Korea hlásí téměř nulu nových „vnitřních“ případů, většina pozitivních testů je dovezených ze zahraničí

Počet potvrzených případů dosáhl v Jižní Koreji k 13. květnu 10 962, za poslední týden díky novému ohnisku přibylo přes 100 případů, většina v Soulu. I přes zmírnění na konci dubna a začátku května, některá restriktivní opatření zejména v Soulu se částečně obnovují kvůli kauze Itaewon. Školy opět posouvají otevření o týden. Vstup do Koreje má stále značná omezení. Uzdravených pacientů je již téměř 10 000. Celkově bylo otestováno téměř 700 000 osob.

Potenciální nové ohnisko se objevilo na konci minulého týdne v Soulu ve čtvrti Itaewon, kde žije mnoho cizinců, ale jedná se o populární místo i pro Korejce. Kolem 1. května byla zaznamenána nakažená osoba, která prošla několik tamních zábavních podniků a barů. Soulská radnice nyní kontaktuje návštěvníky dle seznamů, které se pořizují při vchodu. Korejské CDC vyzvalo všechny, kdo navštívili bary v oblasti od konce dubna do 6. května, aby podstoupili test.

Ohnisko ve čtvrti Itaewon je druhým největším v Soulu (po call centru pojišťovny v březnu). Úřady získaly jména a kontaktní údaje přibližně 5000 osob. Starosta Soulu prohlásil, že 3 112 osob se úřadům záměrně vyhýbá. Část osob byla dohledána s využítím záznamů plateb kreditními kartami a pouličních kamer. S ohledem na specifickou skupinu potenciálních pacientů (cizinci, mladí lidé) bylo nabídnuto anonymní testování a bylo zopakováno, že nebudou posuzovány nelegální pobyty.

Toto ohnisko má nyní potvrzeno 119 pozitivních případů (69 obyvatelé Soulu). Telefonní operátoři předali úřadům lokalizační data 10 905 osob, které v kritickou dobu pobývaly v oblasti alespoň 30 minut. Tento postup v rámci ochrany osobních údajů umožňuje zákon o kontrole nakažlivých nemocí. Jedná se o čtvrté využití příslušné klauzule v průběhu nákazy COVID-19. Zákonná možnost byla zavedena v roce 2015 v reakci na MERS.

Zvýšená opatrnost je stále na místě, nicméně omezení až na výjimky volnější. Letecké společnosti plánují obnovení letů.

V souvislosti s ohniskem ve čtvrti Itaewon soulská radnice do odvolání nařídila nepořádat akce, kterých se účastní „davy lidí“.

5. května končí měsíc dlouhá politika sociální distance, během které nebylo možné pořádat větší akce a byla zavřena řada veřejných institucí. Nyní začíná tzv. „every-day life quarantine scheme“, což mají být trvalá pravidla, jak v běžném životě minimalizovat riziko nákazy (jedná se o sadu hygienických pravidel, jako je například časté mytí rukou, udržování rozestupů, nošení roušek, dobrovolné omezování větších akcí a schůzek na pracovišti, zdržování se doma i v případě mírnějších příznaků).

Od 6. května se začínají otevírat státem provozované instituce typu muzeí nebo knihoven. Měla by být zaváděna dodatečná „regulační opatření“, například v podobě rezervačního systému pro návštěvníky.  V květnu budou rovněž obnovena sportovní utkání v národních ligách, nicméně zatím bez diváků.

Ministr školství oznámil, že od 13. května se začnou studenti vracet do škol, začínají maturanti a postupně se po týdnu budou přidávat mladší ročníky až do 1. 6., kdy nastoupí nejmladší školáci. Školy mají povinnost dezinfikovat prostory a mají k dispozici 14 milionů roušek a 18 milionů bavlněných masek. Měly by rovněž zavést kontroly teploty. Nicméně radnice v Soulu kvůli nákaze v Itaewonu rozhodla znovu o odložení otevření škol o týden.

28. dubna uplynulo 100 dní od prvního výskytu covid-19 v Koreji. Jednalo se o 35letou Číňanku z Wu-chanu, která 18. ledna přiletěla do Koreje ke svým přátelům na oslavu čínského Nového roku.

Importovaných případů je přibližně 10 procent. Korejci z toho tvoří 92 procent. Bylo upřesněno, že úmrtnost je 2,24 procenta z celkového počtu detekovaných případů. Pro věkovou kategorii 80+ se jedná o 23,5 procenta.  

Korean Air zveřejnil, že od 1. června 2020 obnoví lety do 19 mezinárodních destinací (nyní létá do 55 z celkových 900 před epidemií). Praha mezi nimi není (dle vyjádření pražské kanceláře budou lety zahájeny podle možností až v červenci). Z evropských destinací budou obnoveny lety do Amsterdamu, Frankfurtu (a dále již v květnu KAL létá do Londýna a Paříže).

Zrušení bezvízového styku pro 90 zemí včetně ČR

Jižní Korea zrušila od pondělí 13. dubna bezvízový styk pro 90 zemí, včetně České republiky. Zrušena jsou rovněž všechna krátkodobá víza vydaná před 5. dubnem. Při podávání žádosti o vízum na korejské ambasádě je nutné předložení zdravotního potvrzení vydaného nejdéle 48 hodin před termínem podání žádosti o vízum.

Zmíněné opatření se nevztahuje na diplomatické a služební pasy a posádky letadel/lodí.

Korejci zavedli povinnou čtrnáctidenní karanténu pro všechny přílety ze zahraničí

Od 1. dubna platí pro všechny, kteří přijíždějí ze zahraničí, povinná karanténa v délce 14 dnů. Za porušení hrozí deportace.

Opatření platí pro dlouhodobé i krátkodobé pobyty. Osoby s vlastním bydlením mohou karanténu strávit doma, ostatní mohou být umístěni do vládou určených zařízení. Pravděpodobně budou muset platit zhruba 100 tisíc korejských wonů za den (přibližně 2000 korun).

Cizinci cestující z Evropy jsou nadále testováni ihned po příletu. Korejská strana zvažuje proceduru, dle které by některé osoby (diplomaté, byznysmeni, akademici) mohly od korejských ambasád dostat výjimku a karanténě se po negativním testu vyhnout.

Od pondělí 13. dubna mají všichni cestující z USA (Korejci i cizinci) povinnost nechat se testovat do tří dnů. Dosud toto opatření platilo pouze pro cestující z Evropy.

Korejská vláda také zpřísňuje postihy za porušení karantény. Korejským občanům hrozí rok vězení nebo pokuta až 10 milionů wonů (zhruba 9000 dolarů) a cizincům vyhoštění a zákaz vstupu. Někteří cizinci, kteří karantému domítli, už byli v minulých dnech deportováni.

Od soboty 11.4. mohou korejské úřady rozhodnout, že lidé v domácí karanténě musejí nosit lokalizační náramek. Po dlouhých debatách o lidských právech nebylo toto opatření zavedeno plošně, ale pouze pro jedince, kteří mají záznam o nedodržování karantény.

Korejská vláda připravila „preventivní vodítka pro každodenní karanténu komunitních zařízení“.

Covid-19 nezastavil volby do parlamentu

I přes často diskutované obavy z dodržování bezpečnostních opatření proběhly volby do Národního shromáždění. Volilo se celkem na 14 330 volebních místech.

Přibližně 26 procent voličů (rekordní počet) využilo možnost volit při tzv. early vote (v uplynulých dnech), aby se vyhnuli větším koncentracím osob.

Volby měly rekordní návštěvnost a Korea je zřejmě jedinou zemí, která v době covid-19 epidemie dodržela plánovaný termín voleb. Obliba prezidenta Moona vzrostla na téměř 65 procent, což je nejvíce za poslední rok a půl.

Prezident slíbil peníze domácnostem

Prezident Moon Jae-in oznámil poskytnutí přímé finanční podpory domácnostem (emergency disaster relief money). Mělo by se jednat o jednorázovou podporu ve výši jednoho milionu wonů (zhruba 820 dolarů), na kterou dosáhnou domácnosti s minimálně čtyřmi členy a jejichž příjem se pohybuje do 70 % průměru. Odhaduje se, že tento příspěvek obdrží až 14 milionů domácností zahrnujících 35 milionů osob.

Vláda se dohodla s vládní stranou DP na rozšíření finančního příspěvku pro obyvatele z původních 70 % domácností pro všechny občany. Mechanismus by ale měl umožnit, aby bohatší obyvatelé příspěvek vrátili, k čemuž budou aktivně vyzýváni. Vláda podmínila realizaci dohodou napříč spektrem. DP bude nyní jednat s opozicí.

Korejská vláda bude tento program financovat ze zvláštního rozpočtu, který chce předložit Národnímu shromáždění po parlamentních volbách 15. dubna. Prezident rovněž oznámil, že malé firmy a OSVČ budou mít úlevy na sociálním a zdravotním pojištění a platbách za energie. To by se mělo vztahovat již k měsíci březnu.

Prezident, ministři či provinční guvernéři si dále na čtyři měsíce dobrovolně snížili mzdu o 30 procent, což má pomoci zemi v době epidemie koronaviru. Korea také připravila rekordní balíček opatření na podporu ekonomice. Má hodnotu v přepočtu 74 miliard eur, což je dvacetkrát větší pomoc, než jakou Korea vydala v době krize v roce 2008.

Korejské konglomeráty aktivně pomáhají v boji

Korejské konglomeráty (chaeboly) se do boje proti covid-19 viditelně zapojují poskytnutím finančních prostředků nebo kapacit:

  • Samsung – dar 25 milionů USD + poskytnuty budovy v Daegu, kam bylo možné umístit pacienty + sbírka v hodnotě 1,3 miliardy USD pro zdravotnický personál a oběti  
  • Hyundai + KIA – dar 4,5 milionů USD + sbírka 820 milionů dolarů na podporu SME v automobilovém průmyslu + zařízení pro pacienty + kampaň na drive-in darování krve
  • SK Group – dar 4,5 mil. USD + zdravotnické potřeby, včetně roušek v hodnotě 350 000 dolarů pro ohrožené skupiny v postižených oblastech
  • Hanhwa Group – poskytla zdravotnické zařízení s personálem v počtu 200 lůžek
  • LG Chem – 85 mil. USD jako podpora spřízněným firmám
  • Telefonní operatoři SKT, KT, LG finančně podpořili především vlastní distributory a partnery cca 250 miliony USD

Firmy chrlí roušky a další ochranné prostředky

V současné době jsou ochranné prostředky pro boj s covid-19 jedním z hlavních vývozních artiklů země. První místo zaujímají ochranné roušky, kterých se jen za leden vyvezlo za 157 milionů dolarů. Vývoz této komodity za jeden měsíc přesáhl vývoz celoroční. Korea plánuje investici ve výši 2,1 milionu eur do navýšení výroby základních surovin po roušky (vrstvené látky a tkaniva) vedoucí k měsíční produkci 14 milionů kusů do konce dubna ze současných 10 milionů. Nutno však podotknout, že od 6. března platí v zemi úplný zákaz exportu roušek s výjimkou „humanitárních účelů“.

Druhé místo drží biologické ochranné obleky s měsíčním vývozem 100 tun v lednu a 170 tun v únoru. Dřívější měsíční vývoz činil jen 100 kilogramů. Na tento typ zboží není prozatím uplatňováno žádné vývozní omezení.

Na třetím místě se umisťují snad v současné době nejvíce potřebné detekční sety. Z celkové týdenní produkce dvanácti domácích firem je možné exportovat zhruba 3,3 milionů testovacích setů při zachování minimální domácí poptávky na 280 tisíc setů týdně. I přes výše uvedené značné výrobní kapacity není lehké detekční sety zakoupit, neboť Korea registruje požadavky ze zhruba 117 zemí, z nichž rovných 30 o ně požádalo formou humanitární pomoci.

Roušky a další ochranné prostředky budou v Koreji nově trvale zařazeny na seznam strategických produktů.

Korea sdílí úspěšný model ke zmírnění nákazy díky využití ICT

V zemi je nyní možné vidět několik výrazných trendů. V první řadě je to propagace „úspěchu korejského modelu“ bránění nákaze. Dále rozvolnění kampaně social distancing, ale s výrazným apelem zejména na mladou generaci, aby stále dodržovala základní bezpečnostní pravidla. Dále upozorňování na riziko importu nemoci ze zahraničí (přestože poměr komunitního šíření a importů je zhruba 3:1). Dále je to snaha zastavit pokles disciplíny obyvatel prostřednictvím nové patnáctidenní kampaně sociálního odstupu. A dalším trendem je stigmatizace některých církevních organizací (cílem kampaně jsou například konkrétní kostely).

Na základě úspěšného korejského modelu zmírnění šíření nákazy pomocí moderních technologií vydala jihokorejská vláda „booklet“ Flattening the curve on COVID -19“ pro ostatní země světa, kde sdílí své zkušenosti zvládnutí situace pomoci ICT a moderních technologií. Dokument obsahuje částečně i informace o finanční pomoci státu a je v angličtině volně ke stažení na webových stránkách korejských úřadů.

Korea zkoumá možnosti humanitární pomoci Íránu. Podle nepotvrzených zpráv prezident Moon Jae-in obdržel dopis íránského prezidenta se žádostí o poskytnutí testovacích sad. Írán je pro Jižní Koreu důležitý partner a Soul dlouhodobě hledá možnost, jak udržet obchodní styky i přes sankční omezení.

Prezident Moon měl telefonický rozhovor se šéfem WHO, který jej požádal o zvýšenou asistenci subsaharským zemím v podobě poskytnutí testovacích sad a dalších zdravotnickým zařízení.

Korea se rozhodla sdílet anonymizovaná klinická data covid-19 pacientů pro vědecké účely.

Korejské ministerstvo zahraničních věcí propaguje účast na webinářích ke korejským zkušenostem v jednotlivých odvětvích. Tématicky se jedná o tyto oblasti:
   – response system, diagnostika, epidemiologická analýza
   – Imigrace (karanténa na letišti, vstupní procedury)
   – Léčebné postupy a transporty
   – Ekonomická opatření za účelem zmírnění ekonomických dopadů
   – Věda a vzdělávání (ICT aplikace, online výuka)
   – Volby – preventivní opatření, voliči v domácí karanténě;
Informaci o této nabídce předáme rovněž přímo rezortům.  
– Korea poskytla USA darem 2 miliony roušek.

Záchranný balíček je dvacetkrát větší než v roce 2008

Korejská vláda oznámila 24. března záchranný balíček ve výši 100 trilionů wonů (to je asi 74 miliard eur). Z toho zhruba polovina má pomoci stabilizovat finanční trhy. Druhá polovina peněz půjde na pomoc firmám prostřednictvím nízkoúročných půjček a vládních programů. Dalších zhruba 31 trilionů wonů (23 miliard eur) bude použito na stabilizaci akciových trhů. Tato suma je přibližně dvacetkrát vyšší než injekce při finanční krizi v roce 2008.

Peníze by měly jít mimo jiné na podporu malých a středních podniků, finanční kompenzace za zvýšené domácí výdaje (energie) a podporu v nezaměstnanosti nebo podporu karanténou postižených institucí včetně půjček zdravotním zařízením. Další triliony wonů míří samozřejmě také na kontrolu a monitoring nemoci a prevenci proti covid-19 či přímou pomoc nemocnicím. Navýšení rozpočtu rovněž počítá s výdaji do nejvíce postižených oblastí. Těmi jsou město Daegu a provincie North Kyoengsang.

Další opatření, které míří na snížení volatility na finančních trzích, posílení ekonomické aktivity a zlevnění půjček pro firmy, udělala jihokorejská centrální banka. Ta snížila už 16. března úrokovou sazbu o půl procentního bodu z dřívějších 1,25 procenta na 0,75 procenta.

Vláda vyhlásila druhý záchranný balíček pro firmy

Druhý vládní balíček pro velké podniky bude ve výši 32 miliard dolarů (soustředí se na automobilový průmysl, loďařství, těžařství). Již v březnu byl schválen rozpočet na 2. balíček ve výši cca 11 miliard USD na podporu firmy v automobilovém průmyslu, leteckém a turismu). Dalších 8 miliard dolarů bude poskytnuto na opatření na ochranu pracovního trhu. Celkový objem podpůrných rozpočtů se vyšplhal na cca 130 miliard USD.

Vládní strana DP, která v minulém týdnu přesvědčivě vyhrála parlamentní volby, požaduje realizaci předvolebního slibu na vyplacení přímé podpory všem domácnostem (schválené vládní opatření se vztahuje jen na přibližně 70%).

Zatímco původní rozpočet měl být financován škrty v rozpočtu, tak navýšení o cca 4 miliardy amerických dolarů by bylo pravděpodobně řešeno vládními dluhopisy.

Byl upřesněn druhý podpůrný balíček : 40 tril. wonů (37 miliard USD) pro klíčové podniky, 35 tril. pro SME, 10,1 tril. na opatření proti rušení pracovních míst a vytvoření 550 000 nových míst.

Dopady epidemie na cestovní ruch a podpora státu

Ministr pro kulturu, sport a turismus měl tiskovou konferenci s cestovními kancelářemi. Podle ministra je odhad ztrát v oblasti turistiky cca 2 miliardy USD do konce června. Vláda už rozhodla o dvou systémech podpory: cestovní ruch čerpal z fondu na podpory zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (cca 3099 cestovních agentur využilo dotace 900 USD na osobu). V druhém kole ministerstvo kultury, turismu, sportu alokovalo ze svých prostředků 80 milionů USD na nízkoúvěrové půjčky a systém odkladu plateb. Ze strany cestovních agentur zaznělo, že na květen a červen nejsou žádné rezervace a většina společností si už nebude moci dovolit zaměstnávat lidi ve stejné míře. Dle jejich tvrzení je zřejmé, že bez incomingových zájezdů nebude fungovat ani letecký průmysl.

Automobilkám propadly prodeje

Podle průběžně zveřejňovaných analýz sice nedochází k žádnému drastickému omezení průmyslové výroby jako takové, nicméně propad prodejů v únoru například v domácím automobilovém průmyslu je citelný. Hyundai i Renault Samsung hlásí pokles o čtvrtinu, Kia o 14 procent, SsangYong Motor dokonce o třetinu. Výrazný je i propad únorového prodeje zahraničních vozů v Koreji ve srovnání s lednem. Audi-Volkswagen měl pokles prodejů o celou polovinu, Mercedes Benz o 12 procent. Hyundai Motor v prvním čtvrtletí vykazuje pokles čistého zisku o 42,1 %.

Korejský „New Deal“ a tlak na návrat korejských firem ze zahraničí zpět domů

– Korejský ministr financí Hong Nam-ki oznámil, že v souvislosti s předpokládanou ekonomickou krizí ve druhé polovině roku 2020 vláda zahajuje přípravu plánu na zmírnění dopadu krize, který by měl být představen na začátku června. Hlavním cílem plánu, označovaným za „korejský New Deal“ je tak především podpora domácího trhu, spotřeby a investic. Dále pak vytváření nových pracovních pozic a podpora existujících míst, aby se předešlo růstu nezaměstnanosti. Důraz je především kladený na IT a technologická odvětví, při kterých je možné sociální distancování.

Prezident Mun v nedělním projevu u příležitosti završení třetího roku ve funkci vyhlásil „korejský New Deal“. V projevu zazněla i výzva k návratu korejských firem z působišť v zahraničí.

Předseda Korean Federation of SME´s p. Ch. Moon zdůraznil, že je třeba, aby korejská vláda přijala opatření, která by stimulovala korejské firmy k jejich návratu do vlasti, a to především z Číny. Návrat pouhých 5,6 % z celkového počtu všech zahraničních poboček korejských firem zpět do země by dle odhadů federace vedl k vytvoření až 130 000 pracovních míst. Překážkou je však vysoká daň z příjmu právnických osob, vysoká cena za pronájmy, rigidní pracovní právo, vysoké výrobní náklady atd.  

Dopady pandemie na jihokorejskou ekonomiku

– korejská vláda v souvislosti s plánovaným třetím ekonomickým balíčkem proti následkům COVID-19 zvažuje provést škrty v rozpočtu na obranu. Mělo by se jednat o cca 570 milionů USD.  

– V dubnu se korejský zahraniční obchod dostal poprvé za 99 měsíců do deficitu.  

– v souvislosti s korejsko-japonským obchodním sporem z června 2019, korejská vláda připravuje tzv.  “supply stabilisation policy”, jež umožní větší diverzifikaci dodávek strategických surovin a zařízení i z jiných zemí než je Japonsko. Původní seznam 100 prioritních položek byl nedávno rozšířen o 238 nových položek, které jsou možné získat z USA, Číny, ASEAN a EU. Korejské ministerstvo průmyslu a energetiky (MOTIE) pověřilo státem řízený institut pro průmyslovou ekonomiku a obchod (KIET), aby navrhl novou strategii vedoucí ke zlepšení úrovně konkurenceschopnosti země s pomocí tzv. globálních hodnotových řetězců (GVS) do konce tohoto roku.

-Prezident Moon ve svém pondělním vystoupení mimo jiné řekl, že pandemie covid-19 otevřela nové možnosti spolupráce s KLDR a předložil návrh na realizaci projektů zmíněných v tzv. Pchanmundžomské deklaraci z 27. dubna 2018. Konkrétně se jednalo o dostavbu zbývajícího 110,9 km dlouhého úseku z celkem 800 kilometrové železniční tratě (Donghae Line) z jihokorejské Gangneung Station do severokorejské Jejin Station. Náklady na dostavbu jsou odhadovány na 2,3 mld. USD.
– prezident Moon navštívil loděnici Daewoo v Okpo, aby vyjádřil podporu tomuto sektoru. Vláda již rozhodla o odpuštění přístavních poplatků a umožní úvěry ve výši cca 309 miliard USD.

– Hyundai oznámila dočasné uzavření výroby v závodech v Turecku a Rusku. LG dočasně zastavuje výrobu v továrně na domácí spotřebiče v Tennessee.
– Důvěra spotřebitelů v Korejské republice je nejníže od března 2009.

-Samsung Electronics hlásí za první čtvrtletí lepší výsledky, než se čekalo. Ve srovnání s rokem 2019 stoupl zisk z prodeje čipů o 2,73 %. Důvodem má být zvýšení cen v souvislosti s intenzivnějšími online službami.         

– Jižní Korea se v reakci na covid-19 rozhodla zvětšit bezcelní zóny. Například v přístavu Busan o 30 % a v Incheonu o 10 %.  

– Výsledky korejského exportu v dubnu zatím vykazují pokles o 27% oproti stejnému období minulého roku. V měsíci březnu zaznamenala Korea úbytek pracovních míst o 195 000, což je nejhorší výsledek od května 2009.

– V souvislosti s poklesem poptávky v USA zastavila Hyundai výrobu v největším závodě v Ulsanu na jeden týden (13.-17.4.).

– Delegace EU koordinuje reakci na oznámení korejských úřadů, že pomocný balíček pro malé a střední podniky se nebude týkat firem vlastněných cizinci.

– Podle MMF korejská ekonomika v roce 2020 kvůli koronaviru klesne o 1,2%. V lednu přitom předpovídal růst o 2,2%. Hyundai Research Institute předpokládá celoroční nárůst korejské ekonomiky o 0,3 %, což je poněkud vyšší předpoklad, než uvádí MMF. Mezinárodní měnový fond odhaduje celoroční propad korejské ekonomiky až o 1,2 %. Předpoklad institutu vychází z prvotního poklesu ekonomiky způsobeného nezbytným opatřením vlády počátkem roku majícím za následek její pokles o 0,9 % nicméně, díky stimulačním opatřením vlády by ve druhém pololetí tohoto roku mělo dojít k oživení ekonomiky a k jejímu růstu až o 1,4 %.

– Apple oznámil, že o víkendu otevře svůj obchod v Soulu. Bude se jednat o první zemi mimo Čínu, ve které dojde k obnovení prodeje

Na konci dubna Korea Development Bank a Korea Exim Bank poskytly úvěr letecké společnosti ASIANA ve výši 1,4 miliardy USD. V blízké době se očekává stejný krok vůči Korean Air.

Korean Air se potýká s výraznými problémy. Zvažuje navýšení kapitálu prostřednictvím emise akcií v hodnotě 820 milionů USD. Jen včera cena akcií klesla o 6,5%. Létá se pouze 55 letů týdně z původních 900. Rating společnosti byl snížen z A na A-. Až 70% z 20 000 zaměstnanců je na nuceném volnu.

Jak bylo očekáváno (po vzoru Asiana Airlines), Korea Development Bank a Korea Exim Bank oznámily, že podpoří záchranu své vlajkové aerolinky Korean Air ve výši 1.2 trillionu wonů (972 mil. USD). Společnost skončila ve ztrátě již minulý rok (kolem 500 milionů USD). Korejská vláda zatím podpořila pouze nízkorozpočtové aerolinky. Jihokorejské aerolinky nebudou v květnu vyžadovat palivový příplatek vzhledem k nízkým cenám ropy.

Balíček na podporu zemědělství a potravinářství

V rámci reakce na možný ekonomický propad země v souvislosti s pandemií COVID-19 vyčlenilo Ministerstvo zemědělství KR (MAFRA) dodatečných 39 mil. USD na podporu zemědělství a potravinářského průmyslu. Pomoc je zaměřena zejména na podporu potravinářského, restauračního a květinářského průmyslu a na posílení vývozu.

Kromě toho byly MAFRA předloženy návrh na vyčlenění finančních prostředků na řešení mimořádných situací a návrh vedoucí ke snížení cen na pronájem zemědělské techniky.

Od 30. 01. 2020 funguje na MAFRA pod patronací jejího generálního ředitele pro potravinářskou politiku zvláštní pracovní skupina zaměřená na podporu zemědělství v období krize COVID-19. Tato pracovní skupina se na základě zkušeností získaných během vypuknutí SARS a MERS zaměřuje na monitoring trhu především v oblasti restauračního průmyslu a vývozu.

Souhrn aktuálních opatření v Jižní Koreji pro ochranu před koronavirem

• Od 1.4. 2020 jsou všichni příchozí cestující ze zahraničí na letišti testováni a následně mají povinnou karanténu 14 dní ve státních zařízeních u letiště.

• od 13. 4. je zrušen bezvízový styk pro 90 zemí, včetně České republiky. Zrušena jsou rovněž všechna krátkodobá víza vydaná před 5. dubnem.

• Od 5. 5. končí „social distancing“ nicméně veřejnost je stále nabádána k dodržování bezpečnostních a preventivních pravidel prevence nákazy.

• Od 6.5. znovuotevřou některé veřejné instituce, provoz je však upraven dle bezpečnostních pravidel.

• Vláda a radnice rovněž začaly intenzívněji vyzývat veřejnost, aby se zdržela účasti na větších akcích. Jedním z problémů jsou protestantské kostely, které často vládní doporučení nerespektují. 

• Návrat do některých škol začne 13.5., u jiných až 1.6. či později podle ročníku a typu školy.

• Radnice v Soulu oznámila, že od 6.4. bude cizincům bez korejského zdravotního pojištění, kteří jsou vyloučeni z regulovaného prodeje roušek, dodá 100 tisíc kusů látkových roušek s pěti vkládacími filtry.

Doporučení a aktuální omezení k cestování do Jižní Koreje lze nalézt na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Soulu, agentury CzechTrade a CzechInvest

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Soul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem