Srbsko kvůli koronaviru vyhlásilo výjimečný stav, vláda chystá balík na podporu ekonomiky

V Srbsku byl 6. května zrušen výjimečný stav, který trval od 15. března. Zákaz vycházení ve večerních hodinách byl zrušen a pohyb osob (včetně seniorů starších 65 let) v rámci země tak byl uvolněn. V Srbsku je nicméně stále vyhlášena epidemie a platí zdravotní opatření k ochraně obyvatelstva. Zaměstnanci, kterým to náplň práce umožňuje, jsou prozatím stále ponecháni v režimu home office. K 7. květnu bylo v zemi registrováno 9791 pozitivních případů a 203 potvrzených obětí nákazy virem covid-19.

Nenad Nedomacki / Shutterstock.com

Jako posílení kapacity místního zdravotnického systému rozhodla vláda o zřízení podpůrné nemocnice v areálu bělehradského výstaviště (Sajam) s kapacitou tří tisíc lůžek. Restaurační zařízení a kavárny obnovily svůj provoz oproti původním plánům již 4. května. 22. dubna byly po třech týdnech opět otevřeny venkovní tržnice, na kterých jsou ve stáncích v prodeji především domácí zemědělské komodity, masné a mléčné produkty.

Mezinárodní lety pozastaveny, platí zákaz vycházení

Provoz na mezinárodních letištích v zemi má být obnoven 18. května s důrazem na přísné dodržování hygienických opatření. Dle vyjádření ministra financí Srbska, bude míra provozu společnosti Air Serbia, která mj. obsluhuje i přímou linku do Prahy, záviset na opatřeních v jednotlivých státech, kam společnost létá. Zároveň nevyloučil finanční pomoc ze strany pro zmíněnou leteckou společnost, ve které je menšinovým podílníkem i společnost Etihad Airways ze Spojených Arbaských Emirátů. Všichni občané Srbska a cizinci s povolením k pobytu, kteří do Srbska vstoupili po datu 14. 3., musí povinně do karantény na 28 dní, a to i v období po 6. 5., kdy byl ukončen výjimečný stav. Dle vyjádření ministra zahraničí a členů srbského krizového štábu bude režim na pozemních hranicích záviset na vývoji epidemie po zahájení provozu mezinárodních letišť a především na dohodě se sousedními státy, které mají pro přechod pozemní hranice nastavena jiná pravidla.

Od 23. 4. platí výjimka pro přechod vzájemné hranice pro občany Maďarska a Srbska, kteří do druhé země cestují za účelem obdělávání půdy nebo za prací. V takových případech je přechod hranice možný na hraničních přechodech Horgoš (Röszke), Kelebija (Tompa) a Bački Breg (Hercegszanto).

Meziměstská hromadná doprava byla opět zprovozněna 4. května a linky MHD v metropoli Bělehradě a ostatních městech mají být v několika fázích obnoveny 8. května. Využití MHD bude v první fázi umožněno pouze lidem s ochrannými pomůckami, kteří cestující do zaměstnání. Od 8. 5. se v zemi mají otevírat i nákupní centra.

Vládní podpora srbské ekonomiky

Vláda Srbska ohlásila balík ekonomických podpůrných opatření v hodnotě 5,1 mld. EUR, což odpovídá cca 11% srbského HDP. Opatření mají pomoci zachovat přes 900 000 pracovních míst a pomoci především malým a středním podnikům a řemeslníkům ve výrobě. Opatření obsahují např. odklad termínu platby daně z příjmu za druhé čtvrtletí, garance na bankovní půjčky ve výši 2,2 miliardy EUR, či jednorázovou finanční injekci 100 EUR pro každého dospělého občana Srbska.

V případě posledně jmenovaného opatření bylo později upřesněno, že příspěvek bude v každém případě vyplacen důchodcům a ve zbylých případech až poté, co se o něj dospělý občan přihlásí osobně, nebo telefonicky.

Další z opatření, které místní vláda přijala, spočívá ve výplatě minimální mzdy po dobu 3 měsíců na každé pracovní místo v podnicích, které se přihlásí do vládního podpůrného programu a zavážou se, že nepropustí více než 10 % pracovníků. Tato minimální mzda bude vyplácena počínaje 7. květnem a týká se více než jednoho milionů zaměstnanců ve více než 232 tisících firmách. Vláda zároveň rozhodla, že od 1. 4. 2020 navýší platy všem pracovníkům ve zdravotnictví o 10 %.

Vláda Srbska také přijala rozhodnutí o odkladu termínů pro odevzdání přiznání z daně z příjmu právnických i fyzických osob z původního termínu 29. 6. 2020 na 90 dní ode dne ukončení výjimečného stavu.

Dne 28. 4. byly vyplaceny první částky z finanční pomoci Ministerstva zemědělství Srbska. Peníze byly určeny nejohroženějším skupinám v místní zemědělské prvovýrobě, jako jsou zelináři, včelaři a maloproducenti mléka.

I přes průběh současné koronavirové epidemie potvrdila Agentura Fitch Ratings Srbsku ratingové hodnocení úrovně BB+ se stabilním výhledem na další zlepšení. Dle vyjádření agentury se do jejího hodnocení promítlo především dlouhodobé snižování veřejného dluhu, růst devizových rezerv, nízké ceny energií i fakt, že srbská ekonomika je na rozdíl od jiných zemí bývalé Jugoslávie poměrně málo závislá na turizmu.

Ředitel Národní asociace turistických kanceláří Srbska Aleksandar Seničić nicméně i tak očekává, že ztráty v sektoru cestovního ruchu budou letos v Srbsku činit až 1 miliardu EUR.

Evropská komise dne 28. 4. přijala rozhodnutí, kterým byl zrušen zákaz vývozu zdravotnického materiálu z členských států do zemí západního Balkánu.

Země se aktuálně připravuje na uspořádání parlamentních voleb, které se podle vyjádření prezidenta Srbska mají konat 21. června 2020.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Bělehrad

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem