Kolumbie jde na oživení ekonomiky přes projekty v infrastruktuře a pokračuje v ochraně životního prostředí

Země zaznamenává již třetí měsíc pandemického ústupu, kterému pomohlo i oživení očkování. Plně naočkováno je tak v zemi 36 % obyvatel.

Obnovují se mezinárodní a vnitrostátní lety, klesá míra nezaměstnanosti a vláda se intenzivně věnuje projektům na oživení ekonomiky s důrazem na ochranu životního prostředí.

Ekonomické oživení země díky veřejným projektům

Kolumbijská finanční a bankovní asociace Asobancaria uvedla, že ekonomika by mohla zakončit rok 2021 s růstem 8,5 % a mírou nezaměstnaností 13 Pro srovnání, Národní statistický úřad Kolumbie (Dane), vedl 12,3% nezaměstnanost za měsíc srpen. . Také se navrací důvěra spotřebitelů, kdy Index spotřebitelské důvěry (ICC) je nejvyšší za pandemické období, v srpnu tak stoupnul na -3 %, což představuje nárůst o 5,2 procentních bodů (uvedla tak společnost Federarrollo).

Projekci růstu kolumbijské ekonomiky v minulých dnech zlepšila také agentura Standard & Poor’s, která zlepšila vyhlídky pro Kolumbii z původních 7 na 8% růst hospodářství. Podle vyjádření S&P’s země vykázala příznivější výsledky a došlo k výraznějšímu oživení v odvětví služeb. Ratingová agentura dále uvedla, že odhaduje růst ekonomiky v roce 2022 na úrovni 3 %, a to navzdory skutečnosti, že proces normalizace měnové politiky, který nedávno zahájila Kolumbijská centrální banka zvyšováním sazeb, může zpomalit spotřebu.

Veřejné projekty, které vláda realizuje v poslední době, výrazně pomáhají klesajícímu trendu nezaměstnanosti. Potenciální možnost zvýšit zaměstnanost, hlavně v departamentu Caldas, představuje projekt výstavby leteckého dopravního uzlu Aeropuerto del Café, který spadá pod ministerstvo dopravy. Letiště otevře nové příležitosti pro tento kávový region, a kromě vytváření nových pracovních příležitostí podpoří i městský rozvoj a cestovní ruch. Není to však jediné oživení v leteckém průmyslu. S příchodem mexické nízkonákladové aerolinky Volaris na kolumbijský trh se otevřelo nových 23 mezinárodních leteckých linek.

Kromě budování nových letišť v Kolumbii probíhá i rekonstrukce a modernizace těch starších. Jeden z nejdůležitějších revitalizačních projektů Ministerstva dopravy je modernizace letiště Gustavo Rojas Pinilla na kolumbijském ostrově San Andrés. Další výrazný update představuje bogotské letiště El Dorado, které letos v srpnu přešlo na nový moderní systém inteligentního osvětlení, čímž sníží svojí uhlíkovou stopu. Nutno podotknout, že uhlíková stopa letiště hlavního města je tvořená ze 60 % právě spotřebou energie, tj. především klimatizací a osvětlením.

K reaktivaci ekonomiky taky přispívá návrat pracovníků z home office do práce. Dle Národní federace obchodníků (Fenalco) již pracuje 65 % administrativních pracovníků v kancelářích, kdežto 15 % pokračuje s prací z domova. Co se týče výhledu do budoucna, tak 47 % zaměstnavatelů plánuje nabídku práce z domova jeden den v týdnu, 17 % dva a 21 % přiznalo, že by se jednalo o kontinuální způsob. Oživení ekonomiky díky návratu na pracoviště jde například vidět v sektorů restaurací, protože zaměstnanci již neobědvají z domova. Dále lze vidět oživení v sektoru společností kancelářského nábytku a také u platformách nabízejících přepravní služby, kde například v kancelářských oblastech Bogoty či v částech zaměřené na restaurace a bary vzrostla mobilita přes tyto platformy o 45 % s porovnáním s minulým rokem. Své obnovení na trhu také zaznamenaly firemní události, přičemž tento rok do země přijelo 34 tisíc cizinců z obchodních důvodů. I z hlediska kontaktování kolumbijských firem je návrat pracovníků do kanceláří dobrou zprávou. Práce z domu, především klíčových manažerů místních společností, komunikaci v otázkách spolupráce s českými exportéry částečně komplikovala.

Během tohoto měsíce se kolumbijské Ministerstvo dopravy začalo intenzivněji věnovat i říční infrastruktuře a zahájí tak dlouho odkládaný projekt splavnosti řeky Magdalena vyvinutý jako partnerství veřejného a soukromého sektoru. Investice bude pokrývat 686 km mezi městy Barrancabermeja v departmentu Santander a Bocas de Ceniza v Barranquille, a to včetně bagrování koryta, výstavby kanálů a dalších stavebních prací včetně obnovy a ochrany pobřeží. Z této iniciativy bude mít prospěch 69 kolumbijských obcí.

Za měsíc září Kolumbie zaznamenala odchod cizího kapitálu, a to konkrétně 146 milionů USD. Nicméně, dle Instituce mezinárodních financí (IIF) je roční bilance k měsíci září kladná, konkrétně do země přišlo 1 881 milionů USD.

„Zelenější“ post-pandemický rozvoj Kolumbie

Začátkem října prezentovala kolumbijská vláda Národní plán použití vodíku s potenciálem využití tohoto prvku při rafinačních procesech, přepravě plynu a zemědělskou produkci. Kolumbie taky dlouhodobě usiluje o využití svého větrného a slunečního energického potenciálu a chce se tak stát lídrem v oblastí obnovitelných zdrojů.

Ve vztahu ke změně klimatu, místní vláda v čelem s ministry životního prostředí, dopravy, bydlení a energetiky vytvořila národní klimatickou strategii. Tato agenda má v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu omezit znečistění životního prostředí v zemi, s hlavním ambiciózním cílem dosáhnout uhlíkovou neutralitu do roku 2050.

Tento dokument jde ruku v ruce s dalším ze záměrů země, který má za cíl dosáhnout až 10 % domácích podniků, které úspěšně provádějí opatření k boji proti změně klimatu. V současné době stát identifikoval 2 581 „zelených podniků“, což jsou ty, které nabízejí zboží nebo služby s pozitivním dopadem na životní prostředí. Podle ministerstva životního prostředí tento průmysl vytvořil 30 661 pracovních míst. Další z cílů kolumbijské vlády je snížení emisí skleníkových plynů o 51 %.

S cílem získat prostředky pro financování ekologických vládních programů v dlouhodobém horizontu, kolumbijské ministerstvo financí na konci září vydalo „zelené“ vládní dluhopisy v hodnotě v přepočtu přibližně 4,3 miliardy korun (750 miliard pesos) splatných v roce 2031. Tím se Kolumbie stala druhou latinskoamerickou zemí, která vydala vládní zelené dluhopisy; a první, která tak učinila v národní měně.

Cestování do Kolumbie

Necelý rok po post-pandemickém oživení, už Kolumbie obnovila 60 % pravidelných mezinárodních leteckých spojů, které měla před vypuknutím epidemie koronaviru. Země se stále více propojuje se světem taky díky otevírání nových leteckých tras. Pro české občany, a hlavně pro zástupce českých firem je znovuzavedení letů do Kolumbie z Evropy pozitivní zpráva. Do Kolumbie opět připlouvají i velké výletní lodě. Navíc, v současnosti je mnohem jednodušší návrat zpět do České republiky jak z dopravního, tak i z epidemiologického hlediska.

Pro vstup cizinců na území Kolumbie stát nevyžaduje negativní PCR test. Platí nadále povinnost před odjezdem do Kolumbie vyplnit formulář Check-Mig. V případě letecké přepravy, je možné formulář vyplnit ve lhůtě od 48 hodin před odletem do jedné hodiny před odletem. Více informací naleznete na stránkách Migračního úřadu Kolumbie. Vnitrostátní letecká doprava funguje bez omezení.

Z pohledu České republiky, Kolumbie patří k zemím s velmi vysokým rizikem nákazy (tj. tmavě červená barva). Pro návrat Čechů z Kolumbie v případě veřejné dopravy (zejm. letadlem, vlakem a autobusem) je vyžadován negativní test před vstupem na palubu letadla, a to buď PCR (ne starší než 72 hodin) nebo antigen (ne starší než 48 hodin). Po vstupu na území ČR se nejdříve 5. den, nejpozději však den 14 podrobit PCR testu, do té doby je nutné setrvat v samoizolaci. Podmínky pro osoby cestující individuální přepravou jsou pak zveřejněné na stránkách www.mzv.cr. Výjimka například platí pro očkované osoby s platným očkovacím certifikátem či osoby s prodělaným onemocněním covidu-19. Detailní podmínky k výjimkám jsou vystaveny na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR. Pro všechny osoby bez výjimek platí povinnost vyplnění příjezdového formuláře před vstupem do ČR, který je k nalezení na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou uvedeny také další podrobnější informace pro vstup do ČR.

Cestování pro Kolumbijce do České republiky a ostatních zemí EU v současnosti komplikuje nemožnost ověření místního digitálního certifikátu o ukončeném očkování (nebo prodělané nemoci) mimo území státu. Nicméně, podle neoficiálních informací na řešení kolumbijská vláda intenzivně pracuje a problém by měl být brzy odstraněn. Tento krok umožní jednodušší cestování kolumbijských obchodních partnerů do ČŘ.

Aktuální vývoj nákazy v zemi

Průměrný denní počet úmrtí způsobených covidem-19 mírně roste, ale počet aktivních případů v Kolumbii nadále klesá. Na neděli 17. října bylo evidováno 35 úmrtí. Ke stejnému datu bylo evidováno 1 299 nových případů. Od začátku pandemie bylo v zemi potvrzených 4 981 532, ale z toho je již dle statistik 4 825 265 vyléčených osob. Celkově k 17. 10. 2021 v zemi zemřelo 126 865 obyvatel na koronavirus. Aktivních případů je nyní v zemi 13 066, což je týdenní úbytek o 1 497.

Co se týká očkování, v Kolumbii od 28. srpna se mohou očkovat všechny osoby starší 12 let. K dnešnímu dni bylo aplikováno přibližně 44,3 milionů dávek. Ukončené očkování má má bezmála 40 % populace. Typy vakcín užívané v Kolumbii jsou Pfizer, AstraZeneca, Sinovac, Janssen a Moderna. Od 1. října se začala aplikovat i dodatečná posilující dávka starším 70 let nejdříve po 6 měsících od ukončení očkovacího schématu. Prioritně by se měla podávat dodatečná dávka také lidem s problémy s imunitou (zejména těm po transplantaci či chemoterapii). Od 1. září si očkované osoby mohou stáhnout digitální certifikát ve španělském či anglickém jazyce.

V zemi je potvrzena přítomnost mutace delta, avšak převažuje mutace mí, rozšířená zejména v Jižní Americe. Proto, na veřejnosti (venku i vevnitř) zůstává povinné nosit roušku. Vzhledem k tomu, že pandemie je již tři měsíce na ústupu, a to i přes to, že se stupeň mobility navrací na před pandemickou úroveň, navrhla Národní asociace finančních institucí zrušení povinnosti nošení roušek na otevřených prostorech. Nadále také platí určitá kapacitní omezení, povinnost dodržovat základní hygienická opatření jako mytí rukou, udržování fyzické vzdálenosti či omezení sociálních kontaktů.

Pavel Eichner a Jan Komárek, zahraniční kancelář CzechTrade Bogota

Zpět na začátek

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí