Mexiko zlepšením infrastruktury usiluje o navýšení vzájemné obchodní výměny s USA a Kanadou

Šíření covidu-19 nadále zpomaluje. Co se týče pandemického semaforu, aktuálně se žádný federální stát Mexika nenachází v červené ani v oranžové barvě.

Ilustrační fotografie

Aktuální informace k pandemické situaci v jednotlivých mexických státech

Pouze stát Querétaro je označen žlutou barvou; všechny zbylé státy jsou v zeleném semaforu, což značí minimální riziko nákazy.

V roce 2022 pokračují státní infrastrukturní projekty, které mají být hnacím motorem pro nastartování tamější ekonomiky. Mexiko také sází na zlepšení infrastruktury v rámci kontinentu Severní Ameriky, konkrétně mezi členy dohody o volném obchodu USMCA (Kanada-USA-Mexiko).

Pandemická situace se nadále zlepšuje a v rámci semaforu platného od 7. března není žádný stát označen červenou nebo oranžovou barvou. Ve žlutém semaforu se nachází pouze 1 stát, konkrétně Querétaro, všechny ostatní státy spadají do zelené kategorie, která značí minimální riziko nákazy a neomezenou mobilitu obyvatel.

Počet potvrzených případů nakažených dle oficiálních údajů vlády přesáhl 5,8 milionů (celkem v Mexiku žije téměř 130 miliónů obyvatel). Mexiko od začátku pandemie registruje více než 330 tisíc úmrtí, a země se tak po Spojených státech amerických, Brazílii, Indii a Rusku řadí mezi země s největším počtem úmrtí na covid-19.

Kompletní očkování má dle nejnovějších dat Our World in Data přibližně 78 milionů obyvatel, což je 61 % populace. Jednou dávkou je naočkováno přibližně 85 milionů obyvatel, což představuje 66 % mexické populace. V Mexiku je očkování dobrovolné a zájem o něj je stále vysoký. Postupně se začínají aplikovat třetí dávky vakcíny.

V Mexiku jsou k dispozici očkovací dávky od farmaceutických společnostech Pfizer, AstraZeneca, Sinovac, CanSino, Sputnik V, Johnson & Johnson a Moderna. Johnson & Johnson je dostupný pouze při severním hranici země.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Ekonomika a průmyslová výroba v roce 2021 vykázaly růst

Dle oficiálních dat INEGI (Instituto Nacional de Estadística y Geografía) činil růst HDP za rok 2021 4,8 %. Na základě průzkumu Banxico i OECD se očekává růst mexické ekonomiky i v roce 2022. Předpoklady však poukazují, že to bude méně, než bylo institucemi původně očekáváno.

Podle Banxico by mohla mexická ekonomika letos vzrůst až o 2,4 %; loni v prosinci odborníci předpokládali, že ekonomika země poroste o 2,77 %. Pro rok 2023 se předpokládá růst o 2,9 %.

Mexiko je znepokojeno rostoucí inflací, která se již v minulém roce vyšplhala na 7,37 %, což je nejvíce za posledních 20 let (v roce 2000 činila 8,96 %). Podle nejnovějších údajů INEGI v únoru dosáhla inflace 7,28 %. Na základě toho se očekává zvýšení úrokové sazby, která je nyní 6 %. Podle prvního průzkumu tohoto roku odborníci ze soukromého sektoru předvídají, že letos inflace skončí s odchylkou 4,42 %. Národní index spotřebitelských cen (INPC) v lednu zaznamenal ve srovnání s předchozím měsícem nárůst o 0,36 %.

Dobrou zprávou je nárůst nových pracovních míst: v únoru 2022 byl zaznamenán 5% nárůst počtu pracovních míst, což je nejvíce za posledních 11 let. Celkový počet evidovaných pracovníků je 20 941 000. Dle organizace OECD je nutné podporovat investice a průmyslovou výrobu prostřednictvím podpory programů na zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků.

Další pozitivní informací je také nárůst průmyslové výroby, která za prosinec vzrostla o 1,2 % meziměsíčně. To značí, že problémy s dodavatelským řetězcem se zmírnily. Výrazně se dařilo automobilové výrobě, která zaznamenala měsíční nárůst o 10,4 %.

Mexický statistický úřad INEGI  na začátku února oznámil, že průmyslová výroba meziročně vzrostla o 3 %, což je výrazně nad odhadem Banorte ve výši 1,6 %. Významně roste také infrastruktura.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

V rámci obchodní spolupráce s USA a Kanadou vzniká řada infrastrukturních projektů

Znovu projednaná obchodní dohoda mezi zeměmi USA-Mexiko-Kanada (USMCA) vstoupila v platnost v červenci 2020. Tato aktualizace dohody o volném obchodu přináší inkluzivnější a odpovědnější obchod, posiluje konkurenceschopnost Mexika i celého regionu a zachová jistotu obchodu a investic. V současné době je nezbytné se soustředit na zlepšení železničního, letištního, přístavního a silničního spojení mezi zeměmi.

Nejznámějším infrastrukturním projektem je spojení členů USMCA (Kanada-USA-Mexiko) prostřednictvím železniční sítě. Projekt se bude realizovat s podporou vlády státu Durango, Mexického ministerstva dopravy (SCT) a skupiny Caxxor.

Caxxor Group, mezinárodní společnost věnující se infrastrukturním projektům, plánuje do železničního koridoru investovat 3,3 miliardy amerických dolarů. Železniční infrastruktura by měla vést z mexického Mazatlánu do města Winnipeg v Kanadě.

Projekt dále zahrnuje výstavbu moderního přístavu ve městě Mazatlán, ve státě Sinaloa s investicí okolo jedné miliardy dolarů, který bude sloužit pro pohyb produktů z automobilového, energetického a zpracovatelského průmyslu.

V neposlední řadě společnost Caxxor Group představila také výstavbu čtyř průmyslových parků, které tento rozvoj posílí.

Bude se jednat o parky Durango, La Laguna, Monclová a Nava, přičemž dva budou postaveny v mexickém státě Coahuila a další dva ve státě Durango. Práce na tomto projektu jsou plánovány na začátek roku 2022.

Investuje se také do hraničních přechodů: jedním z takových projektů je i přechod Otay Mesa II, který bude pořadím třetí přechod, jež bude do roku 2024 vybudován mezi Tijuanou a San Diegem. Na rozdíl od Otay Mesa I však bude Otay Mesa II placeným přechodem.

Ilustrační fotografie

Infrastrukturní projekty mexické vlády

Většina stěžejních projektů prezidenta Lópeze Obradora jsou soustředěny na jihovýchodě země a v Mexico City.

Infrastrukturní plán hlavního města se pro rok 2022 zaměřuje na městskou dopravu: připravuje se zde pět nových projektů a výstavby pokračují na čtyřech dalších. Na integrovanou dopravu je vyčleněn rozpočet 1,8 miliardy USD.

Mezi hlavní projekty v Mexico City se řadí výstavba další linky lanovky, která bude součástí projektu Chapultepec, který zahrnuje propojení všech čtyř částí městského parku. Město si klade za cíl postavit čtyři linky lanovky do roku 2024 (zatím jsou otevřeny 2 linky).

Dalším cílem je modernizace linek metra. V roce 2022 začne modernizace nejstarší linky městského metra. Na trať by se mělo dodat 30 nových vlaků a vyměnit její řídicí systém a železniční infrastrukturu. Projekt také zahrnuje modernizaci 17 km dlouhé trasy metra A mezi centrální stanicí Pantitlán v Mexico City a jihovýchodní stanicí La Paz.

Mimo hlavní město chce vláda regionální rozvoj podporovat například výstavbou ropné rafinerie Dos Bocas ve státě Tabasco, která si žádá investici ve výši 10 miliard USD. Modernizuje se také rafinérie Salina Cruz, kde se plánuje výstavba vlaku a další modernizace strojů, což sníží náklady na údržbu, zvýší výrobu a zlepší kvalitu. Projekt zahrnuje zlepšení procesů a rozšíření stávající infrastruktury, dále zahrnuje obnovu a renovaci plynových turbín, nádrží, kotlů, chladicích věží, vzduchovou techniku, potrubí, kanalizací, elektrických okruhů a ohřívačů.

Dalším strategickým projektem je projekt Mayského vlaku, který povede přes státy Chiapas, Tabasco, Campeche, Yucatán a Quintana Roo. V budoucnu by měla trať propojit Mexiko s Guatemalou a Belize. Jedná se o investici ve výši 10,5 miliard USD. Fonatur, národní fond pro podporu cestovního ruchu, již dříve oznámil, že hodlá z 24 stanic na 1500 km dlouhé trase udělat centra rozvoje pro místní ekonomiku.

Federální vláda si klade za cíl zvýšit železniční infrastrukturu. Kromě zmíněného Mayského vlaku stojí za zmínku i železniční koridor Isthmus de Tehuantepec (státy Veracruz a Oaxaca), jehož investice dosahuje 1 miliardy USD. Rozpočet pro rok 2022 pak také počítá s projekty jako je městský vlak Derramadero-Ramos Arizpe (Coahuila), meziměstský vlak Monterrey-Saltillo, meziměstský vlak Monterrey-Nuevo Laredo a také městský vlak Villa García-letiště Monterrey či vlak ve městě Morelia.

Zajímavým projektem je realizace projektu vysokorychlostního vlaku (TAV) Mexico City-Querétaro. Vysokorychlostní vlak pojede dosáhne rychlosti až 300 km/h. Doba výstavby se odhaduje na 4 roky a zatím se čeká na stavební povolení.

Na stole však jsou i další projekty týkající se například modernizace přístavů a letišť. K ekonomickému posílení jihovýchodu země má přispět výstavba nového letiště nedaleko města Cancún a modernizace přístavu Progreso.

Všechny výše zmíněné projekty by však měly být dokončeny do roku 2023, tzn. do konce funkčního období Manuela Lópeze Obradora.

Velkým projektem je také výstavba nového mezinárodního letiště Felipe Áangeles (AIFA), které by mělo být inaugurováno již 21. března. V rámci brzkého otevření letiště se dokončují poslední úpravy, včetně autobusové linky, která propojí Mexico City s letištěm (vzdálenost asi 45 km).

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Vzestup digitalizace v Mexiku

Pandemie v roce 2020 vedla k uzavření více než 1 milionu podniků. Na druhou stranu společnosti díky covidu-19 pokročily v digitální transformaci o 80 %. Jedná se oproti roku 2018 o velký posun: tehdy digitalizaci implementovalo pouze 23 % společností a 33 % plánovalo projekty tohoto typu pro rok 2019.

Pro malé a střední podniky se digitalizace stává důležitým tématem, neboť jim umožňuje zvýšit konkurenceschopnost. Přibližně 3 z 10 malých a středních podniků v Mexiku po pandemii zvýšily investice za účelem digitalizování provozních procesů.

Výrazně roste poptávka po cloudových službách, což má za následek výstavbu nových datových center a vytvoření celého servisního a dodavatelského řetězce zapojeného do realizace tohoto typu projektů. Datová centra v Mexiku již mají, nebo plánuje stavět Oracle, Huawei, KIO Networks, Odata, Microsoft a další. Stěžejní oblastí pro výstavbu těchto center je stát Querétaro v centrální oblasti země.

Velkou příležitostí v Mexiku je nyní e-commerce, který v roce 2020 přesáhl 300 miliard Kč (meziroční nárůst o 81 %). Ve srovnání s jinými latinskoamerickými zeměmi je růst elektronického obchodu v Mexiku rychlejší: s roční mírou 25 % ve srovnání se 17 % v Brazílii, což z této země dělá nejatraktivnější trh v regionu.

Získávají na popularitě i aplikace pro doručování potravin. Kvůli pandemii musely obchody diverzifikovat své doručovací platformy. Dříve dodávky ze supermarketů trvaly 24 až 72 hodin, dnes se čas zkrátil na 60 minut.

Zpět na začátek

Potravinářský průmysl v Mexiku roste meziročně o 4,3 %

Potravinářský průmysl v Mexiku je jedním z nejdynamičtějších s meziročním růstem 4,3 %. Mexiko je tak 3. největším výrobcem zpracovaných potravin v Americe (po USA a Brazílii) a 11. na světě.

V celosvětovém měřítku je Mexiko jedním z nejdůležitějších trhů pro zpracované potraviny, protože je to země s nejvyšší spotřebou tohoto druhu potravin na hlavu. Proto se v Mexiku průmysl zpracovaných potravin v posledních letech značně rozrostl. Je to zejména kvůli jeho produktivitě a dostupnosti surovin, stejně jako makroekonomické síle země, konkurenceschopnosti přilákat zahraniční investice a schopnosti země sloužit jako exportní platforma pro více než 50 zemí, se kterými má obchodní dohody.

Export mexického zboží stále stoupá, v roce 2020 zaznamenal historické maximum s tržbami 39,1 miliardy dolarů. Mexiko v roce 2021 exportovalo do více než 190 zemí. Nejvíce vyváženým zbožím bylo pivo, Mexiko se tak umístilo na 1. místě ve vývozu piva na světě. Nejčastěji se pivo vyváželo do Spojených států amerických.

V roce 2020 byl rekordní i import, dosáhl hodnoty 27,1 miliard amerických dolarů. V případě Mexika jsou nejvyšší výdaje na straně obilovin, protože podle oficiálních údajů činí objem dovozu mezi lednem a zářím v roce 2021 5,6 miliard dolarů, o 56 % více ve srovnání s 3,6 miliardami registrovanými ve stejném období roku 2020.

Mexiko je zemí s největším počtem dohod o volném obchodu v Latinské Americe, což otevírá dveře mnoha obchodníkům ze třetích zemí a nabízí v potravinářském průmyslu mnoho příležitostí.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty v zahraničí

Aktuální cestovní opatření v souvislosti s pandemií covid-19 byly aktualizovány 19. 7. 2022.

Mexiko pro občany České republiky i jiných zemí (s výjimkou těch, která stanoví migrační zákon) neklade žádné restrikce pro vstup. Země nerozlišuje mezi očkovanými a neočkovanými cestovateli, vstup je tak možný bez omezení. Možné jsou jak obchodní, tak i turistické cesty. Není vyžadována karanténa, ani vyplnění příjezdového covid-19 formuláře. Stále však platí vyplnění migračního formuláře, který obdržíte na palubě letadla.

Doporučujeme si ověřit povinnosti pro vstup na palubu stanovené příslušnými leteckými společnostmi (některé vyžadují očkovací certifikát, nebo negativní test).

Další informace a podmínky vstupu do Mexika:

Tranzit přes Mexiko

Pozemní tranzit do dalších zemí je možný, je však třeba splnit podmínky vstupu do cílové země, jinak nebudete přijati na palubu. Při leteckém tranzitu Mexiko žádné restrikce nezavedlo. Některé letecké aerolinie však vyžadují předložit očkovací certifikát, nebo negativní PCR test ne starší než 72 hodin před nástupem do letadla. Doporučujeme si podmínky pro vstup na palubu ověřit u dané letecké společnosti.

Podmínky pro návrat do ČR

V současnosti je možné vstupovat do České republiky jako před pandemií:

  • Není třeba vyplňovat příjezdový formulář ani doklad o bezinfekčnosti.
  • Je doporučeno si ověřit podmínky přepravy (test, očkování, prodělání nemoci) přímo u přepravce (letadlo, autobus, vlak).

Aktuální informace najdete na webu českého Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí