Počty nakažených klesají, Peru se však potýká s politickou krizí

Celkový počet nakažených v zemi činí 937 tisíc osob. Nouzový stav je zatím ohlášený do konce listopadu a opatření se postupně uvolňují. Politická krize, která v Peru začala minulý týden, a hromadné protesty by však mohly tento trend ovlivnit.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 937 011 případů, z nichž okolo 38 000 zůstává aktivních. Peru se dostalo na historicky nejvyšší čísla v počtu nakažených za den, 16.8. činila 10 143 případů, od té doby klesají (nyní cca 2 300 případů denně). Peru registruje 35 231 úmrtí a přes 863 120 uzdravených. Za poslední měsíc všechna čísla pouze klesala, na základě čehož se začala postupně uvolňovat opatření, Peru se však připravuje na potenciální druhou vlnu nákaz. Ta se však neočekává tak vážná, jako je v Evropě, neboť více než 25% obyvatel hlavního města se již nakazilo.

Od 25.října již není v karanténě žádný region ani provincie v Peru, zrušen byl i zákaz užívání motorových vozidel v neděli.

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň 1m.

Dopady na ekonomiku

V jedné z posledních zpráv odhaduje BBVA pokles HDP o 12-18%, Peru se má vrátit na úroveň před karanténou v roce 2023.

Vláda se snaží o oživení ekonomiky, proto postupně opatření uvolňuje. Pouze v Limě přišlo o práci přes 2 miliony lidí. Podle posledních statistik v současnosti pracuje z domova 40% lidí v Limě a vláda zvažuje nařízení prodloužit tento stav do června 2021. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, první odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30% obyvatelstva v roce 2020.

Ekonomická reaktivace

Vláda v dubnu představila plán ekonomické reaktivace, který začal v květnu (Fáze 1) postupným zahájením aktivit spojených s těžařstvím, stavebnictvím, průmyslem a zemědělstvím.

Ty pokračovaly i ve 2. fázi ekonomické reaktivace v červnu, kdy zároveň začalo fungovat strojírenství, velké investiční projekty v oblasti těžby, výstavba silniční infrastruktury, zdravotnických středisek a staveb nemovitostí. Byl povolen elektronický obchod a donáškové a asistenční služby, a zápasy ve fotbale na národní úrovni bez přítomnosti diváků.

3. fáze ekonomické reaktivace, ve které se Peru nachází nyní, povolila otevření obchodních center, kadeřnictví, kosmetických salonů a dalších služeb. Od 1. července se regiony s klesajícím počtem nakažených dočkaly konce karantény, s výjimkou osob mladších 14 let, starších 65 let a vážně nemocných. S tímto uvolněním otevřely některé pobočky státní pošty a služby veřejného sektoru. V polovině července začaly fungovat vnitrostátní lety, za první týden fungování hlásí letiště Jorge Chávez v Limě více než 26 000 pasažérů. 20.7. otevřely také restaurace s kapacitou omezenou na 40 %.

Říjen znamená počátek dlouho odkládané 4. fáze ekonomické reaktivace, původně plánované na srpen. Otevřely se lety do vybraných destinací, funguje pozemní a námořní přeprava osob, cestovní kanceláře a turistické služby, individuální a párové sportovní aktivity v uzavřených prostorách s kapacitou do 50%, služby spojené s kulturou a zábavou v prostorách s kapacitou do 60%, zvýší se také povolená kapacita pro restaurace a obchody. Bary, diskotéky a kina zůstávají uzavřené.

Od 1. listopadu se z Peru bude dát komerčně létat do 36 destinací, doba letu však nesmí překonat 8 hodin. Mezi nově otevřenými zeměmi se nacházejí Spojené státy, Brazílie, Argentina, Kostarika, Kuba, Dominikánská republika, Salvador, Jamajka a Kanada. Návštěvníci mohou vstoupit na území Peru pouze s platným negativním molekulárním testem.

I nadále je zakázáno shromažďování osob, průvody, státní oslavy, a stejně tak občanské i náboženské aktivity. I nadále platí přísný zákaz vycházení v nočních hodinách, jehož počátek byl posunut z 22 na 23h s výjimkou vybraných regionů s velkým počtem nakažených. Jsou zakázána i rodinná a přátelská setkání.

Aktuální situace

Vláda vydala dekret umožňující státním i soukromým organizacím pracovat vzdáleně či z domova až do července příštího roku.

S příchodem léta varuje Ministerstvo zdravotnictví před shromažďováním obyvatel na plážích a připravuje zavedení předběžných opatření, aby předešlo utváření možných epicenter nových nákaz.

Dne 28.8. také stát vydal dekret platný od 8.9., který prodlužuje nouzový zdravotnický stav od 90 dní. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Ministerstvo zahraničních věcí Peru aktivně řeší nákup vakcín s několika farmaceutickými společnostmi a Výkonná moc schválila tento týden plán imunizace obyvatelstva proti koronaviru ve 3 fázích. Poslední odhady mluví o první dávce vakcín pro Peru v prvním trimestru příštího roku.

Politická krize v Peru

Minulé pondělí, 9.listopadu, byl kongresem svržen prezident republiky Martín Vizcarra pro údajnou „morální neschopnost“ (Vizcarra je vyšetřován pro korupci). Vzhledem k tomu, že sám Vizcarra byl již viceprezidentem vlády Pedra Pabla Kuczinského, byl dalším v pořadí, kdo mě převzít post prezidenta republiky prezident kongresu Manuel Arturo Merino de Lama.

V tom tkví hned několik problémů – Peru tak dostalo víceméně totalitní vládu, kdy prezident republiky je zároveň prezident kongresu a tyto dvě složky se tak nemohou vzájemně hlídat; Vizcarra je možní vinen korupcí a úplatky, nicméně uprostřed ekonomické a sanitární krize vykonával svůj post velmi dobře a do voleb zbývalo pouze 5 měsíců; kongres obecně nemá v Peru dobrou pověst, kdy většina kongresmanů je vyšetřována právě pro korupci a úplatkářství.

To vše vyvolalo vlnu nevole u občanů Peru, převážně mladých lidí a studentů, kteří se hned v den odvolání Vizcarry shromáždili k protestům, které trvají doteď, a požadují změnu ústavy a změnu způsobu, jakým je vedena politika, tedy politiky pro politiky, nikoliv pro lid, což se odráží na systému zdravotnictví, školství a na jiných oblastech.

V neděli dosáhly protestující toho, že po 5 dnech vlády odstoupil prezident Merino a kongres nyní hlasuje o novém, dočasném prezidentovi, který by pomohl zemi překonat období krize. Příští prezidentské volby v Peru začnou v dubnu 2021 a nový prezident by měl nastoupit do funkce 28.7.2021.

Kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem