Peru dá třetí vakcínu zdravotníkům, naočkováno je 45 procent populace

Výjimečný stav trvá do 31. října. V zemi bylo naočkováno oběma dávkami 45 % populace. Varianta Delta roste a je nejrozšířenější mutací v zemi a je pečlivě sledována. MINSA proto nevylučuje příchod třetí vlny a podniká kroky, aby zbrzdila její příchod.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 2 190 009 případů. Počet nově nakažených v Peru se nyní pohybuje okolo 450 případů za den. Počet úmrtí činí k dnešnímu dni 199 843 úmrtí. Nouzový stav v zemi byl prodloužen do 31. října.

Třetí vlna

Přítomnost varianty Delta v zemi se zvýšila a tvoří téměř 85 % nákaz v zemi (1459 případů), z nichž téměř polovina byla detekována v hlavním městě. Stejně tak byly detekovány první čtyři případy ještě agresívnější varianty Delta Plus, a to ve čtvrti Ate a El Augustino v Limě, kde nyní zdravotnický personál chodí od domu k domu a očkuje všechny osoby starší 18 let. Od minulého týdne zavedla MINSA v těchto čtvrtích antigenní testování zdarma. Poprvé od začátku pandemie mají také občané v Limě možnost nechat se zdarma otestovat PCR testem ve vybraných střediscích.

Ministerstvo zdravotnictví (MINSA) proto stále varuje před třetí vlnou, jejíž nástup se díky rychlému očkování, dodržování zdravotnických norem a velkému množství Peruánců, kteří se již koronavirem nakazili (cca 50%), prozatím podařilo oddálit.

Lůžek JIP je v zemi stále žalostně málo (2700 lůžek na 33 milionů obyvatel). Přibývají výrobny medicinálního kyslíku.

Dle odhadů MINSA by v nejhorším možném případě moha třetí vlna způsobit 4,2 milionu nových nákaz a přes 115 tisíc úmrtí v průběhu nadcházejících 8 měsíců.

Současná omezení

Regiony v celé zemi jsou nyní v mírném stupni rizikovosti. Po celé zemi však zůstávají platná některá opatření, jako je zákaz vycházení mezi 2 a 4hodinou ranní (Lima a regiony v mírném stupni) a omezení kapacit ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra, supermarkety, posilovny, kina, kulturní a firemní akce. Byl zrušen zákaz užívání motorových vozidel v neděli. Do veřejných vnitřních prostor lze vstoupit pouze s dvěma rouškami nebo s ochranným štítem přes obličej.

Je povolena doprava cestujících mezi provinciemi. V celé zemi je povinné užívání roušek všude mimo domov a dodržování povinných rozestupů minimálně 1,5m. Tato opatření jsou platná do 31.října.

Mezinárodní lety fungují s výjimkou letů z JAR, odkud je do Peru zakázáno létat do 31.října. Zároveň je povinné vyplněné čestné prohlášení o zdravotním stavu a negativní PCR realizovaný ne déle než 72 hodin před cestou, a to pro všechny cestující přilétající do Peru. Karanténu již cestující absolvovat nemusí, stejně tak není nutný očkovací průkaz.

Od dnešního dne platí pro všechny cestující starší 18 let, kteří navštívili země s více než 70% imunizací obyvatelstva, povinnost prokázat se očkovacím certifikátem.

Nouzový zdravotnický stav byl prodloužen do 1.března 2022. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Očkování v zemi

První dávka vakcín od SinoPharm do Peru dorazila 7. února, další domluvené dodávky na několik milionů vakcín se však zdržely politickým skandálem „Vacunagate“, kdy se mnozí vrchní političtí představitelé nechali naočkovat přednostně.

Očkování konečně akcelerovalo v květnu, kdy Peru začalo dostávat vakcíny. Celkově má země podepsané dohody s Covax Facility (na dodávku 13,2 milionu vakcín), s AstraZeneca (14,04 milionu), Pfizer (32 milionů), SinoPharm (3 miliony) a laboratoř Human Vaccine LLC na dodávku 10 milionů ruské vakcíny Sputnik.

V minulém týdnu prezident Pedro Castillo oznámil, že v Peru bude umístěna výrobna vakcín Sputnik. To způsobilo jen další pochybnosti ohledně financování, jelikož částka za výstavbu výrobny se odhaduje na 900 milionů soles (téměř čtvrt milionu dolarů). Ministr zdravotnictví poté upřesnil, že se jedná o výhledový projekt, který je nyní teprve ve fázi jednání, která se uzavřou až v roce 2023.

V tuto chvíli je v Peru oočkováno téměř 18 milionů lidí, z čehož přes 14 milionů oběma dávkami. Očkování se značně akcelerovalo díky akcím organizovaným Ministerstvem zdravotnictví, tzv. „Vacunatón“ a „VacunaFest“, nepřetržité očkování v případě po celý víkend. Nyní se očkují osoby starší 18 let a děti starší 12 let se zhoršeným zdravotním stavem.

Všem osobám naočkovaným v Peru vydává MINSA digitální očkovací průkaz pro cesty do zahraničí.

Od 15.10. se očkuje třetí dávkou vakcíny Pfizer zdravotnický personál, plánuje se také přeočkování osob starších 65 let a osob se zhoršeným zdravotním stavem.

Byl zveřejněn harmonogram očkování do konce roku.

Vývoj od začátku pandemie

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března 2020 byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň 1 metr.

Dopady na ekonomiku

Pokles HDP za rok 2020 činí 11,1 %, což je nejnižší růst za posledních 30 let. Pro rok 2021 se předpovídá nárůst o 7,3 %.

Během první karantény bylo ztraceno 6,7 milionu oficiálních pracovních míst, v posledních čtvrtletí roku 2020 bylo bez práce více než 3 miliony lidí. Během prvního čtvrtletí roku 2021 byl ztracen téměř milion oficiálních pracovních míst pouze v Limě, což značí pokles zaměstnanosti o 32,1 %.

Podle průzkumu PWC 98 % peruánských firem aplikuje práci z domova. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30 % obyvatelstva v roce 2020. Nejpostiženějším regionem, co se nárůstu chudoby týče, je přitom Lima.

Kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Peru | Zahraničí