Peru očkuje, jak nejrychleji může, aby zmírnilo nadcházející třetí vlnu

Výjimečný stav byl prodloužen do 31. srpna. Optimismus plynoucí ze zrychleného procesu očkování, poklesu nákaz a postupného rozvolňování je ohrožen andskou mutací viru C37 a indickou mutací Delta, která by mohla zapříčinit možnou třetí vlnu.

Celkový počet nakažených v zemi činí k dnešnímu dni 2 093 754 případů. Počet nově nakažených v Peru klesá již po dobu třinácti týdnů a nyní se pohybuje okolo 1 500 případů za den. Počet úmrtí klesá již 10 týdnů po sobě a činí 195 146 úmrtí. Nouzový stav v zemi byl prodloužen do 31. srpna.

Ministerstvo zdravotnictví nyní varuje před možnou třetí vlnou, jejíž příchod odhaduje na období mezi srpnem a zářím. Tu by mohla umocnit i nově sledovaná andská mutace viru, pojmenovaná C37, která se objevuje v Peru, Chile, Argentině, Brazílii či Ekvádoru. V Peru byl její výskyt potvrzen v 19 regionech země. Síla třetí vlny přitom bude záležet hlavně na zodpovědnosti občanů k dodržování vládou stanovených norem.

V polovině června byla v Peru potvrzena také indická mutace viru (Delta), kterou místní zdravotnické autority detekovaly 78-leté ženě v Arequipě. Arequipa je zároveň regionem s novými hromadnými nákazami, které tentokrát postihují mnohem více mladší dospělé pod 50 let. Kapacity JIP v regionu jsou hraniční a autority předpovídají, že by se region mohl stát epicentrem možné třetí vlny. Nově byla tato mutace detekována i dalším osobám v Limě a celkový počet nákaz Deltou v zemi činí 15 osob.

Současná omezení

Země se dělí na regiony dle stupně rizikovosti nákaz. Počet nákaz i úmrtí v Peru klesá již více než dva měsíce po sobě a žádná z provincií se nyní nenachází v extrémním stupni rizika nákaz. Nejhůře jsou na tom regiony Arequipa, Tacna a Moquegua na jihu země. Lima klesla z velmi vysokého do vysokého stupně rizikovosti (platné do 1.srpna). Po celé zemi zůstávají platná některá opatření, jako je zákaz vycházení mezi 24 a 4hodinou ranní a omezení kapacit ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra, supermarkety, posilovny, kulturní a firemní akce. Byl zrušen zákaz užívání motorových vozidel v neděli, mimo jmenované regiony na jihu. Do veřejných vnitřních prostor lze vstoupit pouze s dvěma rouškami nebo s ochranným štítem přes obličej.

Je povolena doprava cestujících mezi provinciemi. V celé zemi je povinné užívání roušek všude mimo domov a dodržování povinných rozestupů minimálně 1,5m. Od začátku pandemie je doteď zakázáno shromažďování osob, průvody, státní oslavy, a stejně tak občanské i náboženské aktivity.

Mezinárodní lety fungují s výjimkou letů z Brazílie, JAR a Indie. Z těchto destinací je do Peru zakázáno létat do 31.července. Zároveň je povinný negativní PCR nebo antigenní test realizovaný ne déle než 72 hodin před cestou, a to pro všechny cestující přilétající do Peru. Karanténu již cestující absolvovat nemusí.

Nouzový zdravotnický stav byl prodloužen do 2.9.2021. V tomto stavu může zdravotnický sektor pořizovat produkty a služby, které mu pomohou čelit pandemii, bez nutnosti veřejných výběrových řízení.

Očkování v zemi

První dávka vakcín od SinoPharm do Peru dorazila 7. února, další domluvené dodávky na několik milionů vakcín se však zdržely politickým skandálem „Vacunagate“, kdy se mnozí vrchní političtí představitelé nechali naočkovat přednostně.

Očkování se konečně akcelerovalo v květnu, kdy do Peru dorazilo 1,2 milionu vakcín AstraZeneca přes Covax Facility a téměř 3 miliony vakcín Pfizer (700 tisíc týdně). Další půl milion vakcín zprostředkoval SinoPharm. Celkově má do července Peru zajištěno 10 milionů vakcín, s tím, že na dalších 50 milionů jsou podepsané smlouvy s různými laboratořemi.

V tuto chvíli je v Peru oočkováno přes 6,7 milionu lidí, z čehož přes 3,9 milionu oběma dávkami, 73% vakcín aplikovaných v zemi pochází z laboratoře Pfizer. Očkování se značně akcelerovalo za poslední dva víkendy, kdy Ministerstvo zdravotnictví organizovalo tzv. „Vacunatón“, nepřetržité očkování po dobu 36 hodin. Na třetí Vacunatón přístí víkend je plánováno očkování osob starších 40 let. Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje protokol pro očkování rizikových skupin náctiletých.

Byl zveřejněn harmonogram očkování do konce roku.

Volby 2021

V neděli 6.června se uskutečnilo 2.kolo prezidentských voleb mezi levicovým kandidátem Pedrem Castillem a středně pravicovou kandidátkou Keiko Fujimori.

V příštích dnech by se mělo uskutečnit vyhlášení Pedra Castilla prezidentem Peru. Ten se nyní soustředí na sestavení kabinetu ministrů a také ústavního shromáždění, které by Peru dalo novou, inkluzívnější ústavu. To způsobuje značnou nervozitu v zemi, především mezi střední a vyšší střední vrstvou.

Vývoj od začátku pandemie

Peru patří k prvním zemím v regionu, které učinily potřebná opatření proti šíření koronaviru velmi brzy. Už v půli března 2020 byla nařízená domácí karanténa, bylo zakázáno cestovat mezi provinciemi země a byl uzavřen vzdušný prostor pro komerční lety. Zavřely se všechny obchody vyjma supermarketů, lékáren a bank a zavedlo se povinné užívání roušek a dodržování vzdálenosti alespoň 1m.

Dopady na ekonomiku

Pokles HDP za rok 2020 je činí 11,1%, což je nejnižší růst za posledních 30 let. Pro rok 2021 se předpovídá nárůst o 7,3%.

Během první karantény bylo ztraceno 6,7 milionů oficiálních pracovních míst, v posledních čtvrtletí roku 2020 bylo bez práce více jak 3 miliony lidí. Během prvního čtvrtletí roku 2021 byl ztracen téměř milion oficiálních pracovních míst pouze v Limě, což značí pokles zaměstnanosti o 32,1%. Podle průzkumu PWC 98% peruánských firem aplikuje práci z domova. Ekonomická situace dopadá nejhůře na chudé obyvatelstvo, odhady mluví o nárůstu chudoby na celkových 30% obyvatelstva v roce 2020. Nejpostiženějším regionem, co se nárůstu chudoby týče, je přitom Lima.

Ekonomická reaktivace 2020

Vláda v dubnu loňského roku představila plán ekonomické reaktivace, který začal v květnu postupným zahájením aktivit spojených s těžařstvím, stavebnictvím, průmyslem a zemědělstvím. K nim se přidávaly další a další sektory, jako jsou služby soukromé a státní sféry, otevření národních a posléze i mezinárodních letů, reaktivace turismu, a k plnému obnovení došlo vydáním dekretu umožňujícího otevření kin, kasin a divadel 5.prosince.

Kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade Lima

Zpět na přehled situace okolo koronaviru ve světě
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Peru | Zahraničí