Ekonomika Nigérie ožívá po karanténě jen pomalu

Aba Kyari, šéf kabinetu prezidenta Buhariho a v podstatě nejmocnější muž nejlidnatější africké země, zemřel v květnu na nemoc covid-19. Situace v Nigérii není příznivá – ekonomicky ani epidemiologicky.

Ilustrační fotografie

Aba Kyari byl všeobecně považován za nejmocnějšího muže v zemi. Začátkem března byl v Německu v sídle Siemensu. Jeho onemocnění a pravděpodobnost nákazy dalších VIP osob zásadním způsobem změnila až do té doby mírně letargickou atmosféru v zemi. Všichni se testují a mnoho lidí je v karanténě. Prezident Buhari byl testován negativně, guvernér státu Bauchi pozitivně. Výskyt viru je rovněž potvrzen ve všech sousedních zemích.

Nigérie má k 26. srpnu téměř 53 tisíc potvrzených případů (stále velmi nízký počet testovaných) Nejvíce zasažen je Lagos s 18 tisíci nemocných. Z nemoci se už vyléčilo téměř 40 tisíc lidí. Obětí je více než 1000.

Ekonomika a pomoc

Přístav v Lagosu je otevřený a funguje normální pohyb zboží. Ekonomika se oživuje velmi pomalu. Firmy z 50 procent nadále pracují z domova. Došlo také k nákupu rychlo-testů na covid-19. Země nadále nejeví zájem o zdravotnické vybavení a to z důvodu finančních a věcných darů ze zahraničí – Boj proti covid-19.

Stále je patrná poptávka po zemědělské chemii a dopravních prostředcích. Sektor ropy a plynu se výrazně oživil (z 65 %). Vláda dostává značné finanční dary od USA, EU a Číny na boj s epidemií. V plánu je velký projekt na čistění ropovodů pro společnost TOTAL.

Od 8. 7. fungují lokální lety.  Mezinárodní lety zatím obnoveny nebyly a minimálně do října 2020 se tak nestane. Nadále dochází k nedodržování restrikcí a hygienických opatření. Prvotní hysterie opadla a nikdo již nákazu nebere vážně. To se ovšem netýká cizinců pracujících v zemi. Ti restrikce a doporučení většinou plně dodržují.

Od 29. srpna budou obnoveny mezinárodní lety. Podmínky pro vstup na území Nigérie budou upřesněny den předtím.

Rizikem jsou tábory utečenců

 Množí se drobné krádeže a ozbrojená přepadení. Nadále hrozí zvýšené riziko únosů. Vláda vyzvala své obyvatele k obezřetnosti. Nedávno došlo k popravě čtyř humanitárních pracovníků na severu země.

Kvůli Boko Haram bylo v Nigérii vysídleno postupně více než 2,5 miliónu lidí. Statisíce jich stále žijí v uprchlických táborech na severu země i ve slumech na jihu, kde i v obvyklých podmínkách nemají lidé dostatek prostoru a základních hygienických opatření. V kombinaci s „v místě obvyklými chorobami“ jako je cholera, tuberkulóza nebo malárie, představují tyto tábory živnou půdu pro nezvladatelné šíření koronaviru. Do budoucna se dá očekávat obnovení karantény z důvodu nekontrolovatelného šíření nákazy, která se postupně vymyká kontrole. Množí se drobné krádeže a ozbrojená přepadení. Vláda vyzvala obyvatele k obezřetnosti.

Boko Haram oznámila vetší aktivitu v oblasti útoků na vojenské a civilní cíle ve všech velkých městech – nejvíce je postižen sever země.

Ilustrační fotografie

Na pomoci se podílí OSN

OSN Nigérii přispěla částkou 2 miliony dolarů na zajištění základních zdravotnických potřeb včetně 50 ventilátorů, 30 tisíctestovacích sad a osobních ochranných pomůcek. Dodávky elektřiny, které byly ještě před následným omezením spojeným s koronavirem poznamenány častými výpadky kvůli nedostatečnému zásobování tepelných elektráren plynem, by měly dle středečního prohlášení šéfa Nigerijské národní ropné společnosti být uvedeny do normálu. Federální vláda za poslední měsíc uvolnila 200 miliard naira (cca 500 milionů eur) za účelem zkvalitnění nedostatečné distribuce elektřiny a současně došlo k obnově dodávek plynu do tepelných elektráren.

Nadále zůstává zvýšená poptávka po zemědělské chemii. Vláda zatím nezakázala dovoz zboží a potravin ze zahraničí. Země v současnosti čelí problému s FOREXEM díky propadu ceny ropy a zemního plynu.

Soukromé společnosti v zemi se začínají otvírat a snaží se pomalu oživit své obchodní aktivity. Objevují se již i první poptávky po dovozovém zboží (potraviny, zemědělská chemie a léčiva). Začíná být velký hlad po testech na covid-19. I když jsou v Nigérii čínské testy, nepracují spolehlivě a nikdo jim nevěří. Tato situace nahrává i českým exportérům, jelikož místní obchodníci se odklánějí od zboží z Číny.

Štěpán Beneš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Lagos

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Afrika | Nigérie | Zahraničí