Mexický těžební průmysl jako hybná síla pro oživení hospodářství

Mexiko dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější latinskoamerické státy v oblasti těžebního průmyslu. Těžba je hybnou silou nových projektů, a přispívá tak k oživování ekonomiky. Současně ekonomice prospívá ústup pandemie, proces očkování a otevření hranic.

V současné chvíli dle epidemiologického semaforu (platného od 18. do 31. října) není žádný z mexických států v červeném semaforu. Celkem 11 federálních států registruje středně vysoké riziko nákazy (žlutý semafor), stát Baja California pak vysoké riziko nákazy (oranžový semafor) a 20 států, včetně hlavního města, je nyní v zeleném semaforu, který značí nízké riziko nákazy.

Aktuálně je v Mexiku zhruba 30 tisíc nakažených. Dle oficiálních údajů se v Mexiku od začátku pandemie nakazilo zhruba 4milióny obyvatel. Čísla jsou však diskutabilní: počet testovaných je velmi nízký a řada Mexičanů podstupuje samoléčbu.

Proces očkování je v zemi stále pomalý, kompletní očkování má zatím třetina Mexičanů

Deset měsíců po zahájení Národní strategie očkování byla dle údajů federální vlády aplikována minimálně jedna očkovací dávka více než 67 milionů Mexičanům, což představuje přibližně 50 % celkové populace a přibližně 73 % populace nad 18 let. Dvě dávky má více než 49 milionů Mexičanů.

Nejrychlejší je proces očkování v hlavním městě Mexico City, kde bylo aplikováno téměř 9 milionů vakcín. Očkovací proces rychle probíhá také ve státech Querétaro, Quintana Roo, Sinaloa, Baja California a Baja California Sur. V ostatních částech země je očkování podstatně pomalejší.

V Mexiku jsou k dispozici očkovací dávky od farmaceutických společnostech PfizerAstraZenecaSinovacCanSinoSputnik VJohnson & Johnson a nově též Moderna. Johnson & Johnson je dostupný pouze při severním hranici země. Mnozí Mexičané s vyššími příjmy se jezdí očkovat do USA.

Mexiko neuzavřelo hranice a turisté mohou v nezbytných případech do země vstupovat

Mexiko nikdy neuzavřelo své hranice a turistům je vstup do země umožněn. Migrační úřady jsou však přísnější, a cestující se tak vystavují riziku, že jejich pobyt příslušné orgány na letišti zamítnou. Zároveň Mexiko zůstává na seznamu velmi rizikových zemí Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Jsou doporučovány pouze nezbytné cesty.

Pro vstup do Mexika není vyžadován negativní test na Covid-19 a po příletu není nařízená ani karanténa. Negativní test či platný certifikát o dokončeném očkování však vyžaduje většina aerolinek při cestě do Mexika.

Pro vstup do země doporučujeme mít k dispozici písemné dokumenty prokazující pracovní/turistickou cestu včetně vytištěné rezervace ubytování, zpáteční letenky a případně platový výměr či výpis z účtu. Doporučujeme mít zařízené též cestovní pojištění kryjící léčebné výlohy spojené s Covid-19.

Před vstupem do Mexika je zapotřebí vyplnit online příjezdový formulář, který naleznete na webu Vuelaseguro. Na migrační kontrole vyžadují předložit vygenerovaný QR kód.

Doporučujeme si aktuální restrikce také prověřit (každý mexický stát má v jejich zavádění volnou ruku) se Zastupitelským úřadem Mexika v Praze na e-mailu: embamexche@sre.gob.mx.

Pandemie zanechala v Mexiku nejvyšší míru chudoby za posledních šest let

Míra chudoby v Mexiku výrazně vzrostla: vrcholu dosáhla ve třetím čtvrtletí roku 2020, kdy pod hranicí chudoby bylo 55,7 milionu Mexičanů (44 % populace), což je o 3,8 milionu více, než tomu bylo před vypuknutí pandemie. V extrémní chudobě pak žilo 10,8 milionu Mexičanů. Od tohoto vrcholu hlásí Coneval mezičtvrtletní pokles a dnes pod hranicí chudoby žije 38,5 % obyvatel Mexika.

Nejvíce postižené jsou pak turistické oblasti: například ve státě Quintana Roo míra lidí žijící v chudobě vzrostla z 30 % na 47,5 %, v Baja California pak z 19 % na 28 %. Celkem 19 z 32 subjektů vykázalo ve srovnání s rokem 2018 zhoršení.

