Počty nově nakažených v Peru klesají a země podepsala smlouvu o koupi 11 milionů vakcín

Celkový počet nakažených v zemi překonal hranici 770 tisíc osob. Nouzový stav vyhlášený prezidentem republiky v polovině března zatím platí do 30. září, karanténa trvá ve většině regionů země, včetně turistického Cusca.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 770 000 případů, z nichž přes 120 000 zůstává aktivních. Peru se dostalo na historicky nejvyšší čísla v počtu nakažených za den, 16.8. činila 10 143 případů, od té doby klesají (nyní cca 6 000 případů denně). V červnu jsme pozorovali klesavou tendenci nových případů (okolo 3 000 denně), avšak ta po zrušení karantény v některých regionech začala opět stoupat. Peru registruje 31 370 úmrtí a přes 615 000 uzdravených. Dle zprávy Ministerstva zdravotnictví za prvních 7 měsíců tohoto roku registruje Peru více úmrtí než za celý rok 2019. Počet úmrtí za den začal také klesat, nyní je na úrovni srovnatelné s první polovinou dubna (90 za den). 

Mezi nejvíce postižené regiony patří především oblast horské regiony na jihu země a jižní pobřeží. Regiony Cusco, Tacna, Puno a Moquegua jsou nově v kompletní karanténě. Od 16.8 navíc platí karanténa v některých regionech Limy, stejně tak byla zavedena celostátní nedělní karanténa, která se od 20.9., na základě klesajících čísel, opět zrušila.

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň jeden metr.

Dopady na ekonomiku

V jedné z posledních zpráv odhaduje BBVA pokles HDP o 12 až 18 procent, Peru se má vrátit na úroveň před karanténou v roce 2023.

Vláda se snaží o oživení ekonomiky, proto postupně opatření uvolňuje. Pouze v Limě přišlo o práci přes 2 miliony lidí. Podle posledních statistik v současnosti pracuje z domova 40% lidí v Limě a vláda zvažuje nařízení prodloužit tento stav do června 2021. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, první odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30 procent obyvatelstva v roce 2020.

Ekonomická reaktivace

Vláda v dubnu představila plán ekonomické reaktivace, který začal v květnu (fáze 1) postupným zahájením aktivit spojených s těžařstvím, stavebnictvím, průmyslem a zemědělstvím.

Ty pokračovaly i ve 2. fázi ekonomické reaktivace v červnu, kdy zároveň začalo fungovat strojírenství, velké investiční projekty v oblasti těžby, výstavba silniční infrastruktury, zdravotnických středisek a staveb nemovitostí. Byl povolen elektronický obchod a donáškové a asistenční služby, a zápasy ve fotbale na národní úrovni bez přítomnosti diváků.

Ve třetí fázi ekonomické reaktivace, ve které se Peru nachází nyní, bylo povoleno otevření obchodních center, kadeřnictví, kosmetických salonů a dalších služeb. Od 1. července se regiony s klesajícím počtem nakažených dočkaly konce karantény s výjimkou osob mladších 14 let, starších 65 let a vážně nemocných. S tímto uvolněním otevřely některé pobočky státní pošty a služby veřejného sektoru. V polovině července začaly fungovat vnitrostátní lety. Za první týden fungování hlásí letiště Jorge Chávez v Limě více než 26 000 pasažérů. 20.7. otevřely také restaurace s kapacitou omezenou na 40 %.

Zatím není známé datum zahájení 4. fáze ekonomické reaktivace, původně plánované na srpen. Během ní by se měl aktivovat především turistický sektor, tedy i mezinárodní lety, a také zábavní sektor – kina, divadlo, koncerty, ale také bary a diskotéky. Stát plánuje průběžně vyhodnocovat dopady aktivit z 3. fáze na počty nakažených a dle nich stanovit počátek fáze 4. Poslední zmínky mluví o otevření mezinárodních letů v polovině října, a to pouze pro obchodní cesty.

Hranice země zůstávají uzavřené a je zakázáno shromažďování osob, průvody, státní oslavy, a stejně tak občanské i náboženské aktivity. I nadále platí přísný zákaz vycházení v nočních hodinách, jehož počátek byl posunut z 22 na 23h. Jsou zakázána i rodinná a přátelská setkání.

Dne 28.8. také stát vydal dekret platný od 8.9., který prodlužuje nouzový zdravotnický stav od 90 dní. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Minulý týden podepsalo peruánské Ministerstvo zahraničních věcí smlouvu o pořízení 9 milionů vakcín od společnosti Pfizer y dalších 13 milionů od Covax Facility. Vakcíny proti koronaviru se očkují ve dvou dávkách, proto by tato smlouva měla zabezpečit imunizaci 11 milionu Peruánců. Poslední odhady mluví o první dávce vakcín pro Peru v prvním trimestru příštího roku.

Martin Rossbach, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem