Karanténa ve 14 regionech Peru končí. Výjimečný stav je prodloužen do konce března

Peru je již více než 350 dní ve výjimečném stavu. Vzhledem ke stabilním indikátorům a potřebě reaktivovat ekonomiku byla po měsíci ukončena karanténa. Pokračují ovšem přísná sanitární opatření, během kterých postupuje i proces očkování.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 1 329 805 případů, z nichž přes 50 000 zůstává aktivních. Počet nově nakažených osciluje mezi 7000 a 8000 případy za den. Ministryně zdravotnictví oficiálně oznámila příchod druhé vlny do země. Peru registruje 46 494 úmrtí a přes 1 232 000 uzdravených. Počet denních úmrtí v Peru se ustálil a pohybuje se okolo 200 úmrtí za den.

Dne 8.1. potvrdila ministryně zdravotnictví přítomnost britské mutace koronaviru v Peru, s čímž souvisí počátek druhé vlny nákaz. Ta má být nejtěžší v průběhu února a března. JIP jsou v zemi již od ledna obsazené a vláda postupně přidává do nemocnic další. V tuto chvíli se Peru potýká se značnými nedostatky kyslíku, které proto odkupuje především z Chile, a to cca 40t měsíčně.

Od 31.ledna vstoupilo 10 z 26 regionů s extrémním stupněm pohotovosti do karantény. Mezi ně patří například Lima, Callao, Ancash nebo Ica. Ta se od 1.března ruší, a to díky mírnému zlepšení počtu nových nákaz a úmrtí, a vzhledem k nutnosti pomoci místní ekonomice. Zůstávají však platná přísná opatření, jako je zákaz vycházení mezi 21 a 4hodinou ranní nebo přísný nedělní zákaz vycházení. Obchody a restaurace mohou otevřít s minimální kapacitou.

Regiony s velmi vysokým stupněm pohotovosti, mezi nimiž je například Cusco, Arequipa nebo Amazonie, má povoleno užívat motorová vozidla v pracovních dnech mimo neděli, restaurace jsou otevřené na 30% kapacity a obchodní centra na 30% a je povolena meziregionální doprava.

Poslední skupinou jsou regiony s vysokým stupněm pohotovosti, jako je Piura, San Martín nebo Madre de Dios, kde je zákaz užívání motorových vozidel pouze v neděli, zůstávají otevřená muzea, knihovny, kostely a další místa, s omezenou kapacitou.

Na rozdíl od karantény v minulém roce, nebyly nyní pozastaveny sektory výroby, stavby, těžařství, zemědělství, rybolovu, nákladní přepravy, ubytování, stejně jako služby v oblasti turismu, lékařství, veteriny, IT, účetnictví nebo služby právní a notářské.

Jsou uzavřeny pozemní hranice, občané a rezidenti Peru je mohou překročit jen po předchozí dohodě. Vláda přerušila lety trvající více než 8 hodin, tedy vybrané lety mezi Peru a USA a všechny evropské lety. Kromě Brazílie zatím nejsou uzavřeny jiné lety v rámci Latinské Ameriky. Zároveň byl nařízen negativním molekulární test a povinná 14 denní karanténa pro všechny cestující přilétající do Peru.

Nouzový zdravotnický stav byl prodloužen do 2.9.2021. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

První dávka vakcín od SinoPharm do Peru dorazila 7. února, první milion se zkompletoval druhou dávkou 13.února. Od čínské laboratoře se očekává dodávka dalších 37 milionů dávek. Byla podepsána smlouva o nákupu 20 milionů vakcín od laboratoře Pfizer, z nichž 5,5 milionu by mělo do Peru dorazit v prvním pololetí. Zbytek potvrzených vakcín by měl pocházet z laboratoří Astra Zeneca a Covax Facility a dodání je plánováno na druhou polovinu roku. Vláda navíc jedná s laboratoří Moderna.

V tuto chvíli je v Peru oočkováno první dávkou od Sinopharm přes 264 tisíc lidí, převážně ze zdravotnictví. V další fázi imunizace se budou očkovat také ozbrojené síly, policie, učitelé a členové volebních komisí. Cílem současné vlády je oočkovat 10 milionů Peruánců do července tohoto roku.

Vývoj od začátku pandemie

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března 2020 byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň 1m.

Dopady na ekonomiku

Pokles HDP za rok 2020 je dle IMF odhadován na -13,9%, pro rok 2021 se předpovídá nárůst o 7,3%.

Během minulého roku bylo ztraceno 6,7 milionů pracovních míst, která se plně neobnoví dříve jak v druhé polovině tohoto roku. Podle průzkumu PWC 98% peruánských firem aplikuje práci z domova. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30% obyvatelstva v roce 2020.

Ekonomická reaktivace

Vláda v dubnu loňského roku představila plán ekonomické reaktivace, který začal v květnu postupným zahájením aktivit spojených s těžařstvím, stavebnictvím, průmyslem a zemědělstvím. K nim se přidávaly další a další sektory, jako jsou služby soukromé a státní sféry, otevření národních a posléze i mezinárodních letů, reaktivace turismu, a k plnému obnovení došlo vydáním dekretu umožňujícího otevření kin, kasin a divadel 5.prosince. Od začátku pandemie je doteď zakázáno shromažďování osob, průvody, státní oslavy, a stejně tak občanské i náboženské aktivity. Jsou zakázána i rodinná a přátelská setkání.

Kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě

Pravidelné novinky e-mailem