V Peru končí 1. července karanténa, která trvala od března. V platnosti však mnohá opatření zůstávají

Lidé mladší 14 let a starší 65 let budou i nadále muset zůstat doma. V noci bude i nadále platit zákaz nočního vycházení. Zakázány zůstávají rovněž setkání více osob. Země také stále nechává uzavřeny své vnější hranice, vnitrostátní doprava bude obnovena s určitými omezeními v rizikových regionech. Tato opatření budou platit minimálně do 31.července, kdy by měl v zemi skončit nouzový stav. Posouvá se také datum otevření Machu Picchu, které bylo plánované na 1.července.

Mezi obyvatelstvem se šíří fake news ohledně Covid-19. V chudých částech Peru strhávají antény 5G sítě ze strachu, že přenáší infekci, na severu Peru dokonce zajali instalatéry, které zničené antény měli opravit. Světová Banka předvídá až – 12 % pokles peruánské ekonomiky oproti minulému roku.

Od 25. května jsou povoleny aktivity výroby a rozvoz školních pomůcek, povolený je rovněž elektronický obchod s oblečením, obuví, potřebami pro domácnost a školními pomůckami. Dále jsou povolené služby v místě bydliště, donáškové služby, asistenční služby o znevýhodněné jedince či lidi s handicapem. Povolené jsou i zápasy ve fotbale na národní úrovni, odehrávat se však budou bez přítomnosti diváků. Stále však platí opatření na zpomalení šíření viru. Je zákaz vycházení během noci a přes celý den v neděli. Vláda se však snaží o oživení ekonomiky, a proto uvolnila část opatření.

Počet nakažených pořád roste již po několika stovkách každý den. K dnešnímu dni je nakaženo přes 279 419, osob z nichž 10 000 zemřelo. Počet uzdravených se blíží k 100 000.

Peru patří k zemím, které učinily potřebná opatření vůči šíření koronaviru velmi brzy v porovnání s jinými zeměmi Latinské Ameriky. Už v půli března byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank. Při vstupu do většiny supermarketů je povinnost mít obličej zakrytý rouškou, jinak policie nepouští dovnitř.

Je omezený pohyb dvou a více lidí na ulici. Ve městech hlídkují policisté i armáda, aby se dodržovala striktní nařízení vlády. Od 20:00 hodin večer platí přísný zákaz vycházení až do 5:00 hodin ráno.Porušení pravidel je pokutováno a hrozí i tresty odnětí svobody.  

Skoro třetina Peruánců ztratila příjem

Nadále zhoršující se stav pandemie donutil prezidenta Martina Vizcarra k tomu, aby prodloužil nouzový stav až do 30.června. Přičemž prvotním plánem bylo zmírnění opatření a povolení určitých činností už od 10.05.2020 K tomu se experti obávají příchodu zimy, která může negativně ovlivnit šíření onemocnění Covid-19.  Prezident republiky Martín Vizcarra ohlásil uvolňování určitých opatření na podporu ekonomiky. Například mohou otevřít restaurace, které zajistí donáškovou službu svých jídel. Nové opatření nařizuje používat ve společných prostorech (banky, supermarkety) kromě roušek i rukavice. Ekonomicky situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo. Dle údajů 31 % Peruánců ztratilo práci a finanční příjem, situace bude nejspíš ale daleko horší kvůli existenci šedé ekonomiky. Obyvatelstvo, které je ohroženo extrémní chudobou dostane od státu další finanční příspěvek ve výši cca 200 USD.

V červnu se postupně otevírá ekonomika

Nouzový stav stále platí až do konce června. Dochází však k rozvolňování opatření. V průběhu měsíce června se s určitými podmínkami otevřou čtyři ekonomické sektory. Strojírenství a těžařství, rovněž velké investiční projekty v oblasti těžby. Stavebnictví, kde se znova otevřou projekty na výstavbu silniční infrastruktury, zdravotnických středisek a staveb nemovitostí. Co se týče služeb, otevřou se restaurace, pouze pokud zajistí dovážku jídel nebo možnost vyzvednutí v restauraci. Dále se otevře určitý typ hotelů a ubytování, které budou splňovat podmínky stanovené vládou. Dále jsou povolené služby v místě bydliště, donáškové služby, asistenční služby o znevýhodněné jedince či lidi s handicapem. Otevřou se obchody s elektronikou a zbožím pro domácnost. Povolené jsou i zápasy ve fotbale na národní úrovni, odehrávat se však budou bez přítomnosti diváků.

Koronavirus Covid-19 se však dále šíří po celé zemi, každý den přibývá mezi 2000 až 3000 nakaženými osobami. Ohnisky nákazy se staly tržnice. Vzhledem k malému počtu testů, se očekává větší počet nakažených. Nemocnice kolabují pod náporem pacientů, ve zdravotních zařízení fungují dlouhé seznamy na lůžka v odděleních JIP.

Martin Rossbach, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem