Opatření na boj proti pandemii tvrdě dopadají na thajskou ekonomiku

Premiérový případ nakažení novým koronavirem SARS-CoV-2 byl v Thajsku zaznamenán 8. ledna 2020 (první mimo Čínu). Žena přiletěla do Bangkoku z Wu-chanu. Až do první poloviny března se počet nakažených zvyšoval denně v řádu jednotek a zdálo se, že nemoc covid-19 Thajsko nijak významně nezasáhne. Situace se dramaticky změnila v polovině března, kdy se denní nárůst nově infikovaných osob začal zvyšovat.

Tempo růstu se už ale podařilo stabilizovat – od počátku dubna se počet nově nakažených postupně snižoval a za poslední měsíc nebyl zaznamenán jediný případ lokálního přenosu nákazy.

Podle oficiálních vládních statistik měla země k 28. červnu 3162 nakažených a 58 mrtvých. Přes 3000 pacientů se z nemoci uzdravilo. Za posledních 34 dní nebyla registrována žádná místní nákaza, všichni infikovaní covid-19 byli Thajci navrátivší se ze zahraničí. V obavě před další vlnou nákazy však thajská vláda zachovává řadu přísných hygienických a bezpečnostních opatření, která uvolňuje jen pozvolna.

V reakci na rapidní nárůst infikovaných osob thajská vláda nejprve uzavřela 17. března všechny školy, univerzity, sportovní zařízení, hospody, bary a zábavní centra v Bangkoku a přilehlých provinciích a následně 22. března všechna ostatní veřejná zařízení včetně obchodů s výjimkou prodejen potravin, základních hygienických potřeb a lékáren.

Ve čtvrtek 26. března vyhlásila thajská vláda stav ohrožení a předala rozsáhlé pravomoci do rukou ministerského předsedy Prajut Čan-o-čá.

Dne 3. dubna byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, který byl zrušen v polovině června. Porušení nařízení související s šířením viru se trestá pokutou 40 tisíc bátů a dvěma roky vězení. Zároveň guvernéři Bangkoku, přilehlých provincií a Čiang Mai vyzvali obyvatele, aby pokud možno zůstali doma a vyhýbali se sociálním kontaktům.

Vládní omezení sice nebyla uplatněna ve výrobní sféře, která je pro thajskou proexportně orientovanou ekonomiku klíčová, avšak řada podniků, například v automobilovém průmyslu, zastavila v březnu výrobu a kvůli propadu domácí i zahraniční poptávky uvažuje o prodloužení uzavření nebo zkrácení pracovní doby.

Počátkem dubna byl uzavřen thajský vzdušný prostor pro přílety všech komerčních letů do země a tento zákaz byl prodloužen do 30. června. Od 1. května byly za přísných hygienických podmínek obnoveny některé vnitrostátní komerční lety.

Aby omezila sociální kontakty, vláda zrušila svátky thajského nového roku, které se slaví 13.–15. 4., a od 10. dubna zakázala na 10 dní prodej veškerých alkoholických nápojů. Tento zákaz následně prodloužila do 30. dubna. Od 3. května byla plošná prohibice zrušena, alkohol se však prodává pouze v obchodech ke konzumaci doma.

Od 15. června je povoleno podávání alkoholu s jídlem v restauracích, hospody a bary zůstávají nadále zavřené, uvažuje se ale o jejich otevření od července. Pokud zůstane šíření covid-19 alespoň na současné úrovni a nebude se významně zvyšovat, lze očekávat od července uvolnění posledních restriktivních omezení, která mají hluboký dopad na thajskou ekonomiku.

Od 3. května jsou otevřeny za přísných hygienických podmínek některé obchody, restaurace, zdravotnické kliniky, kadeřnictví, parky a golfová hřiště. 17. května se otevřela velká nákupní centra, obchodní domy a některé další provozovny a od 1. června je povolena většina aktivit, opět za přísných hygienických podmínek.

Thajci všeobecně dbají velmi na hygienu, většina nosí roušky, ve všech veřejných budovách je u vstupu kontrolována teplota a všude jsou rozmístěny dezinfekční gely.

Zákaz vstupu cizincům

Mezi prvními opatřeními po vyhlášení stavu ohrožení je zákaz vstupu všem cizincům do Thajska, s výjimkou diplomatů a držitelů pracovního povolení. Ti se však musí prokázat zdravotním certifikátem, že nejsou nakaženi koronavirem,  musí mít uzavřené zdravotní pojištění minimálně na 100 tisíc dolarů a po příjezdu do Thajska musí strávit čtrnáct dní v povinné karanténě. Mezi rizikové země byly zařazeny prakticky všechny státy světa. 15. května vláda rozhodla o vynětí Číny a Jižní Koreje z tohoto seznamu, s ohledem na uzavřený vzdušný prostor však nelze očekávat příliv turistů z těchto zemí.

Postupně se také uvolňuje cestování mezi provinciemi, otevírají se některé pláže a od 15. června je otevřeno letiště na ostrově Phuket, zatím pouze pro domácí lety.

Loni přijelo 40 milionů turistů, po pandemii je pusto

Thajsko jako otevřená proexportní ekonomika s významným odvětvím turistického ruchu je pandemií značně postiženo.

V loňském roce navštívilo Thajsko téměř 40 milionů turistů, oproti 28 milionům v roce 2014. Přitom významně narostl podíl čínských turistů, který v loňském roce dosáhl s 10,5 miliony návštěvníků více než 27 procent. V únoru klesl počet zahraničních turistů oproti loňskému roku o 44 procent a počet čínských turistů dokonce o 85 procent.

Thajská rada pro turistický ruch odhaduje, že pokud se nepodaří nákazu brzy zastavit, ztráty z propadu turistického ruchu, který je již dnes zadlužen u komerčních bank nejméně 20 miliardami amerických dolarů, mohou dosáhnout 44 miliard.

Aleksandar Todorovic / Shutterstock.com

Opatření spojená s bojem proti pandemii dopadnou rovněž na průmysl, včetně exportně orientovaného automobilového a elektrotechnického průmyslu. Mezi nejvíce zasažená odvětví patří automobilový průmysl. Výroba aut poklesla od ledna do dubna 2020 ve srovnání s loňským rokem o 29,4 %, a v březnu a dubnu až o 83 % oproti srovnatelnému období 2019. Domácí prodeje aut poklesly za leden-duben 2020 o 36,7 % oproti loňskému roku a v dubnu o 85,4 %. Federace thajského průmyslu očekává, že výroba aut může v letošním roce spadnout až o polovinu (z loňských dvou milionů vozidel).

Veletrhy, výstavy a další veřejné akce jsou zatím odkládány do druhé poloviny roku, většinou od září dále.

V prvním čtvrtletí 2020 poklesl HDP Thajska o 1,8 %, nejvíce od rozsáhlých záplav v roce 2011. Mezinárodní finanční instituce, jako například Asijská rozvojová banka, i přední thajské banky odhadují pokles thajské ekonomiky v letošním roce asi o 5 procent. Pokud se však nepodaří obnovit chod ekonomiky co nejdříve, může být propad ještě vyšší. Podle nejnovější prognózy centrální banky Bank of Thailand může propad thajské ekonomiky letos dosáhnout 8,1%, což by bylo více, než po asijské krizi v roce 1997.

Thajská vláda podpoří ekonomiku 1,9 bilionu bátů

Vysoká míra zadlužení domácností (80 % thajského HDP) spojená s potenciálním růstem nezaměstnanosti (dosud kolem jednoho procenta) při praktické neexistenci záchytné sociální sítě a rovněž zadlužení zejména malých a středních firem představují značná rizika.

Agentura S&P Global Ratings již revidovala výhled pro Thajsko z pozitivního na stabilní. Thajská vláda spolu s centrální bankou a bankovními domy připravila balíčky na podporu zadlužených firem i domácností a rovněž pro ty, kteří v důsledku pandemie přijdou o pravidelný příjem.

Na podporu nejvíce zasažených domácností a firem přijala thajská vláda podpůrné programy v celkové hodnotě 1,9 bilionu bátů (60 miliard amerických dolarů), což představuje 15 % hrubého domácího produktu.

Za účelem podpory ekonomiky zasažené pandemií covid-19 centrální banka Bank of Thailand snížila základní úrokovou sazbu nejprve o 25 bazických bodů na jedno procento (už 5. února), po vypuknutí pandemie o dalších 25 bazických bodů (20. března) a nejnověji opět o 25 bazických bodů (20. května) na rekordních 0,5 procenta.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Bangkoku je stále schopna poskytovat komplexní služby související s analýzou trhu a přípravou strategie vstupu na thajský trh. V současné době se však musí omezit na výzkum od stolu a osobní schůzky odkládá na období, až pomine nebezpečí nákazy.

S některými thajskými firmami a organizacemi se nám daří výjimečně navázat a udržovat kontakt online.

Aktuální informace o koronaviru v Thajsku je možné získat na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Thajského království a Agentury pro podporu turismu.

Jan Lembas, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Bangkok

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem