Mimořádný stav byl v Kazachstánu prodloužen

Mimořádný stav v Kazachstánu byl prodloužen do 11. května 2020 a předpokládají se další omezení. V zemi je evidováno k 6. květnu 4300 případů nákazy koronavirem covid-19. Tři desítky lidí nemoci podlehly.

Města Almaty a Nur-Sultan jsou v úplné karanténě, od dubna byla úplná karanténa rozšířena také na města Shymkent, Karagandy a některá další oblastní centra.

Almaty, Kazachstán
Almaty, Kazachstán

Od 30. března platí úplný zákaz vycházení kromě docházky do strategicky důležitých zaměstnání (nemocnice, banky, elektrárny). Ostatní firmy (malý byznys a ostatní odvětví) jsou zavřeny. Od 1. 5. 2020 platí některá uvolnění, byl rozšířen seznam výjimek, které můžou otevřít provozovnu při dodržení karanténních opatření. Týká se to především autoservisů a dalších nezbytných odvětví.

Všechny obchody kromě lékáren a potravin jsou zavřeny rovněž. Od 1.4.2020 je přerušeno veškeré letecké spojení Almaty a Nur-Sultanu se zahraničím. Od 1. 5. funguje ve velmi omezeném rozsahu letecké spojení mezi Almaty a Nur-Sultanem a několika málo oblastními centry. Pozastaveno je veškeré vnitrostátní železniční a autobusové spojení.

Mimořádný stav přinesl uzavření obchodních domů a kin. Zakázáno je pořádat oslavy a větší shromáždění lidí.  Kazachstán zakázal vstup všem cizím státním příslušníkům, kteří nemají v Kazachstánu trvalý pobyt. Po zrušení tohoto zákazu bude platit nově vízová povinnost pro občany EU, platnost tohoto nařízení je do 1. 11. 2020.

„Měna tenge skokově spadla o 15% vůči dolaru, kazašská centrální banka vyhlásila, že nebude na kurz reagovat prostřednictvím intervencí, proto se dá očekávat další propad měny. S tím bude spojeno zdražení veškerých produktů, jelikož země je z 90% závislá na dovozu ze zahraničí, avšak skutečnost, že příjmy ekonomiky jsou tvořeny příjmy vázanými v dolarech, výrazné poškození zde neočekáváme,“ říká Petr Jurčík, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Almaty.

Ilustrační fotografie | Maksimilian / Shutterstock.com

Podle Petra Jurčíka zájem o Kazachstán ze strany českých firem neupadá, ZK realizuje individuální asistenční služby. Zbrojařský veletrh KADEX v květnu 2020 byl zrušen a přesunut na rok 2021. Taktéž oborové mise plánované na jaro 2020 jsou přesunuty na podzim 2020, alternativně na začátek roku 2021.

„S ohledem na skutečnost, že Kazachstán je z hlediska dodávek zboží a technologií výrazně importní zemí a byznys v Kazachstánu je realizován v dlouhodobém horizontu, doporučujeme firmám využít toto krizové období k navázání prvotních kontaktů, které následně budou využity, až se situace uklidní,“ vyzývá Petr Jurčík.

Zahraniční kancelář v Almaty je k dispozici k případným dotazům či asistenčním službám.

Další informace o situaci v Kazachtánu přináší rozhovor s Petrem Jurčíkem.

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí