Epidemie koronaviru v Polsku neustupuje, počet nakažených roste.

Poslední dny nejsou z hlediska statistik koronavirové epidemie v Polsku příliš příznivé. V pondělí 10. srpna bylo potvrzeno 619 nově nakažených osob, celkový počet nakažených byl tedy 52 410. Koronaviru podlehlo 1 809 lidí. Pozitivní zprávou však je to, že se z nemoci uzdravilo 36 877 osob.

Nejvíce nakažených je ve Slezském vojvodství, kde se nakazilo celkem 17 943 osob. Polská vláda pečlivě monitoruje současnou situaci a připravuje strategii na případnou druhou vlnu. V případě rostoucího počtu nakažených nevylučuje zavést přísnější opatření, jako zavedení povinné dvoutýdenní karantény pro rekreanty, kteří se vracejí z jižní Evropy, zejména ze Španělska. Nicméně pokud jde o české občany, platí v tuto chvíli, že se mohou pohybovat při cestě do a z Polska bez omezení.

8. srpna 2020 Ministerstvo zdravotnictví PR spustilo nový projet detailního monitorování epidemiologické situace v jednotlivých okresech (powiatach) v Polsku. Okresy jsou rozdělený na strefy zelené, žluté a červené. Pro jednotlivé strefy je zaveden odlišný rozsah bezpečnostních opatření. Obecná opatření typu, roušky uvnitř budov, obchodů a veřejné dopravy plus 1,5m odstup platí v celém Polsku. Organizace veletrhů, kongresů, sportovních události, staveb a rodinných události je odvislá od počtů nakažených v daném teritoriu. Aktuálně je v Polsku 19 okresů ve zvláštním bezpečnostním režimu. Mapa bude aktualizovaná dvakrát týdně. Mapa a aktuální informace jsou k dispozici na webu polské vlády.

Volby navzdory viru

I přes rozsáhlé přísné hygienické opatření proběhly 12. července prezidentské volby. Do druhého kola se dostali dva kandidáti: Rafał Trzaskowski a Andrzej Duda. Prezidentem se podruhé s těsným výsledkem stal Andrzej Duda.

Podle jarní prognózy Evropské komise ale i názoru ředitele odboru ekonomických analýz Polské národní banky Piotra Szpunara utrpí Polsko v souvislosti s COVID-19 nejmenší propad hospodářství v celé Evropě. Jedním z důvodů je poměrně stabilní hospodářská situace, která v Polsku byla v době před vypuknutím pandemie. Podstatná byla nízká nezaměstnanost, dlouhodobě rostoucí HDP či relativně nevelké zadlužení ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Dalším argumentem podporující tuto hypotézu je struktura hospodářství, které není příliš založeno na automobilovém průmyslu či turismu, jenž byly krizí zasaženy nejvíce.

Na štít proti krizi jde desetina HDP

Ke zmírnění ekonomických škod způsobených koronavirovou krizí spustila (stejně jako jiné evropské země) „protikrizový štít“. Polská vláda uvolnila přibližně 10 % HDP na pomoc podnikatelům a podporu ekonomiky. Záchranný „protikrizový štít“ se skládal z pěti pilířů – bezpečnosti zaměstnanců, finanční podpory firmám, ochrany zdraví, posílení finančního systému a programu veřejných investic. Celková hodnota státní pomoci činila 212 miliard PLN.

Dodatečnou pomoc firmám nabízí také Polský fond rozvoje. Jedná se o tzv. Finanční štít v hodnotě 100 miliard PLN (cca 4,5 % HDP).

Pozitivní je, že se příliš nezvyšuje míra nezaměstnanosti. Situace se však může zhoršit v druhé polovině roku 2020. Podle vládních prohlášení a oficiálních údajů polského statistického úřadu vyplývá, že se Polsku podařilo prostřednictvím vládních opatření zachránit tisíce pracovních míst a zabránit tak masové nezaměstnanosti, která se pohybuje za poslední měsíce okolo 5%. Do konce roku se očekává nezaměstnanost přibližně 8 %.

Protikrizové balíčky, které byly zavedeny, tak určitě firmám pomohly, nicméně nutno podotknout, že teprve z dlouhodobého pohledu se ukáže, nakolik byly tyto balíčky účinné.

Hodně tratí dopravci

Koronavirová krize měla samozřejmě negativní dopad na většinu společností. Velké finanční ztráty utrpěli nejen společnosti působící v oblasti kultury, ubytování, ale také polští přepravci. Např. společnost PKP Cargo přepravila v první polovině roku o 21,3 % méně než ve stejném období loňského roku. Obdobně i společnost Grupa Azoty, která působí v segmentu plastů, zaznamenala v druhém čtvrtletí tohoto roku o 43 % nižší výnosy než v roce 2019. Pochopitelně firmy, které aktivně využívají e-commerce nástroje, pocítili nárůst prodeje. Například Vistula Retail Group tvrdí, že tržby z internetového prodeje za 1. kvartál 2019 činily 15,5 procenta celkového objemu, ovšem letos to bylo plných 24 procent.

Obecně polské firmy se snaží se situaci čelit změnou obchodní strategie a mění své portfolia produktů či exportní destinace. Polská vláda mimo podpory prostřednictvím „protikrizového a finančního štítu“ se snaží apelovat na občany, aby podpořili domácí ekonomiku a nakupovali polské produkty.

Zvláštní pomoc v období prázdnin je adresovaná polské turistické branži. Vláda schválila tzv. Bon Turystyczny (turistický voucher). Poukaz má hodnotu 500 PLN (3000 CZK) a může ho využit rodina na prázdniny pro děti. Nárok na podporu má každé dítě, které již využívá stávající státní podpory programu 500+ .

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Polsko

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Polsko