Míra nezaměstnanosti v Mexiku vzrostla v roce 2020 na 5,2 % a očekává se, že v roce 2021 se dostane na 5,8 %. Velká část zaměstnanců aktuálně pracuje za nižší mzdu než před pandemií a mnohým jejich plat nepokryje ani základní výdaje. V mnoha firmách docházelo ke snižování platů až na polovinu.

Podle zářijového čtvrtletního průzkumu analytiků z Banco de México poroste ekonomika o 6,2 %

Mexiko během pandemie věnovalo na fiskální pomoc pouze 0,7 % HDP, což je nejméně ze všech latinskoamerických zemí. Navzdory velké recesi, kterou země zažila v roce 2020, a propadu HDP o 8,2 %, však odhady vlády i mezinárodních organizací naznačují růst ekonomiky o zhruba 6 % (postupně dochází k navyšování odhadů).

Konsenzus analytiků z Banco de México (Banxico) nyní předpokládá růst ekonomiky země do konce roku 2021 o 6,2 %. V předchozím srpnovém průzkumu odhadovali růst na 6,18 %. Do roku 2022 odborníci očekávají, že HDP země bude 3 %.

Průzkum Banxico dále odráží zvýšení prognózy obecné inflace na konci roku 2021 z 6,06 % uváděné v předchozím měsíci na 6,26 %. Pro příští rok se pak očekává inflace 3,8 %. V létě byla odhadována na 3,75 %.

Ekonomickému růstu země pomáhá především sektor služeb, podpora veřejných investic, přímé zahraniční investice a obchodní dohoda se Spojenými státy a Kanadou. Průmyslová aktivita je stále o 2 % nižší než v únoru 2020 a je o 6,4 % nižší než historické maximum zaznamenané v září 2015. Na druhou stranu průmysl Mexika díky oživení stavebního sektoru, který meziročně vzrostl o 5,2 % překročil srpnové odhady.

Stejně dobře si vedl i těžební průmysl.

Světově proslulé nerostné zdroje v Mexiku nyní přitahují velké těžební společnosti

Těžba je v Mexiku jednou z nejdůležitějších ekonomických aktivit. Pokud jde o nerostné bohatství, země dlouhodobě patří mezi top latinskoamerické státy. V každoročním průmyslu se řadí na 27. místo ze 77 regionů v indexu osvědčených postupů těžebního průmyslu. V Latinské Americe se umístily na vyšších příčkách pouze Kolumbie a Brazílie.

Země je celosvětově na 1. místě v produkci stříbra a je lídrem v těžbě bismutu na americkém kontinentu Také se řadí mezi 10 nejvýznamnějších producentů 17 různých minerálů (např. stříbro, fluorit, olovo, zinek, baryt, zlato, měď a další).

Těžba je navíc hybnou silou nových projektů obnovitelné energie v Latinské Americe. Očekává se totiž, že u vzdálených dolů bez připojení k síti bude dominovat sluneční energie. Doly připojené k síti mohou těžit z levnějších energií díky kombinaci obnovitelných zdrojů, skladování baterií a tepelné energie.

Mexická těžební komora (Camimex) očekává, že v průběhu roku 2021 investice do těžby dosáhnou něco málo přes 5 miliard dolarů, což je o 41,5 % více než minulý rok. V roce 2020 dosáhly investice v tomto odvětví, které představuje 2,3 % místního HDP, 3,532 milionů dolarů, což je kvůli pandemii nejnižší úroveň za posledních deset let.

Mezi největší těžařské projekty současnosti patří San Nicolás společnosti Teck. Tento projekt zaměřený na vysoce ziskovou měď by navíc mohl přilákat pozornost dalších velkých těžebních společností, protože Teck se nyní snaží najít vhodného vývojového partnera.

Velmi úspěšné jsou i projekty zaměřené na těžbu a průzkum zlata a stříbra. Například společnost Pan American Silver, jeden z největších světových těžařů stříbra, podepsala tento rok smlouvu k průzkumu a rozvoji projektu Sandra-Escobar v mexickém státě Durango.

Hlavní těžební státy jsou Sonora (35,3 %), Zacatecas (24,3 %), Chihuahua (13,7 %), Durango (10,3 %) a dále Guerrero, San Luis Potosí a Oaxaca. Za klíčového hráče na poli mexické těžby lze považovat právě stát Oaxaca. Jihovýchodní stát, který je v současné době pátým největším producentem stříbra v Mexiku a malým hráčem ve zlatém prostoru, skrývá obrovský potenciál. Stěžejní těžební projekty v Oaxace jsou například stříbrný a zlatý důl San José od Fortuna Silver a doly El Águila a Alta Gracia, které jsou součástí projektu Don David společnosti Gold Resource.

V rámci obchodní spolupráce mezi severoamerickými zeměmi vzniká řada infrastrukturních projektů

Obchodní dohoda USA – Mexiko – Kanada (USMCA) je pro Mexickou ekonomiku velkou příležitostí; pro posílení obchodní výměny je však nezbytné posílit železniční, letištní, přístavní a silniční systémy země. USA na příklad oznámilo investice do regionální infrastruktury. Dále dojde k investicím ve výši 250 milionů USD v jižní části Mexika (zemědělství, ekoturistika a infrastrukturu).

Obecně téměř všechny megaprojekty jsou soustředěny na jihovýchodě. Vláda chce podporovat rozvoj v regionu ropnou rafinerií Dos Bocas ve státě Tabasco, která stojí 10 miliard USD, dále Mayský vlak, který projede pěti státy, a železniční koridor Isthmus z Tehuantepec, iniciativa v hodnotě 1 miliardy USD ve státech Veracruz a Oaxaca.

Dalším projektem je pak výstavba moderního přístavu ve městě Mazatlán, ve státě Sinaloa a výstavba čtyř průmyslových parků, přičemž dva budou postaveny v mexickém státě Coahuila a další dva ve státě Durango. Práce na tomto projektu jsou plánovány na začátek roku 2022.

Aktuálně se také jedná o dalších přístavních projektech. Jedním z nich je například terminál El Dorado nedaleko města Tapachula ve státě Chiapas. Tento projekt byl pozastaven s příchodem pandemie; aktuálně se však diskuze o tomto projektu znovu otevírá. Zatímco přístav v Mazatlánu bude nejdůležitějším pro Severní Ameriku, tak El Dorado bude branou do Střední Ameriky.

Investuje se také do hraničních přechodů: jedním z takových projektů je i přechod Otay Mesa II, který bude třetím přechodem, jež bude vybudován mezi Tijuanou a San Diegem. Na rozdíl od Otay Mesa I však bude Otay Mesa II placeným přechodem. Dokončení přechodu je plánované na rok 2024.

Investice dále budou putovat i do silniční dopravy. Ze současného portfolia 26 iniciativ je 15 z nich považováno za prioritní a bude zahrnovat výstavbu nebo modernizaci až 638 km federálních dálnic. Dalších 11 projektů odpovídá venkovským silnicím, které pokrývají přibližně 237 km.

Díky pandemii v Mexiku vzrostla digitalizace o 80 %

Pandemie Covid-19 vedla v roce 2020 k uzavření více než 1 milionu podniků. Na druhou stranu společnosti díky COVID-19 pokročily v digitální transformaci o 80 %. Jedná se oproti roku 2018 o velký posun: tehdy pouze 23 % společností zahájilo digitalizaci svých procesů a 33 % plánovalo projekty tohoto typu pro rok 2019.

IT společnosti rozšiřují své investice a přítomnost v Mexiku i celkově v Latinské Americe v důsledku rostoucí poptávky po cloudových službách, což zintenzivňuje činnost na trhu výstavby datových center a celého servisního a dodavatelského řetězce zapojeného do realizace tohoto typu projektu.

Aby uspokojily stále rostoucí poptávku, investují datová centra a telekomunikační společnosti do zařízení pro ukládání a zpracování dat a také do podmořských kabelů, které jsou klíčem ke spolehlivému propojení a přenosu obrovského objemu dat.

Již před pandemií si společnosti uvědomovaly, že technologie přináší konkurenční výhody. V důsledku pandemie se priority nových investic do technologií radikálně změnily. Nyní je na prvním místě budování důvěry u zákazníků, na druhém místě pak usnadnění práce pro zaměstnance. Před pandemií se do technologií investovalo především za účelem snížení nákladů firmy.

Nyní se u mexických firem vyskytují zejména 3 trendy digitalizace. Jedním z nich je trend personalizace a zkušenosti, kdy zákazníci dávají přednost značkám, které znají. Proto nyní společnosti investují do technologií v oblasti elektronického obchodu, služeb, marketingu a všeho, co pomáhá zlepšovat zkušenosti zákazníků. Druhým trendem je automatizace procesu získávání zdrojů a dodavatelského řetězce. Společnosti musí nejen zajistit, aby měly správný produkt nebo službu ve správný čas, ale nyní musí také zajistit, aby byly dostupné pro klienty na jiných místech, jako jsou jejich kanceláře, domy a další prostory. Třetím trendem je pokročilá správa dat.

Zpracoval tým pracovníků CzechTrade Mexiko

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Mexico City

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí