Thajsko bylo druhou zemí, kde se virus objevil. V květnu vláda uvolňuje omezení

Premiérový případ nakažení novým koronavirem SARS-CoV-2 byl v Thajsku zaznamenán 8. ledna 2020 (první mimo Čínu). Žena přiletěla do Bangkoku z Wu-chanu. Až do první poloviny března se počet nakažených zvyšoval denně v řádu jednotek a zdálo se, že nemoc covid-19 Thajsko nijak významně nezasáhne. Situace se dramaticky změnila v polovině března, kdy se denní nárůst nově infikovaných osob začal zvyšovat. Tempo růstu se už ale podařilo stabilizovat – od počátku dubna se počet nově nakažených postupně snižoval a během května přibylo jen 80 pacientů, přičemž dva zemřeli.

Podle oficiálních vládních statistik měla země k 24. květnu 3040 nakažených (pouze o 12 více než před týdnem) a 56 mrtvých. Za minulý týden nepřibyla žádná oběť. Přes 2800 pacientů se z nemoci uzdravilo. V obavě před další vlnou nákazy však thajská vláda zachovává řadu přísných hygienických a bezpečnostních opatření, která uvolňuje jen pozvolna.

V reakci na rapidní nárůst infikovaných osob thajská vláda nejprve uzavřela 17. března všechny školy, univerzity, sportovní zařízení, hospody, bary a zábavní centra v Bangkoku a přilehlých provinciích a následně 22. března všechna ostatní veřejná zařízení včetně obchodů s výjimkou prodejen potravin, základních hygienických potřeb a lékáren.

Ve čtvrtek 26. března vyhlásila thajská vláda stav ohrožení s platností nyní do 31. května 2020 a předala rozsáhlé pravomoci do rukou ministerského předsedy Prajut Čan-o-čá.

Dne 3. dubna byl vyhlášen zákaz vycházení od 22. hodiny do 4. hodiny ráno. Od 17. května se počátek zákazu vycházení posunul na 23. hodinu. Porušení nařízení souvisejícími s šířením viru se trestá pokutou 40 tisíc bátů a dvěma roky vězení. Zároveň guvernéři Bangkoku, přilehlých provincií a Chiang Mai vyzvali obyvatele, aby pokud možno zůstali doma a vyhýbali se sociálním kontaktům.

Vládní omezení sice nebyla uplatněna ve výrobní sféře, která je pro thajskou proexportně orientovanou ekonomiku klíčová, avšak řada podniků, jako například v automobilovém průmyslu, zastavila v březnu výrobu a kvůli propadu domácí i zahraniční poptávky uvažuje o prodloužení uzavření nebo zkrácení pracovní doby.

Počátkem dubna byl uzavřen thajský vzdušný prostor pro přílety všech komerčních letů do země a tento zákaz byl prodloužen do 30. června. Od 1. května byly za přísných hygienických podmínek obnoveny vnitrostátní komerční lety.

Aby omezila sociální kontakty, vláda zrušila svátky thajského nového roku, které se slaví 13. – 15. 4., a od 10. dubna zakázala na 10 dní prodej veškerých alkoholických nápojů.  Tento zákaz následně prodloužila do 30. dubna. Od 3. května byla plošná prohibice zrušena, alkohol se však prodává pouze v obchodech ke konzumaci doma, v restauracích a na veřejnosti je jeho podávání nadále zakázáno. Některé venkovské provincie však úplný zákaz prodeje alkoholu prodloužily do konce května.

Pokud zůstane šíření covid-19 alespoň na současné úrovni a nebude se významně zvyšovat, lze očekávat postupné uvolňování restriktivních omezení, která mají hluboký dopad na thajskou ekonomiku. Od 3. května jsou otevřeny za přísných hygienických podmínek některé obchody, restaurace, zdravotnické kliniky, kadeřnictví, parky a golfová hřiště. 17. května se otevřela velká nákupní centra, obchodní domy a některé další provozovny, opět za přísných hygienických podmínek, nadále však platí zákaz organizování sportovních a společenských akcí. Další uvolnění se očekává 31. května, pokud zůstane epidemie pod kontrolou.

Thajci všeobecně dbají velmi na hygienu, většina nosí roušky, ve všech veřejných budovách je u vstupu kontrolována teplota a všude jsou rozmístěny dezinfekční gely.

Zákaz vstupu cizincům

Mezi prvními opatřeními po vyhlášení stavu ohrožení je zákaz vstupu všem cizincům do Thajska, s výjimkou diplomatů a držitelů pracovního povolení. Ti se však musí prokázat zdravotním certifikátem, že nejsou nakaženi koronavirem,  musí mít uzavřené zdravotní pojištění minimálně na 100 tisíc dolarů a po příjezdu do Thajska musí strávit čtrnáct dní v povinné karanténě. Mezi rizikové země byly zařazeny prakticky všechny státy světa. 15. května vláda rozhodla o vynětí Číny a Jižní Koreje z tohoto seznamu, s ohledem na uzavřený vzdušný prostor však nelze očekávat příliv turistů z těchto zemí.

Dále je omezen pohyb obyvatel mezi jednotlivými provinciemi, některé provincie se zcela uzavřely, jako například známá turistická destinace na ostrově Phuket, jehož guvernér nejprve vyhlásil zákaz vstupu a opouštění provincie s výjimkou nejnutnějšího zásobování a teprve počátkem května umožnil návrat domů některým obyvatelům jiných provincií, kteří zůstali na ostrově uvězněni poté, co přišli o práci. Letiště na Phuketu zůstává nadále uzavřené.

Loni přijelo 40 milionů turistů, po pandemii je pusto

Thajsko jako otevřená proexportní ekonomika s významným odvětvím turistického ruchu je pandemií značně postiženo.

Podle předběžných odhadů Asociace thajských bank mohou škody způsobené šířením koronaviru dosáhnout rekordních 1300 miliard bátů (cca 1 bilión korun), což představuje 7.7% thajského HDP.

Jednalo by se o podobný propad jako po finanční krizi v roce 1997. Pokud se situaci nepodaří dostat pod kontrolu od konce druhého čtvrtletí, mohou být ztráty ještě vyšší.

Aleksandar Todorovic / Shutterstock.com

Velmi silně je zasažen turistický ruch, jehož podíl na HDP se během posledních čtyř let zvýšil ze 14 na 18 procent. V loňském roce navštívilo Thajsko téměř 40 milionů turistů, oproti 28 milionům v roce 2014. Přitom významně narostl podíl čínských turistů, který v loňském roce dosáhl s 10,5 milióny návštěvníků více než 27 procent. V únoru klesl počet zahraničních turistů oproti loňskému roku o 44 procent a počet čínských turistů dokonce o 85 procent.

Thajská rada pro turistický ruch odhaduje, že pokud se nepodaří nákazu brzy zastavit, ztráty z propadu turistického ruchu, který je již dnes zadlužen u komerčních bank nejméně 20 miliardami amerických dolarů, mohou dosáhnout 44 miliard.

Opatření spojená s bojem proti pandemii dopadnou rovněž na průmysl, včetně exportně orientovaného automobilového a elektrotechnického průmyslu. Mezi nejvíce zasažená odvětví patří automobilový průmysl. Výroba aut poklesla od ledna do dubna 2020 ve srovnání s loňským rokem o 29.4%, a v březnu a dubnu až o 83 procent oproti srovnatelnému období 2019. Domácí prodeje aut poklesly za leden-duben 2020 o 36.7% oproti loňskému roku a v dubnu o 85.4%. Federace thajského průmyslu očekává, že výroba aut může v letošním roce spadnout až o polovinu (z loňských dvou milionů vozidel).

Veletrhy, výstavy a další veřejné akce jsou zatím odkládány do druhé poloviny roku, většinou od září dále.

V prvním čtvrtletí 2020 poklesl HDP Thajska o 1.8%, nejvíce od rozsáhlých záplav v roce 2011. Mezinárodní finanční instituce, jako např. Asijská rozvojová banka, i přední thajské banky odhadují pokles thajské ekonomiky v letošním roce asi o 5%, pokud se však nepodaří obnovit chod ekonomiky co nejdříve, může být propad ještě vyšší.

Thajská vláda podpoří ekonomiku 1,9 biliónu bátů

Pro vládní podporu firmám, jejichž hospodaření je negativně ovlivněno pandemií koronaviru, má Thajsko poměrně dobrou výchozí pozici. Veřejné finance jsou v relativně dobrém stavu, podíl veřejného dluhu na HDP činil necelých 42 procent ke konci roku 2018 a mezinárodní ratingová agentura Fitch právě potvrdila Thajská úvěrový rating BBB+, který indikuje zdravé vnější a veřejné finance, které mohou sloužit jako polštář proti ekonomickým a finančním šokům.

Nicméně vysoká míra zadlužení domácností (80 procent thajského HDP) spojená s potenciálním růstem nezaměstnanosti (dosud kolem jednoho procenta) při praktické neexistenci záchytné sociální sítě a rovněž zadlužení zejména malých a středních firem představují vysoká rizika.

Agentura S&P Global Ratings již revidovala výhled pro Thajsko z pozitivního na stabilní. Thajská vláda spolu s centrální bankou a bankovními domy připravila balíčky na podporu zadlužených firem i domácností a rovněž pro ty, kteří v důsledku pandemie přijdou o pravidelný příjem.

Na podporu nejvíce zasažených domácností a firem přijala thajská vláda podpůrné programy v celkové hodnotě 1,9 biliónu bátů (60 miliard amerických dolarů), což představuje 15 procent hrubého domácího produktu.

Za účelem podpory ekonomiky zasažené pandemií covid-19 centrální banka Bank of Thailand snížila základní úrokovou sazbu nejprve o 25 bazických bodů na jedno procento (už 5. února), po vypuknutí pandemie o dalších 25 bazických bodů (20. března) a nejnověji opět o 25 bazických bodů (20. května) na rekordních 0,5 procenta.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Bangkoku je stále schopna poskytovat komplexní služby související s analýzou trhu a přípravou strategie vstupu na thajský trh. V současné době se však musí omezit na výzkum od stolu a osobní schůzky odkládá na období, až pomine nebezpečí nákazy.

S některými thajskými firmami a organizacemi se nám daří výjimečně navázat a udržovat kontakt online.

Aktuální informace o koronaviru v Thajsku je možné získat na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Thajského království a Agentury pro podporu turismu.

Jan Lembas, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Bangkok

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Doporučujeme

Další zprávy
z Asie a Austrálie

Pravidelné novinky e-mailem