Cestovní info aktualizováno 10. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Mimořádný stav byl v Kazachstánu prodloužen

V roce 2023 nejsou pro cestování do Kazachstánu v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Mimořádný stav v Kazachstánu byl prodloužen do 11. května 2020 a předpokládají se další omezení. V zemi je evidováno k 6. květnu 4300 případů nákazy koronavirem covid-19. Tři desítky lidí nemoci podlehly.

Almaty, Kazachstán
Almaty, Kazachstán

Města Almaty a Nur-Sultan jsou v úplné karanténě, od dubna byla úplná karanténa rozšířena také na města Shymkent, Karagandy a některá další oblastní centra.

Od 30. března platí úplný zákaz vycházení kromě docházky do strategicky důležitých zaměstnání (nemocnice, banky, elektrárny). Ostatní firmy (malý byznys a ostatní odvětví) jsou zavřeny. Od 1. 5. 2020 platí některá uvolnění, byl rozšířen seznam výjimek, které můžou otevřít provozovnu při dodržení karanténních opatření. Týká se to především autoservisů a dalších nezbytných odvětví.

Všechny obchody kromě lékáren a potravin jsou zavřeny rovněž. Od 1.4.2020 je přerušeno veškeré letecké spojení Almaty a Nur-Sultanu se zahraničím. Od 1. 5. funguje ve velmi omezeném rozsahu letecké spojení mezi Almaty a Nur-Sultanem a několika málo oblastními centry. Pozastaveno je veškeré vnitrostátní železniční a autobusové spojení.

Mimořádný stav přinesl uzavření obchodních domů a kin. Zakázáno je pořádat oslavy a větší shromáždění lidí.  Kazachstán zakázal vstup všem cizím státním příslušníkům, kteří nemají v Kazachstánu trvalý pobyt. Po zrušení tohoto zákazu bude platit nově vízová povinnost pro občany EU, platnost tohoto nařízení je do 1. 11. 2020.

„Měna tenge skokově spadla o 15% vůči dolaru, kazašská centrální banka vyhlásila, že nebude na kurz reagovat prostřednictvím intervencí, proto se dá očekávat další propad měny. S tím bude spojeno zdražení veškerých produktů, jelikož země je z 90% závislá na dovozu ze zahraničí, avšak skutečnost, že příjmy ekonomiky jsou tvořeny příjmy vázanými v dolarech, výrazné poškození zde neočekáváme,“ říká Petr Jurčík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Ilustrační fotografie | Maksimilian / Shutterstock.com

Podle Petra Jurčíka zájem o Kazachstán ze strany českých firem neupadá, ZK realizuje individuální asistenční služby. Zbrojařský veletrh KADEX v květnu 2020 byl zrušen a přesunut na rok 2021. Taktéž oborové mise plánované na jaro 2020 jsou přesunuty na podzim 2020, alternativně na začátek roku 2021.

„S ohledem na skutečnost, že Kazachstán je z hlediska dodávek zboží a technologií výrazně importní zemí a byznys v Kazachstánu je realizován v dlouhodobém horizontu, doporučujeme firmám využít toto krizové období k navázání prvotních kontaktů, které následně budou využity, až se situace uklidní,“ vyzývá Petr Jurčík.

Zahraniční kancelář v Almaty je k dispozici k případným dotazům či asistenčním službám.

Další informace o situaci v Kazachtánu přináší rozhovor s Petrem Jurčíkem.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Kazachstánu

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 10. května 2023)

Situace ohledně covidu-19 je stabilní, jakákoliv opatření již byla zrušena. Cestování do Kazachstánu je bez omezení, vízová povinnost byla zrušena také.

Petr Jurčík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí