Mexiko postupně uvolňuje opatření a startuje část průmyslu

Latinská Amerika se stala novým epicentrem šíření nákazy Covid-19. Ačkoliv v Mexiku počet případů stále roste, po několika týdenní paralýze a nátlaku nejen USA, ale i asociací podnikatelů, označila vláda automobilový, stavební a těžební sektor za základní pro chod mexické ekonomiky. Více než 18 tisíc společností z těchto odvětví tak postupně obnovuje svou činnost a od 15. června se ve vybraných federálních státech znovu reaktivují i některé další ekonomické aktivity.

Je to již několik týdnů, co se Mexiko nachází ve stádiu tzv. Nová normality. V polovině federálních států je však dosud nejvyšší zdravotní pohotovost. K neděli 21. června je registrováno 180 545 případů nákazy a 21 825 obětí, což Mexiko řadí mezi pět nejpostiženějších zemí na americkém kontinentu. Chybí zde však dostatečné testování, a odborníci proto upozorňují, že reálná čísla mohou být mnohem vyšší.

Špatná koordinace úřadů na různých úrovních vlády způsobila určitou regionální heterogenitu co se přijímaných opatření a následného postupného uvolňování i hospodářských dopadů týče.

1. června vstoupilo Mexiko do Nové Normality a od 15. června startuje druhá fáze reaktivace ekonomiky

Od 1. června vstoupilo Mexiko do Nové normality. Dva měsíce poté, co byly ekonomické aktivity dne 30. března v rámci mimořádných opatření pozastaveny, tak začaly počátkem června jednotlivé podniky obnovovat svou činnost. Tento plán je tvořen čtyřmi semafory určující postupnou reaktivaci na základě šíření viru v každém z 32 federálních států. Jelikož je se ale celé Mexiko nacházelo v tzv. červeném semaforu, tak se reaktivace týkala pouze podniků náležících k základním odvětvím. Situace se však v několika oblastech zlepšila a od pondělí 22. června je tak celkem 17 států v oranžovém semaforu, který znamená znovuotevření celé řady podniků: např. se jedná o trhy (75 % kapacity), sportovní centra, hotely, restaurace, kavárny, parky, kadeřnictví (50 % kapacity), či kulturní centra (25 % kapacity).

K částečné reaktivaci některých aktivit došlo také v hlavním městě a dalších státech a to i přesto, že jsou stále v červeném semaforu, který znamená maximální zdravotní pohotovost. V mexické metropoli tak přestalo platit omezení provozu a od 16. června se otevřel též výrobní sektor, který umožnil návrat 340 tisíc zaměstnancům. Od 18. června je pak povoleno obnovit provoz malým podnikům mimo historické centrum hlavního města.

Původně vláda hlavního města avizovala, že pokud se situace nezhorší, pak bude možné od 22. června zahájit tzv. tianguis (tedy místní trhy) a 23. června již také veškeré obchody v centru města. Na omezenou kapacitu se též měly otevřít hotely a restaurace. V Mexico City však nadále zůstává nejpostiženější oblastí Mexika, a proto k avizovanému otevření zatím nedošlo.

Po celé zemi i nadále zůstávají uzavřeny veškeré školy, univerzity a vládní instituce a to po celé zemi. Otevřít by měly během srpna.

Ze států OECD Mexiko disponuje nejmenším počtem lůžek pro intenzivní péči – konkrétně se jedná o 3,3 lůžek na 100 tisíc obyvatel. Mexické státní zdravotnictví je již několik let podfinancované, což se nyní projevuje více než když předtím: asi 40 % lůžek v celé zemi je obsazených; v hlavním městě, které registruje největší počet nakažených, je obsazených více než 70 % lůžek a několik nemocnic již hlásí plnou kapacitu.

Reaktivace automobilového průmyslu, hlavního tvůrce deviz, je pro ekonomiku klíčová

Vláda ustoupila tlaku USA a označila stavební, důlní, automobilový, ale i letecký, lodní a kosmický průmysl za základní sektory mexické ekonomiky.

Společnosti z těchto sektorů se postupně otvírají od 18. května, nicméně poslední slovo v tomto procesu mají vždy vlády jednotlivých států.

Dané společnosti, aby mohly svou činnost zahájit, musí mít nejprve schválenou veškerou dokumentaci týkající se sanitárních protokolů. Vlády jednotlivých států však mají pravomoc znovuotevření těchto podniků odložit, jako to udělalo například vedení státu Puebla, které kvůli vážné sanitární situaci zamítlo v květnu zahájení činnosti automobilek Volkswagen a Audi. V pondělí 22. června však svou činnost částečně otevřely a to i navzdory opakovanému doporučení guvernéra státu Puebla, aby tak neučinili. Ten trvá na tom, že k reaktivaci aktivit nejsou vhodné podmínky, nicméně se jedná pouze o doporučení, a proto společnostem z automobilového a stavebního sektoru nebudou za zahájení činnosti účtovány žádné sankce. Ve stavebním sektoru přišlo o práci na federální úrovni zhruba 250 000 lidí.

Automobilky zaregistrovaly za duben pokles prodeje o 64,5 %, což představuje nejnižší hodnotu za posledních třináct let; export dokonce klesl o 90 %. Během května se prodej v tomto odvětví oproti dubnu o 20,4 % zvedl – celkem se prodalo 42 028 osobních automobilů. Ředitel Mexické asociace distributorů v automobilovém průmyslu AMDA tento impuls přičítá kampani zaměřenou na internetový prodej.

Za květen bylo vyrobeno 22 119 automobilů, což je o 93,7 % méně než minulý rok v květnu. Na druhou stranu je to téměř o 4 tisíce aut více než v dubnu, což byl dle Národního statistického úřadu INEGI nejhorší měsíc v historii vůbec. Audi y Volkswagen byly jediné automobilky, které v květnu nevyrobily jediné vozidlo. Největší produkci v květnu zaznamenala společnost General Motors a nejvíce exportoval Nissan a Toyota. Automobilky ve státě Querétaro od začátku června pracovaly na 35 až 40 % své výrobní kapacity, v posledním červnovém týdnu by však měly dosáhnout úrovně až 70 % své kapacity a v září pak ještě o 10 % více.

Poptávka po automobilech začíná opět růst, přesto je ale automobilový průmysl jedním z nejpostiženějších odvětví. Automotive tvoří 3,8 % národního HDP, a dokonce 20,1 % HDP výrobního sektoru a je v něm zaměstnáno přibližně jeden milión Mexičanů. Tento sektor je navíc hlavní tvůrce deviz v Mexiku, a to s platební bilancí převyšující 88 miliard dolarů. Automobilový sektor hraje také důležitou roli v nové obchodní dohodě mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (tzv. USMCA), která vešla v platnost 1. června 2020. Nová pravidla regionálního původu mají výrazně posílit postavení lokálních subdodavatelů. Cílem je také přilákat zahraniční investice a donutit mnohé zahraniční firmy, aby zahájily výrobu ve státech USMCA. Mexiko se navíc na konci roku 2019 stalo 5. největším (roční hodnota 99 miliard USD) výrobcem autodílů na světě a poptávka po těchto produktech u místních výrobců roste.

Na národní úrovni k 1. červnu obnovilo svou činnosti celkem 10 228 firem ve stavebním průmyslu, 5 773 firem vyrábějící dopravní prostředky a 2 264 těžebních společností.

Společnosti v důlním sektoru obnovují svou činnost

Zařazení důlního sektoru mezi základní odvětví mexické ekonomiky umožňuje těmto podnikům zahájení činnosti od 18. května. Nicméně mnoho z nich tak učinila později, nebo na povolení otevřít ještě čeká. Činnost již obnovily například společnosti Equinox Gold, Torex Gold či Peñoles. Očekává se, že důlní společnosti obnoví svůj provoz na 100% již v průběhu června. Stejně jako u ostatních odvětví i důlní průmysl je povinen chránit ohrožené skupiny, tedy osoby starší 60 let, těhotné ženy či ty, kteří trpí chronickou nemocí. Tito zaměstnanci do pracovního procesu zatím nastoupit nesmí.

Důlní průmysl zaměstnává 370 000 lidí a další 2,3 miliony nepřímo, tvoří 2,4 % národního HDP a 8,2 % HDP průmyslu. Jedná se 6. největšího tvůrce deviz a v roce 2019 tvořily investice do těžebního průmyslu 3,5 miliardy dolarů.

Důležitost mikro, malých a středních podniků

V Mexiku je zhruba 4,1 milionů MSMEs podniků, jež jsou hlavním motorem ekonomiky a na kterých závisí zhruba osmnáct milionů domácností. Generují asi 75 % pracovních míst a vytvářejí více než polovinu mexického HDP. Dle Národní komise pro transformaci průmyslu (Canacintra) z důvodu sanitární pohotovosti klesl prodej o 80 až 100 % více než polovině mikro, malým a středním podnikům, přičemž pokles prodeje registruje 87 % těchto podniků. Situace je podle Konfederace národních komor obchodu, služeb a turismu (Concanaco-Servytur) neudržitelná pro zhruba 800 tisíc těchto podniků, jež jsou nuceny definitivně zavřít; další musejí kvůli nižším prodejům postupně propouštět.

Většina z mikro, malých a středních podniků, které znovu zahájí svůj provoz (asi 8 z 10), se však přesune do neformálního sektoru. Důvodem je neschopnost splnit své fiskální povinnosti. Jsou k tomuto donuceni také kvůli nekompromisnímu postavení vlády, která podnikatelům odmítá ustanovit jakékoliv daňové úlevy.

Celkem 67 % z 12 milionů Mexičanů (8,1 milionů) pracujících v mikro podnicích (méně než 10 zaměstnanců) ve formálním sektoru, zůstalo v dubnu bez příjmu. V neformálním sektoru to bylo zhruba 10 miliónů obyvatel.

V rámci vládního plánu na reaktivaci ekonomiky mohou malé a střední podniky požádat o jednorázový úvěr ve výši 24 450 korun (25 000 pesos). Možnost úvěru je tak jediná forma podpory a je směřována jak společnostem ve formálním, tak i v neformálním sektoru, které doposud nepropustili žádného zaměstnance. Jedná se o půjčky na tři roky, to znamená 36 měsíčních splátek s úrokovou sazbou ve výši 6,5 %. Tato půjčka však jen stěží pokryje náklady většiny firem, a pro mnohé tak není řešením.

Ve většině státech podniky postupně obnovují svou činnost. V hlavním městě již 1. června obnovilo provoz 56 903 společností a celkem nastoupilo do práce 548 460 zaměstnanců. Pokud sečteme základní sektory ekonomiky, které fungovaly i během stavu nouze, je to minimálně 319 326 podniků a 2,5 milionů zaměstnanců, kteří v Mexico City pracují i přes nejvyšší zdravotní pohotovost. Další podniky ze základních odvětví ekonomiky zahajují činnost 15. června, avšak mnohé z nich budou moci otevřít zřejmě až v září. V pondělí 15. června se také v mnohých státech (ačkoliv na omezenou kapacitu) otvírají i obchodní a fit centra.

Prostřednictvím řešení Protócolo 360° založeného na umělé inteligenci, mohou společnosti diagnostikovat, zda některý ze zaměstnanců nepotřebuje lékařskou péči či test na Covid-19. Technologii vyvinula mexická společnosti Preneve Latinoamérica, jejíž cílem bylo vyřešit jednu z hlavních obav obyvatel, a sice bezpečný návrat do pracovního prostředí. Technologie zaznamenává základní data uživatele, jako je výška, hmotnost nebo věk a pomocí fotoaparátu a blesku smartphonu, měří teplotu, srdeční frekvenci a úroveň okysličení uživatele. Podobných inovativních řešení vzniká v zemi celá řada.

Krize ukázala na důležitost digitalizace a e-commerce

Koronavirová krize ukázala na důležitost migrace fyzického k digitálnímu obchodu, stejně tak jako i důležitost digitalizace ve státní sféře.

Obchodníci, kteří museli pozastavit svou činnost, jsou nuceni přistoupit k alternativě, a sice prodeji svého zboží prostřednictvím internetových platforem, jako je například Mercado libre, či skrze sociální sítě. Obchodníci, kteří mají k dispozici vyšší obnosy finančních prostředků, investují do tvorby vlastních webových stránek.

Na MSMEs jsou zásadní pro ekonomický růst země, a proto vznikají různé (zejména soukromé) iniciativy na podporu jejich digitalizace. Banka Citibanamex spolu se společnostmi Evo Payments a ADN podpoří malé a střední podniky při vytváření e-shopů. Podniky mohou získat podporu na vytvoření internetových obchodů a zvýhodněnou cenu na nástroje nezbytné k přijímání online plateb kreditními a debetními kartami. Firmy si navíc mohou odložit splátky až o šest měsíců, a to bez úroků či negativních bankovních záznamů.

Kampaň na podporu digitalizace podnikání pro MSMEs zavádí v Mexiku také Organizace Amerických států OAS společně se startupem Kolau. Další iniciativou je i #LeAtiendoPorInternet (v překladu Obsloužím vás na internetu): asociace Internet MX spolu s Ministerstvem ekonomiky se prostřednictvím tohoto programu snaží uspíšit integraci MSMEs do digitální ekonomiky. Na příklad jim pomáhá malým podnikům s internetovým prodejem, poskytuje školení ohledně online servisu, social sellingu aj.

Aktuálně je mnohem snazší prorazit na internetu, a to i díky velké nabídce tzv. marketplaces, které v zemi existují. Přesto se ale ukazuje, že velká část podnikatelů na takovou transformaci svých obchodních aktivit nemá dostatečné finanční prostředky.

Mnohé MSMEs se také adaptovaly na současnou situaci a začaly antiCovid-19 výrobky (především pak štíty a roušky) vyrábět a distribuovat. Existují však též instituty i soukromé firmy, které tyto produkty vyrábí a dále distribuují zdarma, nebo jej dodávají za výrobní cenu.

Telekomunikace a bankovnictví jsou sektory, které v druhé polovině roku porostou nejrychleji

Pro mnohé sektory bude druhá polovina roku velmi perspektivní: předpokládá se, že odvětví informačních technologií dosáhne během roku 2021 růstu 6,6 %. Jorge Gómez, ředitel podnikových řešení ve společnosti IDC Mexico, sdělil, že dle průzkumu to bude bankovnictví a telekomunikace, které nejrychleji obnoví plný provoz i investice do inovačních projektů.

Bankovnictví je v případě digitální transformace na vysoké úrovni, a to díky investicím do online služeb, které jim umožnily udržet provoz i během současné situace. Mnoho bank také vyvinulo řešení na online pomoc svým klientům či aplikace, které jim umožnily operace na dálku.

Díky růstu poptávky, telekomunikace odhadují oproti odhadům z kraje roku pozitivnější růst. Jiná odvětví, například doprava, se z propadu zotaví později.

Federální plán na reaktivaci ekonomiky

Ve středu 22. dubna prezident Mexika, Manuel López Obrador (zkráceně označován AMLO), oznámil nový ekonomický plán. V rámci toho:

  1. Žádný vládní pracovník nebude propuštěn a nedojde k žádnému nárůstu personálu.
  2. Jak již prezident dříve avizoval, platy nejvyšších veřejných činitelů se postupně sníží až o 25 %, na konci roku nedostanou ani třináctý plat (tzv. „-aguinaldo-“). Částka ušetřená snížením platů a prémií má být téměř 3,054 miliard korun (3 miliard pesos).
  3. Omezení státních licitací až o 75 %.
  4. Zruší se 10 funkcí náměstků (tzv. „-subsecretarías-“), bude jim však zajištěna jiná pozice se stejným platem.
  5. Polovina vládních kanceláří (výjimkou jsou ty, které slouží veřejnosti a jež jsou označeny za základní), musí zůstat i nadále uzavřena, a to až do 1. srpna. Po celou dobu jim však bude vyplácen plat.
  6. Odkládají se vládní projekty a výdaje, výjimkou je:
  • vyplácení penzí a dalších sociálních podpor
  • výstavba nového letiště, rehabilitace pěti již existujících rafinérií a konstrukce nové rafinérie Dos Bocas
  • výroba elektrické energie a modernizace elektráren a hydroelektráren, udržování a výstavba silnic či
  • dokončení výstavby meziměstského vlaku CDMX-Toluca, dokončení přehrad a kanálů a také práce na projekt Tren Maya.

Úspora má dle slov prezidenta umožnit navýšení rozpočtu na posílení sociálních programů a prioritních projektů o 622 556 milionů pesos (25 miliard dolarů).

Soukromý sektor se spojuje s Meziamerickou rozvojovou bankou (BID), společně vyhlašují půjčky pro MSMEs ve výši dvanáct miliard dolarů. Tento krok se však nelíbí prezidentovi, který trvá na úsporných opatřeních a obhajuje pomoc nejchudší skupině obyvatel.

Ani jinde v Latinské Americe, Evropě, či v Asii není podpora na oživení ekonomiky tak nízká jako v případě Mexika, kde federální plán na restart hospodářství vyhradila pouze 0,4 % hodnoty národního HDP.

Na celou situaci reaguje Mexická národní banka: v řadě bezprecedentních opatření oznámila dne 21. dubna finanční injekci ve výši 750 000 milionů pesos (asi 30 miliard dolarů), což představuje 3,3 % HDP. Hlavním cílem je usnadnit přístup k úvěrům pro malé a střední podniky, kterým hrozí bankrot.

Velice skromný fiskální návrh a chybějící integrální plán mohou způsobit, že vzchopení ekonomiky bude pomalejší. Mexická národní banka předpovídá, že v roce 2020 ekonomika propadne o 8.8 %; v prvních třech měsících tohoto roku propadla mexická ekonomika o 2,2 %.

Vláda v čele s prezidentem slibovala nenavyšovat zahraniční dluh, nicméně již během května požádala o půjčku ve výši jedné miliardy USD Světovou banku, která ji na počátku června schválila. Ministerstvo financí vydalo prohlášení vysvětlující, že se tato půjčka nevztahuje na financování programů spojených s Covid-19 a nesouvisí s žádnou konkrétní činností. Není tedy zcela jasné, kam budou finanční prostředky směřovány.

Miinistr financí Arturo Herrera navíc již během dubna oznámil emise dluhopisů za šest miliard dolarů.

Mexiko pokračuje ve svých plánech na zvýšení rafinace ropy

Hlubokou ránu mexickému ropnému průmyslu, kterému dominuje státní společnost PEMEX, zasadila koronavirová krize spolu se saúdsko-ruskou válkou, která vedla k velkému propadu cen ropy na světových trzích. Prodej ropy tak letos do státní poklady přispěje jen 11 % celkového rozpočtu, což je nejnižší podíl od roku 1990 (minulý rok to bylo 17,7 %). Jen v prvním čtvrtletí letošního roku a PEMEX zaznamenal ztrátu ve výši 562 miliard pesos (22,9 miliard dolarů) a celkově tak dosáhl 100 miliardového zadlužení.

Suriel Ramzal / Shutterstock.com

Hlavní světové ropné společnosti snižují výdaje a uzavírají některá ropná pole, avšak v případě Mexika je to naopak. Národní komise pro uhlovodíky (CNH) v prvním čtvrtletí roku informovala o čtyřech nových objevech ropných polí. Vláda i nadále podporuje plány PEMEX na zvýšení produkce, jehož cílem je do roku 2024 dosáhnout denní produkce ve výši 2,4 milionů barelů. Aktuálně je průměrná denní produkce cca 1,7 milionů barelů za den, nicméně dle dohody s OPEC by PEMEX měl během měsíce května snížit produkci minimálně o 100 tisíc barelů.

Strategií prezidenta Lópeze Obradora je zvýšit rafinaci ropy v Mexiku (viz plán výstavby rafinérie Dos Bocas), a tím snížit nákup benzinu v zahraničí a naopak omezit export mexické ropy. Nicméně otázkou je, kdo bude stavbu rafinérie financovat, neboť státní ropná společnost aktuálně patří mezi nejzadluženější instituci tohoto charakteru na světě.

Peso opět posiluje

Ropná válka spolu se světovou pandemií dopadly na hodnotu mexického pesa, které v březnu zaznamenalo propad o 30 %. Nyní však mexické peso díky postupné reaktivaci světových trhů, oslabení dolaru a zvýšenému zájmu investorů, opět posiluje. Aktuálně kolísá okolo 22 až 23 pesos za dolar (před několika týdny přitom bylo na hodnotě 25 pesos za dolar).

Pandemie také v Mexiku snižuje používání hotovosti. Zhruba 35 % Mexičanů zvýšilo používání bezkontaktních plateb, a to díky výhodám, jako je jednoduchost, bezpečnost ale především hygiena.

Světová banka predikuje pokles HDP o 7,5 %

Predikce jednotlivých institucí a odborníků ohledně ekonomického vývoje se liší a vyvíjí ruku v ruce s aktuálním vývojem. Mexická národní banka (Banxico) předpovídá v roce 2020 propad o 7,27 %. Světová banka byla dlouho o něco pozitivnější a předpokládala pokles HDP o 6 %, to se ale nyní změnilo a propad nyní predikuje o 7,5 %. Mezinárodní měnový fond varuje, že světová ekonomika utrpí největší krizi za posledních 90 let a v Mexiku predikuje hospodářský pokles o 6,6 %. Propad mexické ekonomiky by tak měl být jeden z největších v regionu Latinské Ameriky.

Jak je na tom export a import?

Export a import pokračují, je však nutné počítat s časovými prodlevami.

Přístavní, pozemní i letecká logistika pokračuje prakticky bez omezení. Je však nutné počítat s tím, že revize zboží v přístavech kvůli omezenému počtu pracovníků a zvýšených kontrolních a hygienických opatření trvá déle než za normálních okolností.

Většina odvětví registruje pokles vývozu i dovozu. Výjimkou je potravinářský průmysl, který v prvním čtvrtletí tohoto roku v porovnání se stejným obdobím roku 2019 registruje nárůst exportu o 10,2 %. Jako všude na světě roste poptávka po produktech v boji s covid-19 a zejména zde tak mají české firmy potenciál v současné době uspět. Hlad zde přetrvává zejména v případě inovativních produktů, např. ventilátory. Roušky, respirátory a hygienické prostředky na trhu dlouho chyběly, aktuálně je však poptávka v tomto směru uspokojena. Některá zdravotnická vybavení však nově pro dovoz vyžadují tzv. sanitární registr (registro sanitario).

ZK Mexico City je samozřejmě připraveno Vás v celém procesu exportu vašeho zboží do Mexika podpořit. Úzce spolupracujeme s celními agenty, se kterým bychom konkrétní případ konzultovali a zajistili jeho hladký průběh.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City

Archiv zpráv ke koronaviru v Mexiku a k mimořádným opatřením na webu CzechTrade

Další informace o situaci v Mexiku přináší rozhovor s Terezou Vítkovou.

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Mexico City

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem