Nigérii vyburcovalo z letargie až onemocnění nejmocnějšího muže země

Pozitivně testovaný šéf kabinetu prezidenta Buhariho Aba Kyari je velkým ohrožením pro celé nejvyšší politické vedení a další občany, s nimiž přišel v poslední době do styku.

Aba Kyari je všeobecně považován za nejmocnějšího muže v zemi. Začátkem března byl v Německu v sídle Siemensu. Jeho onemocnění a pravděpodobnost nákazy dalších VIP osob zásadním způsobem změnila až dosud mírně letargickou atmosféru v zemi. Všichni se testují a mnoho lidí je v karanténě. Prezident Buhari byl testován negativně, guvernér státu Bauchi pozitivně. Výskyt viru je rovněž potvrzen ve všech sousedních zemích.

K 20.5. eviduje tato lidnatá africká země 6677 nakažených (stále je ale velmi nízký počet testovaných). Nejvíce zasažené je město Lagos. Obětí je 200.

Na trhy jenom dvakrát týdně

LockDown v Lagosu a Abuji trvá, obchody jsou otevřené od 9:00 do 15:00. Firmy pracují na 60 procent. Nadále jsou uzavřené restaurace a pláže. Funguje pouze roznášková služba. Pohyb obyvatel je možné pouze vně každého federálního státu. Mezistátní pohyb není možný. Letiště v zemi jsou uzavřena do 20. června. Nadále dochází k nedodržování bezpečné vzdálenosti a nošení roušek. Vláda zvýší postihy za nedodržování restrikcí. Zvyšování osvěty se míjí účinkem. V ulicích Abuje a Lagosu nadále operují mobilní tribunály, které trestají nedodržování přijatých zařízení, zejména se zaměřují na nošení roušek. Letiště v zemi jsou uzavřená minimálně do 6. června.

Přístav v Lagosu je otevřený a funguje normální pohyb zboží. Přetrvává poptávka do zemědělství a vybavení do oblasti Ropa a Plyn. Nigerijská měna hodně oslabila oproti dolaru. Současný kurz je 1 USD = 426 NGN. Dochází ke značnému zdražování věcí.

Ve městech kontrolují disciplínu mobilní tribunály

V ulicích Abuje a Lagosu nadále operují mobilní tribunály, které trestají nedodržování přijatých zařízení, zejména se zaměřují na nošení roušek. Nicméně toto se nedaří uhlídat všude a dochází výraznému porušování nařízení. Hlavně v chudých oblastech Lagosu, které jsou živnou půdou pro šíření nákazy. Další Lockdown vláda prozatím nezvažuje a to díky velké populaci chudých lidí, kteří raději zemřou na covid-19, nežli hlady.

Vláda chce zavést tvrdší sankce, ale jejich vymahatelnost bude nejspíše nulová. Stát chce zvyšovat osvětu především ve městských a  venkovských oblastech, ale ta se míjí účinkem.

Rizikem jsou tábory utečenců

Neustávají  ataky organizace Boko Haram, kvůli níž bylo vysídleno v Nigérii postupně více než 2,5 miliónu lidí. Statisíce jich stále žijí v uprchlických táborech na severu země i ve slumech na jihu, kde i v obvyklých podmínkách nemají lidé dostatek prostoru a základních hygienických opatření. V kombinaci s „v místě obvyklými chorobami“ jako je cholera, tuberkulóza nebo malárie, představují tyto tábory živnou půdu pro nezvladatelné šíření koronaviru. Do budoucna se dá očekávat obnovení karantény z důvodu nekontrolovatelného šíření nákazy, která se postupně vymyká kontrole.

Vzhledem k tlaků početných domácích VIP a vysokých státních úředníků na hospitalizaci v soukromých klinikách v případě nákazy covid-19 (Lagos i jinde) je v těchto případech povolena pouze hospitalizace a léčba v 15 (brzy snad 20) oficiálních centrech, které disponují potřebnou laboratoří a proškoleným personálem, aby se zabránilo nekontrolovanému šíření nákazy. Vedoucí vládního krizového štábu Boss Mustapha ale znovu přislíbil, že vláda plánuje i akreditaci vybraných soukromých klinik.

Na pomoci se podílí OSN

OSN Nigérii přispěla částkou 2 milióny dolarů na zajištění základních zdravotnických potřeb včetně 50 ventilátorů, 30 tisíctestovacích sad a osobních ochranných pomůcek. Dodávky elektřiny, které byly ještě před následným omezením spojeným s koronavirem poznamenány častými výpadky kvůli nedostatečnému zásobování tepelných elektráren plynem, by měly dle středečního prohlášení šéfa Nigerijské národní ropné společnosti být uvedeny do normálu. Federální vláda za poslední měsíc uvolnila 200 miliard naira (cca 500 milionů eur) za účelem zkvalitnění nedostatečné distribuce elektřiny a současně došlo k obnově dodávek plynu do tepelných elektráren.

Nadále zůstává zvýšená poptávka po zemědělské chemii. Vláda zatím nezakázala dovoz zboží a potravin ze zahraničí. Země v současnosti čelí problému s FOREXEM díky propadu ceny ropy a zemního plynu.

BusinessInfo.cz – Redakce – Outlook Web App

Soukromé společnosti v zemi se začínají otvírat a snaží se pomalu oživit své obchodní aktivity. Objevují se již i první poptávky po dovozovém zboží (potraviny, zemědělská chemie a léčiva). Začíná být velký hlad po testech na covid-19. I když jsou v Nigérii čínské testy, nepracují spolehlivě a nikdo jim nevěří. Tato situace nahrává i českým exportérům, jelikož místní obchodníci se odklánějí od zboží z Číny.

Čínský miliardář poslal jako dar miliony roušek a testů

Dne 22. března přistálo v Lagosu letadlo společnosti Ethiopian Airlines, kterým čínský miliardář Jack Ma (vlastník největší zásilkové služby Aliexpress) dopravil do Nigérie svůj dar zdravotnické pomoci pro boj s koronavirem. Jedná se o 5,4 milionů roušek, víc než milion testů, 40 tisíc kusů ochranného oblečení a 60 tisíc ochranných masek.

To že virus zasáhl i bezprostřední okolí prezidenta Buhariho a další špičky země, ale vede ke zvýšené pohotovosti veřejnosti a pravděpodobně i k momentálnímu oslabení řídících mechanismů státu.

Objevují se první projevy zájmu o repatriaci pro nigerijské partnery českých občanek, kteří se v tuto chvíli nacházejí v Nigérii. Nejedná se o občany ČR a v tuto chvíli již nemají ani možnost v jakémukoliv letu přicestovat (to stejné platí pro občany Kamerunu).

 Česko si s EU vyměňuje informace o svých občanech, kteří mají zájem o případnou evakuaci z průmyslově-těžebního střediska Port Harcourt.

Nigérie poptává zdravotnický materiál, hlavně ventilátory, roušky a hygienické prostředky. ZK Lagos má kontakty na poptávající firmy a je schopna je podle potřeby předat českým exportérům. Prozatím byly pozastaveny veškeré státní výběrová řízení.  Země uvažuje o omezení dovozu zboží z EU. Prozatím je dovoz zboží povolen a funguje i přístav Apapa.

Štěpán Beneš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Lagos

Archiv zpráv ke koronaviru v Nigérii a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem