Zdroj: CzechTrade

Také Maďarsko bojuje s novou variantou, covid se šíří rychleji

Omikron odpovídá aktuálně za třetinu onemocnění covidem a jeho šíření stále zrychluje. Odborníci očekávají kulminaci páté vlny v Budapešti v druhé polovině ledna, v ostatních župách se zhruba dvoutýdenním posunem.

Ilustrační fotografie

Maďarské hranice zůstávají otevřené

Lidé, kteří cestují pozemní dopravou mohou v lednu vstoupit na území Maďarska bez omezení. Cestující letecky musí při vstupu na území doložit doklad o bezinfekčnosti, tj. očkování, prodělání onemocnění, nebo PCR test.

Výjimku mají děti do 18 let cestující společně pod dohledem chráněné osoby (s rodiči, prarodiči). Příjezdový formulář není požadován.

Aktuálně platí povinnost nošení roušek v prostředcích MHD a na nástupištích, dále v sociálních a zdravotních zařízeních, obchodech, restauracích, úřadech a na kulturních a sportovních akcích (kromě dětí do 6 let). Vstup do hotelů, restaurací a lázní je bez omezení. Pouze lázně v Budapešti od 20. listopadu loňského roku vyžadují ke vstupu potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci.

Nadále platí omezení pro sportovní události, noční kluby a festivaly, kam je možný vstup pouze pro osoby s potvrzením o bezinfekčnosti (s certifikátem o provedeném očkování, prodělané nemoci nebo o negativním PCR testu ne starším než 72 hodin).

Zpět na začátek

Třetí očkování jako klíč k zachování chodu ekonomiky

Omikron odpovídá aktuálně asi za 30 % onemocnění covidem a její šíření se stále zrychluje. Odborníci očekávají kulminaci páté vlny v Budapešti v druhé polovině ledna, v ostatních župách se zhruba dvoutýdenním posunem. Očkovaných bylo ke 14. lednu 64 % obyvatel, dvě dávky dostalo 5 990 568 lidí (62 %), třetí dávkou bylo očkováno již 3 191 997 Maďarů (33 % populace).

Maďarská vláda prozatím neodpovídá žádnými dalšími restrikcemi, poslední zpřísnění bylo na konci listopadu (povinné nošení roušek v interiéru, povinné očkování třetí dávkou pracovníků ve zdravotnictví, povinné očkování pracovníků státních institucí, městských úřadů a vládních úředníků). Povinné očkování se vztahuje i na záchranné složky a pedagogy a pracovníci ve zdravotnictví mají nařízené i povinné třetí očkování.

V Maďarsku zaměstnavatelé dostali od 1. listopadu 2021 pravomoc nařídit povinné očkování svým zaměstnancům.

Klíčem k udržení chodu ekonomiky a každodenního života je považována právě vakcinace. Podobně jako v prosinci, i v lednu se mohou občané nechat očkovat bez předběžné registrace. Dle nového oznámení se od 15.2. se maďarský průkaz o bezinfekčnosti mění na očkovací průkaz. To znamená, že obdržet ho budou moct pouze osoby s třetí dávkou očkování, nebo osoby se dvěma dávkami, kteří druhou dávku dostali nejpozději před šesti měsíci.

§Prodělaná nemoc již nebude opravňovat pro získání průkazu. Od tohoto data se snižuje také čas povinné karantény z 10 na 7 dnů. V případě, že nakažená osoba nemá příznaky, může ukončit karanténu negativním testem. Po konzultaci s lékařem budou mít všichni možnost očkovat se čtvrtou dávkou, nebude ale povinná.

Ilustrační fotografie

Rychlé zotavení ekonomiky, rekordní růst po pandemii

Maďarsko loni překonalo „předcovidový“ výkon svého hospodářství mezi prvními v EU a došlo k výraznému oživění a rychlému růstu ekonomiky. Dle očekávání vlády může růst HDP dosahovat až 6,5 – 7 %, ministr financí Mihály Varga i nově upravená prognóza Světové banky avizují pětiprocentní růst na rok 2022.

Produkce automobilového sektoru, který má největší váhu ve výrobě v Maďarsku, prochází stále těžkým obdobím kvůli nedostatku surovin, zejména chipů. Její výkon v listopadu výrazně klesl.

Navzdory tomu i faktu, že se nedařilo ani segmentu počítačů, elektroniky a optických zařízení, výkon většiny výrobních odvětví (včetně segmentu potravin, nápojů a tabáku) výrazně rostl. Maďaři tak v listopadu 2021 dokázali vytáhnout výkon průmyslové výroby o 2,6 %.

Pracovníci části společností, zejména velkých multinacionálních firem, stále fungují částečně nebo zcela na home office. Obecně ale můžeme říct, že pro české exportéry nejsou v zemi významné bariéry v budování obchodních vztahů.

Dle aktuálních informací se také veletržní správa HUNGEXPO vrátila do normální režimu. Již na počátku roku se bude v Maďarsku konat několik velkých mezinárodních veletrhů (AgroMashExpo – zemědělská technika, FEHOVA – lovectví a rybářství, SIRHA – potravinářský průmysl).

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Maďarska

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí po 30. 3. 2022)

Podmínky pro cestu do Maďarska

Otevřené hranice: ano

Karanténa: ne

Formulář: ne

Na území Maďarska je možné vstoupit bez omezení, tj. bez povinnosti doložit svou bezinfekčnost.

Tranzit přes Maďarsko

  • Pozemní tranzit zůstává zachován bez omezení.
  • Letecký tranzit zůstává zachován bez omezení.

Občan ČR může projíždět Maďarskem bez omezení.

Podmínky pro návrat do ČR

Návrat občanů ČR a jejich rodinných příslušníků s povolením k přechodnému pobytu v ČR z pobytu delšího než 12 hodin v posledních 14 dnech ze zemí EU+ nepodléhá žádným opatřením a povinnostem.

Další informace

Odkazy na oficiální informace a podmínky cestování do a z Maďarska: 

Dóra Egressy, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Budapešť

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Maďarsko