Korejská republika: Třetí vlna a přísnější opatření přes svátky a Nový rok

Korea nadále zpřísňuje opatření v reakci na rostoucí případy a svátky konce roku 2020. Přísnější restrikce jsou stanoveny zatím do 3. ledna 2021. Je možné, že budou pokračovat i poté.

Jihokorejský premiér oznámil zpřísnění koronavirových opatření, která jsou v platnosti od čtvrtka 24. prosince. Cílem je zamezit dalšímu šíření viru během vánočních a novoročních svátků v reakci na znepokojující průběh za předchozí týden, kdy denní přírůstek překročil 1 000 případů pětkrát v řadě, než začal opět klesat v neděli a pondělí. Nově plánovaná omezení by prozatím měla platit do 3. ledna.

V rámci těchto opatření budou omezena soukromá setkání na maximum 4 osob, s výjimkou rodin registrovaných na stejné adrese. Za porušení těchto opatření v restauracích bude provozovatelům hrozit pokuta až 3 milionů korejských wonů (asi 60 000 CZK) a zákazníkům do výše 100 tisíc korejských wonů. Tato opatření mají za cíl zamezit šíření viru bez výraznějšího dopadu na ekonomickou situaci v zemi, jež by přinesl rozsáhlejší lockdown. Dále tato opatření postihnou populární rekreační oblasti jako pláže, parky či sjezdovky a brusliště. Domovy pro seniory a jiná zařízená s rizikem nových clusterů omezí návštěvy. Obchodní domy a supermarkety budou nadále měřit teplotu všech zákazníků a zakázáno bude nabízení vzorků potravin a nápojů. Hotely a ubytovny mohou naplnit jen polovinu kapacit a novoroční oslavy nebudou povoleny. Kina budou muset omezit provoz v 9 hodin večer.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pracuje na formě odškodnění pro firmy a zařízení zasažená těmito omezeními, avšak podpora vlády byla v tomto aspektu doposud minimální.

I přes zpřísnění opatření sociálního distancování od poloviny listopadu Jižní Korea pozorovala přírůst nových případů. Úřady uvedly, že předchozí opatření na úrovni 2,5 měla zatím omezený dopad na zpomalení viru. Trvalo více než 80 dní, než země zaznamenala nárůst počtu případů z 20 000 na 30 000. Trvalo však jen 20 dní, než země přidala dalších 10 000 případů. Na začátku prosince poprvé překonal počet nakažených číslo 1000, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Korea byla jedním ze vzorových zemí, které zvládly první vlnu na jaře v poklidu a s nízkými čísly. I nadále se přes 70% infekce vyskytuje v hlavním městě a jeho nejbližším okolí.

Od 21.12. poskytují zdravotní úřady do 3. ledna bezplatné testy COVID-19 na 150 provizorních klinikách v širší oblasti Soulu, a to i těm, kteří s pacienty nepřišli do kontaktu, aby mohli sledovat asymptomatické pacienty. Také rozšíří zařízení pro testování virů typu drive-thru a walk-through. Vlaky a expresní autobusy budou rovněž povinny obsadit pouze polovinu svých míst. Lidem se v zásadě doporučuje zůstat co nejvíce doma a od zaměstnavatelů se vyžaduje, aby nepotřební zaměstnanci pracovali z domova. Vláda mimo jiné povolala na pomoc armádu. Celkem bylo v pondělí do 79 veřejných zdravotnických středisek v Soulu a okolních oblastech vysláno 379 příslušníků armády, kteří budou na dva měsíce vykonávat různé podpůrné role, jako je sledování kontaktů, správa dat a transfer vzorků. 

Vláda uznává, že současná úroveň sociálního distancování nedokázala vyrovnat virovou křivku, a naznačila, že nebude váhat přijmout úroveň 3, pokud to bude nutné. Zdravotnické úřady však zůstávají opatrné, protože tento krok způsobí ekonomické škody majitelům obchodů a osobám samostatně výdělečně činným.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden uvedlo, že země má zajištěn předčasný přístup k vakcínám COVID-19 vyvinutým čtyřmi farmaceutickými společnostmi a z globálního vakcínového projektu pro 44 milionů lidí. Jižní Korea uvedla, že dokončila dohodu se společností AstraZeneca Inc. a je v procesu finalizace dohody s dalšími dodavateli, jmenovitě Pfizer, Janssen a Moderna.

Nárůst případů má také vliv na akcie korejských nadnárodních společností. Hyundai Motor, největší automobilka v zemi, poklesla o 0,53 procenta na 258 000 wonů. Přední chemická společnost LG Chem poklesla o 1,86 procenta na 793 000 wonů a výrobce dobíjecích baterií Samsung SDI ztratil 1,26 procenta na 549 000 wonů. Přední výrobce oceli POSCO klesl o 1,07 procenta na 276 500 wonů.

Možnosti cestování stále omezeny

Korea na seznamu bezpečných zemí

Od 13. července je obnoveno cestování Korejců do ČR. Pro turisty bezvízově a na velvyslanectví v Soulu je plně obnoveno přijímání žádostí o všechny typy víz. Bohužel pro Čechy cestující do Koreje zatím reciprocita neplatí. Po příletu do asijské země musejí povinně do karantény.

Vstup do Koreje je tedy povolený, ale značně omezený – do odvolání pro Čechy platí, že je zrušený bezvízový styk. Cestující musí absolvovat povinnou placenou čtrnáctidenní karanténa ve státním zařízení na příletu do Koreje. Cena je cca 100 USD na den.

Od 1. července došlo k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo EU (znamená to, že jejich občané k nám mohou cestovat bez problémů). Konkrétně jde o Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a právě Jižní Koreu.

Aktuálně je stále zrušeno přímé spojení mezi Soulem a Prahou, nicméně do ČR se dá bezpečně dostat s jedním přestupem s KLM (Amsterdam), Air France (Paříž), Lufthansou (Mnichov, Frankfurt), LOT (Varšava) a také některé dny létá spoj do Vídně. Korean Air obnovil na konci července jednou týdně přímý spoj Praha-Soul, nicméně díky narůstajícím počtům případů v Evropě a malému zájmu o lety ze strany Korejců spojení opět zrušil. Aktuálně je plán obnovit lety od ledna v malém počtu, nicméně i to se může opět změnit dle aktuální situace. Korean Air poskytuje přímé lety do Frankfurtu a Londýna.

Zrušení bezvízového styku pro 90 zemí včetně ČR

Nově je nutné i zdravotní potvrzení před příletem a další omezení.

Jižní Korea zrušila od pondělí 13. dubna 2020 bezvízový styk pro 90 zemí, včetně České republiky. Zrušena jsou rovněž všechna krátkodobá víza vydaná před 5. dubnem. Při podávání žádosti o vízum na korejské ambasádě je nutné předložení zdravotního potvrzení vydaného nejdéle 48 hodin před termínem podání žádosti o vízum.

Zmíněné opatření se nevztahuje na diplomatické a služební pasy a posádky letadel/lodí.

Nově od 1. června Korejská republika zavedla povinnost pro držitele korejských dlouhodobých víz požádat o „re-entry permit“, pokud opouští korejské území a chtějí se v době platnosti víza vrátit. Před návratem do Koreje je navíc nezbytné projít lékařským vyšetřením maximálně 48 hodin před odletem.

Další dopady pandemie na vztahy ČR – Korea v politické rovině jsou pozitivní i negativní. Musela být odložena návštěva předsedy vlády v červenci a akce ke 30. výročí vztahů, negativně byl vnímán neohlášený zákaz letů s pasažéry do Prahy. Naopak velmi pozitivně byla hodnocena spolupráce při repatriacích, kdy českou vládou hrazený let pomohl repatriovat desítky Korejců z Austrálie a pak byl využit pro pár set Korejců ze střední Evropy. Korejská strana pozitivně vnímá i flexibilní přístup k umožnění přicestování několika set inženýrů Hyundai do ČR v rámci spuštění nové výrobní linky.

Povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny přílety ze zahraničí

Od 1. dubna platí pro všechny, kteří přijíždějí ze zahraničí, povinná karanténa v délce 14 dnů. Za porušení hrozí deportace.

Opatření platí pro dlouhodobé i krátkodobé pobyty. Osoby s vlastním bydlením mohou karanténu strávit doma, ostatní mohou být umístěni do vládou určených zařízení. Pravděpodobně budou muset platit zhruba 100 tisíc korejských wonů za den (přibližně 2000 korun).

Korejská vláda také zpřísňuje postihy za porušení karantény. Korejským občanům hrozí rok vězení nebo pokuta až 10 milionů wonů (zhruba 9000 dolarů) a cizincům vyhoštění a zákaz vstupu. Někteří cizinci, kteří karanténu odmítli, už byli v minulých dnech deportováni.

Před cestou do Koreje doporučujeme sledovat aktuální podmínky vstupu pro občany ČR na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zpět na začátek

Nové příležitosti související s pandemií

Firmy chrlí roušky a další ochranné prostředky

Od jara, kdy pandemie vypukla, byly ochranné prostředky pro boj s covidem-19 jedním z hlavních vývozních artiklů země. První místo zaujímají ochranné roušky, kterých se jen za leden vyvezlo za 157 milionů dolarů. Vývoz této komodity za jeden měsíc přesáhl vývoz celoroční. Korea plánuje investici ve výši 2,1 milionu eur do navýšení výroby základních surovin po roušky (vrstvené látky a tkaniva) vedoucí k měsíční produkci 14 milionů kusů do konce dubna ze současných 10 milionů. Nutno však podotknout, že od 6. března platí v zemi úplný zákaz exportu roušek s výjimkou „humanitárních účelů“.

Druhé místo drží biologické ochranné obleky s měsíčním vývozem 100 tun v lednu a 170 tun v únoru. Dřívější měsíční vývoz činil jen 100 kilogramů. Na tento typ zboží není prozatím uplatňováno žádné vývozní omezení.

Na třetím místě se umisťují snad v současné době nejvíce potřebné detekční sety. Z celkové týdenní produkce dvanácti domácích firem je možné exportovat zhruba 3,3 milionu testovacích setů při zachování minimální domácí poptávky na 280 tisíc setů týdně. I přes výše uvedené značné výrobní kapacity není lehké detekční sety zakoupit, neboť Korea registruje požadavky ze zhruba 117 zemí, z nichž rovných 30 o ně požádalo formou humanitární pomoci.

Roušky a další ochranné prostředky budou v Koreji nově trvale zařazeny na seznam strategických produktů.

Korea sdílí úspěšný model ke zmírnění nákazy díky využití ICT

Covid změnil pozici korejské vlády k „telemedicíně“. Nyní má vzdálený přístup ke zdravotním službám podporu prezidentské kanceláře (dříve měla opačnou pozici, protože se soudilo, že telemedicína poškodí komunitní kliniky a prospěch půjde jen velkým nemocnicím). Od února do května bylo registrováno 260 000 telefonických konzultací a předpisů léků v rámci cca 3500 zdravotnických zařízení.

V zemi je nyní možné vidět několik výrazných trendů. V první řadě je to propagace „úspěchu korejského modelu“ bránění nákaze. Dále rozvolnění kampaně social distancing, ale s výrazným apelem zejména na mladou generaci, aby stále dodržovala základní bezpečnostní pravidla. Dále upozorňování na riziko importu nemoci ze zahraničí (přestože poměr komunitního šíření a importů je zhruba 3:1). Dále je to snaha zastavit pokles disciplíny obyvatel prostřednictvím nové patnáctidenní kampaně sociálního odstupu. A dalším trendem je stigmatizace některých církevních organizací (cílem kampaně jsou například konkrétní kostely).

Na základě úspěšného korejského modelu zmírnění šíření nákazy pomocí moderních technologií vydala jihokorejská vláda „booklet“ Flattening the curve on COVID-19“ pro ostatní země světa, kde sdílí své zkušenosti zvládnutí situace pomoci ICT a moderních technologií. Dokument obsahuje částečně i informace o finanční pomoci státu a je v angličtině volně ke stažení na webových stránkách korejských úřadů.

Korea se rozhodla sdílet anonymizovaná klinická data covid-19 pacientů pro vědecké účely.

Korejské ministerstvo zahraničních věcí propaguje účast na webinářích ke korejským zkušenostem v jednotlivých odvětvích. Tématicky se jedná o tyto oblasti:

  • response system, diagnostika, epidemiologická analýza
  • imigrace (karanténa na letišti, vstupní procedury)
  • léčebné postupy a transporty
  • ekonomická opatření za účelem zmírnění ekonomických dopadů
  • věda a vzdělávání (ICT aplikace, online výuka)
  • volby – preventivní opatření, voliči v domácí karanténě.

Zpět na začátek

Vládní opatření a podpora ekonomiky

V červenci vláda schválila již třetí záchranný balíček

Korejská vláda oznámila 24. března záchranný balíček ve výši 100 trilionů wonů (cca 74 miliard eur). Z toho zhruba polovina má pomoci stabilizovat finanční trhy. Druhá polovina peněz půjde na pomoc firmám prostřednictvím nízkoúročných půjček a vládních programů. Dalších zhruba 31 trilionů wonů (23 miliard eur) bude použito na stabilizaci akciových trhů. Tato suma je přibližně dvacetkrát vyšší než injekce při finanční krizi v roce 2008. Další dva záchranné balíky s velkým objemem peněz následovaly.

Peníze z prvního balíku měly jít mimo jiné na podporu malých a středních podniků, finanční kompenzace za zvýšené domácí výdaje (energie) a podporu v nezaměstnanosti nebo podporu karanténou postižených institucí včetně půjček zdravotním zařízením. Další triliony wonů míří samozřejmě také na kontrolu a monitoring nemoci a prevenci proti covid-19 či přímou pomoc nemocnicím. Navýšení rozpočtu rovněž počítá s výdaji do nejvíce postižených oblastí. Těmi jsou město Daegu a provincie North Kyoengsang.

Další opatření, které míří na snížení volatility na finančních trzích, posílení ekonomické aktivity a zlevnění půjček pro firmy, udělala jihokorejská centrální banka. Ta snížila už 16. března úrokovou sazbu o půl procentního bodu z dřívějších 1,25 % na 0,75 %.

Druhý vládní balíček pro velké podniky byl plánován ve výši 32 miliard dolarů (soustředí se na automobilový průmysl, loďařství, těžařství). Již v březnu byl schválen rozpočet na 2. balíček ve výši cca 11 miliard USD na podporu firmy v automobilovém průmyslu, leteckém a turismu). Dalších 8 miliard dolarů bude poskytnuto na opatření na ochranu pracovního trhu. Celkový objem podpůrných rozpočtů se vyšplhal na cca 130 miliard USD.

Vládní strana DP, která v minulém týdnu přesvědčivě vyhrála parlamentní volby, požaduje realizaci předvolebního slibu na vyplacení přímé podpory všem domácnostem (schválené vládní opatření se vztahuje jen na přibližně 70 %).

Zatímco původní rozpočet měl být financován škrty v rozpočtu, tak navýšení o cca 4 miliardy USD by bylo pravděpodobně řešeno vládními dluhopisy.

Národní shromáždění schválilo v létě třetí nouzový balíček ve výši 29,3 miliardy USD. Třetina peněz bude určena na zamezení ztrátám pracovních míst. První dva balíčky byly ve výší 10,5 miliardy a 11 miliard. Národní dluh vzroste v tomto roce minimálně o 13 % na 750 miliard USD, což je 43,5 % HDP.

Korejský „New Deal“ a tlak na návrat korejských firem ze zahraničí

Prezident Mun v projevu u příležitosti završení třetího roku ve funkci vyhlásil „korejský New Deal“. V projevu zazněla i výzva k návratu korejských firem z působišť v zahraničí.

Korejský ministr financí Hong Nam-ki oznámil, že v souvislosti s předpokládanou ekonomickou krizí ve druhé polovině roku 2020 vláda zahajuje přípravu plánu na zmírnění dopadu krize, který by měl být představen na začátku června. Hlavním cílem plánu, označovaným za „korejský New Deal“ je tak především podpora domácího trhu, spotřeby a investic. Dále pak vytváření nových pracovních pozic a podpora existujících míst, aby se předešlo růstu nezaměstnanosti. Důraz je především kladený na IT a technologická odvětví, při kterých je možné sociální distancování.

Předseda Korean Federation of SMEs p. Ch. Moon zdůraznil, že je třeba, aby korejská vláda přijala opatření, která by stimulovala korejské firmy k jejich návratu do vlasti, a to především z Číny. Návrat pouhých 5,6 % z celkového počtu všech zahraničních poboček korejských firem zpět do země by dle odhadů federace vedl k vytvoření až 130 000 pracovních míst. Překážkou je však vysoká daň z příjmu právnických osob, vysoká cena za pronájmy, rigidní pracovní právo, vysoké výrobní náklady atd.  

Zpět na začátek

Dopady pandemie na jihokorejskou ekonomiku

V souvislosti s korejsko-japonským obchodním sporem z června 2019, korejská vláda připravuje tzv.  „supply stabilisation policy“, jež umožní větší diverzifikaci dodávek strategických surovin a zařízení i z jiných zemí než je Japonsko. Původní seznam 100 prioritních položek byl nedávno rozšířen o 238 nových položek, které jsou možné získat z USA, Číny, ASEAN a EU. Korejské ministerstvo průmyslu a energetiky (MOTIE) pověřilo státem řízený institut pro průmyslovou ekonomiku a obchod (KIET), aby navrhl novou strategii vedoucí ke zlepšení úrovně konkurenceschopnosti země s pomocí tzv. globálních hodnotových řetězců (GVS) do konce tohoto roku.

Prezident Mun ve svém vystoupení mimo jiné řekl, že pandemie covid-19 otevřela nové možnosti spolupráce s KLDR a předložil návrh na realizaci projektů zmíněných v tzv. Pchanmundžomské deklaraci z 27. dubna 2018. Konkrétně se jednalo o dostavbu zbývajícího 110,9 km dlouhého úseku z celkem 800kilometrové železniční tratě (Donghae Line) z jihokorejské Gangneung Station do severokorejské Jejin Station. Náklady na dostavbu jsou odhadovány na 2,3 mld. USD.       

Jižní Korea se v reakci na covid-19 rozhodla zvětšit bezcelní zóny. Například v přístavu Busan o 30 % a v Incheonu o 10 %.  

Delegace EU koordinuje reakci na oznámení korejských úřadů, že pomocný balíček pro malé a střední podniky se nebude týkat firem vlastněných cizinci.

Podle Mezinárodní měnový fond (MMF) korejská ekonomika v roce 2020 kvůli koronaviru klesne o 1,2 %. V lednu přitom předpovídal růst o 2,2 %. Hyundai Research Institute předpokládá celoroční nárůst korejské ekonomiky o 0,3 %, což je poněkud vyšší předpoklad, než uvádí MMF. Předpoklad institutu vychází z prvotního poklesu ekonomiky způsobeného nezbytným opatřením vlády počátkem roku majícím za následek její pokles o 0,9 %, nicméně díky stimulačním opatřením vlády by ve druhém pololetí tohoto roku mělo dojít k oživení ekonomiky a k jejímu růstu až o 1,4 %.

Automobilkám propadly prodeje

Podle průběžně zveřejňovaných analýz sice nedochází k žádnému drastickému omezení průmyslové výroby jako takové, nicméně propad prodejů v únoru například v domácím automobilovém průmyslu je citelný. Hyundai i Renault Samsung hlásí pokles o čtvrtinu, Kia o 14 %, SsangYong Motor dokonce o třetinu. Výrazný je i propad únorového prodeje zahraničních vozů v Koreji ve srovnání s lednem. Audi-Volkswagen měl pokles prodejů o celou polovinu, Mercedes Benz o 12 %. Hyundai Motor v prvním čtvrtletí vykazuje pokles čistého zisku o 42,1 %.

I po dalších měsících je vývoz korejských vozů nižší, než se předpokládalo, proto automobilky Hyundai i KIA ohlásily dočasné zastavení výrobních linek v červnu.

Zpět na začátek

Zdroje: Zastupitelský úřad ČR v Soulu, agentury CzechTrade a CzechInvest

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Soul

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem