Nárůst počtu nakažených koronavirem v Peru zpomaluje

V dubnu zemřelo na koronavirus v Peru zatím nekvíce lidí od počátku pandemie. Vláda se soustředí na dostatečné zásobení se kyslíkem, rozšiřování JIP a akceleraci procesu očkování. Naděje vkládá do snížení úmrtnosti v posledním týdnu a půl, což by mohlo značit překonání nejhorší části druhé vlny v zemi.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 1 850 290 případů. Počet nově nakažených se pohybuje okolo 8000 případů za den. Peru registruje 64 103 úmrtí a přes 1 720 000 uzdravených. Počet denních úmrtí v Peru začal mírně klesat a činí okolo 300 obětí denně.

Koronavirus snáší Peru obzvlášť těžce – první vlna trvala pět měsíců a stejně tak tomu pravděpodobně bude i s tou druhou. Ta započala v zemi začátkem ledna a obzvlášť brazilská mutace má na svědomí mnoho úmrtí lidí ve středním věku. Té je v Peru v současné době připisováno až 40 procent nákaz.

Současná omezení

I přes vážnou sanitární situaci se vláda brání další kompletní karanténě, především vzhledem k nutnosti pomoci místní ekonomice. Země se dělí na regiony dle stupně rizikovosti nákaz a například v Limě, která nově klesla z extrémního do velmi vysokého stupně, zůstávají platná přísná opatření, jako je zákaz vycházení mezi 21 a 4hodinou ranní, zákaz užívání motorových vozidel v neděli, zákaz přátelských a rodinných setkání, zákaz vstupu na pláže. Mírně se navýšila kapacita obchodů a restaurací a do obchodů, obchodních center a na trhy lze vstoupit pouze s dvěma rouškami nebo s ochranným štítem přes obličej.

Je povolena doprava cestujících mezi provinciemi, nově k tomu není potřeba PCR test na cesty nepřesahující 5 hodin. V celé zemi je povinné užívání roušek všude mimo domov a dodržování povinných rozestupů minimálně 1,5m. Od začátku pandemie je doteď zakázáno shromažďování osob, průvody, státní oslavy, a stejně tak občanské i náboženské aktivity. Jsou zakázána i rodinná a přátelská setkání.

Jsou uzavřeny pozemní hranice, občané a rezidenti Peru je mohou překročit jen po předchozí dohodě. Vláda přerušila příchozí lety z Brazílie, Velké Británie a JAR do 15.května. Nově byla na seznam zakázaných zemí zařazena také Indie. Zároveň byl nařízen negativní PCR test pro všechny cestující přilétající do Peru. Karanténu již cestující absolvovat nemusí.

Nouzový zdravotnický stav byl prodloužen do 2.9.2021. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Očkování v zemi

První dávka vakcín od SinoPharm do Peru dorazila 7. února, v březnu dorazily také první dodávky Pfizeru a Astra Senecy přes Covax Facility. Probíhají jednání o nákupu od dalších laboratoří.

V květnu by do Peru mělo dorazit 1,2 milionu vakcín AstraZeneca přes Covax Facility (zatím bez konkrétního data příjezdu) a téměř 3 miliony vakcín Pfizer (700 tisíc týdně). Očekává se také půl milionu vakcén SinoPharm.

V tuto chvíli je v Peru oočkováno téměř 1,5 milionu lidí, z čehož okolo 700 000 oběma dávkami. V současnosti probíhá očkování občanů starších 70 let. Od 16. dubna se zahájila nová strategie celoplošného očkování po regionech bez ohledu na to, zda občan platí či ne zdravotní pojištění, koordinovaná přes digitální platformu „Pongo el hombro“, s upřednostněním rizikových skupin. Cílem současné vlády je naočkovat všechny osoby starší 60 let do července tohoto roku.

Vývoj od začátku pandemie

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března 2020 byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň 1m.

Dopady na ekonomiku

Pokles HDP za rok 2020 je činí 11,1%, což je nejnižší růst za posledních 30 let. Pro rok 2021 se předpovídá nárůst o 7,3%.

Během první karantény bylo ztraceno 6,7 milionů oficiálních pracovních míst, v posledních čtvrtletí roku 2020 bylo bez práce více jak 3 miliony lidí. Během prvního čtvrtletí roku 2021 byl ztracen téměř milion oficiálních pracovních míst pouze v Limě, což značí pokles zaměstnanosti o 32,1%. Podle průzkumu PWC 98% peruánských firem aplikuje práci z domova. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30% obyvatelstva v roce 2020.

Ekonomická reaktivace 2020

Vláda v dubnu loňského roku představila plán ekonomické reaktivace, který začal v květnu postupným zahájením aktivit spojených s těžařstvím, stavebnictvím, průmyslem a zemědělstvím. K nim se přidávaly další a další sektory, jako jsou služby soukromé a státní sféry, otevření národních a posléze i mezinárodních letů, reaktivace turismu, a k plnému obnovení došlo vydáním dekretu umožňujícího otevření kin, kasin a divadel 5.prosince.

Kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem