Spojené arabské emiráty musely v boji s pandemií přitvrdit

V souvislosti s růstem počtu nakažených a zvyšujícímu se počtu porušování existujících pravidel přistoupily emiráty Dubai a Abu Dhabi ke zpřísnění opatření v boji proti šíření nákazy koronaviru.

Panorama města Dubaj, Spojené arabské emiráty

Po dočasném uvolnění, které zažila blízkovýchodní země loni v létě, musejí především dva nejlidnatější emiráty zakročit proti nové vlně šíření nákazy.

Při příletu do Dubaje musejí všichni Češi přímo na letišti na PCR test

V emirátu došlo k uzavření všech hospod a barů. V nákupních centrech byl omezen počet návštěvníků na 70 % kapacity. Obdobně je tomu tak i u obsazenosti hotelů a od února tomu musí odpovídat nové rezervace. Návštěvnost diváků na akcích v uzavřených prostorách k sezení, jako například kina, byla zredukována na 50 %.

Sophie James / Shutterstock.com

Soukromých oslav a dalších akcí se smí nově účastnit pouze deset osob jen v prvním příbuzenském stupni. Toto se týká i svateb, bez ohledu, zda jsou akce konány v hotelech nebo doma. Restaurace jsou povinny omezit svou kapacitu. Nově smí u stolu sedět max. 7 osob, v kavárnách pak byl tento limit stanoven na 4 osoby.

Pokud jde o fitness centra a posilovny, nově jsou povinny zajistit dodržování minimálně 3 metrů. V emirátu byla zrušena veškerá udělená povolení pro organizování koncertů a podobných akcí. Při kontrolách bylo zjištěno na 200 provinění proti existujícím nařízením, v posledních týdnech pak bylo uzavřeno na 20 podniků. Omezení se týká také poskytování zdravotní péče. Zdravotnická zařízení byla vyzvána, aby neposkytovala odkladnou péči a držela kapacity pro urgentní příjem po měsíc únor.

Aktuálně je možné do emirátu Dubaj vstoupit po předložení negativního PCR testu v anglickém nebo arabském znění, ne starším 72 hodin před započetím cesty. Při příletu z některých destinací (včetně ČR) je povinnost podrobit se testu na letišti v Dubaji a na výsledek vyčkat na ubytování.

Abu Dhabi nařizuje po příletu automaticky 10 dní karantény

Od 7.2. dochází k omezení návštěvnosti, a to u obchodních center na 40 % jejich kapacity. U fitness center a posiloven je pak stanoven limit na 50 %, stejně tak i u soukromých pláží a bazénu. Veřejné pláže, restaurace, kavárny a hotely pak mohou fungovat do kapacity maximálně 60 %. MHD bus byla limitována na 75 % obsazenost.

Vnitřek letadla Airbus A380, první třída
Dmitry Birin / Shutterstock.com

V emirátu došlo k uzavření všech kin. Veškeré svatby se mohou konat pouze za účasti deseti osob, pohřbů a smutečních shromáždění se pak smí zúčastnit maximálně 20 osob. Dochází také k omezení obsazenosti pracovníků na pracovišti ve státních a polostátních organizacích na 30 %.

Při přicestování do Abu Dhabi přímo letecky je nutné podstoupit karanténu v trvání 10 dní. Při pobytu v jiném emirátu se tato doba do karantény započte. Před vstupem do emirátu Abu Dhbai z emirátu Dubai pozemní cestou je nutné předložit negativní test.

Dalšího ekonomického života se prozatím zpřísňující opatření nedotýkají. Stále je v SAE povinno zakrytí nosu a úst po celou dobu, kdy se člověk pohybuje mimo vlastní ubytování.

Michal Nedělka, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Dubaj

Zpět na začátek

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Dubaj
• Oblasti podnikání: Investice | Obchod
• Teritorium: Spojené arabské emiráty