Maďarsko je mezi nejbezpečnějšími státy v Evropě z pohledu nákazy covid-19

Při celorepublikové testovací kampani H-UNCOVER, provedené medicínskými fakultami čtyř hlavních univerzit v květnu 2020 se z 8276 provedených testů našly pouze dva pozitivní. Celkový počet aktivních případů se v červenci pohybovalo mezi 500-600, od výskytu koronaviru se uzdravilo se víc než 3500 osob a zesnulo přibližně 600 nemocných. Tento úspěch připisuje maďarská vláda včasným a dostatečným ochranným opatřením a disciplinovanosti občanů. Nyní se bojí, že další vlna se může rozjet kvůli opětovnému „importu“ viru ze zahraničních prázdnin, proto doporučuje raději trávit dovolenou v tuzemsku.

Konec nouzového stavu

Maďarsko se z pohledu počtu nakažených novým koronavirem docela brzy po výskytu roztrhla na dvě části: v březnu – červnu letošního roku bylo 60-65% případů COVID-19 identifikováno v hlavním městě a v okolní župě Pešť, v ostatních župách bylo výrazně méně nemocných. Exit strategie vlády proto od 4. května umožnila postupné uvolnění restrikcí nejdřív v 18 župách, následně v župě Pešť a od 18. května i v hlavním městě.

Ukončení nouzového stavu, a tak i konec řízení vlády formou dekretů vstoupilo v platnost 16. června. jako poslední se otevřela divadla, kina, muzea i lázně. Kvůli možné druhé vlně zůstává operativní krizový štáb vedený státní hygieničkou ve funkci. Stále platí povinné dodržování ochranné vzdálenosti 1,5 m a nošení roušek nebo textilu zakrývající ústa a nos v obchodech, nákupních centrech a na prostředcích hromadné dopravy po celé republice, v Budapešti navíc i v taxíkách.

V restauracích a kavárnách musí roušku mít pouze personál. Maďarsko se nyní bojí, že další vlna se může rozjet kvůli opětovnému „importu“ viru, proto nedoporučuje jet občanům na dovolenou do zahraničí, ale zůstat v tuzemsku.

Maďarský semafor a omezení ve vstupu do země

S cílem udržení stabilní virové situace Maďarsko zavedlo s platností od 15. července tříbarevné označení států, který určuje podmínky vstupu do země pro cizince i pro vlastní občany. Kategorie se aktualizují jednou týdně. Pozemní schengenské hranice Maďarska jsou momentálně volné průjezdné. Cizinci cestující ze zelených států (většina států EU včetně ČR, mimo Velkou Británii, Rumunsko, Bulharsko, Španělsko, Švédsko a Norsko) mohou vstoupit bez omezení a karantény. Pokud do 14 dnů objeví na sobě příznaky chřipky, musí se ihned přihlásit na příslušné hygienické stanici. Cizinci cestující ze žlutých států musí podstoupit lékařské vyšetření. Pokud neprojevují příznaky nemoci, mohou vstoupit na území Maďarska, ale musí jít na 14 dnů do povinné karantény.

Výjimka je když vstupující osoba doloží potvrzení v maďarském / anglickém jazyce o negativním výsledku dvou COVID-19 testů provedené v předcházejících 5 dnech, s minimálním odstupem 48 hodin. Dále výjimku tvoří cestující přijíždějící za obchodním záměrem, pokud jsou zaměstnancem, nebo vedoucím obchodní společnosti zapsané v Maďarsku a přidružené společnosti / dceřinky zapsané ve žlutě označeném státě, což musí při vstupu prokázat. Karanténu mohou opustit po předložení dvou negativních COVID-19 testů provedené v rozmezí minimálně 48 hodin.

Testy si hradí cestující sami. Tyto podmínky neplatí pro tranzit. Cizincům cestující z červených zemí je vstup zamítnut, kromě tranzitu, který je potřeba důkladně doložit a zemi do 24 hodin opustit. Veškeré výjimky lze žádat u maďarské policie. Momentálně mezi Českou repulikou a Maďarskem funguje přímé vlakové spojení (ČD, RegioJet) i autobusové spojení, letecké bude dostupné pro cestující od září.

Podle údajů Maďarského statistického úřadu rostlo HDP v prvním kvartále letošního roku o 2,2%. Ačkoliv pandemie nepříznivě ovlivnila takřka všechna odvětví národního hospodářství, průmyslová výroba a služby (včetně dočasné nárůstu maloobchodních prodejů) táhly výkon nahoru. Nejhorší výsledky a dopad koronaviru utrpělo maďarské hospodářství v dubnu, kdy ekonomické výsledky byly o 20% horší, než ve stejném období minulého roku.

Export zaznamenal -35% pád, import -23,5%, průmyslová výroba -36,6%. V květnu se čísla již zlepšili, ale byly stále v negativní zóně, postupné posilování v červnu potáhne výsledky druhého kvartálu snad výš. Podle posledních projevů ministra financí, Mihálye Vargy se dá předpokládat, že Ministerstvo financí změní svou prognózu ohledně propadu maďarské ekonomiky na rok 2020 z původních -3% na -5%. Důvodem je, že restart ekonomiky bude vyžadovat další finanční zdroje a také počítá s druhou vlnou pandemie na podzim. Ministr však očekává, že díky vládnímu balíčku na podporu ekonomiky, jejíž hodnota dosahuje pětiny HDP, se maďarské hospodářství v druhé polovině roku vrátí na dráhu růstu a po letošní recesi posílí v roce 2021 až o 4,8%.

Maďarská národní banka (MNB) publikovala na konci června naopak velice optimistickou, až utopistickou předpověď, podle kterého může ekonomika tento rok dokonce posílit. MNB vidí letos možnost 0,3-2% růstu HDP, na rok 2021 3,8-5,1% a 3,5-3,7% posílení v roce 2022.

Pravým opakem je Evropská komise, která na jaře publikovala dramatikcé údaje s prognózou extrémního zpomalení maďarské ekonomiky o 7% (což je o 0,8 procentových bodů horší, než předpověď pro Českou republiku). Jako důvod zmiňuje například příliš skromný záchranný balíček na zmírnění dopadů krize, kterou naopak vláda vnímá jako historicky největší podporu národního hospodářství.

Při prvním šoku a zavedení nouzové situace maďarská vláda oznámila mezi prvními zmrazení splátek všech podnikatelských úvěrů i úvěrů fyzických osob do konce roku, dále různé cílené daňové úlevy pro podnikatele i domácnosti. Další záchranná opatření implementované krok po kroku byla zaměřená především na zachování pracovních míst a vytvoření nových zaměstnání, v souladu se slibem premiéra Orbána: „Kolik zaměstnání kvůli koronaviru zanikne, tolik nových se musí vytvořit“.

Další opatření na podporu ekonomiky směřovali na zabezpečení likvidity zasažených oborů a motivace investic. Většina podpor nese charakter půjčky, největší je NHP – Program půjček pro růst podniků nazvané „Do toho!“. Nevratné dotace, např. podmínečný kurzarbeit vázaný k několika výhradním kritériím a podpora pro agrární sektor včetně potravinářského průmyslu (v hodnotě skoro dvou miliard CZK) byla se zavedena až během dubna-května. Nově oznámené podpory se vztahují především na podporu investic s důrazem na modernizaci a ekologická hlediska, dále na podporu turistického segmentu.

Vláda klade také velký důraz na zachování co nejmenšího schodku rozpočtu, ale již během prvního pololetí nahromadila pětkrát větší deficit, než původně plánovala (1%). Jarní prognózu 3,8% místo 1% bude pravděpodobně muset tedy revidovat. Finanční nástroje na pokrytí všech nákladů ochranných opatření a podpory ekonomiky se prozatím snaží zabezpečit z domácích zdrojů, například uvalením speciálních daní na bankovní sektor a velké maloobchodní řetězce.

Největšímu riziku jsou vystaveni pracovníci s nižším vzděláním, rozjelo se proto několik bezplatných programů na přeškolení zejména do informatiky a oborů s vyšší přidanou hodnotou a zdvojnásobilo rámec programu veřejných prací. Pro studenty vláda zavedla jednorázovou studentskou půjčku a povolila vydání všech vysokoškolských diplomů, které nebyly předány kvůli chybějícím jazykovým státnicím.

V křivce růstu HDP ve tvaru V doufá mimo Ministerstva financí a vlády celkově i několik analytiků, je však nutno dodat, že v určitých odvětvích se bude podobat spíš W nebo L. Z pohledu ekonomiky byly nejhůř zasaženy cestovní ruch, pohostinství a služby navázané na kulturní, umělecké, zábavné akce, kreativní průmysl a osobní doprava.

Maďarsko zůstane bez letních festivalů, oživne tuzemský turismus

Maďarský turismus se podle slov Zoltána Gullera, předsedy Maďarské turistické agentury (MTÜ), dostala během 60 dnů „z nebe do pekla“. Tento leden byl nejsilnější leden všech dob a vypadalo to, že letošní rok prolomí dřívější rekordy i očekávání. Začátkem dubna bylo naopak 87% penzionů a 95% hotelů zavřených.

Po 4. květnu začalo postupné rozvolňování restriktivních opatření, což umožnilo postupné oživení turismu a pohostinství. Maďaři tráví svojí dovolenou převážně v tuzemsku, pouze menší skupiny, především mladí, plánují jet na prázdniny do zahraničí. Hotely, lázně, apartmány i kempy v okolí Balatonu a známých rekreačních destinací praskají ve švech, což vedlo k nevídanému růstu cen.

Aktuálně pouze 20% hostů u Balatonu pochází ze zahraničí, zejména z Německa, Rakouska, Slovenska a České republiky. Budapešť je naopak oproti dřívějším létům prázdná, mnoho restaurací zůstalo zavřených, v hotelech se ubytují zejména obchodníci. Vláda oznámila dotační program v hodnotě až 5 miliard CZK na rozvoj soukromých ubytovacích služeb (do 8 pokojů) mimo hlavní město.

Art Konovalov / Shutterstock.com

Dle dřívějšího rozhodnutí vlády byly všechny veřejné akce nad 500 osob zakázané do 15.srpna. 29.července byl tento stav prodloužen až do odvolání, tzn. že podle aktuálního stavu se veřejné akce nad 500 účastníků, vyjma sportovních utkání, se nemohou konat do odvolání. Tím pádem se nebudou konat ani populární hudební festivaly jako Volt, Balton Sound, či umělecké a divadelní festivaly.

Po 27 letech se poprvé nekoná ani světoznámý Sziget Fesztivál a veřejné oslavy 20.srpna včetně velkého ohňostroje u příležitosti státního svátku Svatého Štěpána. Rozjel se program na záchranu zábavného průmyslu, ze kterého mohou těžit zejména organizátoři festivalů, určité kluby a kapely.

Maďarská turistická agentura rozjela kampaň na podporu restaurací #najedljsemsedobre s cílem motivace k objednávkám domů, vydala brožuru COVID s doporučením pro hotely, penziony, kavárny a restaurace a 1. června spouští kampaň #vratimese k oživení tuzemského cestovního ruchu. Dále pracuje na nových lákadlech pro regionální turisty například z ČR.

Stavební průmysl je připravený a čeká jen na nové zakázky

Jeden z tahounů maďarské ekonomiky, který v minulých letech prožil obrovský boom, se prozatím naštěstí nemusel poprat s drastickým propadem, výsledek segmentu mezi 1.1. – 15.5.2020 je pouze 5,6% za výkonem stejného období minulého roku. Stavebnictví zaměstnává víc než 335 000 zaměstnanců a ačkoliv se nevyhnulo propouštění, podle Sdružení stavebních podnikatelů (ÉVOSZ) si prozatím všichni našli novou práci v oboru. Celkový objem objednávek segmentu byl v červenci zhruba o 16% nižší, než ve stejném období r. 2019, z čehož COVID způsobil maximálně 3-4% – tvrdí předseda sdružení. A

čkoliv je viditelné zpomalení ve výstavbě nových bytů (způsobené částečně také zvýšením DPH od ledna z 5% na 27%) a dočasně se zastavilo i několik větších stavebních projektů, většina restů pocházela z poklesu zakázek městských samospráv na opravy a údržby. Svaz proto urguje proaktivní přístup státní správy a zadání objednávek např. na letní údržby škol a mateřských školek.

Ze záchranného balíčku vlády může stavebnictví vyčerpat dotace v hodnotě zhruba 5 miliard CZK (65 miliard HUF), které jsou zaměřené zejména na zlepšení likvidity a udržení pracovníků mikro-podniků a MSP. Odvětví se dále může svézt na rozvojových dotacích podniků a podporách pro konkurenceschopnost vyhlášených v rámci záchranného programu, které jsou často spojené se stavebními projekty.

Posílit poptávku mohou také soukromé rekonstrukce a přestavby obytných prostorů, které přetrvaly i během karantény a dál zesilují od momentu uvolnění omezení pohybu. Nevratné státní podpory „CSOK“ na koupi a rekonstrukci vlastního bydlení pro rodiny zůstaly nedotčené v době pandemie. Spouští se i nové kolo dotačního programu na modernizaci vesnic a malých obcí nazvaná Maďarská vesnice a je vypsaná dotace na výstavbu hřišť.

Největší akce oboru, mezinárodní stavební veletrh CONSTRUMA byla z dubna přesunuta na 7.-11.října, proběhne za přísných hygienických pravidel. Stránky veletrhu v anglickém jazyce naleznete na www.construma.hu, o možnostech společné účasti Vám rádi poskytneme informace kdykoliv emailem.

Automobilový průmysl je opět stabilní

Automobilový průmysl je vlajkovou lodí maďarské ekonomiky. V průměru odpovídá za čtvrtinu hodnoty exportu, celková hodnota produkce sektoru se před krizí přibližovala 785 miliard CZK (10 tisíc miliard HUF). Jsou zde přítomní 4 OEM-ky: Mercedes v Kecskemét, Audi v Győr, Suzuki v Esztergomu a Opel v Szentgothárd (kde probíhá výroba motorů), které v průměru příspívají 5-6% k maďarskému HDP. Dalších 8-9% znamenají dodavatelé oboru. Na tyto automobilky se vážou další důležité dodavatelské společnosti jako Continental, Denso, ZF, Valeo, Bosch, Dana, Bridgestone, atd. Letos začala výstavba výrobní jednotky BMW v Debrecínu, která se však kvůli pandemii a jejím dopadu na výsledky koncernu musí odložit o několik měsíců.

meowKa / Shutterstock.com

Aktuálně vypadá, že provoz velkých automobilek a dominantních dodavatelů je po počátečním šoku a nucených odstávkách způsobených koronavirem v Maďarsku opět stabilní. Tento stav by mohla ohrozit případná druhá vlna pandemie. Obecně však údaje a tendence vypovídají o tom, že zastavení výroby v Maďarsku bylo dočasné, dodavatelské řetězce se významně nepřerušili, nedojde k hromadnému propouštění, naopak společnosti mají zájem o udržení kvalifikované pracovní síly.

Návrat produkce na plné obrátky nyní zpomaluje nejvíc slabá poptávka, která daleko zaostává za očekávaným. V posledních letech byl automobilový průmysl tak jako tak pod obrovský tlakem: kromě klesajícího globálního prodeje vozidel, zpřísňování emisních norem a přechodu na nové technologie museli hráči v odvětví čelit výzvám, jako je rychle se měnící potřeby zákazníků a zvyšující se konkurence ze strany nových účastníků.

Koronavirová krize vstoupila do probíhající změny paradigmatu nečekaně a podle prvních odhadů způsobila až dvacetiprocentní propad letošní automobilové produkce v Maďarsku. Proto by bylo velmi žádoucí, aby vlády pomohly hráčům v průmyslu všemi možnými prostředky (například programem na výměnu zastaralých aut). Další cestou ven z krize a obrácení této těžké situace ve prospěch maďarského automobilového průmyslu může být zvýšená inovace.

E-commerce posílila a tak to i zůstane

V mezinárodním porovnání maďarský trh online prodejů není velký, ale rozhodně se nesmí podceňovat. Hodnota celkového maloobchodního prodeje (bez prodejů vozidel a pohonných hmot) dosahovala v roce 2019 758,3 miliard CZK. Online prodeje dávali 6,3% celkového maďarského maloobchodního obratu celkem v hodnotě 47,44 miliard CZK, což je zhruba 16% růst oproti předešlému roku.

Pandemie vedla k významnému nárůstu internetového obchodu v celé Evropě i v regionu SVE. Z čerstvě publikovaných údajů digitální marketingové agentury Growww Digital sjednocující údaje 170 online obchodů ze států V4 vyplývá, že přestože se rozsah změn v jednotlivých odvětvích liší, počet návštěvníků internetových obchodů se v důsledku koronavirové krize zvýšil v průměru o 120% – tedy více než zdvojnásobil.

Vrchol byl v dubnu, v 16.-18. týdnu, kdy se zdvojnásobily i tržby sektoru a konverze se zlepšila v průměru o 30-40%. Digitální zrání společností explodovalo, v online světě se hromadně objevili noví zákazníci. Co se týče Maďarska, březnové tržby e-commerce se dali přirovnat vánočnímu boomu a duben je ještě překonal. Červencové údaje jsou stále silné: svědčí o 70-90% růstu v porovnání s předkoronavirovým obdobím.

Dobrá zpráva je, že noví zákazníci se ve světě e-commerce udrželi – je potřeba je reaktivovat a vytěžit zde se skrývající potenciál k růstu. Zároveň je nutné připravit se včas na případnou druhou vlnu a s ním na růst poptávky, požadavků z pohledu IT, zásob a logistiky – dodává László Szabó, odborník na online růst v Growww Digital.

Největší prodeje v době karantény realizovali e-shopy léků a zdravotních pomůcek, potravin a hygienických potřeb / drogerie. Ze začátku byl velký zájem i o počítače a příslušenství, hlavně kvůli práci z domova, poté prudce vzrostla poptávka po hračkách, drogeriích, sportovním vybavení, kutilských a zahradních výrobcích – dodal Csaba Takács, ředitel maďarské pobočky Alzy.

Pandemie vynutila vstup mnoha offline obchodů na online scénu a zrychlila tak digitalizaci celé obchodní sféry. Zároveň vyžádala rychlou adaptaci všech hráčů k nové situaci. Pravidelné dezinfekce v showroomech a skladech na ochranu pracovníků i zákazníků, zvýšení kapacit a kvality zásilkových služeb, nová B2B platforma pro firemní zákazníky ke zlehčení přechodu na home office a zavedení různých bezkontaktních prodejních způsobů, například formou Alzaboxů – jen několik příkladů, které Alza.hu zavedla jako odpověď na pandemii.

Dóra Egressy, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade Budapešť

Aktuální informace přímo z teritoria Vám poskytne zahraniční kancelář CzechTrade Budapešť

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Maďarsko