Cestovní info aktualizováno 10. 5. 2023 Zdroj: CzechTrade

Peru uvolňuje restrikce

V roce 2023 nejsou pro cestování do Peru v platnosti žádná omezení či opatření ohledně situace související s covidem-19.

Výjimečný stav trvá do konce března. Studenti se poprvé od začátku pandemie vrátili do škol. Naočkováno třetí posilující dávkou je třetina populace. FMI předpovídá pokles HDP v tomto roce o tři procenta.

Ilustrační fotografie

Celkový počet nakažených v zemi je 3 535 726 případů. Počet nových nákaz za den je v současnosti zhruba 3 300 případů. Celkový počet úmrtí je už 211 482.

Opatření a restrikce

Po celé zemi platí od začátku pandemie výjimečný stav, který vládě umožňuje flexibilně zavádět opatření. Nově mohou fungovat všechna podnikání bez omezení kapacit a byl zrušen zákaz nočního vycházení v zemi. Poprvé od začátku pandemie proběhl návrat studentů do škol.

Zůstává platné nařízení o užívání dvou roušek nebo respirátoru ve veřejných vnitřních prostorách. Občané starší 12 let se musí pro vstup do veřejných prostor, jako jsou supermarkety, OC nebo také pláže povinně prokázat očkovacím průkazem s oběma dávkami. Občané starší 40 let potřebují pro vstup třetí, posilující dávku. Stále není povolené veřejné shromažďování.

Karanténa pro nemocné byla zkrácena ze 14 na 10 dní, nemocní bez příznaků se musí izolovat po dobu 7 dní.

Cestující přilétající do Peru musí povinně předložit vyplněné čestné prohlášení o zdravotním stavu v digitální podobě a všichni cestující starší 12 let také dokument o plném očkování (dvě dávky nebo ekvivalent) absolvovaném více než 14 dní před odletem.

V případě neočkovaných je třeba negativní PCR realizovaný ne déle než 48 hodin před cestou. Totéž platí pro lety v rámci Peru. Karanténu již cestující absolvovat nemusí. Cestující pocházející nebo realizující mezipřistání v rizikových oblastech (JAR, Botswana) mohou být po příletu podrobeni PCR testu a v případě pozitivního výsledku posláni do izolace.

Nouzový zdravotnický stav trvá do srpna 2022. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Ilustrační fotografie

Zpět na začátek

Očkování v zemi

V tuto chvíli se v Peru aplikovalo přes 64 milionů vakcín a třetina Peruánců je naočkována i třetí, posilující dávkou. Nové restrikce očkovací proces akcelerovaly a v současné chvíli je v zemi imunizováno dvěma dávkami 77% obyvatel. Očkování probíhá každý den ve všech regionech a o víkendech se očkuje nepřetržitě v rámci tzv.Vacunatónů. Nyní se očkují děti od 5 do 11 let a aplikuje se třetí posilující dávka všem obyvatelům, kteří jsou dvěma dávkami naočkováni tři a více měsíců.

Zpět na začátek

Ekonomická situace

Pokles HDP za rok 2020 je činí -11,1 %, což je nejnižší růst za posledních 30 let. V roce 2021 pak narostlo o 13,3 %. Pro rok 2022 FMI opět očekává pokles o -3 %, a to především kvůli zpřísnění externích podmínek a ukončení incentivní politiky.

Během první karantény bylo ztraceno 6,7 milionů oficiálních pracovních míst, nyní je nezaměstnanost na 10,1 %. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30% obyvatelstva v loňském roce. Zároveň byl zaznamenán velký pokles střední třídy, a to z 43 % před pandemií na současných 24 % obyvatelstva.

Až do loňského podzimu aplikovalo 90 % firem práci z domova, to se však v posledních měsících roku, vzhledem k příznivým číslům, změnilo.

I přesto, že se země vzpamatovává z ekonomických i sociálních dopadů pandemie, tak politická situace v Peru, daná především změnou vlády v červenci na značně levicovou, nadále poznamenává místní ekonomiku. To je patrné mimo jiné na poklesu hodnoty místní měny oproti dolaru a celkové nestabilitě a zdražení artiklů každodenní spotřeby.

Zpět na začátek

Podmínky pro obchodní a služební cesty do Peru

Aktuální cestovní opatření Covid-19 (informace platí od 10. května 2023)

Situace v Peru je stabilní a na léto se nechystají žádná protikoronavirová opatření.

Kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Amerika | Peru | Zahraničí