Srbsko otevírá hranice, na cestu test mít nemusíte

Srbsko a ČR mají od července plně liberalizovaný režim vstupu občanů na území druhého státu bez potřeby prokazování zdravotního stavu. Pravidelná linka společnosti Air Serbia na trase Bělehrad – Praha se do plného provozu vrátila od 1. července.

Nenad Nedomacki / Shutterstock.com

V Srbsku po konání parlamentních voleb dne 21. června opětovně roste počet nakažených koronavirem. V současné době je nařízeno používat ochranné roušky ve všech uzavřených prostorech. V opačném případě hrozí pokuta na místě ve výši 5000 RSD. Od 8. 7. je zakázáno shromažďování více než pěti osob v uzavřeném i na otevřeném prostoru. Na víkend 10.–12. 7. byl opětovně vyhlášen zákaz vycházení. V hlavním městě Bělehradu je naplněna kapacita nemocnic pro pacienty s covidem-19.

Z hlediska ekonomických následků krize v Srbsku nejvíce zasáhla malé firmy do 10 zaměstnanců. Nejvíce zasaženy jsou kvůli omezením počtu lidí na jednom místě sektory cestovního ruchu a pohostinství. Z výrobních odvětví pak firmy dodávající do automobilového a textilního průmyslu.

Na druhé straně výzkum ukázal, že v Srbsku je na vzestupu prodej zboží přes internet. E-commerce během prvních třech měsíců letošního roku vykázal 3,98 milionu finančních transakcí, což představuje nárůst o 48 % oproti stejnému období v roce 2019. Tomuto růstu výrazně pomohly změny v regulačních předpisech a postupné zlepšování infrastruktury e-commerce v Srbsku. Nejčastějšími artikly jsou oblečení, obuv, knihy, malé domácí spotřebiče, šperky a kosmetické přípravky. V Srbsku však stále platí, že většina místního obyvatelstva není zvyklá kupovat přes internet zboží, které si předtím nemohla prohlédnout na vlastní oči.

Zpracoval kolektiv pracovníků CzechTrade Bělehrad

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Teritorium: Srbsko