prostředky budou v Koreji nově trvale zařazeny na seznam strategických produktů.

Korea sdílí úspěšný model ke zmírnění nákazy díky využití ICT

Covid změnil pozici korejské vlády k „telemedicíně“. Nyní má vzdálený přístup ke zdravotním službám podporu prezidentské kanceláře (dříve měla opačnou pozici, protože se soudilo, že telemedicína poškodí komunitní kliniky a prospěch půjde jen velkým nemocnicím). Od února do května bylo registrováno 260 000 telefonických konzultací a předpisů léků v rámci cca 3500 zdravotnických zařízení.

V zemi je nyní možné vidět několik výrazných trendů. V první řadě je to propagace „úspěchu korejského modelu“ bránění nákaze. Dále rozvolnění kampaně social distancing, ale s výrazným apelem zejména na mladou generaci, aby stále dodržovala základní bezpečnostní pravidla. Dále upozorňování na riziko importu nemoci ze zahraničí (přestože poměr komunitního šíření a importů je zhruba 3:1). Dále je to snaha zastavit pokles disciplíny obyvatel prostřednictvím nové patnáctidenní kampaně sociálního odstupu. A dalším trendem je stigmatizace některých církevních organizací (cílem kampaně jsou například konkrétní kostely).

Na základě úspěšného korejského modelu zmírnění šíření nákazy pomocí moderních technologií vydala jihokorejská vláda „booklet“ Flattening the curve on COVID-19“ pro ostatní země světa, kde sdílí své zkušenosti zvládnutí situace pomoci ICT a moderních technologií. Dokument obsahuje částečně i informace o finanční pomoci státu a je v angličtině volně ke stažení na webových stránkách korejských úřadů.

Korea se rozhodla sdílet anonymizovaná klinická data covid-19 pacientů pro vědecké účely.

Korejské ministerstvo zahraničních věcí propaguje účast na webinářích ke korejským zkušenostem v jednotlivých odvětvích. Tématicky se jedná o tyto oblasti:

  • response system, diagnostika, epidemiologická analýza
  • imigrace (karanténa na letišti, vstupní procedury)
  • léčebné postupy a transporty
  • ekonomická opatření za účelem zmírnění ekonomických dopadů
  • věda a vzdělávání (ICT aplikace, online výuka)
  • volby – preventivní opatření, voliči v domácí karanténě.

Zpět na začátek

Vládní opatření a podpora ekonomiky

V červenci vláda schválila již třetí záchranný balíček

Korejská vláda oznámila 24. března záchranný balíček ve výši 100 trilionů wonů (cca 74 miliard eur). Z toho zhruba polovina má pomoci stabilizovat finanční trhy. Druhá polovina peněz půjde na pomoc firmám prostřednictvím nízkoúročných půjček a vládních programů. Dalších zhruba 31 trilionů wonů (23 miliard eur) bude použito na stabilizaci akciových trhů. Tato suma je přibližně dvacetkrát vyšší než injekce při finanční krizi v roce 2008. Další dva záchranné balíky s velkým objemem peněz následovaly.

Peníze z prvního balíku měly jít mimo jiné na podporu malých a středních podniků, finanční kompenzace za zvýšené domácí výdaje (energie) a podporu v nezaměstnanosti nebo podporu karanténou postižených institucí včetně půjček zdravotním zařízením. Další triliony wonů míří samozřejmě také na kontrolu a monitoring nemoci a prevenci proti covid-19 či přímou pomoc nemocnicím. Navýšení rozpočtu rovněž počítá s výdaji do nejvíce postižených oblastí. Těmi jsou město Daegu a provincie North Kyoengsang.

Další opatření, které míří na snížení volatility na finančních trzích, posílení ekonomické aktivity a zlevnění půjček pro firmy, udělala jihokorejská centrální banka. Ta snížila už 16. března úrokovou sazbu o půl procentního bodu z dřívějších 1,25 % na 0,75 %.

Druhý vládní balíček pro velké podniky byl plánován ve výši 32 miliard dolarů (soustředí se na automobilový průmysl, loďařství, těžařství). Již v březnu byl schválen rozpočet na 2. balíček ve výši cca 11 miliard USD na podporu firmy v automobilovém průmyslu, leteckém a turismu). Dalších 8 miliard dolarů bude poskytnuto na opatření na ochranu pracovního trhu. Celkový objem podpůrných rozpočtů se vyšplhal na cca 130 miliard USD.

Vládní strana DP, která v minulém týdnu přesvědčivě vyhrála parlamentní volby, požaduje realizaci předvolebního slibu na vyplacení přímé podpory všem domácnostem (schválené vládní opatření se vztahuje jen na přibližně 70 %).

Zatímco původní rozpočet měl být financován škrty v rozpočtu, tak navýšení o cca 4 miliardy USD by bylo pravděpodobně řešeno vládními dluhopisy.

Národní shromáždění schválilo v létě třetí nouzový balíček ve výši 29,3 miliardy USD. Třetina peněz bude určena na zamezení ztrátám pracovních míst. První dva balíčky byly ve výší 10,5 miliardy a 11 miliard. Národní dluh vzroste v tomto roce minimálně o 13 % na 750 miliard USD, což je 43,5 % HDP.

Korejský „New Deal“ a tlak na návrat korejských firem ze zahraničí

Prezident Mun v projevu u příležitosti završení třetího roku ve funkci vyhlásil „korejský New Deal“. V projevu zazněla i výzva k návratu korejských firem z působišť v zahraničí.

Korejský ministr financí Hong Nam-ki oznámil, že v souvislosti s předpokládanou ekonomickou krizí ve druhé polovině roku 2020 vláda zahajuje přípravu plánu na zmírnění dopadu krize, který by měl být představen na začátku června. Hlavním cílem plánu, označovaným za „korejský New Deal“ je tak především podpora domácího trhu, spotřeby a investic. Dále pak vytváření nových pracovních pozic a podpora existujících míst, aby se předešlo růstu nezaměstnanosti. Důraz je především kladený na IT a technologická odvětví, při kterých je možné sociální distancování.

Předseda Korean Federation of SMEs p. Ch. Moon zdůraznil, že je třeba, aby korejská vláda přijala opatření, která by stimulovala korejské firmy k jejich návratu do vlasti, a to především z Číny. Návrat pouhých 5,6 % z celkového počtu všech zahraničních poboček korejských firem zpět do země by dle odhadů federace vedl k vytvoření až 130 000 pracovních míst. Překážkou je však vysoká daň z příjmu právnických osob, vysoká cena za pronájmy, rigidní pracovní právo, vysoké výrobní náklady atd.  

Zpět na začátek

Dopady pandemie na jihokorejskou ekonomiku

V souvislosti s korejsko-japonským obchodním sporem z června 2019, korejská vláda připravuje tzv.  „supply stabilisation policy“, jež umožní větší diverzifikaci dodávek strategických surovin a zařízení i z jiných zemí než je Japonsko. Původní seznam 100 prioritních položek byl nedávno rozšířen o 238 nových položek, které jsou možné získat z USA, Číny, ASEAN a EU. Korejské ministerstvo průmyslu a energetiky (MOTIE) pověřilo státem řízený institut pro průmyslovou ekonomiku a obchod (KIET), aby navrhl novou strategii vedoucí ke zlepšení úrovně konkurenceschopnosti země s pomocí tzv. globálních hodnotových řetězců (GVS) do konce tohoto roku.

Prezident Mun ve svém vystoupení mimo jiné řekl, že pandemie covid-19 otevřela nové možnosti spolupráce s KLDR a předložil návrh na realizaci projektů zmíněných v tzv. Pchanmundžomské deklaraci z 27. dubna 2018. Konkrétně se jednalo o dostavbu zbývajícího 110,9 km dlouhého úseku z celkem 800kilometrové železniční tratě (Donghae Line) z jihokorejské Gangneung Station do severokorejské Jejin Station. Náklady na dostavbu jsou odhadovány na 2,3 mld. USD.       

Jižní Korea se v reakci na covid-19 rozhodla zvětšit bezcelní zóny. Například v přístavu Busan o 30 % a v Incheonu o 10 %.  

Delegace EU koordinuje reakci na oznámení korejských úřadů, že pomocný balíček pro malé a střední podniky se nebude týkat firem vlastněných cizinci.

Podle Mezinárodní měnový fond (MMF) korejská ekonomika v roce 2020 kvůli koronaviru klesne o 1,2 %. V lednu přitom předpovídal růst o 2,2 %. Hyundai Research Institute předpokládá celoroční nárůst korejské ekonomiky o 0,3 %, což je poněkud vyšší předpoklad, než uvádí MMF. Předpoklad institutu vychází z prvotního poklesu ekonomiky způsobeného nezbytným opatřením vlády počátkem roku majícím za následek její pokles o 0,9 %, nicméně díky stimulačním opatřením vlády by ve druhém pololetí tohoto roku mělo dojít k oživení ekonomiky a k jejímu růstu až o 1,4 %.

Automobilkám propadly prodeje

Podle průběžně zveřejňovaných analýz sice nedochází k žádnému drastickému omezení průmyslové výroby jako takové, nicméně propad prodejů v únoru například v domácím automobilovém průmyslu je citelný. Hyundai i Renault Samsung hlásí pokles o čtvrtinu, Kia o 14 %, SsangYong Motor dokonce o třetinu. Výrazný je i propad únorového prodeje zahraničních vozů v Koreji ve srovnání s lednem. Audi-Volkswagen měl pokles prodejů o celou polovinu, Mercedes Benz o 12 %. Hyundai Motor v prvním čtvrtletí vykazuje pokles čistého zisku o 42,1 %.

I po dalších měsících je vývoz korejských vozů nižší, než se předpokládalo, proto automobilky Hyundai i KIA ohlásily dočasné zastavení výrobních linek v červnu.

Zpět na začátek

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Soulu, agentury CzechTrade a CzechInvest

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Soul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem