V Peru jsou obavy z nástupu zimy. Ovlivní šíření viru?

Nouzový stav, který potrvá až do 24. května, zatím nebyl prodloužen. Stále platí opatření na zpomalení šíření viru. Je zákaz vycházení během noci a přes celý den v neděli. Vláda se však snaží o oživení ekonomiky, a proto uvolnila část opatření. Otevřeno například už mohou mít restaurace s donáškovou službou.

Stále platí zákaz vycházení od 18:00 do 4:00 hodin ráno pro většinu regionů Peru kromě čtyř provincií na severu země. Tam je zákaz vycházení již od 16:00 do 4:00 hodin ráno. Na tento zákaz vycházení dohlíží armáda v ulicích.

Školy zůstávají i nadále uzavřené a výuka probíhá online. 14. dubna začala výuka i pro střední a základní školy online, pro univerzity začala výuka online již před dvěma týdny.

Počet nakažených pořád roste již po několika stovkách každý den. Nakaženo je přes 93 000 osob z nichž 2600 zemřelo. Počet uzdravených se blíží k 25 000.

Restrikce přišly včas

Počet nakažených pořád roste o několik stovek každý den. Peru nicméně patří k zemím, které učinily potřebná opatření vůči šíření koronaviru v porovnání s jinými státy Latinské Ameriky velmi brzy. Už v půli března byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank. Při vstupu do většiny supermarketů je povinnost mít obličej zakrytý rouškou, jinak policie nepouští dovnitř.

Je omezený pohyb dvou a více lidí na ulici. Ve městech hlídkují policisté i armáda, aby se dodržovala striktní nařízení vlády. Od 20:00 hodin večer platí přísný zákaz vycházení až do 5:00 hodin ráno. Porušení pravidel je pokutováno a hrozí i tresty odnětí svobody.

Nadále zhoršující se stav pandemie donutil prezidenta Martina Vizcarra k tomu, aby prodloužil nouzový stav až do 25. května. Přičemž prvotním plánem bylo zmírnění opatření a povolení určitých činností už od 10.5.2020. K tomu se experti obávají příchodu zimy, která může negativně ovlivnit šíření onemocnění. 

Prezident Vizcarra ohlásil uvolňování určitých opatření na podporu ekonomiky. Například mohou otevřít restaurace, které zajistí donáškovou službu svých jídel. Nové opatření nařizuje používat ve společných prostorech (banky, supermarkety) kromě roušek i rukavice. Ekonomicky situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo. Dle údajů 31 procent Peruánců ztratilo práci a finanční příjem, situace bude nejspíš ale daleko horší kvůli existenci šedé ekonomiky. Obyvatelstvo, které je ohroženo extrémní chudobou dostane od státu další finanční příspěvek ve výši cca 200 dolarů.

Květen: postupné otevření čtyř ekonomických sektorů

Nouzový stav stále platí až do konce května. Dochází však k rozvolňování opatření. V průběhu měsíce května se s určitými podmínkami otevřou čtyři ekonomické sektory. Strojírenství a těžařství, rovněž velké investiční projekty v oblasti těžby. Stavebnictví, kde se znova otevřou projekty na výstavbu silniční infrastruktury, zdravotnických středisek a staveb nemovitostí. Co se týče služeb, otevřou se restaurace, pouze pokud zajistí dovážku jídel nebo možnost vyzvednutí v restauraci. Dále se otevře určitý typ hotelů a ubytování, které budou splňovat podmínky stanovené vládou. Otevřou se obchody s elektronikou a zbožím pro domácnost.

Koronavirus Covid-19 se však dále šíří po celé zemi, každý den přibývá mezi 2000-3000 nakaženými osobami. Ohnisky nákazy se staly tržnice. Vzhledem k malému počtu testů, se očekává větší počet nakažených. Nemocnice kolabují pod náporem pacientů, ve zdravotních zařízení fungují dlouhé seznamy na lůžka v odděleních JIP.

Martin Rossbach, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem